Syndróm náhleho úmrtia. Poznáte dáky prípad?

petruska78
27. júl 2007

Ahojte. sorry za tuto strasnu temu ale musim si o tom s niekym pokecat. mam male babatko a samozrejme strach on. manzel vravi, ze sa dostanem na psychiatriu, pretoze to sa rovnako mozem bat stale vsetkeho. v podstate viem, ze ma pravdu. niekde som citala ze zomiera na syndrom nahleho umrtia asi 0,04% deti. poznate nejaky pripad? ja poznam jeden spred asi 20 rokov. aj to neviem presne ci to je ono. ☹

zitaje
27. máj 2009

fialka, ale to iste plati aj pri spolocnom spani, ze dieta pocuje dychanie rodicov, nie? 😉

berenika39
27. máj 2009

cell, dík. v tom případě už nechápu vůbec. ale ráda se přiučím. jsem zvědavá.

shaula
27. máj 2009

Petot, promiň, ale radši budu věřit "většině odborníků" než "menšině odborníků". A nepoužila jsem slovo extrémisté, jen lidé s odlišnými názory (a názory jsou různé přece na všechno, od jídla, přes očkování, až po výchovu). A strava za běžných okolností obsahuje všechno potřebné, pokud je dostatečně pestrá a zahrnuje všechny druhy potravin.

Fiallinka - ony ty instinkty bohužel nefungují většině z nás. O tom právě Koncept kontinua je. Dnešní "vyvinutá moderní" společnost v sobě naprosto ubila ten cit pro výchovu a další věci, je to daň za náš "pokrok" a uspěchaný životní styl. Copak kočce nebo feně někdo radí, jak se má starat o svá mláďata? To jen lidé si všechno komplikují a v té knížce je jedna krásná věta, která mě šokovala svojí pravdivostí, nepamatuju si ji přesně, ale takhle nějak: západní žena si netroufne sama vychovávat své dítě bez toho, aby si přečetla hromadu chytrých knížek, které napsal úplně cizí muž (obvykle🙂.
To je strašně smutné, co se ti stalo, úplně mi jde mráz po zádech, mám taky dvojčátka, takže chápu, jak to pro tebe musí být těžké. Měla jsem taky obavy, abych je donosila v pořádku a byli OK.
Monitor máme pod matrací (z jedné strany kokosová, z druhé pohanková) už od začátku, možná i proto byly ty poplachy. Snímací desky máme v každé postýlce dvě, takže cestováním to nebylo.

Zitaje, slyšela jsem od kamarádky, že její kamarádce monitor zachránil dítě - prý byl poplach, doběhli k němu, dítě bylo promodralé, tak ho probrali, zavolali záchranku a žije. Ale je to informace z druhé ruky, takže další podrobnosti neznám.

petot
27. máj 2009

shaula: ešte niečo. Na tej hexe by som sa až tak nesmial. V Nemecku ju na nejaký čas dokonca zakázali, lebo povážlivo niekoľko detí nevysvetliteľne zomrelo krátko po podaní vakcíny. Potom sa to zamietlo pod koberec a išlo sa ďalej. Ale to je na inú diskusiu.
Keď tu spomínate monitory dýchania, tak pri ich zrode stála aj Dr.Scheibner. Keď vyhodnocovala záznamy prístrojov u detí, ktoré zomreli na SIDS, zistila, že nastali typické stresové vzorce dýchania, so začiatkom v deň očkovania. Jasné, všetko je len náhodná časová súvislosť. 😒

Zmysel môjho pôvodného príspevku bol ten, že vitamín C môže zvýšiť šance dieťaťa, že rizikové faktory pre SIDS prežije bez ujmy. Myslím, že to je celkom konštruktívne, nie? 😉

