Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

zuzana581
2. apr 2009

Ahojte. Tak ja mám vodičák od roku 98. Vtedy, po autoškole som pár krát jazdila, ale nebolo vela príležitostí, tak som na dlhú dobu abstinovala. Nikdy som sa nebála a bavilo ma to. Od kedy ale do nás do zadu narazil nepozorný vodič, tak mám strach. Nikomu sa nič nestalo a iba on mal nabúraný predok, my ani ťuk, ale aj tak. Bola s nami aj dcéra a ja som sa velmi zlakla. Máme len jedno auto, ale manžel mi už velakrát hovoril, aby som to išla aspom na parkovisko vyskúšať a len tak si to zopakovať, že by som aspom cez víkendy mohla jazdiť ja, lebo on má toho za celý týždeň dosť (dochádza 90 km za robotou), ale ja sa bojím ísť aj na to parkovisko. Ja mám nejaký blok. Nečítala som celú túto diskusiu, ale vela šoférok tu radí len jediné, šoférovať, šoférovať, šoférovať. Ale je tu aj taká, čo sa nikdy z toho nedostala? Aj keď šoférovala, tam mala stále strach a vzdala to? Alebo ten strach praxou naozaj zmizne?

fifinna
2. apr 2009

zuzi, co tak skusit v autoskole cvicne jazdy ? Bude pri tebe instruktor a nebudes sa musiet bat. Mozno ti to pomôze.

danciacik
2. apr 2009

Zuzi podľa mňa je strach do určitej miery dôležitý (najmä sa to týka tých machrov na cestách), ale fifinna má pravdu, ved v autoškole sa dajú zaplatiť cvičné jazdy a tie ti môžu veľmi pomôcť. Veď aj inštruktor má pedále takže sa ti určite nič nestane. 😉 Držím ti palce nech sa už rozhodneš akokoľvek.

lucaska
2. apr 2009

ahojte,tak som rada ze som neni sama kto sa boji,ja by som strasne chcela mat soferak,nalozit maleho a ist kam len chcem.............ale strach je silnejsi ako ja,ja ked by okolo mna isiel autobus alebo velke auto tak koniec a este mam v sebe aj nejaky vnutorny strach, ktoreho neviem ako by som sa zbavila a ked niekedy na ceste vidim tych machrov tak to tiez neni bohvie co.............. 😖

zuzana581
2. apr 2009

No asi budem musieť vyskúšať tie cvičné jazdy, lebo aj keď môj muž je dobrý šofér, tak ja nemám dôveru v tomto ani pri ňom. Určite to je menej stresujúce, keď viete, že ten druhý má tiež brzdu. A hlavne nemáme na druhé auto, tak by som ho nerada rozbila. 😎 Ale tie jazdy by som absolvovala až keď porodím, lebo asi by som porodila za tým volantom od strachu 😀 .

danciacik
2. apr 2009

Zuzi fakt to skús. Dúfam že svoj strach prekonáš

depecko
2. apr 2009

ahojte -zuzana581-teba zdravím zvlásť.Ja akutát dneska som skončila kondičné jazdy.Aj sa hanbím ti povedať koľko som si ich dala./veeeľa/Vodičák som robila v 2002,nejazdila som,bála som sa.Teraz sme s manželom kúpili autíčko,tak ma to láka.Všetci mi hovorili,že veď to si len tak vyskúšaj s manželom...to si iste nezabudla.Ale ja niee,bála som sa ,presne,strach až panika.Zaplatila som si jazdy v autoškole a postupne to išlo.Inštruktora som mala skvellého/aj dobrý psychológ/ upokojoval ma,chválil za maličkosti.Dnes sme skončili,dal mi "rady do života" 🙂 čo sa týka šoférovania,teda vôbec neľutujem tie peniaze čo som investovala.A včera sa stal zázrak 😀 manžel prišiel za mnou do práce a ja že idem šoférovať domov./ZV-BB./-cez mesto.On že dobre,...Išla som a v pohode!Verila som si ,hovorila som si v duchu,vieš to,vieš čo máš robiť,vieš kde je brzda 😀 Snáď to bude už len lepšie!!!!Držte mi palce!

danciacik
2. apr 2009

Depecko - to je super a veľmi dobre sa číta keď má niekto taký úspech. Tak gratulujem.

