Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

katusska1
4. feb 2012

@simema no, ty si mi napísala že to robíš tak, že najprv dáš spojku do záberu, a až potom pridáš plyn... lenže ja to robím súbežne, nečakám kým je spojka v zábere, aby ho netrkotalo, proste ja to počujem ten rozdiel... to je najlepšie keby ti to niekto ukáže, fakt to skúste dnes obaja a počúvaj

sisaha
4. feb 2012

naucit sa to na zaciatku mozete tak, ze auto bude chvilu "trpiet" kym zistite v ktorej polohe je spojka v zabere (kazde auto ma inak). Po par skuskach to zacnete robit tak, ze ked sa blizite do polohy kedy spojka zabera, tak ju zacnete pomaly pustat a pridavat plyn. Chce to cvik a pravidelne jazdenie.

jasminet
4. feb 2012

@katusska1 ja som teda asi nechapava. ale inak ako spojka do zaberu a pridat plyn sa jednoducho rozbehnut neda. to, ze tebe to huci a niekomu nie (alebo naopak), to je asi chyba niekde inde. auto proste bez spojky nepohnes a bez jej zaberu tiez nie... a to tu sedi a cita moj muz co soferuje roky rokuce a kruti hlavou nad tym, ze ti nerozumie 😀
a rucna do kopca je dobra vec, neviem si predstavit v kolone na najazde na pristavy most v BA cakat 15 min s nohou na brzde a spojke 😀

jasminet
4. feb 2012

@katusska1 ahaaa, takze tak ci tak sa pohynas na spojke v zabere a plyn do toho. cize nie ze bez spojky.... 😉 😀 😀 😀 😀 to su 2 rozne veci

katusska1
4. feb 2012

@jasminet mne nemusíš vysvetľovať, ako sa rozbieha, ja viem že auto sa pohýňa až keď je spojka v zábere - lenže tu ide o to, že autoškola absolútne neučí jazdiť prakticky a efektívne, každý predsa chce jazdiť čo najšetrnejšie pre auto, a jednoducho ty keď máš spojku v zábere bez plynu a rozbiehaš sa takým sp., tak si tým spojku ničíš pretože to máš robiť naraz s plynom, na to tam sú tie pedále... a ja viem, aj mne v autoškole inštruktor nadával, a jednoducho až po tom, ako je spojka v zábere som mala pridať plyn, ale prečo? prečo, keď sa tým ničí auto? to má prebiehať súladne, nie oddelene.
a toto si mi dala ďalší príklad typicky autoškolácky 😀 prečo by si mala stáť na spojke? o to ide, spojka má byť čo najmenej zaťažovaná, takže dáš si neutrál (čo samozrejme v autoškole neučia, takže ťa taká možnosť nenapadla) a stojíš len na brzde... proste spojka a ručná majú byť najmenej používanými v aute, a na to sa opýtaj aj muža. a v zime sa ručná nemá používať, lebo ľahko zamrzne. ja proste jazdím autom tak, aby som ho šetrila a tak, ako ma to nenaučila autoškola, bohužiaľ.

katusska1
4. feb 2012

@jasminet a zas viem, že niekedy ručnú musíš dať, ale veľa ľudí ju dáva aj v malom briežku lebo sa boja, že im to skape, a to je už viac ako smiešne, hentaká sit. keď stojíš v kopci a vidíš že sa nebudeš dlho hýbať je úplne iná, ja som to myslela že nikto sa proste cielene v kopci rozbieha len na ručnej, lebo je proste neschopný to urobiť bez nej... aj keby to skúsil tak zistí, že to nič neni...

