Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

ellemell
9. jún 2016

@alenky ja tiež som jazdenie neustále odkladala, ale teraz keď budeme mať bábätko, tak uvažujem nad tým, že najvyšší čas začať trénovať. Mnohokrát vidím maminy ako sa trápia kým kočiar dostanú do autobusu, z autobusu. Ako musia čakať a prispôsobovať sa spojom. Je to na nervy. A čakať na drahého aby nás niekam vozil, to sa mi nezdá celkom ok 🙂 takže tiež na to naberám odvahu. Dúfam, že sa mi to podarí. Z - je skvelý nápad, tiež si ho budem musieť zaobstarať ak sa na to dám.

maruska22
9. jún 2016

Hlásim sa, ze šoférujem uz tretí týzden 🙂 sice stále len tu moju trasu, ale zo dna na den je to lepšie... velmi sa teším 🙂 Viem ze pre vela ludí je šoférovanie taká bežná záležitosť, ale pre mňa je to po tých rokoch strachu niečo výnimočné 😀
Tak mi držte palce, nech ma ten optimizmus neopúšťa 🙂

mirus1510
11. jún 2016

@maruska22 ked som citala tvoj prispevok ako si sa zrazu odhodlala a sadla do auta az mi zimomriavky isli po chrbte 🙂 ja sa tiež hrozne bojím soferovať, no ako mame dcérku stale nad tym premyslam, ze je to potrebne a hlavne jednoduchsie... hadam to dam aj ja.... a presne som aj ja rozmyslala ze si nacvicim aspon jednu trasu, napr. do parku /od nas z domu je to cca 3 km/ a tú si budem jazdit a potom sa možno pohnem aj dalej 🙂))

maruska22
11. jún 2016

@mirus1510 mna teraz mrzi, ze som to neurobila uz davno.. je to super pocit, byt zrazu taka samostatnejsia 🙂 aj dnes rano som si vzala auto a isla sama na nakup.., vcera som bola pre svokru v meste..cize uz si pomalicky pridavam aj ine trasy..sice je to stale len par km od domu, ale velmi mi to ulahcuje zivot 🙂 ja som sa tiez neskutocne bala, uz len ta predstava, ze mam soferovat vo mne vyvolavala paniku..zlomova bola ta prva samostatna jazda...proste som si uvedomila, ze to zvladnem..odvtedy jazdim kazdy den a ten strach je zo dna na den mensi..uz sa dokonca na soferovanie tesim 🙂 mam samozrejme stale respekt, lebo nie vsetci jazdia predpisovo ☹ skus si naplanovat nejaku jednoduchsiu, kratsiu trasu..mna velmi stresovalo parkovanie, lebo v tom este nie som velmi zrucna, tak som si nasla pri skolke parkovisko, kde parkovava menej aut, cize tam mam dost miesta..tiez v praci parkujem v takej vedlasej ulici, kde je mensia premavka..ale napr. Vcera sa tam predomna pichlo este jedno auto a mala som problem sa odtial vykrutit, ale zvladla som 🙂 tak drzim palce, aby si sa co najskor odhodlala, je to super vec 🙂

mirus1510
11. jún 2016

@maruska22 len to je to ta prva jazda... odhodlat sa... ja som uz aj mala možnost sadnut do auta a ist, lenze vzdy niečo vymyslim napr. zavolam svokrovi, muzovi aby ma odviezli, proste vzdy je tu niekto kto ma vie odviezt alebo pesi.....:((( velmi ma to ubíja, ze nesoferujem, stale sa citim taka zavisla od niekoho a je to aj na psychiku, ak vies čo mam na mysli :((

kanka2013
4. júl 2016

Ahojte...vodicak mam 4 roky. Jedno obdobie som vola nutena cestovat do prace tak som soferovala jednu trasu, to bolo vsetko...nikde inde som sa neodvazila ked tak len so spolujazdcom.. Prislo tehu a prestala som chodit do prace...zas soferujem minimalne aj to len s muzom ...strasne sa bojim sadnut do auta a ist.. Ako ste prekonali vas strach???

