Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

limoncino
22. feb 2013

@tramtara tak ja toto ako úplne ignorujem... Na ceste, po ktorej chodím do mesta je povolená 90-ka. je to rovná, široká cesta, aj 4 autá by sa pomestili, keby bolo treba. No a ja tade jazdím 90-kou (dobre, niekedy sa mi podarí 100-ka) no a aj tak má stále niekto predbieha, čumia na mňa ako keby som išla 50-kou, nerozumiem, myslím, že 90 je postačujúca rýchlosť, aj čo sa týka bezpečia a hlavne, okolo cesty sú polia, kedykoľvek môže vybehnúť zajac, či niečo iné, napr. sa po tejto ceste radi premávajú ovce 😀 😀
tmavé fólie mám vzadu, viaš ako dôležito sa moje deti cítia?? 😀

nadovasebestova
22. feb 2013

ahojte ja mam vodicky len 22dni mala som starsieho instruktrora celkom v pohode ale stalo sa mi ze pocas mojej jazdi zaspal 😀 😀 😀 tak som si sama jazdila uplne v cudzom meste po takych ulickach ktore snad ani neexistuju 🙂

bonaquaba
22. feb 2013

@tramtara
@limoncino instruktor nie je AZ taky zly,Len uz mi to prerasta cez hlavu,lebo som Len NA trenazeri a uz som mu povedala,ze ma to tam nebavi,ale ked ma VI I jazdit,tak muje jasne ze NA cesty to este nie je,aj ked uz by some sla najradsej do terenu,ale on vie Co rob I,Inac mi motor stale kape NA krizovatkach a tu spojku sa snazim pomaly pustat,ale as I to nie je AZ tak pomaly,ale uz som si povedala,ze sa tam budem chodit hrat ako NA PlayStatioan 😀
Tramtara bola si dnes jazdit ako to dopadlo daj info

bonaquaba
22. feb 2013

@nadovasebestova tak si asp on bola odkazana Sama NA seba a mozes byt hrda,ze si to zvladla,a jazdis uz a ako prebiehali skusky,jazda bola dlha a cuvanie a parkovanie

nadovasebestova
22. feb 2013

@bonaquaba no do smiechu mi velmi nebolo ale ako som ho mala zobudit ked som mala obydve ruky na volante 🙂 ako som spravila skusky tak nam hned povedali ze mame jazdit na svojom aj ked len na postu alebo do obchodu,proste zatial kratke trasy,,-auto mna uz cakalo doma na dvore tak ,,jazdim´´dnes som bola odviest sestru na zeleznicnu stanicu velmi nechcela ked videla ten sneh,,tak som je povedal ze som jazdila v horsich podmienkach a zvladla som to.
-skusky boli celkom v pohode pisomne som spravila na plny pocet a to som testy robila len cez net doma,,
-potom pokracovala skuska na cvicisku kde sa nas policajt pytal na bezpecnostne pasy,,olej ,,a pneumatiky,,
-pokracovala som svalom pomedzi kuzele ,,pozdlzne parkovanie,,a kolme parkovanie,,a cuvanie do garaze,,,jazda v meste bola celkom vesela instruktor sa dal do reci s policajtom takze sa skor venovali rozhovoru ako mojej jazde,,ale poviem vam ze som ani nedychala,,az ked auto stalo pred budovou autoskoly,,
ked sme boli na jazdach s inruktorom a kazal si parkovat tak v pohode len raz sa nam stalo ze sme trochu drgli ine auto ale to instruktor kazal ze tam sa zmestime 😀 ,,teraz si hladam radsej trochu vecsie miesto ked som sama a chcem parkovat 😀 a kazde auto je ine v autoskole sme mali hyundai i20,,teraz jazdim na nasej audine a nerada by som ju rozbila
ked mna prvy krat ucil parkovat pozdlzne bolo asi 18:30 tma ako v rohu boli sme na cvicisku ,,teraz 4 tycky s kuzelami a instruktor mi hovor vydis tu tycku musis ju mat v tomto roku v okne ,,ale nepovedal ze ktoru tak som len jazdila do predu a do zadu kym nevystupil a neukazal ze ktoru tycku ma na mysli on,,v ten den sme to vzdali ale na druhy den som bola rano a to bolo uz celkom ine aj tycky boli vidiet 🙂 ked na to clovek pride co a ako tak ho to parkovanie zacne aj bavit

