Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

tigriatko
13. júl 2016

@alenky kde si si robila tie kondicne 2hodiny za 15eur v KE? dakujem

roselyn
13. júl 2016

@alenky dakujem ;)

optisana
13. júl 2016

Toto je téma pre mna...baby ja si robím ešte iba teraz vodičák...mám za sebou asi 3 jazdy ale mám z toho totálny stres...aj ked viem ze je so mnou instruktor... neviem si pomocť celá sa trasiem...je mi na zvracanie a neviem čo s tým mam robiť... neprešlo ma to ani ked mi inštruktor povedal že mi to šlo dobre... proste zo seba nemám dobrý pocit...a nepomáha mi ani to keď na mna začnú vodiči za mnou vytrubovať... keď vidím že už je za mnou auto a lepí sa na mna je mi zle... čo s tým mám robiť ??? Najviac sa bojím že to do niekoho vpálim alebo to niekto vpáli do mna... Vsetci sa mi smejú že z toho mám taký strach ale mne to smiešne teda nepríde... ☹ ☹ ☹

tigriatko
13. júl 2016

@optisana ahoj, tak ja mam za sebou 13 jazd, skusky o necely mesiac... ja som sa tesila na kazdu jazdu uz od zaciatku, aj ked som neskutocne stresovala, presne ako opisujes, az na to, ze mne na zvracanie nebolo. mna zrazilo auto, tak mam panicky strach z aut odvtedy, takze si to vies predstavit.... instruktori neboli zo mna nadseni, ale vsetci boli mili, snazili sa ma zakazdym ukludnit... taka zmena nastala asi po 7.-8. jazde u mna... asi preto, lebo som si uz bola istejsia ovladanim auta, otukala som sa a konecne som aj vnimala, co sa deje napr. v spatakoch :D :D vela som nad tym rozmyslala. ja som si musela v hlave najskor uvedommit, ze v autoskole sa ti nic nemoze stat. mas tam instruktora, ktory je na to cviceny. problem bude, ked uz tam nebude, haha 😅 neviem, ci spravim vodicak na prvy raz, to by bol zazrak... ale budem bojovat, lebo viem, ze xcem soferovat a raz bude aj zo mna aj z teba sofer. tak to nevzdavaj...

marielik78
14. júl 2016

@roselyn Tak ano, ak mas pocit, ze to potrebujes, tak si to urcite nastuduj a chod na kondicne a pytaj sa vela... 🙂 Ja som poznamky z autoskoly neodlozila ziadne, vtedy som milovala jazdit a potom nebolo na com a nasledne som po 15 rokoch rovnych sadla a isla, znacky si clovek pamata vacsinou, prednosti tiez a pod. A ked nie, treba si ich, samozrejme, oprasit...
S tym radenim si to mozes prestudovat teoreticky, ale vsetko s ti vrati podla mna pri tej samotnej jazde, ono to tam v podvedomi je 🙂 A aj tak kazdy instruktor uci inak, ja som kedysi mala v autoskole jedneho, co ucil podradovat a druhy, s ktorym som castejsie jazdila, zase do neutralu vyradit pred krizovatkou a tak jazdi aj moj manzel... Ale zase vidim na soferoch okolo seba, ze kazdy ma rozne zvyky, takze toto si ty sama usposobis jazdenim a dolezite su tie predpisy a nabrat istotu a mat z toho radost a nie stres 🙂 Drzim palec 🙂

marielik78
14. júl 2016

@optisana Ahoj, no ja pred tymi uz 16 rokmi, co som si vodicak robila, som tiez mala na prvych cca. 2-3 jazdach hrozny strach, triasla som sa a pod. Ale ako pise @tigriatko, aj u mna to potom preslo a uz som sa na jazdy tesila doslova... horsie to bolo potom po 15 rokoch tie prve jazdy, to bol ten panicky strach a hroza znasobena rokmi.
Skus si zdovodnit ten strach, bojis sa, ze do niekoho narazis? Preco? Ved ti povedali, ze ti to ide dobre, musis aj ty samu seba pochvalit a povzbudit, odmenit sa... Ver, ze nikto nema zaujem si nicit auto, takze aj keby si urobila mensiu chybu, kazdy sa ti vyhne radsej, ako riesit poistovne a servisy... A ten strach, ze niekto narazi do teba, s tym musis pracovat, ak je taky obmedzujuci, skus aj so psychologickou pripadne... Ja by som povedala, ze nie je iracionalny, je uplne opodstatneny, mame ho isto tak troska vsetky, pri tom, co sa denne deje na cestach a koho hlavne denne stretame vsetky/vsetci, ale nas ten strach neobmedzuje a nezvazuje ruky pri riadeni a jazdime... Mne pomohlo si povedat, ze jazdim najlepsie ako viem, ide mi to, nerobim chyby a co sa stane z dosledku pochybenia ineho, velmi teraz neovplyvnim a je zbytocne to akokolvek v hlave riesit dopredu...

