Štúdium učiteľského smeru

simonko
11. dec 2007

mam 24 rokov a trosjrocneho synceka,manzel tento rok konci skolu,takze si myslim ze je cas aby som ja zacala 😀
pocas materskej dovolenky som dospela k tomu,ze by som urcite chcela robit s detickami,myslim ze skor s tymi mensimi...uvazovala som uz aj druhy stupen a vyzsie,ale stale som nerozhodnuta...
chcem vase nazory,co by ste vy,ako to je u vas,co si myslite ze je krajsie...a mam este taku podotazocku:ucitelka v materskej skolke,ktora nevystudovala strednu pedagogicku,musi prejst VS/predskolska a elementarna pedagogika?
ucitelka prveho stupna:co vsetko obsahuju skusky?
tiez by mi pomohlo,keby ste mi dali typi,kde a ako sa da nieco take studovat...

megustas
11. dec 2007

ahoj ja sice nestudujem predskolsku a elementarnu ale psychopediu a mame skoro rovnake predmety...vsetko sa da zvladnut no pokial nemas hudobny a maliarsky talent ide to tazsie 😉 myslim ze pokial nemas strednu pedagogicku nemozes robit v MŠ, teraz uz kazdy kto pracuje v skolstve robi vysku...pokial ju este samozrejme nema 😀

simonko
autor
11. dec 2007

a co potom s tou psychopediou 😅
no maliarsky talent mam,teda aspon si myslim,chodila som aj na vytvarnu...aj hudobny,hoci noty nejak moc nepoznam,ale na klaviry daco zvladnem,skor podla sluchu...

megustas
11. dec 2007

to je pedagogika mentalne postihnutych

simonko
autor
11. dec 2007

aha,ja som rozmyslala aj nad specialnou pedagogikou,to su myslim tie specialne skoly...
a kde studujes?

megustas
11. dec 2007

na presovskej univerzite,pedagogicka fakulta

simonko
autor
11. dec 2007

denne alebo externe?a co bolo obsahom skusok?

megustas
11. dec 2007

studujem externe...ja som robila vstupny test matika/slovencina a taktiez som mala vstupny pohovor...to bolo pred 3 rokmi...teraz beru asi na zaklade priemerov...neviem treba popozerat na strankach...viem ze v minulosti sa robili aj talentove skusky...

simonko
autor
11. dec 2007

no ja moc na matematiku nie som,ani som nikdy nebola,zmaturovala som na 3,myslis ze ten test z M bol tazky,alebo taky priemer?

nera
11. dec 2007

Ja som učiteľka 5-12, no mám vyštudovanú VŠ Prírodovedeckú M-F a podľa mňa je učiteľstvo krásne, no ak chceš to poriadne robiť tak manžel by mal dobre zarábať, lebo Ty nezarobíš nič, ale čo je hlavnejšie vyžaduje si to veľa prípravy a to nie len počas štúdia, ale stále. A či učíš na 1.stupni, či na 2.stupni, všetko má svoje čaro...na prvom sú deti ešte svojim spôsobom ohybné, môžeš na ne vplývať, na druhom už majú svoj názor, no ak si k nim úprimná a oni sú seriozni tak je s nimi super debata a lepšie sa pracuje...
No predovšetkým by mal učiteľ byť v tom svojom odbore dobrý, aj keď v dnešnej dobe čoraz častejšie sa stretávam s takými čo učia aj to čo nevedia...
Možnosti teraz sú obrovské, lebo už nie su také nároky...veď už skoro nikto nechce robiť učiteľa takže berú všetko....
Treba si len uvedomiť čo by Ťa bavilo a hľadať na nete...
samozrejme treba si uvedomiť čo Tebe by viac vyhovovalo či denná či externa forma....a už len hľadať na nete...tam všetko nájdeš-je toho dosť.

weroni
11. dec 2007

simonko: ja uz od skoncenia strednej ( od r. 2005) pracujem s detickami v skolkach - ucim ich anglinu. Papier som nepotrebovala lebo mam statnicu a ta opravnuje ucit. No kedze ja tuto pracu nesmierne milujem (chodim okrem skolok aj sukromne do rodin) tak som si len tak zo zvedavosti zacala robit minuly rok dvojrocne pomaturitne studium so zameranim na "predskolsku pedagogiku a vychovavatelstvo" je to uz spojene vlastne skolka aj prvy stupen na ZS. Chodim raz do tyzdna - vzdy v piatky a vzdy na piatky nam davaju aj vsetky skusky. Tzn. ze napr. zacina od jednej a o dvanastej mame skusku alebo tak.
Je to v poho, aj ked poviem ti uprimne ze som cakala viac o materskej skole ale ono je to fakt fifty-fifty so skolou...
tento rok v maji koncim (posledny majovy tyzden a prvy junovy mam termin porodu 😀
ak by ta zaujimalo viac, napis IP poslem ti napr. ake mame predmety alebo tak

