Strata slovnej zásoby na materskej. Aký mate názor?

elinka27
1. sep 2008

Neviem či tu niekto niečo podobné už riešil,ale už pár krát sa mi stalo,že keď som sa stretla s nejakou známou sa ma pýtala či som sa nezabdula vyjadrovať a podobne,že vraj ženy ktoré sú doma na materskej strácajú slovnú zásobu,nevedia sa už poriadne vyjadrovať a už vôbec nevedia hovoriť o ničom inom ako o deťoch.Aký máte na to názor?

etuska
1. sep 2008

Mne sa tazko hodnoti,na MD som nebola.Po VŠ som hned nastupila do zamestnania(predtym som bola študujuca mamina).
Myslim ze je to aj o prioritach danej zeny-niektore sa "zabednia" medzi plienkami,ine sa aspon na kratucky cas venuju tomu co ich bavi.
Podla mna na Slovensku chyba zenam viac moznosti venovat sa rodine i praci,lebo ked makas 8 hodin denne na rodinu uz neostava vela pozitivnej energie a zase je veeelmi malo zamestavatelov,ktori vidu maminam v ustrety.

sirinka
1. sep 2008

elinka27 chut rozpravat o vlastnom babetku podla mna nema nic spolocne so slovnou zasobou, ale je pravda, ze pokial sa zena cele tri roky nerozprava o inom, urcite o cast svojej slovnej zasoby pride...
ale myslim, ze takych extremnych pripadov nie je vela, aspon dufam... 😵

lefika
1. sep 2008

elinka, mne sa stavalo, ze mi dlhsie trvalo, kym som nasla spravne slovo, ked som chcela nieco povedat. ale to bolo este ked sme byvali u svokrovcov: dedina, nemala som ziadne kamosky, manzel chodil domov o 7, net sme nemali, takze cele dni som sa s nikym nerozpravala. este ze som si aspon dennik pisala 😔 takze u mna to nebolo ani tak materskou, ale totalnou socialnou izolaciou. teraz uz tieto problemy nepocitujem, nastastie 🙂

anezena
1. sep 2008

tak baby, ja chodim do roboty, dokonca mam dve a stale som v kontekte s ludmi a poviem vam, ze to vyjadrovanie je aj tak na nic. ale zevraj to je kojenim 😀 co ja viem? nejako sa mi to nezda. 😀snad ked dokojim tak to bude lepsie 😀

etuska
1. sep 2008

kojenim 😕 😀

friiva
1. sep 2008

Ja som na dedine treti rok nikoho tu nepoznam susedia skoro ziadny manzel chodi za pracou takze najcastejsie komunikujem s mojimi detmi tak si viete predstavit ako to vyzera. 😀

etuska
1. sep 2008

hmm,my odkedy sme v zahranici,tak mame akosi vacsiu "odvahu" spoznavat novych ludi".aj susedia co ich pozname iba 2 mesiace su nam uz dost blizki ludia.
Friva-tak sa skus prihovorit nejakej mamine v obchode a mozno postupne spoznas fajn ludi

venonna
1. sep 2008

Som tiez na dedine, na zaciatku sme tu poznali len zopar ludi, teraz uz cele okolie. Myslim, ze prave na dedine su ludia ochotnejsi stratit slovo s inym clovekom...
Co sa tyka slovnej zasoby, tiez som mala podobne priznaky, kym bola dcera mala, tak do pol roka, potom som zacala aj s nou chodit viac medzi ludi... 😉

pezincanka
1. sep 2008

Dobra tema,
ja som si tento problem uvedomila prave tento vikend. Kade druhe slovo v jednej vete som mala najazyku "one" (citaj ako vidis, po slovensky). 😀 Nemam cas citat si knihy, citam v casopisoch aj na nete viac menej len o detoch a ich problemoch. Ale so 4-rocnou dcerou uz predsa komunikujem normalne, slovensky, dospelacky, pyta sa na konkretne veci, terminy, a to jej viem vysvetlit, niekedy si spolu sadneme za pocitac.... Ale stale viac citam a pisem, ako rozpravam s ludmi a vtedy mavam vypadky ako 80- rocny clovek s ALzheimerom ... teda taky mam pocit. 😒

etuska
1. sep 2008

pezincanka 😀 -aaale neverim,ved sme sa stretli v dost odbornej teme-"terapia pevnym objatim" 😀

pezincanka
1. sep 2008

Etuska,

ano, stretli, a ja ze odkial ta poznam 😉 😀 😝 Kde si sa odtial vytratila? Ako sa vam dari?

