Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

janaalzbeta
20. júl 2012

no sadnúť a jazdiť. Ja som po 10 rokoch sadla za volant v zahraničí v Írsku. No potom doma som mala chaos................No môj sedel vedľa mňa a ja som jazdila aj malé vzdialenosti..............no a už jazdím normálne.............len občas zastresujem keď ide kamión čo som prekvapená, lebo v Írsku mi to nerobilo problém to tu áno......................a ináč hrozne nadávam keď mi nedajú prednosť a tak..............ale v cudzích jazykoch aby drobec nerozumel....................a mám pocit,že tu táto téma už bola......................tak sadni za volant s chlapom a jazdi 🙂 🙂 🙂 ono to chce len odvahu neboj zvládneš to.................a ja som zvládla a som tu xixixi 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

briketa
20. júl 2012

@akramgad to rozjazdis. Stalo sa mi podobne co Tebe, pred desiatimi rokmi. Potom este pocas rokov do mna trikrat naburali.
Ale rozjazdis to. Kazdy jeden krat to bude znova lepsie a lepsie.
U nas nie je ina moznost ako chodit autom, tak som skratka nutena aj po nehode jazdit okamzite, stale aj vsade.
Len to nevzdaj.
Taku pikosku - ked som si tu v Amerike dorobila ich vodicak z nasho, bolo zemetrasenie na moje jazdy. V meste nesiel ani jeden semafor. Ja taky stres, ze by sa mi krvi nedorezal 🙂 ale zvladli sme to.
No a hned na druhy den som musela ist pre MM do Los Angeles na letisko. 14-prudove dialnice a na letisku take mnozstvo aut a taka premavka ako na celom Slovensku dokopy. Ako sme prisli domov, ja som si musela dat pohar vina 🙂

ined77
20. júl 2012

@alinocka ...to zvládneš 😉 .
jestli tě to uklidní, mně to chcípne občas dodnes, hlavně při rozjezdu do kopce 😝 😀 .
tu "souhru" nohou při rozjezdu se naučíš ježděním, pak ti to ani nepřijde 😉 .
a učitel je zkušený, toho jen tak nevytočíš 😉 .
hodně štěstí! 🙂

ined77
20. júl 2012

@briketa ...to by byla moje smrt něco takového 😲 😀

ffiinnkkaa
23. júl 2012

Jéé pro mě aktuální téma. Řidičák jsem si chtěla dělat už v osmnácti, ze strachu jsem to odkládala 8 let 🙂 Dneska mám za sebou druhou jízdu a nějak si nedovedu představit, že ho udělám.

stresko
1. aug 2012

Ahojte chcem sa pridat do diskusie,ja som si robila vodičak este v 18-ke.Vobec som nemala strach z jazdenia,potom som bola tehotna MD,uplne som prestala šoferovat.Teraz mam 30r.chodim do prace a povecme si uprimne ze v dnesnej dobe je auto nevyhnutnost.Tak som sa odhodlala zase jazdit,snazimm sa aj ked som uz pri cuvani oskrela auto.Trapilo ma to mesiace-chudak ten pan co som mu to spravila.Ale nevzdavam sa!!!! len to cuvanie....... 😢

michalka78
1. aug 2012

@alinocka tak ty si môj prípad..ja som si tiež vodičák robila len kôli dcére (má downov syndrom+choré srdiečko a ešte je aj hyperaktívna..)takže pre zvýšené riziko infekcie je pre nás cestovanie lepšie autom..od septembra nástup do školky...do nášho auta nesadnem ani keby ma tam uviažeš-je veľké a nejde mi...takže autobus..Je mi však jasné,že raz aj tak musím začať..už teraz sa mi o tom sníva a bolí ma brucho!..tak ked nastúpiš na kurz ozvy sa ako sa ti darí!

alinocka
1. aug 2012

@michalka78 no 10.8 začínam a už mám stresy-keby nemusím tak ho nerobím ale kvôli malej musím a strašne dúfam že ho spravím (aj ked sa bojím) hádam sa mi zdvihne aj sebavedomie 😉 😎

lienka434
6. aug 2012

@ffiinnkkaa ahojky aaa ako si na tom teraz??? ja som zacala robit ridicak pred tyzdnom a dnes som bola v premavke s ucitelom,fajne ma potrapil..teda ja som v zivote za volantom nesedela,neviem ako to vsetko funguje co jak...nemam tu zrucnost,takze kym mi to zapne co hovori alebo ako to urobit.Dostala si sa ty uz do toho?

