Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

iwusca
1. feb 2012

Ahojte 🙂 ja mam vodicak od 2006 a odvtedy som za volantom nesedela 😝 teraz som si zaplatila kondicne jazdy lebo musim zacat soferovat a dnes som mala stvrtu zajtra mam poslednu a nie je to take hrozne ako som cakala 😀 len skoda ze v normalnom aute nema spolujazdec tie pedale 😀 😀 😀 sice mi raz zhasol motor v kopci lebo som sa nevedela rychlo rozbehnut ,ale tochce asi prax... 🙂
@zuzana315 ak si mala taky trenazer ako ja tak si z toho nic nerob 😀 real je to uplne ine a lahsie..a instruktor ma tie pedale takze naburat ta nenecha neboj 😉

katusska1
1. feb 2012

@zuzana315 čo bojíš, dobre bude 😀 pekne si napísala príspevok, dobre som sa pobavila 🙂) milé 😵 a inak trenažér - to je taká blbosť, mne tam stále čosi tá opica kvákala, ani som ju nepočúvala 😀
teraz keď vidím moju autoškolu, tak sa len usmievam, všetko sa mi vybaví, ako som sa bála a ani nebolo a nie je čoho. keď vidím jak sa tá červená yariska trepe mestom, a pomaličky sa rozbieha a zrazu trrrc - skapalo 😀. vždy si predstavím inštruktorov ksicht zúrivý 😀

zu2za3na
2. feb 2012

na to ti môžem povedať len jedno: jazdiť jazdiť jazdiť !!!! čím menej budeš jazdiť, tým viac sa budeš báť sadnúť za volant až si za neho nesadneš už vôbec

zu2za3na
2. feb 2012

@zuzana315 Ahoj Zuzka, vieš, že trenažér nie je ani zďaleka podobný skutočnému motorovému vozidlu? Ja keď som si prvý krát sadla za trenažér, inštruktor ma nechal samú...vôbec som nevedela, ako sa mám pohnúť, princíp pohnutia sa :D a ani to necítiš na trenažéri, či si sa pohla alebo či ti zdochol motor...jednoducho bzučali mi otáčky a na tachometri mi neustále ukazovalo 0km/hod:D až potom som si všimla, že ja vlastne stojím na mieste :D dobré, čo? keď som mala prvú jazdu, zobral ma inštruktor na parkovisko...a to už bolo o inom nehovoriac o šoférovaní v skutočnej premávke...tam nebudeš jazdiť po tráve neboj :D inštruktor ti to ani nedovolí 🙂)))

zu2za3na
2. feb 2012

@henikav no to s parkovaním ja mám strašný problém 🙂 stalo sa mi ,neviem akým zázrakom, že som perfektne nacúvala medzi dve autá ale to mi musel pri tom slovne asistovať môj otec :DDD dúfam, že sa raz naučím aj sama parkovať

michalka78
2. feb 2012

Takže úplnou náhodou som našla túto tému...mám vodičák od augusta 2010...nikdy ma to nelákalo za volant a hovorila som,že nikdy nechcem vodičák...Narodila sa mi ale postihnutá dcérka a bolo mi jasné že musím..vedela som že to nebude nič pre mna,ale dúfala som,že tomu prídem na chuť...Neprišla....bolo to jedno z najhorších období mojho života.Testy v pohode ale jazda až na tretí krát,lebo som hrozný stresák! Tak som si myslela,že to chce len jazdiť....ale bohužial ! Strach je stále silnejší.Po autoškole som pár krát sedela za volanom,ale teraz sa tomu vyhýbam už od júla 2011...Mám hrozný strach,neviem sa sústrediť na cestu,spojku,neustále radenie rýchlostí...no des! je toho na mna hrozne veľa.Tak ako písala zu2za3na...čím viac to odkladám,tak tím viac mi je jasné,že za ten volant už asi nesadnem! ale je mi jasné aj to,že auto budem potrebovať,aby som s dcérkou chodila do školky a potom do školy! Trápi ma ten strach,neviem čo s tím....a som sama na seba hrozne naštvaná,že som taký posero! najväčší moj problém je neustále používanie spojky.Tak sa na to sústredujem,že potom nedávam pozor na cestu.Rozmýšlala som či by ešte moje šoférovanie nezachránil automat.Máte niekto skúsenosť s automatom?

