Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

yanni
28. júl 2010

Dobry for s tou avivazou. asi skusim. Mozno budem ma aj mäkksie okienka 😀 😀 😀

Saltpaka je super, tomu by aj nemec mohol rozumiet.

Inak tu sa vravi: Frau am Steuer-Ungeheuer. t.j. take nieco ako : Zena za volantom - monster 😀 😀 😀

modry_pakonik
28. júl 2010

@yanni Tak super, názov by sme mali, už logo vymyslieť, aby to zase niekomu priveľmi explicitne oko neklalo.. 😲
S tou avivážou opatrne, aby Ti mäkké predné sklo vo vetríku príliš nepovievalo.. 😎

yanni
28. júl 2010

@modry_pakonik dam braskovi nejake nakreslit. Ja mam na to obe ruky lave. Mne este aj do citatelskeho dennika mama a otec na striedacku kreslili 😀 😀 😀 😀

No tak to radsej ani nejdem skusat s tou avivazou. Este sa mi rozpadne sklo pri takom lejaku ako bol vcera. Normalne stierace nestihali. A ja som videla akurat take velke....Normalne som skoro cyklistu zramovala. No nema mi ist krizom cez drahu 😀 😀 😀

yanni
28. júl 2010

jaj a este, vcera mi totalne sibalo. Normalne som sa pokusala otvorit branu na garazi a brana uz hore. No neviem co si ten co stal za mnou pomyslel 😕

modry_pakonik
28. júl 2010

@yanni Normálne tak nejak šiestym zmyslom cítim, že to asi nem dobre ide dopadnúť.. 😀 Udiareň, s.r.o., ženské stehná, šaltpáka.. Stačí, že bude brácho len trochu recesista a pohroma jak vyšitá.. 😎 Nezarobíme nakoniec ani na slanú wasser.. 😝

yanni
28. júl 2010

no ja tiez nemviem 😀 NoUdiaren musi ostat, tam uz mam aj spolocnicku-spediterku. Aj klientela sa uz nahlasila, tak mi bude posielat tiez stehienka na vyudenie do deuchelandu 😀

S tou saltpako a.s. este neviem ako vsetko dobadne. Bracho je ITcvok 😀 😀 😀 cize to by bolo asi nieco futuristicke 😕

Ale ked saltpaka nezarobi tak udiaren urcite. 😀 😀 😀

bea44
28. júl 2010

@yanni no jasne , zas nema do čoho pichnut 🙄 sedi na konovi 😠
včera večer mi bolo oznamene , že inštruktor ma na mna buduci tyžden čas 😨 dobre s nami a zle preč 😀

yanni
28. júl 2010

@bea44 kto kde picha? nechapandos 🙄

Juj tak do toho. Este ze nemsom v Kosicooooooch 😀

katrin21
2. aug 2010

@modry_pakonik
no.. ja uz mam co to odjazdene, neboj... jazdim denne a chodim aj na dlhe trasy..... ja som vysoka, takze ja nemam problem... 😉
s tymi oxotmi mas pravdu, ja si ani neuvedomujem,ako radim,alebo ako cuvam,alebo co proste robim, robim to automaticky vsetko 🙂 proste mna soferovanie veeeelmi bavi a nemam s nim problem,. ani s mensou dodavkou🙂 nacuvam v pohode aj s nou.. ale podla mna je hlavne pre zaciatocnika lahsie cuvat s otocenim a nie cez zdrkadielka, ale samozrejme zavisi aj od typu auta...ked mam kombi, vidim kde mi konci, ked mam priatelmov SuperB, tam ani diva svina nevie kde je koniec., tam su zrkadla nevyhnutne,alebo to mat proste v oku🙂

prami
27. aug 2010

Máte prosím někdo zkušenost s řízením auta s automatickou převodovkou?
Uvažuji o koupi.Doufám,že mi pomůže překonat ten můj trapný strach z řízení auta 😠 😉

doseti
27. aug 2010

@prami ahoj...no na takom aute som ešte nešla...ale môže to byť dobre...bez prehadzovania 🙂 ja z prehadzovania rýchlostí nemám strach...skôr z iných napr. parkovanie alebo cúvanie alebo pohnúť sa v kopci 😀 😀 😀

