Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

bezaz
1. feb 2008

maca skor skolu smyku by som brala.. 😉
baby aj my chodime po tej starej ceste, idem az do luznej a tam odbocim z hlavneho tahu.. trva to minimalne o polovicu menej ako po hlavnej...
a musim sa priznat, uz som sa zaradila medzi tych bezohladnych vodicov, co predbiehaju do samorina kade tade 😅

maca28
1. feb 2008

bezaz tak najprv treba prekonat strach a potom sa mozme smykat 😀

kisska
1. feb 2008

Ahojte dievcata, priznam sa, ze som neprecitala vsetko, ale dufam, ze moj priklad by mohol aspon niektorym z vas pomoct. Mam vodicak uz 7 rokov a myslim, ze soferujem celkom obstojne... alebo aspon celkom rada. A vdacim za to drahemu, ktory ma prinutil urobit si vodicak a mala som ho len 3 dni, ked sme isli autom (Skoda 120) na dovolenku do Chorvatska. Je pravda, ze on ma ucil uz pocas autoskoly a nebal sa, ze pride o auto. Ale to sme chodili na velke parkoviska, opustene cesty a podobne 😉 . Priznam sa, ze hned po vodicaku som este skoro rok mavala stavy, ked som sa na soferovanie jednoducho necitila, hlavne po tme, v zime, za dazda a podobne...
Jedine, co vam mozem ale odporucit je - trenovat, trenovat, trenovat. V klude polovickam vysvetlit, ze chcete ist jazdit niekam, kde nie je vela aut a aby vam pomohol, ale bez kriku a nervov (ja som vtedy vystupovala z auta v strede premavky), ale ze nech vam poradia, trebars aj kludne vas budu navigovat, ked preradit, podradit, pribrzdit. Ale hlavne nech vas podporia a robia to s vami...
Niekto tu pisal, ze jazdi len v noci a cez den sa boji. Odporucam skusit to aj cez den, mne sa vtedy jazdi ovela lepsie, ked vidim 😉 . Nema vyznam nutit sa soferovat, ked sa potrebujete niekam dostat na cas, alebo sa nedajboze este ponahlat. Kludne si urobte par vyletov autom mimo mesto, aby ste si zvykly na pocit za volantom, na koordinaciu noh a ruk, verit si, kedy je co zaradene... a pomalicky pridavat dedinu, krizovatku az po ozajstnu dopravnu spicku a ked budete verit svojmu autu, ucit sa predbiehat, cuvat, parkovat a ine lahodky 😉
Drzim vam vsetkym palce a prajem milion kilometrov bez nehody. Lebo uprimne, to ako jazdime (ako zeny soferky) je vizitkou nasich poloviciek a ja z duse neznasam, ked niekto povie "JASNE? ZENSKA ZA VOLANTOM!!!". Pretoze ked sa to raz naucime, sme sikovnejsie, ohladuplnejsie a prijemnejsie spolusoferky, pretoze my si za volantom nemusime nic dokazovat 😀

bezaz
1. feb 2008

maca po cviku na tahu BA - Samorin sa uz len tak nebojim, ale pri tychto poladoviciach by som chcela nacvicit, ako auto reaguje, co treba spravit, comu sa vyhnut a pod..
kisska ja len k tomu tvojmu prispevku.. dnes som na krizovatke pustila uja na strasnej tatrovke a ten chudak skoro vypadol z okienka ako sa vyklanal, ze ho pustila blondynka na passate 😀

kisska
2. feb 2008

bezaz - 😀 😀 😀 😀 si viem predstavit, lebo mnohym chlapom by sa asi nieco stalo, keby to urobili - dali niekomu prednost aj ked nemusia. Ale zase ta hanba, ked ich zahanbi blondinka na silnom aute 😉 😉 😉