ivka07
11. dec 2007

Simonko, ja má vyštudované učiteľstvo 2.stupen ZŠ (prírodopis-chémia)
študovala som VŠ pedagogickú v TT.
Mňa to veľmi baví venovať sa deťom aj keď na druhom stupni to nie je malina.
To vieš ta dnešna mládež, nikto sa nepotrebuje učiť ved na čo im to bude 😎
Inak kamoška má prvý stupeň a to nie je tiež zlé, venuješ sa menším detičkám a viac spolupracujú ako pubertáci. 😉
Musíš si len vybrať k čomu máš bližšie, čo ťa viac láka.
Študovať prvý stupeň znamená mať skoro všetky predmety: M,Sj,Vv,Tv,Hv....
Druhý stupeň je o konkrétnom, to čo studuješ (myslím kombináciu.)

mari.m
11. dec 2007

ahoj,aj ja budem o rok a pol p.ucitelka,akurat,ze na 2.stupni,to je 5-9roc. na ZŠ a SŠ.
ak mas rada malicke deti,chod studovat predskolsku pedagogiku, je to tazke,ale ked ta to bavi..

weroni
11. dec 2007

vitajte pani ucitelky 🙂
davam vam za pravdu - tato praca sa neda robit bez toho aby to cloveka bavilo 🙂 hocijaka praca sa da "odflaknut" ale nie ucenie.. 😉 🙂

geegee
11. dec 2007

ja som skoncila Strednu pedagogicku, potom som si urobila ucitelstvo VV- psychologia, robila som psychologicku a potom postgradual psycholog. Ja som si vymyslela vlastnu skolku...dakedy v buducnosti, ale skolku s programom aj pre celu rodinu, s poradenstvom, s kruzkami pre rodicov aj s detmi ...

simonko
autor
11. dec 2007

mna to prave bavi,ked sme si po strednej vypisovali prihlasky na vs,kazdy mal jasnu predstavu,len ja akosi nie...nakoniec som sa dostala na psychologiu,ale prerusila som,,,a viac sa tam nevratila 😅 myslim ze to bola velka skoda,ale neskoro plakat nad rozliatym mliekom,mam gymnazium a to bohuzial k nicomu nevedie...ale teraz velmi uvazujem nad pedagogikou,samozrejme ze externe,vsak mam uz maleho...urcite chcem tie male deticky,len este stale dumam ci skolky,alebo 1.stupen....aj 2.ma urcite svoje caro,ale to uz by som asi nezvladala,mam kamosku,ktora cerstvo uci asi 2 rok,5-9...ale je uplne na nervy,mensie deti su,ako tu uz niekto povedal formovatelnejsie

luko
11. dec 2007

ja ucim na 1. stupni a vyhovuje mi to. Ja sa rada kreativne vyzijem pri priprave hodin pre deti, aby to bolo motivovane, zazitkove, blizke realnemu zivotu, projektove vyucovanie a tak 😀 vyhovuju mi mensie deti, lebo ked som v minulosti na ZS zastupovala na 2. stupni, tak mi vadilo ich agresivne a drze spravanie. Ale mozno aj preto, ze som skratka usposobena a zvyknuta na komunikaciu s mensimi detmi. Ja by som na vyssich stupnoch ucit nechcela, klobuk dole pred kolegynami.

Co sa skusok tyka, robila som ich pred 9 rokmi - vtedy boli talentovky - TV, VV, HV (hra na nastroj, spev - som v tom velmi zla - vo vsetkych vychovach☹ ) ale zazrakom som spravila a potom boli pisomne zo SJ a MAT - tie boli lahke, ale tieto predmety su mi zas blizke 🙂

luko
11. dec 2007

simonko, je to fajn praca ked mas v triede do 20 deti, ja by som neucila na beznej skole (my tolko mame), lebo je to aj narocna praca, ked je system proti tebe 😠

simonko
autor
11. dec 2007

rozmuslala som nad skolkou,1.stupnom,a specialnou pedagogikou...medy tymto sa neviem rozhodnnut!!!

