Sťahovanie slovákov zo zahraničia. Čo nás čaká?

martija
30. okt 2008

Dnes na ta3 som pocula o tom,ako dva miliony slovakov sa stahuju z UK,a dalsich 0,5 sa na to chysta.My patrime k tym,ktory sa rozhodli prestahovat sa zo spanielska na slovensko,nielen koli svetovej financnej krize,ale hlavne koli rodine.Bojime sa toho,co nas caka,sme tu destat rokov.

Ak sa najde niekdo kdo sa chysta stahovat zo zahranicia na sk,alebo sa uz prestahoval budem rada,ak mi niekdo napise,ako to zvladal,ako si zvykal,co mu najviac bude chybat,a naopak,co je lepsie u nas v porovnani zo zahranicim.Alebo,ci sa niekdo chce stahovat,ale nemoze,napriklad koli manzelovi.Alebo naopak,nikdy by uz nechceli prist domov....preco???

A este by som sa rada opytala tych,co ziju u nas,ci si myslia,ze slovensko napreduje,ci sa zlepsuje...je tam viac moznosti???da sa u nas lepsie zit,ako v zahranici?????

martija
autor
31. okt 2008

dididi ano 🙂 !a vy sa vobec nechystate nikdy prist domov?????Lebo aj nam sa stala smutna udalost tento rok v rodine,aj to nas trosku nakoplo,inak sme az tak skoro neuvazovali sa vratit,ale ja som nemohla cestovat,ked sa "to" stalo, lebo ako na potvoru bolo nam strasne tazko aj tu -bola som so starsim syncekom v nemocnici (tehotna,10 dni bez postele,manzel na sk.......ani nechcem spominat,lebo je to strasne smutna zalezitost).

a este jedna otazka,keby ste - cisto teoreticky - mali moznost velmi dobre zarobit na slovensku,vratili by ste sa???

erikasadek
31. okt 2008

ja osobne nie... 😉

yvetta
31. okt 2008

ak sa mozem pridat ani ja nie, aj ked zijeme len v CR a to je celkom blizko 🙂 mozno na stare kolena by som sa vratila aj to je otazne 🙂

zuzulik
31. okt 2008

ja by som sa v pohode vratila 🙂 ale moj mangel eee 😉

martija
autor
31. okt 2008

erika, ked mas manzela cudzinca,tak asi chapem, ale zuzulik a tvoj manzel preco nie?

dididi30
31. okt 2008

ani ja a ani muz sa zatim nechceme vratit, az na starobu, mozno 😉

martija
autor
31. okt 2008

dididi,takze vy ste obidvja slovaci,ze????a rodina vam nechyba???my sme tu roky,zvykli sme si,ale nikdy som sa tu necitila uplne ako doma,aj ked ciastocne ano,ale nezapadnem nikdy medzi spanielky,nemam ziadnu spanielsku kamaratku (nemecku ano),znamych tiez dost,ale neni to ono. A potom je tu par slovakov s ktorymi sa stretavame.Napriklad robime grilovacky a ked je veselsie,tak radi zanotime "tu nasu",ved to sa s anglicanmi,alebo spanielmi neda.Nikdy nepochopia nas humor,neprelozis im film ako slnko, seno a par faciek....to su sice detaily,ale ja sa z nich rada tesim.....

emilyz
31. okt 2008

ja by som sa asi vratila

yvetta
31. okt 2008

ema a kedy 😀 😀 😀 podla mna ked tu budes mat aj deti a budu tu zvyknute bude to uz tazsie 😔

elbel
31. okt 2008

tak aj ja pridam..
ja zijem v anglicku uz 9 rokov a manzel 10,obaja sme slovaci,deti narodene v UK,takze ich domov je UK,aj ked s manzelom uvazujeme ze jedneho dna sa vratime na slovensko,ale nie pre financie ale koli rodine,tu sme sami a cim sme tu dlhsie tak o to viac chyba rodina ,mozno je to tym ze starneme,ale zas s pohladu deti ich domov je tu tu v UK chodia do skoly,tu maju kamaratov,takze to neni az tak jednoduche a krizu neprezivame klop- klop ,zatial manzel pracuje a ma staly prijem tak to nejako nepocitujeme akurat ze sme pred rokom kupili dom a momentalne ceny domov klesaju takze nas dom uz nema taku hodnotu za aku sme kupili to je nasa jedina kriza a tak dufame ze ta kriza coskoro prejde
jedine co mozem povazovat za krizu je ze libra uz nema taku hodnotu ako mala kedysi teraz ked idem na SVK tak potrebujem zo sebou zobrat o niekolko stoviek libier viac aby som prezila na SVK 😒

zuzulik
31. okt 2008

matja, ja aj manzel sme slovaci.... moj manzel je uz od 15 r. v zahranici (nemam na mysli Prahu 😉 ) asi ho uz ta rodn hruda tak netaha 😉 neviem ... mna aj ano, kedy ako... ale slovaci su ini, nez akykolvek iny narod ...ani s cechmi sa nedaju porovnavat...
Elbel s tym domom je to blbe, my sme nastastie dom kupili pred zvysovanim cien,takze vdaka Bohu na hodnote nestraca ...

martija
autor
31. okt 2008

zuzulik,moj manzel je od 18 vo svete.Dokonca jeho sestra neverila,ze sa niekedy vrati domov a zrazu ako blesk z jasneho neba padlo rozhodnutie a balime veci......Ja prave koli detom si mylsim,ze je lepsie teraz,lebo cim neskor to bude,tym je to horsie prave pre tie deti.Ked si nas denis tu najde kamaratov takych ozajstnych,tak mi bude luto mu trhat puta.....teraz to este ako-tak ide.
My sme nastastie neinvestovali do nehnutelnosti tu,ale caka nas to pochopitelne na sk.

bluff
31. okt 2008

to fakt davali na TA3? 😅 😀 ved celkovo je v zahranici len nieco cez 2 miliony slovakov, z toho v UK cca 90.000... 😉

martija
autor
31. okt 2008

ano ano bluff,ja som to tu uz predtym pisala,ale az teraz som si vsimla,ze ten moj prispevok nezobrazilo.Musela som asi zle pocut,tiez myslim,ze to bolo z celkoveho poctu 2 mil. slovakov vo svete sa chysta prist O,5 domov.Ja sa ospravedlnujem za chybne iformacie,ale dolezitejsie pre mna ako cisla bolo len vediet,ked sa niekdo chysta prist na sk,alebo prisliel,ako to zvlada.....a celkovo,co si myslia slovaci v zahranici o slovensku a atd...ved hadam som nikomu neuskodila chybnou infoskou 😉

yvetta
31. okt 2008

nie v pohode, aspon ja som to pochopila, ze si sa v tych cislach sekla.... 🙂 mne volala mama ci uz ideme domov lebo pocula na ta3 tak som sa musela zasmiat 😀 😀

gabrielkaa
31. okt 2008

no esteze si sa opravila 😉 ...
s tym navratom to je tak, ze kto sa neplanoval vratit tak ten sa nevrati ani pocas krizy nuz a ti co planovali tak sa vratia...ci je teraz ten spravny moment to neviem posudit, lebo kriza je vsade a na SK nebolo nikdy nejak ruzove ani pred krizou a nieto este pocas...ale nasa ekonomika podla vyjadreni patri k najrychlejsie sa rozvijajucim v unii...zatial....neviem ako to bude s krizou, ale nase banky by sa nemali citit nejak prilis ohrozene, lebo tvrdia, ze dcery su samostatne a ani predtym sme nemali nejake lahke vybavovanie uverov - takze slovenske banky neposkytovali uvery tak ako americke - bezhlavo...
nuz je to na vas. 😉

martija
autor
31. okt 2008

yvetta,inak keby som si mala vybrat nejake miesto v zahranici,kde by som chcela zit,urcite by to bola praha.A co si mamine povedala,ze uz ides!!!nie??? 😀 Aj nas nasi stale otravovali,az sa k nim zatial stahujeme a budu mat po ptakach 😀

martija
autor
31. okt 2008

Ano Gabi,len treba verit,ze slovensko bude nadalej napredovat,hlavne,co sa vyplat tyka,lebo ceny su na urovni EU a platy hlboko pod nou.nechapem,ako mozu niektori ludia prezit.My ideme na dvojtyzdnovu dovolenku a minieme toooolko penazi za ten cas, ze az,a to ziaden luxus....obycajne nakupy.....a nechapem,ako niekdo prezije z 10 tisicoveho platu a este usteri 😲

erikasadek
31. okt 2008

martija presne tak , aj ja sa cudujem, ako niektory vyziju a este ze usetria tak to ma dostane....

