Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

marielik78
30. jan 2016

@deniska08 Asi vela zavisi aj od hormonov, aspon u mna😀 To, ze ta teraz prepadli obavy, pominie najneskor v den prvej jazdy na tom auticku... Ale myslim, ze ovela skor, kedze uz pri pohlade na auto si sa tesila ;) Ake si vybrala?

deniska08
3. feb 2016

@marielik78 Ahojky draha 😀 vybrala som si take mensie opel astra 🙂 tak mne ide o to,ze do kufra mi vojde invalidny vozik a aspon sa vsade zaparkujem :D teda ak to zvladnem :D

marielik78
3. feb 2016

@deniska08 Juj, zvladnes 🙂 Krasne je, tesim sa, ked uz na nom pojdes 🙂 Urcite daj vediet...

monikver
3. feb 2016

Ahojte. Odkedy som si urobila vodicak stale soferujem. A to je uz pomaly 20 rokov. Skus najskor jazdit s niekym kto ma skusenosti a hlavne trpezlivost. Zacni po vedlajsich cestach, tam kde je menej rusno, kym nezacnes mat pocit, ze mozes ist aj na rusnejsie ulice. Ale ked zacnes jazdit, uz neprestan. A potom sa skus sama vybrat na nejaku kratsiu jazdu. Ak budes sama so sebou potom spokojna, ver, ze uz nebudes mat strach. A soferovanie bude radost. Zelam Ti vela stastnych kilometrov. 🙂

marielik78
4. feb 2016

@monikver Uplne suhlasim 🙂 🙂 🙂 Radost to je ;)

miriel
8. feb 2016

Caute,
vodicak mam od septembra min roka, auto mam stale k dispozicii, napriek tomu nejazdim casto, lebo mam z toho stale stres. V autoskole som sa total stresovala pred kazdou jazdou, jazdila som tam s 3 instruktormi, z ktorych dvaja to podla mna flakali a skusku som spravila len vdaka pohodovemu policajtovi ktory mi dal 5minutovu lahku trasu a aj vdaka instruktorovi, ktory ma na poslednych 4 jazdach poriadne poprehanal, vsetko mi vysvetloval, skusal ma a v kuse ma daval do situacii, kedy som musela rychlo reagovat a rozmyslat. Tak som bola prestastna ze sa to na mna nalepilo..no, potom som mesiac cakala na vodicak, cize som nejazdila a teraz po par mesiacoch som na tom tak ze jazdim ca kazde 2 tyzdne..neviem sa dokopat castejsie. Viem ze keby som musela jazdiť do prace alebo by sme byvali na dedine, lepsie by som sa rozhybala. S cim mam fakt problem, su rozbehy na zelenej a do kopca. Furt mam proste v hlave, ze skoci zelena a vsetci sa ponahlaju, tak musim co najrychlejsie vystartovat a potom mi to bud skape alebo to zacnem na jednotke vytacat do nenormalnych otacok a nohu mam krcovite na spojke a samozrejme sa ledva hybem. Strasne. Chuda auto. Pred par tyzdnami sme isli z trnavy do BA, dialnica v pohode ale potom ta BA...uz bola tma, ja z toho v strese...zas na frekventovanej svetelnej mi to samozrejme pri rozbehu skapalo trikrat po sebe, tak uz som myslela ze sa s muzom menim (sedel vedla mna)..samozrejme ma vytrubili, co tam zdrzujem (aj ked boli 2 pruhy tym smerom..no proste BA)..tak na dalsej zelenej som sa nasrala, vypalila som odtial s takym plynom ze az a proste som si presla nevedomky do toho druheho pruhu (odbocovali sme), zablokovala.som tam niekoho, dalsie trubenie, do toho muz samozrejme zacal prednasku...tak som sa blokla, potom som mesiac nejazdila...potom na dalsiu jazdu som sa vybrala sama.v nedelu rano a bolo to super..lebo bolo malo aut, aj rozbehy boli fajn. Tak som si hovorila, ano, musim jazdit a jazdit a ono to prejde..tak jazdim a ono to neprechadza...proste rozbehy hrozne, skapina mi to (a to mam diesel). Nehovoriac o kopcoch...raz sme parkovali pri ikei, nebolo nikde volne, tak poloviciak ma vynavigoval do parkovacieho domu na 1.poschodie, tam strmak jak svina, sedela som v tom aute, nic som nevidela, navyse hore sa malo este odbocit, no konec...v strese ze nemam prehlad co je predomnou, mi to v tom strmaku skapalo..nastastie za mnou nikto, muz mi hned zatiahol rucnu..no byt tam sama, skocim na spojku, brzdu a nehnem sa a v strese sa tam ani nerozbehnem..sak aj s jeho pomocou sme sa rozbiehali par minut.
Takze ja uz fakt neviem co s tym. Inak sa po kuskoch lepsim vo vsetkom, len tie blbe rozbehy..

