Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

yanni
27. júl 2010

@enilora mozno by si mala jazdit sama. To ti nik do toho kecat nebude. Ja som rada ze som takto dopadla. Jazdim sama, otec mi sice nejake rady dal ale po roku jazdenia ked som bola terz na velku noc doma sme isli spolu a povedal, "no vidis ako si sa naucila". A aj cuvat fakticky len sama. Tiez skusala na 100krat pokym to bolo dobre a som sa trafila ale da sa vsetko naucit. Pomalicky a dobre kukat do vsetkych zrkadie a da sa. Najhorsie je z parkoviska vycuvat ked musis hned na cestu. Pokym nieco vidis, mas uz auto celym zadkom vonku. Ale aj to sa da. Ja stale vravim, pomalicky a ti co idu po ceste uz vidia o co sa snazis. Ako som uz povedala, tu v DE sa jazdi tolerantne. casto keby ma niekto nepustil tak z dvora ani nevyjdem alebo v spicke ked musim domov odbocit do lava nemas sancu sa niekde vtisnut. Cakas ako tlk pokym ta niekto busti. Ale tu to nie je problem. Ja tiez tak to praktizujem. Zablikas a pustis. Ja dokonca aj cyklistu 😉

yanni
27. júl 2010

@sharlotta no to je u mojich fotrovcov tak. na jednej strane cesty pozdlzne a na druhej riadne parkovisko vedla seba. Len tam väcsinou co v dome byvaju je generacia mojich rodicov popripade moja, co im rodicia byty nechali (malokedy novy "nastahovalci") a ked tak aj ti sa naucia ze u nas sa vyfukom do okien neparkuje. ked tak hned mas listok za stieracom. Takze tam je zase problem vyparkovat. Musis davat pozopr na prichadzajuce auta a tiez na tie co oproti pozdlzne stoja. A to je taka uzka jednosmerka tak si vies predstavit 😠

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni V DE to je o dosť lepšie, lebo tam sú skoro všade 3 pruhy a kamióny jazdia výhradne v pravom. Na Slovensku keď chytíš takých húseničkárov, čo nedodržujú predpísaný odstup, tak to len tak nepredbehneš.. A ešte spústa blbcov kamionistov na Teba bude vytrubovať, keď sa už odhodláš nejako vtesnať do tej minimálnej medzery medzi nimi, pritom vedia veľmi dobre, že nesmie ísť nalepený na kamióne pred ním.. A ešte ku kamiónom - aj keď sa to nezdá, ale poniektoré majú hovadsky silné motory - niektoré vedia zrýchliť tak, že by jeden nepovedal, ale čo je horšie - skoro všetky majú hovadsky dobré brzdy 😎 Takže za kamiónmi radšej 2x B A C H A..! Už som zažil, že som v duchu bozkával zadnú nápravu, keď znenazdajky začne taká opacha hamovať.. 😀

modry_pakonik
27. júl 2010

Cúvanie a parkovanie 😎

čítam to tu a chce sa mi k tomu povedať asi toto:

ad cúvanie - treba k tomu tri veci -
1) vedieť, ČO chcem urobiť..t.j. postaviť sa tak, aby to ŠLO urobiť 😎
2) naučiť sa s plynom a/alebo spojkou narábať tak, aby som vedel pekne po milimetroch sa pohybovať
3) najprv točiť volantom a potom sa hýbať - cúvanie samotné je asi tak zložité na kočírovanie, ako šoférovať s detským kočíkom, čo má vytáčateľné nie predné, ale zadné kolieska.. 😀

najodpozorovanejší problém, čo som si ja všimol pri nesprávnom cúvaní je podcenenie 1) a opačne urobená 3) - proste baby často sa hýbu a potom to nestihnú vytočiť... takže pekne prosím NAOPAK - najprv volant, potom pedály.. 😲

a k parkovaniu - aspoň mne sa tento postup dosť osvedčil - keď vojdem niekam, kde je nejaké hustejšie parkovisko, zvyknem to robiť takto - ak nevidím rovno nejaké voľné miesto, čo zvyčajne nevidím - prídem na začiatok zaparkovaného radu áut, zaradím sa na ceste celkom vpravo, vyhodím smerovku vpravo a ... zastanem... Jednak si mám čas obzrieť situáciu a možno nejaké miesto hneď neviditeľné objaviť, jednak tí za mnou môžu prejsť, lebo vidia, že sa snažím uhnúť z cesty (ak nie, tak sorry, ale tak vyšlo) a zvyčajne sa do pár sekúnd ak nie je nič voľné, niečo uvoľní - ak už vidím, že nejaké auto odchádza a uvoľňuje sa flek, tak si za neho prídem tak, aby mohol aj on bezpečne odísť a hneď sa po ňom na jeho miesto sáčkujem.. 😝 A funguje to.. 😎

yanni
27. júl 2010

@modry_pakonik no ved to ze poniektore maku silne motory. a hlavne "silni" vodici. Si myslia ze su bohovia na ceste len preto ze maju velikanske auto a sedia vysoko. Mna ide niekedy fakt vyrutit. Ked som isla vtedy s ocom do DE, prvy krat, tak ci tak uz posrata sa mi tiez tak jeden vopchal. Lamion predbiehal kamion (alebo sa o to snazil). A smerovku dal az ked uz bol vysunuty a pchal sa predomna. Juj zabit ich je malo.

