Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

lencika
22. apr 2013

potom napis ako ti to ide budem rada ja som uz tiez odhodlana ha ha ako stale

bonaquaba
23. apr 2013

@limetka713 no dik za radu pozriem si nejake videa na nete,to ma teda nenapadlo,ze aj taketo nieco tu je,inacdobre robis,zejazdis kym nemas deti,lebo budes mat aspon istotu a hlavne sa nebudes bat,

limetka713
23. apr 2013

@lencika ozvem sa, aj ty daj vedieť ako ti to ide 🙂

@bonaquaba niet za čo, ak ti to aspoň trošku pomôže tak som rada 🙂 daj vedieť ako si na tom..držím palce !!

tramtara
30. apr 2013

@limetka713 @bonaquaba tie videá su super nápad teda baby - hneď to idem kuknúť 🙂 no ja pokračujem tak že som si vyviezla auto z BA domov - lebo tu jazdia bláááázni! no a na Orave mi to ide fajn, jazdím celé víkendy ...sem tam mám ešte stres keď sadnem za volant po týždni, sem tam ešte zdochne do kopca,... ale je to tisíckrát lepšie ako keď som tu písala prvý krát 🙂

tramtara
30. apr 2013

a ešte som zabudla dodať že najlepšie sa mi jazdí samej !!! 🙂

limetka713
30. apr 2013

@tramtara tak to som rada, to je super 🙂 ja mám teraz nútenú pauzičku, frajerovi sa pokazilo aftíčko..tak čakám..zajtra by malo byť hotové..asi to tak malo byť, berem to tak že zasiahla vyššia moc a niekoho by som ešte prizabila 😀

bonaquaba
1. máj 2013

@tramtara no ako pises,mne sa asi tiez bude najlepsie jazdit samej,lebo ja nemam rada,ked mi niekto vravi co mam robit za volantom,este par jazd a uz budem robit skusky,dufam,ze ich spravim, a isto kedy ste zacali chodit na cvicisko,lebo ja mam 11 jazd za sebou a este som nebola na cvicisku,takze cuvanie a parkovanie je u mna nula bodov a neviem,ci sa to za styri jazdy naucim

tramtara
2. máj 2013

@bonaquaba no na cvičisku som bola raz pred úplne prvou jazdou, a druhý krát deň či dva pred skúškami - to nám len ukázal slalom spredu, zozadu a cúvanie do garáže .... vyskúšali sme si a to isté od nás chceli aj na skúškach ... hlavne nestresuj a odmysli si ľudí v aute - sústreď sa len na cestu .... aj tak sa do šoférovania dostaneš až keď budeš jazdiť sama .... ale viem že mne sa to teraz ľahko píše keď už vodičák mám .... ja mám stres už len keď niekoho veziem (ani mi do toho nemusí hovoriť nič 😉 ) - najlepšie mi je samej, aj keď urobím nejaký kix alebo niečo tak o tom viem len ja, pohotovejšie zareagujem a poviem si a čo, každý za mnou vidí to Z-tko tak sa hádam zľutuje a moc nenadáva 😀 ... a keď som v aute sama tak si to celkom aj užívam - zapnem hudbu a sem tam si aj zaškriekam 🙂))

bonaquaba
2. máj 2013

@tramtara no ja som mala dnes 15 tu jazdu a bola som 1 x na cvicisku tak som cuvala dozadu,ale nevedela som sa trafit dobre do garaze,ale za dva tyzdne to este snad natrenujem,tak uvidime,ale po hlavnych cestach sa nebojim jazdit iba po ulickach a hlavne ked sa mi chodci ojavia tak to idcem uplne krokom a stale neviem prist na princip cuvania, ako mam tocit volatom,takze este toto musim pochopit,ak oti je dobre,ze mas vodicak,len soferuj a trenuj nech opadne ten stres,ja budem rada,ked budem mat vodicak a potom hned idem jazdit,lebo inac sa potom nedostanem k soferovaniu uz vobec

