Stroj na pečenie oblátok

babula90
5. nov 2009

Máte niekto skúsenosti s pečením, zvládne to aj začiatočník? 🙂 Moje deti oblátky vianočné milujú a chceli by sme si ich piecť celý rok. Budem rada za Vaše skúsenosti.

maznacik007
2. dec 2009

babula vela zdaru nasi ten stroj maju ja si ho vzdy poziciam na vikend.. robim vanilkove aj orechove.. tie maju najradsej.. ale daju sa aj slane robit.. na trubicky nemam nervy... take na vianocny stol aj zatazujem knihou aby boli rovne..

ikke
2. dec 2009

my vyberame horuce oblatky zo stroja pomocou priboroveho nozika, potom rychlo na klasicky plech (ten, co sa dava do rury) alebo na stol s papierom a zatazit vacsou doskou na krajanie aby boli rovne 😉

maznacik007
2. dec 2009

ja tiez priborovym vyberam len treba tu plochu obcas potriet rast. tukom.. nam staci taka vacsia kniha na vyrovnavanie.. 😀 jaaj uz nech som doma z nemocnice a mozem piect..

ale inak je to fuska lebo to pecem aj dve tri hodky v kuse 😝

babula90
autor
2. dec 2009

ikke, vdaka. este otazka, mam starsi stroj, nema asi termostat- to ho mám po celú dobu pečenia nechať zapnutý v zásuvke? nebude moc horúci?
čítala som, že sa potiera po kaaždej tretej oplátke včelím voskom alebo niečím podobným, ako mastíte Vy? 🙂
tie oplátky sú asi po upečení ešte makké, vsak? Robíte aj slané? ak s ami nevydaria, tak celý stroj vyhodím von oknom 😀 😀 😀 😀

babula90
autor
2. dec 2009

koľko toho cesta dávate do stroja? 1PL? koľko sekúnd to tam mám nechať? 😕

maznacik007
2. dec 2009

babula inak to chce cvik ako rataj ze prve pokazis.. ono kym sa stroj dostane do tej spravnej teploty a ty odhadnes aj mnozstvo..

ja potieram rast. tukom podla toho co mam ale isto nie po kazdej tretej tak desaitej petnastej

a cesta davam viac ako PL do stredu nalejem ja mam taku malu zufanecku to musis si otestovat ze kolko a peciem kym to tak syci.. ale to fakt zavisi aj od stroja aj celkovo od hustoty cesta a tak.. ja mam stary stroj..

babula90
autor
2. dec 2009

ja mam 15 rocny stroj, no nevyzera moc vabne, kde to robite? na kuch linke?
uz vidim, ze zajtra vam tu budem vypisovat do aleluja, dakujem vsetkym za rady!!!
uz sa tesime, ao to tu bude rozvoniavat, teda dufam, ze nie po zhorenom ceste 😝

ikke
2. dec 2009

nevyhadzuj!!! 😀 mozno sa ti prve kolo nevydari celkom, ber to ako pokus 😉
ja mam trochu iny stroj (mensi) a tuhsie cesto nez bezne pouzivane na slovensku a davam ho 1 cajovu lyzicku, stroj potieram maslom.

ale sestra robi (u rodicov) take klasicke, len teda trochu hrubsie, lebo tam ten stroj je taky... a dava tam tusim za taku malu naberacku, potiera tusim tiez maslom (alebo voskom? teraz fakt neviem) kolko sa to pecie neviem, treba vyskusat... tipujem tak minutku-dve? idem jej napisat, nech ma sem pride skorigovat 😅
a tento stary stroj u rodicov treba obcas uplne vypnut vytiahnutim zo zastrcky, lebo ten je vlastne uz starozitnost...zazrak, ze este funguje a dom nevyhorel 😕 😀
a ano, robime aj slane

ikke
2. dec 2009

ano-ano, kym syci, ked prestane sycat, treba skontrolovat, ci uz ma oblatka primeranu farbu a tak... 😉

babula90
autor
2. dec 2009

dakujem ikke, zachranila sa niekoho, koho by stroj po vyhodení von oknom prizabil 😀 😀 😀
zisti, ci ho vypina, tusim sa zajtra zapotím, ale strašne to chcem vyskúšať, moja túžba po sladučkých oplátkach je silnááááááááááááááááá 😀 😀 😀 😀

babula90
autor
2. dec 2009

vidím, že je to hotové umenie. teda piecť viem super, tak dufam, že mi pojde od ruky aj táto robota.

