Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

bonaquaba
24. máj 2013

@ajulienka14 urcite to zvladnes ked sa ti ponuka ptaca v ktorej burrs soferovat tak to je len plus pre teba ja som si dnes gyzdvihla vodicak a domov som si to ofsoferovala bala som sa ako slak. ale musim jazdit a jazdit a prekonatstrach tak ak sa bojis tak par kondicnych jszd si zaplat a budes istejsia ale ptacu urcite neodmietaj

petr1565
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dievcinka22
13. jún 2013

Ahojte aj sa pripájam k Vám....tiež mám problém šoférovať....a hlavne parkovať...prosím Vás pošlite mi niekto link na tie stránky na cúvanie....ďakujem Vám...krásne

dievcinka22
13. jún 2013

Tiež mám vodičák len ako záložku do knihy...teraz mám dve malé deti a stále potrebujem jazdiť k lekárom do obchodu ...ale mám taký rešpekt..pred autom..a hlavne s parkovaním mám stále problémy niekedy sa podarí- križiovatky tiež musím mať vyriešené..povzbudzujem Vás, ktoré zatiaľ nemáte deti, jazdite...lebo s deťmi je to oveľa náročnejšie...

ivella
16. jún 2013

ahojte,ja mam vodicak 15 rokov,ale od autoskoly som nejazdila 😒
muz robi prec,auto berie so sebou,tak mi teraz kupil druhe,na nakupy,aby som mohla s detmi jazdit...
no zatial mi tu dva tyzdne stoji pred barakom a usmieva sa na mna ☹
skusila som dve kondicne jazdy,ale ked on so mnou jazdil stale len do kruhu ze ako tocit volantom 😠 a 20e v cudu 😨
neviem pozbierat odvahu,nemam tu nikoho kto by jazdil so mnou 😔
veeelmi sa bojim

zombie
22. jún 2013

Ahojte. Tak včera som úspešne na 2x absolvoval jazdu, ked som zastala bola som tak mimo, že som nevnímala ani policajta. Neviete mi poradiť kde mám ist teraz vybavit vodičak, potrebujem nejaký papierik, alebo len s občianskym na políciu?

yanielka
22. jún 2013

ahojte, len vas chcem podporit, tiez som po urobeni vodicaku nesoferovala , bala som sa toho jak cert kriza, navyse sme sa prestahovali do Bratislavy a ked som videla tu premavku povedala som si, ze tu v zivote soferovat nebudem....a predsa otehotnela som a nezvladala som cestu do prace trolejbusom bolo mi neustale zle a zvracala som, tak som sa odhodlala a ono to islo sice pomaly, ale isto. a lepsie sa mi soferovalo samej. s muzom som isla cez vikend niekde na odlahle parkovisko a skusala pozdlzne parkovanie, ale inak po meste som jazdila sama s mikrotenovym vrecuskom v dverach🙂. Do prace som zacala chodit pred pol siedmou kedy ta premavka nebola taka husta a z prace som utekala o stvrtej ked sa dalo.......teraz je to uz 5 rokov a bez auta by som nedala ani ranu, mame uz dve deti...takze smelo do toho skuste si najst sposob kedy sa pri soferovani trochu uvolnite a len jazdite a jazdite a ono to pride samo a potom si zrazu uvedomite, ze uz sa nebojite a nestresujete ked nejaky blbec na vas zatrubi.......

jarabica123
24. jún 2013

Ahojte babulky, tiez patrim k vam, ja soferujem,ale velmi malo,soferak mam asi rok, a az teraz nejak som zacala jazdit, lebo musim:(( Ked sadam do auta,pulz mam asi 200 za min.A to este veziem malu:( Chodim dokola na tie iste trasy, ale nejazdim kazdy den, ked nemusim, rada sa tomu vyhnem. Ja mam neuveritelny strach z toho, ze mi to niekde zdochne a budu na mna vytrubovat, alebo ze sa nezaradim spravne do jazdneho pruhu:( Uz sa mi stalo, ze mi to zdochlo. Ked su prazdne cesty, vtedy nemam problem, ale ako nahle vidim na semafore, ze za mnou niekto stoji, tak mam taky strach ze dovidenia. Ako sa toho zbavit? U nas je to na prd, lebo muz nesoferuje tak ja musim, neda sa to v meste bez auta. Kazdy hovori, ze jazdit, jazdit a jazdit a ze strach prejde, len ja neviem, ci ho dokazem prekonat, ked viem ze idem soferovat, tak mam az krce v bruchu.