zabka78
2. apr 2009

Ahoj, precitala som si iba poslednu stranu a zistujem, ze nie som sama s tym strachom. Ked som si robila vodicak, tak som nemala ziadny problem, ba naopak jazdy som si vychutnavala a aj skusky boli v pohode. Isty podiel na tom vsetkom ma aj to, ze som po vodicaku nesla hned jazdit. Mozno po takych 3 mesiacoch a to som si vychutnala naplno buzeraciu mojho manzela 😝 . Potom nam auto naburali a dlho bolo v servise. Dalsie pokusy boli tiez dost neprijemne. Uplne som stratila chut a posledne razy to skoncilo mojim placom a stratou chuti pokracovat v tom. Nikdy som sa neodvazila ist sama.
Pred par dnami som sla s jednym znamym a ten mi dal zakerovat. Ma chvalil a absolutne mi nenadaval a som bola prekvapena sama ako mi to ide. Sla som po roku a v opatkoch na cudzom aute. Takze mam aspon cloveka na trenovanie.
Neviem ako vy, ale mne robi hlavny problem odhad. Som zvyknuta na pohlad zo strany spolujazdca a na tej druhej mi to nejak nesedi. Prejavuje sa to hlavne tak, ze ked jazdim tak sa drzim hlavne na pravej strane. Je to podvedome a neviem sa prinutit ist stredom cesty. Na toto mi neviete poradit liek? 😀

zuzana581
2. apr 2009

Ďakujem baby za podporu. Som už viac menej rozhodnutá hneď ako porodím sa do toho pustiť, lebo s dvomi deťmi to bude určite pohodlnejšie. Ale táto téma mi dodala tak viacmenej odvahu. Budem si to tu do pôrodu čítať celé, nech sa navnadím. A DEPECKO gratulujem. Aj ja budem mať určite veeeeľa kondičných jázd, tak sa vôbec nehambi. A dúfam, že aj ja natrafím na pohodového inštruktora.

depecko
3. apr 2009

Podľa mňa je "inštruktor"dôležitý.Na vodičáku v 2001,som mala takého de....la!Ja vyklepaná,skoro s plačom som chodila na jazdy aj z jazdy.My nakonci povedal že "Moja zlatá ty si len nájdi muža,čo ťa bude voziť a ty pekne seď len na sedadle spolujazdca. 😔 Takže som mala blok,hovorila som si že na to nemám,že ja to nedokážem.
Tento "inštruktor" to po rokoch zmenil.Iný prístup,pohodový,srandista,celé jazdy ma volal zdrobnelinou mena čo ma fantasticky upokojovalo 😀 Včera na poslednej jazde mi povedal že to viem,že mám veľa jazdiť,začať menej náročnými trasami a skúšať aj sama.O mesiac mu mám zavolať,ako som na tom a keď budem mať stále problémy,dáme druhé kolo jázd. 😉

eimiky
3. apr 2009

Ja som mala strach zo šoférovania a ešte po Ba no katastrofa 😅 .Manžel mi aj auto nechával nech idem do práce, no ja som vždy išla radšej busom.Keďže hneď po vodičáku som jazdila na automate na normálnej prevodovke som mala strach.Keď som otehotnela, manžel mi kúpil auto automat, najskôr som nechcela vôbec jazdiť, veď som 2 roky vôbec nejazdila, ale raz som sa odhodlala a odvtedy jazdím autom takmer každý deň.Som rada, že som sa odhodlala.Je to pre mňa oveĺa lepšie, s malým skočím hocikde, keď potrebujem.Tak veľa odvahy prajem.

emjee
9. apr 2009

madulka • Dnes o 13:55
Čaute maminy
mám 35 rokov, rok mám vodičák a problém. Skoro vôbec nejazdím, bojím sa. Auto mi stojí pred domom na parkovisku, a ja sa neviem donútiť doňho sadnúť a ísť. Sem-tam idem tak, že vedľa mňa sedí manžel, no a to je pohroma! Stále mi hovorí, čo mám robiť, až z toho vznikne hádka a ja zase na určitý čas prestanem jazdiť. Ale sama sa bojím vliezť do auta. Čo keď si nebudem vedieť rady? Poraďte, aké máte skúsenosti s týmto vy, a ako ste prekonali strach z jazdenia, ak ste ho mali. Krásny slnečný deň Vám želám všetkým