bea44
27. júl 2010

ked si vas tu tak čitam, tak sa to zda uplne lahke a v pohode 😎
len odvahu najst . aspon na kondične jazdy. dokopavam sa už 2 roky 🙄
už som aj dostala ultimatum, ze do jesene .... 😅 no neviem m neviem.
ja mam vodičak 25 rokov, a nejazdila som ☹ to ako keby som ho robila nanovo 😖
a odvaha chyba. 😲 len si stale hovori, že ked to neurobim , teraz, tak to bude stale tažsie a tažsie 😨

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni s kamiónmi treba asi tak, ako má bosý so stádom splašených bizónov.. 😀 radšej preč z cesty.. 😲 ak teda nechceš nosiť šrot na vrakovisko a on nebude ani škrábnutý.. 😢 proste iná váhová kategória, tak radšej veľa opatrnosti.. a ešte k tomu, že majú silné motory - platí to najmä vtedy, ak sa chystáš predbehnúť kamión, čo sa práve rozbieha.. sám osebe môže byť pekne dlhý, ale ver mi, že viem, aký netušene dlhý vie byť, keď mu pomaly nestíhaš a predbiehaš a predbiehaš a predbiehaš... a furt si ešte nepredbehla.. 😀 niekedy je múdrejšie to vzdať, hlavne na úzkych cestách, keď veľmi ďaleko nedovidno... vždy lepšie, ako to čelom napáliť do nejakého nevinného.. 😎 A niektorí kamionisti to radi robia s nepokrytou dávkou sarkazmu 😠 Najskôr z nudy.. 😨

modry_pakonik
27. júl 2010

@bea44 jasné, že je to malina.. inak by sa tu baby tak nevychvaľovali 😀

pimpulka
27. júl 2010

ahojte...tak ja som pasivny sofer,mam vodicak ale odvtedy som v aute nesedela-hmm asi 5r? ☹
ale presne jak pakonik pise...na skuske sme mali zacuvat na parkovisku do "garaze"...a moj instruktor nam povedal,cuvajte pomaly,ked bude zadok auta pri prvej "tycke" co znazornuje garaz,zastavit,uplne vytocit volant na "doraz" a pekne zacuvat,ze vtedy to ide samo 🙂 tak dufam ze som sa spravne vyjadrila,ale presla som 🙂 len teraz uz jedine na parkovisku by som bola macherka,na cestach ne 😒

lucy56
27. júl 2010

aka zaujimava tema,tak pridam svoj pribeh, ja som si urobila vodicak ako 18 rocna ,na druhy krat,lebo no jazdenie mi moc neslo.Potom som chodila 5 rokov na VS a nepotrebovala som auto k zivotu a doma sme mali len staru skodovku tak som odmietala jazdit a po skole ked prislo na hladanie prace som presla vyberovym kolom na poziciu kde bolo auto nevyhnutnost,nieco ako obchodny zastupca,mojej buducej sefke som tvrdila,ze jasne skusenosti so soferovanim mam a nebudem mat ziadny problem zacat jazdit,dokonca som jej aj klamala ze mam auto na ktorom sa da jazdit,lebo to malo byt na zivnost a so sukromnym autom.to vsetko vo viere ze vsak prvy konkurz mi nemoze aj tak vyjst, no a ona mi zavolala,ze tu robotu som ziskala.Viete si predstavit ten pot co ma oblial,ostala som uplne ticho do telefonu a on ze ved ty sa ani netesis.Vsak som sa nemohla,v aute som 6 rokov nesedela a ziadne som nemala,tak vdaka mojim ochotnym rodicom sme za tyzden kupili pojazdne male punto a ja som sice zo strachom a s mamcou po boku sla prvy den do prace.zvladli sme to a potom som sa uz ucila na vlastnych chybach, momentalne stale pracujem v tej istej firme ,rocne najazdim 30 000km po slovensku,a za 5 rokov je zo mna celkom slusna vodicka, aj som na seba pysna,lebo som prekonala strach z jazdenia a zvladam soferovat aj velke mesta.Najlepsie je podla mna ked sa ucite same,lebo ked je po boku chlap,tak sme este viac v strese a ked som v aute sama a urobim nejaky kiks viem o nom len ja.takze na vlasnych chybach sa naj uci.A moja kamoska ma strach aj sediet v aute,mala 5 buraciek a ku mne pomaly jedinej si kludne sadne,takze aj to je moja radost....