maruska22
4. júl 2016

@kanka2013 proste len sadnut do auta a ist..inak sa to prekonat neda. Ja som s tym bojovala roky, uz len myslienka, ze mam soferovat vo mne vyvolavala paniku..ale ta prva jazda, ktoru som zvladla sama, bola taka prelomova..proste mi to dodalo odvahy.

alenky
4. júl 2016

@kanka2013 Prestan soferovat minimalne ale zacni na maximum. Ja uz manzela za volant nepustam, ovsem parkovanie mi robi stale problem. Teraz beham autom uz asi mesiac a je to rekord. Tremu mavam stale, ale citim na sebe, ze cim viac soferujem tym viac trema opadava. Strach prekonas jedine soferovanim. Poloz si otazku coho sa vlastne bojis. Nehody, premavky, ze oskriem auto? Mna velmi motivuje ak vidim soferovat auto zenu a hlavne ked sa jedna o nieco vacsie-vtedy ma to priam provokuje, ze to predsa musim dokazat aj ja. Dopomohli mi aj kondicne jazdy a zatial sa vyberam cestou autom ked nie je velka spicka, nakolko je na ceste vela bezocivcov a velmi malo ludi berie ohlad na to, ze som zacitocnik. Drzim prsty a odhodlaj sa ten pocit stoji za to!

franka211
4. júl 2016

@maruska22
@alenky dakujem...vidi ze nie som sama...velmi mi to lezie na nervy ze nie som v tomto smere samostatna...a budem sbtym nieco robit.. Strach mam z velkej premavky...a samozrejme sa obavam aj nehody kedze mam 3 rocneho synceka...skusim tak ako vravite zo zaciatku mimo dopravnej spicky 🙂

kanka2013
4. júl 2016

@maruska22
@alenky zajtra idem na to...chcem ist ku mame...bude sviatok dufam ze premavka bude kludnejsia musim sa odhodlat...a hlavne neprestat...

ladygina
4. júl 2016

@franka211 chce to len čas a pôjde to. Musíš si veriť to je hlavné. Kebyže každý šofér sa mal báť že sa mu stane nehoda alebo niečo podobné tak by sme všetci chodili len pešo. Musíš veriť tomu, že bude všetko ok a nič také sa nestane.

maruska22
4. júl 2016

@ladygina
@kanka2013
@franka211
ja som sa aj teraz vrátila z jazdy 🙂 bola som manželovi zaniest do práce večeru, lebo si zabudol nahlásit 🙂 jaj tí chlapi 😀 😲 nie je to síce daleko, ale keby som mala ist peši, tak tým stratím min. polhodinu...takto som to obehla za 10 minút a tom sa este zastavila aj v obchode 🙂 mna motivovala hlavne tá úspora času... my síce bývame kusok od centra, takze vsetkú vybavenost mám dostupnú peši...obchody, lekára, školu, škôlku, prácu...len každé je iným smerom 🙂 tak ked som to vsetko mala obehnut peši, hlavne ráno..kým som odprevadila deti a prisla do práce min. 45 minut...takto to stihnem do 15 minut. A je to super pocit, nebyt závisla od nikoho 🙂 proste sadnem a idem, ked to vyhovuje mne, nemusim sa nikomu prispôsobovat.
No ale stávaju sam i este aj tie zaciatočnícke chybicky 😀 minule mi to zhaslo v strede krizovatky a nie a nie naštartovat...uz som myslela ze fakt vystupim a dám to nejakému chlapovi odtiahnut bokom..ale potom som to nejako zvládla...som si potom uvedomila, ze mám obuté len také sandálky a vtom sa mi zle pridával plyn 😀 Jaj no žena 🙂 stál za mnou taký chlap, ten si musel ponádavat a ja som mu potom este aj zakývala 😀

kanka2013
5. júl 2016

@maruska22
@ladygina tak som sa odhodlala. Presla som 40 km k mame.sice som si privstala aby som sa vyhla premavkecl ale aj tak velky uspech...vecer naspat domov...rano som mala stav ze to vzdam, nakoniec som svoj strach porazila...len v tom zotrvat..

