Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

babulka82
11. máj 2015

@butterfly333 no tak to teda nezavidim ,prajem skore uzdravenie a vela sil

butterfly333
11. máj 2015

@babulka82 dakujem. Aj tebe prajem pokoj klud a pohodu pri šoferovaný a veľa štastnych km.

babulka82
11. máj 2015

@butterfly333 dakujem ,no snad sa rozbehnem a prekonam ten strach ,ved čo ine mi zostava.

kiki68
11. máj 2015

@alaguema prave ak mas automat tak ucit sa jazdit na manuali je pre mna zbytocne, pretoze si na to zvyknes a ten sok ekd namiesto spojky dupnes na brzdu...no to zazil asi kazdy kto dlhsie jazdil manual a potom zrazu automat. Jazdim uz dlho na automate,ale manual by som stale vedela,ved tam neni co pokaslat, iba to trosku obera o pozornost to radenie. Aspon mne to tak vzdy prislo. Ale nemala som ani s jednym problem okrem tych zaciatkov na automate,ked som raz slapla omylom na brzdu, nastastie nikto nebol za mnou. Muz to iste, jemu sa to stalo 2x po prechode na automat. Mne osobne by asi vacsi problem robilo auto bez par. senzorov a park. kamery, to som trosicku zdebilnela. Jeden cas som paralelne jazdila automat aj manual, ako striedala auticka. A v autoskole neviem preco ucia na malych autach, moj najvacsi strach bol velke auto zrazu...

alaguema
11. máj 2015

@kiki68 ale ak jazdíš na oboch bez problémov, tak pohoda. Otázka ale znela, či je dobré učiť sa jazdiť na automate...podľa mňa nie. Vždy je lepšie naučiť sa na zložitejšom - veľké auto, manuál, premávka. Potom sadneš do hocičoho a ideš. Ak sa niekto učí na malom, na automate, obvykle má potom problém sadnúť do manuálu a odjazdiť bez stresov. Alebo sadnúť do väčšieho a ísť bez kŕčov v ramenách 😉

marion
11. máj 2015

@alaguema ano asi je lepsie vediet manual ale ako som ja pisala ak mas problem kvoli ktoremu nevies na manuali tak automat je velka pomoc...aspon pre mna.. 😉 ..

alaguema
11. máj 2015

@marion aha...ja som nezaregistrovala tvoj problém...Takže neviem. Ale ak ním je radenie rýchlostí, tak ten sme mali na začiatku všetci 😀

marion
11. máj 2015

@alaguema ja mam ale uplne blok na spojku, strach ze mi zdochne a ja sa nepohnem...skusala som viac krat ale ten strach som nevedela odburat. Takze mne automat velmi ulahcil zivot. Kto sa ale len boji jazdit a nema so spojkou problem tak jasne ze manual...mne sa preradovanie pacilo ale spojka mi nedala spavat 😀 😀 😀 😀 😀

kiki68
11. máj 2015

ono je to aj o type auta, napr. na autoskole som mala fabiu, strasne citlivu spojku to malo, potom som mala nasich auto ford, to uz malo spojku ok, potom som mala rover, to malo absolutne super spojku, proste to nedechlo. Ten rover som milovala a skuvinala som za nim teda. Ale uz mal svoj vek a musel pa pa 😉
Teraz mam automat, auto najvacsie a jedine coho sa bojim je to ze ma niekto obdrie,lebo je prave velke a niektori maju dojem ze v uzsom priestore okolo toho prejdu.

a manual som moc nemusela,az na ten rover, tam som bola rada,ale to auto bola taka osobnost, proste tazko sa s nim lucilo.

babulka82
11. máj 2015

@marion mne včera zdochlo auto ,ale hneď som naštartovala a išla dalej.Kopu áut za mnou ale nikto nič 😀

prasiatko30
11. máj 2015

@marion ja som si zacala soferovat hadam po 10r od zisksniaVP a spojku som si osvojovala tak ze som jazdila okolo svokrinho domu na zahrade a podradovala a zaradovala aby som si na to zvykla je jasne ze potom mi to este dlho trvalo kym som si zvykla uplne a teraz po par rokoch uz clovek aj vie kedy ho motor prosi aby preradil🙂