veruska007
27. aug 2010

Ahojte, holky. Nasla jsem vas uplnou nahodou, jsem mesic po potratu, manzel sel spat a ja nemuzu... brouzdam po konikovi.
Zrovna pisu disertacku na tema osobnostnich vlastnosti ridicu. Hledam ridicky ve veku 18 - 25 a 35 - 50 let. Prosim, pokud jste nektera ochotna vyplnit par dotazniku, ozvete se mi, prosim, na IP.
Jinak pokud jste zbehle v anglictine, tak se da na webu najit par internetovych kurzu z USA specialne pro maminky, ktere se boji ridit, navody nebo on-line kurzy, nektere zdarma. Pred casem jsem na to narazila, ale odkazy mam v praci a vratim se tam nejdriv za pul roku. Zkuste zapatrat.

mata_ka
31. dec 2010

Tak pripajam sa aj so svojimi zazitkami so soferovanim. Moje skusenosti nie su zatial bohvieco, jazdim len od augusta tohto roku. Najskor mi robilo problem vobec skoordinovat ruky s nohami a hlavou- sledovat premavku, sucasne preradovat rychlost a brzdit, no ale to mi ide teraz celkom v pohode. Mojim problemom je skor rozbiehanie a cuvanie do kopca ale najma parkovanie. S parkovanim a s nim suvisiace cuvanie mi robi problem. Zial, v autoskole je to o niecom inom ako v skutocnosti. 😒
Tak napriklad som raz musela dlhsiu trasu vycuvat z dvora, uprimne som sa snazila vyrovnat auto na ceste a sustredene som tocila volantom zlava-doprava tak dlho, az kym sa mi auto nevytacalo zlava doprava o 45stupnov na obe strany. V zmatku som zabudla, ze existuje aj brzda, nabrala som roh domu a zdemolovala odkvapovu ruru. 😖 Jednoducho som neodhadla vzdialenost. Z auta som vysla uplne rozklepana, odniesol si to nastastie len zadny stierac no a ruru bolo potrebne vyklepat do povodnej podoby. Odvtedy mi je jednoduchsie sledovat bocne zrkadla a "kopirovat zatacanie" obrubnika, ako sa obzerat dozadu. No a tiez som musela zacuvat medzi dve odparkovane auta. Pokusala som sa o to asi aj patkrat, vzdy som bola k autu po pravej strane prilis blizko, aby sa na nom dali otvorit dvere. Musim podotknut, ze bolo cerstvo nasnezene a vzdy, ked som zoslapla spojku a pokusila vytocit volantom, aby som sa oddialila, auto stalo na mieste a presmykovalo. Katastrofa. 😢 Ked som bola po niekolkych pokusoch rada, ze uz parkujem celkom obstojne, pribehol pred moje auto nejaky mladenec, nic nepovedal, len si sadol do auta, ktoremu som sa snazila vyhnut ja a odfujazdil. Ktovie, ci ma cely cas nepozoroval, ako sa trapim.
Inak ma soferovanie velmi bavi, akurat mam obavy z takychto situacii. ☹ Mate niektora z vas tiez taketo zazitky? Ci som len ja take nemehlo? ☹

dajna11
1. jan 2011

@mata_ka nie si len ty také nemehlo,cúvanie všeobecne robí problémy,ako hovoria chlapi...zvlásť ženám 😉 😉 a parkovanie?to je aj moja nočná mora.že niekam ísť do mesta a parkovať popri ceste,či sa šuchnúť medzi dve autá na tesno....no to je pre mna nemožné.a to staviame dom kde budemmusieť z dvora cúvať dobých pár metrov 😉 😉 ...no už teraz bojím 😉 😉 jednoducho asi nebudem taká šoferka ako moj mm,síce pozorujem na sebe zlepšenia....ale i tak...a cúvam zásadne iba cez spätné zrkadlá 😉 .joj a tiež ked som začínala som mala ťukes......parkovala som pred barákom a velice som chcela vyrovnať a namiesto do zadu som zaradila do predu a v tom šoku že kde sa hýbem,som na miesto brzdy šlapla na plyn a šup do predu do lavičky a s lavičkou do krásnej novej fasády domu....no šok!!!!

