Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

mnamko
17. feb 2014

@lia09 neboj ono to všetko príde postupne,ja som to tiež tak mala ani som nevedela,že sa blížime ku kolajniciam bez závor,skoro som skolabovala ked som ich prešla ,ešte že nič nešlo a strašne dlho som chodila všade 60tkou,čo som sa bála ísť rýchlejšie,najhoršia bola pre mňa prvá jazda sama

lia09
18. feb 2014

@mnamko no ja neviem,mam taky blby pocit,ze sa to nenaucim.Proste absolutne neviem kedy komu mam davat prednost.A najvacsia sranda je,ze na papieri to zmaknem raz dva.Ale proste ked som v aute,tak nedokazem nic vnimat,uplne sa mi zatmi pred ocami akokeby a pozeram sa aj tam,kde ani netreba.Nadarmo mi instruktor vysvetluje co a ako,ked ja sa nanho nedokazem sustredit.Stale vnimam len moje nohy,aby mi nezdochol motor.A to uz mam zasebou 3jazdy ☹
Zaujimal by ma nazor aj odbornika @wencel69

wencel69
18. feb 2014

Souhlasím s Vámi, ten pocit je opravdu blbý a je dost blbé, že si něco takového připustíte. Chodit, mluvit, počítat, vařit jste se také nenaučila hned. Chce trošku trpělivosti a hlavně pořád si opakovat, já chci řídit!! Pokud umíte psát na počítači, háčkovat nebo plést, budete i umět řídit a bude z Vás určitě vodič a ne nějaký polovodič. Musíte nejprve zvládnout techniku, spojka, brzda plyn. Bez námahy a podvědomě. Takže někde na parkoviště nebo slepou ulici a do nekonečna cvičit, rozjezd, řadit, zastavit. Nic jiného. Pak křižovatka do tvaru T, odbočit vpravo, pak vlevo, alespoň dvě hoďky. A k tomu rozjezd do kopce. A pořád dokola, Trénovat doma levou a pravou nohu. Cit v noze. Dejte si na zem krabičku od sirek a povytáhněte ji. Pak ji jemně s citem se pokuste zavřít, zatlačit a zase vytáhnout a zatlačit. Pak zavřít jen do poloviny. Nohy a cit v nohách je velice důležitý. Týden v kuse. Dejte si na zem do kříže dvě vařechy. Patu dejte na plochu vařechy co je normálně v hrnci a pokuste se tu krabičku sirek zavřít pomocí vařechy. Houpejte se špička - pata. Kontrolujte ten pohyb. Na jízdy noste pohodlné kalhoty a boty. Raději se přezouvejte a nejezděte v kozačkách nebo lodičkách. Rifle nejsou dobré. Moc stahují a brání prokrvení nohou a zvyšuje se únava. Vykašlete se na líčení. Jen to nutné. Žádné čepice. To vše znervozňuje. Pokud máte jen tři hodiny, tak to není drama, času dost. Pokud jste si přiznala, že máte problém, tak jste na dobré cestě jej odstranit. Určitě to zvládnete. Jen chtít a trochu námahy. Doufám, že auto doma máte a určitě chcete jezdit. Inspirace neuškodí. Jak se obléct na jízdy. Takže vše a dovi. Václav
@lia09

natuska87
19. feb 2014

Tak ten spodny "kusok" si musim poriesit....

stastenka42
19. feb 2014

Dievcata z vlastnej skusenosti...po skonceni autoskoly som ani ja nejazdila hned...potom som si kupila staru skodovku s tym ze ak ju rozbijem nebude mi luto...cele zadne sklo som olepila Z - tkami ako zaciatocnicka a sla som do toho..zacala som jazdit v noci ked nebolo vela aut,cesty prazdne aby som získala zrucnost pri preradovani a neplietli sa mi nohy...chodila som sama aby ma nikto nebuzeroval a neznervoznoval..postupne som pridala vikendy a ked som si bola ako tak ista rozhodla som sa ze to skusim v normalny pracovny den...povedala som si ze idem do centra mesta (byvam v BA) a bud to zvladnem alebo auto necham tam a idem autobusom domov...nohy a ruky sa mi triasli ale zvladla som to a odvtedy jazdim denne uz viac ako 20rokov bez jedineho zavahania,nehody,pokuty.. 🙂 Takze baby treba si verit,nebat sa...dokazete to...

