Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

kleo80
16. okt 2012

no,dnes som mala prvu jazdu sama tak som stresovala 😝 sla som len po dedine no ale bolo to hrozne blba cesta,opity cyklista,chodci ignoruju chodnik,a dostala som sa do dvoch neprijemnych situacií.Ta prva bola ked som sla po uzkej ceste oproti mne panička s drahym autom ,vedla mna chodec ktory sa ani nenamahal stiahnut sa na kraj aby som mohla prejst.A ta druha.... ☹ no to bolo ešte horšie-mala som vyjst na hlavnu do kopca,ale bola velka premavka,stal tam autobus,musela som zastat.Sikovny vodič by už bol davno vysiel keby vedel že stíha ale ja som stresovala ako sa pohnem a za mnou už bola rada aut.Cudujem sa že nikto netrubil. 😝 Ja som cakala a stresovala že ježiš ako to vlasrne bolo čo mam pustat prve spojku,ci brzdu a kedy preslapnut...och bože tu chvilu som vsetko zabudla. 🤐 Ale nejakym zazrakom sa mi to podarilo.No je to blbe ked je za vami cela rada aut a vy sa bojite pohnut ☹ až do plaču mi bolo.Ale došla som 😅

kleo80
17. okt 2012

Ahojte,dnes som bola zas.Aj s priatelom a detmi.sli sme do vedlajšej dediny ale takmer som havarovala a viete kde??No rovno do susedneho domu naproti.Susedia poodstavovali auta na chodniku,ja som už videla že sa asi nevmestim a priatel len kyvol rukov že chooood zmestiš sa...tade prejde aj kamion....tak som odvažne VYSTRELILA a chybalo cca 5centimetrov aby som neodniesla branu.Inak mam z toho teraz ešte total okno nechapem čo som robila zle,len som kukla na priatela on nič,ticho už len čakal kedy sa šuchneme o plot ja som rychlo točila volant a fakt som asi v poslednej sekunde zachranila auto aj branu.No a on potom na mna kukal že jazdí od 10tich rokov a uz to vzdal a ja tu asi druhy tyžden som nas zachranila.Len ma udivuje že nezakrocil,že to vzdal... 😒 A to som sa pri nom citila bezpečne ale už sa možem spolahnut asi len na seba... 🤐 No zlakla som sa riadne 😢 😢 😢 😢 Ale prestat nechcem.To by bolo horšie a potom by ma to trapilo.

ffiinnkkaa
28. okt 2012

Tak na třetí pokus mám řidičák 🙂

limoncino
29. okt 2012

@ffiinnkkaa blahoželám... ja na druhý pokus...

Roky som sa vodičáku bránila, mala som strašný strach, vždy keď som zbadala volant, tak sa mi zvýšil tep 😀 a viete čo?? Bola som taká blbá.... 😝 😝 😝
Vodičák mám dnes to sú presne dva týždne a už vyše týždňa jazdím sama... a viete čo?? Vôbec nemám strach, len rešpekt.. . Nie je sa čoho báť, je to úžasný pocit slobody, nemusieť sa ponáhľať a naháňať deti, pretože nám ide autobus... A nákupy, to je balada... nakúpim čo chcem, hodím do kufra a idem domov...
Hor sa do toho, keď to zvládol taký majster stresu ako ja...

ffiinnkkaa
29. okt 2012

@limoncino Děkuji 🙂

Tak přesně na to se taky těším 🙂 Nebudu závislá na manželovi, pojedu si sama nakoupit atd 🙂

limoncino
29. okt 2012

@kleo80 toto sa mi stalo tiež, bola som v kauflande, v auto rodičia, sestra, a potrebovala som sa vyškriabať na hlavnú cestu, úplne mierny kopec a ja som sa stále kotúľala dozadu... auto za mnou našťastie pochopilo, že má pred sebou tydýta, tak si cúvlo, ale stále išli autá, ked´som mala voľno, tak som sa nevedela rozbehnúť, no koniec... nakoniec som sa aj tak musela pichnúť niekomu do cesty, inak by som tam stála a kotúľala sa dopredu dozadu dodnes...