Samozrejme, že očkovanie nie je jediným faktorom, a uviedol som ich viacero: stres, infekcia, znečistenie... Hociktorá nádcha u dieťaťa vyčerpá viac než polovicu céčka v tele v priebehu 24 hodín. Ak dieťa trpí nejakým vleklým, hoci miernym ochorením, tak prídavné céčko je veľmi dobrý nápad. Čítal som viacero prípadov detí, ktoré náhle zomreli po celkom "nepresvedčivom" ochorení. Tam, kde sa robili aj testy, sa zistil o.i. totálny deficit vitamínu C. Aby som bol presný, náhle zomierajú aj dospelí, len sa to samozrejme nevolá SIDS.

cell
27. máj 2009

petot: a ty jsi pediatr?

o ničem takovém nás na fakultě nic neučili ... což samozřejmě nic neznamená, pokusím se o tom něco více načíst

petot
27. máj 2009

cell: Skorbut neexistuje v klinickej podobe, čiže v terminálnom štádiu. Veľká časť populácie je stále ešte postihnutá tzv. CSS (chronickým subklinickým skorbutom). Ale to je na dlhú debatu.

cell
27. máj 2009

petot: to je možné, jenomže jaká skupina lidí to je? tipuju to na ethyliky a kuřáky, čili skupina lidí, která se tu pravděpodobně moc nevyskytuje

shaula
27. máj 2009

Petot, zemřít může dítě kdykoli na cokoli. I na očkování. Záleží na konkrétním stavu jeho imunitního systému a určitě i na spoustě dalších faktorů. Zakázat vakcínu jen proto, že na ni několik dětí zemřelo (i když je mi jich moc líto), podle mě není konstruktivní, protože obrovskou spoustu dalších dětí zachránila. Abys mi ale rozuměl, nejsem příznivec přílišného očkování, třeba proti pneumokokovi nebudeme očkovat, i když je to dnes "moderní". Jen si myslím, že očkování není zase taková hrozba a zbytečnost, jak se nás někteří autoři snaží přesvědčit.

petot
27. máj 2009

shaula: Vidíš, napriek jednoznačnému dôkazu, ktorý som uviedol (prípad kyseliny listovej), zotrvávaš v opakovaní mýtu, že "strava obsahuje všetko potrebné".

Ale to nie je Tvoja chyba. Je to chyba tej "väčšiny odborníkov", ktorí to neustále opakujú. Nikto z nich sa verejne neospravedlnil mamičkám, ktoré ich počúvli a kvôli tomu porodili ťažko postihnuté deti. V USA to trvalo 10 rokov, za ten čas sa narodilo 250 000 postihnutých detí, kým sa oficiálne uznala potrebnosť doplnkovej kyseliny listovej u mamičiek, ktoré plánujú otehotnieť. Na Slovensku sa ešte stále nepodarilo presadiť fortifikáciu múky. Pozri:
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

cell
27. máj 2009

petot: mimochodem Váš termín chronický subklinický skorbut slyším poprvé v životě a ani internetový vyhledavač nic takového nenašel

ferinka
27. máj 2009

Může "C" už 3 měsíční chlapeček a jestli jo tak v jaké formě se dá koupit?

petot
27. máj 2009

cell: no, nakoľko len fajčiarov je takmer polovica populácie, a z tých ostatných nezanedbateľná časť je vystavená mestskému prostrediu so súvisiacou chronickou otravou oxidom uhoľnatým atď, nie je ich až tak málo.

CSS Syndrome. Chronic Subclinical Scurvy.

zitaje
27. máj 2009

ferinka, ja sa prave uz asi treti den krmim ceckom sama vo vacsich davkach, lebo mala ma sople, a kojim, tak to dostane v mlieku. 😉

cell
27. máj 2009

petot: podle mě vytrhujete věci z kontextu. Bylo by fér napsat, jakým matkách a za jakých okolností se narodilo těch 250 000 postižených dětí.
O syntetických vitamínech mám své mínění, svým pacientům je rozhodně nedoporučuju a speciálně syntetický vitamín C - jak se dokládá v posledních studiích - nedokáže tělo využít jako ten přírodní a zůstává nevyužit.

