Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

sarach467
1. aug 2009

ahojte vodičky. ja som bola podobný prípad. voidčák som dostala pred štyrmi rokmi ... ale poviem vám, že za volantom sedela asi trikrát. aj to len na krátkych úsekoch a mala som nervy jak ďas. vlastné auto som nemala, šak načo by mi aj bolo, keď som mala strach si sadnúť za volant, ale prišlo obdobie, po 4 rokoch, že som sa rozhodla si kúpiť vlastné auto. tak sa aj stalo, a ja som bez problémov sadla do auta, a dala sa na cestu. aj keď som 4 roky nejazdila, na toto som si trúfla. teraz pre mňa nie je problém ísť kamkoľvek. u mňa išlo o to, že som sa bála šoférovať "cudzie" auto. moje je predsa len moje. teraz by som si možno trúfla aj na iné auto. ale zatiaľ sa premávam len na mojom malom trojdveráku, ale silnom a šikovnom. večer je to u mňa trošku horšie, vtedy si dávam sakra pozor, pretože večer vidím horšie aj kvôli môjmu zraku, ale zatiaľ som to vždy zvládla úspešne. niekedy, keď mám slabú chvilku, alebo depresiu, alebo len zlú náladu, sadnem do auta a idem. kam? neviem. proste idem. dám si okružnú jazdu po okolitých mestách a dedinách, pri tom si pustím dobrú hudbu, a len idem. raz mi jeden človek povedal, že najlepšie sa naučíš šoférovať, keď si úplne sám. a ja s ním teraz úplne súhlasím. netvrdím, že som výborný vodič, urobím aj teraz nejaké chyby, a fleky, ale aspoň sadnem a bez problémov idem. hocikam.
takže babenky, strach prekonáte, len si musíte sadnúť a ísť. bez doprovodu. pekne pomaly (ale nie 40 samozrejme), aby ste zvládli všetko, čo vám do cesty príde, zákruty, prudšie zabrzdenie, čokoľvek, a uvidíte, že už za krátky čas to bude oveľa lepšie. ak máte prácu v inom meste, ako bývate, tak nechajte autobus/vlak tak, a pekne si sadnite do auta. pár jázd, a pôjde to ako po masle. a potom si trúfnete aj dlhšie trasy, menej známe, ktorými dennodenne nechodíte. ja som si myslela, že ja NIKDY nebudem šoférovať. a predsa šoférujem. a každá to zvládne. a možno aj lepšie ako chlapi.

jindrastraznicka
1. aug 2009

ahoj holky, já jsem na to stejně jen je rozdíl v tom, že mám řidičák měsíc, mám pokaždé tak velký strach sednout za volant ,že vždycky dostanu pruj.....!!!!!! Dneska jsem já a manžel jeli na zahradu pro zeleninu a pak k jeho babičce a když jsem se chtěla otočit u jejího domku tak se mi podařilo trošku autem tuknout do stojanu na kola, jen jsem si myslela že to vytočím, OMYL!!!!! Nectěla jsem z auta vubec vxylézt a kouknout se cose stalo, manžel zjistil že je jen malinko odřené, není to vubec vidět, kdo to neví tak to nepozná. Já mám ale strašný pocit a strašné ponaučení , že nikam se necpat když si nejsem jistááááááá!!!!!Tet budem zhánět fixu na metalízu abychom to zadělali. 😒 😒 no nejsem šikovnááááá!!!! 😠 😠 😠