alamo
2. feb 2012

@michalka78 Ahoj, ja byla uplne stejne na nervy z razeni. Proto jsem mela podminku pri nakupu auta - jedine automat. A vrele doporucuju! Nemusim se soustredit tolik na ovladani auta - ted je to jen krouceni volantem a brzda a plyn 🙂 . Nechcipne to do kopce ani na krizovatce, takze nejsem vystresovana, ze nekde zustanu trcet. Muzu se tim padem vic soustredit na provoz jako takovy. Strach mam porad, ale uz me to neparalyzuje.
Takze bych to nevzdavala! Ja si myslela, ze jsem ztraceny pripad. Ale automat a GPS zlepsily muj zivot o 100%!

michalka78
2. feb 2012

@alamo Dakujem za povzbudenie...aj ja som povedala,že ked auto,tak jedine automat! To je jediná moja nádej,že to moje úžasné šoférovanie nezavesím na klinec! Pre mna je tam tá spojka niečo naviac! Čakáme kým nám zoberú dcérku do školky a chceme skúsiť dať žiadosť o príspevok na auto.Pýtali sme sa na úrade a podla diagnoz našej dcérky nám povedali,že by sme nemali mať žiadny problém.Už teraz mám z toho strach,ale musím to urobiť pre moju Karolínku! A ako si písala..."nechcípne to do kopca"..aj to ma stresuje,lebo sa vždy bojím,že ak sa mi nepodarí rozbehnúť,tak mi auto cúvne do auta za mnou a bude prúser!.Tak som vždy chodila cestou kde sa mi dalo vyhnúť rozbiehaniu do kopca( naštastie sa to na tej trase dalo,ale nie všetko sa dá obísť!)..a ževraj tu ťa automat "podrží"..tak uvidíme 🙂

alamo
2. feb 2012

@michalka78 Me taky donutilo ridit az to, ze mam dite. Uz prevlada to, ze je to uzitecne, nad strachem. Nemohla bych si zajet poradne nakoupit nebo k doktorovi, bylo by to jinak komplikovane.
Jeste mi pomohla jedna vec (uz jsem to tady nekde psala): clovek se nesmi zaskatulkovat, ze je spatny ridic. To se v tom bude porad placat, kazdy dalsi neuspech brat jako 'dukaz' svoji nemoznosti. Proste jsem ridic, snazim se ridit jak nejlip umim, vetsinou to je ok, nekdy spis drobne chyby. Nepromitam si ty chyby donekonecna v hlave, jenom je zaznamenam, vezmu si z nich ponauceni a tim to hasne.
Tak drzim palce, at to vyjde s tim autem!

zuzana315
3. feb 2012

Druhy trenazer za mnou! Odchadzala som ovela veselsia ako z prveho, i ked ktovie co si v duchu hovoril moj instruktor. Viacmenej sa mi podarilo udrzat na vozovke, aj ked len vtedy ked som nemusela preradovat. Takmer kazde preradenie skoncilo mimo vozovky v kukurici. Moje nohy pravdepodopne este nepochopili, co sa od nich ocakava.Niektore ulohy som si zjavne vysvelila po svojom, ako napr. slalom medzi kuzelmi vyzeral ako: cim viac kuzelov zhodis, vyhravas 🙂 a to, ze volant sa da otocit o tolko stupnov som tiez predtym ani netusila 🙂 ale tesim sa na treti posledny trenazer a to som naozaj zvedava na skutocne auto! Vsetci sväty pomahajte 🙂

katusska1
3. feb 2012

@zuzana315 ja neviem, podľa toho, čo tu možno čítaš v príspevkoch vyššie, tak to vyzerá, že je šoférovanie údesné, ale to tak nie je. aj ja som si robila vodičák medzi poslednými z triedy, všetci hysáčili, stále im to skapíňalo, tak som išla do autoškoly s malou dušou, aj po mne inštruktor ziapal, ale ani teraz sa nerozbieham na spojke, preboha, neviem čo to je za výmysel, hentak ničiť autá... autoškolu som si odbila, dostala oprávnenie, a tak som potom prešla ešte výcvikom aj doma a asi po týždni od skúšok som sama chodila autom... a hlavne po svojom, nikto mi nepindal, že sa musím rozbiehať na spojke, v kopci žiadna priťapaná ručná (v živote som ju nepoužila) . autoškolu pretrp, potom budeš chodiť podľa svojho uváženia. mne už v autoškole prišlo zvláštne rozbiehať sa v kopci na ručnej, nikdy som to tam nespravila, a to som sa rozbiehala v x kopcoch... mne ide všetko prirodzene, v aute sa nesústredím na preraďovanie, ani neviem že radím, ani na spojku, proste na nič, jednoducho len na premávku a sledujem okolie alebo štelujem rádio, pijem, papám, proste na samotné úkony v aute sa absolútne nesústredím a ani nemusím, všetko ide prirodzene. nie je to tak, ako píšu baby, neboj sa, naozaj niet čoho. minule som počúvala rozhovor 2 báb, a jedna vravela že nechce ísť keď bude veľká premávka, preboha, načo jej je vodičák? 😅 ako čo chce vip cesty? 🙄 ja tiež stojím koľkokrát v kolónach, posúvam sa aj keď len o možno 2 metre a som tu. veď auto má zjednodušiť cestu a nie aby som sa triasla a odriekavala si kino alebo nákup len preto, lebo je premávka. 😅 😅

