Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

didiana333
12. jún 2010

@janka5861 ja mám vodičák od 18stky...a šoferujem len posledných 7 rokov...a žijem.... 😀 myslím,že aj to je uspech 😅

sisa157
16. jún 2010

Drzim palce vstkym ostatnym, ja som uz od posledneho incidentu (co som oskrela auto pred tromi tyzdnami) nesoferovala... Ale este urcite budem...Musim nabrat odvahu 😒

lyongirl
16. jún 2010

ahojte, pridávam sa do klubu 🙂
vodičák mám už 10 rokov a vôbec nejazdím, nebolo na čom a keď už bolo, tak bolo neskoro, lebo sa nám narodilo dieťa a nebol zas čas a MM chodí autom stále do roboty, takže auto doma nie je a ja sa bojím... Ani sa teda nebojím až tak jazdiť, jak si musím zopakovať všetky značky, lebo som ich už poriadne pozabúdala, križovatky ovládam a hlavne potrebujem mať čas a toho nikdy nie je ☹
Neviem, kedy príde ten čas a ja začnem jazdiť...

majkaa76
17. jún 2010

ahojte,,,dakujem za podporu,,tak mam za sebou prve samostatne jazdy do skolky (7 km) 🙂 ,,vydrzalo mi to "až" dva dni, lebo mi dcerka dostala teploty, tak sme doma,,,
inak zvladla som to celkom dobre, i ked,,,,v pondelok prsalo, a ja som hladala zapinanie stieraca,, 😀 ,,,ked som konecne nasla "páčku" a zapla,,,prestalo prsat,,,ale zadny stierac behal o sto dušu,,,,nie a nie najst miesto, kde sa vypina,,, Bolo to komicke,lebo sa rozsvietilo slniecko a ja som "stierala" a stierala,,, nechcem ani vediet, co si mysleli ostatni ludia, ked ma videli,,,, 😀
teraz uz len nepolavit a obcas musim sadnut do auta,,, mam sice len jednu trasu, ale postupne pridam aj ine cesty,,,avsak s mangelom, lebo stale som este neistaaa 😎

didiana333
17. jún 2010

@majkaa76 tá prvá trasa je základ...tam všetko odskušaš a potom bude dobre...aj ja som tak chodila...a najskor som si vždy premyslela,že kde pojdem,kde odbočím a tak..... 😉

majkaa76
17. jún 2010

didiana333 no to mas teda pravdu,,,z okna som kukala na parkovisko a dumala, co a ako urobim, kedy dam smerovku, kedy nie,,,a premyslela som si celu trasu,,,,len som mala obavu z nepredvidatelnych okolnosti,,,(uzavreta cesta, nehoda-odklon, policajna kontrola (este som sa mangela pytala, kde mame lekarnicku, vesty,,,), nedaj boze defekt, atd
ono raz to pride, ked budem musiet aj sama riesit situaciu,,, 😉

didiana333
17. jún 2010

@majkaa76 neboj,to zvladneš...mne robilo problem aj radio mať zapnute...potrebovala som počuť motor... 😀 a teraz cdčka počuvam aj na sluchadla...už mi motor nechyba..... 😀

majkaa76
17. jún 2010

no vidim, ze si sikulka,,,no mne radio zatial nehrozííí 😀

moncici
18. jún 2010

Ahojte kočky pridávam sa k vám a neviem si s tým pomôcť chcela by som sama ísť s autom bez toho že moj muž ide predo mnu alebo vedla mna v aute neviete mi poradiť už som zúfala mam s toho krče v žalúdku už si myslim že by som mala naštíviť psychiatra ☹ začala som šoferovat po 13 rokoch pred tým som trošku rozbila byvalemu auto a od vtedy som nejazdila s byvalím som sa rozviedla a nový chce aby som jazdila ale ako ked to nejde prekonat a tu v Blave je to dost huste Dakujem

didiana333
18. jún 2010

@moncici neskušala si kondičné jazdy v autoškole??? Ja som to velmi chcela,ale nakoniec to šlo samé,tak som nemusela....myslím,že to by ti pomohlo a bola by si istejšia....ale teda v blavackej premávke by som aj ja mala rešpekt..... 😅 😅 😅

moncici
18. jún 2010

@didiana333 ahoj chcela som ale moj muž mi povedal že to nemá zmysel že mi to ide len treba aby som jazdila sama ale ako ked to neviem prekonat,teraz som ešťe aj taka citlivka beriem lieky ktoré mi prepísali v Gyn five nedari sa nam 5 rokov a naša šanca je strašne mala som po prvej inseminácii tak som aspon v niešom chcela pokročiť

