Syndróm náhleho úmrtia. Poznáte dáky prípad?

petruska78
27. júl 2007

Ahojte. sorry za tuto strasnu temu ale musim si o tom s niekym pokecat. mam male babatko a samozrejme strach on. manzel vravi, ze sa dostanem na psychiatriu, pretoze to sa rovnako mozem bat stale vsetkeho. v podstate viem, ze ma pravdu. niekde som citala ze zomiera na syndrom nahleho umrtia asi 0,04% deti. poznate nejaky pripad? ja poznam jeden spred asi 20 rokov. aj to neviem presne ci to je ono. ☹

susik77
28. júl 2007

ahoj musko, bianca 😉
musko: vsak si myslim, ze to nie je uplne nevyhnutne, ale hovorim si, ze tych 1200 Kc mi nie je luto dat za viac kludu 😉 a asi kazdy viac stresuje u 1. mimi 😉 Mozno, ked budem mat 2., uz to bude viac v poho 🙂
Ale ked si zoberiem, kolko sme uz investovali do ost. veci, tak toto uz nie je taka polozka 😎

musko
28. júl 2007

No, to je fakt.... 😎

johanda
28. júl 2007

Zusma, tak nám v porodnici říkali, že pokud nemáme rizikového novorozence, je monitor dechu zbytečný. Mamkám, co měly problémové mimčo ho dokonce byli ochotni za nějaký nevelký poplatek půjčit. Jako vyděšená prvorodička bych si monitor asi taky pořídila (před 6 lety byly ale celkem nedostupné a neměli jsme internet, takže jsem byla víceméně v klidu, páč jsem o SIDS téměř nic nevěděla a neděsila jsem se internetovými příhodami 😉 ).

listicka77
28. júl 2007

Ale já samozřejmě neodsuzuju nikoho, kdo si ho koupí... Jen mám pocit, že právě ta vyděšenost maminek je daná tou masáží výrobců monitorů dechu. Je to jako u všeho - reklama nás stále přesvědčuje, že bez toho a toho se prostě neobejdeme. A lejou to do nás tak dlouho, až podlehneme. No a u těch mimin je to samozřejmě nejjednodušší, protože každá mamina má o mimčo strach, některá víc, některá míň, ale všechny... A v těch porodnicích: nic o tom nevím, ale není to náhodou tak, že výrobci je dávají porodnicím zadarmo, protože si tím dělají reklamu? Že maminka si v porodnici s monitorem zvykne, zjistí, jak je to úžasné, že jí monitor dítko hlídá, a pak ho chce i domů...
Ale třeba mi hormonální bouře změní názory, to předem nikdo neví... 😀
I když si myslím, že tak při třetím "planém poplachu" bych už byla tak vytočená, že bych ho stejně vyhodila... 😀

susik77
28. júl 2007

listicka: ja som to ani nekupila kvoli reklame, skor ze mam najvacsi strach z toho, ze sa nevyspim 😎 sice sa asi aj tak moc nevyspim 😎
mne zase pripada silena reklama firiem na ten odber pupocnikovej krvi 😉
Za to das o dost viac a doteraz neni dolozene, ze by to bolo ucinne u tych diagnoz, co tie firmy uvadzaju, stale je to len vo faze vyskumu...

johanda
28. júl 2007

susik, určitě se nevyspíš 😀 😀 , já jsem už pořádně nespala 5 let a stále žiju 😎.

listicka77
28. júl 2007

Nechci vypadat, jako že si tvrdohlavě pořád melu svou, ale susik, proč se bojíš, že se nevyspíš? Protože kdybys monitor dechu neměla, tak bys pořád "hlídala", jestli mimi dýchá. A proč bys ho pořád hlídala? Protože kvůli masáži výrobců máš strach ze SIDS. Kdyby tě pořád někdo nemasíroval, že děťátko může přestat dýchat a že se to může stát každému mimi, tak tě to ani nenapadne... Ale máš to za pár, tak pak napiš, jestli tě monitor opravdu uklidnil a jestli ses v klidu vyspala... 🙂

Jinak reklama na odběr pupečníkové krve (což je o úúúplně jiných penězích než monitor dechu) je fakt nechutná. To už je opravdu téměř hyenismus... Protože ta pravděpodobnost, že to k něčemu bude, je tááák malá...