optisana
14. júl 2016

@tigriatko ďakujem pekne za podporu... dnes som mala ďalšiu jazdu a išlo sa mi oveľa lepšie, asi to závisí aj od toho aký je so mnou inštruktor lebo pri niektorych sa bojim viac pri niektorých menej. snažím sa ten strach odbúravať pomaly. lebo v dnešnej dobe je vodičák ozaj potrebný a raz keď manžel nebude doma a bude treba ísť s deťmi niekde tak si asi nepomôžem.. manžel má obrovskú trpezlivosť tak verím že aj po autoškole mi ešte pomože a raz zo mňa bude šofér 🙂

optisana
14. júl 2016

@marielik78 Ďakujem... je toho veľa, mňa asi najviac chytá panika keď vidím, že sa za mnou robí kolóna a nepridáva mi na kľude ani to že začnú vytrubovať keď mi to občas zhasne... ale ozaj to chce asi len trening dostat to do ruk a odhodit strach 🙂

marielik78
14. júl 2016

@optisana Blbcov budes stretav vzdy, co sa na teba skaredo pozru obiehajuc ta alebo vytrubuju a pod. Kaslat na nich... Kazdy nejako zacinal, aj oni neboli hned majstri sveta, takze sa nimi nestresuj... Vzdy budu okolo teba, najhorsi si ti, co sa lepia a nedodrziavaju odstup, ale nikto im rozum do hlavy nenaleje :(
Casom uz budes ty v pozicii, ze pred tebou sa bude niekto motkat a robit chyby a iba tolerantne vydrzis a pockas 🙂
Ako pises, len trening 🙂

roselyn
14. júl 2016

@marielik78 asi tak ;) ja tiez vsetko do neutralu hadzem. A zatial sama nejdem, len ak je manzel v aute, aj aj tak mam stres, a keby som bola sama, tak urcite by som bola viac vystresovana, lebo si neverim este.
:( achh

roselyn
14. júl 2016

@optisana no ako pises, manzel nie je doma a my sedime doma, pripadne ideme na bus alebo niekto nas odvezie. Ale chcem to zmenit a byt samostatna a soferovat, drzte palceky ;)

danaholanova
17. júl 2016

Tak sa rada s vami podelím o svoje skúsenosti s mojím šoférovaním. Od začiatku kedy som mala vodičák v ruke a to som mala čerstvých 18. Autoškola bola oničom. Na prevej jazde na mna vyučujúci zazeral, že ako to že neviem šoférovať? Nemala som nikoho kto by ma učil predtým takže katastrofa. Mala som takého inštruktora ktorý po mne vrieskal a stále ma viedol do úzkych uličiek v Košiciach na kalváriu a vrieskal a vrieskal až som zastavila v strede cesty vystúpila a odisla. Sťažovala som sa a inštruktora mi vymenili. Nie je horší začiatok ak po vás niekto vrieska či už je to inštruktor, manžel. To zastavte hneď v začiatku. Kúpili mi ojazdené auto, ale ja som mala taký strach. Aj som si párkrát sadla. Ale stalo sa mi že ma mladý fešáci vytlačili z cesty. V zime mi skapalo auto v noci v lese a môj strach iba rástol. Parkovať som sa bála ani nehovorím. Tak som zo šoférovaním prestala celkom a vodičák ľahol prachom. Ale život priniesol situáciu že mám 34 sama deti na krku a mamku ktorú treba vozit k lekárom. A tak som si vybrala mini autíčko a začala jazdiť na dedine. Najprv bolo že len do školy deti odnesiem. Keď som po rokoch sadla tak som si povedala: Nezabudneš ako bicykel! /Kondičné jazdy som nechcela stále vo mne taký odpor k inštruktorom/ A potom k lekárom. Najprv som si odstavila na kraji mesta a teraz jazdím všade aj na koniec sveta ak treba. Nemám strach aj keď rešpekt zostal. Ale autíčko zbožňujem šetrí mi veľa času. Viem s ním perfekte parkovať /tým že je také malé som získala sebavedomie že to nie je také ťažké/ A keď sa pokazí viem si ho na mieste aj opraviť. Už ma čakal defekt, výmena žiarovky, sviečky, štartovacie káble, poistky...proste som zobrala návod a dokážem to sama. Naozaj sa nevzdávajte ja som si myslela že sa bojím najviac na svete ale ide to, len si trošku veriť, že to dokážete a autíčko v ktorom sa budete cítiť dobre 🙂 veľa šťastných kilometrov prajem nám všetkým..