katusska1
3. feb 2012

@michalka78 a aj ja som sa bála, že mi to bude skapínať, od skončenia autoškoly (jún) sa mi to stalo dvakrát, bolo to v deň, keď som mala po skúškach, tak som to chcela osláviť... všetci nejako začínali, vtedy som ostala v strede križovatky 😀 akurát išla svadba, nuž mali ešte šancu na útek 😀 ostala som šokovaná ako sa to mohlo stať, tak som rýchlo naštartovala a išla ďalej 😝 no a druhýkrát sa mi to stalo, vlastne v tom som bola nevinne - to bolo takto: nechala som auto zaparkované pred garážou a nikdy nezaraďujem 1 keď stojí na dvore, veď prečo aj - tam nám s ním nikto nepohne, takže je vždy vyradené, tak ja som si sadla s tým, že je vyradené, ale niekto šikovný (ďakujem mu 😀) mi zaradil 1. tak to urobilo len trc trc dopredu a bolo vybavené 😀D tak aj na to si dávaj pozor. aj mne sa všeličo postávalo, ale teraz neviem, neuvedomuje si tie úkony v aute, vlastne ani som nikdy nad tým nerozmýšľala, v každom prípade, veľa šťastných km 😵

katusska1
3. feb 2012

a ešte musím napísať, že ja by som asi nevedela šoférovať obutá, teda vedela, keď som išla na M aute, tak ho mal špinavé, vtedy pršalo, tak ako normálne som išla, ale necítila som sa dobre, ja najradšej bosá 😀 teraz cez zimu si dám vyhrievať nohy a je 😀

michalka78
3. feb 2012

@katusska1 tak to ťa obdivujem...vieš ja osobne som si po svojom rozdelila baby-šoférky Sú také ako ty...že prosťe aj majú strach,ale sadnú a idú...aj úplne sami! poznám také..ale potom sú také ako ja a to je tá horšia skupina.Pretože strach nadomnou stále vyhráva.Jednoducho som totálne paralizovaná a tiež (ked som náhodou sadla za volant nášho combi ) tak odšoférujem len jednoduché trasy a na tie "veľké premávky"nemám odvahu vôbec.Viem,pýtaš sa že na čo som si teda robila vodičák! Uprimne ti poviem,že nikdy by som si ho nerobila,lebo radšej idem všade autobusom,aj ked je to nepohodlnejšie..ale musela som to skúsiť pre moju postihnutú dcérku! No proste nejde to! Neviem či niekedy ten strach porazím...A ani nevieš ako ma to trápi..aká som na seba nahnevaná,ked vidím že moje kamošky,známe sadnú do auta a idú kde chcú.Až mám občas z toho depku...a aj som si poplakala... 😢 viem však že raz príde ten den " D "a ja za ten volant budem donútená sadnúť...Nechcem tu nejako strašiť budúce "vodičky"..ale takto to proste cítim,štve ma to..ale napísala som sem preto,že možno sa tu nájde nejaká osoba,ktorá toto prežila a poradí mi nejaký "tajný recept"-ako prekonať strach...tak sa baby na mna nehnevajte!

