Svadba bola v kostole. Ako požiadať o rozvod?

mamina910
24. máj 2011

Ahojte,chcem sa spýtať či niektorá z Vás neviete ako požiadať o rozvod manželstva keď bola svadba v kostole a čo všetko je k tomu treba a ako dlho to trvá myslím vybavovať a poplatky?Ďakujem

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
irriss
24. máj 2011

podle meho bys mela vytvorit tema, i kdyz ti nekdo odpovi, nebudes mit moznost jeho odpoved prohloubit se svyma dalsima otazkama k veci...

ani3012
24. máj 2011

o rozvod požiadaš klasicky na úrade..svadba v kostole sa dá len anulovať,aj to len za určitých podmienok...
kukni sem :
http://www.rozvod-rozchod.sk/anulacia-manzelstv... článok
http://www.mojasvadba.sk/forum/tema/rozvod-anul... diskusia

sisaha
24. máj 2011

predpokladam, ze sa chces klasicky rozviest, tak ako pise ani3012, postupujes rovnako ako pary zosobasene na urade. Teda na prislusny sud podas ziadost o rozvod. S napisanim ziadosti ti mozu pomoct na UPSVaR. Ak to chces dotiahnut potom aj v cirkvi, mozes to vyriesit neskor poziadanim o anulaciu manzelstva. Rozvadza sa podla vytazenosti sudcov, od podania ziadosti cca v priemere do 4-5 mesiacov. Poplatok je tam myslim 66 eur.

annaopialova
25. júl 2011

chod na sud priamo na podatelnu a tam ti vsetko vysvetlia neboj sa rozvedu ta ak mate spolocny majetok alebo pozicku tak vsetko pojde na poly lebo ste to nadobudlypocas manzelstva

maximiliana
25. júl 2011

Ludia, co sa beru v kostole, by sa rozvadzat nemali. Ak neuznavaju uradny sobas, nemali by uznavat ani uradny rozvod... V dobrom a zda sa, ze aj v zlom az do smrti 😠

lili_mia
25. júl 2011

cirkev sobáš iba anuluje .. ak nedošlo k sexu .. ak sa po svadbe dozvieš skutočnosti, kt by tvoj názor na svadbu zmenili, keby si o tom vedela pred ňou, napr že muž je schizofrenik a po svadbe sa z neho vykľul náboženský fanatik .. s tým náboženstvom sa oháňajú aj tyrani, o tom ako treba dodržiavať pravidlá a tááák ... v tomto pomôže jedine kňaz a kľudne chod za viacerými, niektorí budú vravieť, že treba robiť kompromisy, prijať svoj údel .. no neviem či by sa im páčilo psychické deptanie dennodenne, asi by to brali ako formu pokory

janapavlu
2. jan 2012

Cirkev sobáš može anulovať, vyhlasiť za neplatny v pripade utajenej skutočnosti, napr. zdravotneho stavu. Alebo ešte može byť odluka ,,od stola a od ložka,, Myslim, že najlepšie je isť za knazom. V tomto vedia najlepšie poradiť.

luciferkax
2. jan 2012

Rozdvedú ťa normálne na súde, avššak podla cirkvi budeš stále vydatá. Cirkev nepozná slovo "rozvod", iba anulácia. Anuovať manželstvo možno však len zo závažných dôvodov

nikush
2. jan 2012

existuje aj cirkevny rozvod, ale trva to nekonecne dlho, oplatky su vacsie nez na normalnom rozvodovom sude...je to nekonecna tahanica, z ktorej ta skor klepne...riesit to treba nasjkor normalnym sudom. avsak, ak budes chciet zit aj po rozvode ako katolicka, tak ta nepripustia k sviatostiam a nebudes moct mat uz ziadneho sex. partnera, nakolko by to bolo cudzolozstvo

sympa1
2. jan 2012

tak ako pisu zienky predomnou...rozvedie ta sud, ale v cirkvy budes stale vydata..cize sa uz nevezmes druhy x v kostole...pokial sa manzelstvo neanuluje...za urcitych podmienok

katy318
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucka1987
22. jan 2012

manzelstvo.. ked to chces brat z tej cirkevnej stranky je jedna zo 7 sviatosti a anulovat manzelstvo sa neda len tak..
skopirujem ti jeden text:

" Je všeobecne zaužívané presvedčenie, že Cirkev nepovoľuje rozvod. Toto tvrdenie je na jednej strane správne, a na druhej strane nepravdivé... 🙂 Tak ako to teda je nazoaj? Tu si treba ujasniť, že Cirkev rozlišuje medzi 2 základnými pojmami:

manželská odluka
anulácia manželstva

Manželská odluka
sa používa na prechodné alebo trvalé riešenie vážnych manželských problémov - pri odluke manželia nie sú povinní byť spolu, žiť sexuálne, a v prípade právnej potreby je možný aj formálny rozvod pred štátnym súdom. Avšak stále platí, že z pohľadu cirkevného práva nie je možné, aby jeden alebo aj obaja partneri, žijúci v odluke, platne uzavreli nové sviatostné manželstvo.

Anulácia manželstva
môže nasledovať ako krok po manželskej odluke, alebo aj ako samostatný právny úkon - ide vlastne o preskúmanie, či pri sviatostnom uzavretí manželstva boli naplnené všetky nevyhnutné podmienky; ak totiž napr. jeden z manželov je opakovane neverný, existuje predpoklad, že s týmto vedomím už do manželstva vstupoval, a pod. V prípade preukázania existencie aspoň jednej zneplatňujúcej prekážky je následne vyhlásená anulita manželstva, a manželstvo je oficiálne zrušené. V praktickom pohľade ide teda o akt podobný bežnému civilnému rozvodu, nakoľko po anulácii manželstva je možné oboma partnermi uzavretie nového manželského zväzku s novým partnerom. "

zuzikkaa
22. jan 2012

@lucka1987 ona sa nepyta co je cirkevne a co nie a ani z akeho hladiska!!! chce sa rozviest aj ked bola sobasena v kostole,a pyta sa co na to treba...ocividne nema zaujem o rozumy tohto typu!!!

katmi
22. jan 2012

presne tak ako vravi @piacere.. ale mozno @mamina910 chcela vediet len postup suvisiaci z rozvodom ako takym, ci? 😕

nanulik
22. jan 2012

ja som mala svadbu v kostole a ked som chcela požiadať o rozvod jednoducho som spísala návrh na rozvod manželstva, vypísala všetky detaily prečo sa chcem rozviesť, zistila si kolko je poplatok a išla som na podateľnu súdu pod ktoréého pôsobnosť patrím podla miesta trvalého bydliska, do mesiaca prišlo predvolanie a hned na prvom pojednávaní som bola rozvedená

ale cirkevne budeš stále vydatá. len civilne už nie

kokazm
3. feb 2012

Normálny rozvod robí súd. To si stačí nájsť právnika, spísať žiadosť o rozvod a čakať, kým predvolajú. Cirkevný rozváda cirkevný súd v Trnave. Podľa mňa ti stačí ten normálny, ak sa nechceš znovu vydávať v kostole. Kamarátka si podala žiadosť na cirkevný rozvod, zaplatila 3-násobné poplatky ako na normálnom súde, chodievala tam na vypočúvanie a čakala 8 rokov. Nerozviedli. Čakaním na cirkevný rozvod prišla o najkrajšie roky života, pretože žiadneho chlapa za ten čas nemala. je veľmi veriaca. Naivne verila, že dôvody týranej ženy im budú stačiť. Po cirkevnej stránke manželstvo končí len smrťou. Ja som tiež rozvedená. Prvú svadbu som mala v kostole a druhú len na matrike. Nič mi k šťastnému manželstvu nechýba, ani papier o sobáši v kostole.

dagyna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz