Systém v domácnosti vo všetkom

vlocka33
7. jan 2016

Prosím Vas, skusenejsie maminy, nema mi kto poradit. Zaujima ma aky mate zavedeny system v domacnosti co sa tyka domacich prac, upratovanie, varenie, pranie, zehlenie atd. Proste ako si to cele zorganizovat a nezblázniť sa z toho. Aby som to vsetko postihala a mala este cas aj pre seba trosku. Sme 3 clenna rodina. Ďakujem

ukulela
7. jan 2016

system? ze sa tesim, ked konecne bude nova kuchyna a v nej umyvacka 🙂. zehlim len minimalne, malemu co treba (rok som mu zehlila vsetko, teraz nie) a dospelacke len v pripade nutnosti (kosele, bluzky, ked sa idu obliect). varenie na dva dni (aspon sa snazim, aj ked niekedy mi to nevyjde . zje sa vsetko), aby som nestala kazdy den pri hrncoch. prat po mensich castiach - trebars aj kazdy den polovicnu pracku, preto, aby som nebola potom dva dni zavalena pradlom.
tak vidis - system vlastne ziadny, len snaha urobit vsetko co najejdnoduchsie 🙂

snopkulka
7. jan 2016

U nás to vyzerá asi takto: upratovanie - ak nepočítam bežné každodenné spratávanie, tak väčšie upratovanie 1x do týždňa (vysávam však aj každý deň), periem cca každý druhý deň, nežehlím (neznášam žehlenie a jednoducho nežehlím) a varím takmer každý deň, v lepšom prípade každý druhý deň. Manžel ma histamínovú intoleranciu, takže sa tomu prispôsobujeme 🙂 všetko sa dá, treba si to rozplánovať, oddeliť užitočné od banalít, nestresovať, je to len domácnosť 😀 a to ste iba traja. Keď mám doma obe deti (napr. teraz, sú v škôlke prázdniny, tak sme takmer 3 týždne doma všetci), vyzerá to u nás ako na bojisku, takže som rezignovala 😀 upracem večer, keď zaspia, nech vidíme podlahy pod nohami a hotofffka 😀

anatalia77
7. jan 2016

Ja to zvyknem robiť tak,že nahádžem prádlo do práčky,nahádžem hrnce ns šporák,a pokial nemám zložité jedlo,tak kým sa varí a perie,tak niečo upracem. Pozametám,utrem prach,alebo zmyjem podlahy..

ukulela
7. jan 2016

@snopkulka ja zdielam tvoju "lasku" k zehleniu. ja si kupujem oblecenie - tricka, nohavice, ... - co staci dobre zavesit a vysusit a netreba zehlit 🙂 zehlenie miminkovskych veci, no najma plienok - to bola moja vecerna/nocna mora - ale uz som to zredukovala na to najnutnejsie a dam to za par minut raz za tyzden - to pretrpim 🙂

snopkulka
7. jan 2016

@ukulela 😀 jj, život je príliš krátky 😀

pink_lady
7. jan 2016

Niekto kukak

siska53
7. jan 2016

@vlocka33 system?,ten som mala,kym som bola doma. Mala som naplanovane,kedy co robim a az na par vynimiek som sa toho drzala.

Ja by som zas uvitala radu,ako pri 2detoch si zaviest system teraz po nastupe do prace..zatial sa mi to totiz nepodarilo...latam,co sa da,lebo po praci sa chcem venovat najma detom..kym o to stoja.. A potom bude opat system..