penelope2066
5. máj 2013

Baby ako som sa ja bala ked som si robila VP. Robila som ho v 20-tich takze uz ho mam 8 rokov.Doteraz mam zivo v pamäti tie stresy a to som nebola uplne novacik lebo som si skusala soferovat na expriatelovom aute po parkoviskach a bocnych cestickach.No ked ma posadil do auta instruktor a poslal ma na cestu to bola hrozaaaaaaaa 🙂 Parkrat som si aj v aute poplakala cez jazdy 😉 Ale zaumienila som si,ze to proste spravim a hotovo aj ked to bolo tazke... Potom som zacala jazdit na expriatelovom aute,prve dve jazdy s nim a to bola katastrofa tak som si vydupala,ze budem jazdit sama lebo z neho som mala akurat tak nervy a stres 😀 A naozaj...ked som jazdila sama tak to bolo ine.Zo zaciatku som mala len jednu trasu do Tesca a domov tak to som chodila do Tesca aj po prkotiny len aby som soferovala.Dlho mi trvalo kym som sa naucila prakovat a cuvanie tiez nebola prechadzka ruzovou zahradou ale zvladla som to do pol roka a odvtedy najradsej len cuvam lebo sa mi potom lepsie vychadza 😀 Takze drzim palce a vela vela kilometrov,len tu pomaha len jazdit jazdit a jazdit do zblaznenia 😀

limetka713
5. máj 2013

@penelope2066 ďakujem, tvoje slová mi veľmi pomohli.. 🙂 ja som typ bojka a ked mi niečo nejde rýchlo sa vzdávam..ale toto vzdať nemôžem..nechcem

penelope2066
8. máj 2013

@limetka713 Ahoj 🙂 Nedakuj,rado sa stalo... Toto je vec v ktorej sa vzdat nemozes lebo to bude len na Tvoju skodu. Cim viac budes jazdit,tym si budes istejsia a potom sa budes menej bat. Vsetko to pride pomaly,len treba vytrvat.Poznam to podla seba... Drzim palce a daj vediet ako pokracujes 😉

limetka713
8. máj 2013

@penelope2066 ahoj,dnes som bola skusat parkovanie,vraj mi to slo super..ale na prazdnom parkovisku zatial len,ze ci sa dokazem vopchat medzi 2 ciary 🙂 takze hej,uvidime ako to pojde ked sa budem musiet pichnut medzi auta..takze uvidime..frajer chce aby zom si natrenovala jednu cestu a postupne budeme pridavat,tak drz palce..esteze mam dobreho chlapa,co po mne nevrieska a ma zlate nsdvy 🙂

penelope2066
9. máj 2013

@limetka713 Ahoj 🙂 Tak to je fajn, ze Ti to slo... Este troska poskusaj medzi dve ciary a potom skus tak,ze budes mat auto len na jednej strane a na druhej bude priestor.A potom skus postupne cuvanie.Najprv medzi dve ciary,potom popri jednom aute a ked si budes ista tak medzi dve 😉 Aj ja som to na zaciatku mala tak,ze som chodila len jednu cestu - do Tesca a spät.Ale to ma dlho nebavilo tak som potom zacala pomaly aj inde.Len som si vzdy dopredu predstavila cestu ako pojdem a pomalicky som sla na to.Netreba sa bat ani ked sa vyskytne nejaka necakana situacia,len treba ist opatrne aby sme jej vedeli predist a rychlo zareagovat.Ja som na zaciatku nemala ani len radio pustene lebo som si potrebovala pocut motor a tak som chodila dlhsi cas a postupne som si zapla radio,prestala sa vliect ako slimacik,radio dala potichu a obcas aj spievala 🙂 a zrazu som jedneho dna zistila,ze ficim bez problemov a radio hralo dost nahlas a ja som mala perfektny pocit sama zo seba 🙂 Vela stastia 😀

limoncino
10. máj 2013

@bonaquaba volantom točíš tam, kam potrebuješ dostať zadok auta.

limetka713
11. máj 2013

@penelope2066 tak pred chvílou ďalšia jazda, už normálne po meste, vyklepaná, spotená, ale vraj som išla ako starý profík 😎 takže aj šťastná 🙂 túto cestu, čo som obsolvovala ( od chlapa domov k mojim rodičom) budem cvičiť do bezvedomia a až potom pridávať ďalšie cestičky..tak uvidíme..ďakujem za prianie šťastia, budem ho isto potrebovať 🙂

penelope2066
12. máj 2013

@limetka713 Vyklepana a spotena 😀 Toto tak doverne poznam z mojich zaciatkov... Pripominas mi samu seba 🙂 Ked som v zaciatkoch vystupila po soferovani z auta mohli ma zmykat aka som bola spotena a v tvari som bola cervena ako paradajka 😀 😀 😀 Len tak dalej a stale trenuj a jazdi.A ked sa aj stane nejaka chybicka,povznes sa nad nu a pokracuj dalej ako keby nic.Nenechaj sa odradit ...