barunka
28. júl 2007

baby a nie je to to isté aj s monitorom dychu? Aj tam je tá pravdepodobnosť, že to bude k niečomu treba veľmi malá...
a pupočníková krv, no neviem, dá sa aj darovať a je to zadarmo a ani si neviete predstaviť, koľkým deťom by ste tak mohli zachrániť život. Ja som bola minulý týždeň s dcérkou na kramároch a bolo tam toľko chorých detičiek, ktoré čakali na transplantáciu buniek, ale nebolo od koho... ale to už je iná téma...
a čo sa týka vyspatia, susik, priprav sa na to, že tých rokov, čo nebudeš spávať bude veľa, najprv kvôli sids, potom zúbky, neskôr úrazy a nakoniec diskotéky a podobné veci...

sue
28. júl 2007

..zadarmo je len keď to daruješ... keď to chceš pre svoje dieťa, je odber a uskladnenie za dosť ťažké prachy 🙄

barunka
28. júl 2007

sue, to som presne písala. Neviem, či by som si to dala uskladniť pre vlastné dieťa, ale darovať určite, ved tým môžem zachrániť život.

ada78
28. júl 2007

Mna dostane kazda reklama. 🙂 Mame aj nanny a chceme si dat odobrat aj pupocnikovu krv. 😀 😀 😀
Celkovo si myslim, ze keby sme nemali internet, tak mam o polovicu mensie vydavky na babetko. Ale co uz. Aj na vacsie hovadiny sme vyhodili peniaze, tak kym si tym neohrozujem existenciu, tak kupim. 😝

lenkase
28. júl 2007

Ahoj, na pupečnikovou krev jsem dala minulý týden dost zajímavý článek. Když tady o tom padla řeč, jenom moc přeju některé mamince takový krásný porod. Závidím, ale zároveň moc přeju. Myslím si, že kdyby bylo víc věcí ponecháno na přírodě, bylo by i míň nemocí a tím zároveň by šly tyhle vykořisťovatelské firmy do háje. Týká se to samozřejmě jen maminek, které o to samy stojí no a samozřejmě, kterým to faktor krve dovolí, to jsem dříve nevěděla, tak se listicko aj. omlouvám. Ahoj.

dashak
28. júl 2007

My máme o 2 měsíce nedonošenou holčičku a zvládli jsme to i bez monitoru dechu. A to několik měsíců spala jen na bříšku, protože měla tak do 5 měsíců koliky a jinak prostě neusla. Do půl roku spala ve svojí postýlce vedle mojí postele a pak ve svém pokojíčku. Pokud by přestala dýchat díky tomu, že se narodila předčasně a mozek je nezralý, tak myslím, že ani monitor by nic nenadělal. Hlavně bych asi začla zmatkovat a nevím, jestli bych ji uměla pomoct 🤐
Co se týče monitorů v nemocnicích - řekla bych, že je to naprosto samozřejmé a standardní vybavení. Je to to nejmenší co můžou udělat, aby se vyhly pak nepříjemnostem.

Spaní v posteli rodičů - samozřejmě že občas zdřímne i s náma, ale to jsou fakt už východiska z nouze. Zuby fakt někdy dovedou potrápit. Co se týče toho, že je to pohodlnější z hlediska kojení -tak zaprvé, každému se nepoštěstí kojit (můj případ), takže stejně musí jít to mlíko připravit. No a pak také přebalování. Nevím jak ostatní maminky, ale když to miminko papá několikrát za noc, tak většinou i čůrá 😉 o kakajde nemluvě.

susik77
28. júl 2007

baby tak si myslim, ze mozno je to trochu aj o tom, ze vacsinou ked cakame prve mimino, tak mu chceme kupit to naj a este nemame skusenosti, ci to vobec pouzijeme 😉 asi je to normalne 😉 potom pri 2. a dalsich uvidime, ci sme to vyuzili a co je dolez. a co nie...
A je aj pravda, ze kazde mimi potrebuje nieco ine...
Mne ani nie je luto toho, co som kupila, my sme chceli miminko uz dost dlho-tak 4 roky, tak s niekt. vecmi-kocik, a pod. som sa rozsupla 😉 ale zase som mala dobru pracu, tak som az tak setrit nemusela, ked bude v blizkej dobe dalsie mimco, a budem na materskej, tak si budem musiet viac rozmysliet, co kupim 😉

johanda
29. júl 2007

Dashak, právě kvůli čůrání a kakání spí naše malá s námi (přikutálí se ze své postýlky). Když se začne vrtět a cestovat, vím, že se počůrala nebo se jí chce(teď už v noci nekadí)a tak ji hned přebalím nebo dám na nočník. V postýlce by se rozeřvala, protože počůranou plínu nemá ráda a já bych musela hodinu uspávat.