mata_ka
2. jan 2011

Takze tieto dni som presurfovala kopu stranok, aby som nasla nejake odkazy na to, ako spravne parkovat. 😎 a toto som sa dozvedela: Myslim si, ze to, ci je niekto expert v soferovani, nezavisi od veku, pohlavia, zeny mozu byt tak dobre ako muzi. Zalezi najma na spravnej technike a skusenostiach. Pokial mam sice dlhodobe skusenosti s jazdou, ale pri parkovani sa triafam skor odhadom, nemusi mi to vzdy vyjst. Potrebujem vediet, preco mam tocit volantom akurat teraz. Napr. ak mi niekto povie, ze pri pozdlznom parkovani potrebujem dosiahnut 45 stup. uhol, to mi nic nehovori, ale ak povie, ze ak v lavom zrkadle pri cuvani uvidim polku predku zadneho auta, cize vtedy som dobre natocena, je to uz o niecom inom. Ked som si ista, ze viem, co idem na parkovisku robit a preco, odpadava u mna strach z jazdy. 😀
Takze, tu su tie navody, co hadam pomozu aj vam 😉 Ja ich osobne hned odskusam, ked sa roztopi sneh a uz sa na to tesim 😵 Samozrejme, najskor nanecisto 🙂 A parkovanie nakoniec nemusi byt problem. Zaujimave, ze v autoskole medzi "tyckami" to bolo s parkovanim fajn, ale tam sme vlastne tiez dostali podrobny navod na to, kam sa pozerat a kedy co robit. Takze:
http://www.sesity.net/autoskola/slozitejsi-jizd...
http://www.spravneparkovani.cz/spravne-parkovan...
Pre tie, co rozumeju anglictine, je dobre vysvetlene kolme parkovanie predkom a caste chyby pri nom:

https://www.youtube.com/watch?v=xyV44OHh8_I


Enjoy! 🙂 😉

nintrix
3. jan 2011

Caute babule. Ja sa tiez pridavam k diskusii. Ja si Len robim vodicak mala som 5 jazd ale ako by som to povedala potim krv. mom instructor nepatri k najprijemnejsim ludom a hned ked spravim chybu tak sa zacne rozculovat co mi teda na nalade pri soferovani vobec neprida. Ale mam dost strach hlavne ked je vela aut a vsetci sa tlacia jeden na druheho. Co Tyka brzdenia tak to neviem vobec odhadnut. za volantom som dost roztrzita neviem sa sustredit aj na cestu aj na rychlost aj na znacky. Ja neviem ci ten vodicak vobec spravim najradsej by som s tym sekla a mala svaty pokoj. A to ma este caka 10 jazd co sa mi zda teraz ako strasne vysoke cislo. vy uz aspon ten vodicak mate ale man to len caka. Viete mi pls niekto napisat ze ako ste to vy zvladali v autoskolach ked ste mali instruktora nie moc chapaveho empatickeho. Normalne mam zaludocne vredy ked si spomeniem ze mam ist na dalsiu jazdu :(. Ja som bola na vodicak prihlasena pod natlakom manzela. Bo ho v buducnosti budem potrebovat. Ja nehovorim ze je to zla vec ale take to stresy som neprezivala ani na maturitach. A to si neviem predstavit co budem robit na skuskach ked tam bude este aj policajt snami sediet v aute. Mali ste tiez take to stresy pri jazdach v autoskole? Alebo to som Len ja taka truba ktora stresuje.

