Syndróm náhleho úmrtia. Poznáte dáky prípad?

petruska78
27. júl 2007

Ahojte. sorry za tuto strasnu temu ale musim si o tom s niekym pokecat. mam male babatko a samozrejme strach on. manzel vravi, ze sa dostanem na psychiatriu, pretoze to sa rovnako mozem bat stale vsetkeho. v podstate viem, ze ma pravdu. niekde som citala ze zomiera na syndrom nahleho umrtia asi 0,04% deti. poznate nejaky pripad? ja poznam jeden spred asi 20 rokov. aj to neviem presne ci to je ono. ☹

susik77
31. júl 2007

ahojte, suhlasim s muskom-myslim, ze tato diskusia zacina byt len o presadzovani nazorov... 😉

emily85
31. júl 2007

musko máš pravdu, kolko ludi, tolko názorov, nechcem nikomu nutit moj názor, je to každého osobná vec, a hlavne sa nechcem s nikým hádať.
Povedala som si svoj názor, tak ako i ostatní, ak som niekoho urazila, tak sa ospravedlnujem... 🙂
ale v tomto svoj postoj nezmením!!! 😉

snezienka
16. aug 2007

Prave dnes sa objavila správa na nete o náhlom umrtí 5 mes. chlapčeka na vých. Slovensku,,,, prečítala som si všetky príspevky,,, a vraj buď kludná. Moj malý sa narodil v 35 tt , ale stihli nám v 32 tt pichnut injekciu na vývoj pluc a v inkubátore bol len pár hodín, vraj tam nepotreboval byt dlhšie. Teraz ma uz 3 a pol mesiaca, je zdraví. Ale začala som sa bát..., no prírodu asi neoklamem. Mozno je niekedy lepšie niečo nevedieť... 😉

baru.v
16. mar 2009

Ahoj, zdravim vsechny maminky a tehulky. Rano jsem si precetla tenhle clanek o syndromu nahleho umrti a prisel mi zajimavy, tak se delim http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=s... Mejte se hezky!

petot
25. máj 2009

SIDS je pravdepodobne detskou variantou akútneho skorbutu, známou ako Barlowova choroba.

Dieťa, ktorého dojčiaca mamička nie je dôsledná vo výdatnom dopĺňaní svojho vitamínu C, trpí chronickým subklinickým skorbutom. O to horšie sú na tom deti, ktorých samotné mamičky majú vážny deficit vitamínu C (o fajčiacich mamičkách to platí predovšetkým). Pri stresových okolnostiach, ako je aj znečistené prostredie (spomínané fajčenie), infekcia, očkovanie (70% SIDS nastáva do 20 dní po očkovaní), hladina vitamínu C dieťaťa klesne na kritickú úroveň. Trpia vitálne centrá v mozgu a dieťa môže zomrieť na zástavu dýchania. Pitva môže ukázať krvácanie v subdurálnej oblasti, sietnici, okostici a dokonca aj zlomeniny (!) a hrozí obvinenie rodiča z týrania a zabitia dieťaťa.

Podľa prof. Clemetsona, dieťa by malo dostať v deň očkovania aspoň 500mg vitamínu C. K tejto dávke sa môže dospieť postupným zvyšovaním v dňoch pred očkovaním. Odporúča sa podávať zvýšený vitamín C aj v týždňoch po očkovaní. Je to zároveň aj čiastočná ochrana pred vážnymi vakcinačnými reakciami, keď už za každú cenu očkujeme...

paola.o1
26. máj 2009

ahoj petot, odkial si cerpal tieto informacie?

shaula
26. máj 2009

To by mě taky zajímalo, slyším to poprvé. Ale podle Petotových dalších příspěvků soudím, že půjde o názor malé vyhraněné skupiny lidí. Většina odborníků se shoduje v tom, že příčiny SIDS jsou nejasné. No a k tomu, že 70% SIDS nastává do 20 dní po očkovaní - nebude to tím, že statisticky nejvíce případů nastává mezi 3. a 6. měsícem, kdy se očkuje hexa co 30 dní? 😉

paola.o1
26. máj 2009

😅

zitaje
26. máj 2009

shaula, urcite to bude tym. A ja mam aj take info, ze napr. v rozvojovych krajinach sa sids prakticky nevyskytuje, nebude to tym, ze ich neockuju hexou? 😉 Jasne, ze umieraju na ine veci, ale rizika ockovania by som nebagatelizovala...