maruska22
5. júl 2016

@kanka2013 waw...super...teším sa 🙂 že je to super pocit? len tak ďalej, len neprestávaj... 😎 😎 si šikulka 🙂

kanka2013
5. júl 2016

@maruska22 hej bola to parada...len este sa zbavit toho strachu a pojde to..

maruska22
5. júl 2016

@kanka2013 no to chce len čas...myslim ze zakazdým, ked sadám od auta, je ten strach menší..vlastne sa uz na šoferovanie teším...takze len jazdiť...inak to neprekonáme .-)

roselyn
11. júl 2016

Ahojte zeny - soferky ;) Ako si to tu citam, tak ako keby som citala niektore infosky o sebe a o tom ako opat zacat soferovat. Najhorsie na tom je nielen to, ze sa bojim o seba ist na tu, po dlhej dobe prvu jazdu, ale ja musim mat zo sebou svoju 3 rocnu dcerku a preto mam este vacsi strach, aby sa jej nieco nestalo, keby ze zlyham. Uz milion krat som si predstavovala ako ideme na aute niekam, ale potom pride strach, ze ked nieco nevyjde, nebudem vediet co robit, nemam ani komu zavolat (lebo manzel v zahranici) a teda ostanem niekde na ceste a nikto nas nezachrani ani mi neporadi. :((( Najhorsie je to teraz v lete sediet doma, alebo sa spoliehat na zredukovane autobusove linky niekam sa dostat napr. na kupko, do kina, atd. Och ach. A este ked vidim niektore nastrocne dievcata ako lietaju sem tam na autach, tak si hovorim, ze aj ja chceeeem. Co mi poradite zienky, hmm?

zuzuliatko18
11. júl 2016

tiež pomaly prekonávam strch zo šoférovania, nakopla ma prvá jazda, keď sme boli s mužom kúpiť autíčko - doviezli sme sa autom a naspäť sme tým pádom mali dve, tak musel ísť každý z nás samostatne . potom som začala jazdiť trasu od našich do BA (cca 100km po diaľnici). najnovšie som sa rozhodla ísť pre mužíčka autom do roboty (lebo náš systém že on sa trmáca 45 min s dvoma prestupmi domov a potom vyrazíme na cestu, pričom ideme skoro okolo jeho roboty bol dosť neefektívny). jemu to uľahčilo a ja som na seba hrdá, že som tých 10 km po BA sama zvládla. raz možno budeme žiť mimo BA a bez auta budem ako bez ruky, tak sa musím snažiť už teraz 🙂
ale každou jazdou sa bojím menej a menej. aj odhad vzdialenosti a rýchlosti sa už zlepšuje a parkovať sa učím. na svojich známych miestach už to celkom ide 🙂

roselyn
11. júl 2016

Mohli by sme zalozit SKUPINU na MK - o zenach a ich zaciatkoch v soferovani, alebo nieco take, hmmm?

marielik78
11. júl 2016

@roselyn Ahoj, recept na to neexistuje, musis prekonat strach ako my vsetky... a zavolat mozes kamaratke, alebo hoc aj jednej z nas, ked si poskytneme telefonne cisla, ved sme v tomto jedna velka "rodina";)
Ze sa bojis o seba a malu chapem, myslim, ze to prezivame vsetky, postupne ale bude prevladat radost z jazdy, mobility a zo strachu bude skor prirodzena davka zodpovednosti a respektu ;)
Ja s malou rada jazdim, aj v zaciatkoch, vzdy ma dokazala rozptylit a ciastocne odputat sa tak od tych neprijemnych myslienok s triaskou, stresom, panikou...
Skus jednu malu jazdu, staci par sto metrov, potom zase a dni a casy, ked je mala premavka, pojde to, uvidis ;)

roselyn
11. júl 2016

@marielik78 Najtazsie je sa odhodlat a nastupit, a ze idem. Achh. Ved ja aj tak premyslam, ze kedy ist, tak aby bolo co najmenej aut na ceste.