ffiinnkkaa
11. aug 2012

@lienka434 První dvě lekce jsem si byla jistá že to asi nedám, ale na třetí mi hezky všechno vysvětlil a já se nějak konečně chytla 🙂 Další jízdu mám v pondělí tak uvidím, ale už se na ní těším 🙂

erika1977
4. sep 2012

@michalka78 Ahoj ,tak už som začala jazdit.Syn začal chodit do škôlky, do susednej dediny.Tak to ma motivovalo.Ešte mam strach ale kvôli nemu to prekonam. 🙂 Držte mi palce

erika1977
4. sep 2012

@alinocka Ahoj ten strach poznam.Ja sa ho prave snažim zničit 🙂 .Aj ja kvôli malemu,ktory začal chodit do škôlky.Pre tie naše detičky sa oplati všetko na svet 🙂 .Len musiš aj po kurze hned jazdit a nie ako ja že som vodičak na 7 rokov dala do skrine.Držim ti palce 🙂

alinocka
6. sep 2012

Ahojte chdí sem ešte niekto,či len tak občas 😉 ?
Včera som mala prvý krát trenažér-zajtra mám zas...............a som si tam jazdila ako pani po tráve a v proti smere,radila som bez spojky atd---hlavne že viem že ked radíš musíš stlačiť spojku-ale za boha som to nemohla skoordinovať.........ach by som si ani na ten trenažér vodičák nedala......
Hadam to bude zajtra lepšie........

katusska1
6. sep 2012

@alinocka trenazer je nic proti skutocnemu autu... mne to stale skriekalo, ze radim bez spojky a v aute sa mi to nestalo ani raz 😉 neboj sa, vsetko sa naucis... a naucis sa hlavne po autoskole, ked budes chodit sama a vo svojom aute 🙂)) nevzdavaj nic dopredu 🙂) onedlho sadnes do auta a budes sa viezt, ani nebudes vediet ako 🙂)

katusska1
6. sep 2012

@alinocka a urcite po normalnej ceste nepojdes v protismere a ani po trave 🙂)) to ti proste nepojde a instruktor ti to tiez nedovoli, teda, aspon by nemal dovolit 😀DD

alinocka
6. sep 2012

@katusska1 dúfam že sa to naučím a v aute sa mi to nestane-ten trenažér je strašne citlivý mne sa ani nezdalo že by som volantom nejak moc zatočila a už som sa vozila po tráve alebo proti smere 😝 😝 ..........no veru chce to len prax,,,,

natali444
9. sep 2012

vsetci co mate strach zo soferovania kupte si automatiku, to sa neda porovnat, bohuzial u nas kazdeho otrasny pristup v autoskolach a hlavne na manuali tak odradi, ze vela zien nesadne uz do auta cele roky a pritom staci keby konecne aj v Europe pochopili, ze naco preradovat a mat este nejaku sprostu spojku, ked to ide ovela lahsie a bezpecnejsie, clovek sa sustredi na jazdu, inak v Bratislave sadnut celkovo do auta chce odvahu, nakolko nikto nerespektuje predpisy, a z toho potom prameni strach, ze seriozni soferi si netrufnu jazdit. To chce zmenit celu legislativu a trestat ludi basou za ozransku a rychlu jazdu. V zivote som nevidela tolko nehod ako na Slovensku a tom som toho uz dost precestovala.

dada1212
9. sep 2012

zaujímavá téma. ja by som tiež vodičák a auto strašne potrebovala a nemyslím si, že som úplne antitechnický typ, že by som mala problém s ovládaním auta.
ale problém by bola určite moja povaha, som strašne opatrná a pri takých vodičoch aký sú na našich cestách by som sa po nejakej nepríjemnej situácii určite rýchlo zasekla. 😒
toto je ešte horšie, lebo ak niekomu aj šoférovanie nejde, ale odhodlá sa sadnúť si za volant, tak jazdí, hoci nie najlepšie a po veľa jazdách sa naučí aj prijateľne jazdiť.
ale ak je problém v povahe, zmýšlaní a konaní tak to je väčší problém.