bonaquaba
22. feb 2013

@nadovasebestova no ja dufam,ze ma zacne BAvit soferovanie,uz by som chcela mat asp on 1 jazdu sa sebou,aby som vedela Co a ako,a na pasy a olej sa Co pytal policajt a pneumatiky,sak to sa ani neucim I ba z tych testov, no super ze to mas sa sebou,take uz Len jazdi,aby sa ti to dostalo do ruk a noh 🙂

82erika
18. mar 2013

Ako vidim niesom sama vodicak mam rok a jazdit som zacala az teraz bojim sa v autoskole ma nic moc nenaucili a jazdu do kopca som vobec neabsolvovala neviete mi niekto poradit ako zacat a kde v Ba je nijaky kopec kde by som si to mohla vyskusat velmi sa bojim teraz vozim zatial malu do skoly ale od septembra potrebujem jazdit do roboty do Ba a maleho do skolky do Ba.

vejula
18. mar 2013

baby ja mam vodičak už 9 rokov ale nejazdim aktivne a moje sebavedomie 0 bodov. Taaak by som to chcela vedieť, ale mam prišerny strach. Strašne ma to obmedzuje, ale neviem či sa niekedy odhodlam 😖 😖

nanyka
18. mar 2013

@82erika kopcov je v BA dosť, odporúčala by som nejaký nie moc frekventovaný 😉 napr. v Rači od Vinárskych závodov smer Úžiny..
tiež som s tým mala problém v začiatkoch a vyslovene som si pred jazdou plánovala trasu tak, aby som do kopca nešla 😀 ale potom to vychytáš a no problem 🙂

ja som si robila vodičák, len aby som mala, no a potom som vyslovene potrebovala jazdiť, keďže sme stavali dom mimo BA a tak som si to zamilovala 🙂
najmä jazda v Bratislave je fakt dobrá škola, nemám strach jazdiť absolútne nikde, brázdim celú Európu, ročne najazdím tak 35 - 40.000 km..

baby, nebojte sa, povedzte si, že veď to je len auto a šup na cesty, chce to tréning, inak vás ten strach bez toho neopustí...

nanyka
18. mar 2013

inak ja som mala rýchlokurz v autoškole a podľa mňa je to tak dobre...jazdy som mala v podstate každý deň, takže nie napríklad 2x do týždňa - a potom sa ten človek 3 dni trasie už dopredu, ako to zvládne... každodenná prax mi dala šancu, že som sa s autom zžila..
na trenažéri som bola raz, stále mi to skapínalo a povedala som im, že už tam nejdem, že je to stará haraburda a ja si to chcem vyskúšať naživo.. tak ma tam už neposlali 😀
celý kurz trval 3 týždne a dnes som dobrý šofér - aj od chlapov mám pochvaly 🙂 ale musím sa priznať, že ma to natoľko chytilo, že som bola dosť netrpezlivá na cestách, samé myšičky, rýchlosť ako na racing-u, obiehanie sprava a podobne 😒 špeci v BA, keď niekedy sa ozaj nedalo inak, tam sa strašne jazdí, tak ako slušný vodič som nemala šancu, prispôsobila som sa..
no už som zmúdrela a jazdím veľmi opatrne a predpisovo, pred každým prechodom zastavím (na zlosť vodičov za mnou) a tak.. nikam sa neponáhľam a jazdu si vychutnávam i tak 🙂 to bol predtým len taký ošiaľ z jazdy 😀

