Sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

tilly
25. jún 2008

trošku ma k tejto témy vyprovokovala aj téma o bránení sa detí... ale minule sme to aj s kamarátkou rozoberali, že tie naše dedinské deti vôbec nie sú pripravené na nebezpečenstvo... u nás sa skoro všetci poznáme, nemáme žiadne brutálne cesty v dosahu, čiže sú deti viac chránené... keď chodím po ba, tak vidím ako si maminky v pohode vykračujú s deťmi na odrážadlách pri veľkých križovatkách a 4 prúdových cestách... ja mám hysák keď mi malý vybehne na našu cestu pred domom, kde je 20tka...

pritom sama som bývala pri jednej z najväčších BA križovatiek a moja mama (a aj ja) to prežila...

sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

a sú mestské deti čistejšie a upravenejšie ako dedinské? lebo tie naše decká sú vždy za 5 min ako prasiatka a v meste vždy vidím len krásne vyobliekané čisté deti

westka
25. jún 2008

s tou cistotou je kazde detatko rovnake 😀 😀 moj nazor.

titkovamiriam
25. jún 2008

Ja som sa z mesta prestahovala na dedinu a nevidim v tom rozdiel,jedine tak pozitivny ze decka su viac vonku.Bojim sa o nich rovnako,lebo v Ivanke su aj drogovi dealery pomali uz aj v zakladnej skole,mariska sa da zohnat pomali uz v skolke,auta su ako besne,deti su vsade podla mna priebojne.Auta jazdia ako sialene cez dedinu preco nie aj 90.Hlavne tie obrovske jeeppy a sofer bud sotva dospely ,alebo zenstina co ledva vidi na cestu pred seba. ☹ .Milan s Michalom vyrastali v meste a 10rokov sme na dedine .Oblecenie to je individualne-ked sme v meste tak sa samozrejme vyobliekaju a aj do skoly,no na ihrisko,ryby ci plazovy volejbal chodia ,,dedinsky,,. 😀
Myslim ze ja v tom rozdiel nevidim.

maja26
25. jún 2008

Já jsem z města a o malou mám strach jako byh bydlela na vesnici,možná je to na vesnici lepší,že se tam znáte nebo si děti můžou v klidu hrát na zahradě já ji tady nemůžu spustit z očí ani na minutku 🙂
A špinavá je stejně ve městě jako když jedem na vesnici 😀 ,pěkně oblečená je jen když někam jdeme,ale venku je jak čuně a tak to má být 😀

oazapokoja
25. jún 2008

súhlasím s miriam 🙂 na dedine sme 3 roky a ja v tom nevidím rozdiel,periem tak ako som právala v meste,a taktiež tie deti sú rovnaké,a ja bývam pri ceste kde jazdia kamiony a všetky autá,tah na bielu horu,takže tie decká sú naučené ako prejsť na druhú stranu,a drogy tie už sú aj na dedine,ved tu vidím fajčiť 12 roč. dieťa 😠 ☹

takže rozdiel podľa mňa nieje 😉

haluskacz
25. jún 2008

bydlime na vesnici, nase deti jsou jak cunata a mne to nevadi, kdyz litaji po venku, ale kdyz jedeme do mesta, snazim se, aby jako cunata nebyly. To se nicmene neda vzdy uplne ovlivnit, protoze obcas sebou cestou na vlak hodej do blata (kdyz to klouze), a neni cas se vracet a prevlikat.... a kdyz jdou ve meste na hriste, tak se taky zamazou (ale to ty mestsky deti taky, ze jo). A nejstarsi dcera, co je ji 5, uz si umi dat na veci pozor, a zdaleka se tak nezaspini, fakt jen pri nehode. Takze dle meho nazoru je to i vekem.
Spinu na zahrade ci v lese neresim, to je prirozeny prostredi a "ockovani" 🙂

meleri
25. jún 2008

skoro kazdy vikend hlidam 10 sestrenici meho muze. je skoro ze samoty. Nekdy ji vezmeme do velkeho mesta; a ona je z toho v soku..pozoruje autobusy, vlaky, proste vsechno...neni zvykla prechazet. je to pritom uz vlastne velke devce. ma strach z cizich muzu; porad ji musim drzet za ruku; uplne se na me vesi...naopak v obchodech-tam lita vsude, a vsechno by chtela koupit.... 😅

barunka
25. jún 2008

tilly, my tiež bývame na dedine ale keď ideme do BA tak často berieme aj odrážadlo a kľudne na ňom nechám Simi jazdiť. Aj tu máme dosť veľké cesty a my sme si so Simi hneď na začiatku vyjasnili, že pred cestou musí zastaviť a počkať ma. A je jedno o akú cestu ide. Nemusí mi na prechádzke držať ruku, stačí, keď ju mám na dohľad a na ceste ide vedľa mňa. Jej to dáva akúsi slobodu a mne istotu, že sa jej nič nestane.