katusska1
3. feb 2012

@michalka78 ten príspevok čo som písala zuzke som nechcela namieriť konkrétne na teba, ani som ťa nechcela znemožniť, to určite nie, veď ja tiež nemám vodičák nejako dlho a stať sa stane hocičo... nechcela som zo seba spraviť nejakú hviezdu, ale chcela som zuzku upokojiť, že nie je to také zlé... veď si prečítaj príspevok pre teba, aj mne to skapalo. bože, nechcela som ti ublížiť ani ťa uraziť, to určite nie. a preboha, pre také blbosti neplač, dobre bude 🙂 nikto hneď nevedel všetko a určite keď budeš jazdiť tak ostatní budú brať ohľad, teda aspoň ja nezúrim, keď to predo mnou niekomu skape alebo vidím že robí nejaké blbosti - vždy si pomyslím že možno je to nejaký začiatočník. a minule som stála na semafóroch a zastavil vedľa mňa strašný frajer, pritom M sedel vedľa mňa, no a ten chalan toľko vrčal a pripravoval sa na super vyštartovanie, až mu to skapalo 😀DDDD alebo minule som parkovala a chvíľu som ešte ostala v aute sedieť, a vedľa mňa išiel taký starší pán parkovať, dačo žral a trc trc bum 😀 mu to skapalo, a určite má dlho vodičák, a keď máš stres z toho kopca, vždy ideš trochu dozadu, tuším yetina má taký systém že pri rozbiehaní v akomkoľvek kopci ti auto nejde dozadu jednoducho stojí na mieste a keď sa rozbiehaš hneď ideš vpred. to, že ideš v kopci dozadu nie je tvoja chyba, to je fyzika. a ja keď zastanem za niekým v kopci, tak určite sa na neho nelepím, lebo to len debo dokáže. a ja som tu určite neni na to, aby som ťa kritizovala alebo ti nadávala za to, že si sem prispela, takže sa ti ja musím ospravedlniť ak to tak vyznelo... a určite sa nikto na teba nehnevá. na to tu toto fórum je. a tá premávka - ja neviem, podľa mňa je ľahšie ísť v premávke ako niekde sama na konci sveta, teda aspoň pre mňa, nerada mám prázdnu cestu, cítim sa zle. a hlavne po tme - nikto nikde. ber to tak aj ty - tam kde sú ľudia, tam je život 😀
a ja neviem podľa mňa niet sa čoho báť, ty keď ideš opatrne, dávaš pozor, tak to je fajn, lenže zas na druhej strane - akokoľvek sa ty budeš snažiť, narazí do teba nejaký pako a je to... asi recept je - nenechať sa rozladiť aj pri prvých neúspechoch a trapasoch, už som to tu raz písala - zabudol vol, že teľaťom bol. sústrediť sa na cestu a to je asi všetko 🙂

michalka78
3. feb 2012

@katusska1 ale ja som sa vôbec neurazila!,,ani som nechcela povedať že si ma znemožnila!...chcela som tím povedať to,že ťa obdivujem ako si sa dokázala rýchlo "zaradiť medzi šoférov"!..aj ja by som chcela byť taká...sadnem,idem..urobím blbosť?-nevadí idem dalej...ale ja som sa nechala znechutiť hned prvými neúspechmi...raz som odbočovala doľava do našej ulice..musela som zastaviť,aby som dala prednosť autu oproti a ked som sa chcela rozbehnúť,nevšimla som si že má stále zaradenú dvojku..samozrejme mi to skapalo,nemohla som sa rozbehnúť a zamnou už 3 autá...manžel si musel presadnúť a ísť ,aby sme nebrzdili premávku..cítila som sa hrozne neschopná a hambila som sa!...nechcela som si nejaký čas sadnúť za volant..Sama som ešte nikdy nešla,vždy potrebujem ešte aj manželove oči a aj rady..a ešte...mne robí problém aj naše auto..máme renault combi-(ja ho volám:"tá naša dlhá krava") som v nom príšerne "utopená" pri mojich 156cm..muž mi stále nadáva,ked poviem že je to pre mna velké!..hovorí,že tak sa šoféruje malé auto ako aj velké..ale jemu sa to povie,ked šoféruje už 16 rokov!..a pri tom rozbiehaní dokopca-nie každý šofér má pochopenie a zabúda že sa nemá lepiť na auto pre ním,ked je v kopci..neznášam to!..manžel situáciu vždy zachráni,že mi pomôže ručnou brzdou..keby idem sama,tak neviem čo by som robila...preto ja mám zasa rada prázdne cesty 🙂

simema
3. feb 2012

@katusska1 ja si robím vodičák,ale nechápem ako sa dá rozbehnúť bez pomoci spojky?daj tip 😉