emily85
29. júl 2007

ahojte, ja mám 10 mesačného synčeka, kedže sme mali problém, ked mal malý 6 týždnou, podstúpil vyšetrenia: EEG, sono mozgu a rozne rengény a ultrazvuky, rozhodli sme sa (aj napriek tomu, že lekár povedal, že všetko je v najlepšom poriadku), že kúpime monitor dychu. Podla mna je to užasná vec, a už teraz viem, že i pri druhom dietati si ho kupim. Mojej známej prestala dcérka dýchať, ale naštastie ju zachránili, a tiež poznám maminy, ktorým takto deti zomreli. Aj ja som sa bála, ako zareágujem, ked monitor začne pískať, ale aspon by som sa pokusila dieta zachránit,než ako ráno vstat, pozriet do postielky a dieta mrtve, to by som si vyčitala, a nie obavy z reakcie, že monitor začne pískat! Kedže mám za sebou dva potraty, a vela preplakaných nocí, než sa nám narodil náš vytúžený synček, možno preto som viac uzkostlivá.
Ako ste už písali štatistika uvádza 0,3%, lenže niekto do tých percent patrit musí.....

vroni
29. júl 2007

Ono to asi zalezi od toho, kde dostanes informacie 🙂 Chcem tym povedat, ze kazdy doktor a tusim aj kazda www stranka ti povedia cosi presne opacne. Tie tri percenta boli na pribalovom letaku nasho alarmu. Doktori a oficialna SIDS stranka v Rakusku tvrdia, ze SIDS sposobuje porucha mozgu, ktora sposobi, ze dieta "zabudne" dychat, ale pri jemnom potraseni, zmenou polohy alebo umelom dychani sa dychanie znovu zaktivuje (ved len zabudol, nie 😖 ) a dieta sa nadychne. Vraj. No, nastastie som nikdy nemusela overit tuto teoriu v praxi, ale ze znie tak pomerne pozitivne, tak som naklonena jej verit 😀 😀 😀 Ale ci je aj spravna, to veru neviem. A spanie s rodicmi v posteli vraj riziko SIDS znizuje. Nasa opica spavala do roka na balkone (postelovom) a potom vo svojej postielke, od roka nam dieta vymenili (neviem kde, furt bola s nami) a v posteli sa jej nevieme zbavit dodnes.

danae
29. júl 2007

Malá miminka mají časté apnoe - ve spánku někdy nedýchají až 10-15 sekund. Je to způsobeno nezralostí mozku. Proto myslím jsou nedonošená miminka rizikovější, než donošená. Miminko se po takové apnoe zapomene nadechnout.

Spaní s rodiči riziko naopak snižuje, ale jen, pokud se dodržují všechny zásady, aby mělo miminko stejné podmínky pro spaní, jako by mělo mít v postýlce - žádné polštáře, dobrá tvrdá matrace, nepřikrývat, žádné kouření atd., a rodič nepije alkohol, nejí prášky na spaní atd.. Maminka podvědomě sleduje dech dítěte a probudí se, pokud se s miminkem něco děje. Zní to jako nějaká fantasmagorie, ale já se opravdu několikrát probudila s tím, že se něco děje a dcera nedýchala. Tak jsem s ní trošku zatřásla a ona začala dýchat. Já jsem si dost jistá, že to byly pouze fyziologické apnoe, které jsou v tom věku normální, a že by začala dýchat sama i bez zatřesení, ale opravdu mne probudilo, že nedýchala. To jsme ani spolu nespaly přímo v posteli, ale dcera spala v tomhle:
http://ec1.images-amazon.com/images/I/51CpyDlSs...

Tedy začátek a většinu noci spala v postýlce, kde byl monitor, a po prvním nočním kojení spala v tomhle "hnízdečku".

