Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

marielik78
28. sep 2015

@ajuska80 Mozno velmi nepomaha, ze jazdis zriedka, teda aspon tak som to z tvojho prispevku vydedukovala, ale mozno sa mylim... mne pomaha pravidelnost... ked som zacala v juli jazdit, tesila som sa, ked sa mi podarilo nutene ist iba raz za tyzden, ale tym padom sa ten strach nemenil, ta panika bola pred kazdou jazdou rovnako intenzivna a ked som na prelome august a september nejazdila skoro tri tyzdne od julovych zaciatkov, tak som bola zase na zaciatku... Teraz po dalsom mesiaci uz viem, ze cim viac jazdim, tym lepsie... tym rutinnejsie sa to stava a strach mizne a radost rastie... Ale nie sme vsetky rovnake, asi niektore z nas miluju jazdit a maju ci mali strach pociatocny... ale asi su aj zienky, co aj ked jazdia, nemaju z toho radost a potesenie... Tak verim, ze u teba to je len ten pripad, ze to chce pravidelnost 🙂 A ked nie, ze si naozaj ten typ, co soferovanie nebude nikdy milovat a vyhladavat dobrovolne, tak i tak skus prekonat ten strach, napr. prehravanim vlastnych uspechov, ako si doterajsie jazdy hravo zvladla, ako si bezpecne vzdy prisla, prip. ako ta pochvalili najblizsi 🙂

marielik78
28. sep 2015

@deniska08 Nemas zaco 🙂 Myslim, ze s detickami by si nemala jazdit, aspon nie hned... iba s muzom, sama, ci s kamoskou... hlavne niekym, kto ta podpori, je to na zaciatku nesmierne dolezite... s niekym, kto vyzdvihne "objektivne" tvoje kvality a naopak, kritiku poda primerane 🙂
Vyjazdu z kopca sa neboj, pribrzdis, budes sa pozerat na oba smery, nadides si tolko, kolko bude nevyhnutne, aby si mala prehlad o dopravnej situacii na hlavnej ceste...
Moj vyjazd hned od prvuckej jazdy, bez toho, aby sa niekto ulutostil mi auto vytiahnut...: parkujeme na minus dvojke v podzemke (podzemky ti asi nemusim opisovat, ake su otrasne, tmave, uzke parkovacie miesta, stlpy, zakruty...), vyjazd cez podzemku k rampam (k rampam zakruta) prudko do kopca, hned zakruta, zase po prejdeni dalsieho podlazia prudky vyjazd do kopca cez rampu a hned zakruta (pricom sprava ti moze vyletiet auto), po 10 m hlavna cesta a po davani prednosti vsetkym (odbacam dolava) zase po par metroch komplikovana krizovatka... No a ked si to predstavis opacne, tak odbocky doprava su zase ovela lahsie, ale tie prudke kopce a rampy dole... No a som tu a az sa musim smiat, ze z toho som mala vacsiu paniku ako z jazdenia ako takeho, pritom to nie je nic zlozite...

Musis to prosto parkrat skusit a ist a uvidis, ci to je skutocne take "zle"... vacsina veci sa nam zda ovela strasnejsia, nez skutocne je, ale to si vytvarame le na len my sami...

deniska08
28. sep 2015

Poslem ti jednu foto..fotila som to teraz v stredu..dalsia nehoda...na foto uvidis v lavo cesticku hore..(oznacila som cervenym kruzkom )a tam byvam..odtial musim vyjst.a tam je ten strach..aj ta baba s tym ciernym autom odtial schadzala dole a z lava do nej vpalilo auto..proste nevidis,ci ide auto,lebo je tam neprehladna zakruta....☹ ako ty pises..viac si sa bala vijazdu s garaze 😀 kazdu cestu si stale v hlave planujem,kazdu zakrutu,jamku a ked idem k autu,pride taky strach,ze idem do pivnice,vyberiem kocik alebo vozik a idem ☹

deniska08
28. sep 2015
marielik78
28. sep 2015

@deniska08 No presne viem, aky mas strach, ja som tak velakrat v juli isla dole do garaze, bud som nesadla do auta vobec, alebo ano, ale tak som sa klepala, noha mi nadskakovala, ruky nekontrolovatelne... ale prekonala som to, musela som...
A nie je to tam pekne, uznavam, ale ja to nemam tu o nic veselsie a prehladnejsie... Chapem, ze mas strach, ale daj mu nafrak... Posli ho postupne kade lahsie... alebo, ako sa ja hram s mojou dcerkou obcas - predstavime si ho ako chlapte strasidielko, ktore je este vystrasenejsie samo o sebe, ktore ide pekne za ruku s nami (prip. sme sa hrali, ze sedi vedla mna v aute na mieste spolujazdca) 🙂 Musis si nieco najst, preco to prekonas a prekonat to a uvidis ten uzasny pocit potom 🙂