marika80
1. aug 2009

Ja som mala zo zaciatku tiez behy na zachod a roztrasene nohy ked som isla k autu 🙂 Teraz uz v pohode, ale vzdy ked si zacnem byt sebaista ako mi to uz ide, tak nieco dofusujem. Minule som si zapla stierace a pozerala som sa ci poriadne stieraju (mam nove) a prefinkla som na cervenu a keby mi to nepovedal manzel tak ani neviem ☹
A som si vsimla,ze mam tendeciu rychlo sa hybat z okruhaca alebo celkovo rozbiehat, nedaj boze aby niekto na mna zatrubil 😒 A dnes sme sa vybrali s malou si zajazdit a nedala som ja krava poriadne prednost v jazde. Lebo bolo za mnou sportove BMW a ja som si myslela,ze ho uz dost spomalujem. Nastastie sa nic nestalo. Potom sme sa stratili, tak sme sa vracali (ale tu cestu sme aj tak nenasli), a dostali sme sa az na dialnicu a tam som sa bala,aby mi nedosiel benzin. Inac ja sa stracam pravidelne ci autobusom, alebo peso a teraz najnovsie teda aj autom 🙂 . Ja ak niekde inde odbocim tak je to jasne, uvidite ma az za pol hodinu aj to ak budem mat stastie 😉 Ale nevadilo mi to, mala spala v aute (samozrejme mi nezabudla pripomenut nech uz tak brudko nezabrzdim lebo jej padlo pitie na zem 😅 . Ale to bolo tak prvykrat co som isla tak dalej sama do neznama a musela som sledovat aj tabule 🙂

tinka5
2. aug 2009

CAUTE VSETKY ZIENKY, CO SA BOJITE SOFEROVAT! AK DOSTANETE DO RUK VODICAK, TREBA ZACAT STALE JAZDIT, INAK SA BUDETE STALE BAT SADNUT ZA VOLANT.JA UZ JAZDIM 12 ROKOV, UZ POMALY NEVIEM AKO SA CHODI NA AUTOBUSE-HA, HA.TREBA LEN NABRAT ODVAHU! ! ! VZDY SOM SI VRAVELA, AK SA MEDVED V CIRKUSE NAUCIL 😎 CHODIT NA MOTORKE, TAK NEEXISTUJE, ABY SOM SA JA NENAUCILA SOFEROVAT. FUNGUJE TO!
javascript:addEmoticon('😎','vBody')

narciska77
2. aug 2009

🙂 Sarah super povzbudzujúce slová 😉

zdenka29
3. aug 2009

Ahojte baby,som tu prvy krat,a ako citam tak nie ste same kto sa bal soferovat,ja uz mam soferak 8 rokov,ked som si ho robila tak nebyt mojho priatela-teraz uz manzela tak ho nemam doteraz,ale mali sme auto s automatickou prevodoukou tak to bolo lahke,ucil ma jazdit este kym som nemala vodicak,a ked som si ho spravila,tak zo zaciatku jazdil somnou.Az na jeden incident ked mal nieco pod capicou a stale mi nieco frflal do soferovani,tak som zastavila a povedala som mu"bud vystupis ty alebo ja" a odvtedy som mala pokoj.nestaral sa do mna a nic mi nediktoval pocas soferovania. A tak som sa osmelila ze som brazdila cele Slovensko.Ale to som este nemala deti,tak som mala aj odvahu,ale ako sa nam narodil maly tak som sa trosku bala.Ked mal maly asi tak 2 mesiace mala som autohavarii,ale nic vazne sa nikomu nic nestalo,a nastasiei maly bol s tetou doma.A odvtedy som znova pocitila ten strach sadnut si za volant.Asi to bolo preto ze ja vobec neviem kde sa vzalo to auto co do mna narazilo.Ale situacia ma donutila ze sama s dietatom sa nikam nedostanem,nakolko muz pracuje skoro stale mimo domu,som sa pustila zasa do jazdenia,uz to nie je ako kedysi,stale je tam ten strach,ale aspon som samostatna a to mi vyhovuje.Preto baby ktore mozte soferovat nevahajte a vyuzite to je to super.

sofia27
6. aug 2009

Ahojte, ja som sa hrozne bala soferovat (vodicak mam dva roky ale jazdila som sporadicky a z donutenia), mala som z toho hrozny stres. Aj teraz mam, ale je to uz ine, pytam sa sama ze chcem ist a to je u mna fakt pokrok🙂 Zmenilo sa to ked ma raz muz pochvalil ako som to "bravurne zvladla" . Zatial som vsak nesla nikdy sama, vzdy s manzelom, pomaha mi aby bola moja jazda "dokonala" ako keby isiel on a ja si to fakt cenim. Ale rada by som isla aj sama no zatial nemam odvahu a asi ani on dat mi auto samej. Mozno ked budem mat vacsiu istotu. Viacere ste pisali ze treba ist sama - je v tom velky rozdiel? Po akom case ste sa odhodlali? Bolo by super keby som mohla ist sama s dcerou na nakup alebo hocikam...

