Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

radka227
17. okt 2015

ahoj. pokial mas vodicak od minuleho leta, tak jazdi, kolko sa da. radim ti to, pretoze ja mam podobny problem, ale ja som si urobila cvodicak pred 10 rokmi a najazdene mam minimum km. cim dlhsie budes cakat, tym to bude horsie. ked mas vodicak cerstvo v rukach, tak jazdi. nic ine asi nepomoze.

marielik78
17. okt 2015

@deniska08 To je uzasne, ze ste jazdili s manzelom a ze si urobila kiksy a on aj tak povedal, ze to je super a to teda je, pretoze uz len odhodlat sa ist si zasluzi obdiv 🙂 Mas v nom velku oporu, to som uz pisala 🙂 Nemas preco byt pri nom nervozna... 🙂 Mne sa jazdi super samej alebo len s dcerkou, lebo s manzelom prezivam podvedomy stres, dokaze ma skritizovat za to, co on robi uplne bezne... a minule ma tiez za nieco, co robili vsetci ako ja (ja som to iba kopirovala) a tak som si to nasla vo vyhlaske a vlastne zle to robi on, tak som mu to aj povedala 🙂
Verim, ze ti to celne sklo cicm skor opravia, nech mozes jazdit 🙂 To bude parada 🙂

babulka82
25. okt 2015

@deniska08 ake videa si pozerala?daj tipy 😉

ste tu kočky take ktore ste dlhšie nejazdili a znovu ste začali a ide to? Ja som včera dala asi 30km cesty tam a spät so všetkym čo k tomu patri len som neparkovala,to prevazal manžel 😉 Inak ma dobre navigoval len na jednej križovatke som mala dat do trojky a len som vyradila rychlost nevedomky som sa čudovala čo mi to nejde,ale auto to zvladlo. 😉

marielik78
25. okt 2015

@babulka82 Ahoj, ja som zacala v juli po 15 rokoch... S tym, ze pred 15 rokmi som si len urobila vodicak a nemala som moznost jazdit... a potom s odstupom rokov uz by aj bolo na com, ale bol strach... A parkovanie sa aj mne zdalo na zaciatku to najtazsie, ale myslim, ze som to uz medzicasom prehodnotila a nie je to nic zlozite, tak drzim palce, len tak dalej 🙂

babulka82
25. okt 2015

@marielik78 dik,no u nas pri bytovke sa su vacsinou parkovacie miesta pozdlzne co sa mi zda este tazsie. A ako ti to ide? Co ti robilo najvacsi problem?

marielik78
25. okt 2015

@babulka82 JA musim parkovat hlavne v podzemnej garazi, cize ist cez dve podlazia a rampy :D A teda nacuvavam ovela radsej ako parkujem predkom :D Pozdlzne parkujem tiez, ked je moznost... asi je to jedno, podla mna ten parking je naozaj o cviku a praxi len. A co mi robilo naj problem? Vobec sa odhodlat ist a nebrat auto ako nieco, co ovlada mna :D Prosto prekonat strach a jazdit 🙂

babulka82
26. okt 2015

@marielik78 včera som zase šoferovala a mam za sebou taku nepeknu skusenost .Išla som odbočovat k svokre do domu z dost frekventovanej hlavnej cesty v zakrute ,nestihla som odbočit na prvy krat a auto zhaslo a auto za mnou ma začalo z lava obehovat. Chapete?Muž mal take nervy,ale ja som ho videla v spataku že tam šaškuje niečo no keby ja zabočim skor tak do nas nabura.

worker_falcon
26. okt 2015

@babulka82 a blikala ti smerovka?

babulka82
26. okt 2015

@worker_falcon no samozrejme len niekto mal naponahlo a nemohol vydrzat.

babulka82
26. okt 2015

@worker_falcon a mm policajt tam chytal infarktove stavy pekne 😀

marielik78
26. okt 2015

@babulka82 Tak nepekne situacie su neprijemne, ked zaciname po dlhej dobe, ale vlastne vzdy... Tiez sa mi to stalo s tym obiehanim zlava a celkovo by ti aj @ajdika vedela napisat nepeknosti, co zazila od jula... a hlavne mam pocit, ze male auto a Ztko na zadku akoby inych blbcov za volantom este viac provokovalo si dovolovat.
No vseobecne som si vsimla, ze je dost divnych soferov na cestach (odkedy soferujem si vsimam stonasobne viac ostatnych) a ty ked mas mm policajta, verim, ze isiel vyskocit z koze :D To moj by skritizoval mna, ze mi to zdochlo :D :D :D