marielik78
18. júl 2016

@danaholanova Nadherny prispevok 🙂 Ja som podobna ako ty 🙂 Este sa snazim motivovat moje dve kamaratky, jedna je v Nemecku a strasne sa boji jazdit a to bola z nas dvoch vzdy ta sebavedomejsia a odvaznejsia... Asi jej dam precitat tvoj prispevok 🙂 Dakujem, ze si sa podelila s nami, apropos, ja tiez moje auticko (aj ked je firemne) zboznujem pre jeho malost, jednoduchost v parkovani a pod.

amsi
18. júl 2016

Ahojte,ja som si este len zacala robit vodicak.Caka ma stvrta jazda a strach hrozny.Neviem,ci ma vobec prejde.Kedy ste zacali riešiť dopravné situácie?Ja si to neviem predstavit,som rada,ze sledujem svoju jazdu☹ Niekedy lutujem,ze som sa na to dala aj ked viem,ze vodicak by sa zišiel..

marielik78
18. júl 2016

@amsi Podla mna je vyborne, ze si sa na to dala, uz len to, ze si sa odhodlala, je krok vpred... Strach pominie, akonahle si zacnes verit a dokazes vnimat vsetko vokol seba, prostredie, dopravne situacie a znacky, ine auta a zaroven to sklbis pekne so samotnym riadenim... Tak to bolo u mna v autoskole kedysi 🙂 Kym som stresovala, bol strach, ked som sa zzila s autom (aj ked sa nam striedali), bola to uz pohodka, tak verim, ze aj u teba to tak bude, je to isto otazka casu... A verit si, pochvalit sa, drzim palce!

mirus1510
19. júl 2016

ahojte dievčata, sledujem tu vase prispevky pretože ja mam tiež strach zo soferovania.....no konečne som sa odhodlala aj ja, sice zatial nie sama, stale idem s manželom, ale už to je pokrok ze si sama pytam soferovať, čo doteraz nehrozilo, takze pomaly sa oťukavam a verím ze raz vyrazim aj sama na cesty, drzte palce 🙂

marielik78
19. júl 2016

@mirus1510 Sikulka, vitaj a drzim palce 🙂

optisana
19. júl 2016

@amsi ... Vitaj medzi nami... ja mam za sebou 5 jázd a tiež sa bojím..stresujem pred každou jednou... neviem do seba dostat ani suchy rožok :D ale bojujem s tým lebo vodičák v dnešnej dobe je "must have" si myslím ... už len keď si hľadáš robotu... takže držím palce... nie si v tom sama ;) sú nás stovky...

hvolkovamirka
19. júl 2016

@optisana ono vodicak je pohode. Ale ked ho urobis tak hlavne treba jazdit jazdit jazdit 🙂 mam kamaratku co mala problem urobit vodicak ale povedala si ze musi. Nakoniec vodicak urobila a tam jej jazdenie aj skoncila, verim ze to nebude tvoj pripad

amsi
19. júl 2016

@optisana dakujem za povzbudive slova,keby som aspon bola trochu samostatnejsia na tych jazdach, doma ked si hovorim nejake situacie, co by som urobila,tak to viem.akonahle sadnem za volant,tak som rada ze vnimam cestu a zda sa mi toho vela,ked mam rozmyslat nad vsetkym,co treba.a z jazdy odchadzam unavena:-/ snad sa to zmeni.normalne zavidim tym,co sa tesia na jazdy,mna stresuje aj myslienka,ze pridu aj skusky..

alenky
20. júl 2016

@amsi Aj ja som bola prve dni velmi unavena, lebo hlava je prilis sustredena a je toho vela podnetov naraz. Ale teraz to uz tak neberiem, pre mna je velmi dobre si cestu naplanovat. Napr.kadial idem, ked odbocujem ostavam vo vedlajsom pruhu, aby som napr.zbytocne nesaskovala. Ak ideme niekam mimo mesta tiez si cestu planujem, zvyknem si ju prejst v hlave, kde je hlavna, vedlajsia, kde sa mi lepsie parkuje, vychadza a podobne.