susik77
6. aug 2009

ahoj sofia. ano, je v tom velky rozdiel. ak uz zvladnes tu kt. trasu s manzelom, urcite ju zvladnes aj sama. prvy-druhykrat budes mat hroznu tremu, treba to len prekonat a tretikrat uz budes sama chciet ist autom 😉
vyhoda je, ze ti manzel do toho nebude kecat a budes si tu jazdu viac uzivat 😉
drzim palce 😉

atrami
6. sep 2009

Ja tiež idem, len keď musím. Najmladší je totálny závislák, keď niesom vedľa neho, tak reve, Tak dúfam, že z toho vyrastie.
2 dni dozadu ma manžel učil parkovať. Trafila som bránku na dome.

Hlavne sa bojím, ak veziem deti. Ak by sa im niečo stalo mojou vinou 😢

samsara
7. sep 2009

Ahojte babenky,ako Vám ide parkovanie?
Lebo môj velký problém je zaparkovať medzi 2 autá a parkovať cúvaním dozadu doteraz neviem ☹,v autoškole mi inštruktor povedal,že parkovať dopredu a dozadu sa budeme učiť posledný deň jazdy a tak to aj s mojím parkovaním vyzerá 😒.
Ako ste sa naučili parkovať,už v autoškole? A viete zaparkovať aj dozadu ,medzi 2 autá,poradte,ako sa to najlepšie naučím... ☹

tilly
7. sep 2009

ja parkovať medzi dve autá pozdĺžne neviem doteraz.... musím mať fakt veľký priestor... a parkujem len cúvaním, teda medzi dve autá... predkom mi to nejako nesedí, pekne si nacúvam, tak cúvam aj do garáže, čiže som zvyknutá a tak sa mi parkuje najlepšie...

parkovať a vlasne kompletne jazdiť som sa naučila až praxou po autoškole, v autoškole sa človek nič nenaučí...

nikka.vo
7. sep 2009

Já si řidičák teprve dělat budu, řídit dá se říct umim, jen řazení je pro mně stres a parkování neumim, toho se bojim nejvíc, ale co mám dítě, tak už teď vim, že se budu bát řídit hlavně kvůli tomu, že je v autě semnou. Co vim, že mi dodá trochu dobrého pocitu a klidu, tak navigace. Ikdyž třeba i cestu znám, tak je to taková malá jistota a mít automat, tak si pískám a asi se nebojim 😅 Pokud řidičák udělám, tak si dám za okénko velké Z 😀 a ať mi všichni políbí 😅

janbari
7. sep 2009

dík za tému,....ja som včera vytvorila podobnú....netušila som, že tu už taká je...ale baby mi veľmi milo radili...

a jedna mi dokonca pochválila nečakane aj stránku, čo ma moc potešilo...dikes..

www.janbari.webnode.sk

lencul559
8. sep 2009

nikka.vo • Ty aspoň řídit umíš.Já ne.Chystám se dneska pro přihlášku.Manžel mě absolutně nepodporuje.Ale já cítím potřebu být v cestování samostatná.Už mě nabaví se furt někomu doprošovat. 😒 🙂

barunka81
8. sep 2009

holky poradte kde koupit samolepku na auto začátečník, na pumpě mi řekli že nevedou
díky

já dva roky od řidičáku neřídila
ted jsem si udělala kondiční jízdy a 😉 fajn

tilly
8. sep 2009

ja som to kupovala 8 rokov dozadu v tescu 😉 teda tú nálepku 😉

bihan
8. sep 2009

Samsara, ja som sa parkovať cúvaním naučila v autoškole, medzi dve pozdĺžne zaparkované autá až s MM.
Často sa inak parkovať nedá, tak som sa naučiť jednoducho musela 😝
Dopredu sa mi zo začiatku parkovalo horšie, lebo som stále mala pocit, že oškriem autá vedľa, alebo som neparkovala príliš blízko z jednej strany a nemohla som vyliezť 😅 Toto všetko je otázka praxe ale parkovať "dopredu" mi stále príde ako najzložitejšie.