babulka82
26. okt 2015

@marielik78 no mm je tiež nervak za volantom ale zas k ženam alebo teda k začiatočnikom je ohladuplny,ved každy raz začinal nie? A to mna zas nekritizuje len stale ,pridaj si,prerad si ,pribrzdi si .Trošku mi to vadilo chcela som si ist svojim tempom nie nejak extra rychlo .No oni ked to vedia z ich pozicie by som aj bola možno trošku nervozna a kriticka . 😉

deniska08
26. okt 2015

@babulka82 gratulujem,ze si tiez zacala jazdit.. 🙂 je to moc nabrat odvahu a le tieto zienky tu ti tu odvahu daju..mne velmi pomohli ich rady..
No a videa som pozerala ( DAJTO za volantom) ..vela som tam pochytila...Drzim palce a vela,vela stastnych kilometrov... 😉

babulka82
26. okt 2015

@marielik78
@deniska08 dakujem kočky a ešte taka podotazka . Chodi sa vam lepšie s niekym napr. s manželom ale radšej idete same? Na jednej strane mi manžel vadi na druhej aj poradi popripade zaparkuje. 😀

deniska08
26. okt 2015

@babulka82 moj manzel je kludas 😀 nefrfle mi do toho a je super...len ako som pisala vyssie,ako keby mi tam prekazal..ked mam jeho v aute,zrazu robim kiksy..ako by som sa hambila...najradsej by som jazdila sama a bez deti..keby bola taka moznost,ze mi ma kto deti postrazit,tak by som sama jazdila a skor by som sa do toho dostala..lebo ked mam syna v aute,tak mam strasny strach,ze sa nieco stane..a ked som sla uplne sama,tak pohoda,nebojim sa a som uvolnena....je to asi o psychike....

marielik78
26. okt 2015

@babulka82 Mne sa s mm dobre nejazdi, lebo je nervak a niekedy strasne subjektivny... samej sa mi jazdi fajn a aj s malou 🙂 Vela zalezi, koho mas pri sebe prosto 🙂

miriam11
26. okt 2015

@babulka82 aj ja casto stretavam na ceste nervakov, ked idete predpísanou rychlostou, on vas ide tesne pred kruhakom predbiehat. Cisty magor a kopec podobnych excesov na ceste. Alebo idete zaparkovat cuvanim medzi 2 auta, zas pride inteligent, ktory nepocka, kym manever dokoncite, ale trepe sa tesne, lebo niekam nestiha. Toto ma vie na ceste znechutiť a hnevat. Takze kľud, kasli na neho, treba len vela jazdit a magorov si nevsimat🙂

marielik78
26. okt 2015

@miriam11 Suhlasim 🙂

sardinka335
26. okt 2015

Mne pomohla prekonať prvotný strach moja lenivost a pohodlnost...ked mam auto pred domom tak ani ma nehne aby som išla MHD. Kedze robím velke nakupy, vyzdvihujem deti, chodim s nimi na kružok, lekarom... tak to auto sa mi zide. Prvý krát ked som išla sama tak som bola ,,pokakana,, ale to chce len trening, proste jazdiť a jazdiť...
zeny čo nenešoferuju su furt odkazane na iných a maju to komplikovane - mam kamošku a ta ,,naburala,, na parkovisku pred nákupákom takze tam už vraj šanca nie je aby sadla za volant. Všade chodí pešo, nakupy vlečie na kočiku a ked poviem ze ved mohli by sme ist tam a tam tak sa tam nema pomaly ako dostať. Mne by to veeelmi vadilo hlavne ak auto k dispozicii mám. Tiež som bola posero...ale dnes už jazdím ako Fitipaldi...nemám čas čakať na muža a dobrodincov čo ma zvezu...moja lenivost a pohodlnost je väčšia ako strach z jazdy autom.

ajdika
26. okt 2015

@babulka82 samej! Jednoznačne. Alebo s deťmi. Prípadne s kamoškou. Môj muž - NIE! Je tiež nervák, má svoje návyky a ja mám svoje, tak si vypočujem, Väčšinou zhúkne, že prečo som neurobila to a to...No čo ja viem, miesto rady, ako si to zľahčiť a poradiť sa pýta, prečo. No lebo...lebo mi to niekto iný poradil. Ale niekedy mlčí, vzdychá a drží sa ako kliešť. A tiež som si všimla, že keď idem s nejakým šoférom, každý Ti radí svoje, veľakrát protichodne. Ale teraz som nejazdila vyše týždňa...odrazila som si zrkadlo, tak mam nútenú pauzu 😀 .Ale od stredy idem zase naplno.