paola.o1
26. máj 2009

zitaje, este si vygugli, ze co sa v rozvojovych krajinach vdaka tomu ze sa neockuje vyskytuje.... aby sme boli teda objektivny 😀

paola.o1
26. máj 2009

by the way, znamej, ktora je tu z rakuska (ockovanie tu nieje povinne) zomrelo sest mesacne dietatko - diagnoza SIDS a teraz ceresnicka na torte - nebolo ockovane absolutne proti nicomu! hmmm

petronelie
26. máj 2009

petot,jděte k čertu se svýma chytrýma řečma, akorát strašíte maminky 🙄

shaula
26. máj 2009

zitaje, já jsem tím ale vůbec nechtěla říct, že je to NÁSLEDEK očkování hexou, jen že matematicky to vychází tak, že když něco očkuješ co 30 dní a zrovna v té době dochází k největšímu počtu úmrtí, tak logicky jich více připadne na období 20 dní po než 10 dní před (cca 2/3 ku 1/3 - což by tak přibližně odpovídalo těm 70%, které uvádí petot). Asi to neumím srozumitelně napsat, ale šlo mi jen o matematickou pravděpodobnost, nechtěla jsem říct, že by byla souvislost mezi očkováním a SIDS. Pokud to tak vyplynulo, tak se omlouvám.

pistok
26. máj 2009

neviem, či práve teraz sa hodí moj prispevok do tejto diskusie, ale ja neriešim, kedy je najrizikovejšia doba.
pred narodením sme kúpili monitor dychu nanny. timi je normal donosený a ani nespadá do nejakej inej rizikovej skupiny a predsa sme investovali do toho monitoru a som velmi spokojná. púšťame ho stále, ked spí v postielke, aj pri spaní počas dna a ked bol menší, tak to bolo pustené stále, ked tam bol, aj ked nespal. chodíme často k mojim rodičom a monitor vždy ťaháme so sebou, aby sme sa mohli v klude vyspat. ocenila som to hlavne, ked mal v zime poriadnu nádchu/rýmu a mal upchatý noštek. nebojím sa ho dávat spat na bruško - jeho najoblúbenejšej polohy. možno je to ozaj len reklamný trik výrobcov, že sa o tom tolko hovorí - som sa stretla s tým názorom, že škoda peňazí. Timi má už vyše 10mes. a zatial ho používame stále a ešte asi dlho budeme, pokial bude spávat v postielke. takže jasné, že sa bojím, ale je iných situácii dost, kedy sa možem o neho bát a ešte to len začne, ked už bude behat všade sám a tak, preto aspon noci chcem mat kludné

shaula
26. máj 2009

pistok - pro někoho to možná bude škoda peněz. Ale pro mě je ten klid k nezaplacení. Měli jsme několik poplachů, dodnes nevím, jestli planých, nebo nám to kluky zachránilo... A radši to vědět nechci, ale na monitor taky nedám dopustit.

zitaje
26. máj 2009

shaula, ja som to pochopila, ako si to myslela... to len tak podpichujem.
Inak je mi jasne, ze ten suvis medzi ockovanim a sids nemusi byt vobec ziadny, ako aj moze byt jednoznacny, tazko sa to dokazuje, nevieme, co by bolo keby...
Ja som spala skoro cely cas, odkedy je mala na svete, s nou v jednej posteli, takze som ju vacsinu noci monitorovala sama, mna by asi porazilo, keby bol na monitore plany poplach. Ale uz vam to tu nebudem zamorovat svojimi prirodnymi metodami.😉

shaula
26. máj 2009

zitaje, aha, já jsem někdy nedovtipná 😉
Však mě z těch poplachů taky málem porazilo🙂 Jednou jsem si dokonce rozbila koleno, jak se mi noha zamotala do peřiny a já se natáhla jak dlouhá tak široká 😀 To musel být pohled pro bohy 😀 Jinak už se mi párkrát stalo, že mě nevzbudil ani pláč, takže by mě asi těžko vzbudilo to, že by prcek přestal dýchat🙂 A myslím, že by to vzbudilo málokoho. I když vím, že u dětí spících společně s rodiči je riziko SIDS mnohem menší. Ale u nás to společné spaní moc nejde, párkrát jsme to zkoušeli, když kluci nechtěli v noci usnout. Byli jsme jak na trní a navíc jsme spali až na kraji postele, když jsme museli mít mezi sebou dva prcky. Takže jsme se moc nevyspali🙂 Kromě toho od doby, kdy začali lézt, bych měla strach, že se vzbudí dřív a nějak se jim povede vylézt a spadnout.