Ještě k tomu spaní s rodiči nám jedna dula říkala, že tatínkové ty reflexy takové nemají a že by s miminky měly spát pouze maminky.

emily85
29. júl 2007

My sme mali aj vyšetrenie na apnoe, čiže ALT epizódy (dufam, že som to napísala správne), vyšli v poriadku, ale pre istotu sme podušku kúpili, pípala nám 2x, ale to už mal malý okolo 9 mesiacov a spal mimo podušky, takže falošný poplach.
Je pravda, že vtedy stačí dieta zobrat na ruky a zatriasť s ním, to mi hovorili i lekári.
Danae a nebála si sa, ked už ti malá nedýchala, viem, že u malých deti je to "bežné", ale predsa, asi by som v noci nespávala. Aj ste boli na nejakých vyšetreniach?
Vyslovene neznášam názor: je to len mediálny tah, ved keby nebola taká medializácia monitoru mamina by o tom nevedela a nebála by sa!

Keby taká poduška bola skorej, kolko deti by sa mohlo zachránit, pozrite stránku www.anjeliky.sk tam majú maminy s tým skusenosti ☹

susik77
29. júl 2007

emily: suhlasim 😉 aj my sme o 1 prisli, sice na zac. tehu, ale ked si pomyslim, ze by sme prisli o 2. po narodeni, tak neviem...tu str. tiez poznam 😉
ja si myslim, ze ked niekto nechce, nech ho nekupuje...

danae
29. júl 2007

Emily, to víš, že se mi úplně zastavilo srdce. To prostě byl takový pocit, že jsem se probudila, dala ruku na hrudníček a pak jsem se úplně zhrozila, protože se nehýbal. Zatřásla s ní, ona normálně začala dýchat a já jí ještě nějaký čas hlídala. To víš, strašný vyděšení... Stalo se to čtyřikrát, v několika prvních týdnech. Pak už naštěstí ne.
Na vyšetření jsme nikde nebyli. Ony ty apnoe jsou vážně do určitého věku dítěte normální. I ten monitor spouští až po 20 sekundách, protože by jinak zbytečně děsil rodiče. Taky myslím, že jsem právě tím spaním vedle malé (i když malá nebyla přímo u mne v posteli, ale v tom "hnízdě") chytla ty apnoe, o kterých bychom jinak ani nevěděli. Monitor nám nikdy nepískal a to jinak ten alarm fungoval spolehlivě, když jsme ho zapomněli vypnout a zvedli malou z postýlky. Pořád mi přijde divný, že jsem se takhle budila, ale fakt to budou nějaký instinkty, že máma vycítí, že se něco děje.

emily85
30. júl 2007

Danae, na tie instinkty verím, kolko krát sa zobudím v noci skorej ako malý začne plakať, asi je to ten šiesty zmysel 🙂
susik, je fakt, že ak už raz niekto príde o mimino, bud aj v tehotenstve, snaží sa potom urobiť všetko pre to, aby sa to neopakovalo, alebo riziko znížiť na minimum.
Ja som tretie tehotenstvo prežívala strach od začiatku až do konca. Hned ako sa malý narodil, bola moja prvá otázka či žije, a druhá či je zdravý. Ako mi ho ukázali rozplakala som sa, lekárka sa ma pýtala, či ma niečo bolí, robili mi cisarský. Ked som povedala, že to od štastia, poplakala si aj ona 😉

bihan
30. júl 2007

Emily, ja zase neznášam, keď niekto okdazuje na špecializovanú stránku pre maminy, ktorým detičky umreli a tváriť sa, tam treba hľadať dôvod na kúpu prístroja, ktorý je pre normálne a bezproblémové mimčá úplne zbytočný 😉

emily85
30. júl 2007

bihan a kto ti zaručí, že tvoje, alebo iné dieta je bezproblémové a SIDS sa ho netýka. Deti, ktoré zomreli na SIDS neboli nijako choré a boli "bezproblémové" a "normálné"
Je to každého osobná vec, ale táto téma má názov "syndrom náhleho úmrtia", tak ak si myslíš, že teba sa to netýka...., ale ine maminy tu hladali odpovede, podla mna je to niečo ako "Civilizačná choroba alebo problém" (nemyslim doslovne) o ktorom treba rozprávať a hlavne byť informovaný.
Nikto si nemyslí, že aj neho by sa to mohlo týkať......
Ked som ja zhánala informácie, bola som rada za každú informáciu, alebo stránku... netreba hned všetko odsudzovať, treba brať ohlad na druhých....

