Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

zuzpidka
6. aug 2007

Ivanocka: Ako si pochodila? Si živá a zdravá? Ja som chcela ísť včera jazdiť, len sa nám na aute niečo pokazilo, tak ho svokor rozobral a bolo po jazde. Rozobraté je dodnes, pretože odišla nejaká súčiastka a dnes ju má kúpiť. Tak uvidíme, kedy pôjdem na jazdu. 😒

mia.
6. aug 2007

Baby, Penelope, Lyly, moc Vám ďakujem za povzbudenie, tak sa hádam tento rok na ten vodičák prihlásim, len mám trošku obavy, že budem panikáriť, zažila som totiž takú menšiu havárku. Auto - škoda bola total. roybitá, ale my sme vyviazli bez väčších zranení... ináč, ja Nedvedovcov môžem, ale na jazdenie mi to pripadá trochu málo "nadupané"...

lyly
6. aug 2007

mia uz si sa mala prihlasit 😀 , kurzy su v plnom prude. 😀

penelope2066
6. aug 2007

mia a ty si sa este neprihlasila????tak sup sup sup 😀

bihan
6. aug 2007

No jasné, autoškola je na to, aby ťa naučili šoférovať, ale naozja sa jazdiť naučíš aj sama.. aj vymletejšie hlavy to zvládli 😉
Inak ja pri šoférovaní najradšej počúvam Confession on the dancefloor od Madony (v živote som nepočula lepší album), alebo nadávam 😀

mia.
6. aug 2007

Vy ste dobré, ale my s peniazmi ledva vystačíme, takže až trochu nasporíme. Veď to bude onedlho, v sept. idem do práce...

penelope2066
6. aug 2007

mia a mate auto?

mia.
7. aug 2007

ano, takže zatiaľ si užívam jazdu na tých poľných cestičkách, je v tom síce kus romantiky, ale uvidíme ako budem reagovať ne križovatkách atd... Muž hovorí, že to chce len prax,takže po materskej , keď sa trochu adaptujem v práci, popozerám ponuky kurzov...

lyly
7. aug 2007

mia, ty ides v septembri do prace a ja zas z prace na matersku 😀 . no davaj si pozor na tych polnych cestickach byva to zradne. ja viem vela ludi tak zacina (aj ja sama), ale je to nebezpecne.
my mame zas taky problem, ze byvame vo velmi nebezpecnej zakrute (kde je fakt kazdu chvilku havarka, aj vcera) a zle sa nam z domu vyparkovava, bud ja muzovi alebo on mne musi ukazovat, ci mozem alebo nie. horsie je, ked som sama doma a ani susedov nikde, to idem vzdy s takym rizikom, lebo do tej zakruty neni nic vidiet a ese tam letia jak blazni, aj ked je tam 40km/h. a ta tabula je este tak nestastne dana, ze je rovno pred nasou zahradou, takze aj na nu musim davat pri cuvani pozor 😖 . a ti blazni, co tam havaruju, daju trojuholnik blizko, takze sa niekedy stane, ze to do nich napali dalsie auto a moj muz tam potom robi regulovcika 😝

mia.
7. aug 2007

Lyly, tak to nie je bohviečo... U nás - v Trenčíne sa stále niečo prestavuje, už to nie je také tiché bezpeč. mesto, aj čo sa ciest týka, ľudia tu začínajú jazdiť ako v Blave, tak sa toho obávam... Mne to tak pripadá, že to jazdenie je niekedy fakt o šťastí, lebo môžeš dobre šoférovať, ale tí okolo Teba.... 😠 ... A budeš jazdiť aj sama s bábom?

lyly
7. aug 2007

budem jazdit aj s babatkom 🙂 . ja som z trnavy a teraz byvame 8 km od tt, vsetky kamosky mam odtial a tiez budu na materskej, takze sa budeme navstevovat. v tt je dopravna situacia neunosna, take zapchy, ze po trnave niekedy radsej pesi 😝 . robim v blave takze viem ako sa tu jazdi, musis byt maximalne drza. a cesta po dialnici, no hruuuza kazdu chvilku nejaka havarka a kolona. kamiony nesmu prejst do rychleho pruhu a myslis, ze to akceptuju?! najhorsi su polski kamionisti, ignoranti !!! 😠 a mas pravdu je to o stasti

mia.
7. aug 2007

jáj, tak ty si uz vycvičená jazdením po našom úžasnom hlavnom meste.. 😉 , ano, asi je potrebná aj istá dávka drzosti, len škoda, že si ju niektorí vodiči zamieňajú s bezočivosťou, ja na nich nadávam už teraz a to nemám vodičák, ale každý deň som spolujazdcom, takže sa to nedá nevšimnúť... Hlavne keď sa blížime po diaľnici do BA..., ale vlastne aj inde... 😕 šoféruješ aj s takým veľkým bruškom? Manžel ťa pustí? Ak dobvre čítam onedlho máš termín...