Ved hovorim, ze pisanie je OK, ale rozpravanie, to je o inom.

etuska
1. sep 2008

Pezincanka-malu som nevidela 2 mesiace,tak som zvedava ake bude uvitanie.Sme od zac. jula v Sev.Irsku-no ceeeela nasa dlha historia je v teme:Regiony/ Sev.Irsko 😀

ma_se
2. sep 2008

....myslim,ze to zalezi s kym sa clovek stretne...a ako ten dotycny chce rozpravat a o com....ja mam zasa problem ten,ze mam zafixovane niektore slova ceske a slovenske,a ked rozpravam s ludmi od nas,tak vyzeram ako blbec 😝 lebo oni rozpravaju narecovo a ja sa k nim chcem prisposobit,lebo tiez pochadzam z vych.a na niektore slova nemozem prist,ako sa povedia/narecovo/a potom to vyzneneje ako keby som sa nevedela vyjadrovat,alebo mala sklerozu/5rokk.8mes.som bola v CZ...a 8rokov na zahori/tak mam z tych sloviciek poriadnu trmu vrmu... 😉

bibula
2. sep 2008

no veru,aj mna sa to tyka,ale s ondrikom nemam dovod si ju rozsirovat a nieto ju este niekde ziskat...np co uz,snad do 3 rokov nezabudnem rozpravat 😒

dorotaw
2. sep 2008

Aj mne sa to stava a pripadam si dost hlupo 😀

luciar79
2. sep 2008

Mne sa raz stalo že som sa normálne začala zakoktávať, čo som si nemohla spomenúť na nejaké slovo, Myslím že na materskej som vtedy ešte nebola.Stalo sa mi to potom čo som dlhšie nečítala žiadnu knižku, tak som si pár naordinovala a prešlo to. teraz už som dlhšie nečítala ale asi sa vykecávam inde tak sa to neprejavilo ale keby náhodou liečbu už poznám. 😀

terezzka11
2. sep 2008

ja som nieco podobne na sebe spozorovala pred rokom.nie, ze by sa mi zuzila slovna zasoba, len temy na rozhovor. Povacsine sa rozpravam len o malej. Toci sa okolo nej cely moj svet, nicomu inemu sa nevenujem a v spolocnosti druhych (ak sa vobec do nej dostanem) nemam ziadnu inu temu na rozhovor. Ked som to zistila, bola som riadne sokovana. Dcerku milujem a urobim pre nu cokolvek, ale zistila som, ze v IQ testoch som tiez poklesla. 😒

ma_se
2. sep 2008

luciar,presne...kniha casopisy a krizovky su dobre,tam sa clovek stretne zo vselijakymi slovami a osemsmerovky-su dobre na cibrenie 😉 mozgu,pamate a aj rozsiruju slovnu zasobu...

sirinka
2. sep 2008

veru, ludia, ktori citaju knihy maju ovela lepsiu slovnu zasobu a krasnejsie vyjadrovanie, ako ti, co citaju len bulvar...

deina
2. sep 2008

No ja neviem, sice vela rozpravam o malom, ale aj o inych veciach - podla toho, s kym sa rozpravam. Ak s dakou mamickou, tak sa bavime najma o detoch, ale s bezdetnymi kamoskami sa rozpravame o vselicom, nielen o detoch.

Ale mam pocit, ze mi zacina anglictina vysumievat... 😕 Musim zacat viac citat.

kili
2. sep 2008

u mňa neprísť na slovo je bežné, takže či je to horšie alebo nie, tak to si fakt nevšimnem. Ale myslím, že v ďaka MK komunikujem dosť a nie len o deťoch, takže horšie to asi nie je. Ale niekedy by sa mi zišiel nejaký slovník, kde by som zadala nejaké heslá a ono by mi to vyplulo slovo, čo chcem. Neviete o takom? 😀

wanda007
2. sep 2008

ja som doma skoro rok, a dobre viem, ze sa mi vyjadruje horsie, ako ked som chodila do roboty. Aj ked som sa po 18tich mesiacoch vratila z aupairingu v Anglicku, tak som mala problemy sa vyjadrovat v slovencine. Teraz som na Slovensku uz par rokov, a problem je opacny. Anglictina nula bodov... Proste: netrenujes, zabudnes.

ma_se
2. sep 2008

...no ja som sa zacala ucit po nemecky...a slo mi to velmi dobre deina,ale ako nahle som sa prestala o nu zaujimat,aj som vela toho zabudla...takze asi opakovanie je matka mudrosti 😉

emjee
2. sep 2008

ja som na md este nebola, ale viem co so mnou urobil rok v cudzine plus niekolko rokov "trojjazycneho vyjadrovania sa" pocas vs, takze moja slovna zasoba je sice velka, ale kto neovlada tie jazyky co ja, nepochopi, co hovorim 😝 😀

maruschka
2. sep 2008

jaj,jaj..To poznám.Človek je stále doma, manžel v práci do večera a ja som sa obmedzovala na papať,buvať,hrať sa,atď---veď to každá asi pozná. Tak som sa prihlásila na VŠ a konečne sa začínam trocha spamätávať z tej "materskej demencie" 😀 😀 😀

elinka27
autor
2. sep 2008

veru, tak som to aj ja myslela, leno som akosi nevedela ako to napisat 😀 asi mi uz dosla slovna zasoba.Ja chodim von s kamoskou ktora ma tiez babo skoro rovnako stare.My dve si rozumieme, ale tiez sa nam casto stava,ze jednoducho nemozem dat dokopy vetu, alebo si spomenut na nejake slovo.Dokonca uz obcas blbnem a pouzijem zdrobneniny 🙂 Citam aj knihy aj chodim medzi ludi,ale jednoducho pozorujem,ze MD ide obcas pekne na mozog.

spathiger
2. sep 2008

tak to mne sa také tiež stáva...zamlada po litri vínka, terazky mi už stačí 2 dcl.../a stále menej/...