Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

majka333
14. jan 2008

Ahojte baby, taka som rada, ze som nasla toto forum. Ja som tiez taky sofer-nesofer. Vodicak mam uz od roku 2004. Hned ako som dostala vodicak, som zacala jazdit na skode 120 - bolo priatelovo, ale on so mnou nejazdil, lebo bol v zahranici. jazdila som sama, sice s dost velkym strachom, ale predsa. jazdila som len po meste, max 15 km od mesta. trvalo to asi mesiac, potom sa priatel zo zahranicia vratil a predal auto, lebo sme odisli pracovat do BA, kde sme auto nemali. pred rokom sme odisli pracovat do Irska, kde mame auto uz pol roka a ja som na nom jazdila mozno 10 krat a to len vecer okolo 9-10. Mam problem zo vsetkym, neviem sa pohnut z kopca, mam strach, ked ide oproti mne auto, drzim sa prilis pri kraji atd. cez den si to ani neviem predstavit. Pred dvoma dnami som isla do prace na aute (zase vecer, mam nocne) a skoro som naburala do auta,teda on do mna, lebo som mu nedala prednost, esteze vodic stihol zabrzdit. priatel tam skoro odpadol, tak na mna krical, ze som sa skoro rozrevala. a najlepsia perlicka bola, ked som prisla do prace a kolega sa ma opytal, ci som ho chcela zabit. dnes sme boli jazdit, zase vecer o 10. nebolo to nic moc, citila som sa taka neista, zabudla som na krizovatke dat smerovku!!!co ma tak strasne trapilo, ked sme sa vratili, citila som sa ako totalny neschopak! tak som zapla internet a nasla toto forum a hned sa citim lepsie, ze s tymito problemami nie som sama. Baby nesmieme to vzdavat! chce to len odvahu!!!

tilly
14. jan 2008

takými vecami ako smerovky sa vôbec netrápte, skôr nedaním prednosti, nezastavením na stopke, zlým odbáčaním, brzdením ostatných...

ja už napr. smerovky pomaly ani nepoužívam, hlavne nie na mužovom aute, lebo tam aj tak nefungujú 😅 a na mojom aute len trošku ťuknem do smerovky a tri krát mi to blikne, tak to väčšinou používam...

inak nechápem, prečo sa niekto bojí jazdiť po BA, vysvetlite mi to prosím, čoho sa bojíte?
v BA sa aj tak väčšinou chodí krokom, alebo sa niekde stojí, tiež mám križovatky, ktoré nemám rada, napr. kruhák pod prístavným, ale celkovo sa po BA dá jazdiť, síce občas treba riadnu dávku drzosti a tlačenia sa, ale nie je to až taký problém, skôr sa bojím diaľnice BA-TT a starej cesty na NR, tej čo ide okolo sládkovičova, galanty a tade, tej panelky...

whizzy
14. jan 2008

tak ja mam smerovky uz zautomatizovane. Len sa mi minule stala nepijemnost, ze som do nej nejak blbo tukla a vypla som si svetla, svietili len parkovacie. V noci to bolo, no riadna tma predomnou na chvilu 😅

tilly
14. jan 2008

whizzy, máš francúzke auto?

whizzy
14. jan 2008

ano, citroena.

tilly
15. jan 2008

whizzy, aj ja som mala 😉 moje prvé autíčko bol citrónik, tiež som mala svetlá pri blinkroch...
myslím, že francúzke autá to majú všetky, nemecké autá majú ovládanie svetiel tak dole...

ella1
16. jan 2008

tilly ani neviem,prečo.ale asi to bude tým,že automaticky cítiš ten tlak ostatných šoférov aby si pridala,pritom ideš podľa predpisov,nechcem byť drzá a natlačiť sa niekde,lebo môže byť z toho kolízia a pod. takže asi preto po ba nerada jazdím.a celkovo tam,kde to nepoznám,lebo vtedy potrebujem ísť pomalšie ale cítim od ostatných,že prekážam.
ale napr. po cestách ktoré poznám a diaľniciach je to ok.idem ako drak 😀 dokonca v chorvátsku alebo tal. sa mi jazdilo oveľa lepšie ako v ba.
a tiež neznášam,ked idem po diaľnici 140-150 v ľavom pruhu,lebo predbieham a za mnou sa rúti niekto 200 a nechystá sa spomaliť,tak musím pridať aspoň na 160 a uhnúť sa do pravého. 😒
ide o to,že ja idem rýchlejšie ako by som mala a ešte aj zavadziam 🙄