limoncino
20. mar 2013

Ja som počas jarných prázdnin abosolvovala cestu k rodičom, pre predstavu, zo Záhoria, k Šamorínu.. išla som len s deťmi, cez diaľnicu, potom som zišla smerom na Komárno, cez vrakuňu a ďalej...A zvládla som to bez jediného zaváhania a bez jedinej chybičky, ak nerátam paka, čo sa mi na prístavnom moste pichol do cesty rovno zp ripájacieho pruhu, ani nepozrel, či môže 😠

nanyka
20. mar 2013

@limoncino super 😉
takých pakov je na cestách veľa, čo sa ani nepozrú... môj ex mi skoro rozmlátil auto, lebo sa takto pripájal na hlavnú a tam sa valil autobus (medzimesto, takže dosť rýchlo na slušnú búračku)...som stihla strhnúť volant naspäť a zahučať naňho..

ja som mala srdce v krku nedávno, keď som šla asi 170-tkou v Nemecku a na poslednú chvíľu sa mi zaradil predomňa kamión :( to sú tiež úžasní vodiči, na takých si treba fakt dávať pozor...

limoncino
20. mar 2013

@nanyka joj, kamionisti... Keď som išla k rodičom, mala som na diaľnici samé kamióny a predbiehali sa, ako nechápala som.. 😠 😠
no a čo je postrach pre mňa, to sú starí ľudia na bicykloch 😠 😠 😠 vždy mám strach, že mi tá babička ovešaná taškami s ovocím v akcii spadne pod kolesá... najradšej mám, keď sa roztiahnu po celej ceste, z jednej strany na druhú, ja nemám kade, oproti mne auto, v strede cesty ostrovček... a teraz ako čo??? Ja som skoro osivela, keď som mala jazdy a pred nami sa trepala takáto babička a z ničoho nič zoskočila z bicykla... keby som išla rýchlejšie, no ťažko myslieť... Alebo u nás sú postrachom poštárky... nedá znamenie a zatočí, alebo sa nepozrie a prejde cez cestu...

nanyka
20. mar 2013

@limoncino tak ja zijem v Holandsku a tu sa to cyklistami hmyri kade tade, krajina bicyklov, no...
keby aspon dodrziavali predpisy, ani znamenia smeru cesty nedavaju..
tu ked clovek zrazi cyklistu, tak je VZDY na vine, je jedno, ci to bola jeho chyba ci chyba cyklistu... tak to ma dost vycvicilo a davam si velky pozor.. takisto su tu mnohe pravidla dost ine, hlavne davanie prednosti - je tu skoro vsade pravidlo pravej ruky, to by bolo v pohode, ale meni sa to, ak je tzv. drempel - nieco ako retarder, ale taky plochou velky, vtedy sa pravidla pravej ruky menia...
a dokonca z parkoviska ked mi ide sprava auto, musim dat z cesty prednost - na to som si dlho nevedela zvyknut..
ale inak sa tu jazdi v pohodicke, ludia sa tu nenahlia a dost dodrziavaju predpisy, co sa mi paci.. vsade su kamery a pokuty velmi mastne, tak urcite aj za to.. napr. ked nezastavi vodic pred prechodom,ked tam caka chodec, tak pokuta je 180 € ... ak sa nedodrziavaju odstupy, ked sa na seba vodici tlacia a vyslovene agresivne, aby vytlacili pomaleho jazdca pred sebou, tak moze byt pokuta az 600 €, vyblikavat sa tiez nesmie atd atd atd...
asi aj zato maju najnizsiu nehodovost v Europe 🙂