tweety22 • 1d • Dnes o 14:06
madulka, precitaj si temu Strach zo soferovania, ja som mala ten isty problem ale maly ma donutil zacat soferovat pretoze nechcel sediet ani v kociku ani chodit peso, tak sme sa vzdy odviezli na ihrisko a hotovo a som rada, soferujem uz rok a neviem si to ani predstavit keby som teraz nemala pouzivat auticko, ja som prekonala strach, sadla som a isla po celej Blave, bola som posr... ale to patri k tomu

nnikka • snž • Dnes o 14:06
jedina rada je jazdit jazdit a jazdit a mysliet na to ako si tym ulahcujes zivot, lebo mysliet len na to ze sa moze nieco stat to nikam nevedie... ja jazdim od 19tich kazdy bozi den inak som strachopud, ale za volantom stvaram take kusky ... je to praxou fakt..

edita33 • 2d • Dnes o 14:20
ja mam vodicak 17 rokov ale najazdene mam asi tolko jak moj muz nacuvane mame velke auto ,a to ja nerada,,je na mna velke,,ked nastupim do roboty tak si chcem kupit male sikovne auticko,,kde nahadzem deti a ide sa,,a presne pocuvat kecy od sofera z povolania,,tak sa nenaucim ,,on mi tiez diriguje co mam robit,,a hlavne take ze :sak ho obehni,,mas tolko miesta,,,jemu sa to povie,ked je za volantom kazdy den,,,kamoska je taky sofer ze ked nevie kto je na hlavnej ,ta ide ona ked vsetci stoja ale zatial este nebuchla auto nikde, ja som sa ucila najprv po dedinach cestou ku svokre,,ale po meste mam tiez strach,lebo idu blazni rychlo a motaju sa kade tade,a brzdy asi nemaju vobec, ale zo strachom soferovat nasilu sa neda,ja radsej idem von z mesta ,a po meste ide radsej muz,,nejak sa nebijem o volant,ale nieje to na skodu,vediet,

edita33 • 2d • Dnes o 14:22
oprava:sorry skocil mi necht vedla,,vodicak mam 14 rokov,,

danuska24
9. apr 2009

ja sa chystam so svagrinou na ,,kondicne,, jazdy, ma vodicak asi 5 rokov ale veelmi malo soferovala. s mojim muzom nechce jazdit, so svojim tiez nie lebo oni by ju buzerovali. musim ju cim skor dokopat lebo ked uz bude mat babo tak bude asi neskoro zacinat 😉

madulka
9. apr 2009

No teda, už tu čítam Vaše príspevky asi hodinu, a skoro všetky mi hovoríte z duše. Ja som v jednom kolotoči, z ktorého sa neviem vymotať ☹ . S mužom sa mi jazdí zle, lebo mi do toho hovorí, čo mám robiť a tak, ja som potom z toho úplne zmagorená a neviem, čo s nohami a rukami, a nakoniec je z toho riadna hádka a trieskanie dverí na aute. Ale na druhej strane sa bojím ísť úplne sama. Takže ani s ním, ani sama. Pritom v autoškole ma to naozaj veľmi bavilo a išlo mi to.

lusinda2000
10. apr 2009

ahojte kočky,tak našla som túto tému až dnes. smiem sa pridať? ja mám vodičák takmer 5 rokov a nejazdím...taktiež pre strach, nie zo šoférovania,ale preto,aby som niekomu neublížila na ceste, toho sa bojím. inak vodičák som veľmi chcela a keď som ho mala chvíľu,tak som jazdila,ale potom to so mňou seklo. asi to poznáte. taktiež som povedala,že začnem, lebo je to super vec,keď potrebujete niekam ísť aj s deťmi a nemáte s kým,sadnete do auta a idete. a taktiež to stálo kopec peňazí... tak šoférujete? začínate sa do toho vrhať?

