Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

optisana
7. mar 2017

No dievčatá ... aktualizujem informáciu po polroku od ziskania vodicáka ... trosku som aj soferovala ale kedze som nemala auto k dispozícii nebolo to nejak často... a tak som rozmyslala stale nad kupou auta ...ale nevedeli sme sa doma dohodnut co a ako a nakoniec sa to vyriesilo samo..známa predavala svoje stare auticko tak som neváhla a behom týždna sme to všetko vybavili ...takže už mam vlastné auto a možem prekonávať strach 🙂

marielik78
7. mar 2017

@optisana Tak drzim palce, nech sa ti dobre jazdi a mas pohodku zo soferovania 🙂

maruska22
7. mar 2017

@optisana držím palce 🙂 a veľa šťastných km... Ja už jazdím 10 mesiacov, zvládla som aj zimné jazdy, aj parkovanie sa zlepšilo..Šoférujem veľmi rada..Ani sa mi nechce veriť, že som mala predtým taký strach..😁

tessa11
15. mar 2017

Baby, ja som dnes prvykrat sadla do auta sama 🙂 , ked som zaparkovala v cieli, tak srdce bolo kdesi v krku 😀 , ale aj tak, znovu budem zbierat odvahu, kym zase sadnem za volant. 😑

miriam1414
27. mar 2017

Som stastna,ze som nasla toto forum.ja mam soferak 17 rokov,ale nesoferovala som,v zime som si urobila kondicne jazdy a fajn,strach som nemala,kupila som auto,a teraz mam totalnu fobiu,velmi ma to zaskocilo,na auto som sa tesila..zijem na mieste,z ktoreho ked sa chcem dostat,musim prekonat prevysenia v kombinacii so zakrutami,z coho mam totalnu paniku,stale brzdim,auta na mna trubia..som z toho na prasky pred aj po jazde,nikto to nechape,ani moj muz,celkom mi to sparalyzovalo zivot,som nestastna,neviem ako to prekonat..kondicnych som mala dost,a auto je automat,neviem si predstavit ze by som mala manual...ked vystupim z auta,mam krce a uplne mokry volant..mala niektora az taketo problemy??ako ste to prekonali???urobila som napriek tomu 330 km za 12 dni,ale schudla som 4 kila a mam pocit,ze za nic nestojim!!ak ma niektora nejaku radu,budem velmi vdacna!!!

maruska22
27. mar 2017

@miriam1414 úplne ťa chápem, mala som podobné šťavy, keď som začala po rokoch jazdiť..Tie prvé týždne bol neskutočný stres...Ja som mala paniku z križovatiek aj z parkovania..Ale chce to len prax a čas..Určite to po pár týždňoch prekonas.. Povedz si že sa každým dňom zlepšujes..Držím palce😉😊

miriam1414
27. mar 2017

@maruska22 dakujem za povzbudenie,ale po dvoch tyzdnoch ziadne zlepsenie,mam pocit,ze strach je stale vacsi...za kolko si to prekonala ty??
ja aj napriek strachu a hambe kazdy den sadnem do auta a idem 10-15-30 km,ale je to hrozne!!

maruska22
27. mar 2017

@miriam1414 no začala som aktívne jazdiť v máji a ešte v auguste som občas sa dala do auta so stiahnutým žalúdkom😁 hlavne ranajsie kolóny mi dlhšie robili problém..Som radšej skorej vstávala, aby som išla do práce, kým bolo menej áut 😊😁 no postupne ten stres opadol..Stále mám pred šoférovaním rešpekt, som skôr taký mestský šofér, mám taký svoj 5 km okruh, ďalej z mesta chodím zriedkavo..Na diaľnici som bola raz😁 ale predtým som mala neskutočný strach zo šoférovania, fakt úplne panicky...Takže sa veľmi teším že som sa dostala do tohto štádia...Ale chce to všetko svoj čas..Takže určite sa nevzdávaj, určite sa to zlepší..Skús pri soferovani myslieť na niečo iné... Pusti si obľúbenú hudbu..A hlavne s úsmevom..😉

miriam1414
27. mar 2017

Ja viem!!a dakujem!!😘😘😘

marielik78
28. mar 2017

@miriam1414 Ako uz bolo pisane, chce to cas, aby si nesadala s velkym strachom do auta, ale pokojom 🙂 Mne pomahalo v zaciatkoch, ked som viezla dcerku a mohla som sa s nou rozpravat a odputalo ma to od myslenia a hrozy, ze soferujem 🙂 Alebo pesnicky oblubene, ale idealne mat niekoho na pokec vedla seba / za sebou 🙂

miriam1414
28. mar 2017

@marielik78 dakujem,ano to mi pomaha,ked ide niekto so mnou,ale tiez to tak nejde do nekonecna..poobede mam ist na nakup a uz sa ma zmocnuje panika,nasla som si dychove cvicenia,dufam,ze to pomoze!!