limoncino
20. mar 2013

@nanyka tak to Ti verím, NL je krajinou cylistov, tam by ma šľahlo 😀
pokuty tam teda máte mastné, ale asi je to dosť účinné... Ani nevieš, koľkokrát sa pýtam, kde dopekla sú policajti?? ja vozievam deti do školy a škôlky každé ráno, nemám to ďaleko, 6 km, to mám za 10 minút po luxusnej širokej ceste, v prípade potreby sa sem vmestíme aj 4 autá a je tam úsek 70 km/h a zákaz predbiehania... Ja ako začiatočník poslušne spomalím, nemám problém tade prefrčať, ale nechcem platiť pokutu.. a samozrejme stále sa nájde niekto kto ma predbehne aj na tomto úseku, a ešte prudko gestikuluje čo ako zdržujem dopekla... A čo nechápem už vôbec, že ma niekto predbieha, hoci idem maximálnou povolenou rýchlosťou, aj tak sa vždy nájde niekto, kto má potrebu ma predbehnúť... vyblikávaním myslíš čo?? Agresívne vyblikávanie?? Pretože ja si bežne blikám s vodičmi 😀 keď ma pustí, hoci nemusí, keď ja púšťam, hoci nemusím, keď nemám zapnuté svetlá...

nanyka
21. mar 2013

@limoncino vyblikávaním som myslela, keď niekto ide pomaly v ľavom pruhu a nezaradí sa do pravého a zdržuje ľavý - potom ho vodiči vyblikávajú diaľkovými, aby uhol... to je tu dosť prísno brané tiež, nesmie sa to..
bliknúť niekomu kvôli poďakovaniu je v pohode, i keď sa tu nezvykne, keďže tu ti uhnú, každý vzorne jazdí vpravo, vľavo len obiehajú a hneď sa zaradia do prava...
a povinné svietenie tu nie je, čo viem, tak aj v Rakúsku ho zrušili na podnet greenpeace, lebo sa tým ničí životné prostredie - viac paliva to pýta...
mne sa ale povinné svietenie páči, je lepšie autá vidno, to tu zase nechápem koľkokrát, napríklad prší, je horšia viditeľnosť a ide si tmavé autíčko bez svetiel, ledva ho vidno... ale zákon neporušuje.. ja mám automatické svietenie, na novších autách sa to nedá vypnúť zväčša, ale i keby nie, tak by som svietila...
tu ani zimné gumy väčšinou nemenia, nie je tu skoro vôbec sneh, ale stane sa, že týždeň cez zimu naváľa a potom šoféri jazdia tak 15-20 km za hodinu 😀 oni sú práve z toho na nervy, z toho snehu, lebo nie sú zvyknutí...
keď idem domov na SK, tak Nemecko je úplne najväčšia pohodička, tie štvorprúdovky sú super, akurát v Rakúsku v zime vždy húka snehu, hmla ako mlieko, to je často záhul, ale dá sa 🙂

z takých magorov si nič nerob, nech ťa obehnú, keď majú na pokutu, osobne si ich nevšímam, mne sa to na SK stáva tiež bežne... majú ísť o 10 minút skôr, ked sa tak ponáhľajú 😉

nanyka
21. mar 2013

@limoncino akurát čo uhýbam na kraj a koho púšťam, sú motorkári - tí sa ľahko zmestia popri mne 🙂
milujem motorky a vždy ma príjemne zamrazí, keď počujem ten zvuk motora..

na motorky inak obzvlášť pozor - nevidno ich v späťáku, keď predbiehaš, tak aj vytoč hlavu doľava, či nejaká nejde, ten mŕtvy uhol je nebezpečný a ľahko príde k havárii s moto... mám veľa kamošov, čo im takto vbehlo auto do cesty - a to nemuseli ísť ani rýchlo, len ich je proste zle vidno...a potom ma dvíha, keď v správach vravia o nedisciplinovaných motorkároch (jasné, sú aj takí, nezastávam sa všetkých...) .. toto práve ten môj ex nerobil, používal len zrkadlá a potom som jazdila radšej ja vždy, lebo som sa s ním necítila bezpečne...

