Strach zo šoférovania. Ako ho poraziť?

fabiana
7. jún 2007

Ahojte babenky!
Neviem, či už tu táto téma bola, nenašla som... 😉
Chcem sa vás opýtať, či ste sa báli šoférovať a ak áno, ako ste tento strach porazili... Ja mám vodičák od minulého leta a jazdila som zatiaľ veľmi málo, ale teraz už pomaličky budem musieť šoférovať, lebo dcérka pôjde do škôlky a inak sa to nebude dať riešiť... Poradíte mi niečo? 😉

michalka78
12. mar 2012

@elbe ty ani nevieš čo si napísala!...po prečítaní tvojich riadkov vo mne blyskla ešte taká úplne malinká iskierka nádeje,že aj ja raz nájdem odvahu za ten volant..lebo aj ja chcem jedine automat...je mi jasné,že za naše auto s manuálom už nikdy nesadnem! Proste je toho na mna veľa ked musím stále preradovať,stále stláčať tú blbú spojku!..potom vôbec nesledujem cestu,značky..lebo sa sústredujem na to,že kúsok predomnu je už ulička do ktorej musím pribrzdiť,preradiť..alebo to rozbehnutie do kopca! no to je moja nočná mora! ešte nikdy sa mi to nepodarilo bez problémov!..manžel vždy situáciu zachranuje ručnou brzdou.....on povoluje ručnú a ja sa sústredujem na pridávanie plynu a púštanie tej nechutnej spojky!..no des!!!..S dcérkou od septembra nastupujeme do školky a ako som už písala mám postihnutú dcérku,takže po nástupe do školky máme nárok na auto.A moja podmienka je maličký automat! Vkladám do neho ešte nádej,že aj ja budem šofér! Cestu do školky nemáme dlhú..je to kúsok,žiadna velká križovatka...takže hádam to s automatom zvládnem a neskôr sa odvážim aj cez mesto....

elbe
13. mar 2012

@michalka78 presne tak som sa cítila v aute s manuálnou prevodovkou ja! Koľkokrát mi to zdochlo na križovatke, v kopci, za mnou kolóna, ja obliata studeným potom...Des a hrôza. Tak som to vzdala. Automat ti skutočne odporúčam! Ja by som už iné auto nechcela ani zadarmo 😀 Ked som to zvládla ja, totálny technický a antimotoristický antitalent, tak to určite zvládneš aj ty. Držím palce 😉

omnia23
15. mar 2012

Baby ja som sa strasne bala soferovania,v aute som prezivala muky ale potom som si kupila vlastne auto a sup ho po Bratislave strach-nestrach...Momentalne mozem povedat ze soferovanie milujem 🙂

petapete
15. mar 2012

@omnia23 jsem na tom stejně, když už se donutím a za volant sednu, tak si to řízení kupodivu užívám a docela mě to baví, začínám si i trochu věřit a jízdu si užívám 😵

yokralovnayo
15. mar 2012

@petapete ja som tiež začala jazdiť aj sama v tehotenstve a zhodou okolností som sa rozhodla ísť tiež nakúpiť sama do obchoďáku tento týždeň, lenže som ochorela takže sa to presúva na budúci 😀 a to parkovanie 😀 presne aj ja chodím pri tescu do poslednej rady, kde je prázdne parkovisko 😀 ale najhoršie je parkovanie pri baráku.. je to jednosmerka, takže sa musí stále cúvať a ešte je tam aj pozdlžne parkovanie, takže horor zaparkovať alebo vyparkovať... 😝 ja chodím vačšinou tak, že aby som sa vrátila domov, až ked je mm doma z práce, nech mi zaparkuje 😅 lebo vačšinou to hodím cez 2 miesta 😀

omnia23
15. mar 2012

@petapete no ja uz jazdim dlho a rada a smejem sa z toho ze som mala niekedy obavy 😀

kristipa
15. mar 2012

ahojte, doporučuji najít si práci do které musíte dojíždět autem, nejlepší lék na strach🙂 já jezdila 5 let denně 60 km a teď mě to po mateřské čeká zas. zažila jsem toho spoustu: sněhové kalamity, auto obalené kompaktní vrstvou ledu, nefungující světla když k němu přijdete z odpolední, povodně, jednou jsem si na nárazníku přivezla bažanta co jsem ho přejela v polích, auto ráno nenastartovalo a mě začínala za hodinu směna ve městě vzdáleném 30 km..., jezdila jsem s formanem, felicií, oktávkou, dieslem-se vším se naučíte když musíte🙂 v autoškole (před 12 lety) jsem obrečela každou jízdu a chtěla to vzdát...držím vám palce!

