Sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

tilly
25. jún 2008

trošku ma k tejto témy vyprovokovala aj téma o bránení sa detí... ale minule sme to aj s kamarátkou rozoberali, že tie naše dedinské deti vôbec nie sú pripravené na nebezpečenstvo... u nás sa skoro všetci poznáme, nemáme žiadne brutálne cesty v dosahu, čiže sú deti viac chránené... keď chodím po ba, tak vidím ako si maminky v pohode vykračujú s deťmi na odrážadlách pri veľkých križovatkách a 4 prúdových cestách... ja mám hysák keď mi malý vybehne na našu cestu pred domom, kde je 20tka...

pritom sama som bývala pri jednej z najväčších BA križovatiek a moja mama (a aj ja) to prežila...

sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

a sú mestské deti čistejšie a upravenejšie ako dedinské? lebo tie naše decká sú vždy za 5 min ako prasiatka a v meste vždy vidím len krásne vyobliekané čisté deti

sasiki
21. sep 2009

tilly to ani s mojou malou by som nemohla ísť tak, že ja s kočíkom a ona vedňa na odrážadle 😅
všetko závisí aj od povahy dieťaťa a jeho rodiny.......

vevusiatko
22. sep 2009

mamutka mas uplnu pravdu.... 🙂

tilly ja si myslim, ze to je tak celkovo...napriklad moj chlap bol taky ako pises, ze dedinske deti su 😀
Fakt som len cakala kedy ho prejde u nas v BA auto.... Ale teraz uz sa pekne orientuje a uz ten strach o neho nemam....Ono je to o zvyku....a nielen deti ale aj dospeli s tym isto mozu mat problem....
Myslim si ale , ze je citit trosku rozdielov medzi detmi z dediny a z mesta... 🙂

katrin21
22. sep 2009

my byvame s dcerou na dedine, a priatelova dcera v Ba.. nevidim rozdiel v prechadzani cez cestu.. obe su ako telce 😀 ... ale uz sa zlepsili.. ale aj tak niekedy vybehnu..

ja som vzdy chcela byvat v meste, raz som zila dva mesiace v blave blizko auparku, som si to uzivala... 😀 bolo mi fajn, ale na vychovu deti je lepsie na dedine, lebo sa nemusim tak bat, ked mam dceru do vecera vonku.. je blizko, kazdy ju pozna... susedia sa poznaju( byvame v bytovke)... a priatel stavia dom za na dedine, talkze sa asi do toho mesta uz nikdy nedostanem 😀 , hoci mne vyhovuje dom, ale keby tak mohol byt v meste.. ked som bola dieta, citila som velke obmedzenia - autobusove spojenie hlavne, nasi pre mna autom odmietali ist a tak som zo vsadial musela odchadzat prva ☹ ....

ale inak je fakt, ze deti na dedine su este take menej skazene.. vidim to aj v skolach, aj tak celkovo....aj ked v éere internetu, Jetixu a pod.. uz tiez chytaju svoje maniere 🙂

panterka
22. sep 2009

žijem v celkem malým městě a je to fajn 😉 školu před barákem, mladej nastoupil do první třídy a už chodí do školy i ze školy sám domů 🙂 když přijde, uděláme úkoly a jde s klukama ven, nebojím se ho pustit, je to tu klidný 😉 bydlíme sice v paneláku, ale o víkendu máme kam odjet, chalupu máme na samotě u lesa a to doslova 😀 jsem takhle spokojená, nešla bych ani do většího města ani na vesnici 😎

katrin21
22. sep 2009

panterka: aj my mame skolu pred domom, aj ihrisko a obchod asi 2minuty.... ale na dedine 🙂

panterka
22. sep 2009

katrin, však proto to píšu 😉 tady je to sice město, ale já tomu říkám taková větší vesnice 😀 bydlíme na sídlišti, ale je tu zeleň a klid 🙂 škola, školka, doktoři, úřady, obchod i nějaký hypermarkety blízko 😉 když chci, tak ale můžu zajít do centra a tam to teda žije 😀

