Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

marielik78
20. sep 2016

@mirus1510 Presne tak, da sa to, len sa treba prekonat, nech sa to zda v zaciatku akokolvek nezvladnutelne 🙂
Tak vela stastnych kilometrikov 🙂

@amsi Gratulko a urcite jazdi hned dalej 🙂

mimi8814
20. sep 2016

ako porazit strach z soferovania? hmmm... soferovat!😃

amsi
20. sep 2016

Baby dakujem vam za gratulacie,strasny kamen zo mna padol,bola som aj pochvalena,ze to bolo dobre🙂.konecne som sa normalne vyspala a mate pravdu,teraz si este sice musim pockat na vodicak,ale za mesiac mozem zacat na sebe makat.

esselte
21. sep 2016

No,baby,tak dnes som sa po kondičných jazdách odvážila ísť autom sama,mame doma staru feliciu,pohla som sa super,aj som kusok presla,ale keď som chcela nacuvat naspäť do dvora,neviem ani .ako sa to stalo,stocila som to do susedovho plota,ešte šťastie,ze tam je len lúka,žiaden dom,len som ohla plot,ale na aute nic,takze to nir je o kondičných jazdách,kde mi pedal drží inštruktor ,ale o skúsenosti,uz budem jazdiť s manzelom a ďalšie kondičné si ani neplatim,musimjazdit sama ,nie s tym,ze niekto to robi za mna,lebo ma pedale

aandrea9
21. sep 2016

@esselte....nič si z toho nerob odvážna žienka 🙂 ja som sa nacúvať iba na klasické parkovisko (nieto ešte do brány či garáže) odvážila po 13tich rokoch jazdenia smerom vpred 🙂 schopne mi to ide asi tak pol roka bez úrazu môjho či susedovho auta a to nemám také tie praktické upípané kuriatka na zadnom nárazníku. najlepšie sa to trénuje na parkoviskách, kde sú vyznačené miesta na parkovanie...to by v tom bol čert, aby sme sa netrafili medzi tie dve čiary 😀 takže trénovať trénovať trénovať 🙂

mirus1510
21. sep 2016

@takacovama
@maruska22 ďakujem vám veľmi pekne 😊

marielik78
22. sep 2016

@esselte Z toho si nic nerob a osobne si nemyslis, ze na kondicnych ti instruktor sliapal na pedale (na jeho strane) 🙂 Isto si robila vsetko tiez sama 🙂 Hmm?
Vsetko to pride s praxou, uvidis sama 🙂 Ja som napriklad cuvat musela hned od zaciatku / prvej jazdy a nelutujem, teraz ani inak (alebo vynimocne len) neparkujem, iba nacuvavam :D
Ale pamatam si, ako sa mi takto pred rokom bezne rozstriasli nohy pri zacuvavani, ako som stratila aj posledny kusok sebadovery a istoty...

optisana
23. sep 2016

@amsi ... super GRATULUJEM ... ja som teraz mesiac nemala jazdu.. nemala som čas...ale 3.10 mám skúšky tak mysli na mna :D hádam to nejako dám... aj ked som zmierena s tym ze na 1x to nedam

marielik78
23. sep 2016

@optisana Ja myslim, ze treba byt realista 🙂 A zaroven si verit, lebo ak si dopredu povieme, ze nieco nedokazeme, tak nedokazeme na 99% 🙂 Podla mna to das, nevidim dovod, preco by si mala opakovat, len tomu musis sama uverit 🙂

amsi
23. sep 2016

@optisana, ja som tiez sla s tym,ze nespravim, nevedela som si predstavit, ze by sa mi to podarilo, lebo som si malo verila. a nakoniec plny pocet na testoch,cvicisko pohoda a za jazdu ma komisarka pochvalila..vobec nedavala tazke trasy ani chytaky..ked ja som to zvladla,zvladnes to aj ty.ja som stresovala od prvej jazdy az do konca..neopisatelny pocit po zvladnuti skusky,cela ta tarcha zo mna padla a dokazem sa konecne tesit🙂

