Triple testy, AFP testy- pozitívny nález - Downov syndróm- narodilo sa vám zdravé dieťatko

tesita
27. feb 2009

Mám 37 rokov. Pravdepodobnosť downovho syndrómu pre môj vek je 1 v 230, podľa AFP mám 1 v 55. Nechcem podstúpiť interupciu ani amniocentézu, ktorá predstavuje riziko potratu. Máte niektorá skúsenosť s pozitívnym skríningom a napriek tomu sa vám narodilo zdravé dieťatko? Potrebujem dodať silu. Ďakujem.

traktor
27. feb 2009

ahoj, ja som este cakatelka, ale tiez som mala zle vysledky, robili mi ich az 2x , riziko dawna 1 ku 30, tiez mi navrhli amnio.ale nasla som si odbornika, ktory sa tomu venuje , urobil mi 3/4D ulltrazvuk, babo premeral uplne dopodrobna aj mi vysvetlil aky je rozdiel ,ked ma dieta dawna a ked je zdrave - zmeny na mozgu, srdiecku, nostek....- a vsetko som mala dobre. aj tak som sa vsak objednala na amnio, velmi som sa toho bala, nemohla som kvoli tomu anii spat, a den pred amnio mi volal doktor,podotykam druhy, ktory ma skusenosti zo zahranicia a venuje sa genetike...- ze nech pridem, ten tiez vsetko premeral a povedal , ze cakam zdraveho chlapceka. tak som hned volala a na amnio som nesla. predsa je tam len to riziko potratu, a potom , ked si tu najdes podobne stranky, zistis, ze strasne vela zien malo zle vysledky a maju tdrave deti.a este nieco, ked som volala dokymu, ze nejdem na amnio, tak mi povedal , ze tam ma pacientku, ktorej vsetky testy vysli dobre - triple...- a ma dietatko s dawnovim syndromom. takze , tak. tie testy nie su vobec iste, mne vysvetlili, ze mozu vyjst zle , ked je napr, zle vyratany termin, ked si bola chora... , ze to vsetko moze testy ovplyvnit. tak sa nestresuj.robili ti aj nejake ultrazvuky, ci mas za sebou len tie testy?uvidis , ze o chvilu uz budes - aj ja - mamou krasneho zdraveho babetka 😀

henikav1
27. feb 2009

ahoj traktor (zaujimave pseudo 😉 )

Suhlasim s tym, ze zle vysledky z triple testov nic neznamenaju, tam sa totiz vypocitava len pravdepodobnost, ale z amniocentezy su vysledky 100%ntne. Alebo poznas osobne niekoho u koho by sa pomylili? Ja osobne si myslim, ze je dobre vediet pravdu a hlavne je dolezite o vsetkom hovorit s lekarom

tesita
autor
27. feb 2009

Ahoj, ďakujem ti za odpoveď. Môžem sa spýtať, kde si bola na 3D ultrazvuk? Príp. do IP. A v ktorom týždni tehotenstva. Ja som objednaná do Hlohovca, ale keď budem už v 24. týždni tehotenstva. V nemocnici som objednaná v 21. týždni na morfologický, ale to čakanie bude nekonečné. Skúsila by som sa preobjednať na ten 3D/4D na skorší termín.

katy2
27. feb 2009

ahoj, aj my sme mali vysledok TT 1:200, nahanali ma do amnio, ja som odmietla...
Bola som na podrobnom morfologickom uzv, pravdepodobne u rovnakeho dr. ako traktor 😉 , a ten po podrobnom prezreti a premerani baba nas uistil, ze mala je uplne v poriadku... dokonca nam podla tych merani preratal riziko na downa a vyslo 1:1957.....
mimochodom, babo by sme si nedali vziat v ziadnom pripade, preto sme amnio domietli....

tesita
autor
27. feb 2009

Ja poznám niekoho, u koho sa pri amniocentéze mýlili. Ten chlapček ako 6-ročný urobil psychologické testy na úrovni 10 ročného dieťaťa. Je úplne zdravý. A výsledky z amnio boli tak zlé, že lekári ich odporúčali opakovať... Mamička to však neurobila. A nie je to informácia, jedna pani povedala, som s tými ľuďmi v kontakte takmer každý týždeň. Je šiestak a inú známku na vysvedčení ešte nemal.
Ale chcela by som poznať viac pozitívnych skúseností, preto som otvorila túto tému.

katy2
27. feb 2009

aj jednej kamoske vysli zle TT aj vysledky z amnio a ma UPLNE zdrave dievcatko..... Ale tie stresy 😠

henikav1
27. feb 2009

prepac tesita ak to nevyznelo pozitivne, nechcela som to, len si myslim, ze je velmi dolezite sa vela vela vypytovat lekarov. Kazda tu mame svoje skusenosti, ale myslim si ze jeden lekar s dlhorocnou skusenostou vie aj tak najlepsie poradit. No a ako som ti uz povedala z triple testov by som si tazku hlavu nerobila, kamoske tiez vysli zle a potom bola na amnio a tam uz to bolo dobre a teraz ma nadherne dievcatko

tesita
autor
27. feb 2009

Pre mňa je dôležitý záver, ktorý môžem zatiaľ vyvodiť z vašich príspevkov, z triple testov si netreba robiť až tak ťažkú hlavu ako si ja momentálne robím. Na amnio nechcem ísť v žiadnom prípade, lebo nechcem riskovať potrat, jeden už za sebou bohužiaľ mám. A navyše, nikdy by som nemala silu zabiť svoje dieťa.