pink_lady
7. jan 2016

Niekto kukal tuším svokru a začal si spytovat svedomie... Jak ja 😀

hradnapani
7. jan 2016

@snopkulka presne aj u nas takto 🙂 a zijeme a normalne fungujeme. Len akurat dnes som v lidli kupila taku malu naparovaciu "zehlicku" ci co to je, len na pohotovostne naparenie muzovych kosiel (lebo zehliacu dosku ani neviem, kde mam a ci ju vobec este mam) a to je moj jediny ustupok voci zehleniu. @ukulela clovek sa casom vycvici v takom peknom narovnani oprateho pradla na vesiaku, ze? 😀

vlocka33
autor
7. jan 2016

@pink_lady aaaano 😀 ale uz som kludna, vidim, ze nie som na tom najhoršie 😀 😀 😀

atinkaa
7. jan 2016

holky ceske maju celkom System...online da sa k nemu prihlasit na net ti pride co mas ktory den upratovat 😉
sice to dla toho nerobim ale viem ze Vela ludi si to chvalilo ze to funguje a ze sa vdaka tomu naucili robit poriadok.

ja som zasa vdaka nim prisla na to ze cosi take robim - ale chvilu ma bavilo to sledovat
najdem ti to Moment

bubelko
7. jan 2016

@vlocka33 periem, upratujem , zehlim ked treba. varim cez tyzden recepty tak do 30min, aby som pri sporaku nestravila pol dna. a hlavne - vypadnem z domu, ked mam pocit, ze mi pada strop na hlavu. dieta ma aj otca... takze, raz do tyzdna som v jazykovke - to je moj relax. 😉 a cas na seba mam vtedy, ked si ho urobim. ako sa hovori - praca nie je zajac, nema nohy, neutecie 😉

sardinka335
7. jan 2016

@vlocka33 Ja som myslela, ze máš aspon 3 deti ...ked tak nestíhaš a nemáš čas na seba...varím na 2 dni pripadne rychlovky ako cestoviny čo su raz dva...pračka perie sama, umyvačka sama umyva a mam vysavač roomba....kazdy den bezne spracem - postele, potriedim pradlo a zapnem pračku - prach utieram ked sa mi chce a ,,vidím ho,,. Deti vyložia umyvačku aj zapnu ,,rombu,, pomozu čo im poviem ako smeti - umyvadla...syn aj povysava normalnym vysavačom ked mu poviem. Ja nejako nestresujem....riadim sa 3P - potrava - prádlo - prach....prvé dve su priorita a prach riešim priebezne...
Zehlím pri nejakom filme, seriály a ked mam chut robiť niečo pre seba tak to robím a nehladím na zehlenie, prach a oprskane zrkadlo v kupelni...

snopkulka
7. jan 2016

@hradnapani 😀 napadlo mi, ako ma mama vždy upozorňovala - keď dobre navešáš, nemusíš toľko žehliť 😀 hlavne, že ona doteraz žehlila pomaly aj ponožky 😕 😀 😀 A nedávno mi zahlásila, že už žehlí ako ja - nežehlíííííí, vraj aká úspora času 😀 no to trvalo 😀 😀 Ono fakt netreba byť otrokom domácnosti, domácnosť má slúžiť nám, nie my jej 😝

atinkaa
7. jan 2016

http://stastnirodice.cz/

snad to tu nebude vadit nie je to moja stranka ani nerobim reklamu nikomu...ta pani ma i skupinku na ceskom konikovi povolenu kde je moderatorka...ale i tak na dostavanie zoznamu co robit kedy sa bolo treba prihlasit k nej
myslim ze je to i kvoli Reklame - navstevnosti stranky a tak

jana_eyre
7. jan 2016

moj system je, ze varim kazde rano, po ranajkach, ked si deti pozeraju rozpravku.. potom ideme von /doma ostava neporiadok/, potom obed, potom deti spia, co to poupratujem, ked sa zobudia jedia, hraju sa /alebo nieco vyrabame/ ideme von, potom pride muz, ten ich nakrmi a ja upracem - obyvacku, kuchynu, pozametam..

kupelne, podlahy umyvam raz tyzdenne, cez vikend vecer.. nezehlim - len raz za tyzden 5manzelovych kosiel na tyzden, periem niekedy kazdy den, niekedy pozabudam a tri dni pracka nejde..