bonaquaba
17. júl 2013

@jarabica123 ja som na tom tak isto ako ty,ked mam sadnut za volant tak je to pre mna horor, a bojim sa a vsetci vravia jazdit ale u mna to tiez nejde len tak, ja mam vodicak dva mesiace a sama som bola 2 x inac vzdy je vedla mna manzel, ja sa zase bojim,ze mi skape motor a niekto vrazi do mna,ale mam vzadu na aute zaciatocnik, tak dufam,ze soferi trosku toleruju hlavne ked z krizovatky idem a co sa tyka parkovania tak u mna je to spanielska dedina, ked je prazdne parkovisko to tak doobeda tak nemam problem,ale ked su tam nejake auta tak to nedam, tak sa vzdy postavim na cestu ku chodniku,ale dufam,ze sa to raz naucim,ja budem musiet jazdit intenzivne od septembra uz teraz sa toho hrozim,ale dufam, ze sa mi nic nestane ani detom, ja ich tam mam tri,tak to je horsie,keby som jazdila sama tak asi vela nerozmyslam,ale predsa mat tri deti v aute tak toje trosku vacsia zodpovednost, tak drzimpalce pri soferovani, a verme si,ze ten strach prekoname a budeme soferovanie milovat a dobre soferky budeme

jarabica123
17. júl 2013

@bonaquaba No ja uz som minuly tyzden jazdila a normalne ma uz strach zacal opustat a fakt mi to uz aj slo, az dokym mi to zase teraz nezdochlo na semaforoch:( Jaj sak netrubili za mnou ale ten pocit a roztrasene kolena🙂) *neboj, budu z nas dobre soferky, mno len to potrebuje cas, a hlavne prax. Jaa tak tri deturence vozit musi byt aj zabava🙂 Ja mam casto nervy, ked mala vzadu mrnci a uz neobsedi a nevie co so sebou, aj vtedy mam stres, a hovorom si, ze nech uz sme doma, no co uz, budeme cvicit a hadam to raz aj bez toho strachu pojde🙂

mardenad
8. aug 2013

Dnes skúšky. Tak som to na druhý krát dala. V pondelok si idem dať urobiť vodičák. 😝
Na prvej skúške testy na plný počet, ale pri parkovaní som na povzdĺžnom vošla zadkom na pomyselnú čiaru. Dnes opravný termín, tak som rada, že to mám za sebouuuuuu 😀 jupííí , veľký balvak zo mňa spadol. Fúú 😝 😀

haslerka27
19. aug 2013

caute baby,manzel mi kupil na narodky auticko- opel corsa....a zajtra ma caka 1 kondicna jazda.k autu som dostala aj par jazd v autoskole aby som sa do toho dostala.velmi sa bojim..zabudla absolutne vsetko.zijeme v ba takze ziadna sranda.co by ste mi radili?vodicak mam takmer 10 rokov.aj sa tesim aj sa bojim.

haslerka27
19. aug 2013

@ivella a odkial si?ja som podobny pripad zrejme ako ty.

amadea3
19. aug 2013

@haslerka27 no, po 10 rokoch uz si asi dost zabudla - urcite si zopakuj nejake zakladne zasady (rychlosti obec/mimo obce, zakladne krizovatky - kto ma kde prednost, pravidlo pravej ruky atd). po kondicnych jazdach zacni jazdit sama - z osobnej skusenosti manzel v aute ako prisediaci je skor zdroj stresu ako podpory. Zacni jazdit bud skoro rano, alebo neskoro vecer, kedy je aj Bratislava prazdnejsia, pripadne cez vikendy, vtedy su cesty tiez volnejsie. Najprv sa nauc jazdit po trasach ktore pouzivas najcastejsie (z domu do obchodu, prace a spat) . Cim viac budes jazdit, tym istejsia si v premavke budes, ja som tiez zacinala pred par rokmi vyklepana ako ratlik a teraz je soferovanie pre mna uplna automatika 🙂
Inak minule som kdesi zbadala aj inzerat na kurz asertivneho soferovania - hodi sa ti najma v BA, naucis sa ako sa rychlo a zaroven bezpecne prepravovavt najma v rannych a poobednych spickach - lebo fakt nie je nic horsie ako kopa nastvatych soferov vlecucich sa /obiehajucich nejakeho zmatkara, co nepredvidatelne meni smery, radi sa bez smeroviek, brzdi kde nema alebo sa vlecie po meste 40tkou - vtedy ostatni nervozneju a nehoda vznikne behom okamihu.