No a ešte po mojom včerajšom zážitku.. kočky, dávajte si pozor na zapadajúce slnko, ja som včera na križovatke jednoducho nevidela auto zo strany. Našťastie ten druhý vodič mal lepšie oči ako ja 😔

No a čo sa týka autoškoly, tam som nastupovala bez akýchkoľvek vedomostí o aute, vodičák som urobila na prvý raz, ale prvé mesiace musel byť niekto so mnou, cítila som sa istejšie.

Nálepku by som aj ja hľadala na pumpe alebo v nejakom obchode s auto-doplnkami, supermarketový rajón pre autá, internet.

katrin21
8. sep 2009

baby ja soferovanie milujem 🙂)) a mam aj dost velke auto, combi...

pozdlzne parkovanie zvladnete lahsie ak budete cuvat popri aute pred park. miestom. snazte sa byt co najblizsie k nemu. vytacajte volant a chodte pozdlz neho.
ked uz budete mat vase zadne koleso na urovni rohu( teda konca) toho auta za kt. idete parkovat, tak uz musite mat rychlo plný a po chvilke ked ste kolesom za rohom vyrovnate volant a len chvilu chodte tak.
ked budete mat zas na tom bode predne koleso( na rohu auta pred vami) tak zas dajte plny do opacnej strany, aby vas to zasunulo a vyrovnalo...

No .. neviem, ci som to zrozumitelne vysvetlila, ale funguje to... terazs me boli v juni v Tal. a tam je problem zaparkovat a mali sme take male z pozicovne, uplne mini auto.. a kolegovia (chlapi) nevedeli nikdy zaparkovat... tak som uz mala nervy a jeden den som ich takto !instruovala"( aj ked lepsie je ked ste pri tom soferovi) a zaparkoval na prvy sup, ani vyrovnavat nebolo treba 🙂
Treba skusat, uricte na to dojdete. a treba byt dost blizko toho auta( tak 40cm rovnobezne s nim, nie viac)..inak zaparkujete daleko od kraja cesty.

CIze v skratke: cuvam, zacnem vytacat, sledujem moje koleso a roh auta za kt. idem. Dam plny, chvilu idem sikmo, ked je predne koleso na rohu auta idem do opacnej strany rychlo plny 🙂)

hadam vam to pomoze 🙂

jaspina
8. sep 2009

Já mám taky strach z řízení.. Mám skoro 10 let papíry a z toho jsem celkem jezdila ten první rok, ale pak jsem pořád nechávala řídit přítele, odvykla si a dostala strach. V autoškole mě vůbec strachu nezbavili - spíš naopak a nic mě nenaučili. Horší jsem si vybrat nemohla. Každou jízdu jiný instruktor i auto.. 😝 Teď přemýšlím nad kondičníma, ale mám strach, aby to nebyly jen vyhozené peníze. Máte s tím některá zkušenost? Pomohlo vám to? Jak překonat ten strach? 😕

zuzik.3
8. sep 2009

Já jsem z řízení strach neměla až do té doby než jsem se po cca 5 měsících po řidičáku netrefila do garáže a napálila do baráku rodičů mého přítele a ještě jejich autem. V tom zmatku jsem si spletla brzdu a plyn 😲 😅 😅 No a už to bylo. Pořád jsem se na něco vymlouvala abych nemusela jezdit,pak jsem byla těhotná a potom s malým miminkem jsem si netroufla. Začala jsem znova když byl malé asi rok a půl, někam jsem nutně potřebovala, nikdo nebyl doma tak jsem prostě musela. A od té doby jsem to zkoušela pořád víc a víc, nejdřív s přítelem a potom sama. Ale parkování mezi 2 auta mě taky nejde, to si rači zaparkuju o kus dál a dojdu a ještě rozjíždění do kopce na ručku, taky eee 😒

samsara
8. sep 2009

Katrin21- Ďakujem za presný opis parkovania cúvaním dozadu,presne takto som to potrebovala vedieť,si poklad 😉 ,hned si to idem odpísať a nalepím si to na viditelné miesto v aute a podla toho to budem skúšať.
Ďakujéééém!!!!!