ale okrem toho, ze mam vela zdedenych veci od sestry /tie veci nam velmi pomahaju, ale je toho naozaj strasne vela a stale ich musim triedit, davat na charitu, upratovat, riesit, posuvat/ ma nejako prehnane netrapi, ci mam doma neporiadok vacsi, alebo mensi.. je to nas domov, stastie nezavisi od upratanej linky, ci utreteho prachu, takze sme tu celkom stastni, aj ked mam v dreze riad, lebo sa mi nechce vybrat mycku 😀 zajtra to pocka, teraz si uzivam cas pre seba.. /preto chodim neskoro spavat 😅 )

katrin21
7. jan 2016

system.. ked sme boli este deti, upratovalo sa kazdu sobotu akoze velke upratovanie...vysavanie, prach atd...
Ja to vyslovene nepraktizujem takto .... je pravda ze vacsinou cez vikend upratujem kupelne,alebo utieram prach... ale inak upratujem priebežne podla potreby.. Kedze vysavame viackrat do tyzdna, podlahu umyjem kedy treba, riady tiez priebežne, periem podla potreby...Zehlim az ked mam aspon 2-3 pracky oprane, lebo to " milujem " takze nech to nerobim casto..... Takze system sa mi nejako extra neosvedcil ...
Mozno ho treba , ked ma zena pracu, ze prichadza az vecer, alebo proste nema celkovo cas a vela deti.. neviem... a ked su deti vacsie, treba zapojit aj ich.... uz mensie dieta zvladne utriet prach, upratovat si svoju izbicku, vyniest smeti , povysavat cast bytu a pod...

atinkaa
7. jan 2016

a este jedna
http://www.terapiedomova.cz/

ta prva ma uz vraj aktualne po mesiaci emaily za koruny...druha je zdarma zatial po cely cas
ale je to stale to iste dookola
je to prevzaty anglicky System
flying Lady tusim

teda snad sa daju vygooglit info i tak 😉

cannella
7. jan 2016

Mam 5 izbovy dom - spodok vysavam kazdy den, to je tak do 10 min, ostatne vysavam plus zotieram raz tyzdenne. Periem kazdy den, zehlim len minimalne aj to skor kvoli bakteriam ako kvoli satam samotny.. U mna je zehlenie predovsetkym spodna bielizen. Teraz ked mrzne nezehlim vobec nic- zavesim mokre na noc na balkon nech to vymrzne a vybavene, varim na 3 dni jednoduche jedla plus prikrm pre maleho. Mam 2 deti a v pohode stihnem, 1 dieta je cista pohoda
netreba to prehanat, napr. okna umyvam max. 2 x do roka a pod

ronniekor
8. jan 2016

@atinkaa nevies prosim ta aj link na ten system, lebo ho niako neviem vygooglit?

atinkaa
8. jan 2016

tak prvy ci druhy odkaz hned je to http://www.flylady.net/
ceske su to iste 😉
k systemu sa prihlasis a dostavas emaily - niekde zadarmo...ale mas v mailoch kopu skrytej reklamy na nejake cistiace prostriedky a niekde za peniaze 😉