skoromama
28. sep 2016

ahojte baby soferky 🙂
poradte mi ako sa mam zbavit strachu zo soferovania, ktory som predtým nemala. Nesoferujem sice dlho, vodicak mam 4 roky, no odhodlala som sa v lete. sama jazdim 2 mesiace denno denne do roboty. S dcérkou aj babkou behame po nákupoch ale len po naucenych trasách zatial. Kedze byvam na dedine, vlastne auto je pre mna nevyhnutnostou a navyse ma nebavilo vyckavat na manzela kedy ma vezme tam ci tam. Milujem pocit samostatnosti....avsak......pred tyzdnom som mojou vinou oskrela jedno auto a aj svoje. Navyse cely tyzden som jazdila s pocitom, ze sa nieco stane....uz ten pocit nemam. Teraz ho ale vystriedal iny-rovnako neprijemny-strach. Neverim si, bojim sa, ze sa nieco stane, ze niekomu nieco urobim alebo sebe. Navyse som tak krcovito opatrna ...nekonecne mi trva kym sa nejako rozhodnem v dopravnej situacii...Navyse som si predtým myslela, ze mne sa take nieco nikdy nemoze stat, pretoze som zodpovedna, opatrná, predvidavá s vynikajúcou intuíciou, obozretná a co ja viem aka este.....
Samotné soferovanie ma velmi bavi, chcela by som raz byt vynikajuci sofer, ktorý zvladne akúkolvek cestu ci situaciu...Raz mi instruktor povedal, ze spravne jazdenie je ako basen -makke, plynulé, ako hojdanie na vlne. Takto jazdil moj otec a toto by som chcela docielit aj ja. Len ten pocit strachu ma hrozne frustruje pred kazdou cestou z prace a do prace idem na wc 🙂 z nervov. Poradte ako prekonat ten strach?

maruska22
28. sep 2016

@skoromama Jediná cesta na prekonanie strachu je len jazdiť. Ja som s tým roky bojovala... dlho trvalo, kým som sa odhodlala vobec šoferovat. Chce to len čas a prax. To že si oškrela auto, nerieš. Proste sú to veci, ktoré sa stávaju... kým si nikomu neublížila na zdraví, tak je to bezpredmetné. Môj manžel napr. včera nacúval do brány...šofér čo mám najzadených tisíce km, proste sa mu to stalo...
Ja si vzdy pred jazdomu hovorím, ze dnes mi to pôjde super, vacsinou vozim deti, tak vzdy ráno im rozprávam, ako ich mamina bezproblémov odviezie. Uz mi to aj sami hovoria: "Mami, neboj, dnes nám to pojde perfektne 🙂" Proste sa snažím na šoferovanie naladiť. Zo začiatku som sa aj ja velmi stresovala....videla som vsetky tie možné scenáre, čo vsetko sa môže stať. Teraz sa nato snažím nemyslieť.
Tak pevné nervy a veľa šťastných kilometrov. Aj mna ženie vpred pocit, že som samostatná, na nikoho sa nemusím spoliehať... ja som sa roky cítila veľmi zle kvôli tomu, ze som nedokázala šoférovať. Teraz som na seba hrdá, že som to zvládala 😀

mirus1510
29. sep 2016

@maruska22 perfektne 😊akoby som seba počula vo všetkom 😊😊😊😊aj ja dcérke rozprávam ako sa pekne odvezieme,aj ja som sa cítila menejcenna že nesoferujem a teraz ten pocit ze som to dokázala stoji zato....nehovorím ze som neviem aká soferka ale už to ze sadnem a idem je u mňa veľký posun😊

amsi
2. okt 2016

Ahojte baby,tak ja som si bola v piatok pre vodicak a dnes som bola prvy krat s manzelom vyskusat jazdit.Po pol hodinke som si musela dat pauzu a vydychat sa.Potom sme este chvilu sli,ale nemohla som sa vobec uvolnit.A sama by som si vobec netrufala.Manzel mi este radi co a ako.Som rada,ze je trpezlivy,dufam,ze mu to ostane.
Tak strasne by som si chcela v pohode jazdit a dostat sa do toho.Ako dlho vam to trvalo,ked ste boli vodicky zaciatocnicky?A ako casto ste jazdili?

marielik78
3. okt 2016

@amsi Ono je to velmi individualne, kedy sa ktora z nas dostane do vnutornej pohodky, ked ide za volant 🙂 Ale co asi plati uplne vseobecne a na kazdu - jazdi, jazdi a jazdi, a to co najcastejsie... Prave tym sa z toho stane rutina a ty si zacnes viac verit a nasledne sa tesit 🙂

amsi
3. okt 2016

Ahoj @optisana,ako si zvladla skusky?myslela som na teba.@marielik 78,to mi je jasne,ze treba jazdit,ja by som najradsej aj denne skusala,ale tak mi to nebude ani vychadzat..snad mi bude stacit,to co budem chodit a snad sa to zlepsi.

optisana
3. okt 2016

Babyyyy... JA SOM TO DALAAAAAA !!!! Ďakujem Vám všetkým @amsi ďakujeem 🙂

piaff1
3. okt 2016

@optisana blahoželám, terazuž len jazdiť, jazdiť, jazdiť....každý deň aspon chvíľu...