deniska08
28. sep 2015

@marielik78 ja ti dakujem..s celeho srdca...vera som objednala auto do servisu,nech mi ho pozru a idu mi menit celne sklo,lebo manzelovi,ze kamienok odlete a zacalo nam to praskat..a ked mi povedia,,kedy bude auto hotove,tak sa hned idem objednat na kondicne jazdy..najprv s autom ich (autoskoly) a potom nech instruktor sadne somnou do mojho...staci ked ma nauci schadzat od nas z bytovky a budem stastna.proste kocky nastartovali ste ma..a ciel??ciel a motivacia je taka,aby si moje krize trochu odychli a ulahcila som si zivot..Dobre?? Dakuek ti velmi pekne..srasne si mi pomohla a hlavne nastartovala si vo mne to vzrusnie opet sediet za volantom....ak dam prvu jazdu sama v nasom aute,hned ti tu pisem 😀

marielik78
28. sep 2015

@deniska08 Budem sa tesit s tebou z prvej jazdy a tesim sa aj teraz, ze sme ti pomohli "chciet" to prekonat v sebe a opat si uzivat jazdenie 🙂

marielik78
28. sep 2015

@deniska08 A este ti poviem, ze narozdiel odo mna ty nezacinas od nuly (ja som si urobila s radostou autoskolu, ale nikdy som nejazdila tych 15 rokov), jazdila si styri roky (2003-2007) ako "besna", ako pises 🙂 Iba to musis opat v sebe prebudit, hor sa na to 🙂 Najdi tu istu ja (co pred rokmi) v sebe 🙂

deniska08
28. sep 2015

@marielik78 SI uzasna..Dakujem ti...

ajdika
29. sep 2015

@deniska08 pocuvaj @marielik78 je to velka opora aj pre mna a vlastne aj vdaka jej podpore jazdim aj ja, nie sice ukazkovo, ani bez stiahnuteho zaludka niekedy 😊, ale Ty to urcite das. Inak ten vyjazd, resp. ta neprehladna zakruta je urcite neprijemna, mozno by ti chcelo podnet na policiu,aby tam aspon zrkadlo dali, obzvlast , ak tam bolo tolko nehod.

deniska08
29. sep 2015

@ajdika dakujem aj za tvoju podporu...ja som uz rozmyslala,zeby tam nieco dali,aby bolo vidno ci ide auto..uz nie jedna nehoda tam bola a tiez ten kopec je strasne strmy..a ked idu auta dole na hlavnu,tak vetsinou chytia spodok..uz par aut tam nechalo aj napravy..takze je to nebezpecne a s toho mam strasch,ze rozbijem tam auto..ale manzel mi pisal,ze mam sa do toho dat,ze on mi veri.sa cudujem,ze o deti sa aspon neboji 😀 😀 😀 😀

marion
29. sep 2015

@deniska08 uplne jednoducho sa to da vyriesit, treba dat ziadost na dopravnu policiu aby tam osadili take vypukle zrkadlo..a ty potom uvidi ci prichadza auto 😉

ajdika
29. sep 2015

@deniska08 tak to je super, ze Ta manzel podporuje. A ak je to "kludny" typ, tak jazdi spociatku s nim. Ja s tym mojim radsej nejdem ☺, lebo chyta hystericke zachvaty, ma zdeseny vyraz a drzi sa toho drzadla nad oknom jak kliest 😃. Ale ja chodim vacsinou s detmi a susedky rozvazam v ramci zacviku (tie su teda vacsie hrdinky ).

jachin
29. sep 2015

Baby ked vás čítam, tak ma to povzbudilo a mám na sobotu dohodnutú kondičnú jazdu 😅 držte palce, nech to vyjde, i ked stresujem od teraz...
a inak aj u nás je problém s vychádzaním na hlavnú cestu a dôvodom je živý plot pred bytovkou..proste treba vyjsť až na cestu, lebo nevidno dobre sprava prichádzajúce autá a navyše je cesta mierne do kopca 😝

marielik78
29. sep 2015

@jachin Tak ti drzim palce, musim sa nakopnut navzajom, taketo retazove reakcie sa mi pacia... My sme sa nakopli s @ajdika vdaka inym prispevkom a jazdime a teraz to rozdavame dalej 🙂

ajdika
29. sep 2015

@jachin drzim palce. A drzte Vy mne baby, ked pojdem dnes domov ☺.