marielik78
8. feb 2016

@miriel Ahojky... nezavidim ti, ja uz mam stresy za sebou a som rada, ze sa do auta teraz tesim a to v kazdom ohlade, ci jazda, ci parking... a to to bude v juli iba rok, co mi pridelili auto. Ale zase nevyskakujem, lebo jazdim len po Bratislave a v okoli v Rakusku, ale este som nikde dalej nesla... tak som pri zemi 🙂

Podla mna sa praxou zdokonalis v mnohom, manevre, parking, reakcie, to je iba o tom... ale co sa tyka toho rozbehu a skapinania, podla toho, co pises... vies to, v klude a pohode, pri prazdnych cestach a pod. Takze to nie je o tom, ze by si nevedela, co robit, ale o tom strese, tej uzkosti, ktora dokaze s nami robit to, ze prosto to skape, alebo sa trasieme, zasekneme a pod. Podla mna sa musis na toto zamerat, odstranit to, verit si... Ked to das pri volnych cestach, das to aj pri plnych... Ano, BA je hnusna, jazdia tu ako prasce... ja zistujem, ze tiez jazdim rychlejsie, nez by sa malo, lebo kazdy sa vsade ponahla... ale niekedy sa nedam strhnut davom a poviem si, ze nepojdem 70, ked tam je 50 a pod. Ked sa na mna niekto lepi, uz to neriesim, jeho problem, nestresujem, nevsimam si, sledujem jednym ockom v spataku, ale nenecham sa vykolajit a uz toboz nie, ked ma moznost ma obehnut a ist si na pokutu ako prasa...
Musim sa naucit neriesit druhych v tom zmysle, ze sa na teba budu lepit ci trubit, zamerat sa na seba, predpisy poznas, vies, co kde a ako, chce to odlahcit nohu, zjemnit tu pracu s nou 🙂 Ale to ti pojde iba s vnutornou pohodou, preto ju musis v sebe najst.
Trenuj, jazdi, chod do kopca, kde budes sama na ceste, skusaj, a potom si povedz, ze ked to vies tam, vies to aj na inej frekventovanej ceste, v garazach a pod. Je to len v hlave...

marielik78
8. feb 2016

@tigriatko Ako si pokrocila, uz mas kurz za sebou? 🙂

tigriatko
8. feb 2016

@marielik78 minuly tyzden bola prva hodina. zapis a nejaka prezentacia autoskoly, ale cela rodina sme mali virozu, tak som sla len na otocku po papiere. dalsia hodina asi buduci tyzden. maju mi dat vediet. 😅

miriel
8. feb 2016

@marielik78
Ahoj, dik za rady. Ja sa fakt snazim, viem ze to je v hlave a musim sa vykaslat na ostatnych, co vytrubuju a ze ich zdrziavam..a to je prave to tazke ze viem o com to je, viem co mam robit, ze mam byt v klude a proste v danej situacii nohy nevedia chytit tu citlivost na pedale.
Skusim jazdit viac sama, vtedy som bola viac v pohode ako ked bol vedla mna moj muz..tam som citila ze sa viac spolieham nanho, ze mi poradi a potom ma aj znervoznoval obcas urcitymi poznamkami..inak uplne normalnymi v danom momente, len ja adrenalin hore, takze hned sa mi to zapisalo..
Aj tak sa asi poriadne naucim jazdit ked fakt budem musiet.

marielik78
9. feb 2016

@miriel Tak to si uz na pol ceste, ked si to uvedomujes a vies, co mas v mysli urobit a ono sa to preklopi aj do noh potom... Je to najtazsie, suhlasim, keby si videla v juli mna, a vlastne este donedavna, ako som trpela pred kazdou jazdou a ako som sa v aute klepala... tu si vsetky rozumieme 🙂
Urcite skus to jazdenie, ked si sama, alebo neskor aj s malym (ja s malou velmi rada chodim) a az potom manzel 🙂

marielik78
9. feb 2016

@tigriatko Tak uz to zacne, jupi 🙂

mamanikka
9. feb 2016
Používateľ mamanikka je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od mamanikka.

mam tiez trosku z toho strach, preto radsej chodim stale s manzelom

maxiva
11. feb 2016

akurat dnes som hladala skupinu,ktora sa vola:strach zo soferovania.ale zatial taka neni,keby som ju vedela zalozit... 😀

maxiva
11. feb 2016

akurat dnes som hladala skupinu,ktora sa vola:strach zo soferovania.ale zatial taka neni,keby som ju vedela zalozit... 😀

marielik78
12. feb 2016

@maxiva Ahoj, a soferujes? Alebo iba planujes?

maxiva
12. feb 2016

ahoj,hej soferujem.musim,mam dve deti,tak vies nakupy,alebo lekari,kruzky.aj tak sa stale bojim.hlavne to moje parkovanie 😀

maxiva
12. feb 2016

a ty ako?ide ti to?

nelinka2009
12. feb 2016

Ahojte jam mam vodicak 13 rokov a najazdenych 0 km... A muz ma stale presvedcuje, ale este nepresvvefcil...

marielik78
15. feb 2016

@nelinka2009 Ja som zacala po 15 rokoch od vodicaku, tiez som mala dovtedy 0 km :D A teraz aj ked este mavam strach pred jazdou, akonahle sadnem do auta a idem, je prec a uzivam si soferovanie 🙂 Ak mas dovod soferovat, skus to prekonat a zacat, postupne, pomaly... Najhorsie su tie zaciatky, praca s hlavou (myslienkami), ale stoji to zato 🙂

marielik78
15. feb 2016

@maxiva Jej, to som rada a parking je otazka praxe, tiez to nie je ani moja oblubena aktivita v ramci soferovania, ale su horsie veci 🙂 A ked mozem parkovat zacuvanim, tak to mam priamo az rada, skor pozdlzne parkingy, kde je to tesne vzadu i vpredu neoblubujem a predkom tiez parkujem zriedka... Kto by bol povedal, sa doteraz cudujem, lebo kym som zacala so soferovanim, cuvanie som povazovala za strach a hrozu a v kombinacii s parkingom obzvlast :D

marielik78
15. feb 2016

@nelinka2009 A mozno potrebujes este toho spravneho cloveka na motivovanie 🙂 Mna moj muz nepresvedcil 14 rokov, ani byvaly sef, az v terajsej praci sucasny sef... svojou asertivnou technikou :D Kupil auto v case mojich narodenin (a ja som si v duchu vravela, ze to mam byt vdacna - pretoze som bola vydesena a nastvana) a dal mi ultimatum (jul-august), aby som zacala.

maxiva
15. feb 2016

ja viem,ale radsej sa medzi dve auta netrepem.nemam vobec odhad 😀 tak to radsej neriskujem.a pozdlzne parkovanie..ccccc radsej len,ked je vedla manzel.my mame este kombi,takze si to vies predstavit 😀 😀 😝

deniska08
17. feb 2016

@marielik78 ahoj draha..ci mi veris,alebo nie,dnes od sameho rana som na teba myslela..neviem niaku energiu som brala od teba 🙂 bola som si dnes pre auto v bazari.bola som rozhodnuta,ze poprosim pana,nech mi ho donesie domov...Ale potom mi volal otec,ze je v spisskej,ze ide za mnou...A ked si sadol do auta,ze pod ideme domov,no koniec..strach strasny,ze ja mam soferovat...on je totiz strasny nervak a momentalne bez vodicaku 🙂 ale ci mi veris ci nie,ako som nastartovala pred tvarou sa mi zjavila tvoja tvar zo slovami,ides Denisa,ides....!! 😀 😀 😀 😀 a ja som to dala..Odsoferovala som to a ked som doma zastala,tak sa mi zrazu ta jazda zdala kratka 😀 😀 😀 Strasne ti dakujem za vsetky tvoje rady...velmi si mi pomohla...uvidim ake to bude ked budem musiet ist uz sama..no pravdu povediac,hlavne sa bojim,ked tam vzadu budu aj deti...

