Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

marielik78
13. apr 2016

@babulka82 Juj, no ved ked nemas z toho strach, tak jazdi urcite, ja zase nemam stres z krizovatiek a pod., kazda asi mame vnutorny boj s niecim inym 🙂

babulka82
13. apr 2016

@marielik78 ja ani sama neviem čoho sa bojim ,teraz sme kupili male fiat punto muž ma stale prehovara nech idem ale stale sa vyhovaram ,fakt netušim prečo sa bojim.

deniska08
13. apr 2016

@babulka82 draha..mne auto stoji pred bytovkou 😀 ja sa vyhovaram,ze naco ist autom,ked je von slnko,tak sa prejde..ked prsi tak poviem,ze nejdem aby som smyk nedostala..ked snezi,takpoviem,ze sa bojim,ze ma smykne..a takto to ide dookola 😀 naposledy som soferovala asi 3 tyzdne do zadu,aj to preto,ze mala mi dlho spala a zo skoly mi volali,ze Alexko uz caka,ze mam prist,tak rychlo som schmatila malu s postielky,dala do auta a sla do skoly..az pred skolou som si uvedomila,ze ja som tam vlastne sama s oboma detmi..vtedy som sa az zlakla 😀 ale v zdravi sme dosli domov 😀

babulka82
13. apr 2016

@deniska08 že ved je krasne počasie načo sa vozit ?? 😀 😀 😀 presne jak ja . Aj muž mi dnes hovori chod nakupit zober si auto a ja nie ved nič nepotrebujem z obchodu . 😉 Tiež si myslim že keby som donutena tak idem ale ja radšej pojdem aj 5 km peši v daždi ako sadnut do auta a ist .Jaaaj nastrata som sama na seba.

deniska08
13. apr 2016

@babulka82 tak,tak..same vyhovorky stale mam...my mame tesco strasne daleko..a plienky kupujem len tam..a minule vravim manzelovi,skoc mi kupit lienky..a on ved zober auto a chod sama..urob si vylet..a ja ze ok...nahnevana a zduta,zobrala som kluce od auta,vysla von,kukla na auto a sla pesi 😀 😀 😀 😀 ..sak bolo pekne 😀

babulka82
13. apr 2016

@deniska08 no čo už ked je pekne tak je pekne 😀 😀 😀 ja som povedala že niekedy pojdem ale sama a ked nebude moc premavka ,lebo ked idem s mužom a naviguje ma tak to je koniec. Minule sme niekde išli tak som šoferovala a celu trasu mam v hlave nie. A on asi 50m pred cielom zaboč tam a tam ,ja uplne v strese ale zvladla som a bez ujmy na zdravi som zastavila tam kde chcel.A maš automata či manual?

deniska08
13. apr 2016

@babulka82 mam manual...ked soferujem a je pri mne manzel,tak ja strasne stresujem a robim chyby..ale on mi na to nic nepovie...ked zastavim pred bytovkou tak sa smeje len,ze auto huci,pisty,ale dosli sme 😀 ale on stale povie,ze ja dobre jazdim..opatrne..hlavne ked som iba so synom tak to je najlepsie...vypalime si hudbu maly mi spieva a viem ze je v pohode a potom sa mi dobre jazdy..ale mala mi place,ona neobsedi a potom som v strese...a syn hovori manzelovi,ze mamka dobre jazdy ked sme sami a ked si tu ty,tak ona sa boji 😀

babulka82
13. apr 2016

@deniska08 aj mne muž hovori že dobre šoferujem ,ale mne dost robi problem napr. ked idem zabočit ,preradit a nasledne vyrovnavat volant ,neviem čo mam robit prve.V zatačke asi nepreradim a budem thučat na jednotke až pokial nevyrovnam volant.

babulka82
13. apr 2016

@deniska08 inak pamätam si jednu znamu ta tiež tak opatrne chodila zo začiatku ked urobila vodičak,potom začala robit v BA a prednedavnom sme ju s mužom nemohli obehnut ako nenormalne išla na aute ,až potom sme zistili že je to ona ,lebo ma nove auto .Asi každy je taky obozretny pokedy si osvoji auto. Ale napr. moj muž može ist 200 a aj tak si sleduje premavku a vidi aj o tri auta dopredu . 😀

deniska08
13. apr 2016

@babulka82 je to aj v aute..urcite...predtym sme mali golfa a ja som mala z neho strach.az som zvracala ked som mala sadnut za volant...ked sme kupili toto,asi dva mesiace do zadu,ja som sa na to auto strasne tesila....a rada som v nom..bavi ma to..ja sa nebojim jazdit,milujem jazdu..ja sa bojim zaparkovat a nasledne vycuvat...ja by som strasne rada vsade lietala,ale ja si pred jazdou v mysli prejdem trasu a nasledne parkovanie a potom uz nejdem,lebo sa bojim ze ako zaparkujem a co ked niekoho tuknem..tam je moj strach....