marielik78
3. okt 2016

@optisana ;) blahozelam a vela stastnych kilometrov prajem 🙂

amsi
3. okt 2016

@optisana gratulujem ti..ja som ti hovorila,ze to zvladnes. 🙂

mirus1510
4. okt 2016

@optisana gratulujem 😊😊😊a teraz hneď jazdit😊😊😊

nada847
4. okt 2016

@mariannastancelova som tu dlhsie nebola..ale tak je to super sprava ze si to dala aj napriek tomu ze ti prsalo..vidis malo to tak byt a vdaka stresu si si ten dazd ani neuvedomovala🙂 gratulujem🙂

mariannastancelova
5. okt 2016

@nada847 Ďakujem . 🙂 🙂

esselte
10. okt 2016

Ahoj,baby,tak ja po kondičných soferujem konecne,zatiaľ s manželom trasu do práce,nemam to daleko,tak idem a celkom v pohode,musím si to ešte viackeat vyskusat a myslím,ze to bude ok

marielik78
10. okt 2016

@esselte Parada, bude to okay a aj ine trasy uz pribudnu, uvidis 🙂

tessa11
25. jan 2017

Ahojte, baby, oprasujem temu 🙂. Mam cerstvy vodicak ( mesiac ) a nemam odvahu sadnut za volant. Skusobna komisarka mi odporucala zo zaciatku jazdit s niekym, lebo ze som veeelmi opatrna :D. Problem je v tom, ze sa mi neda stale, iba tak 1 - 2x do tyzdna. A vidim na sebe, ze to je malo, ale sama za volant nesadnem, mam panicky strach, hoci auto ovladat viem celkom dobre na zaciatocnicku, som technicky typ. Precitala som si celu diskusiu, zial, ja som asi ten pripad, ze mne nic nepomoze :o

marielik78
25. jan 2017

@tessa11 Ahoj... hmm, premyslam... ja ked som robila vodicak, som sa na prve dve-tri jazdy bala a potom som uz horela nedockavostou prave pri dalsich, kedy uz bude jazda. Akurat som po vodicaku nemala na com jazdit zase a rokmi sa vybudoval panicky strach :( Ty jazdit aj mozes, aj to vies. Aj ked neviem, ako myslela komisarka tu tvoju prilisnu opatrnost (asi nie ako zmatky na krizovatkach ci neistota a dlhe statie)... 🙂
Urobila si si vodicak, vies to, si technicky typ, takze u teba to nie je strach zo soferovania ako-takeho, ale z toho, ze mas ist sama... Toho sa zbavis iba jazdenim osamote, iny recept na to neexistuje :( Skus jazdit 1-2x do tyzdna s niekym, ved mas tu moznost, ako pises... ale skus vzdy v ramci kazdej takej jazdy vylozit toho niekoho z auta a obist par uliciek a vratit sa po neho. Jednoducho, aby si isla minutku, dve, tri sama zo zaciatku a potom aj pat minut skus sama, ulicami, ktore dobre poznas... A takto to postupne predlzis a odburas 🙂 Som si ista 🙂
Ja ked som zacala po 15 rokoch jazdit, chcela som prve dve ci tri jazdy iba s kolegom ci sefom a potom som uz musela aj sama a vlastne zistujem, ze ked idem sama, je to ten naj pocit, lebo mam zodpovednost len a len za seba (teda nie za dalsich pasazierov v mojom aute) a napokon mi to uz dlhsie pripada lepsie na psychiku :D :D :D

tessa11
25. jan 2017

Opatrna jazda - myslela tym, ze som isla pomalsie. Stalo sa mi, ze som si nevsimla na dvoch miestach znacku a nevedela som, ci som na hl. alebo vedlajsej ceste ( ale ona to nevedela 🙂 ), tak som podla toho riesila rychlost 😀 a oci som mala prehnane na vsetky smery 😀 Ale aj tak mam problem s rychlostou, idem pomalsie, ale asi je to aj vekom, uz davno nemam 18 ( to mi povedal aj instruktor ), hoci rychla jazda sa mi paci 🙂 a tiez na krizovatkach sa bojim, ze mi niekto neda prednost a pod., Proste, mam strach z krizovych situacii, ze nebudem vediet zareagovat. Aj mna napadlo, ze skusim ist s niekym a na chvilu ho vysadit, ale bolo to tak niekde v podvedomi, ze som si to uvedomila, az ked si mi to napisala ty. Tak dakujem moc 🙂 , vyskusam. Dufam, ze najdem odvahu 🙂

marielik78
26. jan 2017

@tessa11 Neboj sa, rychlost pride s praxou :D Ja mam problem teraz dodrziavat rychlost, najradsej by som jazdila rychlejsie, co je v BA bezny standard..., ale tak snazim sa drzat na uzde...
Urcite sa potom pochval, ako si jazdila, budeme cakat 🙂

tessa11
26. jan 2017

Napisem 🙂