Sušička prádla. Skúsenosti?

bubca
25. aug 2007

Ahojte maminky,mám na vás prosbu,ak máte skúsenosti so sušičkou prádla,podelte sa,prosím,o svoje skúsenosti.Veľmi tuho nad ňou uvažujem,pretože ide zima a ja mám v zime vždy problém so sušením oblečenia svojich pokladov...len si nie som istá,ako je to s tým sušením,nakoľko dnes som len tak pozerala naše oblečenie a skoro na každom bol zákaz sušenia v sušičke,jedno či išlo o bavlnené,alebo zmes...Ako to teda je?Môže sa sušiť iba to,čo je dovolené,alebo môžem sušiť aj iné veci?Prosím o radu,nakoľko sušička je nákladná vec a tak nechcem,aby mi doma iba "chytala" prach.Veľmi pekne ďakujem 🙂

lubik9
12. okt 2016

@slimstar ktorú presne máš? Ďakujem

lubik9
13. okt 2016

@slimstar ďakujem, idem to pozrieť 😉

indiankaindi
14. okt 2016

@slimstar aj ja mam aeg, kupovaná pred asi mesiacom. Ja normálne používam aviváž aby zjemnila pradlo, nikdy som nepočula že sa aviváž nesmie používať, je to kravina. Operiem, vyplácham a dam sušiť. A nevšimla som si, že by sa mi zničil čo i len jeden uterák za tých 10 rokov prania s avivážou a teraz od kedy máme sušičku, je to paráda keď sú uteráky jemné a voňavé. Dokonca aj štrikované svetre teraz na zimu a flisove mikiny som prepláchala v aviváži a dala sušiť a je to ako obláčik. 🙂

lubik9
14. okt 2016

@indiankaindi ktorú aeg máš? Ďakujem

indiankaindi
14. okt 2016

@lubik9 aeg lavatherm 7368 myslim. 🙂

marcelmi
14. okt 2016

Pytam sa preto lebo chcem ju kupit.Bojim sa ci nesuši pri velkych teplotach Ste snou spokojny?

slimstar
15. okt 2016

@indiankaindi je pravda, že aviváž, je len ďalšia chémia. A našla som články o tom, že nie sú vhodné do sušičky. Ja dávam viac prášku a je to v pohode, voní to tak jemne a samozrejme je to nadýchané a jemné. 😉 Každý si urobí tak, ako uzná za vhodné 😉 Aeg môžem len odporúčať. No a táto ma hneď oslovila, tak som ju kúpila.

lilu74
15. okt 2016

Ja avivaz davam ale mm funkciu"osviezenie pradla" este som ju neskusala tak som zvedava co to spravi.

indiankaindi
15. okt 2016

@slimstar ja som zase nasla, ze neodporucanie dávať avivaz je mýtus a že sa to nezaklada na nicom. A ani si neviem predstaviť prečo by som ju nedávala :D aj prášok je len chemia, nemyslis? Raz som omylom nedala avivaz a vysusila a poviem ti, neda sa to porovnat ;)

lilu74
16. okt 2016

A to je pravda ze su uteraky po nom makkucke😉

kp7333
16. okt 2016

Tiez davam avivaz. Hlavne na synteticke pradlo. Neviem si predstavit take flisove mikiny bez avivaze. Ved by elektrizovali.

natalka13
17. okt 2016

@indiankaindi prasok vyplakas,avivaz nie. a zanasa susicku.

@kp7333 nic neelektrizuje ak sa pouziju papieriky do susicky.

indiankaindi
17. okt 2016

@natalka13 kde zanáša sušičku? Inak ani v navode ani nikde som to uvedené nemala. Možno to plati pre nejaké staré sušičky ale určite nie pre terajšie.

danielko1
17. okt 2016

@evittam a mas pradlo nepokrcene ze nemusis zehlit?

natalka13
17. okt 2016

@indiankaindi hlavne na filtroch, cez ktore potom nejde vzduch a jemny prach sa dostava az do susicky kam nema a dochadza k prehrievaniu kompresora.

natalka13
17. okt 2016

a tym je aj vyssia spotreba

evittam
17. okt 2016

@danielko1 Áno, je úplne super. Ja som teda skoro nikdy nežehlila - to už muselo byť niečo čo treba - napríklad košeľu mužovi alebo blúzku. Deťom som žehlila keď boli maličké cca do pol roka. 😉 Zo sušičky je to perfektné. 😉

evittam
17. okt 2016

@kp7333 Never tomu. Vyskúšaj nedávať aviváž.
@indiankaindi My máme úplne novú sušičku - a áno v návode nič také nenájdeš - len odporúčanie. Treba si to nájsť na nete......Nie že to výrobca neodporúča ale to viac-menej zakazuje - ale je to len na tebe či chceš aby ti vydržala čo najdlhšie alebo chceš za chvíľu kupovať novú. 😉

indiankaindi
17. okt 2016

@natalka13 ku všetkým filtrom sa dostanem a nemyslím že by sa toto dialo. Ale ťažko povedať. Myslím že tak ako sa tam môže usádzať aviváž, tak sa usádza prach a prášok na pranie. Takže je to asi za jedno.
@evittam ak sa mi pokazí sušička kvôli tomu tak mi to výrobca musí vyreklamovat pretože na to neupozornil v návode. Ak by to výrobcovia zakazovali, tak by to bolo v návode. V každom prípade jemné a voňavé pradlo je pre mňa dôležitejšie, takže asi tak 🙂