čo sa týka čistoty, tak keď bola Simi menšia, chodila špinavá ako prasiatko. Mohla som ju prezliekať každých päť minút, ale aj tak bola vždy a stále špinavá. Teraz už je viac menej čistá a nedajbože keď na ňu kvapne malinovka, zmrzlina alebo má ruky od piesku. Hneď sa musí ísť umývať...

haluskacz
25. jún 2008

no to je docela sranda, hlidat ve meste dite, ktery na to vubec neni zvykly. Nase deti zvykly jsou, maj v Praze prarodice, takze tam jsme docela casto. A taky to nemame daleko. Ve meste se me deti za ruce drzej, ja to taky vyzaduju, protoze se sama bojim 😀

ivush
25. jún 2008

No ja by som to zhrnula asi tak, že u detí mladších ako cca 8rokov rozdiel nie je, pretože oni sami si neuvedomujú rozdiel medzi životom v meste a mimo neho...ale potom neskôr už začínajú vnímať rozdiely - presne ako tu spomína meleri - nákupné centrá, kiná, mestský ruch, atď...a tu je fajn, keď aj dieťa žijúce na dedine chodí do mesta a nie je mu ten život tam elkom cudzí....mužova sestra má dcéru 16roč. ale ona žije totálne zavretá na dedine, vôbec jej neukázali život vo väčšom meste - a ja by som sa v takomto prípade obávala, že čo nastane u takého dieťaťa za dva-tri roky, keď dospeje a nejakou náhodou "pričuchne" k mestu ........či sa doslova "neurve z reťaze" lebo to bude pre ňu náhla všetko nové, lákavé ............... 😒

maja26
25. jún 2008

já myslím,že tak jak píšete že by měly děti z vesnice vydět město tak by určitě měly vydět měšťáci vesnici my jsme jezdily na vesnici k rodině z babičkou takže ovce,krávy,koně mi nepřišly nijak divné.Ale hodně lidi těm dětem ukáže tak klokana v zoo to taky není moc dobré 🙂 Já mám ráda vesnici,už se těším až pojedu k segře a ráno si dám na zahradě kafíčko malá tam bude běhat pozahradě a já se nebudu muset tak bát,že tam bude stříkačka nebo něco 😒

liviky
25. jún 2008

zdravím,
tak já si myslím,že mé dítě může být na veesnici i ve městě a je během chvilky jako prasátko 😀
závidím dětem na vesnici ten klid, výběh,zvířata.......
děti ve městě zase víc kulturního vyžití,cukráren,hračkářství,aquaparků a spoustu kamarádů 😀
takže dle mého když se to tak nějak střídá(já to sama v dětství zažila)tak je to optimál ba přímo super!!! 😀

danulka2
25. jún 2008

je rozdiel dedina a dedina. Ak je to taka ,,riadna,, dedina, kde sa este chovaju kravy, husy,morky a pod., tak je to super pre deti, aj sa cosi naucia o prirode a myslim, ze je tam aj trochu bezpecnejsie a menej toho cestneho ruchu.Ale ak je to dedina, kde sa moc zvierat nechova, taka riadne kulturna a moderna=je to ako male mestecko. My sice nie sme velkomesto, ale aj tu sa velakrat bojim prejst cez cestu, aby ma nejaky blazon nezrazil. No a teraz v lete sa tu premava straaaasne vela motorkarov. Ja by som prijala maly domcek na dedine daaaleko od civilizacie /aspon na leto a vikendy lebo uz sme nauceni na modernu techniku 😀 😀 😀 /

liviky
25. jún 2008

jo a taky si myslím,že děti z vesnice nejsou tak sprosté a ofrklé jako ty ve městě! 😀 má prvorozená má sice teprve 2roky,ale ofrklá už je až hanba 😒

tilly
autor
25. jún 2008

my bývame v novej štvrti, kde je 20tka a ak niekto ide 40, tak si to poriadne schytá, toooľko krát sme na niekoho hučali, že má jazdiť normálne...

jasné, že u nás na ulici je malý ako prasiatko, do mesta ho vyobliekam, mám rozdelené veci na doma a do mesta, dokonca teraz má tri kôpky, lebo ho brávam k mame, tá s ním chodí na štrkovej alebo na ihriská v BA a to príde domov tiež ako prasa, takže mám veci na doma, veci keď ide s mamou a veci do mesta 😀

no a vždy sa bojím, že mame vybehne na bajkalskú z toho štrkovca, lebo on skrátka nepozná tie nástrahy... ide o to, že keď ide u nás auto, tak sa zakričí auto a pochytajú sa všetky deti a psy, auto prejde a decká sú zas na ceste...

