Sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

tilly
25. jún 2008

trošku ma k tejto témy vyprovokovala aj téma o bránení sa detí... ale minule sme to aj s kamarátkou rozoberali, že tie naše dedinské deti vôbec nie sú pripravené na nebezpečenstvo... u nás sa skoro všetci poznáme, nemáme žiadne brutálne cesty v dosahu, čiže sú deti viac chránené... keď chodím po ba, tak vidím ako si maminky v pohode vykračujú s deťmi na odrážadlách pri veľkých križovatkách a 4 prúdových cestách... ja mám hysák keď mi malý vybehne na našu cestu pred domom, kde je 20tka...

pritom sama som bývala pri jednej z najväčších BA križovatiek a moja mama (a aj ja) to prežila...

sú mestské deti odolnejšie ako dedinské?

a sú mestské deti čistejšie a upravenejšie ako dedinské? lebo tie naše decká sú vždy za 5 min ako prasiatka a v meste vždy vidím len krásne vyobliekané čisté deti

bambusko
20. sep 2009

nie je dedina ako dedina. mozes si vybrat, ci chces byvat uplne mimo dosahu mesta, kde v dedine nie je ani posta alebo skola, autobus tam chodi raz za cas, v zime obcas vobec 😅 my byvame v dedine, ktora je blizko mesta, da sa tam dojst pesi i na bicykli, takze mestske vyhody su nam dostupne, ale bezne zijeme "dedinsky" zivot 🙂 nemenila by som za nic - ci uz za sidlisko alebo domovu mestsku stvrt s pidizahradkami s anglickym travnikom a tujami 😖

macka01
20. sep 2009

naša dedina je tiež len 4 km od mesta tak autobusom 10 minut,to je v pohode na nákupy,za kultúrou a tak,no žitie je lepšie u nas na dedine ,take pohodovejšie nie tak uponáhľané.A školu,škôlku i potraviy mame aj tu priamo,takže nie je nevyhnutne isť do mesta keď sa nám nechce.Krúžky sa vedú v škole.

maznacik007
20. sep 2009

ja som ucila v dedine... a tiez deti dost do krcmy chodili.. myslim 11+ ono male deti je lepsie na dvore .. travicke... ale uz take 6+ to velmi nebavi.. je lepsie ked maju dostatok moznosti na ine vyzitie.. ci kulturne hudobne sportove..

pre nas je prijatelnejsie zatial zit v malom meste / okresnom/ kde mame plavaren, sportoviska.. ZUsku .. kulturak s akciami.. sportove arealy.. mame aspon na vyber..
na dedine.. cca 15 km od nas.. mame starsi domcek s pozemkom.. ale nechceme tam ist byvat.. este lebo dcerke by toto vsetko chybalo.. /teda kruzky jazykovka.. atd... viem ze aj na ded. skolach robia kruzky.. ale to je o i nom.. /

teodorka
20. sep 2009

maznacik toto je aj moj nazor ....brat byval na dedine a tiez tam nebolo co ...iba do krcmy zajst ...tiez rozmyslam mat dom na dedine ale len na vikendy a prazdniny ale inac mi to mesto zatial cez skolsky rok vyhovuje .Kruzky su aj u nas na skole ale to su tiez take 😕 takze deti chodia na kruzky mimo...

vevusiatko
20. sep 2009

Ono je to baby o tom co povazujeme za dedinu a co mesto....
My sa budeme z BA stahovat do Roznavy a poviem mam pre mna je to zmena a tu Rv eriem troska ako dedinu a popri tom je to okresne mesto 😀
Ale ma to viac vyhod....kedze kazdy tam kazdeho pozna sa mi to zda byt bezpecnejsie.....ale najdu sa aj neyhody...tazko povedat 🙂

Zase byvat uplne na kopaniciach kde je jedna krcma to nie....ved predsa tam ani nemocnica keby nahodou proste nic nie je 🙂