tilly
16. jan 2008

ella, zas pekná fotka... kurnik, ty si taká kočka 😀

ja neviem, už mám asi na BA dosť drzosti, ale mne sa horšie jazdí trasa dunajská lužná - šamorín a to jazdím skoro každý deň, takže ju poznám aj poslepiačky, ale toľko debilov, čo človek tam stretne, to nestretne ani v ba

nanyka
20. jan 2008

mne sa po ba jazdi dobre, kazdy ma zastrasoval, no je to v pohode..akurat na urcitych usekoch si davam vacsi pozor..napr. na pristavnom moste..tam ma vie najviac vytocit styl jazdy vodicov, ktori si nedaju tu namahu krokom vyliezt v zapche v zuzenom pruhu (napr. smerom z petrzalky), ale vylezu hore a potom sa tlacia zaradit z pripajacieho pruhu..ja takych nepustam, no minule na mna jedna cica vytrubovala ..sak nech si trubi 😀
to svagor (cudzinec) pozeral, ze co to robi..nechapal, aj ked si uz pomaly zvyka, ze u nas hrozne jazdia 😕
no a vtedy musim aj ja byt drzy blavacky vodic 🙄 lebo mi nic ine neostava..

tak vsetkym prajem pevne nervy 😉 jazde zdar

manefan
20. jan 2008

Tak ja si naopak myslim, a neskutocne aj nadavam, na vsetkych soferov, ktori tak nerobia, ze smerovky su na to, aby sa pouzivali! (napr. preradovanie sa z pruhu do pruhu, a nielen v meste, ale aj na dialnici, ten, kto kvoli lenivosti takehoto "dobraka" mal nejaku koliziu, vie o com hovorim. Ano, aj dodrziavanie bezpecnej vzdialenosti...) Je to totalna ignorancia a neohladuplnost voci ostanym ucastnikom cestnej premavky, a jasne, ze aj vizitka vodica. Ze ved ten dotycny "nesmerovkovy" vie, kam ide???? 😀

tilly
20. jan 2008

jaaaaj, nanyka, ale tu platí pravidlo zipsu, ktoré 99% vodičov neovláda a často pre to vznikajú zápchy v BA, napr. vo Viedni je to úplne normálne a všade sú značky, že sa to tak má robiť... 😉

manefan, pri preraďovaní a odbáčaní, keď vidím, že ide auto blízko za mnou, alebo, keď chce auto vyliezť z vedľajšej, do ktorej idem odbáčať dávam smerovku vždy
napr. nemám rada, keď niekto začne prudko brzdiť a potom dá smerovku... to sa má robiť naopak

arabeska
20. jan 2008

tilly,suhlas cesta smer na samorin je des a hruza!!! tam si snad vsetci myslia ze su michael schumacher 🙄 🙄
jazdim tu trasu velmi cassto a niekedy mi az rozum stoji ked vidim co dovadzaju

tilly
20. jan 2008

ale zmestia sa na ňu 4 autá vedľa seba 😀
strašné som minule videla, dve autá oproti sebe predbiehali... zmestili sa 😝

arabeska
21. jan 2008

to som mala prave na mysli...a to nedaju smerovku a ty kukas jak puk ze co to robia 😝 😝

nanyka
22. jan 2008

tilly, hej, viem, pravidlo zipsu platí, ale len pokiaľ to dovolí vodorovné značenie, keď ale tým šoférom je celkom jedno kade idú 😔

jazda na západe sa nedá porovnávať s tým ako jazdia u nás 😒 napr. v NL je 80 eur pokuta len zato, keď nezastavím pred prechodom pre chodcov (samozrejme, keď tam nejakí čakajú 😀 )

do šamorína aj ja chodím, hlavne keď je drahý doma.. k jeho rodičom a keď sa dá,tak sa vyhýbam času 16.00 - 19.00 hod. 😉