ja som inak robila autoskolu v BA a celkom som nadavala, ze som si ho mala urobit v NR na tych nasich dvoch krizovatkach. Hlavne, ked sme nastvali instruktora a nechal ma jazdit po starom moste s autobusmi, alebo ma nechal celu hodinu cuvat s privesnym vozikom... ale uz ked som vodicak dostala tam, tak uz by som mala odjazdit cokolvek (na Slovensku 😉 ). Ale nehovorim, ze neboli zo zaciatku jazdy ked som sa bala... ale tym, ze som si potom musela vybrat - bud budem niekde cestovat pol dna busom, alebo sa niekomu doprosovat, aby ma odviezol, alebo sa to naucim sama a budem sebestacna... Ale drahy este dodnes najde nieco, co by mi okomentoval 😉

i.n.g.a
4. feb 2008

nanyka-minule som ta videla jazdit po ba a fakt si to zihas.no musis sa prisposobit podmienkam.ja sama nerada jazdim po ba,kvoli uz spominanom sposobe jazdy nasich zlatych vodicov

bezaz
4. feb 2008

kisska ja som robila autoskolu v PD, kde v tom case boli dokopy dve svetelne krizovatky.. ked som prisla do BA a mala som soferovat 2milionove auto bez SPZ, tak som mala hystericke zachvaty.. ale fakt pomaha len jazdit a jazdit
nanyka by si si pokecala s mojim muzom, ten na pristavnom chyta zachvaty a vykrikuje, aby som nikoho nempustila, ked sa nerozbieham dostatocne rychlo a nejaky hnup sa predo mna strci, nadava, ze ho mam vytrubit 😀

nanyka
4. feb 2008

treba byť nanajvýš opatrný..je jedno či v ba alebo niekde o tisíc km ďalej 😉 😀 .
ja nežíham - len rada jazdím 😀 .

kardia
11. feb 2008

jéj, som rada, že ste našli túto tému. tiež som robila vodičák, len kvôli zaplneniu bodu v životopise. pri pohovoroch na otázku šoférovania kývem hlavou, a v duchu dúfam, že to nebude často. ja okrem strachu z riadenia a nezvládnutia premávky mám ťažkosti s orientáciou a nielen cudzom meste. vlastné mesto som absolvovala s manželom niekoľkokrát a môžem povedať, už ho od volantu poznám. 🙂

zuzpidka
12. feb 2008

Ahojte. Tak ja som si vodičák urobila, keď som bola s dcérkou na materskej, ale potom som nejazdila. Teraz keď už chodí do prvého ročníka a školu máme o 10-12km vzdialenú, tak aby nemusela veeeeeeeeeeeeeeľmi skoro ráno vstávať, tak som musela začať jazdiť. A je to supeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeer. 😉 🙂 Len chlapi sú otrasní vodiči. Niektorí, pretože sú aj gentlemani. A berú ohľad na ženu začiatočníčku. Len treba dávať veeeeeeeeeeeeeľký pozor a sústrediť sa na cestu. ☹ 😉 🙂

penelope2066
12. feb 2008

ja som teraz bez soferovania,lebo nam praskla brzdova hadicka tak sa to musi opravit.ale aj tak vacsinou jazdi priatel lebo je to jeho auto ale ja mam v plane si kupit svoje nejake starsie ojazdene.takze musim zacat setrit.

tilly
12. feb 2008

penelope, aj mne raz praskla brzdová hadička, rovno v križovatke, ledva som to ubrzdila podradením a tak... ale to ešte na mojom starom autíčku, bola sranda 😀

nanyka
13. feb 2008

fúha, dievčatá to len tak môže prasknúť brzdová hadička? nestrašte ma 😅

tilly, že sranda 😅 klobúk dolu 😉 ..

expertka8
14. feb 2008

😀 😀 😀 😀 ...zdviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiham vam vodicske sebavedomie...vodicky 😀 😀 😀 😀 😀

http://www.bleskovky.sk/cl/10/211514/Takto-park...

tilly
15. feb 2008

nanyka, ono to auto horšie brzdilo už dlhšie, len môj vtedy ešte priateľ mi hovoril, že si vymýšľam, potom sme sa raz ráno pohádali a už som cítila cestou z kopca (bývali sme na dlhých dieloch), že to nejak ešte horšie brzdí, len som mu nechcela volať, lebo som na neho bola strašne nasr... no a potom mi to prdlo na križovatke prievozská miletičova 😀 je to taká menšia križovatka 😀 😀 😀 😀 😀

inak perfektný program chodí na ČT, volá sa to stop a sú tam dobré postrehy... dnes tam bolo o alkohole a trošku ma zarazila infoška, že pri každej 10tej nehode asistuje alkohol 😠

tilly
15. feb 2008

😀 😀 sedemnástka si asi išla pre postinor 😀

lulufon
15. feb 2008

Postinor sa uz nevyraba 😀 😀 😀

ivkka
15. feb 2008

Ahojte,ja mam vodičák už asi tri roky a od vtedy jazdím aktívne akurát že na svokrovom aute a jediné čoho sa bojím je že mu ho niekde oškrem keď parkujem 😀

nikolet02
15. feb 2008

ja mám vodičák 2roky a nešoférujem,môj drahý ma pár krát sfúkol a hotovo,koniec aj ma to mrzí ale čo už možno raz......

oriel
16. feb 2008

Ahojte,ja mam vodicak uz pat rokov,novobec nesoferujem.Terez v jari uz chcem zacat. /no to hovorim na konci kazdej zimi/papa

penelope2066
16. feb 2008

ja uz mam vodicak vyse 2 rokov ale vcera som mala problem vyjst od jednej pumpy kde je velmi husta krizovatka.stala som tam vyse 10 minut kym som sa konecne pohla.soferujem tak v priemere 3x do tyzdna co pobeham po nasom meste.

sue111
19. feb 2008

Ahojte

som tu novacik, len od dneska.Ked som si precitala vase prispevky na soferovanie musim uznat ze mam rovnaky syndrom, myslim tym obava zo soferovania. ma z vas niektora skusenosti ze mu trebars na kondickach v autoskole pomohli sa "vyliecit"?mam presne tie iste obavy ako pise mitinka a grettka ze nestihnu zareagovat abo nedodrzia predpisy.dnes sa jazdi hrozne skratka su soferi a "soferi" co maju vlastne pravidla jazdy.rozmyslam o kupe dakeho starsieho auticka na kondicky.ale mam obavu jazdit sama a problem je ze mam este vacsiu tremu jazdit s niekym kto je dobry sofer lebo ten vidi aky som mantak.len fakt je ze ked si clovek nahovori dopredu ze to nezvladne tak to fakt nezvladne.troxa zavidim tym co skratka boli hodene do vody a jazdit zacat museli.to presne plati aj na mna.len zatial som nebola nutena ☹

matullienka
19. feb 2008

ahojte kocky:
aspon viem ze som v tom neni sama ja som ani len nenabrala odvahu urobit si ho ja neviem coho sa tak strasne bojim

mallorry
19. feb 2008

ahoj holky, ja mela taky strach, ale zacala jsem s manzelem jezdit, prvni jizdy nic moc, ale postupne se to zlepsovalo...dulezite je jezdit ze zacatku s nekym, abyste pomalu ziskavaly duveru v samu sebe a hlavne pokud mozno ze zacatku jezdit denne, nebo ob den, aby se co nejrychleji vsechno zautomatizovalo...mno vim, ze se to jen tak rekne, ale ja taky od ridicaku vubec nejezdila, az tak po sesti lety jsem zacala. Nejlepsi je opravdu hned po zkouskach zacit jezdit! clovek musi jezdit pomalu, aby se nebal a vykaslat se na ostatni rychliky 😉 a pak se vsechno zautomatizuje a budeme profici 😉

tinni
19. mar 2008

kocky, neuverite, co sa mi stalo...! vcera vecer som sla domov, zaparkovala som, uz som sla von z auta a zrazu do mna vrazil opity!!! sused, cele moje dvere poskriabane a preliacene... 😖

julova
19. mar 2008

Matka - zabit ho je malo 😠 😠 😠 ...dufam, ze to pekne zacvaka 😖 ...aj ked je to na porazenie, este ze to odniesli len plechy 😔