didiana333
19. jún 2010

@moncici ja ked som mala poporodne babyblues,tak som šoferovala a uplne samo od seba som sa rozrevala...a sama sebe som sa čudovala,že prečo.... 😅 A neskušala si tak,že jednu trasu budeš jazdiť a na tej si zvykneš...a potom postupne pridávať trasy...už sa tu o tom písalo....ved sa vlastne nemáš čoho báť... 😵 ak sa vieš pohnuť z križovatky,tak zvladneš všetko.... 😵 😵 😵
Ja som si dodávala sebavedomie aj tak,že ked som videla nejakeho spolužiaka mojho,čo sa brutal zle učil,tak som si hovorila,že taký blbeček vie jazdiť...a ja to nezvladnem???? No tak to nie....všetky situacie sa daju vyriešiť....raz som v NR zablokovala celu križovatku 😅 😅 😅 a ked ma šoferi videli,tak radšej postali všetci a nechali ma prejsť....asi že ŽENSKÁ za volantom.... 😅 😅 😅 no sranda bola....

moncici
19. jún 2010

@didiana333 dakujem si ma trošku povzbudila si zlata 🙂 prajem vela šťastia a maš krásne detičky ahoj pekný víkend

domulienka
19. jún 2010

ahojte,ja mam vodicak 3 roky,no po skuskach som najazdila len cez 100km /no s manzelom na strane spolujazdca/,poptom nam auto spred cinziaka ukradli,boli sme bez,nejazdila som vobec..nebolo na com.Teraz sa nam podarilo kupit starsie auticko v aprili,jazdila som zase len s manzelom po boku..je profesionalny vodic,tak to ste mali pocut ,...ja zdeptana este viac,strach.Uz som sa aj bala sadnut za volant.Teraz 7 isiel na 11dnovu sluzobku a ja som nejak zacala rozmyslat,auto pred domom,co keby som skusila...no poviem Vam nespala som celu noc,jak som tuho rozmyslala,ciel cesty som mala 17km na dedinu k svokrovcom,no v hlave som spriadala kade pojdem ,cez aku krizovatku..A tak nastalo rano moj velky den 🙂,start sa podaril...co na tom ze mi to na krizovatke dva razy zdochlo,mestom som presla a cesta dalej bola v pohode,naspat uz malina.Dnes som prisla z mojho 5 vyjazdu,/kazdy bol inym smerom/,no stale si v hlave premyslim ako by mi bolo najlepsie ist,ale hlavne citim na sebe ze je to cim dalej tym lepsie.Moj manzel mal jednu pravdu a to ze musi ma sofercina bavit a potom to pojde.Dnes mozem povedat milujem soferovanie ,strach isiel uplne bokom,staci len raz zacat...Drzim palceky....

janula2008
19. jún 2010

Ahoj holky, speciálně Mon, u nás to bylo tak: já jsem si v 18ti udělala řidičák, jenže po něm neměla auto, takže jestli jsem najezdila dohromady 20km otcovým, tak to je moc. Po nějaké době jsem nesedla už do auta vůbec a jezdil jen přítel, jenže...kvůli kravině přišel teď v únoru na rok o řidičák,takže co teď, s malou busem k mým rodičům do Brna jsem jezdit nechtěla a větší nákupy jsme taky dělali celou dobu autem, takže jsem musela začít fungova já. Vzala jsem si 5 jízd v autoškole a teď už tu jezdím i sama po okolí v pohodě a bez stresu, do Brna zatím jen s přítelem, to se trochu bojím vyjet jen sama se Simčou, ale cítím, že se fakt lepším 😉 kdyby se nám nestalo to, co se stalo, tak se k tomu asi nikdy nedokopu, ale teď jsem za to vděčná, určitě řidičák využiju i v práci. Držím pěsti všem řidičkám, holky máme na to 😵

babatko37
30. jún 2010

Ahojte, ja som si urobila vodičák pre 16 rokmi a vôbec som nejazdila. Teraz mám za sebou 6 kondičných jázd, ešte stále nie som schopná jazdiť sama. Je tu ešte niekto taký ťažký prípad? Podarilo sa Vám to?

didiana333
30. jún 2010

@babatko37 neboj,podarí sa...všetky sme tu také,čo sme sa báli..... 😀

barbis
30. jún 2010

ja som tiež po autoškole sedela v aute asi 3 krát 😒 prešli 4 roky a stále sa bojím...ale asi to bude aj tým, že naše auto je skôr do šrotu ako na cestu 🙂 manželovi to nevadí ale ja keď vidím tú kopu hrdze tak si za ten volant proste nesadnem. Ale raz možno bude aj nové autko a mamina šoférka 🙂