shaula
27. máj 2009

Ale jistě že obsahuje - kyselina listová je obsažená v listové zelenině, tj. dostatek salátů apod. jí do těla dodává. A psala jsem "za normálních okolností" - a těhotenství je trochu výjimečné, to jistě uznáš. Takže tady je doplňování určitých látek na místě.

petot
27. máj 2009

ferinka: Pre najmenšie deti výber nie je ktovieaký, ale dá sa kúpiť vo forme kvapiek. Dieťatku pravdepodobne nebudú chutiť, sú veľmi kyslé 😀
Ale ak kojíte, tak pomôže, ak podstatne zvýšite aspoň svoj vlastný príjem. Dennú dávku treba rozložiť aspoň na 3 počas dňa, a dbať na pitný režim.

Pre väčšie deti je výber lepší, zvyčajne cmúľacie tabletky.

Ono samozrejme je lepšie, keď sú k dispozícii prírodné vitamíny, ale ruku na srdce, ktorému ovociu zo supermarketu by ste zverili svoj život? 😉 Mesiace skladované, umelo dozreté... Myslím, že to už nemá nič spoločné s tými uvádzanými tabuľkovými hodnotami vitamínov. 😔

elenita
27. máj 2009

no nasi krpci uzivaju Ccko, v kvapkach Cebion 😉 vacs. ked su prechladnuti, ako teraz.......a budem teda davat aj pred ockovanim, ved pokazit tym nic nemozem......a monitory dychu mame tiez, su nedonosenci.hoci teraz uz moc nevyuzijeme, uz pominul najvacsi stres panika a Lucinka aj tak spava s nami v posteli 😅

petot
27. máj 2009

cell: Môžem poprosiť niektorú z tých štúdií? Zvedavosť..

Ku kyseline listovej:
http://www.surgicaloncology.de/content/public/f...

shaula: Výborne! 🙂
(Už len nájsť tú mamičku, ktorá konzumuje takúto bohatú stravu, v čase, keď ešte ani nevie, že je tehotná, a v čase, keď trpí tehotenskými nevoľnosťami prvého trimestra.)

berenika39
27. máj 2009

petot: a to fakt můžu jíst slaniny kolik chci a jíst vajec kolik chci,když se budu dost hýbat? to nebudu tlustá a mít zvýšený cholesterol? a když se budu hýbat víc a víc, až už víc nebudu moct, tak musím přestat s tím jedením?
Já nechci zlehčovat tohle téma, to rozhodně ne, SIDS je jedna z nejhorších věcí, co může mámu potkat.. sama jsem se panicky bála a bojím. Jen si nejsem jistá, co petot razí za teorii, trochu se bojím, aby některým mamčám nepřidělal další zbytečné starosti.

petot
27. máj 2009

berenika39: Technicky vzaté, ak je množstvo vydanej energie v rovnováhe s množstvom prijatej energie, tak tučnieť niet z čoho 😉

Ale myslel som to ináč, z pohľadu rovnováhy LDL/HDL a cholesterolu. Jasné, že prejedať sa nie je zdravé a obezita škodí. Myslel som to ale tak, že samotné vajíčka alebo slaninka, hoci budia výstražný prst z pohľadu srdcovocievnych ochorení, NIE sú najväčším problémom. Tým problémom je nedostatok pohybu a vitamínov. Naopak, niektoré tie tzv. "ZDRAVÉ" "FITNESS" a neviemčo jedlá (jogurty, tyčinky,..) sú často horšie, lebo sú vyrobené z kadejakej umeliny, stužených tukov apod.