drzim palce 🙂

ivella
20. aug 2013

@haslerka27 ahoj,tak ja nastastie momentalne v malom mestecku byvam,no a teda fakt mi pomohlo jazdit uplne sama,aj ked mm je kludas tak v aute nervy straca aj on 😒
akotak uz jazdim,ale stale sa snazim autu vyhnut kym sa to da.
no minule potrebovala svokra odviezt,tam zastavit,tam zastavit,ona netusila aky kamen u mna v hrdle,,,,
takze som proste isla a bolo.nema vodicak,nekecala mi do toho,bola stastna ze ju ma kto odviezt a to sa mi fakt pacilo 🙂 som si pripadala taaaak dolezito 😀 a prvykarat som stala na ceste,pred obchodom.... 😵

dada1212
10. okt 2013

ahojte, ak chcete porozprávať alebo povzbudiť, pridajte sa k našej skupinke https://www.modrykonik.sk/group/4540/

brnka
24. okt 2013

ahojte, vodicak mam uz peknych par rokov, ale za volantom som sedela len par krat, aj to v pritomnosti nejakeho spolujazdca. stale viac si uvedomujem, ze auto by mi ulahcilo zivot, lebo stale sa len nahanam s 2 detmi peso alebo autobusom..... Ale z mojho pohladu velku podporu u manzela nemam - kedze mi raz povedal, ze ja mu mam dokazat, ze mi moze v soferovani doverovat (co mu ja neviem zabudnut), "ochotu" prejavi len vtedy, ked ja zacnem rypat .....kedze som sa s nim kvoli tomu casto hadala, pred cca 2 rokmi mi daroval kondicne jazdy v autoskole. tie som absolvovala, ale potom mi povedal, ze cele to bolo zle nacasovane, kedze som ich absolvovala na jesen, a potom prisla zima (nehodne obdobie) a bola som v zaciatku tehotenstva (zase nevhodne)........ najhorsie na tom je, ze uz aj ja pochybujem sama o sebe, pripadam si ako neschopak, neviem, ci by som zvladla bezpecne jazdit aj s detmi. Pomaly by som mala ist do roboty a neviem si predstavit ako budem lietat MHD pre deti, na nakupy...... prosim poradte, co s tym.