yanni
27. júl 2010

@bea44 bei a ty co tu? spionujes? ci sa ucis jazdit???? No tu ti daju kondicne jazdy, hlavne pakonik, ten sa vyzna, vsak? Citaj jeho prispevky a uz to mas v suchu. Aspon teoreticky 😀 😀 😀
No dala som ti co??? 😉

@modry_pakonik no ja len na dialnici. ja sa na jednoprudovke ani nesnazim kamion predbehnut. To musim fakt byz sama na ceste. myslim tak, ze oproti a zdaleka ani musku nevidiet. A uz vobec nie na SK. Tam je neikedy samovrazda predbehnut aj osobak.

bea44
27. júl 2010

@yanni- zatial len špionujem a zbieram odvahu 😠
ale to tak zahreje pri srdiečku, ked zistiš , že nie sama si bojko 😀 😀

yanni
27. júl 2010

@lucy56 presne moja rec. ja som mala tiez taketo stastie ze som bola odkazana sama na seba. Nikto pri mne v aute nesedaval a naval mi "mudre" chlapske rady. 😀

yanni
27. júl 2010

😀 @bea44 pockaj, ked pojdeme na ten kolacit tak ta trosku povozim po Kosicooooooooooooch a ukazem ti to ako sa to robi 😀 😀 😀

yanni
27. júl 2010

naval=daval 😀 😀

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni A vieš, že to aj mne napadlo? 😀 Normálne je tu toľko báb, čo by brali kondičné jazdy, že by sa tým jeden aj v pohode uživil.. 😀 Asi nad tým fakt vážne pouvažujem 😎 Možno aj do DE to rozšírim,, 😉

Nedávno som mal také dosť husté predbiehanie - nebol to kamión, ale taký dlhší autobus a bolo to na takej ceste druhej triedy - dosť úzka bola, to by nebolo nič, ale - ako som začal predbiehať, tak zrazu po ľavej strane z ničoho nič taká asi 2 m vysoká hustá tráva, alebo čo to bolo - úplne ako v tuneli som sa ocitol 😲 z jednej strany stena - autobus, z druhej strany stena z trávy, či rákosia.. ☹ celkom dosť ma to zaskočilo, hlavne keď medzera tak len tak tak.. 😖

yanni
27. júl 2010

@modry_pakonik no to si mal fakt husto.

no tak zaloz firmu a urobime pobocku aj u mna 😀 😀

Bei uz som ti nasla kondicaka. Pozri ved pakonik je z Kosicooooov, tak sa dohodnite. Ved auto mas tak aky problem 😉 Boze a vidis ja uz tolko firiem ma na krku este aj tu Udiarien s.r.o. 😀 😀 😀

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni Len kto to bude do toho Deutschelegolandu furt merať takú štreku 😀 Tiež nevieš, odkiaľ písať, dievča zlaté.. 😲
A čo Ty si z Košicooov, ako Ťa čítam? 😝 Lebo ja už nie.. Ale keď pôjdeš poza Turniansky hrad, tak pribrzdi a dáme predbiehačku 😎

bea44
27. júl 2010

kondičaka už mam 😖 bratov kamoš ma atoškolu 😅 už mi aj volal, že kedy začneme. 😕
len ja som furt po... srata ☹ a to som robila vodičak na V3S ke a mam aj C . 😀 😀
a dokonca som s šoferovanim nemala v autoškole žiaden problem 😖 len ten prvotny strach, ta koordinacia nohy a ruky dokopy- to ma brzdi, 😨

yanni
27. júl 2010

@bea44 bei ved to sa spravi. neboj. ked ja som to dokazala, ako si povedal, tak to aj ty. Ved ja som tiez 13 rokov za voalntom nesedela.

@modry_pakonik ze vraj Deutschelegolandu 😀 😀 😀 tam som bola pred mesiacom sa povozit 😀 😀 Na no ja by som si tu nasla klientelu, neboj. Zenske aj tu nevedia jezdit, nie len na SK 😀
Inak ja si tu trenujem slovencinu aby som nezabudla a otravujem a nervacim kde sa da. Brazdim po konovi a krutim hölavo co ake pomery na SK.
Inak ja nie z Kosicooov ja z BB, len brasko studuje v KE tak tam asi pojdem kuknut, lebo bea ma pozvala na kolacik. Vsak Bei? 😀 😀 😀

modry_pakonik
27. júl 2010

@bea44 choď sa rozjazdiť na letisko do Nižnej Myšle, či ako sa to volá - cez Krásnu von.. pár km... poznáš? 🙂