Inaksie ja som minuly mesiac prvy krat vbehla do velkomesta moj krst ohnom a za par tyzdnov musim ist na letisko do hlavneho mesta - to ak zmaknem tak uz mozem hocico ale mam strach lebo sa vidim ako obieham na tych okruznych dialniciach okolo mesta a nedokazem odtial vyjst - to este len bude sranda🙂)))

zuzuliatko18
11. máj 2015

jeeeej, táto téma ma tiež veľmi potešila :D vodičák mám už vyše 4 rokov, ale stále mám strach. veľa rokov som jazdila máličko, len sem-tam cez víkend u našich, a to také trasy že do 10 km (k starým rodičom a pod.). no teraz sme si s mužíčkom kúúpili auto, tak usilovne ma trénuje.
najväčší stres bol, keď sme autíčko kúpili - mužíček šoféroval to na ktorom sme autíčko boli vyzdvihnúť a ja naše nové autíčko. cesta mala vyše 80 km a nemala som na výber, len ísť. tak sme išli pekne v tesnom závese 😀 bála som sa strašne, ale zvládla som to a odvtedy usilovne trénujem, pravidelne jazdíme k rodičom, čo je cca 100 km cesta (pri tom dávam aj môj doteraz najväčší životný strach - treba prejsť cez Bratislavu, hoci väčšina cesty je tu po diaľnici...). bojím sa stále a aj robím chyby, ale verím, že to zvládnem postupne lepšie a lepšie. treba len trénovať. mužíček tvrdí, že vidno, že mám už viac skúseností, lebo už sa chytám ľahšie na také veci ako radenie do pruhov (v BA je to pre mňa hrôza) a že sa zlepšujem. už som viezla aj svokrovcov :D a rozdýchali 🙂
takže trénovať a trénovať a všetko sa dá 🙂

angelika88
22. jún 2015

Ahoj, ja som si urobila vodicak ako 20 rocna. To som ale chodila na vysku, takze som soferovala len sporadicky, lebo som to nepotrebovala. Aj ma to bavilo, aj mi to islo, ale vzdy, ked som isla s rodicmi, len mi vytykali, co som urobila zle, stresovali, tak som k tomu dostala casom averziu..casom uz bolo pre mna tazke sadnut za volant..stale som mala pocit, ze mi to na krizovatke zdochne, ze sa nerozbehnem, ze neubrzdim, ze nezaparkujem atd.. teraz byvam so svokrovcami a to je ina liga, oni su kludni, pri nicom nestresuju, proste taki pohodovi 🙂 ked sme sa chceli dostat so svokrou same na stavbu, sadla po 15 rokoch za volant a pomaly sme sli, bez stresu, rozvazne..tak som si povedala, ze ked to dokazala ona, tak to budem vediet aj ja 🙂 parkrat som bola jazdit s muzom, pozrela som na nete instruktazne videa ako zaparkovat 🙂 a teraz sa na jazdu tesim..drzim sa zasady, ze treba predvidat a radsej ist pomaly a isto, ako zbrklo a narobit kopu chyb 🙂

nelendelina
2. aug 2015

lubica ahojte 😅
vodicák som si spravila v r. 2011 a odvtedy som sedela a jazdila len jeden krát. Strasne sa bojím, no chcem cinknút instruktorovi zajtra a dohodnút sa na kondic. jazdách, myslím, ze na to mam, ved dnes ma vodicák kadekto......... Závidím tým co jazdia a drzím palce tým co sa boja,papapapa

ajdika
2. aug 2015

@nelendelina ja som si dokoncila tiez jazdy kondicne tento tyzden a uz ficim od vcera na svojom. Ja som mala normalka neurozu,ale ako som vcera sadla do mojho auta (1x, mam ho uz vyse mediaca),pohoda,aj ked som robils zakl.chyby....normalne sa nebojim,az sa cudujem sama sebe...lebo ja som ine neurozy mala. Ako isla som prazdnyvh cestach...ale predtym som sa klepala,ked som len klucik v ruke mala. Myslienka jazdit...2 dni predtym som nespala...No je to len o Tebe,Ty sa musis rozhodnut,ze chces a Ty sa musis dokopat sama.