tyta
10. apr 2009

Ahojte. Mne velmi pomohla automaticka prevodovka a male auticko. Mam vodicak 17 rokov, robila som si ho este na strednej v malom meste. Do vlanajska som takmer vobec nejazdila a ked nahodou, tak pomaly s hysterickym zachvatom. A po BA to pre mna bola priam trauma. Takze automat vrele doporucujem (hoci pripravte sa na pohrdanie zo strany chlapov), ale odpadlo mi radenie a stacilo sledovat premavku, radenie do pruhov a ostatne veci. A v zapchach je to na nezaplatenie. Za ten tok som najazdila nejakych 15tis km, nie je to ktoviekolko, ale uz si neviem predstavit, ze by som behala bez auta. Teraz som presadla do manualu, lebo sluzobne nemaju automaty ☹ Ale uz je to fajn... az mi je luto moje zlate male auticko predat, fnuk... Ak by ste niektora chceli, mozno sa dohodneme 🙂

miska001
10. apr 2009

ahojte
určite sa aj veľa chlapov boji len o tom nehovoria 😉 😉 😉 tak žiadny strach a jazdite 😉

dosa
22. apr 2009

baby, ja tak trocha od veci - nikde som tu nic take nenasla - ja uz mam vodicak hooodne dlho, ale netusim, ci sa vo vyhlaske pise nieco o tehotnych za volantom a tak. u nas mam vodicak len ja, moj muz nie, takze v tomto smere som "hlava rodiny" 🙂 ale moj muz (hlavne ze sa do toho prd rozumie) tvrdi, ze tehotna moze soferovat len do urciteho stadia??? viete o tom nieco? ja s tym osobne problem nemam, pri prvej dcere som sa viezla sama do porodky (nerodila som, isla śom na planovany porod 🙂 ) len rozmyslam, kto ma zavezie tentoraz, ak ma to nahodou drapne skor 😉

susik77
22. apr 2009

tyta: sdielam tvoj nazor 🙂 ja som sa dlho nemohla naucit na manual. prevodovke, sama som nechcela jazdit ani za svet. teraz sme kupili fokus kombi s autom. prevodovkou a zacala som jazdit sama a je to supeeer 😵
tiez ma vo firme caka auto s manual. prevodovkou-tak sa Ta chcem spytat, ci je to moc tazke preorientovat sa?

sakura77
22. apr 2009

dosa,myslim ze zakazane to vyslovene nie je -ale lekari odporucaju tak do toho 8 mesiaca,ale asi zalezi ako sa kto citi hlavne

susik77
22. apr 2009

baby-tiez mam trochu otazku z ineho sudku-neviete ako je to s parkovanim? stve ma totiz, ze u nas-na prijazdovej ceste do podzemnej garaze stale parkuju auta a tym padom mam dost strach ze sa tam suchnem 😒 Je to obytna zona, a pred vstupom do garaze prijazd. cesta-krizovatka v tvare T. Teraz neviem cio je to upravene aj podla zakona ze na tej ceste nesmu parkovat al. nie...
oni sa totiz vyhovaraju, ze je tam malo park. miest(lebo skoro nikto si nekupil podzemne garaz. stani), takze vsetci parkuju vonku samozrejme uplne od veci, takze niekedy je to fakt na havarku 😒

susik77
22. apr 2009

este k tomu-ta cesta je dolu kopcom, takze ked parkuje jedno auto na kopci hore, druhe napravo pred garazou a stretneme sa tam dve auta-ked jedno vychadza z garaze a druhe vchadza tak to je o krk 😒

womenne
22. apr 2009

Ahojte dlhos om nepisala lebo som ani nešoferovala ☹ ale na velku noc smeboli na slovensku a ja som jazdila vkuse cely vikend,sice som prvu jazdu odflakla bola som nervozna šla som sice normlane ale bola som nervozna potom už v pohode.A ked sme šli naspet do čr tak ma tatiko nechal šoferovat až k bytu taka som bola happy,noštek vysoko do hora 😀 😵 😵 som si ymslela že to nezvladnem ale v pohode aj cez mesta.
Ked som vystupila nemohla som spravit ani krok taka som bola stuhnuta 😝 ale ten pocit 😅

flori
22. apr 2009

dosa
ja som si minuly rok v 3.trim.teh. robila kondicne jazdy v autoskole/no zavcasu som si spomenula/,urcite som nebola jediny takyto exot u nich,instruktor mi hovoril,aby som nerobila velku prestavku po tych kondicnych,lebo budem zas na zaciatku
myslim,ze je to o pocite a bezpecnosti