alex31
24. okt 2013

@brnka .. ahoj v prvom rade musis v sebe odburat ten strach a uz vobec si nehovor zes si neschopak ... ved si este ani neskusila ... ja mam vodicak uz veeeeeeelmi dlho ale soferujem len od minuleho decembra a intenzivne kazdy den .... a po takom case musim povedat ze najlepsie je sadnut do auta a naozaj soferovat ... ziadna autoskola ti neda tolko co skutocna prax .... teraz si uz ani neviem predstavit ze by som nemala auto nakolko aj vdaka tomu som zacala robit mnohe aktivity ktore som si pred tym ani nevedala predstavit kedze stale sa trepat niekde s malym v autobuse to sa mi nechcelo .... co sa tyka manzela tak to nechaj tak ... oni su proste taki ... majstri sveta 🙂 ktori zabudli ake to bolo aj pre nich ked este len zacinali ... ja mam doma to iste ... po dlhom case ked som sa rozhodla ze teda zacnem soferovat som poprosila manzela aby so mnou zacal mat kondicne jazdy nakolko autoskole som velmi neverila ... no ale potom som to aj lutovala ... v aute sme sa stale len hadali lebo on skuseny sofer jednoducho nevedel pochopit ze pre mna nebolo vsetko hned tak samozrejme jasne ako pre neho ... bola som z neho dost nervozna a urobila som take chyby co by som sama v aute nikdy nespravila ... a ostalo to tak v podstate do dnes ... aj ked sa uz v aute tak casto nepohadame 🙂 ked je so mnou on ako spolujazdec tak nie som vo svojej kozi .... stale akoby som cakala ze jednoducho zas urobim nejaku uplne hlupu skolacku chybu .... ale v tomto asi nie som jedina ... aj zena mojho kolegu co uz soferuje nejaky ten rook je na tom pri tom svojom tak isto .... u mna dolezitu ulohu zohralo aj to ze som si kupila svoje vlastne auto ... malicke ale som s nim spokojna a navyse viem ze ak by som aj nieco urobila stale mame este nase velke rodinne auto a ze si v podstate znicim "len" to svoje auticko (co dufam sa nestane🙂 a nie manzelovho milacika 🙂 ... mozno by ti naozaj pomohlo nejake vlastne auticko .. aj ked na zaciatok male a starsie ... ale len "tvoje" a potom uz len sadnut a soferovat ....a pocasie ??!!! .... ja som zacala v decembri ked prave napadol sneh a smykalo sa ... a naucila som sa ... tak drzim palce aby si prekonala strach a zacala soferovat ... ulahci ti to urcite kooooooopec casu aj inych problemov 🙂

brnka
24. okt 2013

@alex31 dakujem za odpoved, si zlata. Ja si to plne uvedomujem, ze v prvom rade sama sebe by som ulahcila zivot (kedze pan manzel si kazdy den rit vozi v aute 😝 ). Presne to som chcela spravit, ze si kupim auto - ale on zase mudruje, ze naco, ma moznost zobrat si firemne auto na sukr.ucely a mne by (asi) zostalo nase.....este ma ser...ie aj to, ze ked som ja soferovala a chcela som sa len v niecom uistit, opytat sa ho, tak mi vzdy povedal, ze co sa pytam, ze to musim vediet ja! 😠 ach jaaaj, len nabrat tu sebadoveru.

alex31
24. okt 2013

@brnka ... ako som pisala .... chlapi .. v niektorych veciach jednoducho vzdy dokonali 🙂 🙂 : ) ... na tvojom mieste ak si to mozete dovolit trvam na svojom aute .... vies je to uplne iny pocit ... vies ze je viac menej len tvoje a zaroven uz len to ze by ste ho kupili ta bude nutit soferovat ... uz len kvoli tomu aby manzel nemal reci ze naco ste ho teda kupovali 🙂 🙂 🙂 .... skus sa s nim porozpravat ... stacilo by nieco male co sa aj dobre predava ak by si ho potom chcela predat .. vies v pripade ze sama prides na to ze jednoducho nechces soferovat uz jedno z akych dovodov lebo aj to sa moze stat ...po par prvych jazdach som to aj ja chcela vzdat ale nakoniec som si povedala ze ked niekedy vidim kto vsetko sedi za volantom tak to hadam zvladnem -... mozno by ti mohla pomoct na zaciatku aj nejaka dobra kamaratka skusenejsia soferka ktora by s tebou chodila .... dnes je na ceste vela "debilov" a stale som velmi rada ked bezpecne so synom prideme domov a zaparkujeme nasho citronika ale naozaj mi to auticko pomaha a urcite by mi bez neho bolo tasie 🙂 ... a je to aj sranda ... hlavne moje parkovanie co este stale nie je idealne ale kazdym dnom sa zlepsujem 🙂

duratlicka
24. okt 2013

Baby,ja som si tiez nechcela spravit vodicak.Manzel ma s tym furt otravoval,az som sa nakoniec nastvala a spravila si ho.Najhorsia bola autoskola,arogantni instruktori,par krat som isla s placom domov.Ale nevzdala som to a soferujem uz 3 roky a som rada.Ten strach sa opakuje pri kazdej hroziacej nehode.Vcera som napriklad dostala smyk na strku na dost frekventovanej ceste a skoro som skoncila v poli.Az do vecera som bola zelena a cela roztrasena.No to sa proste stava.Dolezite je ten prvy rok jazdit so skusenym soferom,lebo v autoskole vas jazdit nenaucia.