roselyn
11. júl 2016

Pomohli Vam kondicne jazdy? (Ako to prebieha, autoskola auto, instruktor, kolko stoji 1 jazda a ako dlho trva?) Dufam, ze mi nemozu vziat naspat vodicaaaak :D

alenky
11. júl 2016

@roselyn Ja som mala 3kondicne jazdy po meste po 2hod.a velmi mi pomohli. Hladala som podla najlacnejsej autoskoly a ako tak sympatickeho instruktora. Niektory ma na prekvapenie uz po telefone odradili, tak som hladala az kym som nieco nenasla. Su to ako klasicke jazdy v autoskole, kde v najnutnejsom pripade vie zasiahnut instruktor. Zopakuj si znacky, vela veci sa opat dozvies od instruktora a hlavne ked ti to pojde vie ta namotivovat a povzbudit co je uzasna vec. Ja som v ramci Kosic za 2hod.zaplatila 15€, ale je to velmi individualne viete sa na cene aj dohodnut treba skusit obvolat autoskoly. Ked sa uz odhodlas neprestavaj, mne robi problem len parkovanie, nakolko mame vacsie auto. Ale cim castejsie jazdim, naberam vacsiu prax, zrucnost, odvahu. Viem co si mozem dovolit, spoznavam auto. Spoznavam ludi na cestach ktory ta bliknutim vedia motivovat ked vidia Z-tko, ale aj blbcov, kt.na cesty fakt nepatria.

marielik78
12. júl 2016

@roselyn Ja som kondicne nemala, rovno som zacala... ceny su vsade ine, treba googlit a volat 🙂 Isto najdes aj referencie na autoskoly a instruktorov konktretnych 🙂

roselyn
12. júl 2016

@alenky dakujem ti velmi pekne ;))) musim nabrat odvahu a ist na to, drzte palce :D

roselyn
13. júl 2016

Baby ako sa ide do zakruty napr. z hlavnej cesty na vedlajsiu. Citam si moje stare poznamky z autoskoly, fuuu dost je toho. Ale najprv si chcem oprasit vedomosti a tak budem praktizovat (dufam, ze sa odhodlaaaam).
Postupne: pribrzdim, stlacim spojku a dam neutral
( alebo hodim rychlost 1 alebo 2) pustim spojku pomaly a pridavam plyn?
Ked mam stlacenu spojku a neutral - auto sa hybe, vsak ? Musim drzat aj brzdu?
Nasla by sa pre mna nejaka poradkyna do sukromnej posty, ked budem mat rozne otazky, problemy so soferovanim, aby som to tu do fora nemusela pisat. Lebo viem ake su niektore zeny, a budu tu vypisovat, ze nech tu nepisem pre nich trapne komentare ...

roselyn
13. júl 2016

@alenky Aj ja sa radsej najprv objednam na kondicne, ze ako sa budem citit a ako mi to pojde :D

marielik78
13. júl 2016

@roselyn mas IP, ale toto, ked nevies, ako radit a podradovat ti najlepsie vystvetli v autoskole pocas jazdy niekto, aj ti presne povie v danu chvilu 🙂

roselyn
13. júl 2016

@marielik78 Ja uz ani neviem co viem :( preto si precitam vsetky poznamky z autoskoly, a tak pojdem na kondicnu jazdu pre istotu najprv, a dufam, ze sa mi tam vsetko opat znova pripomenie, ako ked som normalne jazdila paaaar rokov dozadu (tesne po autoskole). Ide o to, ze odkedy mam dcerku, tak ja chcem mat vsetko pod kontrolou, v zmysle, aby bola v bezpeci, ked by som ju mala viest v aute. No a to si musim byt ja sama sebou na 150% percent ista, ze viem soferovat, odburat strach z nebezpecenstva a neistoty a az tak sa mozme vyvazat ;)

alenky
13. júl 2016

@roselyn Daj si kondicne jazdy, tam ta instruktor zaskosli, vacsinou on teba bude chciet aby si pri spomalovani napr.preradovala do nizscih stupnov-v autoskole to tak ucia. Neskor ked budes sama jazdit prides na to, ci je pre teba menej stresujuce vyhodit neutral a trebarz dojst ku krizovatke bez zaradenia rychlosti, al.s rychlostnym stupnom. Dolezite je, aby si sa naucila rozbehnut, zastavit, pribrzdit. Ked do toho prides potom sa budes sustredit len na premavku a hadzanie rychlosti uz bude prirodzena vec.