Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

mirus1510
4. aug 2016

Ahojte ja len sa chcem pochváliť ze stale jazdím ... skoro každý deň ...Ale vždy len s manželom,podporuje ma v tom a to mi veľmi pomaha😊

marielik78
4. aug 2016

@mirus1510 😎 🙂 Palec hore ;)

danaholanova
5. aug 2016

Poradte mi zienky tu sa to odvazim spytat. Teraz uz jazdim aj v noci, ale neviem si rady. Tie svetla okoloiducich aut ma uplne oslepuju. Nachvilu mam pocit ze nic nevidim, to nechapem ako jazdia ostatny. Ide prevazne o jazdu cez lesy lebo byvam na dedine. Dialkove samozrejme ja stale vypinam ked ide auto ale ci to robia aj ostatny alebo mam nejake slepe oci? Robi to problem aj vam alebo idem na ocne? A drzte mi palce vcera idem domov s detmi a odisli mi brzdy a to robene pred 2 tyzdnami. Tak som sa zlakla ze budeme vyskakovat za jazdy ze zase budem mat dlho motyle v bruchu ked budem soferovat....ale najhorsie ze cakam telefon zo servisu ci sa to vobec da opravit, technik volal ze nevedia najst chybu. Tak to ako naschval vsetky tajne uspory som dala do auticka,ktore mozno prave zdochlo, dnes som mala ist po mamu do nemocnice, no ked sa dari ta sa dari, hlavne ze to dobre dopadlo...

marielik78
5. aug 2016

@danaholanova Ahoj, aj mne vadia svetla oprotiiducich a niekedy aj ked sa zazadu lepia a odraza sa mi to v spatnom... Ale hlavne ti oproti... Ja viem, ze moja kamoska v USA s tym bola aj u ocnej a nic nevyriesili, kupila si potom nejake specialne okuliare na nocne soferovanie, ale moc vecer a v noci radsej nejazdi... Ja mam to stastie zatial, ze po tme idem vynimocne, skor v zime je to pravidlo a aj to som v meste, takze to je ine ako prave mimo mesta. Moj manzel mi na to povedal, ze sa mam pozerat mimo zdroju svetla vzdy, najst si nejaky bod a sustredit sa a to mi trosku neraz pomohlo.
Inak mne takto prekaza aj ostre slnko :( Mam take slnecne okuliare, co nepomozu ani trochu za volantom.

A s tymi brzdami ste ako prisli??? Ja si to velmi neviem predstavit v plnej premavke tu :(

danaholanova
7. aug 2016

@marielik78 No nijako, hned som odstavila /ale to uz sme boli mimo mesta/ a isli na autobus /boli sme uz nie daleko pred dedinou/ auto zobrali do dielne ☹ a stale cakam lebo nevedia prist nato kde je chyba ☹

esselte
23. aug 2016

Baby,strašne sa bojím šoférovať,ale momentálne to je pre mňa nutnosť,nesoferovala som 17 rokov teraz idem na kondičné jazdy,keď mi zavolali že na budúci utorok mám už jazdu,mám pocit,že to nezvladnem,ja potrebujem len zvládnuť cestu do práce po rovnej krátkej ceste len do vedľajšej dediny,stále sa musím kolegom pýtať ,lebo autobusy tam chodia v zlom čase,ešte aj doma máme problémy so zdravím deda,je potrebné ho voziť,neviem,ako to zvládnem,mám strach

esselte
23. aug 2016

@althejka asi tak aj ja,alr veľmi by som to chcela,len mám veľký strach,píšem o tom dalej ,neviem,ako na to ísť,aby som sa nebála

esselte
23. aug 2016

@dadika111 ja som na t presne tak ako ty,ale dala som sa na kondičné jazdy,lebo nutne musím šoférovať,ale ak budem mať strašný strach,tak to nechám,neviem,prečo sa tak strašne bojím

roselyn
23. aug 2016

@esselte presne ako ty. Oco je chory a uz ma s dcerkou nemoze vozit, jedine ked nieco extra surne. Autobusy katastrofalne spojenia. Ja po dedinach este oki, ale vstupit do mesta - strach (tam kazdy sa ponahla, rychlo rychlo, pchaju sa a natlacia na auto, trubia) crazy. Achhh. Musim nieco vymysliet ako sa nebat.