To moj nazor

draga
20. sep 2009

oprášené staré téma 🙂

já osobně bych pro svoje dítko, kdyby to šlo brala vesnici...vidím to, když jsme u babičky na venkově...ráno vstanem, Dála vylítne ven na zahradu a už si hraje, za chvíli se tam přitrousí starší děti, vezmou ho mezi sebe a je to...je tam taková jinačí spojenost mezi všema dětma....ve měste, kde žijeme je to horší, když jdeme ven musíme se oblíkat, pak zase převlíkat...brrr..navíc je to tady takové neosobní...a to nejsme město nijak velké...ale to že je dítě ve městě čistoučké to jako musím oponovat, protože dneska jsme šli nakoupit a zpátky jsme byli jak prasátka, Dála si usmyslel, že si bude hrát na hromadě kamení a hlíny a nemohla jsem mu vysvětlit, že to není písek 😎 😀

teodorka
20. sep 2009

vevu...veru koniec koncov aj to nase mesto je len dedina 😀

vevusiatko
20. sep 2009

teodorka ale tak Lucenec je asi tak isto velky nie??? A je to kusok 😀 😀 😀

edita33
20. sep 2009

mam tiez taky pocit ze uz nie su velke rozdiely,dakedy boli aspon mi tak pripadali take pribrzdenejsie deti z dediny ako z mesta,tu to predsa len zije,tam je kazdy zavrety na dvore,,ale ked chodime na dedinu ku svokre,tak mi pripadaju deti take iste dive ako tu v meste,,ale kazdy je frajer vo svojom svete,,taky dedinsky chlapec by si urcite netrufol na mestickeho,,viem aspon co sme za mladi chodili na dediny na zabavy,,a stale bola bitka ,,mesto versus valal,,a le zas na druhej strane mi dedinke deti (poniektore)su pracovitejsie,vyrastaju okolo zahradky,a domu co vsetko treba okolo domu porobit,su taky gazdovia,,a nase mestske deti len vysedavaju po lavickach a nicia vsetko co vidia,,od nudy,,a co sa tyka alkoholu ten je vsade,je jedno ci ho ochutnaju mesticke alebo valalske,,ale sa mi paci ked je dedinske dievca cely den okolo krcmy,alebo na diskoteke,spite a zafajcene,,a rano je v prvom rade v kostole,,ale to je zivot,,taky ho zijeme aky nam ponuka rychla doba,a politika,ja osobne by som brala domcek niekde blizko mesta,,

teodorka
20. sep 2009

vevu no ved prave

vevusiatko
20. sep 2009

ale je to taky zlaty stred...nie je to velkomesto ale zato ani uplna dedina 🙂
Mne sa taketo mesta pacia 🙂

teodorka
20. sep 2009

no aj mne ale zrovna Roznavu ani Revucu nemusim 😕 mne sa paci Bystrica,Prievidza,Trencin...

dorotka
20. sep 2009

tilly si sa zblaznila ze cistejsie
u nas z ihriska viem ze teda cistejsie meske deti nie su. zaspinia sa rovnako a ja teda dieta kazdu hodinu nemienim prezliekat. a naviac ani super vydizajnovat. nevidim v tom zmysel v teplakoch im je najpohodlnejsie 😉.
a co sa tyka ciest no teda ja ked idem popri ceste tak mam najradsej ked sa amelia drzi kocika alebo za ruku. a cez cestu som si ju naucila ze ked prideme ku ceste nemoze ist sama ale za ruku. aj ked cez tu nasu ulicku chodi sama popri mne ale tu auta chodia pomalsie tak viem ku nej skocit ked nejake vidim

titkovamiriam
20. sep 2009

ja som sem svoj prispevok uz dala zijem na dedine a pozrite sa co v piatok u nas v ivanke hlasili:

Upozorňujem všetkých občanov a firmy so sídlom v Ivanke pri Dunaji,
že po obci sa pohybuje podozrivý človek, ktorý môže byť aj ozbrojený – je asi 30-ročný,
má oblečené rifle, modré tričko, čiernu mikinu s kapucňou a čiernu šiltovku.
V prípade podozrenia treba volať na políciu so sídlom v Dunajskej Lužnej – tel.č. 02/45980914.

byva nas ti cca 6-tisic obyvatelov a vlastnu policiu nemame 😠

dorotka
20. sep 2009

a este je aj zavisle ako je mesto stavane v povazskej som byvala tak ze deti zo sidliska ked isli do skoly isli v podstate len po chodniku ziadna cesta. takze ja som sa najviac ucila chodit u babky cez hlavnu cestu, kadial chodili este vtedy vsetky auta na zilinu. neskor uz boli prestahovane mimo dedinu. a teraz uz aj ta cesta je taka vedlajsia odkedy je dialnica. 😀

mamutka
20. sep 2009

no, nie je dedina ako dedina, ked tak niekedy prechadzame cez dediny, pred nami kamion co standardne 80 dialnica, dedina, nespomali ani za oneho a po krajnici vykracuje mamicka s kocikom, kedze chodnik namju a ona sa dajak musi dostat k dr., do obchodu, alebo len z dosahu svokry, no mam zimomriavky na chrbte 😒 to ako tie deti prechadzaju do skoly, ku kamosom? takych dedin dlhych jak sliz, bez chodnikov, co sa cesta tadial rudi a prud aut neustava do tmy je na slovensku kopec.........to som rada, ze sme v meste, prejdem po chodniku do velkeho parku a dame si s malym piknik. jasne, ze musim davat pozor na debilov co parkuju na chodnikoch a co cez krizovatku letia aj ked si prechadzam na zelenu, ale teda dediny ako opisujem mi pridu 100 krat horsie.......
to je hned vidno kde je starosta co beha a vybeha chodniky a pod., sice, hlavnu cestu ani ten neodkloni ☹
niektore dedinky su super, ale tiez by som nechcela, aby deti nemali kam ist po skole a pod, lebo len nejake lietanie po poli sa neda cely rok.
a s tymi umazanymi detmi, to neriesim. obleciem ho do cisteho a ked bude vacsi a bude milovat kaluze a blato, tak bude jak prasiatko, nebudem ho drzat doma na policke s dvomi autickami v ruckach

sasiki
21. sep 2009

bývame na dedine 4 roky, ale všetko máme k dispozícii 8km od nás - obchody, lekári, ZUŠ a pod.....
Nie je pre nás problém dochádzať, keďže máme vlastné auto. Kamoška žije v meste a tiež dochádza - MHD, či už do práce, k lekárovi....
Takže ja zatiaľ vnímam samé pozitíva - vlastný dvor, pieskovisko, húpačky, možnosť pestovať vlastnú zeleninku, dýchať čistý vzduch, hocikedy vybehnúť do prírody.....
Za výhodu považujem aj to, že ,,každý každého pozná". Keď treba, ľudia sú ochotní pomôcť 🙂

bambusko
21. sep 2009

zasnem nan niektorymi nazormi 😕 v dedinach su dnes uz kruhove objazdy, nielen chodniky, internet, kablovka... skola ma na nete nielen rozvrh a jedalny listok, aktualne fotky z roznych akcii, ale aj moznost konzultovat s triednym ucitelom cokolvek cez net. kruzky organizuju okrem samotne skoly aj sukromne cvc, zo zus dochadzaju ucitelia 1-2x tyzdenne, aby deti mali kruzky v priamo v skole. a o takom hasicskom kruzku, kde sa trenuje s ozajstnym autom - sice starym, ale funguje 😝 😀 mozu mnohe deti v o velkom meste len snivat 😉 decka od nas vyhravaju krajske sutaze v strelbe, vsetko je v ludoch. chapem, ze mnohi z mesta o tom netusite, ze sa da zit aj inak ako pred bytovkou a tv alebo v nakupnom centre 🙂 lebo v spravach a v novinach sa informuje uplne o inom... 😒