lia09
19. feb 2014

@wencel69 tak to ste velmi pekne rozpisali ze ako netrenovat citlivost v nohach.Toto by ma nenapadlo,ale tu citlivost ja ovladam,tam neni problem 😉 .Aj rozbiehanie je v pohode,aj ked to trosku dlhsie trva,ale ide to.Skor mi neidu take uplne drobnosti,ako ked idem napr v zakrute a musim trosku spomalit,alebo sa proste len kotulat.Take fakt drobnosti,ale to este s manzelom natrenujem na polnej cesticke.
Lenze ide o to,ze ja som sa uz davno pred autoskolou ucila krizovatky,ktore su v testoch.Manzel mi to vysvetlil a to mam v malicku.Ale iba na papieri 😠 .Proste neviem pochopit ako to je mozne,ale v testoch odrecitujem krizovatky ako nic.Ale akonahle zavriem oci,a predstavim si realnu krizovatku,uz vobec neviem co a ako 😖 .Ani manzel tomu nechape,ako to je mozne.Asi mi nefunguju dobre mozgove hemisfery 😀.Tak napr. ucila som sa testy na nete.Islo mi to celkom dobre.A ked som dostala tie iste testy ale na papiery,uz som to tak dobre nevedela.Takze silne pochybujem,ci je moj mozog vobec v poriadku 🙄

wencel69
19. feb 2014

Zdravím. Pokud jezdíte na kole nebo koloběžce po městě, po cestě a nebouráte tak máte vypěstovaný takový malý mindráček To se ale stává a není to nic výjimečného. Vemte si kolo, koloběžku, cokoliv a projeďte si křižovatky na kole nebo si je v noci projděte pěšky. Postavte se doprostřed a simulujte si průjezd tou křižovatkou. Budete asi vypadat hloupě, ale ukazujte si kdo jako má přednost a ukazujte si prstem na imaginární účastníky a říkejte to nahlas a manžel Vás bude kontrolovat, zda pořadí vozidel je správné a zda zdůvodnění je správné. Tohle si párkrát zopákněte, dejte tomu čas. Musíte si vytvořit mustr, nemotechnickou pomůcku jak na to. Nevím jak dalece máte zvládnuté řazení rychlosti. Pokud ale škubnete volantem při řazení, dělejte malilinkatou pauzu v neutrálu. Asi tak 1.....N......2. Je sympatické, že se nestydíte o problému napsat. Proto si myslím, že budete jezdit dobře. Jste sebekritická a to je senza.
A to znáte. Potkají se brunetka a blondýna u pumpy. Brunetka říká, zase zdražili benzín a blondýna odpoví. Mě je to jedno, já stejně pořád tankuju za 500..
Manžel kontroluje auto před výjezdem a říká manželce. Podívej se na blinkry. A manželka na něj volá. Svítí , nesvítí, svítí, nesvítí. Snad Vám to pomůže. Hlavně berte vše s úsměvem a nadhledem. Nashle. Václav.

lia09
19. feb 2014

@wencel69 dakujem za rady 😉 .Zacala som skusat krizovatky doma len tak v mysli.Sadnem si do kuchyne a proste si predstavujem krizovatky.A ked to robim casto,tak mi to uz celkom ide.Takze hadam takto sa posuniem dalej 🙂

wencel69
19. feb 2014

Jo dobře, prima. Co dveře to cesta. 1., Definujte co je hlavní a co vedlejší. ( S předsíně do kuchyně je hlavní)Jeďte z hlavní do ložnice na vedlejší a dáváte přednost. Komu??
2.,Definujte kdo má přednost a proč. Totéž použijte i při jízdě. V praxi. Učitel ať se ptá a vy jasně nahlas odpovídejte. Ukazujte prstem. Nehuňat pod nosem. Mluvit jasně stručně a hlasitě.
3.,Přesně řekněte kdo a až kam pojede. Kdy můžete vjet na tramvajový pás. (Pokud není tramvaj v dohledu). Kdy můžete odbočit do levého jízdního pruhu a pokračujete vlastně souběžně s vozidly jedoucími po hlavní. Ukazování prstem zvyšuje vněm. Proto děti na vše ukazují prstíkem. Jste senzační. Václav

lia09
20. feb 2014

@wencel69 dakujem 😉

michalag
21. feb 2014

Ahojte,
kocky ako porazit a prekonat strach? Mala som neprijemnu skusenost s instruktorkou a teraz kedze sa mi nepodarilo urobit test a ona ukoncila svoju autoskolu tak mam ist k inemu instruktorovi, lenze uz mam strach ze to bude zase to iste a to nehovorim sadnut si za volant. Od skusiek a sedenia za volantom ubehli uz 2 mesiace 😅 ☹

pinkneve
8. mar 2014

ahojte..ja som si spravila vodicak...potom dva roky nejazdila...otehotnela a vedela som, ze pri dietati budem musiet soferovat...tak mi manzel kupil automat...pocas tehotenstva so mnou odjazdil zopar km...a odvtedy jazdim sama...bez problemov...ale keby ze mam soferovat manual tak "horko tazko" 😀 😀