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 tri krat po sebe som si to precitala,ale nechapem stale ako sa rozbiehas,alebo jazdis 😀
iba jedno som pochopila,ze v zime nedavat po odstaveni auta rucnu brzdu,aby nezamrzla 😉

katusska1
5. feb 2012

@kbeata tak ešte raz 😀 k tomu rozbiehaniu - mňa v autoškole, vlastne vo všetkých autoškolách (takých, čo ja poznám odtiaľ ľudí a som sa s nimi bavila o nezmyselnosti niekt. úkonov, do kt. vyslovene žiakov nútia) učili, že sa rozbieha na spojke - teda čakáš kým je spojka v zábere - a až potom pridáš plyn, lenže určite ani jeden z inštruktorov sa tak nerozbieha, pretože sa tým ničí tá spojka. viem, že teraz sú neni spojky ako kedysi, ale veď každý vodič sa snaží spojku odľahčiť, a nie ju nadrapovať. a práve v autoškole k tomu vedú, čo mne príde choré. na to sú tam pedále tri, aby sa používali všetky, nevravím že s brzdou naraz 😀 ale určite súbežne spojka a plyn. keď sa rozbiehaš na spojke, tak je počuť až také trkotanie toho auta, preto ma to tak strašne irituje. spojku sa snažím používať minimálne, inak (samozrejme okrem poľadovice a nevhod. počasia 😀) mám skoro stále vyradené, a teda pri brzdení spojku nepotrebujem. a toto je ďalšia vec - v autoškole ja zakázané používať neutrál, tiež prečo? prečo keď sa dá povedať že idem lacnejšie? mňa to veľmi hnevalo toto po skončení autoškoly, vyvalili sme za to kopec peňazí, a tie najlepšie rady som aj tak dostala od okolia. alebo aj to s tou ručnou - čo je to za blbosť rozbiehať sa v minibriežku na ručnej 😀D normálne minule jedna baba u nás stála na semafóroch a tak je len taký malý kopček a ona mala ručnú - ako chápem, že je to jej vec, veď každý jazdí podľa seba, ale keby v autoškole neučia používať ručnú, čo napr. v zime je kravina (tiež ale záleží od situácie) ako som už písala, tak je nútená rozbehnúť sa bez nej, a trvá to omnoho menej a určite potrebuje toho menej spraviť, ako čakať kým mi začne dvíhať predok auta, potom dám dole ručnú a idem - aj mňa to takto učili, ďakujem pekne, že mi tieto zlozvyky neostali. neviem si predstaviť že by som tak išla do nejakého kruháču čo je v kopci, proste dlho to trvá a priznajme si - snažíme sa každý dostať všade čo najrýchlejšie a aj sa niekedy vyslovene vryjeme druhým do jazdy - priznávam, ale proste viem takto, že vždy všetko stihnem a proste vyštartujem rýchlejšie. alebo napr. parkovanie v autoškole - že cez spojku, zas cez spojku, prečo? ja vždy si vyradím a prídem do cieľa, poprípade sa napravím, a medzi dve autá cúvam, pretože mi to tak viac vyhovuje (a toto mám napr. z autoškoly, takže aspoň niečo 😀), ale inak inštruktorov som mala úžasných, fakt skvelí ľudia, len škoda, učia to, čo musia. neviem, najlepšie by bolo keby tu nejaká inštruktorka, aj ja by som sa na to rada opýtala, prečo je to tak. milión pravidiel, zákazov, jasné, že potom tí, čo si robia vodičák majú stres, ale verím, že keď budú chodiť sami, tak si to omnoho uľahčia a ani nebudú vnímať jednotlivé úkony v aute, pretože podľa mňa, tak to má byť, má to byť automatické. no a ja v kolóne - vlastne neradím ani nič iné ako jedna, trochu sa rozbehnem keď pozriem dopredu a vidím že sa viac posuniem, ale čo najrýchlejšie vyradím, nemá zmysel dávať 2, lebo aj tak budem brzdiť a drhnúť motor na jednotke, určite nie. a keď viem, že sa moc neposuniem, tak niekedy len stojím 😀 a hocikto sa smie predo mňa preradiť do pruhu, lebo aj ja to občas potrebujem... ale keď už sa posuniem, tak len o pár centi, ale to sa ani neoplatí 😀D takže dúfam že už sa chápeme - ja som len proste aj mojimi predošlými príspevkami chcela babám ukázať, že aj ja som len nedávno vyšla z autoškoly, ale hneď som sa preučila na normálne jazdenie, čo najjednoduchšie - v autoškole som aj ja mala hlavu jak melón z toľkých infošiek, čo odo mňa chceli, ale keď idem sama, nič z autoškoly nepotrebujem, dokonca aj to ich rozbiehanie na spojke mi je na hovno a už na jazde s policajtom som sa na to vysrala. neviem, ja jediné čo robím v aute je, že sledujem okolie, premávku, a ani neviem že idem, teda okrem pár krízových sit., ktoré sa občas každému stanú, ale to už je aj na ohľaduplnosti ostatných 🙂 😀