atinka22
4. jan 2011

Ahojky.
Som rada, že sa založila táto téma. Myslela som si, že len ja mám takú nechuť k šoférovaniu. Vodičák som si robila keď som študovala na gymku - hneď ako som mala 18. Veľmi ma to bavilo. Potom rodičia kúpili nové auto a mne veľmi nedovolili šoférovať. ☹ Pozvoľna som šoférovala čoraz menej a pridával sa strach tým ako sa mi znižovala prax. Teraz budem mať 33 rokov a nešoférujem. Minule ma manžel donútil trochu si zajazdiť na odľahlej ceste, ale bola to hrôza. Veď keď som si robila vodičák neboli ešte také preplnené cesty a teraz - auto na aute a bezohľadní šoféri. A keď vidím, ako sa niektorí správajú, keď zisita, že je za volantom žena - no comment.
Mám strach skoro zo všetkého - z iných áut, z pohýňania do kopca, z preraďovania, z parkovania...Tak sa bojím, ale stále si hovorím, že to skúsim, no neviem. ☹

dajna11
4. jan 2011

@atinka22 aj ja som mala strach a obrovský,auto nebolo po ruke,občas iba naši mi dali ale aj tolen po dedine....ale ked mm odišiel na pol roka preč tak som musela nabrať odvahu...vybavovať kopu vecí a všetko v inom meste a nakoniec som bola rada že som sa na to dala....hlavne koli dcere že sme mohli chodiť cez leto na kupko,do mesta len tak si užiť,na ihriská...bolo to super.ale do BA by som si netrufla....to mi stačí ked som ako spoujazdec a mám dosť!!

atinka22
4. jan 2011

dajna11 - Veď to, ja žijem vo "veľkom" meste, kde sú husté premávky, problémy na parkoviskách atď. Keby som žila niekde, kde nechodí toľko áut, monžno by som si skôr trúfla. ☹
A mojej známej sa stalo to, že manžel si natrhol achilovku a ona bola po x-rokoch donútená šoférovať. No keď sa manžel vyliečil už veľmi nešoféruje. Obdivovala som ju a začala som si aj ja môjho muža doberať, či si nechce zlomiť nohu, aby ma donútil sadnúť za volant. 😉

dajna11
4. jan 2011

@atinka22 no takja bvam medzi NR a NZ a radšej idem do NZ to je menšie mesto,v pohode zaparkoujem,kdežto ked mám isť do NR tak to parkujemiba v nákupných centrách,tam je miesta 🙂 🙂 ale niekde len tak zaparkovať?nehrozí....ono je nitra známa všeobecne zlou situáciou na parkovanie.ale tiež ked som šla občas sa stalo že som si to švihala z pruhu do pruhu,ak som si uvedomila že som v zlom 🙂 🙂 tí šoferi za mnou museli hučať,alebo som odbočila na parkovisko a potom som si až všimla že tm sa nedalo odbočiť 🙂 🙂no veru ale teraz aspon viem nže tam nieje odbočovací pruh 🙂 🙂....juj ale ked je so mnou v aute mm a ja šoferujem tak to nemám rada....stále radí,ako to a ono....chápem že muži su asi šikovnejší...to ja ked som potrebovala doliať do chladiča som zastala na benzínke a poprosila chlapa aby mi to urobil....hold som tech,antitalent. 🙂 🙂

mata_ka
8. jan 2011

@nintrix ved aj ja som podobne zacinala, ja som sa na jazdy aj bala, aj zaroven tesila. Mala som tiez jazdy s instruktorom, ktory niekedy nervacil a hukal 😒 , ale povedala som si, ze aj on je len clovek a urcite nebol dokonaly, ked zacinal. Ked som sa s nim davala castejsie "do reci", nadhodila nejaky rozhovor, tak to spravanie bolo lepsie. Hlavne som maximalne pocuvala, ked mi radil, kedy mam co robit, aby som robila co najmenej chyb. Mozno je v niektorych pripadoch lepsie poziadat o zmenu instruktora, prip. v tom najhorsom aj autoskolu... 😒
S tym brzdenim, v autoskole som myslela, ze auto reaguje asi tak ako bicykel. Ze ked silnejsie stlacim brzdu, tak okamzite zastavim 😀 , az ked sa mi namiesto pred krizovatkou podarilo zastavit za nou, spoznala som, ze treba brzdit pomaly a skor, aj si preradit rychlost na nizsiu. Alebo miesto 50-ky v meste jazdit radsej pomalsie, aspon si lepsie vsimnes znacky okolo a stihnes zareagovat. Aj ked budu ti za tebou trubit, no a co? Cize nevyprovokovat sa do takej situacie, ktoru by si nezvladla. S tym skoordinovanim-sledovat znacky, auta, chodcov a zaroven ovladat auto, som mala problem aj ja, ale cim castejsie jazdim, lepsi sa to. Ale radsej jazdim preto pomalsie. No a skusok sme sa obavali vsetci. Avsak, pokial naozaj nedas policajtovi sancu, cize dodrzis predpisy, maximalne budes sledovat premavku, znacky a priputas sa v aute - lebo aj za tuto chybu sa vyhadzovalo - policat ta potom nema dovod vyhodit. Radsej nech je dril na cvicisku ako potom na bojisku. 🙂 ci ako to znie 😀 😔 Autoskola mne osobne taka hrozna nepripadala, ked bolo najhorsie, aj instruktor tam mal pedale. Ale teraz, po skole, som na riadenie auta sama, musim fakt davat bacha na to, co robim.

nintrix
11. jan 2011

@mata_ka Ahoj. tak ja som akurat dneska zmenila instruktora. Stale som mala stres ist na jazdy a bolo mi zle ani som moc nejedla ako som sa ho bala. Sustavne po mne krical aj a som sa nevedela sustredit na jazdu ani na znacky ani na nic. a ked som spravila nejaku chybu tak mi to dal aj vyzrat. ja som s nim skusala komunikovat aj na zaciatku sme sa spolu rozpravali o vselicom moznom. ale teraz nema chut sa so mnou bavit a ked sa ho nieco spytam tak mi iba odvrkne. a ked som mu voalal ze rusim jazdy a menim instruktora pretoze som pri nom dost pod stresom tak ze jemu je to jedno. a zlozil mi telefon. potom mi o 5 minut volal ze on nema na zajtra koho dat tak ze ma caka o 8:00 a potom si mozem zmenit instruktora. take mam strach bud mi to da vyzrat alebo sa bude liskat., ale ja som uz pevne rozhodnuta mam si este odjazdit 9 jazd ale urcite nie s nim. Kvoli nemu mam uplnu nechut soferovat. a bojim sa pomaly aj pridat plyn. Brzdit som sa uz naucila ale neviem este tak rychlo podradovat a reagovat na situaciu a vnimat znacky atd. ale to sa praxou naucim a hlavne ked nebudem tak pod stresom. dufam ze ten co ho dostanem po nom tak nebude taky cholerik.

mata_ka
13. jan 2011

@nintrix Pokial vymenis instruktora, dobre spravis, nechapem, ako moze niekto s takou povahou vyucovat. Mimochodom, toho instruktora, co som spominala, uz vyhodili... 😀 Zrejme kvoli staznostiam... Drzim Ti palce, nech Ti to ide, mozno sa stane nakoniec soferovanie Tvojim konickom 😉

bea44
20. feb 2011

ahojte, ja som tu pisala asi pred pol rokom o tom ako sa hecujem/ uz ma prestalo bavit stale sa niekomu doprosovat, ked niekde potrebujem surne narycho ist, alebo volat taxi/ . medzi tym som mala zdravotne probl. a tiez stale niekoho volat , ze ci ma odvezie do nemocnice 🙄 . tak som sa pret tyzdnom nasr. ala a som si bola na park. vyskusat pedale a hadzanie rychlosti. celkom mi to islo. a vcera po tyzni sme isli zas a bala som sa ze mi to bude zdochynat a budem mat skakaci benzin..... a cuduj sa svete vsetko OK , samozr. az na male chybicky. tak som si uz vyskusala aj premavku /sobota po obede, skoro prazdne cesty/ ale este mi robi problem spataky, smerovky a parkovanie. len som vas chcela povzbudit, mne velmi pomohlo, ked som zistila ze je nas viac co maju strach z premavky. ja som sa odhodlala po 25 rokoch . takze nikdy nie je neskoro 😉 drzim palce este podam info 😵

nikaj
25. feb 2011

ahojte tak ja mám vodičák oficiálne 4 roky skúšky som robila v 7.mesiaci z toho som rok nejazdila nebola som schopná potom mi muž kúpil automat to bolo vozenie a teraz po troch rokoch mi kúpil auto s manuálom takže ma čaká peklo pred jazdou musím na záchod, nervy pracujú a bojím sa že utrhnem volant čo sa tak trasiem malá nabieha do škôlky takže musím za volant chcem či nechcem alebo s tým seknúť čo mám chuť po každej jazde zostať nesamostatná, obmedzená a odkázaná na iných. Ja ani nemám možnosť byť odkázaná na iných ked muž je v robote a autobus mi ani nejde naspať zo školky.Je mi do plaču ale musím sa dokopať pretože bez auta zostať nechcem auto mi dáva neskutočnú slobodu a sebavedomie /v našej rodine nemá nik vodičák/ zato muž nemá vodičák snád už len na lietadlo 😉

nintrix
6. apr 2011

@mata_ka ahoj tak nakoniec som toho instruktora vymenila a dobre som spravila uz aj vodicak mam. A ked som bola na skuskach tak som sa rozpravala so vsetkymi co ho mali a vsetci sa bali a ze aj rozmyslali nad vymenou ale sa ho bali. Tak ja som mala tiez strach ale kurna ja som im platila tak preco by som si nemohla vybrat lepsie 🙂 a okrem toho ten moj druhy instruktor mi povedal o nom ze je vojak s povolania tak sa ani necudujem ze sa tak spraval 🙂 no a teraz si len vyb.avit uz karticku vodicaku a zacat jazdit inac po Tej vymene som az taku strach nemala. Takze si myslim ze zalezi aj na instruktorovy ci budes mat odpor k jazdeniu alebo nie aspon v mojom pripade tomtak bolo.

dekarbon
18. apr 2011

tak sa pridám k vám aj ja..som síce vodič začiatočník pol roka od vodičáku som enjazdil ale teraz ked je už auto sice zo strachom strnulý jak neviem čo jazdím snažím sa čo najviac a za mesiac som anbehal už celkom slušných skoro 1200 km ale moj problem je aj v strachu ale aj v inej veci a to je ta že keď som an križovatke a stojím dávma prednosť v jazde a stojí za mnou nejake auto a ja tam stojím priliž dlho hoci mi ešte furt idu auta aja kedže som opatrny tak počkám nez jue cesta takmer uplne volna kdežto ten zamnou by uz 10x presiel čo by mal tolko šancí tak začnem strašne stresovať a mam tendenciu sa treskinuť do tej križovatky aj keby ma to malo stáť život len aby som toho zamnou nebolokoval a aby nezačal byť nervozny a ab ypo mne nezačal trubiť lebo to am tak rozhádže že potom už neveim s a z autom pomaly ani pohnpť a pri rozjazde mit o zdochne an križovatke aj 10x za sebou:((( uplny koniec

dekarbon
18. apr 2011

@tilly ta panwelová cesta ťa dobre vytrasie chodím tadial pomerne častoa le ba je daleko horšia než ta panelova v smere an galantu sladkovicovo a tadial..lebo v ab neviem ani a kam sa mam zaradiť komu odkial dať prednosť rposte nič lebo niektore useky su take velke a pre mna strasne neprehladne

dekarbon
18. apr 2011

@nintrix pozri ono to byva tak ako aj u mna to bolo prvych 5 jazd som vedel len to ze existuje upreny pohlad do predu maximalne treti rpevodovi stupen a stmrt v ociach po asi siedmych jazdach som zacal registrovať že existuje niečo ako aj značky a dianie an ceste troška a časomsa to zlepšovalo a potom uiž nebol rpoblem ísť aj na 5tom prevodovom stupni takze sa neboj ono to prejde ku koncu pojdes uplne inak ako teraz to mi ver len sa snaž

yanni
18. apr 2011

@bea44 Bei tak uz si pirat ciest? 😀 😀 😀 😀 No konecne si sa na to dala. Takze uz teraz mozes prist aj Do Mnichova na navstevu 😉