babulka82
13. apr 2016

@deniska08 tak medzi dve auta by som nezaparkovala ani ja ale vždy neajdeš aj nejake volnejšiu plochu aj ked dalej od vchodu. Ja sa lepšie citim vo vačšom aute no problem s parkovanim to je určite aspon zo začiatku .Ja sa skor bojim križovatiek alebo sanitka ked pojde že zastresujem .

marielik78
13. apr 2016

@babulka82 Ja by som povedala, ze opatrnost a obozretnost, ak je niekomu vlastna, tak bude na zaciatku jazdenia a aj neskor, ked je s autom zzity 🙂 Aspon myslim, ja som jazdila 50tkou zasadne, oci na vsetky strany a teraz jazdim rychlejsie (ako vsetci v BA), zakruty beriem rychlejsie, pri odbacani dolava uz nevystojim jamu, ale idem, lebo viem, ako to auto dokaze zabrat a akcelerovat a pod., ale som rovnako obozretna a v strehu ako na zaciatku 🙂
@deniska08 ze ti stoji pred domom? No teeeeeda, treba ho vyvetrat a teba s nim 🙂 Ja sice tiez teraz nadavam, ked mam odbehnut na postu alebo niekam naokolo, ze je krasne a ja sa mam trepat autom, lezie mi to na nervy... tak som minule isla do banky peso a bola som prec polhodinu namiesto 15 minut, a co :D Ja som zastanca pesej chodze, kedysi som 10-12 km nachodila denne na materskej s malou, plus som behavala, a neskutocne mi to chyba, to auto sice je komfort, ale neprida to na kondicke cloveku ani omylom :D Takze chapem, ze je pekne, nejdes... ale mne tieto slnecne optimisticke dni pripadaju lepsie na zabehavanie sa v soferovani, ako jesenne chladne uprsane 🙂 A parkovania sa neboj, chce to cvik. Ja som uz pisala, ze zacuvavam, to mam rada a ide mi to super, dopredu nerada parkujem, ale tak niekedy cvicne aj tak zaparkujem :D Tiez som z toho mala najvacsiu hrozu, ze dopravit sa niekam dopravim, ale co tam, ako zaparkujem... no aby som nebola za hrdinku, mam male auto, takze to je velka vyhoda 🙂

reiva
14. apr 2016

Ahojte. Ja mám tiež strach zo šoférovania. A budem ho musieť prekonať, kvôli práci, lebo auto je potrebné a pešo to všetko už asi neustojím. :D len neviem ako... V križovatkách zostresujem, hlavne ak je zložitejšia a semafory nikde :D a ostrejšie zákruty neviem točiť... Sama nevleziem do auta ani za nič, len keď je muž vedľa mňa, ale aj to trénujeme na menej frekventovaných cestách. Držím vám všetkým palce, aby ste to zvládli.

sardinka335
14. apr 2016

@babulka82 a to na čom jazdíš ked mas problém ,,otočit volant,,? Posilovač riadenia ništ? Sak ked začnem brzdit pred zakrutou, preradim...teda ja nie lebo ja mam automat ale na predošlom aute čo som mala bola obyčajna spojka.
Je to všetko o cviku a moje heslo je ,,pohodlnost je väčšia ako strach,, ked si predstavim ze by som chodila všade pešo - nakupy, decka kruzok, lekari a riešila kedy mi ide ,,socka,, ....tak neexistuje aby som nešla autom ked ho mam. Tak ale ja uz jazdím asi 10 rokov snad denne...v BA to ani inak nejde. Clovek si zvykne a nauči sa. Mam kamošky ale len 2 čo nejazdia a to je ,,tragedia,, furt riešia kto ich odvezie, kto pomoze, kto donesie niečo tažšie z obchodu a s kým sa zvezu.....ale je pravda, ze jedna z nich je antitalent na entu - nabura aj na parkovisku pred obchodakom pri parkovani na volnej ploche.

sardinka335
14. apr 2016

@reiva križovatky sa furt opakuju - v principe, to sa naučíš, komu ,,krížiš,, cestu toho musiš pustiť, ked tam niesu semafory tak pozeram na značky či som na hlavnej alebo vedlajšej.....a zvyčajne sa nikto nechce zrazit. Do zakrut radšej pomaly - pred nou pribrzdi, ale aj mne sa stava ze do nej vletim ako Fitipaldi - na obchvate..TO chce len cvik ja som bola posero tiež a aj teraz mam rešpekt.