tessa11
28. mar 2017

miriam1414, tých 330 km je super za taký krátky čas, ja mam iba 260, ale nejazdim každý deň, iba 1-2x do týždňa. Takisto som sa tešila, že budem jazdiť, auto mi stalo pod oknom, iba som sa naňho pozerala a akonáhle som získala VP, tak panika. Tiež mám problém so zákrutami a kopcami 🙂, úspešne zdržiavam premávku 😂, ale už vidím malilinké zlepšenie 🙂. Naposledy som písala, že som konečne sama sadla za volant a prešla kúsok po meste, odvtedy som už zopár krát zopakovala tie kúsky, ale stále mám väčšiu istotu, keď som s niekym. Ty jazdíš sama? Strach je už o trošičku menší 🙂
A predvčerom som sa prvýkrát podpísala na auto 😁, pri cúvaní do garáže som poškrabala auto, nedala som si pozor a už som bola opretý o stenu vo dverách, ach jaj... ☹

miriam1414
28. mar 2017

@tessa11 ja sa snazim kazdy den,chodim vacsinou s kamoskou,ta ma povzbuduje..mm mi nadaval,ze idem pomaly,bola som s nim len raz,aj sama som bola,ale malo..pritom kamoska vobec nesoferuje,chodi so mnou len tak ako doprovod na povzbudenie...zlepsenie zatial
u mna ziadne,ked idem viac ako 45-50 som v strese a mam pocit,ze vybehnem z cesty..

tessa11
28. mar 2017

@miriam1414, ja chodievam s bratmi, tiež ma upozorňujú, že jazdím pomaly a pod., ale tí mi už povedali, že mám skúšať sama... asi tri razy som bola s kamoškou, ale tej sa nedá stále a naposledy s dcérou 🙂, hoci tú som sa bála zobrať, keby náhodou sa niečo stalo, tak by mi do auta už nesadla 🙂, mm mi oznámil, že ku mne sadne, až keď najazdím aspoň 2000km, tak neviem, ako to riešiť... Každý deň si hovorím, že už musím nájsť odvahu, sníva sa mi, že šoférujem 😂...

tessa11
28. mar 2017

@miriam1414 proste, keď som v aute, cítim sa ako v tuneli, hoci, ako som písala, je to trošička lepšie, ale stále mám obrovskú neistotu. Máš aj Zetko? Ja som si nalepila, ale neviem posúdiť, či to pomáha. Niekedy áno, inokedy nie - lepia sa za mnou a pri najbližšej možnej príležitosti ma obiehajú 😂,
A aké máš auto? Ja väčšie - combi, tak aj na to si zvykám 🙂

marielik78
28. mar 2017

@tessa11 Ja som Ztko mala necely rok a skusenosti - niekedy som mala presne ten pocit, ze to pomaha, aspon respektuju, ze sofer v danom aute este nema 100%ne skusenosti a moze mat stres a pod. Ale zase bolo to tak 50/50, kedze v Bratislave je zaroven blbcov vsade dookola, co si prave na Ztkaroch zgustnu a musia si nieco dokazovat... Akonahle som ho dala dole, tak sa mi snad aj lepsie jazdilo... a tych blbcov, co si nieco dokazuju za volantom, tych clovek bude strecat, ci ma male alebo velke auto, Ztko alebo nic...

danaholanova
28. mar 2017

Ach neprijemna skusenost, jazdit v Kosiciach je o nervy, idem pekne sice v lavom pruhu ale pomaly vobec nie ved je povolena 70 a ja som isla rovnych 70 celkom rada dodrziavam predpisy a nehanbim sa za to ved vozim deti. A kedze som sa chystala na odbocku v lavo tak som sa uz do praveho pruhu nezaradzovala /to myslim pruh "pre pomale auta"/ Naraz nevystaty truby jak saleny, telefon v ruke ako by som isla 30. Takym d.....m prajem nech sa vykotia na prvej zakrute.😠 aj tak som ho stretla o 5 min. v klasickej zapche a ukazala mu👍 Taketo skusenosti mi vedia dvihnut tlak keby kazdy tak reagoval tak za chvilu kricim na parkovisku nech sa vsetci pracu z rezerve pre rodiny s detmi lebo 90 percent z nich nema deti a proste kazdy si najde nieco aby mohol ziapat a trubit na druheho, ale je to normal? Asi tazko, pozdravujem skusenych nervoznych soferov.