prasiatko30
21. mar 2013

@nanyka no ja by som v NL nemohla soferovat - ja ked som to videla ze tam ti ciklisti sa vrhaju pod auto tak mna az mrakoty prechadzali 😀 😀
a na SK tiez odmietam na cestach - to je samovrazda 😅
a u nas v meste kedze to uz poznam tak uz idem viac menej v klude - i ked u nas si zastavia ludia - 2prudova ulica a na ulici je skola tak mas uplne iste ze vtedy ked sa vodia a vyzdvihuju deti zo skoly tak je jeden prud uplne blokovany - rodicia nechavaju/vyzdvihuju deti zo skoly 😀 , pri skole mojich deti je to dokonca jednoprudovka a z jednej strany ma miesto na parkovanie a je dost siroka tak cez tie kriticke momenty su odparkovane auta aj na druhej strane - a policajti v klude este aj na blizkej krizovatke reguluju traffic ale nic sa nedeje 😀 😀 😀

inaksie tu sa zlepsilo velmi velmi situacia na dialniciach - uz nie je tolko agresivnych vodicov -odkedy zaviedli vodicak na body - to bol obrat 180º cize na dialnici tiez velmi rada soferujem

limoncino
21. mar 2013

@prasiatko30 kde je to tu?? 😉
@nanyka tak ja vždy vytáčam hlavu, aj na diaľnici, už som mala tú česť s nultým uhlom, nič sa teda nestalo, akurát som sa rozbiehala, pozrela som za seba, autá, ktoré mali prednosť stáli, tak som sa pohla a zrazu trúbenie, ani neviem, kde sa tam nabral... 😝

tramtara
21. mar 2013

baby....tak som mala teda dve kondičné jazdy .... ako keď je pri mne niekto kto dáva pozor na veci okolo tak ok ... išla som síce max. 50 a smrť v očiach 🙂)) ale stále nemám ten pocit že mám gule sadnúť do svojho auta a ísť niekam sama :-/// rozbiehanie mi trvá neskutočne dlho :-/ vrrrr.... ja už fakt neviem :-/ som z toho normálne zúfalá ... zo seba .... zo svojej neschopnosti .... v noci ani kvôli tomu nemôžem spávať ... :-/

mardenad
22. mar 2013

Ahojte, pripojím sa k vám ak môžem 🙂 onedlho ma čaká trenažér a potom jazdy. Inštruktora máme pokojného, tak verím, že bude mať so mnou trpezlivosť. 😝

erika2610
31. mar 2013

baby môj prípad je vodičák som si robila pred 9 rokmi vo veľkom meste všetko bolo o.k skúšky som zvládla na prvýkrát bez problémov, potom som až doteraz nejazdila. A teraz sa znova odhodlávam, najhorší je ten prvý pocit keď sadnem do auta po takých 10 minútach ten strach prejde. Šoférovať ma znovu učí priateľ ( šofér z povolania - kamionista) takže naše jazdy vždy skončia hádkou pre úplné banality typu " pre pána ako to držíš ten volant" 😀 Najhoršie bolo naozaj iba na začiatku sa odhodlať znova šoférovať ono to praxou bude iba lepšie. Ale ak môžem dať radu babám s čerstvým vodičákom hneď od začiatku jazdite a naberajte skúsenosti

limetka713
17. apr 2013

holky, tak ako bojujete so svojím strachom? 🙂 ja som bola asi pred hodinkou šoférovať ..prehovoril ma priateľ..musím povedať, že veľmi veľmi dlho prehováral..ale ako povedal, ide mi to vraj výborne..môj problém nie je v tom, že by som to nevedela - hoci som za volantom nesedela 10 rokov..ale v tom, že sa strašne bojím, že pre moju zbrklosť, nevšímavosť alebo strach urobím chybu..potom som v kuse len v kŕči..lebo sa bojim, že urobím v podstate nejakú banálnu chybu, kvôli ktorej niekom ublížim..ale asi je najhoršie prekonať ten strach a vôbec sa donútiť sadnúť za volant..verím, že to bude už lepšie a lepšie..a musím si stále opakovať, že keď nebudem pravidelne jazdiť tak sa to nikdy nenaučím..a hlavne, kedy ak nie teraz, ked ešte nemám baby..potom by som sa do toho už fakt nepustila, ako sa poznám..takže držím všetkým spolubojazlivkám palce..zvládneme to !! 😎