maznacik007
2. dec 2009

ja to robim na kuchynskom stole... lebo to nesmies odbiehat proste peces.. robim to v noci alebo ked su deti von... s muzom
pocas pecenia nevypinam ale to fakt treba otestovat... proste pecem vkuse dam cesto polozim cakam dvihnem nozikom podberem odlozim a dalej.. lebo inak ti to bud vychladne ten stroj ak to mas otvorene... a potom zasa par moze sa chovat nestandartne teda vyzerat tych oblatok..

ale to chce len cvik.. fakt..

uvidis najhorsie je ked su pritom ostatni doma a kradnu ti tie oplatky.. a ty peces peces a furt mas napecene h...

ale zasa to je ta romantika... 😀

babula90
autor
2. dec 2009

😀 😀 😀
no v noci by som asi umrela pri tom stáť, pekne budeme s mužíkom robiť, nech mi pomôže 😉
ja už sa neviem dočkať teda, zajtra pôjdem nakúpiť ešte tú múku špeciál a aníz. cesto vraj má byť najmenej 2h v chlade, dobre aj 24h.

babula90
autor
3. dec 2009

nadšenie ma prešlo ako som videla ten stroj, vyzerá hrozne staro 😒 a hrúbka oplátok sa tam nastavuje, máte niekto taký??
Ja ako technický antitalent to určite nezvládnem. 😢

horalka777
3. dec 2009

ahoj babula, no, my mame skutocne doma uz taku starozitnost, tak uz asi aj dosluhuje, ale mnoho rokov som pekavala a to teda su uplne ine oplatky, ako ten papier bez chuti, co predavaju v obchode 😉

K tvojim otazkam:
Mastenie zeliez: Treba menej alebo viac, podla toho, ake sa spravi cesto - lebo ono sa moze aj pri tom istom recepte urobit rozne 🙂 Vacsinou cim menej odstate a cim sladsie cesto, tym viac treba mastit. Mastit som zvykla kedysi obycajsnym husacim pierkom, mala som ho vzdy polozene vedla stroja na tanieriku s kuskom hery, ale fakt len s kuskom, lebo ak si tam das celu 250g kocku, zbytocne sa ti roztopi, je tam velke salave teplo 🙂 Druha - podla mna najlepsia moznost, ktora aj krasne vonia, je dat si do handricky kus praveho vcelieho vosku, asi velkosti vacsieho vlasskeho orecha (lahko sa da zohnat teraz napr. na vianocnych trhoch, je to vlastne kus vcelarskej medzistienky, z ktorej sa vyrabaju take tie rolovane sviecky napriklad...), stiahnut gumickou a ked su zeleza rozohriate, posuchat nou horne aj dolne zelezo. Vosk pri nahriati krasne presiakne cez handricku.
Ak sa cesto velmi lepi, treba mastit aj po kazdej upecenej oplatke, inokedy staci len asi po kazdej 15-20tej, ked staci len "preventivne" 😉

mnozstvo cesta ktore lejes do stroja, si musis odskusat sama. Ked das privela, bude prilis vytekat cez boky, ked to dovries. Ked das malo, nedoleje sa ti pri stlaceni zeliez az po okraje a oplatky nebudu take pekne - zjedia sa ale v oboch pripadoch urcite 😀 Idealne je, ked vyteka len malicko, ale rovnomerne z kazdej strany. Priprav si priborovy nozik na okrajovanie toho, co vytecie. My to volame "sople" 😝 😀 tie sme ako deto pravidelne kradli a vyzierali este za polosurova 😅 Z nich - ked sa ich nazbiera vacsie mnozstvoneskor urobis tzv. detsku oplatku tym, ze ich das naspat na zelezo a zalejes troskou tekueho cesta. Vznikne nevystavna, trosku hrubsia oplatka, oficialne urcena vsetkym okoloiducim nedockavcom na okamzite zozranie 😀

Ani nas nemal termostat, preto sme ho podla odhadu vypinali a zapinali sami. Proste ked bola oplatka dlho polosurova, tak sme ho zapli a ked prilis rychlo tmavla, vypli sme. To sa vsetko naucis odhadnut sama, neboj. Mozno ani nebudes musiet vypinat, my sme piekli na naozaj STAROM stroji, uz mal vyse 30 rokov 😎

Kazdu oplatku pecies, kym syci. Na zaciatku syci prudko - vtedy pozor na deti, nech nestoja prilis blizko, para je horuca - a neskor slabsie a slabsie. Ked uz syci slabucko, radsej skontroluj oplatku, ak je este uplne biela, zavri zeleza znova a chvilku este pokaj 🙂

Vyberanie - otvor zeleza dokoran, aby sa same nezaklapli a nepopalili ti ruky, a podober oplatku priborovym nozikom. Prstom chytis okraj a stiahnes miernym a rychlym odlepenim z formy. My to robime tak, ze rychlo polozime na vopred pripraveny cisty papier a RYCHLO a zaroven JEMNE zatazime velkou doskou na krajanie. Ak aj ty pouzijes dosku, uisti sa, ze nik na nej predtym nekrajal cibulu, slaninu, uhorky atd 😀

Este 2 rady z praxe, oblec si starsie oblecenie, a bude ti pri tom dost teplo (naozaj to moze zabrat aj 3 hodinky). Aha a co najviac skrat cas medzi naliatim cesta a zaklopenim zeliez. Zeleza potom privieraj jemne a cim su privretejsie, tym viac zrychluj, vedy sa cesto roztecie najrovnomernejsie. Na konci dovri silno a rychlo, to urobi oplatku tenkou a krehkou 🙂

Vela zdaru, co najmenej nepodarkov a ziadnu popaleninu prajem 🙂

babula90
autor
3. dec 2009

horalka, ešte som to ani celé nedočítala, ale chcem Ti poďakovať za cenné rady, že si si našla čas, cením si to. 🙂
budem to radšej robiť s manželíkom v sobotu, zajtra zarobím len cesto. ešte sa chcem spýtať- mám veľa receptov, dávaš celé vajce alebo len žĺtok? niekto dáva aj vodu, niekto nie, tak neviem, ktorý recept si vybrať 😕

zabinka
3. dec 2009

ahojte pekarky... aj ja mam doma tento stroj od minuleho roka a uz peciem vo velkom pre celu rodinu. Ja mam ten z Lipovej, je dost drahy, ale som spokojna. Chce to trpezlivost, chut, trochu cviku a ide to.

To co popisala horalka, plati aj u nas. Myslim, ze vystihla asi vsetko. Ja pouzivam tu vceliu medzistienku, ale len velmi zriedka to je potrebne potierat. Pripravit spravne cesto je velmi dolezite. Ja som s tym strojom dostala aj recepty a zatial (tfuj, tfuj) funguju. Robievam aj trubicky, ale tam je to fakt dost horuce. Ale po chvili si moje prsty zvykli, nemali na vyber 😀 😀 A deti stoja vedla mna a ledva cakaju na tie zbytky, ci vyjdu po stlaceni, prip. na nepodarky ako take vtacatka. 😀

Takze prajem, vela zdaru a malo nepodarkov. A hor sa do pecenia!!! Ja uz mam cesto odstate, ked ulozim maleho, tak idem robit. 😉

babula90
autor
3. dec 2009

ahoj zabinka-pekarka 🙂
chcela som stroj z Lipovej- ale ver či never, ani len odpísať na mail s ami neunúvali, tak som kúpila starší stroj cez MMB.
stačí mi aj sviečka z včelieho vosku?

maja22
3. dec 2009

Zabinka, u nás pečie ocino a fakt na stovky - pri trubičkách si pomohol tým, že si natiahol čisté tenké záhradkárske rukavice 😀 A veľmi si ti pochvaľuje, už nemá popáleniny 😉

maja22
3. dec 2009

Babula, z Lipovej asi nestíhajú, našim sa vlani v novembri či decembri pokazil stroj a keď sa informovali, či by si namiesto opravy mohli kúpiť nový, tak vraj majú objednávky až do apríla a nestíhajú...

zabinka
3. dec 2009

baula, neviem, ale myslim, ze by mohla. Ved je to tiez vceli vosk. Inak, aj my ked sme to objednavali, tak sme cakali asi tri mesiace, kym nam vygravirovali vzor. Ono su to nejaki sukromnici, ziadna velka firma (jeden RD), tak asi maju aj ine aktivity a toto len povedla. A tiez nedali vediet zmenu terminu dodavky, az ked som ich ja bombardovala. Ale so strojom som spokojna.

maja, tak Ty to mas dobre vyriesene 😉 Aj ja som uvazovala nad rukavicami, ale ja v nich neviem robit, tak som radsej vycvicila prsty. 😀

maja22
3. dec 2009

Zabinka, to nie ja, to ocino, to je výlučne jeho vianočná záležitosť 😀 Ja som na to ľavá... radšej pečiem medovníčky, tie sa iba vykrajujú 😀

babula90
autor
3. dec 2009

maja, no nehnevaj sa, ale ak mám záujem o kúpu stroja a napíšem im a oni nereagujú- to je čo? podnikanie po slovensky? bohužiaľ! 🙄 písala som im už dávno. ja trubičky ani robiť nebduem, trúsi sa po nich, oplátky máme radšej. 😉

horalka777
3. dec 2009

u nas tiez frcia skor rovne, trubicky treba stale vysavat z koberca 🙂
a ano, aj ja som uz v minulosti pouzila sviecku z praveho vosku, len tam nesmie ostat obhoreny knotik 😅

Majka, tenke rukavice su fajn napad 😉 ale ako vravim, tych zopar dekoracnych trubiciek si radsej kupim na trhu a napeciem o to viac rovnych 😝 ono aj cesto na trubicky sa pokial viem zaraba trosku ine, aby boli vlacnejsie za horuca a nelamali sa pri tom motani na rucku z varechy.

babula90
autor
3. dec 2009

ano, na trubičky su trošku iné recepty, nám viac chutia rovné. a menej roboty. 🙂

pietra91
3. dec 2009

tak my ten stroj nemame ale moja teta ho ma a pecie casto takze super vzdy si pochutnam ked k nej pridem tiez ich milujem

babula90
autor
5. dec 2009

ahojte, takže prvú várku máme za sebou, uf. Skôr sa to podobá na wafle 😕 😖 , nastavili sme si neskôr aj menšiu hrúbku, ale stále to neni ono, neviem, či nebolo cesto husté, lebo je to také tmavé ☹ , neskôr som ho zriedila s vodou a potom boli bledšie. Je to hotová veda. Neviem, či sa nám podarí docieliť tenučké oplátky.

lotris
7. dec 2009

Ahojte, my sme si dnes tiez kupili ten stroj na pecenie oplatok. Skor pre manzela ako pre mna. 🙂 uz ich ide robit dnes druhykrat lebo ten prvy moc nevysiel. 😀 Inak nebolo tak strasne drahe stal asi 35 eur ale nema vianocny motiv.

Maju byt tie oplatky tvrde alebo este makke ked ich vytiahnete? Nasla som recepty kde to hned ohybaju tak to asi nemoze byt uplne tvrde. No neviem.

A nemate nejaky fakt overeny recept? A treba to natierat aj ked su tie zleza teflonove? Nam sa to totiz neprilepuje. A ake riedke cesto ma byt?

babula90
autor
8. dec 2009

poradí mi niekto, kto má starší stroj, ako vyrobím tenké oplátky? ☹

cevorud
9. dec 2009

ahojte,
chcem pridat svoju skusenost. Ja som vcera prvykrat robila vianocne oblatky a vydarili sa mi...pokazilo sa mi ich asi iba 10 z 160 kusov....len to treba vyskusat....nie je nad domace oblatky... 🙂