lestep
8. sep 2009

sarach467- asi na tom něco, pokud máš vlastní auto, seš si pánem svého času a úplně jinak se ti řídí. U mě je to stejné. Řidičák má asi 10 let. Řídím jen málo a ještě s manželem. Chci se to naučit, trápí mě to, ale nejde ten strach prostě překonat. Vždycky mám takový dobrý pocit, že dneska pojedu třena do města s manželem. Jedeme na nákup, tak chci řídit, ale na poslední chvíli prostě řeknu, že nepojedu. Pak mě to mrzí. Když jdeme jen kousek nebo ne do města, jen mezi vesnicema, tak to jde, ale představa, že bych měla do mětsa, parkovat třeba ke kauflandu, kde má i manža problém pomalu zaparkovat, co je tam nahečmaných aut. Přitom jsem autoškolu dělala ve stejném městě a nebála jsem se. Chtěli bysme si koupit vlastní auto, ale zase tak často ho nevyužíváme, tak si půjčujeme od rodičů nebo od bráchy. mají dvě auta, takže to není problém, kdykoliv si auto půjčit. jen ten pocit, říkat, že si ho půjčím, když oni ví, jak jsem na tom s řízením. prostě to chci překonat, ale aby oni to nevěděli, pak by mě tchýně volala, kdybych se třeba někde zdržela, kde jsem jestli se mě něco nestalo atd.
Strašně se těším, až ten strach překonám a budu moci jet kamkoli, být nezávislá.už jen kvůli dětem.Manžel mě práe dost podpöruje a fandí mě a nechce mě do ničeho tlačit.

vendeta
2. nov 2009

mam řidičak 3 roky, vubec jsem nejezdila
Ted jsem si udelala koničky a konečně jezdim
už se moc nebojim, ale velkej problem jsou u me rozjezdy do kopce:(
Kdys se zastavim v kopci a mam se rozjet tak se zacnu klepat, chcipne mi to, jsem asi tatar. Jezdit ale chci tak musim trenovat preed barakem mame kopec. ate nekdo podobny peoblem???

petulienka
19. nov 2009

baby prosim vas aky mate nazor na jazdenie ked som tehotna avodicak 2 mesiace, nikto mi nechce dovolit samej soferovat, pritom ja sa na to citim, ved kedy to uz konecne vyskusam sama ci sopm schopna alebo nie? ved vsetci operuju s tym ze som tehotna.... ☹

geegee
19. nov 2009

Ja som uz svoj strach zo soferovania, zda sa, prekonala. Vodicak som mala od 18 a soferovat som zacala ako 31 rocna a este v meste, kde som sa len vydala - teda som ho nepoznala 😀 Zacala som takymi jednoduchymi trasami z mesta do blizkej dediny a spat. POtom som bola nutena skusit aj do mesta - do skolky so synom. A uz nemam zvyseny tlak ani tep ked sadam do auta, bez problemov idem - tam kde poznam cestu. Na nezname cesty si este netrufam, ale aj to raz hadam bude 🙂

katyl
19. nov 2009

petulienka, kto vsetci?
tehotenstvo nie je chroroba, tak ako som soferovala predtym, tak aj pocas. Jazdila som prakticky pocas celeho tehu az skoro do posledneho dna, iby do porodnice a z porodnice me viezol manzel 😉
a kto ti ma co dovolovat? ☹

petulienka
19. nov 2009

no moji rodicia, moj manzel.. ten mi ani auto neda, lebo ze som zaciatocnik a este aj tehotna v druhom trimestri k tomu a ze az si bude on isty ze som dobry sofer potom ma pusti lebo sa o mna boji 🤐 ja som na nervym, na co som si potom robila vodicak!? ako mu to vysvetlit? ja v tom nevidim problem kedd sa na to citim... acho jo... nesklakrafil by vas?

doseti
6. jan 2010

vyťahujem tému,lebo akosi zapadla... 😒 ,žeby už žiadna nemala strach? 😉 všetky už jazdíte ostošesť? 😕

lenkavano
6. jan 2010

petulienka a to ti nechtějí dovolit,že jsi těhu nebo že jsi začátečník?
doseti já strach nemám,ale manžel,když řídím já a to je řidič z povolání 😀 😀 😀 😀

veronikapp
6. jan 2010

no ja sama este dlho za volant nesadnem... vodicak mam uz vyse roka, na skuskach som uz bola tehotna, potom bola zima, potom som porodila a potom mala v aute dve deti... Takze vzdy len s muzom... Nejako ma to ani netaha, mam zlu skusenost ☹