kleo80
31. okt 2012

@limoncino no veru je to neprijemne hodila som si tam tu Z znacku no aj tak nikdy nepochopim preco som sa začala kotulat dole 😖 Teraz pred kazdym kopcom panikarim.A to prehadzovanie rychlosti mi tiež nie vzdy ide.....keby som tak mala peniaze na automat..... ☹ Inak už som dlho nesoferovala no dlho...cca tyzden ale aj to na kii sportage pre mna velke auto cely cas som myslela na to čo ked ju roztrepem je na lizing.Radsej chodím na wolsfagen polo no to je už dost zničene.Kamoska to ma najlepsie neviem ake to ma auto ale je to malinke a vravela že to ide s kazdou rychlostou rovnako...tiez je zaciatocnik ale ma statie na to auto pohne sa napriklad aj s 3kou,nikdy jej nezdochne motor a tak....s prehadzovanim si nerobí problem aj ked neviem ako to tam po technickej stranke moze fungovat 🙂

limoncino
31. okt 2012

@kleo80 aj ja mám zetko, dnes som bola odviesť syna do mesta zakamarátkou, my s dcérou sme išli do Tesca, no plno áut všade, chodci samovrahovia sa mi hádzali do vozovky prechod neprechod. a zaparkovala som a otočím sa a tam sa na mňa škerí inštruktorka, akurát mala jazdu, tak bola strašne rada, že som začala jazdiť a nezabudla podpichnúť, že mám pekné Zetko.. 😀 😀
a potom potme späť po syna do mesta, všade sme stáli, milión áut, cesta, čo mi trvá desať minút sa natiahla na 20,
Tak to máš teda veľké auto, ja jazdím na Mazde 626, kúpili sme už staršie, už aj trochu poškrabané, ale som manželovi hovorila, že ja ho ešte dorazím 😀
automat je super vec, my sme mali v predchádzajúcom aute, škoda, že som ho nezažila... Ale nevadí, naučíme sa radiť a potom budeme paničky v automatových autách 😀 😀
To má kamoška dobré auto, mne to minule zdochlo na parkovisku, mala som dvojku a išla som príliš pomaly a zdochlo mi to...
Ešte mám ale problém s odhadovaním vzdialenosti a nikdy neviem, či nie som príliš v protismere , tak sa ťahám na kraj už pomaly za krajnicu.. no blondýna za volantom, čo Ti poviem, keby si videla, ako som včera tankovala, snáď sa nenájdem na YT 😀 zaparkovala som príliš blízko stojanu, tak som ledva vyliezla, potom som zistila, že som aj dosť ďaleko, tak som tam ledva tú pištoľ napchala, potom som nevidela, koľko tam mám už peňazí, tak som sa musela natiahnuť cez celé auto 😅 😅 😅 😀 😀

prasiatko30
1. nov 2012

@limoncino - tak na tych benzinkach to je ine show - ja mam zase problem s tym ze neviem a mam strach tu sprostu pistol nejako moc manipulovat tak ja ju neviem bloknut tak aby tam ostala v aute a benzin tiekol az kym sa nenaplni nadrz takze u samoobsluhy plnim aj pol hodiny 😅 😅 😅 😅 takze preferujem take benzinky kde ma obsluzia 😝 😝 - minule som mu zastala tak bohovsky - pomylila som sa myslela som ze mam ine auto a prirazila som ho z opacanej strany - ale benzinkar mi tiez mohol povedat aby som ho trosku posunula ale nic on sa s tym vynatahoval a natankoval 😀 😀 😀 😀

inaksie pred dvomi dnami som sa musela rehotat - uz niekolko mesiacov odbocujem prakticky kazde rano na jednej ulici do lava a tento tyzden isli v protismere policajti a ja si pekne cakam kedy si odbocia tam kam chcem ist ja a zrazzu sa tam zastavia a nehybu sa a ja asi po minute som zacala reagovat - reku neni to tym ze sa tu nemoze odbocovat???? - a tak som sa pekne pohla vyznacenym smerom a veru sa budem musiet ist pozriet pozornejsie na to miesto lebo tam odbocuju absolutne vsetci co potrebuju ist danym smerom a ta ciara je uz pekne vymazana ze to vypada ze je to prerusovane a nie je tam ziadna inaksia znacka - takze ak je to tak ako si myslim mam stastie ze policajti mali dobru naladu a takym jemnym sposobom mi naznacili ze tam sa neodbocuje 😎 😎

kleo80
2. nov 2012

@limoncino no to tankovanie bolo super vidiš ja som to ešte nepraktizovala budem rada ak sa mi podari tam trafit 😀 😀 Videla som ako to robí priatel ....tot moje cele vedomosti 🙂 Ale mam take dni že juj teraz nejdem bojím sa a panikarim este pred nastupom do auta.A ta jazda je potom cela taka... 😖 Vobec si neverím.