fiallinka
27. máj 2009

shaula: prosím, nevíš, kdes to vyčetla, s tím spaním ve společné posteli? já jsem spíš všude četla, že dítě má být ve svojí postýlce v ložnici rodičů... mně se docela často stane, že s malým usnu při kojení, spíme oba výborně a mnohem dýl, než kdyby spal v postýlce, ale právě jsem to moc praktikovat nechtěla a vidím, že je to vlastně možná dobře 🙂

cora73
27. máj 2009

Prveho syna som mala pred 13 rokmi a vtedy som o monitore dychu nepocula,ale doteraz si pamatam,ako som cele noci skakala k postielke ci dycha-samozrejme,tiez som len clovek,a potrebujem sa vyspat,takze ak by aj prestal dychat,nezistila by som to... ☹ ☹
Teraz mam 4m3t synceka,monitor mame od narodenia,je riadne donoseny,plne kojeny,ma 8100 g-cize valibuk,a alarm sa nam spustil uz 5 x !!! Naposledy dnes rano o 4.15...Vobec nemam sancu zistit,ci je to plany poplach,alebo ci naozaj nedychal,alebo iba plytko-jednoducho alarm jaci,ja vyskakujem z postele a beriem maleho na ruky...Kukne na mna a spi dalej...Tak potom babo rad....
Dakujem velmi - velmi za monitor,mozem v klude spat.
A pritom ma svoju postielku,dobru teplotu v izbe,ziadne hracky volne v postielke..Neviem,z coho to moze byt...

fim
27. máj 2009

Co já vím, tak jedna strana doporučuje spaní miminek ve společné posteli, pže údajně se chytnou tepu rodičů a druhá strana nedoporučuje právě kvůli přehřátí. 😉
Já osobně taky zastávám vlastní postýlku. 😎
JInak těžko říct s falešnými poplachy - - zažila jsem si jeden ve 4 ráno, navíc zrovna sama doma - no krve by se ve mě nedořezal. Bylo to tím, že malej se mi odsunul z dosahu dečky, ležel plínkou na jejím růžku. Jinak jsem měla monitor cca do 2 měsíců jen pod chráničem matrace (a to měl malej porodní váhu 4,15 kg 😅 ), potom jsem jej přesunula pod matraci. Teď už se otáčí i zpátky na záda, rádius po celý postýlce, takže jsem mu monitor před pár týdny zrušila. 😉

shaula
27. máj 2009

fiallinka: no už nevím, četla jsem to na více místech, ale nevím, jestli je to opravdu pravda, nebo se to jenom traduje jako spousta dalších mýtů.
Ale každopádně dělej to, co ti říká srdce, ne knížky nebo internet nebo maminky / babičky. V tomhle doporučuji knihu Koncept kontinua od Jean Liedloffové (a možná jsem to četla zrovna tam) - je to sice v našich podmínkách ne zcela realizovatelné, ale pomohlo mi to trochu otevřít oči a řídit se spíše svým citem než tím "co by se mělo". Nebo si přečti tuhle recenzi, v podstatě shrnuje všechno důležité, co v té knize je: http://marek.blog.respekt.cz/c/9553/Koncept-kon....

petot
27. máj 2009

paola.01, shaula: Naozaj to vyzera ako nejaka "parta extremistov"? 🙂

Clemetson, CAB. Is it “Shaken Baby,” or Barlow’s Disease Variant? The Journal of American Physicians and Surgeons 2004; 9:78-80. C.A.B. Clemetson, M.D., Professor Emeritus, Tulane University School of Medicine, New Orleans, LA5844 Fontainebleau Drive New Orleans, Louisiana 70125 Tele: 504-866-1525.

Clemetson, CAB. Elevated blood histamine caused by vaccinations and Vitamin C deficiency may mimic the shaken baby syndrome. Med Hypotheses, Volume 62, Issue 4, April 2004, Pages 533-536. PMID: 15050101. doi:10.1016/j.mehy.2003.12.023.

Irwin Stone, P.C.A. Sudden Death: A Look Back from Ascorbate’s 50th Anniversary. Journal of the International Academy of Preventive Medicine, 1978, Volume 5, Number 1, pp. 84-91.
tiež: Australas Nurses J. 1979 Jul;8(9):9-13, 39. PMID: 112990.

