Syndróm náhleho úmrtia. Poznáte dáky prípad?

petruska78
27. júl 2007

Ahojte. sorry za tuto strasnu temu ale musim si o tom s niekym pokecat. mam male babatko a samozrejme strach on. manzel vravi, ze sa dostanem na psychiatriu, pretoze to sa rovnako mozem bat stale vsetkeho. v podstate viem, ze ma pravdu. niekde som citala ze zomiera na syndrom nahleho umrtia asi 0,04% deti. poznate nejaky pripad? ja poznam jeden spred asi 20 rokov. aj to neviem presne ci to je ono. ☹

sue
28. júl 2007

Ach jo, zas ste mi nasadili chrobáka do hlavy 🙄

bianca
28. júl 2007

sue :ale no. 😉

mikca
28. júl 2007

sue, vem si že budeš mít malé mímo, ktere se ti bude budit po několika hodkach přes den a v noci taky, určitě budeš unavená a navíc si ještě v noci podvědomě dávat pozor že máš někde v posteli prcka...takže to málo spánku, které budeš mít tak bude taky jen napůl 🙂 ..a hlavně fakt ty potřeba toho mimča na spaní jsou jiné než u dospěláka,

sue
28. júl 2007

Mikca, ja som práveže mala novorodeniatko pri sebe v posteli od 2 týždňov do 11 mesiacov a nikdy sa nič nestalo a dokonca to bolo oveľa pohodlnejšie... preto som to aj teraz tak chcela riešiť...

bianca
28. júl 2007

no neviem.Mozno to bude ine ked bude fazulka na svete,ale ked budem mat postielku pri posteli bude to podobne a bezpecne

sue
28. júl 2007

...len my už postieľku do izby nenarveme ☹

mikca
28. júl 2007

sue samozřejmě rozhodnutí je jen na tobě, jak ti to bude vyhovovat.a navíc je tu riziko, že si ho naučíš do své postele a pak ho budeš těžko z ní dostávat 😀
jsem ráda že existujou postýlky 😀

bianca
28. júl 2007

sue:mi mame iba jednu izba a co sa nenarve tam,tak uz iba na balkon.V 1+1 mame detsku vyriesenu 😀 😀 😀

bianca
28. júl 2007

mikca : 😀 😀 😀

sue
28. júl 2007

Mikca, už sme to skúšali všelijak, ale buď bude mimi s nami v posteli, alebo tatík na chodbe 🤐

bianca
28. júl 2007

sue: rak to nas tatik bude asi fakt nachodbe,lebo robi 16-tky a pri mimcu bi sa velmi nevispal

mikca
28. júl 2007

nikam tatky neposílejte at si taky užívají noční život mimča 😀

bianca
28. júl 2007

mikca :si t vobec nedokazem predstavit ako to bude 😀

mikca
28. júl 2007

bianca ted to neřeš až se mímo narodí tak se mu přispůsobíte a to i prostorově 😀

sue
28. júl 2007

Však jasné, utrasie sa to asi najskôr samo...

listicka77
28. júl 2007

Právě na tu maminčí únavu mi přijde lepší mít to mimi v posteli. Když potřebuje nakojit, tak se nemusí vstávat, vyndávat dítko z postýlky, nakojit, zandat do postýlky... Prostě se jen vyndá prso a je to... A pak taky tady mnohé z vás píšou, jak pořád vstávaly a mimčo kontrolovaly... A když ho mám vedle sebe, tak nemusím nikam chodit.

mikca
28. júl 2007

no jestli jde jen o chození, tak to jo,... ale já bych si stejně nedovolila usnout tvrdě kdybych měla mimčo v posteli, stačí že je tam manža bylo by nás tam moc 😀

barunka
28. júl 2007

no baby, tak na upresnenie, v tom článku, čo sa dostal do rúk mne, bolo spanie s rodičmi udávané ako rizikový faktor z toho dôvodu, že napr. niektorí rodičia fajčia, takže dieťatko to dýcha, niektorí rodičia si dajú pred spaním frťana a dieťatko to opäť musí dýchať a nie je to pre neho vhodné. ďalej tam bolo udávané, že rodičia si často nevyberajú najzdravšie matrace, skôr sa priklonia k mäkšiemu a pohodlnejšiemu. Takisto rodičia spávajú na vankúšoch a prikrývajú sa paplonmi a tak sa zvyšuje riziko, že dieťatko sa do nich zamotá, zaryje si pod neho hlávku či niečo podobné. No a v neposlednom rade je to, že aj dieťa aj rodičia majú odlišný spánkový rytmus, každý sa v spánku mrví a hýbe a žiadny rodič nedokáže zodpovedne povedať, že nezaspí tak tvrdo, aby nemohol dieťa priľahnúť.
Ja mám 15 mesačného drobca, od začiatku spáva vo vlastnej postieľke, takisto som k nej v noci vstávala, krmila ju, kontrolovala, či náhodou neprestala dýchať, či jej nie je zima, teplo a bola som unavená. Vlastne unavená stále som, pretože stále v noci chodím k nej do izby pozerať či je alebo nie je v poriadku. Ale u nás v posteli spala dokopy od narodenia možno 5 - 6 krát, keď sa už inak nedalo. A vždy som sa zobudila na to, že Simi je fuč, budila som muža a spoločne sme ju hľadali po posteli. Ja sama za seba tvrdím, že lepšie riešenie je natlačiť postieľku tesne k manželskej posteli, ak sa dá, stiahnuť dole bočnicu, ak nie, odmontovať jednu stranu zábran a hotovo, dieťa má svoju vlastnú posteľ, ale pri mame, ktorá na neho dáva pozor.
(a mimochodom, ešte tam bolo písané aj to, že deti, ktoré majú cumlík menej často podliehajú SIDS, ale kto už dnes dokáže zodpovedne povedať, čo robiť, aby deti na SIDS neumierali, ak nevedia, čo to vlastne je???? )