zaciatocnik
23. apr 2009

Ahojte,

ja mam taky isty problem ako vy a som chlap. Isiel som prasknut smiechom 😅 😅 , ked som cital vsetky tie prihody...tak aj ja sa chcem s niecim podelit.
Predstavte, si ze mate vodicak asi 10 rokov a najazdenych len nejakych 600 km a to vzdy idete s niekym.
Jedneho dna sa stane, ze na sluzobnu cestu idete sami. A to rovno v Nemecku na stvorprudovej dialnici s neobmedzenou rychlostou. To ale nie je najhorsie. Predstavte si, ze zastavite v rade(uz v meste) v miernom kopceku na krizovatke. Uzka cesta. Stojite na cervenej, za Vami je nalepene auto, blikne zelena a vy sa mate rozbehnut. Samozrejme, ze Vam to zhochne, v panike startujete, noha sa vam klepe na spojke a v tom do Vas praskne BMW. Ochromite na 1 min dopravu, pridu policajti, kt. nevedia dobre anglicky....no horor. mne sa to stale teno tyzden hned prvy den. Nastastie skoda na SPZ okolo 50 EUR a auto z pozicovne. Keby ten magor bol odo mna aspon 1,5m tak by sa to nestalo. A keby sa tak viem rozbiehat do kopca...stale si neviem zvyknut, i ked je to uplne najmiernejsi kopcek. Bud mi to zdochne alebo moj rozbeh pocuj siroko daleko 😀 A to zakazdym dostanene ine auto a na kazdom spojka zabera inak.
To mi uz stacilo. Doma idem skusat rozbehy do kopca az pokial to nebudem vediet.
A tych co trubia sa nebojte...

lucia283
23. apr 2009

zaciatocink...v tom som mala aj ja problem:D na jazde s instruktorom som sa aj rozrevala za volantom,lebo som sa ani raz nepohla na rucnej spravne....teraz sa pohybujem tak ze stlacam plyn a pomali pustam spojku....tak som sa naucila a tak mi to vyhovuje najlepsie...na rucnej mi to prosto nejde a na krizovatke sa aj koli tomu v kopci nelepim na nikoho a nenavidim kamionistov...oni sa lepia na milimetre...aaaa...ja mam vodicak sice mam iba 2.5,ale soferovanie ma velmi bavi a vyzivam sa v tom...doma to uz vsetci autamatycky beru,ze ked niekam ideme tak ja za volantom a to aj ked je trasa dlha....

sakura77
24. apr 2009

no,tak to aj ja milujem,ked sa mi niekto lepi na zadok-najma v tom kopceku v krizovatke,ked uz vopred viem ze bud mi to tam zdochne alebo sa najprv pohnem kusok dozadu 😀
ale casom sa to zlepsuje,noo,chce to len prax

ja by som zas potrebovala skusat parkovat cuvanim,zatial som to nikde nepotrebovala,ale raz k tomu dojde a budem "hotova",musim to niekde zacat nacvicovat,aj ked raz som skusila pred hypermarketom boli krasne dve miesta vedla seba volne,tak som sa frajerka rozhodla,ze sak nebuchnem nikoho,tak skusim,tak som si krasne zacuvala-aj som trafila-ale az ten druhy box,miesto toho prveho co som mala na plane 😀 😀 takze asi tolko k mojmu odhadu 😅

lucia283
24. apr 2009

no neviem ako u vaz,ale u nas si mozem skusat aj na cvicisku ak tam nik nieje a ked tak skoc na nejake parkovisko velke...napr stadionove ked tam nik nebude...alebo jednoducho an nejake odlahle miesto s clovekom,ktori ti to vysvetli...ja som mala super instruktora a on mi vsetko tak uzasne vysvetlil,ze teraz nemam problme...akurat neznasam ked vychadzam z domu...mame dom na kopcia parkuje sa predkom k brane a ked chcem vynst tak si musim cuvnut akoby do kopca a tak jeme susede k brane..co by zas nebol az taky problem,ale problem je v tom,ze musim davat brutal pozor aby som nepadla do sancu...a uz som aj raz jednym zadnym tak trosku padla:D len je to tam hrozne uzke,ale da sa naucit vsetko:D ono to chcel len prax a vela jazdit aby si clovek osvojil auto a vsetko okolo

sakura77
24. apr 2009

no,ved ano,len prax to chce-ja som zas vyse roka parkovala pred domom-mala som strasne nizke auto a vzdy som suchla spodok ked som chcela vojst do dvora,a predo mnou vzdy tesne stal sused,takze som musela cuvat do kopca ked som chcela vyjst-a velakrat stal tak natesno,ze som sa ozaj nemohla ani cm pohnut dopredu-tak aspon to som sa dobre naucila 😅 takze cuvat do kopca nemam problem uz vobec