Nakoniec: áno, dajú sa jesť aj vajíčka, aj slaninka, bez problémov s cholesterolom, ale podrobnosti radšej nepoviem, lebo ma vyhlásia za heretika 😉

zitaje
27. máj 2009

Je to mimo temu, ale moja skusenost je taka, ze hladina cholesterolu zas az tak moc nesuvisi so stravou...

petot
27. máj 2009

ferinka:

Myslím, že pre dojčené dieťa je naozaj najlepšie, keď mamička zvýši svoj príjem. Mamička tým pomôže sebe aj dieťatku a je to pre oboch prirodzenejšie. A aj cenovo to vychádza (za cenu tých kvapiek sa dá kúpiť kvalitné prírodné céčko pre dospelých, 120 tabliet po 500mg). Ale platí to len dlhodobo, pretože pár dní trvá, kým si maminkino telo zoberie, koľko potrebuje, a kým stúpne aj množstvo v mliečku.

Ale aj detské kvapky môžu mať význam, pri období stresu alebo choroby.

berenika39
27. máj 2009

petot, ty jsi dýler 😀 😀 😀 ! ještě nevím čeho, ale já na to přijdu 😀

izka
27. máj 2009

fialinka, je mi ľúto, čo sa ti stalo.
určite si to ale nemohla vedieť, že chlapček zomrel. veď ten druhý sa hýbal.
mne zomrel takisto chlapec v brušku v 38.tt a tiež som nevedela. dokonca som mala pocit, že sa hýbe. ešte si pamätám jeho posledné kopnutie a vtedy asi zomrel. ja som pak zaspala a keď som sa zobudila už neboli ozvy.

izka
27. máj 2009

teraz mám emu a prežívam oveľa väčší strach o ňu, ako pri starších deťoch.
riešim to tak, že sa modlím, aby ju dobre ochraňoval anjel strážny. nie je v ľudských silách byť v každom momente s dieťaťom. a stačí sekunda nepozornosti.
čo sa týka spania s deťmi, tak so mnou spali v posteli všetky deti, pretože som všetky kojila a nikdy sa mi nestalo, že by som dieťa prilahla. všetky deti sa pak bez problémov naučili spať v svojej posteli. sú vyrovnané, spokojné, šikovné.

pistok
28. máj 2009

teraz rano čítam, že ste diskutovali teda riadne dlho, to my sme spinkali všetci traja - timino, ocinko i ja
určite máte všetci kus pravdy
ked som bola tehotná a aj -u nás- pred plánovaným otehotnením som sa snažila upravit jedálniček, ale vela maminiek zistí dost neskoro že je tehotná. a ešte som užívala aj syntetické vitamíny v tehotenstve a počaj dojčenia tiež. a ten monitor dychu nanny - neviem ako je to u ostatných druhoch - sme sa informovali u výrobcu, že matrac by nemal byt hrubší než 6-8cm a tiež záleží na tvrdosti-zložení matracu. zo zaciatku priamo pod dietatko na matrac a samozrejme ešte na to nejakú lahkú deku, aby mu nebolo tvrdé. ked má bábo viac ako 5kg - my sme dávali ešte neskor - sa to može dat pod matrac niekde uprostred, aby na tom ležal, alebo ideal je mat 2 podložky, aby zabrali vačšiu plochu.
plané poplachy máme, lebo ešte stále máme len 1podložku, ale ked niekedy sa spustí, tak už viem, že preto že je mimo podložky. utekáme k nemu -je blízko našich postelí- vypnút poplach a kuknem či dýcha a preložím ho do stredu z kútika postele.
samozrejme, ked sa to pustilo prvý, druhý krát, tak panika riadna
a či to niekomu zachránilo život? z rozprávania mamičiek viem o jednom prípade, ked monitor zapískal a oni si mysleli, že planý poplach, ale isli vypnút monitor a preložit bábo bližšie na podložku a ono sa v tom momente tak riadne zhlboka nadýchlo, ako ho mamina chytila do rúk. zapálli svetlo a malo namodralé pery. potom dýchalo samé. asi v spaní sa nejak "zabudlo" nadýchnút a vdaka pískaniu a že ho maminka zobrala a zobudila sa rozbehlo samé a všetko bolo potom už ok. mimčo malo asi 7-8mes.
vačšinou vraj pomože už samotné pískanie monitoru a následné zdvihnutie z postielky, ale može sa spravit aj umelé dýchanie, ak je to potrebné
ono vdakabohu vačšinou je ten monitor "zbytočný" a dietatko ho "nevyužije", ale čo keby náhodou?
určite sme všetci kludnejší, aj ked sa v noci preberiem a nemusím k postielke, len pozriem, že bliká zelené svetielko a spím dalej
a vitamín c pre mimčá aj mne kázala doktorka podávat v 6mes, ked bol chorí
a ktorým vám zomrelo bábo ešte v brušku, tiež poznám jednu maminku, čo sa jej to stalo a aj doktory povedali, že sa to tažko dá na to príst všas a zabránit tomu, ono sa to niekedy stane a náhle
tá maminka bola na gynde, že slabnú pohyby, že to cíti a tam jej povedali, že už je velký plod, tak sa menej hýbe, bo nemá miesto a je to tým a aj jej niečim počúvala, že srdiečko bije a poslala ju domov
a o 2dni už bolo mrtve, malo omotanú pupočnú šnúru a udusené, smutné prípady, čo píše sám život ☹