maznacik007
21. sep 2009

bambusko ja mozem sudit len podla dedin co poznam su horsie a lepsie.. ja som na dedine aj ucila a mam sesterky na dedinach tu po okoli...
u nas v dedinach pri BA je to tak... u vas mozno inak... ja mozem pisat len o tom co poznam... a fakt je ze tu na mnohych dedinach len v poslednom destaroci robili kanalizaciu ..niekde este ani nie je... a o tom co pises.. chodnik kablovka.. /okrem t com/ sa neda hovorit...

ako nemusis sa tak urazlivo vyjadrovat .. o tych co ziju v meste.. kazdy pise to aku ma skusenost.. a poznanie... kludne napis v akej dedine tam u vas to tak funguje ako pises... rady sa dozvieme.. a mozno to niekoho inspiruje na prestahovanie

tilly
autor
21. sep 2009

ja nechápem len jednu vec (reagujem na bambusku a jej poznámku o nákupných centrách), ako niekto môže v takom počasí ako bolo včera tráviť deň v nákupnom centre... žasnem, išli sme okolo avionu (cez diaľničný obchvat) a tam plné parkoviská... tak toto by som asi nevedela... nákupné centrá nemôžem ani cítiť a ísť tam s deckom na "výlet", tak to už čo je...

ja mám dieťa non stop špinavé, už to ani neriešim, má toľko vecí, že môžem prať do omrzenia 😀 ale sme celé dni vonku, až do tmy...

tie krúžky mi tu asi budú dosť chýbať, aj keď jazykovku pre deti máme, futbalové kluby sú u nás tri 😅 , bicyklové trate a pod., toho je tu kopec, veď sme priamo pri hrádzi, tenis tu je tiež, dokonca sa v blízkosti chystá hokejová hala, multifunkčné ihrisko (futbalovo atletické) sa urobilo z eurofondov a do BA je to 20 km...

vevusiatko
21. sep 2009

maznacik suhlasim....su dediny a dediny.... 🙂

maznacik007
21. sep 2009

tilly.. ono do tych nakupnych centier.. ikea avion a spol... chodia cez vikend ludia z mimo BA.. je to vidiet podla aut... my sme tento vikend boli u nas v lese na hriboch... osada Martin pri Senci.. a nerastli FYI
nabuduci ideme zasa na taku rozlucku s prazkami.. u nas sa take akcie robia.. pre decka a tak..
ako podla mna tu v dedinach pri BA sa bez auta neda.. lebo tie busy to je des... a bes.. inak napr. bernolakovo je taka dedina.. ze pekna skola skolka.. aj lidl.. obchody.. ale je dost roztahana.. takze decka.. z jedneho konca idu na druhy koniec do skoly busom.. kruzky celkom fajn.. ale zasa pokial ma decko zvalst talent.. tak musi chodit do zus do senca..
ak je to fakt velmi individualne... ja rada chodim s detmi do divadielka na koncert detsky, do parku na detske ihrisko, mala chodi plavat. do zusky.. mne zatial mesto vyhovuje.. a mam to vsade blizko aj do centra.. aj do skoly.. / tu mame 3 minutky po chodniku.../ do hypacov nechodime .. vela veci kupujem na trhu domacich.. /maslo zo salasa a pod/ ostane chodime do rakuska.. oblecko mi nosia z uk.. staci mi v ba pracovat.. nemusim sa tam trepat aj cez vikend.. max. na nejaku akciu na partizansku luku na kolibu a pod..

maznacik007
21. sep 2009

a co sa tyka dvora.. tak rodicia maju dom s krasnou upravenou zahradou.. a take miniihrisk pre deti pri jazere...