alex31
24. okt 2013

@duratlicka ... presne moj nazor na autoskoly .... je to len o skuskach a paperi .... vsetko ostatne je len a len o praxi .... moj instruktor bol tiez majster sveta a kolkorat som mu aj v aute povedala ze ja byt jeho sefka tak ho v momente vyrazim 🙂 🙂 🙂 no a nakoniec ho par mesiacov po mojom vodicaku naozaj aj vyrazili 🙂 .... aj ked tym samozrejme nechcem hadzat vsetkych do jedneho vreca ... urcite su aj ti "lepsi" instruktori ..... najlepsie je prax .... soferovat a soferovat a este raz soferovat ....

limoncino
24. okt 2013

@brnka taká podpora manžela určite "poteší" myslím, že @alex31 má pravdu, začni jazdiť sama, inak Ťa bude manžel len znervózňovať... A o tej vhodnej dobe... ja som si vodičák urobila pred rokom, dostala som ho v pondelok, v stredu som si to odšoférovala do mesta pre deti (manžel ako spolujazdec) a v piatok poobede som povedala, že si idem nakúpiť, sadla som, a išla do Tesca... Po návrate domov som sa cítila neuveriteľne dobre, že som to zvládla, ja, ktorá dostala triašku a strach, len čo zbadala volant. A všetky vieme, aká bola vlaňajšia zima, stále snežilo, ale deti bolo treba odviezť, takže som celú zimu jazdila, poviem Ti, bola to výborná škola 🙂 lepšie, než začať jazdi v lete na suchej ceste, myslieť si, že je to fajn a potom facka v podobe zasneženej cesty a ty nevieš, čo spraviť...
Šoférovanie ma baví, jasné, robím chyby, zaparkovať pozdĺžne, to neviem, ani nacúvať, ale vodičák mám rok, tak čo by som chcela?? A ako píše @duratlicka to sa stáva... Aj to, že pred vami niekto na diaľnici prudko zabrzdí, pretože si zmyslí, že zastaviť na benzínke predsa len nie je zlý nápad a dupne si na brzdu, ako sa to stalo mne pred pár týždňami v Bratislave. Ďakujem všetkým anjelom, čo pri nás vtedy stáli.

limoncino
24. okt 2013

@alex31 ja som mala perfektnú inštruktorku, myslím si, že mať niekoho iného, tak mi to šoférovanie tak nejde 🙂

brnka
24. okt 2013

@alex31
@limoncino baby, dakujem vam za podporu, viem, ze on s tym autom suhlasit nebude, uz som uvazovala, ze si ho kupim sama, ale predsa len by som potrebovala niekoho skuseneho , kto by mi s kupou poradil. A moj brat sa tiez len prizera, az mam obcas fakt pocit ako keby som bola debil ☹

alex31
25. okt 2013

@brnka .... a co rodicia ? nesoferuju ? nemohli by pomoct ? alebo nejaky byvaly kolega ci kolegynka alebo mila susedka ? skus sa len nad niekym zamysliet oslovit a uvidis ... silno drzim palce aby si nam tu mozno o par mesiacov napisala ake je soferovanie super a ako si to uzivas 🙂

brnka
25. okt 2013

rodicia nepomozu - mama zije mimo a s otcom sa velmi nestretavam ☹ . Si velmi mila, dufam, ze to naozaj nejako prekonam a konecne zacnem 😉

zuzu8655
2. dec 2013

baby, chodi teraz niektora na vodicak a ma z toho strasny stres? ☹

michalag
2. dec 2013

@zuzu8655 ano ja a vzdy sa bojim ako cert kriza. Vcera som vystupila z auta tak sa mi nohy podlamovali.
Na jednej strane sa to chcem naucit na druhej strane strach je vacsi, co nie je dobre a viem to, ale ....
Preco aj ty sa bojis? Kedy ta cakaju skysky?

zuzu8655
2. dec 2013

@michalag ja som mala zatial asi 5 jazd, dnes prvu po meste. Neviem sa zbavit strachu 😒 a instruktora mas akeho?