Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

esselte
31. aug 2016

@ajdika verim ze aj ja to zvladnem,ale uvazujem o automate,bola by som si istejsia

ajdika
31. aug 2016

@esselte urcite ano,nie je to zle. Ja som automat nechcela kvoli tomu,aby som sa poriadne naucila na manualnej prevodovke,aby som nemala problem na ziadnom aute,naucila sa "pocuvat" motor a ked budem top frajerka, potom, nech sa paci, mozem ist do automatiky. Ale kazdemu vyhovuje ine a ak Ti to pomoze psychicky, tak preco nie.

esselte
31. aug 2016

@ajdika mne najviac robi problém preradzovanie,tak preco si to neulahcit

esselte
2. sep 2016

Ahoj,dnes druha jazda drzte prsty

esselte
2. sep 2016

Ahoj,dopadlo to dobre,už som si bola istejšia

danaholanova
2. sep 2016

@ajdika Ja mam tiez manual a ine ani nechcem. mam pocit ze s manualom lepsie ovladam auto ze ho mam pod palcom, nemam taky strach aj ked naposledy mi odisli brzdy ked som isla z detmi ale normalne som citila ze nieco nie je v poriadku takze som spomalila a bezpecne zastavila. Moj otec vzdy hovorieval ze musim pocut ako ide motor a vsetky zvuky v aute. Teraz uz viem co myslel. 😀 A tiez hovoril ze dobrym soferom budem az po prvej buracke /to som si este nezazila, ani nechcem vsak viem ako to dopadne?/ Asi myslel prekonat ten strach ked sa nieco take stane, ale to neviem ...

mirus1510
2. sep 2016

Dievčatá dnes prišiel ten den😊😊😊😊ja som sadla sama do auta a prešla cez mestoooooooooo ...to je pocit ..... uffff a ani som nebola veľmi vystresovana a to ešte dieťa v aute so mnou .....oči som mala všade....ja som to dalaaaaaaa😀😀😀

danaholanova
2. sep 2016

@mirus1510 Super gratulujem 😀 😀 😀

mirus1510
2. sep 2016

@danaholanova ďakujem pekne 😊som veľmi hrda na seba,čo nie je bežný pocit u mňa 😀😀😀

ajdika
3. sep 2016

@danaholanova no to by som ani ja nechcela, aj keď , medzi nami, hneď po mesiaci ako som začala jazdiť aktívne som šuchla auto o suseda a neprešiel ani mesiac a už som si odrazila spätné zrkadlo, no nebolo mi 2x do smiechu. Ale odvtedy našťastie nič, snažím si dávať pozor a predvídať dopredu. Prakticky myslím na to, že všetko môže byť inak, ako podľa predpisov, keď sa blížim po hlavnej a na vedľajšej stojí auto, vždy musím predpokladať, že nedá prednosť apod., už sa mi to viackrát oplatilo. Treba dodržiavať odstup (to sa mi extrémne včera oplatilo) a pod. No nie nadarmo sa vraví, akonáhle sadneš do auta, si jednou nohou v hrobe a druhou v base. Ale inak môžem povedať, že miestami už šoférovanie milujem 🙂 A strašne mi vadia lepiči, to priznávam, že tí ma vždy dosť znervóznia, vždy som podvedome dupala na plyn, ale už som začala robiť opak. Idem presne takou rýchlosťou na tachometri (lebo zvyčajne idem o 5 viac,lebo viem, že mi ukazuje o toľko menej), akou mám a niekedy ešte aj hnusne spomalím o ďalších 5, alebo jemno stúpnem na brzdu tak, aby som nezabrzdila (auto si už poznám), ale aby zasvietilo brzdové svetlo, to pomáha tiež 🙂 , fakt neviem ako by som skončila, keby musím prudko zabrzdiť, to by boli asi až na mojej prednej sedačke...