decak su cez prazdniny tam.. a chodime tam velmi casto...

byvaju v tom istom meste ako my... 😉

vevusiatko
21. sep 2009

tilly ono mas pravdu vela "super" matiek nechava v nakupnych centrach deti hrat sa , zatial co oni kavickuju alebo kocikuju v nakupnom centre ale zase niekedy sa inak neda ako ist s dietatom...bohuzial....Nie kazda rodina ma niekoho na strazenie aked potrebuju nakupit ☹
A obcas aj my zajdeme s kamoskou alebo s chlaom do nakupneho centra aj s malou ...samozrejme nie na pol dna len na nieco pod zub alebo tak

Podla mna svoje vyhody ma aj mesto aj dedina....
Samozrejme dedina s jednym obchodom a s kostolom a krcmou, kde je natiahnuta nejaka rychlostna cesta ...samozrejme bez chodnika by bola mojou nocnou morou 🙂

kubaka
21. sep 2009

vevusiatko - hezky řečeno. Mezi vesničkami, vesnicemi, městečky jsou veliké rozdíly. Žiju odmala v Praze, ale chybí mi víc klidu, možnost vyběhnout ven. Tchánové žijí v malé dědine u Skalice v SR, splašky tam tečou v příkopu, protože tam není kanalizace, v zimě se tam kvůli smogu nedá vůbec vyjít a navíc není kam. Je to takový hybrid-vesnice, postavený uprostřed polí, kde není jinak vůbec nic.Dvě hospody, jedem krám, úřad,lékarna, kostel , vše propojené třemi ulicemi, které jsou obestavěné domky - a konec. PO pěti dnech se tam můžeme ukousat nudou. Není kam jít. Sice jsme celý den na zahradě, kde mají i bazén, ale je to děsné mrtvo.
Naopak jsou taková malebná klidná městečka, třeba miluju Mnichovo Hradiště v Českém ráji, kde je to balzám na duši a přitom žádná nuda.
Mě by se líbil takový kompromis. Přes den pracovat a exiistovat ve měste se všemi zážitky, děním, prací, možnostmi a pak si odjet do klidného vlastního domečku kousek za Prahu, který ovšem nebude stát odřezaný od civilizace... Na tenhle ideál bych potřebovala takových nějakých 6 milionků 😀 😀
Takže musíme milovat své 3+1 v paneláku - nic jiného nám nezbývá 😎 😎

😀

sasiki
21. sep 2009

u nás ten chodník nie je, keby bol, bolo by to super, ale dá sa bez neho žiť, keďže žiadna dôležitá trasa cez náš nevedie 🙂
To, že nie je kam ísť - keď som sa sem nasťahovala, myslela som, že ma trhne....no prišla materská, kočíkovanie, spoznávanie sa s novými ľuďmi (hlavne mamičkami) a je to. Už je kam ísť, koho zdraviť, zakecať sa....a je to super 😀

bambusko
21. sep 2009

neviem co urazlive som napisala 😕 ale vidi sa mi v dnesnej dobe divne rozlisovat deti podla toho, ci su z dediny alebo mesta, alebo hodnotit podla toho uroven mimoskoslkej cinnosti, ci spinaovst deti 😀 😀 😀 lebo to ozaj nie je vecou toho, ale sposobu zivota, ktory si kazdy moze vybrat. deti tahaju po hypermarketoch cez vikedny aj dedinske rodiny a taktiez su mestske rodiny, ktore kazdu volnu chvilu vyuziju na to, aby mohli byt v prirode a travit cas zmysluplne a aktivne. dedina dnes uz ozaj neznamena, ze tam nie su asfaltky a vozi s atam na konoch a vozoch ako v starych filmoch 😀 a kde su sikovni ludia, robia veci pre rozvoj aj v meste aj v dedine. a urcite nenapisem ktora to je, este aby sa z nej stalo mesto 😝 😀

tilly
autor
21. sep 2009

inak nie je zlé prečítať si môj prvý príspevok...