ada78
28. júl 2007

Ahojte.
Aj ja sa chcem pridat k tejto teme. Pocula som, ze SISD je vlastne nejaky reflex potapacov, ktori ked su v studenej vode tak spomalia az zadrzia dych - len na roozdiel od babetiek sa potom vedia nadychnut. A ze babetko ked spi a licko ma o nieco oprete, tak si ho vlastne zohreje a ked potom otoci hlavicku a dotkne sa lickom niecoho studeneho, tak zadrzi dych ako ten potapac.
Takze napriek roznym nazorom na monitor dychu, my sme ho pre toho nasho potapaca kupili. Ked nic ine, aspon ja budem kludnejsia. 🙂

iffka2002
28. júl 2007

Neviem ci je to ten syndrom, ale moja sesternica bola v prvych mesiacoch tehotenstva chora. Narodila sa jej zdrava dcerka. Kupila pre nu ten monitor ci dycha. A to bolo velke stastie, lebo asi styrikrat za prve mesiace dieta prestalo len tak z nicoho nic dychat. Tak ten monitor zacal pipat a sesternica jej hned dala tu prvu pomoc- tusim ze s babom zamykala vo zvislej polohe, aby sa nadychla, uz neviem presne.
lekarka jej povedala, ze to sa stavalo kvoli tomu, ze bola chora ked bola tehotna, a dietatku sa nevivinul dobre ten dychaci reflex. No dnes je mala uz ok a je to veru riadna trojrocna nezbednica.

musko
28. júl 2007

baby, monitory dychu a špec. postieľky sy dajú požičať - za min. prenájom ( v ČR www.linet.cz), myslím si, že kupovať ho je zbytočné, pokiaľ sa nejedná o dieťatko choré, predčasne narodené - nedonosené, hypotrofické....
No, Petrík od začiatku spáva sám, najprv v kolíske a potom v postieľke - tesne vedľa mojej postele.
sue- pozri do albumu k mracik - tam majú spanie mimi vyriešené úplne skvele 🙂

susik77
28. júl 2007

caute, my sme to s postielkou vymysleli presne ako pise barunka: odmontovali sme jednu bocnicu a postielku sme dali tesne k nasej posteli. Mala bude aspon zvyknuta spat vo svojej postielke a zaroven ju budem mat pod dohladom a ked budem kojit, nemusim v noci vstavat z postele, len pri prebalovani...
A mam aj monitor dychu-z druhej ruky, ale nemala som pocas tehu probl. a vyzera, ze by mala byt v poriadku, tak hadam to bude ok 😉

bihan
28. júl 2007

Babulky, ešte k tomu spaniu s rodičkmi... je tam oveľa väčši riziko prehriatial, lebo rodia môžu mimi prikryť... Prehriatie sa uvádza dokonca ako jeden za hlavných rizikových faktorov.. napr. pri normálnej izbovej teplote okolo 20 stupňov niektorí lekári odporúčajú mimčá vôbec neprikrývať ani nedávať do spacích vakov, ale iba do pyžamka, pri teplotách v lete okolo 25 stupňov len v bodíčku, prípadne len s plienkou.. (toto sa nevzťahuje na prvých pár dní novorodenca, kým ešte nie je schopný sám si udržiavať teplotu)... tak si vyberte 😉

listicka77
28. júl 2007

Přiražená postýlka bez bočnice se mi zdá taky jako skvělý kompromis mezi spaním samostaným a s rodiči.
Jinak si ale pořád myslím, že monitor dechu je vhodný opravdu jen pro rizikové skupiny dětí a jinak je to jen humbuk výrobců, jak vytáhnout z rodičů co nejvíc peněz. Protože pro zdraví a bezpečnost mimi jsou opravdu všichni schopní utrácet hodně...

susik77
28. júl 2007

listicka: myslim si, ze je to asi kazdeho vec, ci si monitor kupi, al. nie...Ja ho chcem kupit preto, aby som sa citila istejsie...Kupila som ho za pol. cenu a este je do decembra v zaruke...
Ale myslim, ze zase taka blbost to nie je...kamaratka rodila v Prahe-Podoli a ze tam to maju vsetky deti v postielke, nielen rizikove...

musko
28. júl 2007

Listicka77- úplný súhlas 😉

zusma
28. júl 2007

Ahoj holky, já si taky myslím, že monitor dechu není blbost-u nás v porodnici to mají také všechna miminka bez rozdílu a taktéž nám to velice doporučovali. Tak už mám Nanny doma 😉
Ale jak píšete, je to samozřejmě každého věc. Mně se určitě bude spát klidněji 🙂

musko
28. júl 2007

susik77 čaf 😉 - sme aj tu....
Ale na novorodeneckom to majú všetky deti - aj u nás v Kromci... Najkrajšie bolo, že keď mi ho konečne dali aj na noc - lebo sme rodili cisárskym, tak som ho nemala od začiatku stále u seba - tak mi ten monitor vzali....
Jasne, že je to každého vec, či si ten monitor kúpi, alebo nie - hlavne pri prvom miminku sú rodičia úplne hotoví - len si ozaj myslím, že ak je to zdravé miminko narodené v termíne, je to investícia naviac.....

bianca
28. júl 2007

ked som pracivala na detskom odd.mali sme vo csetkych postielkach monitori a vela krat sa to vyplatilo.

musko
28. júl 2007

bianka 😉 - ahoj( to som chcela vytrieť kuchyňu, kým sa chlapi vrátia 😀