roselyn
20. júl 2016

@alenky ja si tiez cestu predstavujem dopredu, ze kadial je mi lahsie ist. Ale zatial este sama sa neodhodlam ist, len s manzelom. Uvidim aky pocit budem mat po kondicnej jazde.

optisana
20. júl 2016

@amsi Toho sa vobec neboj... ja mam tiež ten problém ... že keď som mimo auta tak viem komu dávam prednosť .. kde he hlavná a podobne..viem čo a jak proste a som v kľude... ešte aj na cvičisku keď idem zostavu tak nemám problém ale akonáhle som v aute v meste spanikárim a idem hlavna nehlavna :D ja unavená síce nebývam ale na prvej jazde som mala neskutočné kŕče v nohách a chrbát ma bolieva riadne... Ja na skúšky radšej ani nemyslím 😀 😀 😀 budeme sa tu podporovať.. napíš ako ti to ide .. ja mam dnes dalsiu jazdu o 18 :D držte prsty :D

marielik78
20. júl 2016

@optisana
@alenky
Ono vas hlava, ci chrbat a pod. boli z toho vypatia, treba si potom dat doma nieco uvolnovacie, relaxacne - myslim cviky, jogu a pod., vypnut od toho uplne... ja viem, ze je to tazke, ja som zo zaciatku myslela nonstop na soferovanie, aj v noci ine sny ani neboli, prva myslienka po zobudeni atd.
Ono to pominie, akonahle do toho dojdete a budete pri jazde vnutorne v pohode, krizovatky a prednosti budete riesit automaticky, bez rozmyslania dopredu, uz to nepotrva dlho, kazdou jazdou ste blizsie cielu 🙂

martinellacka
20. júl 2016

@marielik78 ja este teraz niekedy si premietnem cestu kam mam ist, kde by ma aka kolizia mohla stretnut na akej krizovatke. Kde v kopci by som musela zastat 😀 tazko je to s nami 😀

alenky
20. júl 2016

@martinellacka Naposledy ked som bola v nakupnom centre aj s dcerkou tak sa mi zdalo pri odchode z parkoviska, ze je jeden semafor na dost zlozitej krizovatke vypnuty. Tak som sa isla peso prejst, ci mam hladat inu alternativu cesty :D Ale uz najhorsie mam asi za sebou, pretoze ma pred cestou autom uz prestalo prehanat na wc-takze je to fakt o praxi a zrucnosti.

amsi
20. júl 2016

@optisana ako dopadla jazda?ja idem zajtra:|.ty uz mavas aj cvicisko?ja som mala len na zaciatku,takych 15 minut a to len skusanie sa rozbiehat..

sonula
20. júl 2016

no tak hodim svoju trosku do mlyna, kedze je to u mna aktualne. vodicak na B som robila veeeela rokov dozadu, zacala som realne soferovat po 8 rokoch. proste sme kupili auto, sadla som a musela som ist. ziadne kondicne jazdy, nic. prve mesiace sa mi strasne triasli kolena po kazdom vystupeni z auta, odmietla som odbocovat do lava, o parkovani ani nehovorim (rok som bola ochotna parkovat aj kilometer od ciela len aby som nemusela cuvat), cesty do BA som sa bala ako cert kriza, chodila som na trojke, len aby som nemusela preradovat. teraz jadim ako Fitipaldy. Ale robim si vodicak na Acko, ludia, ten stres pred kazdou jazdou som este nezazila. uz mam 8 jazd, lietam na cvicisku, vsetci mi zavadazju, ale z rozbiehania mam taky stres, ze vzdy pred jazdou asi chytim infarkt:(

marielik78
21. júl 2016

@sonula Mas moj obdiv, ja k motorkam nejako neinklinujem... sef moj ma raz viezol na velkej motorke a minule mi nukal svoj novy silny scooter na odskusanie. Acko by ma vsak vodicak asi nedonutili si robit, ked vidim, co sa deje na cestach :(
Ty uz mas motorku, ci planujes? 🙂

sonula
21. júl 2016

@marielik78 uz mam, zatial sa len vozim na ladvinku a chcela by som aj sama. na mojej mi to take hrozne nepride ako na tej v motoskole.