miriam1414
28. mar 2017

@tessa11 tak som prave dorazila domov,vyklepana jak osika,tie zakruty zvladam zle😩😩😩,ale dalsich 40 km urobenych,mam Opel Corsa,automat.
z etko nemam,ja zijem v Spanielsku a tu mozes mat L/ako u nas ztko/len 12 mesiacov od urobenia VP,kedze ho mam 17 rokov,nikoho nezaujima,ze som zaciatocnik..keby ma zastavili policajti,100€ pokuta,ani sa neda kupit,davaju ho len spolu s VP v autoskole.takze tak..

marielik78
29. mar 2017

@danaholanova Pridi do BA 😀 😀 😀 Ja som sa naucila takychto ingnorovat 🙂 🙂 🙂 A zaroven sucitim s takymi, co evidentne iba zacinaju alebo jednoducho soferovanie je ich silna stranka napriek rokom skusenosti (lebo darmo, kazdy sa pre to nenarodil a nejde mu to idealne ani s praxou), hoci ini su nervni :D

danaholanova
29. mar 2017

@marielik78 Tak diki nejdem tam by som sa uz asi bala ze na mna vytiahne zbran 😨 len ma stve ze jazdim super uz som si odjazdila dost km, ale proste nebudem porusovat pravidla a ako to moze niekoho hnevat? Keby som policajt dostane pokutu za telefon a rychlost ale takym to je jedno nevazia si penazi ani vlastneho zivota, kde by som chcela ohlad na druhych?

susanm
8. jún 2017

Ahojte baby, pridávam sa k Vam. Vodicak mám 4 toky, ale šoférske skúsenosti žiadne 😖. Asi pol roka po autoškole som bola s frajerom na škole šmyku, tam som narazila do jeho autá pri pohýňaní v kopci (chcela som sa pohnúť na ručnej, ale začala som cúvať a bim rovno do neho) tak odvety som sa šoférovaniu vyhýbala. Včera mi však frajo spravil prekvapko, kúpil mi auto. Bola som z toho nadšená až do chvíle kým SIM nespadla za volant. Vtedy som úplne zdreveneli, začala som sa potiť... no panika, ani on mi veľmi nepomáhal, lebo bol zo mna nervózny, kričal, ja som stresovala až som za nakoniec rozrevala ako malé decko. Dnes cely deň myslím na to, ako pre boha, budem jazdiť... veď ja si nedokážem všímať ani dopravne značky. Ako rýchlo ste sa do toho dostali po každodennom jazdení?

marielik78
9. jún 2017

@susanm Ahojky, pani, ze auto, teraz sa to zda ako za trest mozno, ale v konecnom dosledku to moze byt vyhra 🙂
Neboj sa, zaklad je zacat, panika bude, to asi vsetky pozname... par jazd, ale casom bude mensia a mensia az opadne uplne. Zaklad je jazdit a to sa neboj, ze si nebudes vsimat znacky, budes 🙂 Chod vsak prve tri jazdy, alebo aj pat, ak ti to bude lepsie, s niekym, kto v tebe vyvolava pokoj a nie s niekym, kto len prileje olej do ohna...
Ono to o nicom inom nie je, iba sadnut a ist, a viem sama, ako lahko sa to hovori. Ked uz ale jazdit budes, pochopis, ze to bolo lahke, bloky mame len vo vlastnej hlave...

janulap
10. jún 2017

@marielik78
ahoj,velmi krasne pises prispevky,tak povzbudive,ze ani ta kočka co nema ten talent,chut a odvahu ho po precitani tvojho prispevku ziska 😉
Tak dufam,ze budem jedna z nich 😀 Vodicak mam od septembra 2016.V zime som kvoli praci jazdila malo,pretoze pracu mam u nas v dedine a doteraz som vzdy jazdila s muzom.Nevedela som si predstavit ist niekam sama.Okresne mesto je od na s17km a neraz mi muz zavolal,prid ma pozriet do roboty 🙂 Najskor som sa dorevala,nech da pokoj,ze sa necitim na to,nahnevala,hlavne na seba,ze som taka sprosta...auto pred domov a cca 20 km k nemu do roboty po celkom dobrej ceste.Po par tyzdnoch prisiel ten den D,ze ak to nedam dnes,tak zas dlho nie...tak som supla strednu dceru do zadu,ze pojdem bez neho,ale nie celkom sama a isli sme 😀 a dali sme to 😀 odvtedy sme uz takto isli k nemu viac krat....ale teraz,dnes som sa dozvedela,ze v pondelok musim ist na skolenie do mesta cca 45km.Dnes sme si tu trasu presli s manzelom,prsalo,dala som to....ale uz teraz mam stres,ako to dam v pondelok SAMA 😔 😢😢😢

oli18
10. jún 2017

Tak ja asi jazdiť prestanem, keď toto čítam. Radšej budem chodiť MHD, než stretnúť takéto "vodičky". Najprv sa naučte za dedinou na veľkej lúke a keď sa čo-to naučíte a získate odvahu, potom choďte do autoškoly- A po jej absolvovaní nebudete mať mindráky, o ktorých píšete. Lebo nie každý je spôsobilý na všetko, vodičák nevynímajúc. Je veľa ľudí, ktorí ho nemajú, lebo včas zdravo posúdili svoje schopnosti.