ffiinnkkaa
13. sep 2012

V úterý poslední jízda..nějak nemůžu uvěřit 😉

michalka78
14. sep 2012

@natali444 tak toto čo si nápisala : " bohuzial u nas kazdeho otrasny pristup v autoskolach a hlavne na manuali tak odradi, ze vela zien nesadne uz do auta cele roky a pritom staci keby konecne aj v Europe pochopili, ze naco preradovat a mat este nejaku sprostu spojku, ked to ide ovela lahsie a bezpecnejsie"..tak to si vystihla presne!..to je aj môj prípad...spojka ma tak hrozne "deptá",že po autoškole som pár krát šoférovala,ale spojka bol pre mna obrovský problém až som sa po pár neúspechoch zasekla tak,že už som vyše roka nesedela za volantom!!! a pritom by som tak súrne potrebovala jazdiť že mi je až do plaču!...ale ten strach je silnejší a preto sa každý den trepeme s malou ( má DS,je hyperaktívna,na zastávke mi stále uteká .... )zo školky autobusom! To cestovanie ma tak stresuje že som sama na seba naštvaná aká som zbabelá a tvrdohlavá,že nechcem za ten volant sadnúť!..hrozne túžim po automate aby mi to dovolilo sústrediť sa na cestu a nie na tú blbú spojku!

ffiinnkkaa
14. sep 2012

Termín zkoušky 1 října..jejejej 😉

meleri
15. sep 2012

ja mam na autoskolu nejhorsi vzpominky, stres, malo praxe, a jeste typka ktery nas holky osahaval a jinak obtezoval...ale ted uz je to dlouho za mnou a fakt je to fajn pocit jet v aute, pustit si muziku, ale zacatky jsou tezke ...drzim palce

meleri
15. sep 2012

co muzu doporucit, sehnat klidnou mirnou osobu nejlip nejakou zenu z rodiny, kamaradku ktera je zkusena ridicka, a vezme vas v nedeli nekde na parkoviste a tam to zkouset a nebo po cerstvem ridicaku takhle s nekym jezdit nekde na opustenejsich cestach, ale hlavne to musi byt nekde kdo po vas nebude rvat, nebude vas sstresovat, coz dost casto delaji chlapi, hlavne manzele otcove, tak s tema radsi ne...

mabbles
16. sep 2012

baby kúpte si automat🙂

kleo80
19. sep 2012

Ahojte som rada že je tu tato tema ja som tiež dlho nešoferovala....spravila som vodičak ale potom mi nasi roky nedali auto.A presne dneska som skusila s manželovym,teda našim ale strasne panikarim,hlavne ak mam nejaku zabranu v ceste,ak treba prebiehat,obchadzat zastat....mam z toho depku pripadam si neschopna ☹ Nechapem ako som vedela spravit vodičak 🤐 možno som si viac verila....neviem....dost ma to stve vela by mi pomohlo keby mi to slo.Manžel je malo doma a cudzí mi nosia dieta do školy 😒

michalka78
22. sep 2012

@kleo80 ani nevieš ako ti veľmi rozumiem...ako keby píšeš o mne..☹

kleo80
1. okt 2012

@michalka78 najhoršie na tom vsetkom je to že v kuse panikarim.Napriklad vcera som bola s manzelom soferovat.nepodarilo sa mi prehodit rychlost stale hodim 1ku namiesto 3ky.Tak mi auto zacalo skakat po ceste 😖 všetci čumeli.Už som bola nervozna lebo predtym mi to slo ale vcera som to skusala 4krat a stale zle.Hrozne som sa nastvala.Vrcholom vsetkeho bolo ze som sa nevedela (po tyzdni soferovania)pohnut z normalnej rovnej cesty.Doteraz neviem prečo kedze som robila vsetko normalne ako doteraz. A večer som si už lahala s plačom aka som neschopna ☹ ☹ ☹