ajdika
8. aug 2015

@jachin odhodlala si sa? Ja áno, už pár dní chodím sama, medzi dedinami...zajtra idem na nákup do mesta (25 km tam a 25 km naspäť),už teraz mám nervy, že sa budem trepkať pomaly po ceste a brzdiť premávku a dúfam, že stále platí zákaz kamiónov, nechcem žiadneho stretnúť 😝 . Už aby som doma bola...

jachin
9. aug 2015

@ajdika tak si dobrá..ja mám momentálne doma mesačné bábätko, tak to oddalujem ako to ide 😝 ale asi pred týždnom som si sadla za volant popozerať páčky, skúšala som preradovať rýchlosti a s mužom sme našli za mestom cestu aj s parkoviskom kde sľúbil že ma bude trénovať, už sme si naplánovali budúci mesiac že musím ísť, lebo ostať s detmi bez auta už som povedala že nechcem 🙄

ajdika
9. aug 2015

@jachin super. No dala som to dnes...je dobre poznat packy a co je na co...nie ako ja,spoznavat za chodu 😝 . Ale tak mam velke Z na kufri...tak hadam sa chape 😀

dadika111
15. aug 2015

jeeeej dobrá téma. stvorena ako pre mna. ja mam tiež vodičák už 17 rokov a od vtedy som skoro vobec neriadila auto. mam v plane si teraz nejake kupit, ale neviem ako začať. mam sa prihlasi na kondičné jazdy? prosím poraďte ako začať a aké auto je najvhodnejšie. dakujeeeem

ajdika
15. aug 2015

@dadika111 ked kupis auto a mas strach trenovat s niekym,kondicne su super. Auto si uz musis sama vybrat, ja mam Toyotu Yaris, ja som s nou spokojna velmi, ale sto ludi, sto chuti 😊

dadika111
15. aug 2015

@ajdika neviem ci by bolo vhodne nove alebo jazdene?

ajdika
15. aug 2015

@dadika111 no to zavisi od financii...ja mam jazdene, lebo jednak na nove nemam a jednak moje zrucnosti si nove nevyzaduju. Mozno casom nove bude...na druhej strane na nove mas zaruku a aj havarijna poistka sa oplati. Tak si treba zvazit vsetko a podla toho sa zariadit.

ajuska80
25. aug 2015

Mne pripada soferovanoe velmi komplikovane. Len skoordinovat ruky a nohy je pre mna nadludsky vykon. Ked mam niekam ist, cele noci nespim, musim si opakovane v mysli prechadzat trasu a nedajboze sa nieco zmeni, tak ma chyti panika. Ked po jazde vypnem motor, zmocni sa ma taka ulava, ze malokedy neplacem. A uz som sa aj pozvracala, ked ma jeden *** takmer vytlacil z cesty. Da sa to prekonat?

prasiatko30
25. aug 2015

@ajuska80 na sk sa ti ani necudujem - to je ako divoky zapad horor otras

syringa
21. sep 2015

@dadika111 ja som si kupila jazdene - asi 2rocne, stalo podstatne menej, a tak som si aj myslela ked ho niekde skrabnem, nebude mi to tak luto ako uplne nove 😵 a aj na jazdene sa oplati havarijna poistka, zalezi kolko ma rokov, ak kupis 5 rocne rozhodne si daj aj havarijnu, z toho sa vykryje ak niekde drgnes alebo oskres blatnik poskriabane od klucov…. 😉 ja som si nedala havarijnu, lebo manzel nechcel a veru potom ked sme mali oskrety blatnik lutoval ze musi dat za opravu niekolko stoviek, ked sa to dalo vyplatit aj z poistky 😝

syringa
21. sep 2015

@ajuska80 nic si z toho nerob, dnesna premavka a styl jazdenia…… ako povedala @prasiatko30 - ako divoky zapad 😖 ja sice soferujem, lebo musim, ale neviem ci som aspon raz sadla za volant s radostou a chutou a jazda ma tesila 😨 soferovanie beriem ako nutne zlo bez ktoreho sa nezaobidem…. 😒 nakoniec ved ani do prace nechodim s radostou a musim 😅