listicka77
30. júl 2007

Emily, ale Petruška tu diskusi asi založila proto, aby zjistila, co si o tom myslí ostatní. A k tomu snad patří i ty názory, že je to příliš nafouknutá bublina a že u zdravého dítěte je to riziko velmi malé, ne? Vždyť sama Petruška píše, že jí manžel říká, že se s tím svým strachem dostane na psychiatrii... A jejímu děcku už jsou 4 měsíce...
Kdyby se to téma jmenovalo třeba "poraďte s výběrem monitoru dechu", tak tam samozřejmě nebudu psát, že si myslím, že je to zbytečné...

bihan
31. júl 2007

Emily, ak si si už naštudovala toľko info o SIDS, možno si sa dostala aj k info o tom, že niektoré faktory riziko náhleho úmrtia zvyšujú... no a potom možno ten zvyšok detí zaradiť k "normálnym" 😉
A keď hovoríme o SIDS, zdá sa mi práve dosť kruté a necitlivé odkazovať na stránku anjeliky.sk už len z toho dôvodu, že pravdepodobnosť úmrtia dieťaťa na SIDS je asi taká maličká ako pravdepodobnosť otehotnieť pri pravidelnom braní HAK...
A ako hovorí Listicka, toto nie je diskusia o monitoroch dychu 😉

emily85
31. júl 2007

jasne, že sú rizikové faktory, detičky, ktoré môžu byť nachylnejšie na SIDS, ale nikde nieje napísané ani potvrdené, že deti, ktoré nemajú žiadny rizikový faktor nemožu zabudnúť dýchať.
Ved tu ide len o to, že dietatko zabudne dýchať!!!
Riziko SIDS sa uvádza do 1 roka!!
Uznávam, že stránka anjeliky je smutná, a pre Vás ako buddúce maminy deprimujúca, ale aj to je to život, a v anjelikoch sa píše o SIDS, aj ked si hodíš do googla SIDS objaví sa aj stránka anjeliky.
Len som tou stránkou chcela poukázať na to, že nazor "monitor na dýchanie je zbytočné vyhadzovanie penazí" je nezmysel!!!
Viem, že na tuto temu som dost citlivá,pretože som vo svojom okolí videla zomrieť až vela detičiek 😖

bihan
31. júl 2007

Ok, tak buďme presní http://www.anjeliky.sk/sids.htm a hlavne je tam jedna strašne pekná veta: "Maminky nebojte se ... SIDS je vzácnou příčinou úmrtí, takže se ho nemusíte bát."
No a ešte niečo, už som to tu písala.. asi v polovici prípadov SIDS mozog mimča jednoducho presane fungovať a až následkom toho prestane mimi dýchať, takže si to zhrńme - riziko SIDS 0,3% - polovičná šanca záchrany s monitorom - 0,015% pravdepodobnosť, že miminko z rizikovej skupiny bude zachránené vďaka monitoru dychu (potom k tomu samozrejme treba prirátať faktor pohlavia atď, takže to číslo sa môže meniť)...
Písala som, že monitor môže pomôcť odhaliť niektoré poruchy dýchania, ale tváriť sa, že môže zachrániť mimi keď jeho mozog prestane fungovať.. hm... na to si netrúfajú ani lekári...

musko
31. júl 2007

bihan a emily - baby, každá máte svoj názor ( aj ja ho mám a napísala som ho vyššie).... Všetky chceme pre svoje mimi to najlepšie, tak to robme podľa svojho svedomia a možností.... 😉

bihan
31. júl 2007

No a, bohužiaľ, ja som tých úmrtí detičiek v mojom okolí videla tiež dosť, sama som takto stratila brata ☹ ... moja mamina sa z toho spamätávala roky, ale nič to nemení na fakte, že SIDS je veľmi zriedkavý a v dnešnej dobe ho výrobovia monotorov dychu neskutočne zmedializovali a urobili si zo strachu mamičiek nechutný biznis.