aicha15
3. nov 2012

Ja si vodičák ešte len robím, bohužial bez úspechu. Testov som sa nebála vyšli mi na 55 bodov, ale moja smrť je cúvanie. Ako ono mi to ide napríklad keď idem na cvičisko ja zo snúbencovým autom, aj s inštruktorom mi to ide, ale keď ide do tuhého tak som na tom zle... už dvakrát som nezacúvala. Prvýkrat do tretej garáže čo nechápem lebo moj postrach bola prvá a minule som sa nedostala ani do prvej. Samu ma to strašne mrzí, myslím na to každý deň, lebo viem že na to mám, mám na to byť šoférka, jazdy sa vôbec nebojím. Už mám len jeden pokus a dúfam že bude platiť pravidlo - do tretice všetko dobré. Lebo neviem odkiaľ zase zoženiem zbytočných 400 eur na kurz. :((

aicha15
3. nov 2012

Musím povedať ešte že som sa veľmi prekonávala ísť do autoškoly mala som z auta strach, neskôr aj z jazdy veľakrát som aj plakala, lebo ta jazda nebola taka akú som ju chcela mať. Teraz sa už jazdy nebojím a veľmi rada by som mala vodičák a jazdila.... Dúfam, že tentokrát sa mi to už podarí musím si jen jednoducho VERIŤ!!! lebo viem že na to mám...

mia.k
4. nov 2012

Ahojte. Ja sa odhodlávam spraviť si vodičák už roky,ale stále to zo strachu len oddalujem, už som si aj stanovila termín,že kedy sa prihlásim,ale zase som to nechala tak. Chcem sa vás spýtať,že kolko krát sa dajú opakovať skúšky na vodičák? A čo potom,ak ho človek náhodou nespraví? Je možnosť ešte opakovať,alebo ako je to?

ffiinnkkaa
4. nov 2012

@mia.k Ahoj, taky jsem se dlouhou dobu bála, chtěla jsem si ho udělat v 18ti, pak o čtyři roky později a nakonec jsem ho začla dělat teď v létě. Vůbec jsem si nedovedla představit, že bych se to mohla někdy naučit. Auto jsem trošku ovládala, ale to, že budu jezdit ve městě to bylo nepředstavitelné 🙂 Ale učitel byl dobrý a naučil mě téměř vše.
Nejvíce nervózní jsem byla u zkoušek, asi i proto, jsem to udělala až napotřetí ..

U nás děláme testy, údržbu (tak se v roce 2013) ruší a jízdy. Jízdy se mohou opakovat půl roku. Od roku 2014 to bude úplně jiné, pokud se to neudělá na třetí pokus musí se na psychotesty a tam ti třeba řeknou, že si nesmíš dělat řidičák vůbec.

Ale tohle je v ČR, každopádně bych do toho šla co nejdřív, pořád se to totiž zpřísňuje.

Držím palce..

mia.k
4. nov 2012

@ffiinnkkaa Ďakujem ti velmi pekne. 😉 Hovoríš že sa to sprísňuje? Sakra! 😝 😀

ffiinnkkaa
4. nov 2012

@mia.k U nás bude 🙂 Ale není čeho se bát 🙂 Když jsem to dala já 😀

martuska75
5. nov 2012

Tak táto téma je tuším aj o mne 🙂 Od 18 mám vodičák ale bola to jedna katastrofa - inštruktor tak bol uplne hrozný a hlavne presvedčený že baby a obzvlášť mladé za volant nepatria a robil maximum preto aby sme za volant ani nesadli 😒 A dorazil to môj otec! Takže napriek tomu že neskôr v práci som už auto potrebovala tak sa m to nepodarili prekonať. Podarilo sa to až mojím babám. S dieťaťom bez auta sa to nedá. Po 30-tke som si podľa referencií zohlala fantastického inštruktora na cvičné jazdy. Začali sme na cvičisku potom so mnou prechádzal trasy kadial pravdepodobne budem chodiť (škôlka, práca, nákupné centrá a tak....) bol trpezlivý a zlatý. Išlo to zo začiatku ťažko. Hlavne som mala blok sa ešte s niekym v aute viezť. Najprv som chodila len sama alebo malou. Tá bola zlatá - ked som ju prvý krát doviezla do škôlky tak mi hovorí - krásne si ma doviezla do škôlky maminka, ďkujem 😀 Doteraz nie som suverén, ale zajdeme si kam treba 😉 a to je hlavné.

pomme
5. nov 2012

Jéééj baby, ja si tiež práve robím vodičák. Jazdy až o dva - tri týždne, teória ma zatiaľ baví a dosť sa teším, snažím si nepripúšťať strach, pretože viem, že sa dnes už nikam bez vodičáku nedostanem a hotovo. Tak dúfam, že mi to pôjde 🙂

@aicha15 tak ako?