ronniekor
8. jan 2016

@atinkaa Dakujem moc pekne, a zajtra hura pustit sa do toho 🙂

mimla
8. jan 2016

Mám malé bábo, takže. Prádlo nosím do koša k pračke počas "rannej prechádzky na rukách" Riady zo stola nosím do dresu tiež tak nejak. Mám síce jedného dospelého a jedného škôlkarskeho chlapa, ale nejako sa stále nevedia naučiť dávať riady do dresu. Prádlo do pračky hádžem počas uspávania v nosiči. Je to taký rytmický pohyb a následne pračka vytvára biely šum. Podobne umývačka. Vysáva sa počas spánku v nosiči a tiež sa zotierajú dlážky. Žehlím len mužove košele a to keď je večer doma a dám mu na starosti bábo. Donedávna som varila tiež tak, že som mužovi strčila bábo, ale teraz varím s nosičom. Také že umývanie kúpeľne robím počas kúpania staršieho, kým bábo je s mužom Nestriekam tie spreje, len to prejdem handrou s octom. Veľká časť udržovania poriadku spočíva v opakovanom upozorňovaní staršieho, nech si hračky pakuje do svojej izby, kde má aj tak ako po výbuchu. Aj tak je u nás bordel ako v tanku. Muž bol dlho presvedčený, že v našej domácnosti vysáva jedine on a to v sobotu. Jeden týždeň to aj tak bolo a to bolo na zemi pomaly pieskovisko. Až vtedy mi uveril, že aj ja vysávam a to pomaly každý deň. Okná som umývala naposledy nejako pred Vianocami a aj to nie všetky. Momentálne potrebujem umyť chladničku. Takže možno by som sa mohla prestať zdržovať internetom a ísť na to. Takže idem.

mima4
8. jan 2016

@vlocka33
system?

no pekne za stol s manzelom a prace si podelit, nech on navrhne, co by uprednostnil...a ist na to takymto spôsobom.

a robit iba nevyhnutne veci.... raz za mesiac si zaplatit babu, co spravi spinave prace ...a je to 🙂

marthuska
8. jan 2016

@mimla hm a co tak si vylozit nohy a chladnicku umyje muz??

mimla
8. jan 2016

@marthuska Je v robte, niekto musí aj peiaze nosiť. On sa takto doma nejako výrazne nefláka, takže tú chladničku rada umyjem 😉 A teraz si ma nachytala, furt som na nete a chladnička je stále špinavá 😎

marthuska
8. jan 2016

🙂 to som fakt nemala v plane. Ja spomeniem muzovi, ze treba chladnicku utriet zvonku a vydrhnut zvnutra. Nic. Dalsi tyzden a nami. Tiez nosi pniaze domov ( co neznasam vyslovovat, lebo ved nech zaplati super pani na strazenie deti a vodenie na kruzky a denne upratanie a varenie, a nebude stacit jeho vyplata na to) takze tymto nech sa chlapi neobhanaju. Predstav si situaciu ked sa vratis do prace, aka bude delba prace? Tebe klasicky prischne opat vsetko a muz zostane zase ´na koni', hoci aj ty budes nosit nemalu ciastku penazi domov. A muz bude aj potom unaveny z prace. Mozno sa mylim.

erienka
8. jan 2016

ja kazdy den trosku upracem, to mi zaberie tak do pol hodiny potom nemusim upratovat narazovo vo velkom - umyvadlo umyjem, dlazku prebehnem bona spray mopom, utriem prach. Pouzivam jednorazove utierky z DMky (ale momentalne hladam lacnejsie), to mi velmi pomaha - na prach, linku, tocky v umyvadle. Dvakrat za tyzden povysavam. Mam umyvacku riadu.
Spinavu bielizen hadzem rovno do pracky, periem 2krat tyzdenne.
Nezehlim vobec. Aj ked sa mi dcerka narodila, zehlila som len raz, potom uz nie a nic sa jej nestalo.

mata1001
8. jan 2016

Tak prispejem aj ja....upratujem v sobotu doobeda-rozumej vysavanie,umytie dlazky,sem tam okna,utretie prachu..maly je s manzelom alebo sa hra sam a vtedy upratujem na etapy t.j.ze 10min upratujem a 10 min sa hram a takto mi to trva cely den.riady strcim do mycky,kym maly veceria.ked sa kúpe,umyjem kupelnu a wc.varim a vzdy som varila minimalne na dva dni.nebudem stat pri sporaku to radsej sme chodili s malym von medzi deti...a hlavne som si z toho ze nie je tip top nerobila tazku hlavu...ved upracem ked budem mat cas...

mata1001
8. jan 2016

Jaj a zabudla som,ze periem len v sobotu a zehlim len fakt nutne veci...ostatne len poskladam...neriesim...