petronelie
28. máj 2009

petot:mě by právě zajímalo, v jaké formě se má vitamín C užívat.....a nemůže způsobit mimču alergickou reakci?

fiallinka
28. máj 2009

shaula: myslím, že s tebou skoro ve všem souhlasím 🙂, no nicméně i ty instinkty, co mi zbyly, jsou přebité tím strachem, který je pořád strašný. No a celé těhu jsem se taky hrozně bála, abych je donosila - no znáš to 😉 , podařilo se to do 36. týdne a stejně to bylo na houby, tohle byla fakt podpásovka. Velká škoda je, že možná se tomu dalo zabránit, ale to je zas jiná věc ...
jo, a tu matraci máme stejnou a myslím, že to tím je, když to ostatně píšou i ti výrobci...na druhou stranu to dítě může mít opravdu spánkové apnoe, které trvají dlouho, a pak je asi dobře, že ho pípání vzbudí... s tím mamčiným dechem na to něco bude, ale ten alarm, ten fakt "probudí" 🙂

izka: je mi taky moc líto, žes to taky musela zažít, a asi jsi to měla o moc horší s jedním miminkem - doufám, že tě tvoje ostatní děti aspoň držely trošku nad vodou, ale sama vím, jak bylo těžké radovat se z malého mimča po tom, co se stalo... a to víš, že jsem to nepoznala, protože se Jurča hýbal, ale ani ni nic neříkalo, že je něco špatně, naopak - měla jsem skvělou náladu a těšila jsem se, že už se konečně domluvíme na vyvolání porodu.

petot
29. máj 2009

berenika39: Potom daj vediet 🙂
Ja uz som si overil, ze na dilerstvo nemam povahu. Mam socialnu fobiu, neviem ludom nieco nukat. Poradit ano, ale nie ponukat. Som presvedceny o vyzname Cecka, mam ho celkom dobre nastudovane. Ale ziadna firma mi za to neplati. Nech si kazdy vyberia, co sa mu najviac paci. Ja som uz co-to vyskusal, mam svoju oblubenu znacku, ale nevesiam kazdemu na nos, ktora to je. 😉

petot
29. máj 2009

petronelie: Čo najčistejšej. Umelé farbivá, konzervanty a príchute by mohli alergizovať. Najlepšia by bola čistá chemická kyselina askorbová, rozmiešať v nejakom nápoji (čaji, džúse, šťave, okrem mlieka) ale tá sa bežne nepredáva, treba po nej trochu pátrať. Kompromisom, ktorý používame aj my, sú žuvacie/cmúľacie tabletky s prírodnými príchuťami.

Je vhodné dvíhať dávky pomaly. Tak budeš mať čas Ty aj dieťatko zvyknúť si, a včas odhaliť prípadnú reakciu. Dôležité je dbať na pitný režim.