lienocka235
11. dec 2007

skus porozmyslat aj z hladiska uplatnenia sa.. hore kysuce orava a tak su ucitelske miesta dost ziadane.. /napriek tym platom.. ale tie iste peniaze dostava ucitelka v BA aj na orave.. /

v skolke si uz dneska musia ucitelky robit VS predskolsku pedagogiku..

momentalne ziadanym odborom je specialna pedagogika lebo stupa pocet deti s poruchami ucenia.. a podla mna je to dost perspektivna oblast a aj platovo je to lepsie ako ucitelka 1. stupna lebo ides pri nastupe do zamestnania hned po skonceni skoly do 12 platovej triedy.. skus to zvazit aj z tejto stranky.. ak mas otazky kludne sa pytaj...
ja som byvala ucitelka Mat / Informatika ale mam absolvovane aj riadenie.. ako doplnkove zvdelavanie a 1 a 2 kvalifika. skusku a v ramci toho sme sa stretavali riaditelia a zastupcovia ZS z celeho Slovenksa

nera
11. dec 2007

lienočka - u nás je rozdiel medzi platom v BA a v KE...tu sú nižšie, teda kým som učila boli ....
je dobré ak je dosť miesta, nie ako tu...Ťa vedienie vydiera, že makaj veď na Tvoje miesto sa ďalší 10 tlačia...a bez známosti alebo náhody nemáš miesto...
a samozrejme makáš, krúžky, aktivity a pod. ale to nechcem strašiť, to len tu je to tak, ale východ má to tvrdšie...menej možností...

magg
11. dec 2007

ja mam vystudovane ucitelstvo pre 1. stupen ZS a predskolsku pedagogiku

vavka33
11. dec 2007

Ja som studovala na Trnavskej univerzite Ucitelstvo pre 1.stupen ZS

neka
11. dec 2007

Ahojte, tak sa pridam k vam aj ja, skoncila som VS s aprobaciou Biologia /Fyzika, pre 2. tupen a Ss, ucila som 2roky, a hned ako to bolo mozne som sla na MD, a nechcem sa vratit do skolstva. Vobec mi nejde o peniaze, koli nim to nieje.
Ako spominala Luko, deti na druhom stupni su agresivne, este ta drzost sa da zniest, niektore deti si tym ventiluju strach a obavy, ale agresia to uz teda nie.
Simonko, s tvojou kamoskou si mozeme podat ruky. Odysla som koli tomu, ze by som asi skoncila na psychiatrii. Za tie dva roky mi deti uplne vzali iluzie o ucitelstve a tvrdo ma sotili do reality 😢 . Dobre si rozmysli comu sa chces venovat, aby si nakoniec nezostala sklamana z reality.
Drzim ti palce aby si sa spavne rozhodla.

nguyen
11. dec 2007

ja som praxovala ako ucitelka spolu mozno mesiac, nikdy som ako ucitelka nebola zamestnana a mam presne ten isty poznatok ako neka, s malymi detmi sa to sice este da ale mna osobne to nejak neobohacuje, chcela som si tiez kus rozvijat osobnost napr s gymnazistami ale to co som zazila na praxi ma posunulo od skolstva na mile daleko. Vystudovala som franinu - dejepis ucitelstvo pre 2 stupen a ss a vs a uz cely posledny rocnik som vedela ze sa tomu nebudem venovat, pretoze som uz bola zamestnana v istej firme ako tlmocnicka, bolo mi ale luto zahodit 4 roky prace tak som ten 5 dako dokopala. Dnes zijem mimo SK, pracujem ako nakupca vo firme ktora vyraba zeriavy 😅 teda absolutne nic s tym co som studovala 😀 som tu maximalne spokojna a ucit by som isla iba v pripade ze by som uz fakt nemala ziadnu inu moznost. Ved nervy som si nevyhrala v loterii a radsej si ich budem nicit tam, kde viem ze to ma aspon nejaky vyznam 😉
v prvom rocniku vysky som bola jedna z mala co sla na prislusnu skolu za ucelom naozaj sa stat ucitelkou, mala som kopu idealov a spomienky na moje ucitelky ktore ma ovplyvnili a niekam posunuli a dufala som ze takto budem aj ja odovzdavat kulturne a moralne "dedicstvo" 😅 zial mam pocit ze 99% studentov ktorych som mala moznost stretnut to malo uplne v pazi... takze tiez z vlastnej skusenosti, neviem ci by som sa keby som mala este jednu sancu uberala tymto smerom
Na druhej strane ale zas musim uznat ze vyska ako taka mi dala velmi vela, kulturny prehlad, sebadisciplinu, spoznala som sa v situaciach v ktorych sa podla mna ludia bez vysokej skoly este nepoznaju, takze som jednoznacne ZA vysku ale potom by som trosku podumala nad zameranim, lebo idealy a zaluby su jedna vec a realita je niekedy taka odlisna

kazdopadne vela stastia 😉

nera
11. dec 2007

joooj pozerám, že dosť nedobré skúsenosti máte zo SŠ...ja som učila na priemyslovke 5rokov a potom 1,5 na gymnáziu...všetko malo svoje výhody a nevýhody, na priemyslovke boli pohodlný, ale úprimnejší(ja som mala super triedu) a na gymnáziu viac makali...
A kto si k Tebe koľko dovolí záleží len od Teba...koľko Ty im dovolíš
Samozrejme boli na nervy, ale nič som im neostala dlžná...a potom mali posrande 😉 Len raz mi ušla trieda z hodiny...viac už nechceli 😵
Takže nie je to až také strašné...len teraz je to ťažké, lebo mladí ľudia nemajú doma žiadnu výchovu ...

matar
11. dec 2007

ja mám učiteľsvo druhý stupeň, slovenčia-ruština. učila som už popri výške na 8-ročnom gymnáziu- 4 roky a teraz som na materskej. našťastie "zarábajúcim" členom rodiny je môj muž, tak si učiteľovanie môžem dovoliť. bolo a je to pre mna vysnívané povolanie, ktoré ma nenormálne baví a aj ked sa samozrejme našli momenty, ked som mala chuť radšej variť niekde kávu ako sa venovať deckám, tak ma to vždy rýcho prešlo a dufam,že sa mi po materskej podarí vrátiť do školstva. 🙂 a aj ked som učila rozmaznaé decká na súkromnej škole, nie je pravda, že sú nevďačné - len si to,čo im škola a učiteľ vlastne dali uvedomia až neskôr 🙂 (rovnako ako vačšina z nás,nie? 😉 )

eriqe
11. dec 2007

ahojte tak sa pripajam aj ja. Mam vystudovane ucitelstvo pre prvy stupen ZS a v skolstve som do teraz aj robila. Na VS sme mali skusky talentove Tv, Hv, Vv a okrem toho z matematiky a slovenskeho jazyka. Je to podla mna uzasna praca a chcem sa do nej aj po materskej vratit ak najdem miesto 😒 Deti vobec nie su nevdacne, oni vam to 100 nasobne vsetko vratia. No samozrejme platovo to nie je nic moc

luko
11. dec 2007

lienocka, ja som z Kysuc odisla, lebo som po roku nemala miesto, vela kociek si dialkovo porobilo VS, takze by som povedala, ze tam tych volnych miest vela nie je. Chcela som ist ucit aspon do Ziliny, ale bez kontaktov bez sance. V BA som uz v auguste (5 rokov dozadu) mala 6 ponuk 🙂

a co sa specialnej pedagigiky tyka, to je naozaj pre ludi, ktori maju vztah k praci s detickami, ktore maju nejaky fyzicky alebo mentalny postih.

lienocka235
11. dec 2007

nera v skolstve je tabulkovy plat .. a ten je rovnaky pre celu republiku... odvija sa od vzdelania rokov praxe a kvalifikacnych skusok... ucitel moze dostat osobne ohodnotenie.. rozhodnutie je na riaditelovi a v tom moze byt jedine rozdiel.. medzi platmi ucitelov ... ja som uzila viac rokov ... tu v okoli BA a osobne ohodnotenie bolo vacsinou na nule... takze tak...
ono mozno su priemerne vyssie platy tu v ba lebo tu uz ucia len dochodci.. povacsinou a ti maju vyssi plat kvoli praxi...
ja som mala velmi chaby plat vzhaldom k vzdelaniu a neustalemu vzdelavaniu a praxi..

lienocka235
11. dec 2007

Luko ja som praveze myslela v tom zmysle ze na Kysuciach Orave detva ... a tak je tazko sa dostat do skoly lebo riaditelia maju vela ziadosti.. /ze su ziadane tie miesta asi som sa zle vyjadrila... vsak prave aj ja by som mala tu v ba vela ponuk tu nikto nechce ucit za ten plat v porovnani s nakladmi na byvanie...

a ta specialna pedagogika je aj o detoch s poruchami ucenia a to mozu byt aj velmi inteligentne deticky.. nie postihnute..