haluskacz
25. jún 2008

ja jsem ve meste vyrustala a rozhodne se uz do nej nechci vratit. Jsem rada, ze moje deti znaji mesto jen "na navsteve". Je to hroznej blazinec, clovek aby se o deti bal (a ne kvuli silnicnimu ruchu, ale kvuli tem individuim, co se tam poflakujou). A byt zavreni v byte a ven chodit jen do parku... to neeee. Ja si muzu v klidu varit nebo zvanit na foru, deti behaj venku na zahrade, jeste mi natrhaj tresne... dam jim tam bazenek s vodou, vycachtaj se, maji tam svoje maly "hristatko", pisek... kousek do lesa, no neni to pohoda? Nejsou taky furt bombardovany reklamou na kazdym rohu, nejsou obklopeny tim silenym konzumem a vymejvarnou mozku. Ze tu neni kino nebo aquapark, to mi fakt nevadi a detem taky ne. A kdyz uz nekam takhle vyjedem, aspon je to poradnej zazitek 🙂

maja26
25. jún 2008

haluska to se máš my jsme taky chtěly na vesnici,ale nemáme na to finance 😒 tak jsme si vybralyalespoň byt v klidné lokalitě 🙂
liviky moje má taky dva roky a je vyčůraná a oprsklá jako hrom 🙄 nevím asi je to dobou ty naše děti jsou nějak chytřejší,vyčůranější no nevím 😀

titkovamiriam
25. jún 2008

maja je to dobou,ked porovnam co vydzal Milan a teraz Marek to sa neda porovnat-vsetky ovladace vie naco ktory je,mobil by mal snad uz najrdsej vlastny 😀 a o pocitaci ani nehovorim.Najde cdcko a uz ho pcha do mechaniky 😠 .A je jedno ci by sme boli v meste alebo na dedinke 😀

bubba
25. jún 2008

my byvame na dedine a s tou cistotu deti...moja mala neznasa ked sa zaspini to hned rucicky umyt vsetko umyt,prezliect a tak...je velmi cistotna a ked papa tak to dokonca ani nema okolo ust rozgebrene...inac aj kamoskin syn bol takyto a este horsi ten ked mal spinku za nechtom co sa nedala vybrat tak revaaaaaaaaal....
sused co byva hned za plotom ,tak s nim debatuje ako stara znama ale ked ho stretneme na ulici tak sa ho boji 😀 😀 osobne si myslim,ze zijeme v cistejsich podmienkach,zakryty piesok,nie ako v meste verejne pieskoviska plne exkrementov...ale my sme taky mestsky dedincania,nic nechovame nic nepestujeme len travu...takze neviem do ktorej kategorie by som radila nas 😀 😀
ale ked ideme do mesta mala sa ide zblaznit od radosti,pocita autobusy a dokoazala by sediet pri ceste cely den(koli autobusom)kedze vsade chodime autom 😀
na dedine mi chyba napr.park,alebo nejake pekne preliezky kde by sme sa mohli stretnut s inymi maminami..tu su len v krcme preliezky,skarede,stare a pobede je tam tolko ozranov ze s malou by som si tam ani netrufla...

tesoro
25. jún 2008

cauko Tilly caute baby. Ja som sa pred 4 rokmi prestahovala z mojej rodnej BA na dedinu a uz si neviem predstavit byvat v byte ci uz kvoly mne ale hlavne kvoly malej. Moje dieta pozna mravceky, chrobaky, rastliny, kone , zajace....................ale taktiez chodi do BA do skolky a tak pozna aj "mesto". Hlavne vecer ked mala uz spinka, zoberiem si vysielacku pohar vinka a len tak cumim do blba na terase a omielam manzelovi aky skvely napad bol prestahovat sa na dedinu. Mala je od rana do vecera von a my taktiez, na terase mame vytrepany aj televizor na vecer, dokonca vonku zehlievam vecer. Ranajky, obedy, vecere vsetko von. Mala ma vonku piesok, domcek, hojdacku , smyklavku a v kuse je niekto u nas alebo velke decka pridu a malu beru prec proste ako hovori moj svokor "Amerika v Oľdzi".

tesoro
25. jún 2008

jaj as pinavy sme tiez ako prasata 😅

tesoro
25. jún 2008

a este sa pochvalim mame nove preliezky na meskom detskom ihrisku. A mame 2 jazera a jednu slusnu krcmo restiku. Tak som sa pochvalila

liviky
25. jún 2008

no my bydlíme v bytě,ale máme ho spíš jako noclehárnu,protože jsme pořád vennku,máme velikýho hafana a i kvůli němu jsme hledali byt sice ve městě,ale blízko přírody,pod barákem máme cestu a za ní je chráněná krajinná oblast Lučina s krásnou řekou,asi 5km od nás jsou dvě přehrady,takže já jsem docela spokojená a kdyby ne,tak si zajedem na chatu,kterou máme v Jeseníkách 😀