marielik78
29. sep 2015

@deniska08 Mas v manzelovi oporu, pocut ze ti veri, je uzasne, ak je kludas, nevahaj a chod s nim 🙂 Ja s tym mojim som nerada skusala, je nervak a hlavne nie je empaticky a nevie podat nic jemne :D Takze ked pri prvej jazde (teda nie jazde ako-takej, iba po garazi v podzemke som sa presla hore-dole) na mna rucal, ze preco prekladam ruky na volante a ci som normalna (a ja prvykrat v aute!), tak som si povedala, ze tak toto nie je partak na sedadlo spolujazdca pri mojich zaciatkoch :D A hlavne dokaze mna skritizovat za nieco, co on robi bezne, hoci sa to nema robit... Nehovoriac o tom, ze ked je niekde 70tka a ja idem 65-68, tak mi povie, ze mam ist 80, lebo tak sa to robi...
Tak ak mas doma opak, gratulujem a hor sa do toho, ja som na to vyuzila kolegu mojho, zlaty chalan, co vzdy dodrziava rychlost a je kludas uzasny... A este aj dve jazdy s kamoskou 🙂 Takze uzasny start 🙂

marielik78
29. sep 2015

@ajdika Ja ti drzim ako vzdy 🙂

deniska08
29. sep 2015

@ajdika
@marielik78 moj manzel?? ved to on ma stae tlac za volant 🙂 ked som bola slobodna,tak on nemal vodicak,tak som ho vyvazala a pked si urobil a nam sa narodil syn,tak som sa nechala vyvazat ja 😀 on je uzasny...ideme k rodicom co je 30 km a on v polke cesty zastavi,vystupi a povie,draha,povoz ma..no a ja sadnem,slzy v ociach a kukam,kedy ma odtial vyhodi 😀 😀 😀 ked moja mamina ostala s detmi a niekde sme sli,tak som isla,ked vystupil,aj ked sa mi nohy klepali...ale citila som sa ako za strych cias..ale ked ideme aj s detmi,tak nemozem..zacnem plakat,on sa zlutuje a ide zase on....
@ajdika a drzim plalce silno,silno....

marielik78
29. sep 2015

@deniska08 Juj, velmi sa tesim, ze mas taku oporu v nom... Toto inak urobil pred rokom moj sef v Rakusku... Zastavil na kraji dialnice a vystupil a ze "no pod" a ja slzy, plac, klepala som sa neskutocne (to panika a tetania dokopy u mna sa zapli na plne obratky), ale isla som - velkym jeepom grand cherokee :D :D :D No ale asi iba 15 minut a potom som to odstavila zase ja, ze uz nevladzem, co som bola strpnuta a vycerpana psychicky ako kon :D A potom mi to sef spravil este na inom firemnom aute zo trikrat, u neho ma uz nic neprekvapi, ale vdaka za to, lebo toto su momenty, tie vyzvy, ktore nas posuvaju dalej tym smerom, ktorym prave chceme ist 🙂
A este mi tvoje deticky pripomenuli tu moju malu... ked mala tri roky a muz bol v Kanade vyse tri tyzdne, tak som chcela aspon preparkovat nase auto, ze nech nestoji na jednom mieste a teda nebudi pozornost a po hodinom okukavani situacie z balkona, som sa dokopala ist do auta (s malou samozrejme, kedze sama nemohla ostat v byte), vytrasena celym telom, klucik som strcila a ze nastarujtem a moja spustila taky plac vzadu... ze maminka, ty nemozes soferovat, iba tatino a strasne plakala... tak bolo po preparkovani :D A teraz pekne cuci vzadu a paci sa jej, ked soferujem, dokonca uz raz aj zaspala, co ona v aute zaspala naposledy pred tromi rokmi na ceste z dovolenky v noci :D

Budem cakat na spravicky, ked pojdes na kondicnu a hlavne s manzelom 🙂

syringa
29. sep 2015

@marielik78 😀 😀 😀 mas dobreho sefa 🙂
nase decka ani nevedeli ze mam vodicak, kedze soferoval len moj manzel 🙂 potom ked som zacala ja a sadla som si tam skoro im oci vypadli z jamiek ze preco idem soferovat, chytia nas polisi a dostanem pokutu, ked ma aj do basy nezoberu 😀 😀 😀 😀 a ked zistili ze mam aj ja vodicak, tak vzdy chceli aby som ja soferovala, a radsej sa vozia so mnou…. 😀 a ked sme v meste nahodou obaja autom - ja aj muz a on sa ich opyta s kym idu domov, vsetci traja idu so mnou 🙂 tak minimalne v nich mam velku oporu 😅 sice obcas maju tie svoje hlasky ako….. zaparkujem a celkom sa mi trafi dat to do stredu a rovno a jeden povedal - no tusim si sa uz konecne naucila parkovat 😅