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 a mas benzin,alebo diesel?

beru30
5. feb 2012

Ahojte, len tak sa pridam, veru zaujímavá téma 🙂
O jazdeni by sa dalo pisat nekonecne. Ja som robila vodicak v roku 2004 a viac ma naucil moj manzel pri spolocnych jazdach. Nikdy som necuvala, neparkovala, verte alebo nie nikdy som nepodradovala, proste hroza 😠 a nebola to najlacnejsia autoskola. Absolvovala som 2x kondicne jazdy, ale marne, vzdy ked som mala sadnut za volant tak ma zacalo boliet brucho a neraz som sa aj rozplakala 🙂 Koncom roka pojdem do prace a dieta do skolky, tak sme sa rozhodli kupit ojazdene auto s atomatickou prevodovkou a uz riesim len dopravne situacie a ziadne preradovania a podradovanie. Vzdy sa tesim ked niekam ideme a manzel povie....ideme na tvojom. Sama som zatial nesla, ale aj to pride.

katusska1
5. feb 2012

@kbeata benzín, Fabka 1,2 htp, ja viem že na diesli sa rozbehne aj debil, ak si mi tým to chcela povedať 😀DD

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 nie,lebo ja mam fabia diesel,a tam ide rozbeh aj na spojke,syn ma benzin a tam ked nedam viac plynu,skape mi to 😉
na spojke idem tak,ze mam zaradenu jednotku,alebo dvojku ked vojdem pri panelak na parkovisko,musim ist velmi pomalicky,behaju tam ludia,a hladam nejake volne miesto,s tou spojkou sa len hram,stlacam alebo pustam,plyn ani nepridavam,vyrazila by som moc dopredu,a tam sa da ist tak akurat krokovou rychlostou 🙂

katusska1
5. feb 2012

@beru30 ahoj, o pár strán nazad som sem aj ja písala ako čerstvý vodič, a presne ako ty vravíš - za autoškolu nehorázne peniaze a nič ti to nedá, ja som sa tiež naučila až s rodinou. osobnú skúsenosť s automatom nemám, ale ak to naozaj tak uľahčuje šoférovanie, prečo nie. a doma - to som mala iný tréning, vždy som sa snažila jazdiť ako moja mama - ako ona vraví, nesmie byť cítiť, že preraďuješ, takže spolujazdci majú hladkú jazdu 😀 alebo napr. raz som mala hrozné kŕče a bolo treba zaviesť dedka do hory na včelín, a samozrejme, kto musel ísť? ja! inak, za to, že som sa niečo naučila, tak fakt to len vďaka okoliu - teba podporuje v tom muž - mňa aj mama, aj Marek, aj všetci 😀 nestalo sa mi nikdy, keď som si pýtala auto, aby mi povedali nie, práveže ma spočiatku nútili, lebo sa báli že skončím tak ako tu baby písali a prestanem jazdiť. aj teraz keď ideme tak šoférujem ja a mama sedí vzadu 😀 ale podľa mňa ona je rada, lebo ma vždy pochváli 🙂 no ale čo som ti chcela napísať, M otec stále pindal ako chorá vrana že baby jazdiť nevedia, a pod, proste snažil sa zo mňa vždy spraviť nemožnú a asi si myslel, že po skončení autoškoly mi doma auto nedajú a budem chodiť stále s mamou. ale na jeho nešťastie, asi nie som taká neschopná - mama mi dala bez problémov auto a keď som sa jej pýtala či sa nebojí, tak povedala, že nemá čoho, keby vie, že som neschopná, tak určite sama nejdem. alebo napr. aj na M aute idem sama, tiež mi ho zverí alebo aj keď ideme z obchodu tak ja šoférujem a on sedí vedľa. aj mu ho vyťahujem od nás z dvora, čo sa mi zdalo keď som nemala vodičák, neuveriteľné vycúvať z tej úzkej brány, a pritom žiadna veda. nevravím, že som po autoškole nemala strach a bola som strašná hrdinka, ale keď mi doma vytĺkli z hlavy tie blbosti, neuveriteľne mi tým jazdenie priblížili, možno je to aj tým ako si to mama vždy užívala a aj Marek. mám len samé dobré príklady v rodine, takže musím sa aj ďalej učiť a zlepšovať 🙂