Irwin Stone. P.C.A. Eight Decades of Scurvy. The Case History of a Misleading Dietary Hypothesis. Orthomolecular Psychiatry, 1979, Volume 8, Number 2, pp. 58-62.

Richard H. Follis, jr., M.D., Baltimore, MD. Sudden Death In Infants With Scurvy. Journal of Pediatrics, Volume 20, Number 3, 1942, pp. 347-351.

Robert F. Cathcart, M.D. Vitamin C, titrating to bowel tolerance, anascorbemia, and acute induced scurvy. Med Hypotheses. 1981 Nov;7(11):1359-76. PMID: 7321921. UI: 82103335.

Robert F. Cathcart, III, M.D. Vitamin C: The nontoxic, nonrate-limited, antioxidant free radical scavenger. Medical Hypotheses, 1985 Sep;18(1):61-77. PMID: 4069036. UI: AIDSLINE MED/86065001. M8630171.

Ďalšie zdroje:
Kalokerinos A. Every Second Child. Keats Publishing, Inc., New Canaan, 1981.

Hattersley J, The Answer to Crib Death "Sudden Infant Death Syndrome" (SIDS), Journal of Orthomolecular Medicine Volume 8, Number 4, 1993, pp.229-245.

pistok
27. máj 2009

s tými planými poplachmi to može byt tým, že dietatko v spaní cestuje a dostane sa mimi dosah podložky snímjúcej pohyb. aj náš lezec mi niekedy spraví v noci poplach, tak ideme kúpit ešte jednu tú podložku. Nanny sa dajú 2podložky zapojit do jedného toho snímača, tak to budeme musiet tak spravit. niektoré detičky spinkajú celú noc v polohe ako sa uložia a iné prejdú postielku aj niekolkokrát dookola. timi velakrát je úplne na inom konci ako ho uložím a ešte aj obrátene - teda kde mal nožky má hlavu a naopak.
ja som čítala a a počula, že spoločné spanie v jednej posteli je viac nebezpečné
diata má mat vlastnú postielku, ale blízko rodičov
timi už spinká, tak pojdem aj ja pomaličky si lahnút, ved monitor mi ho postráži 😎

berenika39
27. máj 2009

petot, možná jsi to všechno přečetl, ale myslíš, že nám ten seznam literatury něco říká? tedy mě neeee. možná to, že je to hodně knížek. 😉
Odkud čerpáš informace, které sem píšeš?
Možná to bude zajímat i někoho jiného.

zitaje
27. máj 2009

K tomu spolocnemu spaniu:
Starsia dcera od 2 tyzdnov prespala celu noc (pravidelne spala aspon 7-8 hodin v kuse), takze som ju uspala, prelozila do postielky a bolo. Brala som si ju k sebe az nad ranom, nakojila som a uz sme spali spolu.
Druhe dietko bolo uz v babatkovskom veku take "standardne", cize x-krat za noc sa zobudilo, a ja som nemala energiu ju vecne prekladat hore-dole, tak sa vyvinula taka situacia, ze spime spolu. U nas je to o to jednoduchsie, ze v novom byte este nemame postel, spime na matraci, cize v pripade padu spadne z vysky cca. 15cm. 😀
Isto je to vec pristupu k dietatu, vec povahy rodica aj dietata, priorit, a este kadecoho ineho, ale mne sa ovela lepsie spi, ovela lepsie si odpociniem, ked pocujem, ako si pri mne moje dietatko spokojne odfukuje, a ja z mojej skusenosti nepoznam ziadne negativa spolocneho spania v babatkovskom veku. Ked su vsetci zvyknuti, nevidim v tom problem ani pri vacsom babatku. Ja ju stale evidujem pri sebe, zaaznamenavam kazdy jej pohyb, ale nemusim sa zobudit ani na kojenie, zvladame to v polospanku 😉. Neviem si predstavit ze by som ju zalahla, ci take cosi 😕, vazne nie, to by som musela byt asi na mol, co teda nebyvam 😎 . Ktosi tu spominal prehriatie - to som nepochopila, ved v spolocnej posteli sa prave lepsie reguluje teplota, kedze mama citi, kedy je moc teplo, nie? Ale my mame studeny odchov, oblecenia skor menej nez viac a kurime az v treskucej zime.
Este ma napadla taka vec: v pripade, ze nastane sids a monitor dychu to zachyti, je mozne este dieta zachranit? Ma niekto taku skusenost? Pocul niekto o takom? Lebo ja vzdy pocujem len o tych planych poplachoch, pripadne o sids, ale o tom, ako monitor zachranil dietatu zivot, som este teda nepocula. Budem rada, ak napisete nejaku uzitocnu osobnu skusenost, aj z druhej ruky. 😉