marielik78
29. sep 2015

@syringa :D Ano, to aj moja v juli, ze ale ved ja nemozem soferovat a dostaneme pokutu :D A tiez v nej mam oporu, este mi namiesto senzorov pri cuvani pipa ako kuriatko :D :D :D Pritom zozadu ona figu vidi :D

deniska08
1. okt 2015

@marielik78
@ajdika Ženyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...Ja som dnes odniesla Alexka do školy autoooo...Autom....Ja neverim...Ja som to dala...A to všetko len vdaka vám..Za všetko len vám možem podakovat....Mamina mi ostala s malou a nemala som ako inak odniesť maleho,lebo invalidny vozik nechavame v škole..Tak som musela ist autom...Ešte teraz som stoho mimo...Sused ked videl,ze sadam za volant,tak mi otvoril dvere a zatlieskalmi 😀 😀 😀 😀 😀 Ste užasne.......Ďakujemmmmmmmmm

marielik78
1. okt 2015

@deniska08 No az sa mi oci zaleskli, ja sa tak tesim s tebou!!!! 🙂 Vidis a aku mas radost 🙂 Ja to prezivam uplne s tebou... A to mi mozes verit, ja som tri dni nesoferovala uz 😝 Mam abstak...
Ja ked som tak isla sama s malou od prace domov (co je kusok, iba styri krizovatky a celkom 4 minuty snad), tak som sa klepala este hodinu doma a nemohla som uverit :D
Zajtra musime byt velmi skoro rano v skole, a manzel bude v Tatrach, tak asi tiez pojdem autickom s nou, kedze to je 5 minut a peso 20... ja mam obavy vzdy iba z toho, ze nemam kde zaparkovat (co je tu dost casta realita), no ale s tym sa da vyrovnat 🙂

marielik78
1. okt 2015

@deniska08 A mas uzasneho suseda 🙂 🙂 🙂

ajdika
1. okt 2015

@deniska08 jejda, to je super! A vidis, ako sa tesis. Je to super,taky dobry pocit po tom, vsak? Ja Ti tlieskam tiez. Si inak uzasna mama, Ty zvladas ovela tazsie veci, toto bude pre Teba malina, este par krat a budes v pohode. A tlieskam aj ja 👏. Super!

ajdika
1. okt 2015

@marielik78 Ty a parkovat, to Ty s prehladom das 😊 , ved vies, ze si mojim vzorom. Mna poznas,ja by som parkovala aj kilometer dalej,aby som si to ulahcila 😕.

marielik78
1. okt 2015

@ajdika No ale nie zajtra 🙂 Napokon sme sa rozhodli spolocne s manzelom, ze kazde rano tvrdneme na krizovatke (cez stvorprudovku ideme rovno a davas prednost obojsmerne) minimalne pat minut, alebo ideme naokolo a hladame potom este par minut parking, ze by som vlastne ani tak cas neusetrila (pritom ja by som rano tak riskantne, ako moj muz do krizovatky nevchazdala, on vojde do tej prvej polovice a blokuje auta z tej jednej strany sa valiace na nas), ze by to bolo min. 10 minut autom... takze som si povedala, ze pojdem s malou peso, dnes sme si to sviznou chodzou stopli a za 15 to dame v pohodicke 🙂 Tak ale pojdem snad zajtra autom niekde, chceeem 🙂

marielik78
16. okt 2015

@deniska08 Ahoj, dlho si sa neozvala... ako ti to ide? 🙂 Ja som ostatne dva tyzdne soferovala denne, teraz som chora, tak mam nutenu pauzu... Som zvedava na tvoje novinky a urcite aj @ajdika 🙂

deniska08
17. okt 2015

@marielik78 ahojte kočky moje šoferske 🙂 No minuly vikend bol doma manzel,ak sme jazdili..Teda ja...On sedel vedla..Ale neviem ci ma to iak znervoznovalo alebo co,ale robila som par kiksov...Nevadi,povedal,ze je to super a ze by rad vedel,co ma k tomu dohnalo..Tak som povedali,ze uzasne zeny s konika ma to naucili 🙂 prekonat strach a viac si verit...tak vravel,ze aspon na nieco je dobry ten konik na ktorom stale vysedavam :D :D D No od vtedy nejazdim,lebo nas zastavili policajti a vsimli si,ze celne sklo nemam stale vymenene..Ten pan co mi ho ma menit,tak nikdy nema cas a v serise si za to pytaju dost..tak musim pockat,lebo ze ak ma este raz zastavia a bude stale to sklo puknute,tak si vezmu technicak..a to riskovat nemozem...a inac pozerala som vela videa na nete.. tak aj tam som trosku nabrala vedomosti 🙂 takze asi tak v skratke..