sasiki
22. sep 2009

katrin, že ako telce 😀 😀 😀 to bolo dobré 😉 😀

vevusiatko
23. sep 2009

katrin 😀 😀 😀

natashkaa
4. jún 2011

tak aj ja pridam nazor. Ja som z Ba prestahovali sme sa na dedinu len 15km od BA a NIKDY VIAC!!!!! vraciame sa naspat do BA. Matky sa ani nemali kde stretavat az teraz zacinaju stavat ihrisko a to sme tu uz 7rok navyse vsetky deti su zalezene len v zahradach a same. Moj maly sa cele dni priserne nudil (a to on miluje sadenie okopavanie ale aby to robil niekolko mesiacov v kuse kazdy den a len so mnou to je des) takze sme zacali chodit na milion kruzkov do BA aj na ihriska do Ba je uplne stastny spoznal plno dediciek naucil sa vela od nich. (nikdy by som nechcela byvat na velkom sidlisku ako Petrzalka) ale su aj uplne kludne a tiche miesta plne zelene. mi mame od nasho buduceho bytiku asi 200metrov aj zahradu. takze uplne budeme spokojní. Nam zivot na dedine vedla BA absolutne nevyhovoval a to preto lebo rano sa nebolo mozne do BA dostat museli sme vstavat pomaly o 5 ak som mala ist s malym k lekarke...na baby plavanie ktore zboznuje som sa trepala 2x do tyzdna do materskeho centra 2x do tyzdna varila som po nociach..domov sme sa vracali vecer okolo 8 takze sme ten dom mali vyslovene ako prespavaren. Vikendy sme zabijali pracou na dome zatial co deticky z BA chodili na vylety vsademozne do prírody. To moje dieta stihalo vidiet len jednu zahradu fakt ma to stvalo. Takze ja som rada ze sa do Ba vraciam po robote zbehneme vzdy do zahradky okopat a cez vikendy budeme chodit na vylety alebo k svokrovcom na dom. Skolku ma hned pod domom a aj ho do nej zoberu nie ako tu.

natashkaa
4. jún 2011

ale ked uz bude moj syn vacsi popripade my uz nebudeme pracovne vytazení sme pevne rozhodnutí sa na dedinu vratit. To si potom ten dom skutocne uzijeme 😀
Na margo toho, ze v Ba su drogy grazli a podobne.... ono sa to uz stahuje aj do tych bratislavskych satelitov pretoze si tam prevazne zacinaju stavat vily prave zbohatlici z Ba ktorí maju plno roboty a nemaju na vychovu detí moc casu. Naopak Blava sa plní vychodom ktorý zas nieje az tak skazení len sa učí byt 😅

bets
6. jún 2011

mojim detom zase prospelo prestahovanie sa. same behaju po vonku, maju vela kamaratov. dvory rodin su otvorene, niekde skacu na trampoline, niekde sa hraju v piesku, inde sa kupu v bazene. alebo behaju po ulici, hraju florbal, chytaju zaby, bicykluju sa. a ja sa nebojim ich poslat samych von. praveze na sidlisku, kde sme byvali by sa viac nudili, bala by som sa ich poslat von, lebo na najblizsie ihrisko nebol vyhlad.
aj z mojho pohladu sa mi takyto zivot paci, prechadzam po nasej ulici, ked je pekne pocasie, vsade je niekto vonku, pristavim sa, pokecam, a potom cesta k domu (300m) mi trva 1,5 hodiny. je to pre mna prijemny relax. spolocne vymyslame pre deti akcie, aby aj napriek tomu, ze nemame vybudovane ihriska, sportove haly, mali mnozstvo zazitkov a vela kamaratov. taketo nieco som v meste nezazila, tam sa ludia zatvarali do svojich bytov.
do Ba vsak stale dochadzame, takze po skole maju kruzky a potom sa radi vraciame spat. aj za roznymi akciami, kulturou, nakupmi prichadzame do mesta. v podstate spajame vyhody mesta s vyhodami dediny.
deti su ovela spinavsie a rovnako su nesustredene na premavku v meste ci na dedine.