jasminet
3. feb 2012

@simema
@katusska1 ja teda mam cerstvy vodicak, presne 2 mesiace. momentalne jazdim na automate a k manualu sa uz asi nevratim, aj ked mi preradovanie nerobilo velky problem, ale tiez by ma zaujimalo ako to myslis, ze rozbehnut sa bez spojky... 😕 ako hovoril moj instruktor - auto sa hybe pomocou spojky, nie pomocou plynu 😀

cat
3. feb 2012

@michalka78 ja mám vodičák 10/!/ rokov, máme auto s automatickou prevodovkou no ja doň nedokážem sadnúť na miesto vodiča. Vodičák som si urobila z donútenia rodiny, otec s bratom do mňa hučali.. Bolo to zlé od samého začiatku, ja proste dostanem úplný záchvat paniky a hotovo. Myslím si,že do konca života budem chodiť pešo a mhd. V 19.rokoch sa mi v aute zabila kamoška, už som sa pýtala aj psychologičky či to preto mám ja v aute paniku..bohvie. Pripadám si úplne ale úplne nemožná a neschopná. Test v autoškole som spravila na 1. krát na 100% a v aute mi to s inštruktorom vždy šlo, pretože tam proste bol, akonáhle som sama, je zle.

michalka78
3. feb 2012

@cat tak...a presne takto to cítim aj ja....mám proste strach..sama nedokážem prejsť,lebo sa bojím,že urobím blbosť.Proste úplne skameniem a neviem čo mám robiť.Ked som jazdila s inštruktorom bála som sa,ale vedela som že keby dačo..tak to zachráni.Aj on mi povedal,že nejazdím zle,len sa nesmiem tolko báť.Ale ja sa bojím....Sama netuším čo bude,ked už budem musieť..Bud ten strach prekonám,alebo budem s dcérkou do školky aj školy chodiť autobusom..Len najhoršie je to,že dcérka by autobusom nemala chodiť.Je totiž chorá na srdiečko a náchylná na na virozy,takže nám odporúčaju prepravu autom.Ja ale dúfam,že automat mi pomôže zdolať tú trasu..nie je to cez velkú premávku,ani žiadna náročná križovatka..len rovná cesta.

jasminet
3. feb 2012

@michalka78 automat je super. ak sa da, tak si ho obstaraj. fakt nemusis riesit ci kedy ako preradit, kedy spojka, nic, fakt len krutis volantom, brzda plyn. pre mna je najvacsi stres najazdy na mosty a dialnice. ked sa mam z pripojneho pruhu dostat do priebezneho. neviem nikdy odhadnut ci mam dost miesta a casu na to. 😅 v sobotu som isla takto a nemohla som sa zaradit, za sebou isli 3 kamiony, jeden za druhym, uplne nalepene na sebe, uz mi koncil pruh moj a ja som nemala kam... a muz vedla mna nervy, ze vsak sa zarad a dupni na to 😅

michalka78
3. feb 2012

@jasminet no ved tím chlapom sa to dobre povie!..oni to majú akosi v krvi,to šoférovanie! sestrenica má vodičák už asi 7 rokov a tiež nešoférovala..teraz žije s priatelom v Holansku a kúpili si automat a povedala,že odporúča! Načo sa vraj mám stresovať neustálym preradovaním a tím že sa do kopca nerozbehnem.....ako som už napísala:ešte v automate vidím takú malú iskierku nádeje...baby,inak dík že somnou komunikujete o mojej "nočnej more".....

jasminet
3. feb 2012

@michalka78 ja som si robila vodicak az teraz. stale som nepotrebovala, ved vzdy som mala niekoho kto ma odviezol az nakoniec kamoska ma dokopala, tiez si isla robit, tak som sa prikmotrila. a dobre mi to padlo, akurat cakame druhe babo a s 2 detmi autobusom niekam ist... 😝 ale zatial je pre mna strasne stresujuce jazdit. chodim vynimocne, auto ma manzel cez den, vecer uz nikam, takze len vikendy. ale teraz vidim, ake pohodlne a super je, ked ma niekto vezie. ziadna zodpovednost, nic... 😀

alamo
3. feb 2012

@cat a @michalka78 Zensky, mne kdyz bylo nejhur, kdyz jsem mela pocit, ze to nikdy nedam, tak mi moc pomohlo si precist rozhovor s hercem Jirim Labusem. On je neridic, a uplne normalne konstatoval, ze on vi, ze ridit neumi a nemuze, nema na to povahu, je moc roztekany, nesoustreny, nekoordinovany. Tecka. Proste se mi libilo, ze to takhle normalne priznal, a to je chlap. Zadny mindrak, proste konstatovani situace. Takze jsem se smirila s myslenkou, ze kdyz to nepujde, tak se to nepos... No a tim jsem se zbavila nejakeho vnitrniho tlaku. Proste prinejhorsim budu jako Labus 🙂.

katusska1
3. feb 2012

@michalka78 som rada, že si to tak vzala 🙂 jeejda, veď tri autá, to je stále málo, určite nikomu dom nehorel, že by sa strašne domov ponáhľal 😀 mala si skúšať až kým by to nešlo 😀 ale zas nemáš sa za čo hanbiť, to si musíš uvedomiť, veď každý sa učí, ty sa učíš šoférovať, tak jasné že to nejde hneď, veď to je normálne. a zas vieš ako - každému vyhovuje niečo iné, mne zas keď si robím po svojom, ale zas po svojom ako po svojom - vždy si nechám poradiť, ale vadí mi keď idem s mamou niekedy do mesta a ja proste vidím že napr. do kruháču keď idem, tak možno je trochu bližšie to auto v ňom, ale viem že sa rozbehnem a stihnem to a ona híka, tak vždy ma nasere, ale už prestala 😀 lebo by som ju posadila na strechu, pritom ona je taká istá, tiež mi riť pri nej sťahuje občas 😀D ide o to - že ja sa toho jej hiii vždy zľaknem že som nejakú mačku prešla alebo čo 😀 z toho mám ja napr. strach, že zrazím zvieratko ☹
a k dĺžke auta - fakt nejde o tú dĺžku, ale o to ako reagujú pedále a ako sa radí, Marek má dlhšie auto a keď idem na ňom tak si neuvedomujem inú dĺžku, ale inakšiu citlivosť pedálov a radenie je tiež iné, občas mu blbne spiatočka, tak som musela nájsť na ňu špeciálny fígeľ 😀 cítim rozdiel len v ovládaní auta. vieš, ja nechcem vyzerať ako strašný mudrlant, ale proste už som si to vyskúšala a určite na dĺžke auta nezáleží. aj keď určite menšie autíčka sú obratnejšie, to je pravda...
ja mám zas 180cm 😀 😀 😀 a prijala by som určite keby som nižšia! 🙄

katusska1
3. feb 2012

@jasminet
@simema u nás v autoškole tomu hovorili že rozbeh na spojke - neviem, či aj vás to tak učia že spojka do záberu, ak nie, máte šťastie, tam si na to potrpeli. jednoducho, mňa trhá keď ma viezla spolužiačka (robila so mnou autoškolu) a dáva spojku do záberu a tak sa rozbieha, neviem, mne to príde že to auto tým trpí, a ja si chcem auto ušetriť, takisto aj v kopci v autoškole mi kázali dať ručnú a zas spojka do záberu, proste tomu auto to dáva dobre na hubu. preto som proti tomu, kto si to smie dovoliť, nech sa rozbieha na spojke do konca života... už viete čo myslím? nemyslím nepoužívať spojku 😀 veď to vám došlo, že bez toho to nejde 😀 hádam sme sa už pochopili 😉 ako občas keď vychádzam na vyšší obrubník tak jasné že idem cez spojku, teda striedam plyn a spojku, ale to počuješ na motore ten hrozný trkotavý zvuk spojky.

simema
3. feb 2012

@katusska1 nerozumiem ako sa rozbiehaš bez spojky,aj mna učí inštruktor záber spojky,pridať plyn a idem 🙂

katusska1
3. feb 2012

@simema povedz šoférovi z okolia nech si sadne do auta a rozbehne sa, počúvaj motor, sadni si do auta ty, rozbiehaj sa a počuješ odporné trkotanie, to je rozdiel, neviem ako ti to mám vysvetliť... do mňa to tiež hustili v autoškole, neboj sa 😀

katusska1
3. feb 2012

@simema alebo ešte lepšie ako to vysvetliť, ak máš teraz pri sebe niekoho, tak sa opýtaj či sa rozbieha tak, že dáva spojku do záberu, asi nie...

simema
3. feb 2012

@katusska1 napíš ako sa rozbiehaš ty,lebo môj muž mi to vysvetlil tak isto ako v autoškole 🙂