deniska08
24. sep 2015

Tema ako pre mna...Vodicak mam od roku 2003..poviem vam,jazdila som ako besna,ked som ho urobila..No ked sa mi v roku 2007 narodil syn,nemohla som sadnut za volant...ako pise @ajuska80 strach,obleje ma pot a uz som sa aj pozvracala niekolko krat..a to len ked mam kluce v ruke..auto mam uz 3 roky a poviem vam,stoji pred bytovkou...strasne potrebujem jazdit.ked sa mi narodila dcera a mala 3 mesiace,tak som sa dala na kondicne jazdy...po jednej jazde som zase dostala chut soferovat.instruktor vravel,ze v aute bol zbytocny,ze vsetko perfektne ovaladam,chyby nerobim,ze to bolo super..ale ked som na druhy den sla do mojho auta,otvorila sadla,zase to prislo...strach a plac..nemohla som....mam syna na invalidnom voziku a 1,5 rocnu dceru a syn zacal chodit do skoly a ja kazde rano a poobede chodim s dvojickovskym kocikom aby som sa tam s nimi dostala..proste vzdy aj na nakup aj vsade..kocik,dve deti nakup a strasne bolesti v krizoch....tak strasne potrebujem prekonat strach ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

ajdika
24. sep 2015

@deniska08 je to bohuzial len a len na Tebe...pred 3 mesiacmi som bola na tom rovnako...klepala som sa len pri pohlade na kluce. Klepem sa stale,ale menej. Uz som si aj auto pokrstila...suchla som suseda 😊,ten to vzal veru v lepsej pohode ako ja. No mna nastartovala svagrina...ked vravela mne a mojim dalsim 2 svagrinam...rovnakym hrdinkam...aby sme nedopadli ako ona. Ze ma vodicak a nejazdi. Uz ma cez 50,uz ani asi nebude. Je to velka zodpovednost...ale aj sloboda. Drzim palce!

marielik78
28. sep 2015

@deniska08 Ako pise @ajdika, ja som na tom bola podobne tiez... vodicak mam od roku 2000 a teraz jazdim, zacala som v juli po 15 rokoch, sef prosto kupil do firmy dalsie auto a uz bol nekompromisny, ze musim jazdit (ale musim vyzdvihnut, ze kupil maly VW up pre mna, takze mi to velmi ulahcil, co sa rozmerov auta tyka)... Jazdim, bez kondicnych jazd, zacala som jazdit s nim ci s kolegom, potom som sa odvazila iba s dcerkou a uz konecne aj uplne sama som sla, aj po tme, aj v lejaku... Ja som mala doslova paniku z toho, kedysi ako som si urobila vodicak (co som milovala kazdu jazdu), som chcela jazdit a nebolo na com a tak som si vypestovala postupne obrovsky strach najma rokmi stravenymi ako spolujazdec tu v BA :D... Ani nechci vidiet moje vsetky jazdy od jula, aka som bola vyklepana, ako som sa vyhybala vsemozne, len aby som nesla autom, ake sny som mavala, ako som nemohla zaspat vecer pred jazdou, aky tlak a pulz a doslova az prichadzajuce panicke zachvaty pred jazdou a pocas nej... Dnes si dovolim tvrdit, ze v piatok, v sobotu i vcera som sa na jazdenie uz tesila (ale to prislo uz po 10 jazdach asi - taka radost miesana so strachom), ale hlavne som uz NEMALA strach.... Je to presne o tom, prekonat sa, ist s niekym, kratky usek skus, viackrat, cez vikend, ked su volnejsie cesty (aj ked u vas to mozno je volnejsie stale), nie je to o nicom inom a o nikom inom, len sameho seba prekonat a po par jazdach sa uz zacnes tiez radovat z vlastneho uspechu a aj z jazdenia ako-takeho 🙂 Velmi ti to prajem 🙂

deniska08
28. sep 2015

@marielik78 dakujem ti velmi pekne..ja som si citala hadam vsetky prispevky a velmi ma to podporilo...ja sa len bojim,mame vyjazd z bytovky dolu kopcom a hned hlavna cesta..keby mi niekto auto postavil na hlavnu cestu,tak idem 😀 uz sa tu stali niekolko nehôd a stoho mam strach,ze aj ja budem medzi nimi ☹ moj strach spociva s toho kopca a bojim sa hlavne o deti..keby mi ich mal kto postrazit,tak aj sama idem...ale aj ked som chodila s manzelom-ako spolujazdec,mala strasne place pocas celej jazdy a syn aj po vzati kinedrilu zvracia..tak neviem ako by som to sama zvlada snimi ☹