vlastne ma zaujímalo, či sú dedinské deti pripravené na život tak, ako tie mestské deti, lebo sa mi zdá, že tieto dedinské deti sú také naivnejšie, nemusia si tak dávať pozor, okruh ľudí okolo väčšinou poznajú odmalička, na dedine je také väčšie intímčo a tak...

veľa krát vidím v meste pri hlavnej ceste mamičku s kočíkom a druhým dieťaťom dajme tomu na bicyklíku alebo na odrážadle a dieťa ide pekne vedľa matky... to ten môj by už bol niekde pod autom, skrátka nezvyk...

laculik
21. sep 2009

Vsak to vacsinou tak bolo (uz na strednej sme mali spoluzikov z dedin, tiez spoluziakov na VŠ), ze dedinske deti su naivnejsie a menej priebojne. Ale ked pridu zit do mesta, tak sa naucia a rozdiel casom nie je citit. Zavisi od cloveka, niekomu vyhovuje to a inemu ono.
Suchlasim s tilly, a charakteristikov dedinskych deti. Avsak (pritom zijem v meste od narodenia), vela krat je to aj sympatickejsie a milsie, ako "spratkovia" z mesta, co okusili vsetko a vsade boli.

mamutka
21. sep 2009

bambusko, asi narazas na mna, pisala som o dedinach kde ani chodnik nie je 😉 veru, presla som s manzelom take mnohe, zjazdili sme x krat cele slovensko vdaka jeho praci, hlavne miesta kam sa turista nema preco hrnut a tak, je to niekedy smutne, vela krat som videla zenu s kocikom na kraji cesty, az som zimomriavky mala.
inak osobne, keby som si to mohla dovolit, zijem radsej na dedine, takej kde to zije, ale stale si strazia aky taky pokoj a sukromie. mam rada vidiek a zaroven pohodlie ktore je dnes uz standardom, net a tak, nuz ale praca nas zaklincovala v BA, esteze v takej pokojnejsej casti, obklopenej kopcami.
no a vzdy ked za pekneho pocasia obchadzame nejake to nakupne centrum, nestacim sa cudovat ake plne parkoviska.......jasne, aj my tam niekedy ideme, ale tempom - idem nieco zohnat, najdem a prcham prec, travit tam viac ako dve hodky je pre mna utrpenie, detom by som to nerobila, tie sa mozu vyblaznit aj v takej BA ovela lepsie. zelezna studnicka aj salas za BA uz sice dostavaju zabrat, chcelo by to nieco dalsie, ludia to ocenuju...

tilly, ja sa bojim obdobia kedy moj maly bude behat, lebo mas pravdu, je to narocne, ustrazit si dieta ked je vsade tolko ciest. v tomto je naozaj rozdiel, ked niekto vyrasta v kludnej obci a v stres meste, kde sa vycvici ako orol a mrka okolo seba ako divy. len tie deti tak ci tak nevydrzia stale davaj pozor a lietaju cez cesty, aj ked su z mesta, proste sa hraju a pozabudnu sa

kubaka, aj mne by sa pacilo pracovat v meste a byvat za mestom v klude, ale tu su tie cesty vyriesene asi tak, ze ti co to tak urobili vacsinou travia hodinu rano a hodinu vecer minimalne v nekonecnom prude aut.
muz to ma autom 12 min do prace, ja na peso kusok, takze radsej tu ostavame 😀
hlavne ked maly bude starsi, nechcela by som po praci este obhanat kruzky a nakupy, lebo ked raz v meste robis, tam to aj riesis, aby sa autom viezli domov naraz, doma o 19- 20 vecer, no diky.
ale ak tie cesty poriesia, tak porozmyslam, hypo ako hypo, aj tak zadlzeny do smrti, to uz mozme aj vacsiu zobrat 😝