@mia.k sprísňuje, aj u nás sa bude, aj preto som si povedala - teraz alebo nikdy!

katesocka
5. nov 2012

Kočky, ja mám vodičák už skoro 3 roky, ale moc toho najazdené nemám. Šoférovanie ma baví, síce občas robím menšie chyby. Ale problém u mňa je, že neviem parkovať. Akonáhle sadnem do auta, celú cestu myslím na to, že na konci musím zaparkovať a už som nervózna. Neviem zaparkovať ani predkom ani cúvaním, s drahým sme sa kvôli tomu už neraz pohádali :(

limoncino
6. nov 2012

@mia.k keď si robíš VP, tak skúšky môžeš opakovať trikrát. Prvý krát dávaš 33 eur kolok, ak nespravíš, tak dávaš 8 eur kolok plus poplaok autoškole, u nás to bolo 20 eur (mne ich inštruktorka odpustila, čiže je to asi na autoškole, koľko a či si vypýta).
najprv je test, potom jazda na cvičisku, čiže slalom, parkovanie, zacúvať kolmo, potom pozdĺžne, toto bol pre mňa najväčší strašiak, aj som ťukla, keď som už mala po všetkom a vychádzala som z poslednej "garáže" ale policajt mal dobrú náladu, tak ma pustil ďalej, ale aj tak som potom pokazila jazdy... a spravila až na druhý krát, ale vieš čo, to bolo lepšie, pretože už som nemala stres z toho, či napíšem test, či zajazdím cvičisko, proste ostatní písali test a ja som išla na jazdy. Bez stresu.. síce som robila chyby, nestála som dostatočne dlho na stopke, ale tak nakoniec sme policajta presvedčili aj s inštruktorkou, že toto bolo prvý krát (nebolo 😀 😀 😅 ) a už sa to nebude opakovať (opakovalo 😅 )
Určite si ten vodičák urob, pozri, ja som mala strašný strach, stačilo, ak ma manžel po niečo poslal do auta a ja som videla volant, pri predstave, že by som mala naštartovať a točiť tým čudom mi búchalo srdce, raz sa nám pokazilo auto v Bratislave na Záhradníckej, kto pozná vie, že je tam frmol, tak mi manžel hovorí, sadni za volant a toč, odtlačím auto na benzínku a ja som začala plakať a dostala som z toho triašku 😝 😝 😝

No ale dnes som mala tú česť zoznámiť sa s pánom Nultým Uhlom... vychádzala som z križovatky, otočím hlavu doľava, vidím, autá stoja na červenú, pozriem do ľavého spätného, do spätného v aute, nikde nikto, tak pridám plyn a zrazu trúbenie a vedľa mňa sa rozčuľuje dedko, že som mu vbehla do cesty, ale ja som ho fakt nevidela... 😅 😅 😅

mia.k
7. nov 2012

@limoncino ďakujem ti pekne za povzbudenie... 😉 Ja mám najväčší strach z toho,že niekomu ublížim a to by som ja psychicky nezvládla. No snáď sa k tomu vodičáku raz odhodlám. 😒

selena263
13. nov 2012

chcela by som povzbudit vsetky nesoferujuce, ze strach zo soferovania sa da zvladnut.... praxou.
vodicak mam len od septembra, a cim dlhsie jazdim, tym viac v pohode sa citim na cestach... vzdy, ked sa mi podari uspesne zaparkovat pri natrieskanom supermarkete (aj ked az na 3-ti krat, hlavne treba ignorovat posmesne pohlady muzov), tak sa pochvalim 🙂)))
a pritom jazdim na starom crepe, bez posilovaca, kupenom za 500 evri - ze ak ho dorazim, velku skodu nenarobim. priznam sa, ked som v tom sedela prvy raz, tak som sa zaprisahavala, ze nikdy viac, a teraz je to uplna parada, milujem manualnu prevodovkuuuuu
este by som dodala, ze po skuskach som jazdila "pod dozorom" vzdy s nejakym skusenym soferom z rodiny, a az po niekolkych jazdach som dostala zelenu jazdit sama.