cattleya22
23. aug 2016

@esselte Ahoj, presne tento problém som mala. Vodičák som síce mala ale hneď na prvej samostatnej "jazde" sa mi stal menší kiks - nič vážne, žiaden ťukes, len som proste spanikárila a zle odbočila. Povedala som si, že nikdy viac. No nakoniec som musela, presťahovali sme sa na dedinu, spoje žiadne alebo minimálne. Mne veľmi pomohlo zobrať auto a ísť na málinko frekventované cesty - aj poľnohospodárske a jazdiť a jazdiť. Na parkovisku pred Tescom som v noci krúžila ako blázon :D Jazdím denne do práce, je to oveľa lepšie, hoc napr. na Košice si sama netrúfam ani po rokoch. Hlavne ma rozladí, ak niekto zatrúbi alebo kričí. Ja si myslím, že by si mala povedať aj inštruktorovi na tých kondičných, čo sa deje, oni majú aj psychologickú prípravu, isto ti poradí 🙂 Držím veľmi palce 🙂

esselte
23. aug 2016

@cattleya22 ďakujem,musím to zvládnuť,nemôžem sa stále na niekoho spoliehať a prosiť kolegyňu,aby ms brala do prace,raz sa musím odhodlat,chodíš na manuale,či na automate?

cattleya22
23. aug 2016

@esselte Určite to zvládneš 🙂 Chodím riadne na manuále, dokonca na staršom autíčku a ešte k tomu combi :D Vždy sa smejem, že manžel má úchylku na veľké kufre (moje pozadie tiež nie je malé :D ). Okrem parkovania zvládam bežné veci, hoc nejaká zmena na ceste ma vie rozhodiť. Napr. keď si dovolia dať nejaké obmedzenie 😠 😀 Ako písali baby vyššie, najlepšie ako prekonať strach zo šoférovania je šoférovať 🙂

dadika111
23. aug 2016

@esselte ja mam uz skoro po kondicnych jazda. Ked som 1- krat sadla do auta v autoskole strach zo mna ako keby ušiel. Najskor som si zaplatila 2 krat po 2 hodiny a povedala som si, ze potom uvidim ako mi to pojde. Islo mi to celkom v pohode, tak som si doplatila este 1 jazdu, ktoru mam zajtra. Teraz mam v plane kupit auto. Trosku sa obavam ako ho dotiahnem domov.

esselte
24. aug 2016

@dadika111 ale ja som nesoferovala 16,možno aj viac rokov,ale musím sa k tomu prinútiť,lebo potrebujem dopraviť sa do práce

dadika111
24. aug 2016

@esselte ja som nesoferovala 18 rokov a nejako som sa prinutila. Neboj sa, určite to zvladnes, len musís niekedy začať a potom to už pojde.

alenky
24. aug 2016

@danaholanova Ahoj, dlho som to tu nesledovala. Ale ja mam uplne rovnaky problem, co sa tyka soferovania v noci. Ked sa ztmieva este to zvladam, ale v noci mam problem. Okuliare nosim do dialky, taktiez mam skla na soferovanie, ale sama na sebe citim, ze v noci nemam taky dobry zrak a postreh ako pocas dna. Takze soferovaniu v noci sa vyhybam, horsie to bude prave teraz ked sa dni zacnu skracovat. Zazila som uz aj situaciu, lejak a oproti slnko do oci a ten blesk z cesty priamo do oci-no nic som nevidela. Co je u mna zvlastne nosievam aj sosovky, ale slnecne okuliare nenosim mozu byt neviem ake drahe-nevidim cez nich, tien mi proste prekaza. Takze nie si sama, s tym uz neurobime nic. Len sa nocnym jazdam radsej vyhybat.

danaholanova
24. aug 2016

@alenky Ja tiez slnecne velmi nemusim uz som skusala tiez vselijake ale normalne nevidim cez nich ani farbu na semafore. Tak aspon nie som sama :(

esselte
26. aug 2016

Ahoj baby,tak 6 jázd mám zaplatených,dala som 77 eur,už ma nič nezachrani,musím ísť,v utorok a v piatok na budúci týždeň,bojím sa,ale musím to zvládnuť,veľmi to potrebujem,držte prsty

esselte
28. aug 2016

Ahojte,ešte sa chcem opýtať,aké máte autá,my máme citroen grand picasso,na ňom jazdiť nebudem,je veľmi veľké,je sedemmiestne,ja chcem niečo malé a pohodlné,uvazujem o toyote yaris,alebo niečo podobné

mirus1510
28. aug 2016

@esselte my máme touran wv,tiež také väčšie auto a diesel.....manžel mi vyhliadol citroen c2bezinak ...maličké a šikovné autíčko tak dúfam že mi nebude robiť problém preorientovať sa s diesla na benzín 😯to co pises ty no to je ozaj veľké auto ufffff

optisana
29. aug 2016

Ja mám za sebou 10 jázd... ten stres pomaly opadáva a cítim sa už istejšia...ale stále spravím nejaký kiks, že si nevšimnem značku, nedám prednosť alebo mi to na kopci skape...ale snažím sa a pomaly to ide .... len sa bojím že po autoškole nebudem mať na čom jazdiť a po ked konecne budem mat na com tak sa budem báť....