a ja som si urobila vodicak, ked som bola v 35 tt..ale odvtedy som jazdila len 2x..a odkedy je Terezka na svete, tak neviem nabrat odvahu :-/...mam strach...obzvlast tu v Bratislave...ale uz sa odhodlavam, ze pojdeme aj s MM napr. cez vikend rano, kedy je slabsia premavka...ale asi sa pokadim, ked budeme mat malinku v aute 😅

tinni
19. mar 2008

jul, vsak to som mu povedala, ze moze byt rad, ze len moje dvere su znicene! ja by som zabila ludi, ktori si opiti sadnu za volant-neznasam to!!!!!!!
a to som ani policiu nemohla zavolat, vsak je to sused, este k tomu aj Risov kamarat...

jul, ja som zacala jazdit hned ako som dostala vodicak, tiez som sa bala, ale povedala som si, ze ked nezacnem hned, tak uz sa k tomu neskor budem tazsie odhodlavat... najhorsi je prvy mesiac...
ale neboj to zvladnes 😉
ja som od zaciatku jazdila sama s malickou na zadnom sedadle 😀

zuzpidka
19. mar 2008

Julova, treba len nabrať odvahu a aj okolnosti ťa donútia. Aj mňa donútili. Inak ja som mala v pondelok menšiu nehodu s autom. Cúvala som a na mojej ľavej strane bol hrbolček, na ktorý som vyšla ľavým zadným kolesom a skrútilo mi auto trošku do priekopy. Ale pekne som z priekopy vyšla. Odniesla si to len ľavá zadná zásterka. Odvtedy keď cúvam, tak pomaly ako slimák a sledujem všetko naokolo. 😒
Mňa prinútilo k šoférovaniu to, že nemal kto voziť dcérku ráno do školy. Vozil ju svokor, ale bola prvá v škôlkárskej rannej družine. Prevzala ju upratovačka, ktorá otvárala školu. Chudáčka musela dcérka veľmi skoro ráno vstávať, tak som začala šoférovať. A je to už dobre. Nadávam na šoférov-chlapov, ktorí si myslia, že su pánmi ciest. Ohrozujú všetkých naokolo. 😠
Tak vám držím palce a želám, aby ste nabrali odvahu a začali šoférovať. 😉 🙂

claire
19. mar 2008

Fabiana, já jsem v podobné situaci, i když doufám, že už vyřešené 😀

Řidičák mám od ledna 2006 a přiznám se, že od té doby jsem nejezdila, i když auto máme. Bála jsem se, připadala jsem si jak největší pitomec na silnici, co se ani netrefí do pruhu (což byla bohužel pravda) 😔

No nicméně okolnosti posledních měsíců, kdy jsem několikrát prošvihla nějakou více či méně důležitou akci, protože mě tam manžel nemohl odvézt (byl v práci, nebo v zahraničí a auto tudíž stálo v garáži) a já nesehnala taxík, mě opravdu nakoply k tomu, že nijak jinak se toho strachu nelze zbavit, než jezdit.

První dva týdny jsem jezdila výhradně s manželem, na kterýho jsem štěkala dotazy typu "jak to mám objet tu díru?", "kdo má přednost?", "řekni mi, až budu moct vjet na ten kruhák" a postupně jsem se ptala míň a míň. A jezdila jsem hlavně o víkendu, kdy bylo míň aut. Po dvou měsících už jezdím i sama i v "normální dopravě" a dovezu se kam potřebuju - bojím se furt, ale NE SEBE (že to nezvládnu, že dělám všechno blbě a že určitě ohrožuju ostatní). Dá se to překonat 😎

levik
19. mar 2008

caute babule. no ja som tiez mala uz panicky strach - 3 roky s vodicakom a bez soferovania, ale chcela som sa prekonat, lebo som sa to chcela naucit, kym pride mimco.. takze teraz od minuleho leta jazdim kazdy den, casto aj cez centrum bratislavy. ale tiez som zvedava, ze ci budem znova rozklepana, az tam raz budem mat to mimco. vlastne urcite ze budem, ale to tiez prejde.. respektive takmer prejde. auto je dnes pocas materskej v bratislave nevyhnutnost, takze julova do toho 😉