petapete
16. mar 2012

@yokralovnayo no taky mi ten nákup tenhle týden nevyšel, prcek vstává v nekřesťanský hodiny ráno, tak jsem unavená a raději to nebudu riskovat...takže taky asi až příští, nebo i ten další týden, příští týden máme už dost návštěv + chystám oslavu pro staršího syna, tak asi ani nebude čas🙂. S tím parkováním - já mám takhle problém u našich...parkuje se tam na chodníku, ale nejsou tam nájezdy, musí se přes obrubník, poměrně málo místa, zídky a ploty,...😀. Zkusila jsem to tam jen jednou, moc to nešlo a teď zastavím u chodníku a musí M., kdybych jela sama, tak zvoním na naše, ať mi to jdou zaparkovat nebo to nechám u sousedů naproti u garáže (máme dovoleno tam stát, garáž nepoužívají), tam je nájezd😀. A zkoušet to budu, až se na to budu cítit, zatím to tak není, tak to nehrotím, ať se zbytečně nevynervím, kdyby to nešlo...

yokralovnayo
16. mar 2012

@petapete dnes som isla na aute s mm a malou na nakupy.. do 12 km vzdialeneho mesta, lenže je celá celučká cesta rozkopaná.. takže so mišla na jednotke stale brzdila... ale to bolo v poho... 😉 len mm po mne začal hukať že som skoro nestihla zabrzdiť, lebo to auto pred nami začalo prudko brzdiť... 😝 tak som na to dupla, a to bolo potom cesta 😠 stále bol odutý, až som ho musela vkuse v obchode pusinkovať a hladkať nech sa ukludní 😀 lebo musel aj parkovať za mna... okrem toho bol včera na hokeji a baby prišiel taky napity, tak som na nho nakričala.. a asi bol aj z toho oduty 😝 ale už sme si to vyrozpravali a zas je všetko ok 😉 proste on ma 9 rokov vodičák, žijeme v zahraničí, stále jazdí a nedokáže pochopiť že ja ešte nemám takú zručnosť ako on.... 😔

omnia23
17. mar 2012

@yokralovnayo prave pre toto ja s chlapmi nerada jazdim a zo zasady s muzom akymkolvek v aute neparkujem 🙂

omnia23
17. mar 2012

Baby ja ale stale neviem parkovat pozdlzne 😠

petapete
18. mar 2012

@yokralovnayo já včera jela od našich z Brna, je to ca 40km, i jsme jeli nakoupit, tak i s parkováním u obcohďáku a dobrý😉. Byl teda docela provoz, ale jelo se mi dobře. Jen jak je hezky, tak mi zas začnou dělat těžkou hlavu cyklisti a motorkáři😀.

@yokralovnayo
@omnia23 tak M.je v tomhle super, nenerví mě, je v klidu a akorát poradí, pohlídá mi např. při odbočování,...ale právě třeba můj táta způsobil, že jsem právě měla blok a odmítala dlouho sednout za volant...

omnia23
18. mar 2012

@petapete toto som aj ja mala s otcom,ked som si robila vodicak a isli sme jazdit skusobne sme sa pohadali lebo ma stresoval stal,vystupila som z auta a isla som peso 5 km domov 🙂 a on vedla mna na dvojke 😀

petapete
18. mar 2012

@omnia23 no já to takhle měla čerstvě po autoškole - vystresovaná z prvních samostatných jízd, v autě jinak nastavený souběh spojka - plyn, tak mi to zdechlo, on na mě začal řvát, co jsme se v té autoškole učili, když neumím ani rozjet auto,..já se rozklepala, totálně vystresovaná, vyklepaná a už jsem pak znovu do auta nesedla...trvalo to s malými výjimkami ca 13let😀. Ale už to překonávám a docela mě to řízení i baví 😵

omnia23
18. mar 2012

@petapete ja som sa najlepsie naucila jazdit sama 😉 tak som sa naucila pocuvat auto,presla som si aj chybami aj kixami a teraz som spokojna dokonca ma minule pochvalil kolega ze jazdim lepsie nez niektori muzi 😉

briketa
18. mar 2012

@omnia23 v paralelnom parkovani sa postavis uplne natesno vedla auta. Ako cuvas, volant zacni tocit ked sa tvoje zadne koleso streta v jednej urovni so zadnym kolesom toho auta vedla teba. Potom ked je tvoje zadne koleso uz takmer pri obrubniku zacnes tocit volant na opacnu stranu a ked si uz supnuta dnu tak vyrovnas .