bonaquaba
22. apr 2013

@limetka713 ja som taka ista ako ty som zbrkla a bojim sa,ze niekomu ublizim,ale ty si na tom lepsie,lebo uz mam aspon vodicak,ja si ho len robim, mam este 5 jazd pred sebou,ale este ani cuvanie som nerobila,lebo jazdenie mi velmi nejde,respektive instruktor ma stale za nieco pucuje,tak uz mam toho dost,dala som si na dva tyzdńe pauzu a potom pojdem,lebo sa fakt bojim, akoo dlho mas vodicak

bonaquaba
22. apr 2013

@mardenad moj insttuktor bol pokojny,azkym som nezacal jazdit,respektive prve jazdy boli ok,aleteraz jeto horsie a horsie som uplne vyklepana zavolantom,drzim palce trenazer je ok,

limetka713
22. apr 2013

@bonaquaba no ja som bola vždy taký bojko..ale veľa závisí aj od inštruktora, ja som mala takého pohoďáka, čo každú moju chybu obrátil na žart, nasmiala som sa pri nom teda riadne..a to mi aj dosť pomohlo, lebo som sa uvoľnila..keby som mala nejakého čo po mne len ziape alebo ma furt pucuje ako ten tvoj tak to asi vzdám..na jednej strane je fajn, že ťa upozornuje na chyby, aby si si to zapamätala a nabudúce to nerobila, ale ide aj o to, akým spôsobom to robí..mám vodičák od 18, teda 10 rokov..ja som urobila skúšky na prvý raz, vraj svičisko a parkovanie najlepšie z triedy (nechápem ako 🙂 ) ale nemala som k dispozícii auto a tak som nenadobudla prax..a čím dlhšie bolo od získania vodičáku tým viac som sa bála...nie o seba, ale o tých ostatných..ja by som najradšej jazdila keby som bola sama na ceste 😀 ale musím vydržať a nevzdať to, priateľ mi dodáva odvahu..a verím, že mi to v budúcnosti len ulahčí život..
a ty si neboj, zvládneš to..možno je fajn, že si si dala pauzu a uvolníš sa..inak, mne pomohli aj videá s ukážkou cúvania, parkovania, kt. sú na nete, je to tam dopodrobna vysvetlené a vidíš to na vlastné oči, nie je to len teoria

lencika
22. apr 2013

tak do tejto diskusii sa musim zapojit aj ja,mam strach taky blok ale len v bratislave a s dietatom v aute, neviem to prekonat sem tam jazdim to myslim 2krat za pol rok a to keby ma zastavili policajti tak sa asi pozvraciam

limetka713
22. apr 2013

@lencika presne pre toto sa chcem k tomu dokopať teraz, kým nemám deti..zlepšila sa, nadobudla ako-takú istotu kým som bez detí, lebo si neviem predstaviť ako by som teraz niekde šla a vzadu mám dieťa..to radšej pol dňa cestujem po autobusoch, a to hovorím uplne vážne..teda v Blave by som to asi nedokázala, to ťa uplne chápem..a tiež sa obávam toho ked ma zastavia policajti, to sa asi zosypem 🙂

lencika
22. apr 2013

@limetka713 treba sa donutit bez auta sa neda nic je to dolezite a hlavne oslobodzujuce tak drzim palce

limetka713
22. apr 2013

@lencika hej, o dosť uľahčuje život a ten pocit, že nemusím furt niekoho prosiť aby ma zaviezol niekde alebo tak..aj ja tebe držím palce 😉