lia09
10. mar 2014

@michalag tak ako uz si soferovala odvtedy?A co sa vlastne stalo ze si nespravila skusky?No ja som bola dneska na kuzoloch takze ma zase chytilo zufalstvo 😀

michalag
10. mar 2014

@lia09 Ahoj, este nie. Stale mam strach ☹
musim zavolat dotycnemu instruktorovi, co sa odhodlavam uz dost dlho ale stale som nenabrala odvahu, len problem je aj v tom ze uz som 3 mesiace od prvej skusky a do 6 mesiacov musis spravit opravne (co mas 2 opravne, inak musis platit cely kurz nanovo).
Moja instruktorka spravila so mnou vsetky odjazdene hodiny za cca 2 tyzdne?, podla mna to bolo rychlo. A celkovo bolo to vsetko narychlo aj vyuka, aj jazdy. Novy instruktor ked som sa s nim stretla na uvod tiez potvrdil ze to bolo narychlo, ale mlcal len pokval hlavou, ale asi nechcel na nu nic vraviet. Ona to chcela co najskor ukoncit a tak nam to povedala az ked sme jej uz zaplatili, co nebolo fer. Celkovo som si s nou nesadla, zvysovala na mna hlas, po takmer kazdej jazde mi povedala ze neviem to neviem to, nejde vam to. Na poslednej jazde mi to asi 6x zdochlo v kopci na krizovatke, tak z nervov som jej oznamila ze zajtra na skusky nejdem tak potom bola ticho celu jazdu ... na konci mi povedala aby som si to rozmyslela a bla bla ...A po skuskach po teorii mi povedala ze ja som dufala ze spravite aspon tie testy ked uz nie jazdy a kuzele. Tak asi pretoto mam strach, ze aky bude ten instruktor ktoreho mi dohodila

Ak mas dobreho instruktora tak sa to da, hlavne ti to musi vediet vysvetlit 🙂. Ja som si potajme s mm chodila na nepouzivane parkovisko aj skusat cuvanie, parkovanie ... a on mi to ovela lepsie vysvetlil ako ta pipina. Ale on je trpezlivy 🙂

lia09
10. mar 2014

@michalag fuha to ti nezavidim 😒 .Presne tohto som sa bala,ze natrafim na neakeho "super instrukrora" ktory po mne bude zjapat.Ale nastastie mam kludneho instruktora.
Ja by som na tvojom mieste asi obehala aj viac autoskol a porozpravala sa s instruktormi,mozno ti neaky sadne.Po troch mesiacoch aj ja by som sa bala,vlastne ja sa bojim aj teraz 😅 .Napr teraz som mala tyzden pauzu a uz to bolo citit,tazko som sa dotoho dostavala.Takze drzim palce a hlavne si najdi niekoho cim skor,aby si to mala zasebou 😉

prasiatko30
10. mar 2014

@michalag a nemozes vymenit instruktorku?

Ono tych jazd je strasne malo - teda za mojich cias ja neviem ci to bolo 10 jazd v meste a zo 3-3 na cvicisku ale viac ako 20 ich nebolo - a za 10h pokial si auto pred tym videla akurat tak z rychlika sa aoferovat nenaucis. Potrebujes trpezliveho instruktora a aj kebyze si zaplatis 20 jazd naviac tal radsej do toho investuj ako potom na ostro nieco spackat

robinoo
11. mar 2014

Moj manzel je instruktor s meskutocnou trpezlivostou a ja sa aj tak bojim, najma ked mam v aute dcerku...aj ked zas nebyt jeho nesoferujem vobec.

babumovci
12. mar 2014

Viete poradit autoskolu s trpezlivymi instruktormi v KE na kondicne jazdy ? 🙂

engelka
13. mar 2014

zdravím všetkých, ja som si urobila vodičák až teraz a to už mám 58 rokov. Myslela som, že vďaka veku mám strach a trému v tom aute pred každou jazdou, ale vidím, že je to úplne normálne a to ma upokojuje. Šoférujem niečo vyše mesiaca, ale už cítim, že sa to lepší a som so sebou veľmi spokojná. Myslela som, že to nikdy nedokážem, všetci doma mi držali palce a teraz sú na mňa hrdí. Ale môžem povedať, že niet nad dobrého inštruktora a ten môj mal božskú trpezlivosť.