omnia23
18. mar 2012

@briketa zlata si dakujeeeeeem zajtra skusim 😉

dadulkasch
18. mar 2012

@omnia23 ahoj,ja začinam jazdiť pačil sa mi tvoj prispevok,myslim že to takto zvladnem aj ja ale asi njlepšie ked si prinutena okolnostami musiš ahotovo

omnia23
18. mar 2012

@dadulkasch presne tak,ked musis tak musis,hlavne ziadne stresy z inych soferov,mozu ta vies co 🙂

yesno22
18. mar 2012

... kúpiť si automat :D pre mňa to bola jediná možnosť a vďaka môjmu tolerantnému mm sa tak stalo...ten pocit slobody je na nezaplatenie a občas sa hecnem a prejdem kúsok aj "normálnym" autom :D 😝 ja som autoškolu zvládla v poho ale potom som pár rokov nejazdila ... keď som sa nakoniec k tomu dokopala a sadla za volant, tak mi v jednej dedine vbehol do cesty opitý cyklista...stihla som to ubrzdiť ale na ten pocit som dlho nevedela zabudnúť a tak sa šoférovanie na čas opäť odsunulo...prišiel druhý pokus, no náš nový diesel sa so mnou odmietol skamarátiť a zdochýnal mi vždy v najnevhodnejšiu chvíľu 😀 😠 😠 😠 ...po pár pokusoch som bola už len z predstavy, že sadnem za volant neskutočne vystresovaná 🙄 ... mám však veľmi dobrého manžela a tak sme kúpili jazdeného citrónika s automatom a ja si užívam "nezávislosť" 😵

prasiatko30
19. mar 2012

@dadulkasch
@yesno22
ale pre tych co nezamyslaju kupit automat - je to fakt len otazkou cviku - je to stare otrepane ale je to tak, a to vam hovorim ja co ked som pred nejakymi siedmimi rokmi sadla za volant nebola schopna ani pozriet napravo a nalavo, v rukach krc - co som sa drzala volantu ako zachranneho kolesa 😀 😀 - ked som vychadzala z auta tak si pamatam ze ma normalne bolieval krk z toho ako som sa krcovito drzala volantu a nebola schopna pozerat na strany - akoze pozriet sa do zrkadiel bol nadludsky vykon o preradovani ani nehovorim, ja si pamatam ze preradovat somsi cvicila jazdenim okolo svokrinho domu - na takej pustatine kde nebolo inych aut a ja som aj tak zaradovala len 1tku nanajvys 3ku - ale pomaly som sa mohla zacat hybat a zautomatizovat pohyby spojene s manualnym riadenim auta - proste miesto kde nemusis davat pozor na znacky na chodcov na inych soferov. napr ja som najprv vyberala cesty kde nebolo ani jedneho auta a rovina, dokonca som bola skorej schopna odsoferovat na dialnici ako v meste pred vstupom do mesta som vzdycky nechavala mm aby zobral auto, a teraz si uz ani nevsimam ze mam manualnu prevodovku alebo ci jazdim na benzine alebo na diesle, jedine co neviem je parkovat - pozdlzne parkovanie nula bodov, vzdy hladam verejne garaze a parkujem tam 😅

penelope2066
19. mar 2012

@prasiatko30 No o tom pozdlznom parkovani by som mohla rozpravat aj ja 😉 ale uz mi to celkom ide len musim mat vecsie miesto...No ja ked si spomeniem na moje zaciatky tak sa teraz smejem.Ja som vystupovala z auta uplne cervena a spotena ako keby na mna vyliali vedro vody 🙂 No ale naozaj plati ze cim viac jazdis tym je to lepsie...Takze jazdit jazdit jazdit

michalka78
23. mar 2012

@yesno22 bože! citroen c3-automat!...to je môj sen....takže odporúčaš?

kvojtanikova
23. mar 2012

@michalka78 ja mam hyundai getz automat a tiez si ho neviem vynachvalit, bez neho by som bola uplne stratena.

meg9
23. mar 2012

No tak toto je téma pre mna, pred mesiacom som dokoncila vodičák. A nastupilo obrovské sebazaprenie, chodim 2x do týždna po večeroch. priatel to volá na "odreagovanie" ale poviem vám pre mna je to strasný nápor, strašne ma to vyčerpáva a neverim ze to niekedy budem vedieť. Ale chcem sa to nauciť a chodím, zatial večer ked je menej aút. Na autoskole som si bola omnoho istejšia, teraz je na mna 40tka rýchlo, nestiham to ale snazim sa...Ako to šlo s vami, kedy sa to pomaly začne automatizovať?

tekvicka10
23. mar 2012

Dobrý deň dievčatá, ja som mala tiež strach so šoférovania, dva roky po dokončení vodičáku som vôbec nešoférovala. Začala som s donútenia keď ma môj manžel, vtedy ešte len priateľ nemohol odviesť k lekárovi a cesta autobusom by bola vtedy pre mňa ťažké. Ale na koniec som to zvládla. Ja odporúčam dámy, že ak máte naozaj strach ísť za volant, 😀 kúpte si v autoškole kondičné jazdy 😀 , je to najjednoduchší spôsob ako sa strachu zbaviť. Prajem veľa šťastia, a ešte viac najazdených kilometrov.