lyly
7. aug 2007

po blave nejazdim, len parkrat som bola aj to som obchadzala vsakovakymi obchvatmi len aby som nemusela cez mesto. ja este nemam velke brusko, takze da sa 😉

hana033
7. aug 2007

ahoj, a ako prekonať strach zo šoférovania po havárii? Ja som si sadla včera znovu do auta a bolo to hrozné. Pripadala som si ako keď som dostala vodičák - hrozne. Nevedela som čo kde, ako usledovať, myšlienky rozlietané. Nie v obsluhe auta, skôr v reakciách na okolie. Ak mám znovu niekam ísť, asi zavolám drahému, ale ja sa bojím, že znovu havarujem len preto, lebo sa bojím, že havarujem. Rozumie mi niekto? 😨

lyly
7. aug 2007

ja ti rozumiem. my sme havarovali v maji, soferoval moj muz a pred nami z nicoho nic zabrzdilo auto. bol to len taky tukanec, mali sme roztrepany predok. a odvtedy sa aj ja dost bojim, ved to je len sekunda a ta moze sposobit strasne vela.
a aj sa vtedy niekomu nieco stalo?
kamoska mala uz davnejsie havarku, rozbila auto a hrozne sa potom bala, ale casom zase sadla za volant (ale trvalo to tusim aj 3-4 roky, co sa odvazila)

hana033
7. aug 2007

http://www.mimibazar.sk/rodinne_foto.php?id=121015
lyly no stalo nestalo, Adamko bol ok, bol v sedačke, ale mala som so sebou neterku 8 r, tá nebola ani v sedačke, ani pripútaná, tak bola obitá a ja tiež napriek pásom, airbagom, abs...
Nestalo a stalo sa strašne veľa. Keď som videla že to neudržím a ten strom, tak som si povedala : Bože ochráň deti.
A máta ma stále čo sa mohlo stať, ako to mohlo dopadnúť a či sa niekedy môjmu anjelikovi niečo podobné nestane. Neopísateľné pocity. Strach, úzkosť,bezmocnosť...

lyly
7. aug 2007

ale dobre, ze sa nic vazne nikomu nestalo. drzim ti palce, nech na to az tak casto nemyslis, a nech sa nam nikomu nic zle na cestach nestane 😅

mia.
7. aug 2007

Hani a Lyly, takže aj vy ste to zažili, ked sme my havarovali prvýkrát, bolo to ńepríjemné, pretože bol s nami aj 3ročný švagor, bolo to pred 9 rokmi, ale aj tak to mám v živej pamäti. minulý rok 2 dni pred Vianocami sme stáli na križovatke, nabúrala do nášho auta pani, ktorá nestihla ubrzdiť, resp.si myslela , že brzdí dostatočne, ale nebolo to tak.Dosť ma to zobralo, pretože sme mali so sebou malú... Tie predstavy, čo sa nám mohlo stať, hrôza... Našťastie si to odniesol len nárazník... Ale viem, že keď raz budem mať vodičák budem dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi autami... 😕 Dúfam 😉

hana033
8. aug 2007

lyly, mia, no nemyslieť sa nedá. Na chvíľu sadnem, ľahnem a je to tam. A sú to už nejaké 3 týždne.
Mia, dodržiavať vzdialenosť, ja jazdím 11 rokov, doteraz bez nehody, myslela som si, že jazdím opatrne, vždy som dodržiavala rýchlosť, do zákrut a hlavne neznámych som nikdy nešla viac ako 70. No a na dlhej rovnej ceste som vbehla v asi 90 km rýchlosti do jarku, chcela som to vyrovnať a nevydalo, skončili sme v strome. Neviem čo sa stalo, predbiehalo ma auto s návesom. Či ma vytlačilo - neviem. Nie som začiatočník, čiže veľkých áut sa nebojím, neuhýbam. Vieš povieš si, keby som sa nevenovala šoférovaniu, robila niečo, obzerala sa, išla rýchlo... tak nepoviem. Nič z toho a takto sme skončili. A to pred nedávnom dostal drahý nové firemné auto, išli sme z Petržalky vo svojom pruhu, drahý dodržiaval 60tku a z trávy do nás vbehla a nabúrala štvorkolka. Poviem ti, dobre nás tiež odhodilo, to som malého nemala v sedačke, ja som si nabila hlavu ale drobčekovi sa nič nestalo. Dve kolízie za sebou, no neviem, strašne sa bojím.