petot
27. máj 2009

berenika39: Informácie som čerpal práve z uvedených zdrojov. Mám tu ešte približne rovnakú kôpku ďalších článkov, ktoré som ešte neprečítal, ale podľa referencií tvrdia to isté.

shaula: Nepreceňuj názory "väčšiny odborníkov". "Väčšina odborníkov" sa pred 30 rokmi zhodovala, že dieťa má zjesť aspoň 2 vajíčka denne, pred 10 rokmi sa už väčšina zhodovala, že aj jedno vajce denne je veľa (pravda je taká, že ak má človek dostatok pohybu a vitamínov, môže zjesť toľko vajíčok a slaniny, na koľko má chuť).
Pred 250 rokmi sa väčšina odborníkov zhodovala, že sterilizácia nástrojov je zbytočná, a že účinnou liečbou je púšťanie žilou, pretože tú otravu (krv) treba dostať von. Rovnaká väčšina odborníkov vysmiala Jamesa Linda, keď objavil účinný liek proti skorbutu. 🙄

Ešte nedávno väčšina odborníkov tvrdila, že bežná strava obsahuje všetko potrebné, až kým jeden SKUTOČNÝ odborník dokázal, že ročne sa rodia státisíce detí s ťažkými postihnutiami (RÁZŠTEP CHRBTICE apod) len kvôli tomu, že mamička papala počas prvého trimestra nedostatok kyseliny listovej. Na Slovensku je takých detí ročne asi 70.
Napriek tomu, väčšina odborníkov dodnes tvrdí, že strava obsahuje všetko potrebné 😒

berenika39
27. máj 2009

...já pořád nevím, co je to "skorbut" ☹

fiallinka
27. máj 2009

Díky holky, no já jsem přestrašená, takže ověřuju... už se s tím nechci nějak litovat a opakovat, ale těsně před porodem mi umřelo jedno z dvojčat, Jurášův bráška, takže ten strach je doteď extrémní. Pořád na ten monitor čumím, nemůžu ani spát...paradoxně ale s Jurášem při kojení pak usnu a spíme oba výborně. Zapípal nám jednou, hned když jsme přišli domů, a málem nás kleplo, celou tu noc jsem prostě neusnula - nicméně bylo to asi tím, že Juráš byl moc malý...

Shaula: no, právě že mně ty instinkty už moc nefungujou, bohužel, nepoznala jsem ani, že jeden z kluků už je celý den mrtvý, náladu jsem měla dobrou...už si v tom nevěřím...

zitaje: mám jednu známou, a ta monitor při prvním děcku neměla, ale jednu takovou apnoickou příhodu měli, malá přestala dýchat, zmodrala ... no naštěstí hned naskočila, ale byl to asi děs, takže u druhého už bez monitoru ani ránu

fim: my máme matraci kokosovou a ta asi není ideální pro ty monitory, navíc Juráš byl dost malý, tak to blbě snímá - na stránkách Jablotronu je výslvoně napsané, že u menších dětí se může dát monitor na matraci, aby to lépe snímalo, a to až do doby, než se děcko nezačne v postýlce moc hýbat - v nemocnici u nás to tak mají právě kvůli těm planým poplachům...a my, blbci, to tak v podstatě máme doteď - sice na tom ještě máme deku a zavinku, takže úplně na tvrdém nespí, ale pod matrací to taky není, nemáme odvahu to ani dát pod ni.

cell
27. máj 2009

skorbut = česky kurděje = nemoc vyvolaná nedostatkem vitamínu C, v našich podmínkách při běžné stravě prakticky neexistuje

fiallinka
27. máj 2009

zitaje: ještě jedna holčina s dvojkama odtud má zkušenost, že jí to u kluka (jen u něj) opakovaně pípalo - asi dýchá víc povrchově, nikdy se nic vyloženě nestalo - ale na druhou stranu už jen ten zvuk toho pípáku prý to děcko zaktivuje a donutí ho nadechnout se, někdy, prý....