vroni
25. jún 2008

Tak ja neviem, moja malá to má asi nejaké pomotané. Keď sa hrá v piesku alebo skáče na ihrisku, tak sa ušpiní. Keď s ňou idem po ulici, tak sa prilepí na každú dopravnú značku (neviem prečo) a skočí do každej mláky a ušpiní sa tiež. Keď chcem, aby niekde prišla čistá, beriem náhradné oblečenie. A to bývame v centre 😀 😀 😀 Je fakt, že malá vie, že na cestu ísť nesmie, že musí počkať na maminku alebo tatka a potom pozeráme, či ide autíčko. Už je vytrénovaná a nevybehne na cestu ani v zápale hry. Takže aj ja som jedna z tých, ktoré v pohode nechajú dieťa na odrážadle alebo bicykli behať popri hlavnej ceste (a samozrejme, že som pri nej. Len nie vždy do vzdialenosti dvoch metrov) Ja som zasa mestský človek, na dedinu by ma nikto nedostal ani za nič 😉 ale priznávam, že aj jedno aj druhé má svoje výhody. Podľa mňa v deťoch rozdiel nie je, rôzni sú len rodičia a to tiež nezávisí od ich miesta pôvodu....

titkovamiriam
25. jún 2008

vroni-presne tak 😀

sirinka
25. jún 2008

ja som vyrastala v mensom meste, potom som byvala 9 rokov v Ba a teraz sme v Malom Bieli a tak sme na dedine a zaroven blizsko velkeho mesta. Je pre mna super nechat hrat sa malu na trave a vediet, ze tam nenajde ziadne hovienko alebo spak a pri tom si s nou uzivame vymozenosti ako aquapark, nakupne centra a kulturu velkomesta. no spinava je stale, ona aj doma sa dokaze...ale tusim, to vsetky deti do isteho veku, tak to neriesim.
najhorsie je to s tymi cestami...okolo nas jazda iba nasi susedia a zrovna ti, co maju male dietatko idu miesto 20 aspon 60 ☹ a este sa tu vela stavia, tak aj velke tatrovky...ale do mesta by som uz byvat nechcela ist, najme kvoli klarke...

andrealiskova
19. sep 2009

Ono taky záleží na jak velké vesnici bydlíte a v jakém prostředí je- můj děda bydlí na vesnici o 300 obyvatelích směrem na Prahu, tam je to už skoro jako město.
A nebo moje teta bydlí na vesnici s 45 obyvateli uprostřed luk a polí.

erikasadek
19. sep 2009

mestkemu alebo dedinskemu dietatu je jedno .. kde je;. tam kde je mlaka je mu najlepsie a tam sa najskor zaspini..

kazde ma svoje caro aj mesto , vela vymozenosti, ale aj mimo mesta. vatsia slobada, cistejsi vzduch..

Ps , to ze tie deticky v blave su cistejsie je sposobene tym, ze je viac betonu ako travy.. 😀

tak sa nemaju ako , rychlo zablatit.; 😉

teodorka
19. sep 2009

no my riesime uz dlhsie dilemu ci ostat v meste alebo ist na dedinu .pre male deti je to jedno kde su a na dedine je im aj lepsie ale vacsie deti od 8 vyssie ja neviem ja sa bojim toho co by na tej dedine robili po skole ...mam kamosku ktora vyrastala na dedine a nic ine som nepocula iba vecer ideme do krcmy ,vcera sme boli v krcme ...v krcme bol jeden biliard a tot vsjo a toto tiez pre deti nechcem .Zatial mi to vyhovuje takto lebo deti si obehaju vsetky kruzky sami v ramci mesta [klavir,basket,pingpong,skaut].Pridu domov okolo piatej ,potom domace a na hodinku este kym je vidno von a to je vsetko...jedine tie vikendy by som na dedine brala urcite 🙂

darina77
19. sep 2009

Podla mna tie rozdiely už nie sú také veľké ako pred rokmi.

macka01
20. sep 2009

my žijme na dedine a asi by som nemenila,keď prídeme do mesta na sídlisko k rodine,tie deti tam len posedávajú pred vchodom,alebo sa tulajú po uliciach,u nás na dedine deti vybehnu von a hrajú sa ôzne hry,každe má svoj dvor kde sú v bezpečí vždy sa stretnu u niektorého iného,nemusím sa báť že podbehnú pod auto.To z pohľadu rodiča.Deťom to je asi jedno,kde sa narodia tam si zvyknú.A zašpinia sa asi rovnako tam aj tam.Na margo tej krčmy,to je nástrha pre tych už skôr pubertiakoch,ale aj v meste je hromada kadejakých pubov,kde ne je problém zohnať marišku a iné svinstvo(pardon).Veľa asi záleží na vychove ktorým smerom sa nam poberú tie deťuše 😉