gabrielkaa
31. okt 2008

hmmmno.....platy mame veru nizke v porovnani z clenskymi krajinami. minule som sa usmiala, lebo robili prieskum - vybrali zakladny kos potravin (asi 10 ploziek - zakladnych ako chleba, muka, atd) v troch statoch...Polsko, SK, AT....a SK to vyhralo, boli sme najdrahsi 😀 😀 😀 super nie? a to my mame priemerny plat na SK okolo 20 tis a v AT skoro 60 tis...dobre nie? ale nejdem sa stazovat. idem radsej zarabat na hypoteku, ktoru sme si zobrali... 🙄

martija
autor
31. okt 2008

no gabika nic v zlom,ale ty v 30 tt uz toho moc nezarobis 😀 !!!!!a toto som pocula vela krat,ze slovensko,co sa drahoty tyka vyhrava stale,no radsej by som bola,keby v niecom inom vyhravalo.....

erikasadek
31. okt 2008

priemerny plat, chod na vychod, ked najdes aspon 20 ludi s primernym platom 20 000 tak mas cokoladovu medailu, ano pocita sa to , vdaka platom v blave ale nie mimo, tazko najdes vela ludi, kazdy nad tym vzdy kruti hlavou, ja by som rad tych aspon 20000 .... 😉

sstefi
31. okt 2008

baby, nič v zlom, ale v mojom okoli vidim že v anglicku pracuje straaaašne vela romov, no a to, že odišli niekolkí, neznamená ža sa tolkí aj vrátia. ved rozmnožovanie im celkom ide 🤐 😅 😀
teda to na margo toho počtu tých vracajucich sa na slovensko 😕 😲 😉

gabrielkaa
31. okt 2008

ano...to je pravda...uz toho moc nepozarabam...ale aspon u priatela vo firme budem stale pomahat...aspon cosi 🙂

erika, no ja viem, ze 20 je trosku skreslene...ale bere sa to priemerom. tak je to uvadzane v tabulkach...samozrejme ide to od profesie, kvalifikacie ci vzdelania....ale tak nejak by sa to malo hybat...vychod je trosku tazky...ale zase v Blave zarobia viac...

sstefi
31. okt 2008

erikasadek aj ja chcem tolko 🙂 (som z východu 😝 ) 😀

erikasadek
31. okt 2008

sstefi aj ja som tak sme krajanky... 😀
ta poznamka s romami je fakt dobra...... 😀

sstefi
31. okt 2008

slovensko a nadalej napredovať? už to začalo? kedy a ako sa to prejavuje?
moj otec mal napr. pred 7 rokmi o pár stovák vyšší plat ako teraz, nie je to smiešne? a to sa u nás(aj ja pracujem v tej spoločnosti, kde on) plat zvyšuje aj podla odrobených rokov.
tak neviem, kde je lepšie

sstefi
31. okt 2008

no len tak si to viem vysvetliť. ten počet ludí 😅 😀

elbel
31. okt 2008

hmm ved to 20 000 akurat tak v bratislave a okoli,ja pochadzam z vychodneho slovenska a moji obaja rodicia pracuju a tolko nezarobia dokopy.
zeby som spravila nejaky prieskum ked pojdem najblizsie domov a potom dam vediet 😉mozno vyhram cokoladovu medailu 😀 😝 aj ked neviem ani o jednom znamom co doma pracuje aby zarabal tych 20 aj brat co pracuje v cechach tak mu pomaly ubuda z vyplaty

sstefi
31. okt 2008

ved to, ale nemožme ist všetci do blavy, to by asi vyzeralo blbo nie? 😅 😀 😀 😀 teda ked si to predstavujem, že všade prazdne domy a dediny a mestá, a v BA jak kralici všetci pokope 😕 😀 😀