paprickaaa
27. mar 2014

Ahojte,
no ja mám takú skúsenosť: Keď som mala 18 som si urobila vodičák, myslím že všetko išlo bez problémov. Brat si kúpil auto s tým, že môžem na ňom skúšať, tak som jazdila ako drak, ale samozrejme ak som niekoho vozila, tak už mi na spolujazdcovi "dupal na brzdy", všetci boli nervózni, tak som sa na to vykašlala. Teraz mám 23 a musela som začať šoférovať, pretože môj priateľ ma samozrejme nemôže vyvážať všade, ale mám taký strach, ja už mám strach len z toho že auto do ktorého si sadám je môjho priateľa a nie moje, takže som v strese, mám strach a všetko okolo a neviem ako sa to dá zvládnuť .... už sa mi podarilo aj ťuknúť spätné zrkadlo na cudzom aute, takže na mňa sa naozaj dá povedať "ženská za volantom" 😒

lucyanek
28. mar 2014

Jak tak čtu posledních pár příspěvků... Hlavně nemějte strach, ale respekt ano 😉 Bohužel dnes je to na silnici jak na divokým západě. A nikdy si nemyslete, že když máte mít přednost, tak že ji vám ten druhý dá, bohužel musíte myslet i za druhé a předpokládat, že lidé jsou schopní udělat nepředstavitelné 😵 A pokud někam parkujete, klidně si vylezte a podívejte se, jak to vypadá zvenku... lepší jednou vylézt ven než někomu něco udělat 😵

zabka88
28. mar 2014

@michalag ahoj , podľa mňa nebola chyba v tebe.. odjazdiť všetky jazdy za 2 týždne to muselo byť o krk a to sa ti tie vedomosti ani nemohli usadiť... v každom prípade sa nastav tak, že ty to dokážeš!!! a tej inštruktorke dokážeš že ty na to máš !!!! 🙂
@lia09 Lia, podľa mňa u teba to chce len čas a chcem ti poradiť čo mne veľmi pomohlo - nacvičiť si jednu, dve trasy a tie jazdiť dokola, vlastne sa všetky križovatky a pruhy po tých trasách naučíš a až keď som ich viac krát prešla začala som ich "čítať".. najviac ma vytáčali také tie múdre hlášky od muža, však vidíš že môžeš ísť lebo tí a tí majú červenú a tí a tí zelenú (ja som šla smer bez semaforu) ale ja som bola jak slepá... presne ako píšeš, na papieri v pohodičke ale vreáli som mala strach z toho okamžitého rozhodovania či plyn či brzda.. takže skús to tak, nacvič si jednu dve trasy a potom postupne pridávaj..

držím palčeky baby 🙂

ewellina
3. apr 2014

@katrin21 Ahoj, reagujem na tvoj príspevok z 8.9.2009 v tejto téme. 😎 . Prosím ťa, čo znamená "dám plný"?

henikav
3. apr 2014

@ewellina myslim ze myslela plne vytoceny volant na maximum 🙂

katrin21
3. apr 2014

@ewellina ahoj, uz ten prispevok neviem o com presne hovoril,ale asi o cuvani , lebo " dam plny" znamena, ze volant otocis na urcitu stranu az kym ti to ide do konca, proste plne otocenie ... ze krutis az kym ti nezastane volant a dalej nejde.... pri cuvanim dozadu sa to vyuziva, ze idem plny dolava tocenim, ked som na urovni zadnym kolesom mojim na rohu auta, za ktore sa idem dať, tak vyrovnam volant, idem rovno az pokym predne moje koleso kym neni zase skoro na rohu toho auta , za ktore sa idem zaparkovať a potom dam zase v tom bode plny volant doprava .... a to ma pekne zacuva za auto stojace v rade. vyskusaj 🙂

ewellina
3. apr 2014

@katrin21 Zatiaľ som takto ešte neparkovala, ale naučím sa a vyskúšam, keď príde čas. 🙂 Vďaka.

moukuska
17. apr 2014

Poradite autoskolu, ktora ma auto s automatickou prevodovkou v KE na kondicne jazdy? nasla som zatial iba Kugla-Stop.

mamkak
1. júl 2014

No dievčatá viete poradiť aj niekomu čo má vodičák 32 rokov a nejazdil. Teraz by som to potrebovala, pretože auto stojí pred domom a manžel je v zahraničí. No môj najväčší problém ja hustá premávka a pomalé radenie rýchlostí. Aj ked inštruktor na kondičných jazdách povedal, že to pôjde. Mám strach máme totiž Citroen berlingo/disel 2liter HDI. Soférovanie na ňom je úplne iné ako na malej škodovke/ benzín.
Ps: Budem vdačná za každú radu

mamkak
9. júl 2014

No dievčatá ja už jazdím. Mám síce trochu problém s parkovaním ale to sa časom poddá. A môj muž povedal, že je to OK a to ostatné sa časom naučím. Deti si začíínajú zvykať že majú s maminy šoférku.

michalag
14. júl 2014

@mamkak sikula 🙂