evittam
17. okt 2016

@indiankaindi No, to už nechám na tebe. My sme s mužom našli na nete všetky informácie od výrobcu. Tiež máme dva filtre, ktoré zachycujú čo zachytiť majú, samotný výrobca však upozorňuje na fakt, že aviváž nie je dobré používať kvôli čiastočkám, ktoré tieto filtre nezachytia.
A si predstav, že ja mám krásne, jemné a voňavé prádlo aj bez aviváže. Asi nebudem prať a sušiť a mať smradľavé a dokrčené a nám nevyhovujúce prádlo a oblečenie. 😉

natalka13
17. okt 2016

@indiankaindi urcite ti to neuznaju. povedia ze necistis filtre. neviem aku mas susicku ale bosh-siemens som citala clanok na nete kde avivaz neodporucaju ich servisaci , pritom v navode to neuvadzaj
tie mini dierocky sa zanasaju a este raz prasok vyplakas,avivaz nie uplne.
Svagrina je chemicka, avovaz je sv..stvo.
ja susim v susickach vyse 15rokov,nikdy som avivaz nepouzivala, nechapem naco by som si na telo davala zbytocnu chemiu.
tie vone praskov a avivazi su des. ked vidim reklamu ako sa v tych vonach vyzivaju deti a mamicky a navyse avivaz nici vlakna uterakov a aj oblecenia ale to vyrobca neprizna.

indiankaindi
17. okt 2016

@natalka13 neviem, ja som žiadnu serióznu štúdiu o ničení vlákien avivážou nečítala, súdim, že ani ty, ale podľa mňa je to bohapustá sprostosť. Prepáč ale pre mňa sú toto také slnieckarske reči - dávanie chémie na telo? Myslím, že pri tom, koľko chemie vdychujeme a dávame denne do seba je aviváž asi ako minikamen vo vesmíre. A príde mi smiešne sa tým zaoberať týmto smerom. Jasné že je to chémia a nie výťažky z rastliniek. Ale už aj v obyčajnej vode máš chémie až až. Tak o čom sa tu bavíme? Zober si, že ja periem a používam aviváž už viac ako 10 rokov a moje uteráky sú stále ako nové. Rozdiel by si nepoznala. Žiadne zničené vlákna. Mám dokonca tepláky z čias pred manželstvom, ktoré nosím a periem a sú tiež v pohode. Žiadne poničené vlákna. To je potom asi nejaká záhada alebo som výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo? Nechcem ťa uraziť, ber to ako konštruktívnu ktitiku prosím, ale podobne keci ma fakt vedia vytočiť.

natalka13
18. okt 2016

@indiankaindi ja som susila v USA tam avivaz neopuzivaju, doma susim v susickach vyse 15 rokov. Upozornil ma nato aj servisak.
Ale rob ako myslis,je to tvoja susicka, odpovedam na dotazy,kto si co z toho vezme to ma.
Uteraky po pouziti avivaze saju slabsie prave koly znicenym vlaknam.

natalka13
18. okt 2016

Co robiť, ak sú uteráky drsné a hrubé

Aj keď to znie paradoxne, najväčšou chybou pri praní uterákov je pridávanie aviváže do plákania. Pôsobením aviváže sa vlákna „prilepia“ k sebe a uterák už nebude nikdy taký hebučký a nadýchaný ako predtým.

Sušenie uterákov

Ideálne je sušiť uteráky v sušičke. Sušenie ale nenastavujte na extra vysoké teploty, pretože môže dôjsť k prehriatiu vlákna, ktoré sa môže poškodiť.
Ak sušičku nemáte, nevadí. Ale pozor, uteráky nikdy nesušte na horúcich radiátoroch. Vlákna sa polámu a uterák sa poškodí.

indiankaindi
18. okt 2016

@natalka13 možno by si mala kupovať lepšie uteráky. Moje sajú výborne a nemajú jediné zničené vlákno, pretože aviváž práve zjemnuje vlákna a ochraňuje. Nie sú tvrdé a presušené a tým padom krehké. Možno u teba nie je problém v aviváži ale prave v uterákoch 🙂

lilu74
18. okt 2016

A veci pre babatka po susicke aj zehlite?🤕ci tam je uz dostatocna teplota a nasledne zehlit netreba?

zuzkagu
18. okt 2016

@lilu74 ja nežehlim

sam25
22. okt 2016

@lubik9 Ahoj, značka Aeg (spolu s Bosch/Siemens) je na tom čo sa týka kvality sušičiek momentálne TOP. Určite s ňou chybu nespravíš. Ja od nich mám vrcholný model Lavatherm 97689 IH 3 a nemôžem si ju vynachváliť. Ale bola drahá... Je to A+++ takže spotreba super. Tu si daj určite pozor a nekupuj si energ. triedu B ale orientuj sa skôr na A++/A+++ pretože rozdiel v spotrebe je fakt priepastný. Ročná spotreba u A+++/A++ vychádza na cca 40-50 eur a u B to je až 120 eur! Človek si myslí že ušetrí a pritom je to naopak... 🙂
Ak by som si kupoval sušičku s trochu menším rozpočtom, asi by som šiel do Beko DPY 8506 GXB1. Na rebríčkoch Heureky je momentálne prvá, a aj na http://www.najsusicky.sk obstála celkom dôstojne. Je to tiež A+++ takže spotreba je fajn. Trošku sa bojím toho že Beko je pôvodom Turecká značka, ale vraj išli posledné roky kvalitou hore. Svokra uvažuje tiež nad sušičkou, tak rozmýšľam či jej ju poradiť... Máte s ňou niekto skúsenosti?

lilu74
24. okt 2016

Ja mam LG a spominala som ze mavam vlhke pradlo na 50minut a davala som aj vysoke otacky...neviem cim to bude. A aky program vyuzivate najcastejsie?ja smiesane.syntetika ale 100percent suche ho mam len na 2 a pol hod. Bavlna😣