katusska1
5. feb 2012

@kbeata ja sa tak hrám so spojkou keď vychádzam na obrubník ale vždy mám plyn, veď keď ju zatlačíš tak sa nehýbeš, takže len striedam všetky pedály a snažím sa čo najmenej pneumatiky ničiť a nevyjsť moc rýchlo. neviem, ja všetko robím čo najšetrnejšie pre auto, asi som tým postihnutá, teda aspoň sa snažím čo najviac ho šetriť 😀 lebo viem, že na druhé nemáme...

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 ano,ked vychadzam na obrubnik,tam ani vtedy nejak nemusim davat plyn,auto vyjde hore,ale fakt zalezi ci je na benzin,alebo naftu
taki co jazdia roky,im to je jedno ale ja len par mesiacov,a pre mna to je rozdiel sadnut do ineho auta 😀

kbeata
5. feb 2012

@beru30 tesis sa? 😀

katusska1
5. feb 2012

@kbeata a ešte k tomu ja som sa na tom našom rozbiehala na spojke raz keď som to doma ukazovala, a neskapalo mi to o.O to neni plynom, lebo tá spojka ide aj neviem koľko bez plynu (testovala som v autoškole, nie našom, to by som neprežila a to bol tiež slabý motor) ale to je presne tá situácia, že je veľká pravdepodobnosť že ti to nevyjde 😀 preto nechápem, že to v autoškole učia, už chápeš, že čo vlastne píšem stále? konečne si mi dala dobrý príklad na to 🙂

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 v autoskole maju asi nejake osnovy podla coho ucit,to neviem,zalezi aj od typu auta,a kazdy ma taky svoj sposob jazdenia 😉
to aj citis ked ta niekto vezie,jeden tak druhy inak,teda ja som si to vsimala,ked som s niekym isla v aute

katusska1
5. feb 2012

@kbeata ja tiež jazdím pár mes., a máš pravdu, cítim rozdiel, lebo to naše je nové a M má ojazdenejšie, takže inak reagujú pedále a tak, ale asi mám šťastie veľké zatiaľ, lebo problém mi to nerobí. zatiaľ. ale samozrejme, nejazdím roky a určite ty jazdíš dlhšie 🙂 ja som len stále v šoku z tých autošk., keď vidím koľko báb z toho má stres, lebo aj ja som mala, proste milión požiadaviek, zložitá postupnosť, stále mi vraveli ako mám rozmýšľať, ale teraz proste nad tým nerozmýšľam len idem a niekt. úkony si ani neuvedomím. a nič nie je také zložité ako to tam učia, lenže mne nemal kto toto povedať, len mama, ale to som si myslela že ona jazdí dlho tak jasné že je to ľahké.