cory
27. nov 2012

ahojte, date mi nejaky dobry typ na dobreho instruktora v Kosiciach v Grendeli? Dakujem pekne 🙂

aicha15
28. nov 2012

@pomme
Dopadlo to asi tak že ho nemám, ani na tretíkrát. Keď som sa konečne dostala na jazdu, tak som šla po takej ceste, po ktorej som šla dávno pradávno ešte na začiatku autoškoly. A prešla som cez plnú čiaru. Teraz je to v autoškole tak, že už sú len tri pokusy a končíš, ja si zatiaľ ďalši kurz robiť nechystám asi najbližšie dva roky a možno aj viac, možno sa neodhodlám nikdy. Viem že na to mám, ale keď príde na mňa stres tak jednoducho končím. Ale vám ostatným prajem veľa šťastia 🙂))

lea641981
28. nov 2012

@aicha15 to ma mrzi 😒 snad sa niekedy odhodlas 🙂

aicha15
28. nov 2012

@lea641981
Ja si z toho tazku hlavu nerobim, aj horsie veci sa stavaju. Ako zamrzi to, to je jasne, ale aby som teraz kvoli tomu cele dni preplakala tak to nie. Teraz sa nechcem vyhovarat, ale myslim ze aj ten moj instruktor v tom nie je az tak nevinne, lebo mal ma pripravit na vsetky cesty, a tak jasne ze ked som na tej ceste bola asi raz alebo dvakrat a to este cez letne prazdniny, tak som to nejako tak pozabudla... Ved nic nie je stratene, a raz mozno po sto rokoch znova naberiem dost sil a penazi :DD

aicha15
28. nov 2012

A este musim dodat, ze policajtku som mala zenu...ktora to brala velmi vazne, lebo kazdeho po cuvani skusala z konstrukcie auta, co je vsetkym dnes na h....o, lebo vsetko sa robi v servise. A kazdeho mala na jazde 20 minut, zatial co ini policajti sa obratili aj trikrat, ona vzdy bola s jednym.... takze asi som mala hold smolu...

lea641981
28. nov 2012

@aicha15 ved to je dobre ze neplaces 🙂
ja som sa naplakala ked som sa nemala v rychlosti na MD dostat tam hentam s detmi 🙂
potrebovala som sa rychlo dost s malou k lekarke ☹ no stastie ze auto som mala poruke hned som tam bola dost mi to pomohlo 🙂 hlavne ked bola situacia vazna 🙂
ja sa teraz citim uz 5rokov super ked mam vodicak a ta nezavislost 😉
nabalim deti a hajde kam chceme aj do ineho mesta na nakup alebo pre chlapa do roboty 😅 😅 😅 len tak na vylet auto necha doma a ideme 😅 nedam dopustit na vodicak 😅 rada soferujem 😅 ja mam paniku ked druhi ma vezu 😲
ja sa veziem,soferujem aj ked chlapa mam v aute,bojim sa o deti,radsej soferujem ja a hlavne normalne 🙂
netvrdim ze sa nemoze nic stat sme len ludia ale rada soferujem snazim sa byt zodpovedna 🙂

adelajda2012
28. nov 2012

Baby ja sa k vam musim pridat, lebo soferovanie je jedna z veci, ktore ma dost trapia a strpcuju mi zivot...a doteraz som si myslela, ze to len mne ;)
Ja mam vodicak asi dva roky a na moje velke prekvapenie som s nim nemala vobec ziadny problem. Po ukonceni som si dala par kondicnych jazd a tiez celkom v pohode. Problem je, ked si sadnem do auta bez instruktora...akonahle viem, ze tam nie je nikto, kto moze ovladat v pripade potreby auto miesto mna, je koniec. Vystresujem sa a idem o 100perc. horsie ako na prvej jazde! Mam pocit a hrozne sa bojim, ze ked nastane nejaka stresova/krizova situacia, tak nebudem vediet rychlo zareagovat a proste neurobim nic (napr.nezabrzdim) alebo nejaku hovadinu! Skusala som jazdit s priatelom - ale to by bolo na rozchod (nervy chytam ja na neho, nie on na mna - aby som ho neociernovala). Jedine co vyzeralo, ze by mi MOZNO pomohlo, bolo jazdit sama v noci po prazdnych cestach a ziskat trosku sebadoveru. Ale potom prislo tehotenstvo - vyborna vyhovorka, preco sa na to vykaslat. A teraz babo...tak sa neda. A mam pocit, ze uz sa nikdy neodhodlam. Najhorsie je, ze mam kvoli tomu FAKT pocit menejcennosti!!!! Aspon, ze sa tu mozem vyrozpravat ;)

ffiinnkkaa
14. dec 2012

Já mám teď další problém..strach jezdit na sněhu u nás a všude to děsně klouže.. 😒