ikke
30. jún 2010

na strach zo soferovania pomahaju tri veci: jazdit, jazdit a este raz jazdit 😉 tiez som si tym presla, este to bolo aj zduplovane traumou z detstva...
ak sa chcete "rozjazdit" po dlhej dobe, odporucam jazdit co najcastejsie stale tu istu trasu, najlepsie denne, az kym jej nebudete mat plne zuby a nezatuzite po inej ceste 😅 na dlhe trasy je najlepsie si najst nejaky dovod, preco ist. a ak dovod nie je, treba si nejaky najst 😀 😉

mmart
1. júl 2010

@ikke súhlasím. Ja som tiež po autoškole pár rokov nejazdila (naši nemali auto a ja som po vlastnom vtedy netúžila) a keď som si za volant náhodou sadla, pochopiteľne som mala strach. Potom som si našla priateľa s autom, požičiaval mi ho domov každý deň a bola som nútená jazdiť sama. Oťukala som sa, zvykla som si a už mi to ani nepríde, že som mala dakedy strach 😎 Aj keď občas mi ešte nadáva (už je to takmer 7 rokov čo jazdím)...

raady
3. júl 2010

@babatko37 - já jsem stejný případ jako ty, neboj.
Mám řidičák už 16 let. Po autoškole jsem najezdila max. 150 km. Potom jsem nejezdila vůbec. Až před 8 lety jsem si zaplatila kondiční jízdy a začala s veeeeelkym strachem jezdit. Za sebou 8 měs. dítě. Jezdila jsem vlastně jenom 25 km do Ústí k rodičům, také jsem si tam dodělávala školu a potřebovala jsem hlídání. Jezdila jsem rok a půl. Málo, tak 2x týdně. Pořád jen z nutnosti. Většinou naučenou trasu. Pak už jsem neměla potřebu jezdit. Manžel řídí rád a ochotně 😉
Teď mám ještě skoro dvouletou cácorku a opravdu by se mi ježdění hodilo. Hlavně na nákupy, případně malého vyzvednout ze školy. Jsem naprosto závislá na manželovi, který však denně dojíždí autem do práce. A také mi ho není ochotný půjčit, vlastně nikomu. Bojí se, že náhradní díly jsou moc drahé. Je to větší auto a mé parkovací schopnosti jsou na nule. 😒
Tak jsem se rozhodla, že koupíme ojeté starší malé auto. Tak dnes od rána stojí před domem malý Fordík Fiesta a já se na něj koukám z okna a sbírám odvahu do něj sednout a jet. Bojím se, že to nezvládnu, bojím se ostatních řídičů a také toho, že za mnou budou sedět 2 děti. ☹

slimak26
7. júl 2010

Ahojte:D teším sa, že som našla túto stránku, tak sa aj ja podelím o svoj strach...veľmi som sa bála ísť do autoškoly, no nakoniec som si povedala idem...mám skvelého priateľa, ktorý ma povzbudzoval...jazdy boli desné a inštruktor tiež...dosť som si poplakala..no na každú jednu jazdu som išla 🙂 ...vždy mi hovoril, že som ako sopel 😖 ani neviem ako skúšky som urobila 😀 no a dnes prišiel pre mňa môj priateľ, lebo som dostala dnes aj vodičák a bol hrozne zlatý...je málo chlapov čo vám dajú do ruky svoje auto a že choĎ...ale pravda je, že mi celý čas pomáhal učiť na parkovisku...strach je, ale som si dnes povedala v pohode..snažím sa sústrediť na cestu a idem...podraďovanie mi nejde moc dobre, inak to celkom šlo..nebolo to super, ale bolo to dobre..môj priateľ bol veľmi zlatý...zdochlo mi to iba raz pred Mcdonaldom...skákali sme riadne..hanba 😵 baby každú jednu jazdu mám strach...aj pruhy mi robila problém...nie je to jednoduché, ale vždy sa snažím tak ukľudniť a povedať si ok bude to fajn a sústredím sa na jazdu:D...o chvíľu budem môcť jazdiť na strašnej šunke:D:D:D 😀 dúfam, že to pôjde.....a že ten strach potlačím:D

slimak26
7. júl 2010

no a ako si tak čítam vaše príspevky hrozne mi to pomáha dvíhať sebavedomie...vidím, že nie som sama a to je tak super...vidím, že nie som jediná čo sa chvíľami cíti ako neschopáčka, no pevne verím, že každý kto chce dokáže zvládnuť veľa chce to len trpezlivosť snahu a hlavne výdrž 😉

doseti
8. júl 2010

@slimak26 držím ti palce 🙂 ja som tiež rada,že nás je tu viac...a nie som sama 😀 😀 😝