limetka713
12. máj 2013

@penelope2066 no to hej, mokrý volant po mne, mokré sedadlo ( nepocikala som sa 🙂 ), riadiaca páka..no proste všetko.. 🙂 ale potom som bola na seba pyšná,lebo vraj som išla super.. aj keď môj priateľ nenervačí pri mne, keď urobím niečo zlé, tak mi to povie, nechlácholí ma sladkými rečami, takže v tomto by mi neklamal..a zistila som, že každou jazdou som stále viac a viac pokojnejšia..inak aj ja to mám tak ako ty, bez rádia, uplné ticho, sa bojím, že by som sa započúvala do nejakej pesničky, začala si spievať a zbytočne by mi to odvádzalo pozornosť..
ale aj tak si neviem teraz vôbec predstaviť, ako by som mala jazdiť trebárs s dieťaťom na zadnom sedadle..tá zodpovednosť za jeho život je neskutočná a skľučujúca..obdivujem tie maminy, čo jazdia jedna radosť s deťmi, ja síce deti ešte nemám, ale jedného dňa hádam budem mať, a tá predstava ako idem s nimi k mojim rodičom, do školy, ku lekárovi..bojím bojím .. teda, na vysvetlenie, ja som nielen bojko, ale mám aj besnú fantáziu a zmysel pre katastrofické scenáre 😀 😀

penelope2066
13. máj 2013

@limetka713 Ja som tiez mala respekt v zaciatkoch viest v aute niekoho druheho ale problem mi to nerobilo.Mne praveze pomahalo ked som nebola v aute sama a parkrat som viezla aj maleho syna mojej sesternice.Samozrejme,ze som bola opatrnejsia lebo je to velka zodpovednost ale inac pohoda.Som rada,ze Ti to ide a posuvas sa kazdou jazdou dopredu a si so sebou spokojna.To je zaklad vsetkeho, len tak dalej 🙂 Ja som si na zaciatku troska pootvorila okno lebo mi bolo zakazdym horuco,ale nie velmi lebo to uz potom ku mne doliehali hluky ulice a to ma rusilo. Ja som si zase katastroficke scenare nepredstavovala, lebo to by ma ochromil strach,tie velmi rychlo vypusti z mysle 🙂

rainee
13. máj 2013

ja som ten strach dodnes neporazila, vodicak mam uz x rokov a soferovala som velmi malo lebo sa bojim a mam z toho proste stres. jazdim sice vraj celkom dobre, krizovatky a spol.mi nerobia tazkosit, ale moj problem je ze sa bojim skor tych ostatnych vodicov lebo jazdia rychlo a bezohladne, teda aspon tu v BA 😉 a druha vec je ze keby som sa na to fakt odhodlala, urcite chcem mat v aute automat a park.senzory, to je 50% uspechu 😉

limetka713
13. máj 2013

@penelope2066 ďakujem za tvoje postrehy a rady..dosť mi to pomáha, že sa tu s tebou vykecám 😀 a inak, ako to zvládaš v zime, keď je poľadovica a tony snehu? toho sa už teraz desím 🙂

@rainee teda, v BA by som sa asi psychicky zrútila 😀 ale vážne, mala by si to skúsiť, ja som mala 10 rokov vodičák takpovediac úplne zbytočne, ale s pomocou priateľa a tejto diskusie som sa do toho dokopala..tiež som chcela automat, že mi to uľahčí šoférovanie a namiesto pozornosti, kt. by som venovala preraďovaniu by som sa viac venovala sledovaniu situácie na ceste..ale tie sonzory sú super vec ,aj keď ja ich mám teraz zakázané, lebo sa to mám vraj naučiť bez nich 😉

penelope2066
13. máj 2013

@limetka713 Po nejakom case ocenis manualnu prevodovku,ktora Ti teraz robi problem a "odputava" Tvoju pozornost 🙂 Tiez som v zaciatkoch tuzila po automate a teraz by som to uz nechcela lebo by mi to zobralo ten zazitok z jazdy... Ja som VP spravila koncom septembra takze som nemala vela casu sa s autom "zozit" takze prva zima mi robila problem a vsade som chodila pomalinky a priznam sa, ze aj so strachom. Ale proste som sa zaprela lebo mi bolo jasne, ze ked nebudem v zime jazdit tak uz potom by som na jar zacinala od zaciatku...Ale zima je nepriaznive obdobie pre vsetkych soferov aj pre tych skusenych. Doteraz mam pred zimou respekt lebo nikdy nevies ako Ti moze auto zareagovat alebo co spravia vodici okolo Teba a vtedy musia byt reakcie velmi pohotove. Takze v zime len vyostrenu opatrnost. Napr. aj tuto zimu ma par krat posmykalo a aj som zapadla ale to patri k zime a netreba sa zlaknut...Takze sa toho nedes, mas dostatok casu si vsetko natrenovat a zozit sa s autickom a tak budes vediet lepsie a lahsie predvidat jeho reakcie a to Ti v zime velmi pomoze. Co sa tyka senzorov tie niesu na skodu ale v pohode to zvladam aj bez nich, nikdy som ich na aute nemala ale priznavam, ze ulahcuju parkovanie. Ale ide to aj bez nich, niekedy to dlhsie trva ale zase je to len o cviku a trpezlivosti. Doteraz nemam rada pozdlzne parkovanie,tam by som ich urcite ocenila 🙂