mariannastancelova
3. sep 2016

@fabiana hahha spominam si na seba 🙂 🙂 bala som sa strasne soferovat ,a co sa týka sportu som total anti talent .Tak nejak som mala strach ze ako to zvladnem,ako vyriesim krizovatku,kde zaparkujem neverila som si ..a tiez som bola prinutena kvoli detom sadnut do auta a ist..a to mam vodicak pol roka a jazdim od kedy som si ho vybavila,prve mesiace som sa bala,motýle v bruchu som mala ked som mala ist niekde..a teraz si uz tak sebavedomo sadam za volant nejak samo to preslo, jazdim po cestach ktore nepoznam hahha..hlavne predvidaj situaciu na cestach drzim palce...daj si s manzelom skusobnu jazdu kazdy den a bude dobre,

mariannastancelova
3. sep 2016

@esselte preradovat hahha ked som v autoskole mala dat 3.a dala som 1 instrukor sa skoro pototo hahah,ale predsa len som sa to naucila v pohode

esselte
3. sep 2016

@mariannastancelova verim že ajja sa to naučím,ja som dala z dvojky znova do dvojky,inštruktor mi len s úsmevom povedal,či viem ,čo som urobila,aj sme sa smiali,aj vážne,ale je dobrý,len niekedy veľmi vážny,učí ma po úzkych uličkách kde musim obchádzať zaparkované autá,su tam same zákruty, väčšinou ideme do kopca a do ostrej zakruty a do kopca,som rada,keď povie,že ideme po širšej ceste

esselte
5. sep 2016

Baby,dnes jazda o 13.10 a prší,no,to teda bude,ale aj tak,najlepšie by bolo,keby som jazdy mala každý deň,radsej hodinu a nie dvakrát do týždňa hodinu a pol,bola by som si istejšia a hodina a pol je už potom dlho,musim už začať aj doma na našom aute

nada847
5. sep 2016

@esselte neboj sa urcite to zvladnes. Netreba sa toho bat, po case si zvyknes len musis aj potom jazdit ako spravis vodicak. Jazdu v dazdi som ani ja nikdy nemala rada ale teraz som si uz na to zvykla. Vsetko je len o zvyku

marielik78
5. sep 2016

@esselte aj dazd treba zazit 🙂 radsej uz pocas autoskoly 🙂 no a verim, ze by ti bodlo jazdit castejsie ako dvakrat do tyzdna, niektore autoskoly to vedia aj rozdelit na 45- minutove jazdy, ale to skor len vynimocne maju taky pristup... ale ked si spominam na casy mojej autoskoly, mne sa tych 90 minut dlho nezdalo, skor malo, tak mi to rychlo vzdy ubehlo :D

mariannastancelova
5. sep 2016

@nada847 ani ja som nikdy nemala jazdu pocas dazda,a natruc na skusach prsaaalo,skoro som sa pok...la ,ked som sa rano zobudila ze ci ti vonku prsi ,a manzel si este utahoval mojik daj si pol deci na uvolnenie hahha,ale dala som,pri to strese som si dazd ani neuvedomila ked som jazdila,len som nevedela ako zapnut stierace hahha ,instruktor mi nenapadne ukazal 🙂 🙂

esselte
5. sep 2016

No,zvládla som aj dážď,ani somsi ho nejako nevšímala,skor ma dnes nepocuvala spojka

danuska4883
6. sep 2016

@ajdika ja mam presne to iste kym mam ist autom tak bruchobolenie a taky strach ako keby neviem a ked uz sedim v aute tak je to uz ok. 🙂 Ale mam stale respekt a vecer sa mi horsie jazdi najma ked idu oproti auta a ma osvetluju,ale snazim sa to nejako zvladnut zial musim,chodim pre manzela ked pride z Nemecka vecer musim ist pre neho od nas vzdialene asi pol hodinu cesty vzdy sa toho bojim.ci to zvladnem,ale bola som uz dva krat a zvladla som,i ked som isla pomaly a aj z prace uz chodim ked je tma takze nic mi ine neostava len si zvyknut! Babenky co sa bojite soferovania je to normalne na zaciatku sa kazdy boji,ale ked budete uz viac krat soferovat zvyknete si a respekt to budete mat vzdy pretoze musite davat pozor. Drzim Vam palce, aby ste to zvladli! 🙂