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni Takže z Fončordy si Ty.. 😀 Tak ak nepôjdeš z BB do KE cez PP, tak to mi cestou mávaj.. 😝 Najskôr cez Dobšinú pôjdeš, to je pekná cestička kopčekami.. 😎

yanni
27. júl 2010

@modry_pakonik ty a ved mysla zmyzla nie? je pod vodou? ci uz nie. Mam odtial znamu je tu v DE. Tych riadne vytopilo ale dom stoji.

a ako si prisiel na Foncordu? Ale uhadol si, presne tak z Foncordy. No nedaleko sucheho vrchu. Pesko len co by kamenom dohodil. Myslis ze by som ja v sasovej byvala. Boooze ved to je hlava na hlave. ☹

Inak jasne ze si horom, neviem presne, brasko a navigacia ma budu navigovat. Som neste nikdy nesla do Kosic autom ani ako spolujazdec. Len vlakom. Ja uz trasy nerobim. Nakopnem navigaciu a ide sa. A este su aj tabula na cestach, tak sa hadam nestratim.

yanni
27. júl 2010

boze ja zase ako madar pisem 😠

bea44
27. júl 2010

@modry_pakonik -/ kua dlho sa to piše 😠 kratsie meno sa nedalo?/ . poznam tu cestu na myšlu, chodievala som tade často, ale len ako spolujazdec 😝 ale ja musim mat zo začiatku istotu - este jedn y pedale spolujazca- preto cez autoškolu. potom možn aj sama 😅

@yanni - čisty madar 😀 😀 este že ti sekli facebook 😝 inač by si tu neobsmrdala . dufam ,
že ti nepridu na kona 😀 😀

bea44
27. júl 2010

no aj ja nejak tak podobne- ked to po sebe čítam - madar 😒
dufam, ze niekoho neurazim. mala som kolegyňu z moldavy a ta ani prizvuk madarsky nemala 😕
a v slovenčine lepsia ako ja 😠 akurat čo mi nepasovalo - to jej davno som bola, davno som videla. to negovanie akosi inač použivala 😨 ale to už som od temy 🤐

yanni
27. júl 2010

@bea44 no ved vravim ze na konovi kde sa da nervacim. hlavne ked neni robota v kancli. uz sedim dve hodiny a nic. idem kuknu dole ci daka posta, aby niekto neprisiel a nezistil ze ja len tak sedim a skrabem si.... 😀 😀 😀
no FB je uz davno v haji. Na to prisli uuz davno. To som este ani na FB nebola prihlasena. Ale konovi nemcuri nerozumeju. Tak ne ma nechaju na pokoji 😕 Ved to aj ja som davno bola.... 😀 😀 😀 😀 😀 To sa aj zle pise.

No mna to ani nenapadlo s tymi pedalmi. Ja som mala vlastne auto, ako som uz spominala fungel nove, a chcela som sa hned na tom ucit. Nie sa zase preucat z nejakeho ineho. Aj ked teraz by som odjazdila hocijake. Len s automatickou asi nie. o nemam ani sajnu. A to sa priznam, ja som tiez mala strachy ze nebudem vediet radit a tak. Som chcela auto s automatickou kupit. Ale sa mi zdalo dost drahe a otec mi pekne dohovaral ze ved to sa naucis. A mal pravdu. A tiez a s tym svietenim. Ono sa to da prerobit, ze ked nastartujes tak sa ti automaticky svetla rozsvietia. Al eto tiez sme zavrhli, ved si zvyknes. a aj bolo. len v DE to nie je povinne ale ja som si hned od zaciatku dala zaväzok ze aj tu budem svietit aby som si zvykla. No a svetla teraz zapinam automaticky, ked nasadam do auta. Este ani kluc nemam poriadne vytiahnuty. Takzase som usetrila. bude na viac kolacikov 😀 😀 😀

modry_pakonik
27. júl 2010

@yanni To som len tak trepol tú Fončordu 😀 Kamaráta tam mám.. 🙂 BB celkom poznám, však to nie je nijaké veľkomesto, máte pekné námestie, ale už zo 10-15 rokov som tam nebol.. Už by ste sa mali spojiť so Zvolenom a urobiť hlavné mesto, nech Blavákov uchytí od jedu.. 😎 Vidíš, aj cez Zvolen môžeš, ale ja radšej Dobšinou chodievam.. 😲

modry_pakonik
27. júl 2010

@bea44 do Moldavu nebolo dopočuť, hoci mám otvorené okná.. 😀 4 kiláky sú 4 kiláky a babky už sú nahluchlé.. 🤐

modry_pakonik
27. júl 2010

už aj ja píšem ako Maďar 😀 😀 😀