petr1565
16. máj 2013

Zlepšite sa v jazdení na vašom vozidle

Ak sa bojíš šoférovať a si z Nitry alebo blízkeho okolia ozvi sa na 0940895265 alebo borakk@azet.sk

Vlastníte­ vodičský­ preukaz na skupinu B /kategória­ M1, osobné vozidlo do 3, 5 t/?Dlhšie obdobie Ste nejazdili,­ či máte obavy teraz jazdiť? Nieste istí sami sebou na samostatnú­ jazdu Vašim motorovým­ vozidlom?­ Ponúkam Vám jedinečnú­ možnosť ako sa zlepšiť vo Vašich schopnosti­ach správnej­ jazdy. Navštívte­ tento kurz jazdenia­ a odídete ako samostatný­ vodič, ktorý bude vedieť riešiť každú vzniknutú­ dopravnú­ situáciu.­
Ak máte záujem o nočné jazdy /za tmy/, čo moc autoškoly neučia, môžem kurz vykonať aj v noci. Všetko závisí od vás. Ja sa vám časovo prispôsobím.

Čo si priniesť?
Váš platný Občiansky­ preukaz a platný Vodičský­ preukaz.­ Písacie potreby a poznámkový­ blok k teoreticke­j príprave.­
Prídte na vašom vozidle, na ktorom sa chcete zdokonaliť v jazdení.

Čo si odnesiete?
Budete konečne schopní sami jazdiť v cestnej premávke a zdokonalíte sa v parkovaní a cúvaní s vozidlom.
Moje skúsenosti Som profesionálny učiteľ autoškoly a ako vodič mám najazdené 2 500 000 km na všetkých typoch vozidiel.

Teším sa na našu spoluprácu Petr

bonaquaba
17. máj 2013

babule mam vodicak,konecne, vcera som mala skusky testy som zlvadla aj cvicisko a na jazdu som sa bala,ale nakoniec som to spravila,tesim sa,uz mat len vodicak doma a jazdim,jupi,

oazapokoja
17. máj 2013

@rainee som na tom rovnako,strach mám z iných vodičov,hlavne z mladých diablov na ceste akoby nad nich nebolo

zombie
18. máj 2013

Ahojte. Pripájam sa k tejto téme, lebo som akurát po prvom pokuse neúspešne zvládnutej jazdy. Bola som z toho hotová 3 dni a ani si neviem predstaviť ďalšiu jazdu. Hneď ako som sadla pred policajtom do auta tak som sa rozklepala, že som prestala vnímať všetko. Môj inštruktor hovorí že taký prípad ešte nevidel ale že keby do mňa štipol tak to neregistrujem. V tom šoku som dokonca zastavila na zelenej a ked policajt povedal vpravo ja som išla vlavo, bola som uplne mimo. Jazdenie mi inak ide len som neskutočný trémista. Neviete mi poradit niečo na ukludnenie pred ďalšou skúškou nech to zase pre svoju trému nepokazím. Prosím poradte.

limetka713
19. máj 2013

@bonaquaba gratulujem, SUPER 🙂

ajulienka14
24. máj 2013

ahojte baby, ja mam problem ze som doteraz vela nejazdila(6rokov), a o 3 tyzdne idem do prace v ba de budem musiet dost soferovat, tka si chcem kupit zo 3 kondicne jazdy a zacat od buduceho tyzdna kazdy den soferovat, myslite ze to zvladnem?ale radej nechat tu pracu

tatiankaba
24. máj 2013

Baby nic sa nebojte ja som sa bala ze straaasne uplne najviac, ale proste som sa raz hecla a isla sama a odvtedy sa to uz len a len zlepsuje!

bonaquaba
24. máj 2013

takze dnes som si bola vyzdvihnut vodicak a rovno dom aj soferovala hrozne som sa bala a skoro mi aj motor skapal nakoniec som podradila a bolo ok no tie zacistky su veru tazke