maruska22
6. sep 2016

Ahojte, soferky 🙂 stale som aktivny sofer, uz stvrty mesiac, jazdim skoro denne...cez leto to bola pohodicka, lebo cez prazdniny bolo v nasom mestecku jak vymrete, hlavne rano...tak som mala priestor sa zdokonalovat...no vcera to zacalo, nrskutocne mnozstvo aut pred skolou ☹ ale zvladla som...no dnes som si nevedela vyparkovat auto z parkoviska...parkujem pred firmou v takom kopceku..predo mnou uz väčšinou nestoji ziadne auto...no dnes tam zastal nejaky panko cca 30 cm pred mojim autom...za mnou tiez stalo auto...vobec som sa nevedela pohnut...nie som si este tak ista v cuvani a uz vobec nie do kopca..tak som volala kolegyni, nech mi to pride vycúvať 🙂 ale bola som z toho uplne vykolajena ☹ zatial som si vzdy vedela sama poradit, ale teraz som sa bála ☹

danaholanova
6. sep 2016

No ja som dneska nastvana, rano ma cakal defekt, ten som si prelozila, ale v servise mi utrhol srubu tak jazdim na 3, ale to ma netrapi skor co som videla v spravach ze 19 rocny vo velkej rychlosti nabral babku s 2 vnucatami 9 rocny chlapcek zomrel. Ja jazdim dobre a zodpovedne ale co ked ta narazi taky vol? A tych je strasne vela. Minule v Kosiciach plna premavka a dilino predbehuje z pravej strany kde nebol ani jazdny pruh v plnej rychlosti, tak take nechapem, ked chcu zabit seba nech sa paci, ale oni zostanu samozrejme zit. 😠

melynda
6. sep 2016

@danaholanova paradoxom toho celého je, že po väčšine sú takýto blázni ako si napísala mladí chalani, ktorí sú len nerozvážni a neuvedomujú si, čo môžu svojím konaním spôsobiť.

buffinko
6. sep 2016

@danaholanova aj babička vraj po prevoze zomrela... strašná tragédia pre rodinu 😢 veď práve, toľko kolíznych situácii som už zažila, len ako spolujazdec a práve toho sa bojím, že nestihnem zareagovať ako by zareagoval skúsený vodič. ale často je to asi aj tak prd platné, keď natrafíš na vola...

piaff1
6. sep 2016

určite jazdiť, jazdiť, jazdiť...musíte šoférovanie dostať ,,do krvi "...začať najprv krátkymi a jednoduchými trasami- napríklad najbližšou ulicou , do najbližšieho obchodu.... Postupne trasu predlžovať... Držím palce !

amsi
19. sep 2016

Ahoj @optisana strasne sa tesim,dnes som spravila skusky🙂

mirus1510
19. sep 2016

@amsi gratulujem 🙂 tak uz "len" jazdit 🙂

piaff1
19. sep 2016

@amsi , blahoželám...

mirus1510
20. sep 2016

tak babule, ja uz jazdím, síce este vzdy je to s hrčou v hrdle a cela strpnuta, oči na stopkach, krce v bruchu aj v rukach, ale jazdím :DDD kupila som si malý citroen c2, sikovne a male autičko a snazim sa kazdy den sadnuť a íst, trenovať a trenovať, lebo je to pravda len tým sa zdokonalíme ... ja som nesoferovala od vtedy ako som si urobila vodičak t.j. 12 rokov teraz ked mam drobca a zacali sme stavať dom som prichadzla postupne na to, ze to bude nevynutne jazdiť a dala som to baby, som neskutočne hrda na seba 🙂)) drzim kazdej z vas palce nech to date tak ako ja 🙂))) lebo sa to da, len sa treba nakopnuť 🙂))

takacovama
20. sep 2016

@mirus1510 tak to sa tesim s tebou. Najdolezitejsie je zacat potom to uz pojde same a za rok si povies aky skvely krok si urobila ze si zacala opat jazdit to ti garantujem 🙂 tak vela stastnych kilometrov 🙂

maruska22
20. sep 2016

@mirus1510 super, držím palce 🙂 Ja som na tom podobne...jadzit som začala tento rok v máji, aj ked vodičský mám uz roky... a teraz je to uz ovela lepsie 😀 len treba veľa jazdiť 😵