sisa157
9. júl 2010

Ahoj babatko37, aj mam za sebou 6 kondicnych jazd a nejazdim, ale budem 🙂 najprv som zacala so straaaaasne velkym strachom, potom som pri parkovani oskrela cudzie a druhykrat aj nase auto a tak som zatial skoncila 😒 Ale stale naberam novu odvahu 😒 Vraj treba len soferovat, soferovat, soferovat, soferovat .. a vsetko sa zlepsi 😉

artuse
10. júl 2010

ahoj holky,

tak já jsem na tom podobně, řidičák jsem si udělala před 14 lety ve 18 letech a od té doby jsem neřídila, navíc jsem měla tehdy i nekvalitní autoškolu. Nyní od května jsem se odhodlala začít s kondičníma jízda, vyžádala jsem si trpělivého instruktora 😀, no a stále chodím na kondiční jízdy a pomalu je to lepší a lepší! Už mi ani nevadí, když se mnou jede jiný instruktor🙂).Už jsem dokonce i sama s manželem řídila parkrát do supermarketu, do vedlejší obce, apod. 🙂 Sama se ještě neodvažuju, přece jen mi manžel občas připomene, co je třeba udělat 😅. Ale opravdu to chce jezdit, jezdit, jezdit! A strach já mam také, ale už je menší. Já jsem k řízení donucená, protože bydlíme na vesnici a tady se bez aut neobejdem, ve městě by mě to asi bez auta nevadilo. Ještě k tomu strachu - při překonávání pomáhá říkat si, jak je bezva, že budu řídit - zajedu si na výlet, kdykoliv kamkoliv, kam bych se třeba mhd nedostala, získám tak vlastně pocit svobody 🙂. Takže holky doporučuju několik kondičníh jízd v autoškole a řídit co nejvíc, jde jen o zvyk a trénink, s tím strachem je to horší, ale jakmile bude větší jistota při řízení zmírní se i strach 🙂

consti
10. júl 2010

Ahoj holky,
abych vás (nás) trochu povzbudila, tak si myslím, že je rozhodně lepší, když si ten řidič (řidička) nevěří a bojí se, než když je suveréní, píše při řízení smsky, telefonuje a jezdí jak prase 😝 . A věřte tomu, že znám dost holek, které si žádný strach z řízení nepřipouští a taky ta jízda podle toho vypadá 😝 😅 🙄 .
Co se týká mě, tak já si dělala řidičák spíš z nouze ve 20. Pořád mě do toho všichni nutili, že je to potřeba atd. Udělala jsem ho na poprvé a i instruktoři mě chválili. Bohužel v průběhu dělání si řidičáku jsme se tehdy s mým přítelem vybourali (řídil on). Nic se nám naštěstí nestalo, ale auto skončilo na boku a já zjistila, jak stačí sekunda a vše je jinak a nestačíte ani nic udělat... 🙄 . Od té doby jsem měla z řízení prostě strach 😅, navíc všechny ty zprávy o bouračkách a do toho když vidíte, jak někteří řídí... 😝 No ale asi rok po řidičáku jsem si pořídila starší auto a najezdila jsem s ním první kilometry. Kdyby záleželo jen na mě, tak se bez auta obejdu, ale manžel mě do řízení pořád tlačil a tak jsem se časem prostě otrkala a dnes už řídím. Pořád však mám určitý respekt a jsem dost opatrná. Ale na rozdíl od většiny lidí nejraději jezdím v autě sama nebo třeba s někým, kdo řidičák nemá. Táta mi totiž do řízení dřív dost mluvil a manžel má zase komentáře typu: zase jsi projela kanál atd. 😀 . Ale když jedu sama, tak pohoda, dnes si i to rádio pustím, což mě dřív teda rušilo 😀 😀 .
Držím palečky všem zodpovědným řidičkám. Máme na to, holky a ten strach z řízení je opravdu lepší jak přehnaná suverenita 😉 .

slimak26
11. júl 2010

@consti no tak to ťa ale úplne chápem...a ako píšeš niekedy stačí sekunda...toto by si ľudia mali uvedomiť... a je dobré, že si znovu začala jazdiť...a s tou opatrnosťou je to super...ja ti poviem, že ja idem tiež ako slimák 😎 ale tak som si veľmi dobre vedomá, že iba teraz som ukončila autoškolu a netreba zo seba robiť frajerku....ak idem pomalšie vidím značky....lepšie sa sústredím....no proste ešte nemám na to, aby som išla rýchlo....no a asi si vážim život svoj a ostatních okolo seba 😉 takže asi tak.....

slimak26
11. júl 2010

@doseti ahoj no určiete sama nie si 🙂 treba hlavne opatrne a pomaly začať no a začína ma to aj celkom baviť 😉

aero
11. júl 2010

@slimak26 - aj mňa šoférovanie baví- až veľmi 😲
bola by som schopná mať takú prácu, kde sa len šoféruje od rána do večera 😉