katusska1
5. feb 2012

@kbeata ja viem, písala som to vyššie, že určite podľa niečoho to musia učiť, lebo ja som sa v autoškole rozbiehala s plynom a inštruktorka že či ma doma učili... ale neutrál som ani raz nepoužila v autoškole, čo tiež si myslím, že veľa ľudí využíva. no, nechajme to tak 🙂 a áno, ja si všímam napr. moje spolužiačky, majú zaradené jedna, stoja na spojke a čakajú kým smú vyštartovať, zas aj mňa to tak učili, ale povedz - nie je jednoduchšie vyradiť a keď máš voľno rýchlo vyštartovať? neviem, možno moc mudrujem, ale nikdy nezabudnem koľko aj mňa stála autoškola peňazí a nervov (občas, brala som zúrivého inštruktora s humorom - aj čelo som mu o predné sklo pleskla, kázal mi zastaviť na prechode 😀), a nakoniec nič z toho. prvýkrát čo som si uvedomila chybu bolo keď som spravila prvý škrkanec na aute, telefonovala som pri tom, a vtedy som si povedala, že fakt mám málo vodičák na to, aby som pri tom telefonovala, takže prvý a aj poslednýkrát. a neviem či si čítala, ja chodím bosá, necítim sa dobre keď som obutá 😀 si ma predstav teraz v zime, keď si čižmy vyzúvam 😀 ale snažím sa vždy nazuť tenisky, tie len zošuchnem 🙂

kbeata
5. feb 2012

@katusska1 a na neutrale kedy ides?

katusska1
5. feb 2012

@kbeata jak kedy? to ti neviem takto povedať, vtedy, keď viem, že budem podraďovať alebo brzdiť, tak asi vtedy, si ma zaskočila 😀 ale keď je zlé počasie, tak si podraďujem a samozrejme, neutrál nepoužívam, snažím sa brzdiť motorom.

womenne
6. feb 2012

@kbeata na neutrále možeš isť ak ideš z kopca, prípadne vieš že čochvíla budeš brzdiť
Podraďovať neviem 😅 mm mi to stále vysvetluje, ale nejak sa toho bojím 😅

Čoho sa teraz bojím je že mame nafťak, a budeme kupovať auto pre mňa ale benzín. Pár krát som s nim jazdila, ale ten zvuk, spojka zaberá, až hore, a ja som zvyknuta, že zaberá už dolu, takže ak pridávam rýchlo plyn, tak sa naokolo asi všetci smeju 😀 Budem musietˇ potrénovať na ihrisku.

katusska1
6. feb 2012

@womenne alebo aj keď sa rozbehnem, niekedy cielene naschvál pridám a vyradím a dojdem pekne 😀 veď na to to je... ale ja to používam skoro stále, od nás vyjdem z domu, vyjdem do kopca, z kopca vyradím, to prídem až po koniec ulice, tam je daj prednosť, alebo aj na opačnom konci ulice vyradím aj tam je daj prednosť alebo vyraďujem aj keď idem do kopca, lebo sa tak dostanem na hlavnú, tak sa rozbehnem poriadne aj na 60 a v strede vyradím, ma to spomalí a podľa situácie buď zastavím alebo dám 2 a idem 🙂 neviem, ťažko sa opisuje, ale kedy smiem, vtedy vyradím, veď podľa situácie. ale ešte raz píšem, keď je na to počasie 🙂

katusska1
6. feb 2012

@womenne to zvládneš, keď som to zvládla ja - po mne v autoškole vrieskali, cítila som sa ako nemožňák, a vidíš, vykašľala som sa na také blbé pravidlá, a zatiaľ som sa vždy dopravila do cieľa klop klop klop

womenne
6. feb 2012

@katusska1 ja som jazdila na benzináku ale pred 2 rokmi, je to ale o zvyku, viem že do toho prídem v lete som deň jazdila na svokrovom, sice na začiatku som to presne takto robila ( tie zvuky) ale po pol hoďke som do toho prišla. Teraz sa viac stresujem, nakoľko budem jadiť do mesta a sama.Neznášam tramvaje 🙄
a čo satýka autokoly, ja so nevedela parkovať učil ma to posledný deň pred skúškami, naštastie som to dala