babulka82
14. apr 2016

@sardinka335 ja nemam problem otočit volant ako taky ale skor všetky tie ukony naraz ,brzdit preradit ,vyrovnavat volant ,nohy ruky atd. Pride mi to strašne vela veci naraz ale to asi len zo začiatku.

marielik78
14. apr 2016

@babulka82 Len zo zaciatku, rozhodne 🙂 Uvidis po istom case, ako sa budes smiat na tom spatne, ze sa ti to zdalo zlozite koordinovat 🙂

marielik78
14. apr 2016

@reiva Skusaj dalej, zvladnes to, je nas tu vela, co sme to zmakli 🙂 A ostatne uz na tom pracuju 🙂

sardinka335
14. apr 2016

@babulka82 to sa zosuladi...cvikom..neboj me so začiatku tak buchalo srdce, adrenalin...stres...a ked som išl do mesta ...myslím do centra BA kde je parkovanie veeelmi obmedzene a tam na parkovisku mi ,,ujo,, spravca ukazal, ze mam zaparkova medzi ,,auto a stlpik,, a za mnou čakala šóra aut, ktore chceli tiež aby im ukazal miesto kde maju ist tak by sa mi krvi nedorezal od stresu ze to tam nedam, ani Rexona mi nepomohla aky pot ma zalial...ale musela som to dat, prose musela....a dala som to a nechapem ako....a o tom to je, proste robit veci aj ked sa bojim, aj ked som si neni ista...proste takto sa to prekonava a nielen v tejto oblasti. Ja viem ze sa mi to lahko hovori.

marielik78
14. apr 2016

@sardinka335 🙂 Centrum BA, jaaaj, akoby som o sebe citala :D Ale uz mi to take strasne nepripada tiez teraz 🙂

bubelko
14. apr 2016

@babulka82
na jednotke sa nejazdi, len pohyna.😉
takze na krizovatke, ak sa pohynas zo stoja, zaradis 1, pohnes sa, preradis na 2 a prejdes zakrutu.
ak do nej vchadzas a prechadzas plynulo, tak podla toho, ako je ostra, si pribrzdis, podradis a prejdes zakrutu.

a ak ti toto robi problem, tak si zober instruktora na kondicne jazdy a trenujte konkretne problemy 😉 aby si nadobudla istotu.

soferovanie nie je o nicom inom len o praxi - prosto cim viac jazdis, tym si budes istejsia 😉

reiva
14. apr 2016

@sardinka335 V podstate viem čo mám robiť, ale keď vojdem do križovatky tak som ako vygumovaná. Na blbostiach zostresujem. Muž mi stále hovorí, že mám byť pokojná... a jazdiť častejšie. Tie zákruty trénuje radšej so mnou 😀

sardinka335
14. apr 2016

@bubelko presne len cvik a nič ine...no a presne na tej jednotke nieeee, ved to odpali spojku...ako moj muz je kludas ale toto by ho vytačalo ze ,,jazdit na 1,,. To je naozaj len na rozbeh.
Ale ja to uplne chapem ked som začinala tak mi buchalo srdce, nervy, stres, krčovito som držala volant...

babulka82
14. apr 2016

@bubelko presne toto je to ,rozbehujem sa z križovatky na jednotke ale hned odbučem napr. do lava a teraz dam jednotku ,krutim volant ,hned dat dvojku ,vyrovnat volant a pridat zas preradit do trojky .Muž mi nedovoli kondične jazdy vraj mam dat jemu 20 euro a on ma nauči jazdit 😀 /teda on vravi že ja jazdit viem ) len sa treba zdokonalit.

sardinka335
14. apr 2016

@reiva ano aj ja poznám ten pocit že stres na maxime a ,,ani obraz - ani zvuk,, ale nie len pri šoferovani...

reiva
14. apr 2016

@sardinka335 Musím sa odhodlať častejšie jazdiť a snáď to pôjde. Viem, že nemôžem hľadať výhovorky, lebo ďaleko nezájdem. V minulosti som sa vyrútila do jarku a odvtedy mám proste strach. Ďakujem za podporu 🙂 musím veriť, že to dám 😉

bubelko
14. apr 2016

@babulka82 pohnes sa, preradis na 2 a potom tocis volantom - vzdy. potom, vzdy vyrovnas, pridas, preradis na 3... 😉
a muz ma pravdu 🙂

babulka82
14. apr 2016

@bubelko muž je policajt vie o čom hovori snad 🙂dakujem si zlata

bubelko
14. apr 2016

@babulka82 no mal by 😀

babulka82
14. apr 2016

@bubelko tak on vie že stresujem zbytočne že sa nemam čoho bat a vlastne u nas v meste ani viac jak na 3 jazdit ani nebudem .