yesno22
23. mar 2012

@michalka78 odporúčam všetkými 10timi ... je malý ale do mesta alebo menšie výletiky s dvoma deťmi akurát stačí ... nám to autíčko našiel známy, ktorý má autobazár... má 10r ale málo najazdených km...vozila sa ním nejaká nemecká panička 😀 ja by som nové ani nechcela 😉

duppe
3. apr 2012

Ahoj baby, tak zajtra ma čaká daľšia jazda 😅 a koncom apríla mám skúšky 😅 😕 Bojim, bojim. Inštruktor síce povedal, že mi to ide, ale ja sa tak necítííííím 😅
Na poslednej jazde som bludila úzkymi uličkami Prahy a hrozné, "rozbehla" som to na dvojku 😀 a že odbočte v ľavo. ja som dupla na spojku a myslela že to spomalí ako ked idem na jednotke a ono prd, ešte mi vyhuboval načo na nu stúpam 😕 Mne sa to zdalo ako vražedná rychlosť 😀 ale zvládla som to. Bolo to skoro bez chybičky ale aj tak si vobec nie som istá jazdou. A najhoršie je keď mám šoférovať jednou rukou a druhou preradovať 😅 Nejako to neviem zosynchronizovať a potom fičím na jednotke a motor hučí že mám pocit že mi utečie z auta 😀
NO a čo sa týka parkovania,tak z toho som total v..... Skúšali sem to len 3x a to mi aj tak vždy radil, že už mám točit volantom a odvtedy nič... Cesty bez stredovej čiary alebo cesty kde je to presne tesne na vyhnutie sa protiidúcemu autu, no to mi musí vždy tuknút do volantu aby som nevyšla na obrubník 😅
Jáááááj katastrofa, som hrozná, ale ja to chcem vedieť 😢
žiadne nové príspevky...baby kde ste, začiatočníčky ako ja píšte 🙂

zuzana315
13. apr 2012

Ahojte dievcata, vcera som mala skusky v autoskole a zial dopadli neuspesne, ale to sa dalo cakat, lebo ja by som spravila len vtedy ak by mal policajt 3 promile alkoholu v sebe. Sama citim, ze na to este nemam, ako som pisala v prispevkoch vyssie, ze ked raz niekto rozdaval soferske zrucnosti, tak ja som bola na míle daleko! ja som sa bala uz aj toho cviciska, lebo ani raz som ho nepresla sama bez chyby. Az na skuskach sa podarilo, to bol teda zazrak a dva zazraky v jeden den by bolo privela, tak jazda aj tak dopadla. Som si vedoma chyb, ktore som urobila, na nikoho a nic sa nemozem vyhovorit, len na svoju nesikovnost a zmatkarstvo. Mali sme uzasnych policajtov, so mnou bola pani policajtka,velakrat privrela oci a aj tak som na poslednej zakrute skoro naburala. dala som sa napisat na opravny termin, idem si priplatit este nejake jazdy navyse, dufam, ze mi to pomoze a potom mi uz ostava iba modlit sa. držte palceeeeeeeeeeeeeeeeeeee! dakujem

michalka78
14. apr 2012

@zuzana315 no tak to mi je lúto... ☹ a ja som ti verila,že to zvládneš! myslela som že už nikto nemôže byť tak vystresovný ako som bola na skúškach ja! Od tích prvých pokazených po opravné to bolo pre mna peklo! Stále som na to myslela...nespávala som..doma si to odniesli všetci!..no a ked som pohnojila aj opravné!...na tie posledné tretie som ani nechcela ísť!..muž mi nadával,že ked som to už zaplatila či mi nieje lúto tích 300 eur....no hrúza..muž mal dovolenku,tak musel ísť somnou!.. to ráno pokial sme tam 2 čakali kým dopíšu písomné som to už nervovo nezvládla a aj som revala ako malé decko! zažila som v živote veľa tažkých chvíl,ale môžem čestne prehlásiť že toto bolo to najhoršie! odkedy mám vodičák tak som len pár kráta šoférovala a pochopila,že jediná moja šanca je automat!..tak čakám do septembra pokial malá začne chodiť do školky a dáme si žiadosť o auto (kedže je dcérka zťp máme nan nárok).a už budem musieť šoférovať..viem že to bude stres,možno aj plač..ale kôli malej musím...Tak držím palce na opravné! napíš kedy budú...budem na teba myslieť! drž sa!