katusska1
6. feb 2012

@womenne vieš, ja keď si predstavím teraz ako som sa po autoškole bála, keď som odchádzala po skúškach, že ups toto všetko ma učili tak, a ja sama teraz budem musieť prísť a naučiť sa to tak, ako mi doma vravia, ja som tiež robila po autoškole to isté, lebo ja som si myslela že mama a tí, čo dlhšie šoférujú, že to sú nejaké zlozvyky alebo čo, ale práve to, čo ma oni naučili mi najviac pomohlo. ja tiež nemám dlho vodičák, od júna, ale keby mne niekto povedal z mojich spolužiakov čo skončili o niečo predo mnou, že to nič nie je a aj tak nebudem musieť nad všetkým rozmýšľať a dodržiavať všelijaké postupnosti, napr. aj pri tom rozbiehaní v kopci na ručnej, proste ja som dostala taký návod, ako rozbehla som sa, ale strašne dlho to trvalo, a po autoškole som si nevedela predstaviť sa tak niekde rozbiehať, lebo vieš že veľakrát na to proste neni čas. najviac stresu a strachu z jazdenia som mala medzi koncom autoškoly, možno týždeň po skúškach, keď to bolo ani tak ani tak, možno to nebolo vidno, ale ja som sa fakt občas bála, nechcela som si dať od našich ani od Mareka vysvetliť, že sa dá všetko jednoduchšie, a teraz idem len podľa toho, čo ma oni naučili. ja myslím, že veľa báb čo sem píše že sa nejak v aute nemože skoordinovať, tak má proste strachy ešte z autoškoly, pretože tam naozaj - aspoň odo mňa chceli nad všetkým aby som rozmýšľala, a na všetko mali strašné návody a postupy. napr. z rozbiehania na spojke to sú zbytočné stresy pre začiatočníkov.

beru30
7. feb 2012

@kbeata ano tesim sa 🙂 kedze som vsak nikdy neparkovala tak mam strach ist este sama, zatial ma naviguje manzel, ktory nechape, ze ja nechapem ked parkujem a cuvam blbo 😀 😀

katusska1
7. feb 2012

@beru30 ja keď som vyšla z autoškoly hneď tie prvé dni, a vlastne aj teraz keď idem u nás v meste do Tesca, tak tam mám miesto, na ktorom nikdy nikto nestojí 😀 a ani okolo neho, takže si v pohodke parkujem, a snaž sa vyhľadávať také vyľudnené miesta, to je to najlepšie, ale zas viem, že napr. keď ideme do nákupného centra, tak to fakt som rada keď sa nájde miesto hocikde, takže si moc nenavyberám 🙂 ale musím povedať, že odkedy som oškrela auto 😀 tak si dávam veľký pozor, hlavne netelefonujem ☹ doteraz som sklamaná zo seba, čo už, veľmi skoro som začala vyskakovať... asi sa fakt človek učí len na vlastných chybách 🙄

zuzana315
14. feb 2012

Tak a uz mam aj prvu jazdu za sebou. Mali ste pravdu, ze v aute je to uplne ine, ako na trenazeri. Moj instruktor ma posadil rovno za volant a ideme, este vsak netusil, co ho caka! Motor mi skapal snad tisickrat a to vacsinou na tych najnevhodnejsich miestach a samozrejme, ze nie a nie ho nastartovat a pohnut sa. krvi by sa mi nedorezeli. Aj v slabej nedelnej premavke by som naburala do niekolkych aut, asi som niekolkym vodicom v ten den sposobila mensie stresy. Nastastie moj instruktor bol vzdy duchapritomny a vcas zabrzdil, lebo kym som ja zistila, ze kde je brzda 😨 A ked uz som cela natesena isla opat brzdit,tak som skocila na brzdu,ze si instruktor skoro hlavu o palubnu dosku rozbil. darmo mi vysvetloval, ze s autom musim jemne, ako so zenou, u mna to skor vyzeralo akoby som praktizovala sadomaso 😀 Niekolkokrat sa mi podarilo navstivit aj opacny jazdny pruh, ved ten moj bol pre mna priuzky 🙂 Na konci instruktor skonstatoval, ze som bola ako 13tka pred prvym rande. No som zvedava na dalsiu jazdu............................. 😕