tigriatko
5. jan 2016

ahojte dievcata, mam 33r. a rozhodla som sa, ze si idem robit vodicak, lebo to bude nevyhnutne. mojim obrovskym nepriatelom je moj strach. bojim sa aj na sedadle spolujazdca. neviem, ako to prekonam. zhruba som precitala toto forum, tak vsetky radite, ze jazdit, jazdit, jazdit.... ach, hadam to zvladnem aj ja ☹ neviete poradit autoskolu v kosiciach, kde by somnou urobili zazraky? bojim, bojim 😅 😅

cukricek12
5. jan 2016

@tigriatko chápem ťa, že ten strach je veľký. v autoškole získaš trocha istoty, veď hneď ťa nedajú na cestu 😉 a keď už budeš mať vodičák, tak najprv jazdi po menej frekventovaných cestách a keď už si budeš šoférovaním istá, tak šup,šup do riadnej premávky.
p.s. daj si nálepku začiatočník na začiatku. minule predo mnou bolo také auto, hneď mu to aj skapalo, ale tak chápala som to, nikto sa nenarodil s volantom v ruke 😀 . vodiči budú ohľaduplnejší.

tigriatko
5. jan 2016

@cukricek12 dakujem, nalepku urcite mam v plane.. minule som na jednom aute videla "prosim, netrubte, robim, co mozem" 😀 😀

marielik78
6. jan 2016

@tigriatko Ahojky, podla ma si urobila ten najdolezistejsi krok uz teraz, rozhodla si sa urobit si vodicak 🙂 Moja skusenost, ked som si ho v roku 2000 robila, milovala som jazdy, bola som nazhavena jazdit, nebol to pre mna stres, ale nebolo na com jazdit a roky plynuli... Takze pauza v ziadnom pripade radsej a kedze si ho ides robit, asi mas k dispozicii (budes mat) aj auto na jazdenie 🙂
Strachu sa neboj, da sa porazit, len ho musis definovat, co by nemal byt problem, skus len trocha zanalyzovat, coho sa vlastne bojis a preco...
A v autoskole sa ho postupne zbavis, kludne si o tom aj pohovor s instruktorom... najdi si podla odporucani tu naj autoskolu pre teba 🙂 Drzim palec 🙂

tigriatko
6. jan 2016

@marielik78 ahoj, dakujem za tvoje slova. presne v to dufam aj ja. ze instruktor v autoskole mi pomoze a nejak to prekonam.

autoskolu stale nemam vybratu. tolko ich v kosiciach je, ze neviem na zaklade coho si vybrat 😖

rozmyslam o rychlokurze. neviete, bolo by to v mojom pripade vhodne? akoby sokova terapia 😀 😀

marielik78
6. jan 2016

@tigriatko Skus hladat a googlit, nazov autoskoly a referencie k nej, slovne spojenie musis skusat v googli 🙂 a isto nieco najdes 🙂 a ked nie, chod osobne niekam, popytaj sa 🙂
A ja ani neviem, ze su rychlokurzy uz aj, to za mojich cias nebolo... :D Sokovu terapiu som mala aj ja svojim sposobom, po 15 rokoch sadnut a jazdit, a cim viac jazd budes mat, tym lepsie 🙂

lyvyk
29. jan 2016

A@=55== =4441
-

svetlanka7
29. jan 2016

@fabiana aj ja som sa velmi bala noo castym soferovanim ten strach zmizne a este ked budes mat auticko svojich snov ako ja taak uz sa teraz vzdy tesim sofferovat 🙂

deniska08
29. jan 2016

No kočky moje drahe soferky..dlho som sa neozvala...Tak den pred silvestrom sme predali nase auticko (na ktore som si veru zvyknut nemohla) asi som sa toho auta bala...No a socialka nam konecne schavlila auto pre Alexka,kedze do skoly stale musim chodit kocikom...No a vybrala som si auto sama,kedze nikto mi nevedel poradit..verte,ci nie,ked mi ho pan prisiel ukazat pred moj dom ja som mala sto chuti sadnut don a ist sa vozit sama..ja som sa hadam este v zivote tak za volant netesila...ale kedze peniaze nam budu vyplatene az koncom februara a vtedy ho pojdem zaplatit,tak zase premyslam,ci to vobec zvladnem,ci sa nieco nestane ---cim dlhsie cakam,tym je to horsie ☹ prve dni som si predstavovala ako uz idem k skole,ako parkujem a vsetko..a teraz zase ako tam nejdem,ako auto stoji iba pred bytovkou ☹

agathachristie
30. jan 2016

@deniska08 ja som tiez nevedela s našim starým autom. Bol to veľký sedan. 2 roky som nesoferovala. Potom sme ho vymenili za malé auto (ford fiesta) a cítila som sa v ňom úžasne. Odkedy som tehotná som si povedala, ze MUSIM a už veselo soferujem. Stále mám rešpekt ale nebojím sa. Auto robí veľa. Držím palce hlavne to nevzdavaj.