dajana56
2. okt 2012

Vodičák som robila v 18 rokov, nejazdila som 19 rokov, potom som mala úraz nohy a ked som skúšala na našom auto, často mi to zdochlo a to ma odrádzalo ☹ ! Aj kondičné jazdy som si zaplatila, ale nepomohlo to ! Teraz sme kúpili automat - malé autíčko, staršie a to je úplný rozdiel ! Vôbec mi to nezdochne nikde, ked som na semafore, pustím brzdu, ide mi to dopredu pomaličky- akoby na jednotke !!! Predtým som sa bála, že kde mi to zdochne, veľakrát som spojku skoro pustila a zdochlo mi to !!!
Super- úplne sa mi zdvihlo sebavedomie 🙂 !!! Už nemám ten strach ako predtým - odporúčam všetkým !!! Ešte musím sa zdokonaliť v parkovaní a v cúvaní: aj ked mám kameru-neviem presne nacúvať -parkujem radčej ďalej, nie medzi 2 autá !

erique12
12. okt 2012

ahojte, tak toto je moja tema🙂
presne, mam vodicak od 18tich, do minuleho roku som nejazdila. autoskola bol jeden horor pre mna. jedine co som sa naucila bol asi mat panicky strach. ked tak pocuvam, vela zien hlavne ma z autoskoly blog zo soferovania. stale do mna iba hucal, nadaval, kritizoval.. no fuj, bolo to uz pred 15 rokmi, ale doteraz si to pamatam a je mi z toho zle.
az teraz som si povedala, ze ked uz budem mat drobca a budeme mat auto, bude super handy, ked budem aj ja mobilna, ved co AK nieco a ja nebudem mat ziadny odvoz?? a aj uz ma nebavilo cestovat vlakmi do roboty a stale byt odkazana na to, ci pojdu alebo nepojdu, vyckavat, tlacit sa atd.
len ja viem, kolko guraze ma to stalo, zavolat jednej autoskole (odporucil kamos, na ich stranke mali, ze maju aj specialne treningy a certifikaty ako ucit ludi s panickym strachom zo soferovania) som sa na to dala..
na sk som v autoskole jazdila na 4 prevodovej skodovke, v malom meste NZ, skoro ako dedina. tu v NL uz na dieslaku a potho na 4 prudove dialnice, kde to frci nabite 24 hodin denne. Holandsko je strasne mala krajina, maju uzasne dialnice, ale bohuzial su vacsinou stale plne. avsak ten pristup trenera sa nedal porovnat. normalne mi vzdy vsetko vysvetlil, co mam robit ked sa stane toto, kam s mam pozerat, vsetky mozne pripady, ako riesit co najbezpecnejsie, atd. musim povedat, aj podpora mojho draheho mi pomohla.. aj tak to nebolo najlahsie, zacat sama jazdit..
doteraz mam este mierne krce a velky, ked idem jazdit, neriskujem, aj ked mi to zhasne nahodou, idem dalej, niekedy tak pridam ze pneumatiky skripaju ako na formule 1, ale ide to.
zacala som tak, ze male a hlavne zname trasy si davat.. teraz jazdim do roboty, ca 60km denne cez dialnice, stale tie iste trasy, zapchy a tak dalej, pouzivam GPS, ak mam ist na nove miesto, na google maps si presne pozriem, ako to tam vyzera, kde mam odbocit na dialnici, vsetky krizovatky si pozriem na fotkach lebo pre mna je dolezite poznat cesty, ked viem kade mam ist, je to ok. nemam stres z toho tolko potom.
co sa tyka radenia, je to dolezite, lebo to musi byt totalna automatika, nemozem sa sustredit na radenie, musim sa sustredit na premavku. no stalo sa mi, ze som sa rozbehla na dvojke napr. parkujem tiez radsej pomimo, ak sa da.

inak problem preco sa tak bojime je mozno tou autoskolou ,tym ako sa na sk jazdi, to je vysledok, otrasna neefektivna vyucba, nahananie strachu, plus prachati dementi, co si mozu kupit tazke bmwcka, mercedesy, audiny, jazdit si ako sa im zachce.. atd. fakt nechapem cim to je, ale este som nevidela aby taketo auta normalne jazdili....

erique12
12. okt 2012

fuha, ale som sa rozpisala.... 😀

este som chcela male sikovne auticko (idealne na zaparkovanie hocikde) ako napriklad automaticku toyotu aygo, ale je draha na take ini mini, plus si hovorim, co na tom zalezi ake auto, ked viem soferovat, musim vediet soferovat kazde auto..