marielik78
17. feb 2016

@deniska08 Ahoooooj, ja som na teba myslela dnes, ci uz nemas auticko nahodou 🙂 To sa tesim, velmi... A som hrda na teba, ze si to tak bravurne zvladla 🙂 To mna ked sef pred dvomi rokmi posadil nasilu do auta, ja som sa tak triasla (ale ze priserne, noha mi skakala na pedaloch doslova), nedala som to... Ale o to uz teraz nejde.
Veeelmi sa s tebou tesim a neboj sa, zozaciatku chod s niekym este par jazd, ak sa bude dat (mne to velmi pomahalo a ja som veru jazdila dlho "s niekym") a potom uz zvladnes aj sama a s detmi to bude pohodka, ver mi... Citim, ze ty to soferovanie uz teraz milujes, nieto este co o tyzden ci dva napises 🙂

deniska08
17. feb 2016

@marielik78 nemam s kym jazdit..Rodicia byvaju 30 km odomna..Len mamina mi prisla strazit deti,tak ocko pocul kde idem,tak sa prihlasil...Strasne rozmyslam nad koncicnou jazdou,ale ked som to dnes zmakla tak hadam netreba..Ale na jednej krizovatke mi to zdohlo,lebo som dala malo plynu..a som sa zlakla..a ocko,ze klud,klud,oni pockaju 😀 nastaroval mi a sli sme dalej..ked som to hovorila mamke tak neverila,ze bol taky kludny 😀

maxiva
17. feb 2016

ja som tiez nemala s kym jazdit.muz v praci v zahranici a vseci znamy daleko.chodila som sama,maly vzadu,vtedy bol cerstvo narodeny doteraz si pamätam ako sa mi noha klepala na pedaloch.ale dala som to a lepsie ako ked pri mne sedel muz.

marielik78
17. feb 2016

@deniska08 Mas oporu v manzelovi i ocinovi, to je krasne 🙂 No ja som jazdila iba s kolegom, vzdy ked sa dalo, som ho poprosila, nech ideme spolu, on je ten najkludnejsi clovek, akeho poznam 🙂 Neskutocne mi to pomohlo... Kondicne ti netreba podla mna, ked si to dnes tak zvladla 🙂 Ja som tiez nemala ani jednu a som tu, jazdim a cim dalej viac, zistujem ze pozor musis pocas jazdy davat spolovice aj za tych druhych... co ja som uz pozazivala za ten kratky cas, a myslim, ze tym, ze som tak pozorna a sustredena a zaroven tolerantna voci vsetkym ostatnym (a nie zurivec za volantom ako mnoho inych), tak sa z toho stale tesim (myslim zo soferovania)...
Tak ak nemozes este s maminou ci ocinom ist, co tak kamoska alebo manzel?

marielik78
17. feb 2016

@maxiva :D :D :D :D Uuuuplne ako u mna, ja s malou v aute stokrat lepsie, ako ked bol pri mne muz :D

babulka82
13. apr 2016

@deniska08
@marielik78 jej kočky ja vm tak zavidim že jazdite 🙂 aj ja by som chcela ale nejak nemam odvahu aj ked šoferovanie ako take mi nerobi problem a ako sadnem tak v pohode ,sem tam zastresujem ale inak sa da . Ja strašne nahovaram manžela na automata myslim že by mi to dost ulahčilo .
@miriel presne ako by si o mne pisala tie stresy na križovatke a tak ale myslim že to sa stane aj skusenemu šoferovi občas. Mm je policajt a sem tam mu to zdochne v križovatke ked zle vytlači spojku 😀