arabeska
22. jan 2008

ja na tu cestu najnovsie nema nervy tak xodime starou cestou do miloslavov,ale vam zo samorina to asi nepomoze 😅

tilly
22. jan 2008

arabeska, kamoška chodí tade, vraj je to dlhšie, ale rýchlejšie, len ona sa väčšinou ešte zastaví u jej kamošky, tak jej tá cesta taaak dlho trvá

arabeska
23. jan 2008

veru je to ovela ryxlejsie.teda pokial sa niekde nezastavujes 😀
my sa tam budeme tiez dufam coskoro stahovat ale mam strax ze to uz bude len horsie s tymi cestami,ale vraj maju uz plan na rozsirenie ciest ci co

tilly
23. jan 2008

arabeska, do miloslavova, alebo sem k nám?
plán ciest je, ale to je v nedohľadne... je schválená rýchlostka, ale kedy sa bude stavať...

arabeska
23. jan 2008

do alzbetinho dvora,co je uz v podstate miloslavov 🙂
ved to ze boh vie kedy sa to bude stavat 🙄

tilly
23. jan 2008

jaaj, ale odtiaľ to nie je taký problém, či je?

arabeska
23. jan 2008

nie odtial je to v poho,len ta cesta stara neni v dobrom stave ale tak vzdy lepsie ako sa tam terigat 2 hodky v zapxe 🙂

penelope2066
23. jan 2008

my sme mali dnes u nas v bb taku zapchu ze som myslela ze tam stvrdnem do vecera ☹ prerabaju totizto cestu tak je volny len jeden pruh miesto dvoch

ikke
28. jan 2008

dobre citanicko
http://sedivy.blog.sme.sk/c/130700/Dobry-den-ma...
po tomto snad strati komplexy zo soferovania uplne kazdy... 😀

lucida
29. jan 2008

tak to ja som sa rozhodla, ze si vodicak nespravim nikdy....Viem ako reagujem v necakanych situaciach a nechcem nikoho ohrozovat. 😉

tilly
29. jan 2008

ja som dnes ráno išla 55 minút do BA 😠 keby som takto mala chodiť každý deň...

vanila
30. jan 2008

Ahojte babenky! Necitala som si vas vsetky ale musim sa k vam pripojit ako sofer zo strachom. Ked som si spravila vodicak tak som zacala jazdit hned po nom, aby som sa na cestach otukala sama. Mali sme auto s automatickou prevodovkou tak to bolo fajn chodila som vsade, zjadne zaradzovanie rychlosti tak som strach nemala. no prisli casy ze sme auto museli predat a kupit ine no ten bol manual a teraz sa ucit tak som to neako zvladla koli malemu pravdu povediac nemam strach s premavky ale zo zaradzovania rychlosti lebo paru krat sa my stalo ze som sa rozbiehala aj na 3 to bola komedia. manzel my radsej kupil auto s vedsim motorom pri mojom jazdeni by som auto z mensou kapacitou hned odpisala. No je tu dalsi problem manzel kupil ine auto ako sme mali ten je manual no problem je vtom ze spojka zabera niekde az v polovici pri tom starom to bolo lepsie lebo tam zaberala hned po spusteni tak sa mam zase co ucit aby mi vsade nezkapinalo. inak k tym automat. prevodvka je to skvela vec niekto vravi ze ked riadis auto manualom ze vtedy si sofer(to sa zo mna smeje svokor) ale ja si myslim ze sme 21 storoci a mozes si vybrat co chces.

bystricanka
30. jan 2008

ja mám vodičák, lebo sme si ho museli povinne spraviť v škole, ale odvtedy som za volantom nesedela(10 rokov). Bojím sa. Radšej sa vozím, keď je vedľa mňa spolahlivejší človek. 🙂 A je možné, že raz strach prekonám a sadnem za volant... No uvidíme 😕

nanyka
30. jan 2008

bystricanka - ako podla tvojho motta: vsetko sa da, ked sa chce 😉 .

maca28
1. feb 2008

ahojte ,tie co maju strach jazdit a su z BA..vybavim kondicne jazdy ak by bol zaujem..