susanm
12. jún 2017

@marielik78 ďakujem za povzbudivé slová ☺️. Už tri dni jazdím a ide mi to stále lepšie a lepšie. Získavam sebaistotu a vlastne som si uvedomila, že všímať si tie značky nie je take náročné 😀. Ja mám klapky na očiach iba keď so mnou niekto v tom aute ide, potom som roztržitá, keď som sama ide mi to o oveľa lepšie... najťažšie je prekonať strach, ale rešpekt mi zostal. Chodím síce pomalšie a opatrne, ale pomaly ďalej zájdeš 😀

redbubble
12. jún 2017

@oli18 tento komentár nebol vobec pekný od teba, nikto z neba múdry nespadol a ani ty nie! Tieto baby tu potrebujú podporiť že su sikovne co vsetky su len im chyba trochu odvahy! A to že ju nemajuneznamená že to nevedia! A aký zmysel ma učiť sa niekde na lúke kde nie sú semafory a žiadne auto? Každý vie ísť po prázdnej rovnej ceste..a to že si niekto neurobí vodičak lebo si myslí ze nato nieje spôsobilý je dobrá blbost pretože najskôr treba vyskúšať a potom sa vzdávať! Asi toľko bez urážky 🙂

marielik78
12. jún 2017

@oli18 Nie kazdy ma moznost jazdit na kamaratovom ci otcovom aute niekde na poli za dedinou ci mestom...
Nie kazdy si robi vodicak s tym, ze hned po jeho dokonceni ma na com jazdit... Niekedy si ludia robia vodicak, lebo raz chcu mat auto a jazdit alebo preto, ze ich k tomu prinuti zamestnavatel a pod.
Tiez nie kazdy ma ma odvahu... hlavne ak uplynu od vodicaku roky, 5, 10, 15 a viac... A tato diskusia je o tom, povzbudit na znovunajdenie tej stratenej viery v seba a odvahy.
A ake myslis, ze sme tu vodicky? My, co sme museli na uvod prekonat strach sadnut za volant? Za to sme horsie a je hroza nas stretnut na ceste? Ja stretam na ceste takych idiotov (ospravedlnujem sa za vyraz), ktori si myslia, ze su majstri sveta a maju odvahy a sebavedomia na rozdavanie a skor tych neprajem nikomu stretat... A neraz som musela okamzite vediet reagovat, co cloveka nenauci ziadna autoskola, je to o sustredeni a reakcnej schopnosti a spravnom posudeni situacie...
Tolko odo mna...

Som nazoru, ze nie kazdy ma danosti na soferovanie, ale to je nieco, co clovek vidi a citi sam na sebe pocas autoskoly. My tu takmer vsetky uz jazdit vieme, niektore iba zacinaju, ine uz davno jazdia a kazda zacinajuca postupne zozbiera tisicky kilometrov a uz sa iba zasmeje na tom strachu, co mala pred rokmi... a o tom to tu cele je, ludsky si pomoct navzajom a nakopnut sa...

ajdika
12. jún 2017

@oli18 ja zase mam chut prestat jazdit, ked denne stretavam extremne sebavedomych vodicov...mat strach na zaciatku je uplne normalne. Lebo to nie je strach...to je pocit zodpovednosti. A respekt si treba pri jazdeni zachovat cely zivot. Raz prestanes... a mozes na to skaredo doplatit.

maruska22
12. jún 2017

@oli18 to že má niekto strach neznamená, že má ten strach preto že je neschopný...v autoškole ťa síce naučia techniku jazdenia ale šofér sa z teba stane až skúsenosťami...a skúsenosti získa človek len tak že bude jazdiť. Každý z nás mal raz prvú jazdu...niekto s nadšením a niekto so strachom...a ako tu už baby písali, viac ťa ohrozí sebavedomý arogantný vodič ako neskúsená vyplasena mamička...ja jazdím veľmi opatrne, hlavne preto že vozím deti...už len kvôli ním by som nejazdia, keby som si nebola istá že to zvládnem..aj keď samozrejme stat sa môže všeličo, ale to by potom človek nemohol jazdiť vôbec 😉🤗

ada21
5. júl 2017

Žienky, aj ja som tu chodila čítať, čo mám spraviť aby som sa strachu zbavila. Trvalo mi 12 rokov kým som začala jazdiť. Treba najprv zmeniť v hlave určité veci. Zaplatila som si aj kondičné jazdy a nepomohlo.
http://zbavilasomsastrachuzosoferovania.sk/