mia.
8. aug 2007

Hanka, môj muž mal po tej havárke podobné pocity, nepriznal sa mi hneď, až po čase. Našťastie má robotu, kde auto potrebuje, takže chtiac - nechtiac bol prinútený sadnúť za volant - a to je najlepšia terapia. Nadávaj si veľké pauzy a skús to. Nie sama... Na krátke vzdialenosti, spočiatku... Mne sa radí, keď som pasívny pozorovateľ... Ale mám to od ľudí, čo také niečo zažili. Držím Ti palce!!!! 😉 🙂

katmi
8. aug 2007

mia - autoskoly sa daju robit aj na splatky.. 😉 a ja som tiez havarovala, nastastie sama,ale voobec ma to od soferovania neodradilo.. ja som asi nezmar 😀 😀

hana033
8. aug 2007

Mia veď však som sadla a mám pocit, že tým skôr urobím nejakú chybu, že sa tak strašne bojím. Išla som s drahým. Ale u mňa osobne by asi bolo dobre ísť sama. Ale zasa sama sa nikam nedostanem, môjho Adama nemám kam dať, aby som si šla len tak zajazdiť.
No ale tiež si myslím, že keď budem musieť niekam ísť, že to zrazu zasa pôjde. Asi to chce ten správny čas.
Katmi, nuž ani mňa by to asi neodradilo, ale mala som v aute dve deti. Jedno moje (milované, vytúžené) a svoju neterku, ktorá je tiež mojím miláčikom. To vedomie, že sa mohlo stať (Nikolke sa aj stalo - bola ako hruštička doudieraná) mojim najmilším niečo... to je to najhoršie.

katmi
8. aug 2007

hana033 - hmm.. viem si to predstavit..tak skusaj jazdit zatial sama,nech nemas pocit vacsej zodpovednosti ze mas v aute este niekoho.. ale ked nemas kam dat Adamka,tak to je blbe.. ale aj tak ti drzim palce..neboj,to zvladnes.. 😉

hana033
8. aug 2007

katmi vďaka, tiež si myslím, že raz to musí prejsť.
Ale je to tak silné, že sa musím vykvákať, dostať to zo seba. Drahý mi chodí domov až večer a to ho nemám chuť stále obťažovať tou istou mojou fóbiou. Nehovorím, že by ma nevypočul, ale asi potrebujem viac názorov.

katmi
8. aug 2007

hana - ved na to sme tu.. 😉 vsetky.. 😉 aby sme poradili,ked sa da..

mia.
8. aug 2007

No jasnačka!!! To sa dá pochopiť, veď vieme ako nás tí naši chlapi radi 🙄 počúvajú, že? Ale vážne, katmi, ja viem , že je vodičák aj na splátky, ale tuším len na dve a to mi momentálne nepomôže, ako hovorím, užijem si koniec materskej bez stresov zo skúšok a potom.... 😵

penelope2066
9. aug 2007

mia,vodicak sa da spravit aj na viac splatok.mam to zistene 🙂

katmi
9. aug 2007

mia - ako vravi penelope.. da sa aj na viac.. 😉 a skusky autoskolacke,to je najmenej.. 😉 drzim palce

hana033
9. aug 2007

babenky ďakujem, ste zlatučké 🙂

fabiana
autor
9. aug 2007

Mia, ja som si robila vodičák pred rokom, keď mala dcérka 1 rok a dalo sa to zvládnuť. Na skúšky som sa učila poctivo, asi ako jedna z mála, čo? 😀 , skúška bola v pohode, ale jazda bola už o niečom inom. Chytila som akurát "super" policajta, takže si viete predstaviť, ako to dopadlo. Dala som si záväzok, že budem jazdiť celé prázdniny...ale stále som ten strach neprekonala...som zbabelec 😖