esselte
30. aug 2016

@optisana presne toho sa bojim ja,ale máme feliciu kombi,sice staršiu,manžel je chce dať do poriadku a budem zatial chodit na nej,povedal,ze na ohnutie plechov mi staci a má pravdu,potom by som chcela niečo malé,pozerala som citroen c1,celkom sa mi páči,ale ajtak sa bojím ako to s tymi kondičnymi jazdami bude,verim,ze na mňa nikto nebude vrestat ,lebo potom mám este väčši strach,dnešným dňom začínam,tak držte palce,velmi by som chcela šoférovať

esselte
30. aug 2016

@mirus1510 je obrovské,musím hľadať určite menšie,dnes prva kondična jazda,som zvedavá

maruska22
30. aug 2016

@esselte ja jazdím na citroen xsara piccaso, uz je to starsie auto, diesel...dlho som na nom nechcela jazdit, lebo mi prislo velmi velké 🙂 ale tento rok sme si kupili druhé auto, na tom jazdí manzel a mne nejako prischlo toto staré 🙂 ale uz som si na nan zvykla a mensie by som asi nechcela 🙂 😵

esselte
30. aug 2016

Baby,tak prvú kondičnú jazdu mám za sebou ,chodila som hodinu a pol ,bože tá spojka ma zabije,ešte,že instruktor bol kludny,lebo ja som bola hrozná,ale na prvý krát po 17 🙂 rokoch,to bolo celkom fajn,v piatok ma čaká ďalšia,som zvedavá,či to pôjde lepšie,ale asi si kúpim automat ,so spojkou mi to nejde

esselte
30. aug 2016

A stále sa bojim,neviem,čo s tým strachom robiť

ajdika
30. aug 2016

@esselte ja jazdim vyse roka po 10 rokoch,co som sa bala neskutocne a ten strach je aj teraz obcas. Je to mozno pocit zodpovednosti, neviem. Ale rozhodne som rada, ze som si to pred rokom sama v hlave zrovnala a rozhodla sa do toho ist. Bolo to tazke,ale nikto iny Ta neprinuti, musis sa len sama, aj ked sa budes klepat,aj ked Ti bude busit srdce. A so spojkou si nerob starosti 😊, to je len a len cvik. Mne to dochlo dobreho pol roka 😆 a vynimocne sa mi to stane aj teraz a to nie je ziadna tragedia, neboj. Musis si iba verit.

esselte
30. aug 2016

@ajdika ďakujem,som rada,že nie som sama taký pripad,js som sa rozhodla jazdiť a verim,ze to aj dokážem,len musim jazdiť,aj ty si mala pocit,ze to nezvladnes?

maruska22
30. aug 2016

@esselte super, len tak dalej.... uplne ťa chápem, ten strach je hrozný...ale dá sa to prekonať...ja uz jazdím štvrtý mesiac, vačšinou iba sama.... a je to paráda 🙂 vidim na sebe velký posun za tie styri mesiace...jasné, ze obcas urobím exte nejaký kiks, ale hlavne po tej psychickej stránke je to ovela lepsie... ovela viac si verím a v pohode uz idem aj na také nové trasy 😅 najblizsie mám v pláne vyskúsať dialnicu...teraz jadzím vacsinou len v meste alebo len po takých vedlajsích cestách, cize max. 80 🙂 tak uvidím ci sa odhodlám....
a od pondelka zacnem vozit znova deti do školy a do skolky...to bude zasa skúška, lebo bude ráno ovela viac aut na ceste....hlavne co sa týka parkovania, musim viac trenovat 🙂

ajdika
31. aug 2016

@esselte jasne. Som tu davno davno pisala,ze sa bojim soferovat aj auticko na autodrome na kolotococh 😀. Ale som na seba hrda, ze som to dala. Jasne, su dni,ked mi nie je vsetko jedno, ale vacsina je takych, ze si soferovanie uzivam. A aj ked mam niekedy rano "bruchabolenie", akonahle sedim v aute a idem,uz je to uplne v pohode.