katy2
27. feb 2009

tesita, byvas dost daleko, ale v KE je velmi dobry odbornik..... Jeden z prvych a najvacsich na SK na prenatalnu diagnostiku.... Dr. Dankovcik, chodia k nemu aj pacientky z BA.... Ak by si mala zaujem napis IP.... Fakt to stoji za to.... mnohych uz usetril od amnio a hlavne od stresov....

traktor
27. feb 2009

ahoj heni, ja som tym myslela, ze tie triple nie su 100 pecnentne, amnio viem , ze je , ale u mna bo lvelmi velmi strach ist na amnio, obavala som sa potratu. a potom , ked ma potreli 2 doktori tak som sa ukludnila a verim , ze je vsetko ok. ja si len myslim, ze po tych triploch to netreba hned vzdavat, treba vyhladat nejakeho dokyho co sa tomu venuje , teraz je myslym dost moznosti, a tie triple vychadzaju fakt skoro kazdej babe zle....

traktor
27. feb 2009

mi ked sme sa boli objednavat na genetiku na amnio , tak tam bol jeden baba , ktorej museli amnio opakovat, pretoze, vysledky nevysli dobre- ale nie kvoli babetku,ale ze sa tam dostala krv.tak to ma odradilo pretoze som sa bala, ze sa tomoze stat aj mne ... ale tym nechcem nikoho odhovarat od amnio, je to na kazdej, ako to citi, aleje fakt, ze je dobre sa o tom dopodrobna porozpravat s doktorom- kedze ja nemam dobreho doktora tak som hladala inde- , drzim prsty, vsetko urcite dobre dopadne

danka5
27. feb 2009

katy2:
objednala som sa na morfologický ultrazvuk do KE podľa Tvojích rád ešte zo staršej diskusie. Skutočne nemajú problém, že nie som z Ke. Ešte nemám výsledky krvi, ale na amnio ma už upozorňovala lekárka dopredu kôli veku. Keďže odmietam umelé prerušnie tehotenstva, nevidím dôvod riskovať s amnio život bábätka.
Chcem sa však v prípade, že niečo nie je v poriadku, na to pripraviť. Preto morfologický ultrazvuk.
Viem, že v prípade, že niečo nie je v poriadku, dokáže skorá diagnostika pomôcť /zákrok hneď po pôrode/
Nevieš náhodou, či je možné, aby na ultrazvuk šla so mnou moja dcéra /10 rokov/?

Na jednej strane sa môže stať, že to bude pre ňu šok, ak nám povedia, že nie je niečo OK.
Na druhej strane, prekvapilo ma, čo všetky má naštudované. Rozprávali sme sa aj o týchto rizikách, je veľmi rozumná.

katy2
27. feb 2009

danka, som rada, ze som aspon trochu pomohla 😉
myslim, ze by nemal byt problem, aby tam bola aj tvoja dcera.... a ty uz budes mat predbezne info zo skriningu, ako na tom ste.... verim, ze po vysledkoch krvi bude vsetko OK.... ale spytaj sa radsej sestricky, ci mozu deti na uzzv.....
drzim palce 🙂

tanaja
27. feb 2009

Ahoj tesita, no ja som tu uz jednu takuto temu otvarala. ja som ta jedna zo 100000000, ktorej vysli zle vysledky po amnio. teda, cakame dietatko s DS, uz nam to potvrdili na ultrazvuku, robili mi ho v 20tt a trval vyse hodiny. tiez som pocula mnoho a mnoho pripadov, kedy sa aj tak narodilo zdrave dietatko! nie je to nemozne, len uz nam to potvrdili dvaja lekari. uz by som na amnio nesla, to cakanie na vysledky su hrozne, ci pre teba alebo pre babo 😢 asi je len na tebe, ci to podstupis, pokial vies,ze si dietatko aj tak nechas...tak??!! 😅 je to asi zbytocne. (my sme na no uz pripraveni dopredu, tak to je ta jedina vyhoda)
na tvojom mieste by som pockala na ten ultrazvuk, tak ti ukazu typicke crty pre DS a isla by som aj ku viacerym odbornikom.

drzim palce

adus22
27. feb 2009

Ahojte. Aj ja som mala hranicne hodnoty z krvi na dawnov syndrom, doporucena amniocenteza aj vzhladom na ICSI. Boli sme na morfologickom ultrazvuku v Olomouci aj u Dr. Dankovcika v Kosiciach. Vsetko bolo v poriadku az na nalez na srdiecku - vola sa to odborne hyperechogenny uzlik, taka mala biela bodka - co nie je vyvojova vada, ale moze to byt jeden zo znakov D.S., napriek tomu nam amnio nedoporucili, a ani som nakoniec nesla, a verim, ze babatko bude zdrave.
Tanaja citala som tvoje prispevky v inej teme, je mi luto, ze vam diagnozu potvrdili a obdivujem ta za to, ako to zvladas. Ak sa mozem spytat, vam na ultrazvuku nasli viac znakov D.S.?

tanaja
27. feb 2009

adus, jasne....pokial mate len srdiecko, to nic neznamena!! nasli nam crty, nebudem ich rozpisovat, iba ze kde su...takze, na rucke, nozicke, jazyk je vacsi, trochu aj oblicky, maly nostek. my mame srdiecko v poriadku, nam nasli nejaky defekt na komore a to zasa z DS nema nic spolocne. budeme musiet ist na operaciu, ale az v dojcenskom veku. je to mensie zlo, ja mam tiez nieco z chlopnou a zijem si v poho...
vy budete musiet ist na operaciu, ci ako to vidia lekari???

adus22
27. feb 2009

Tanaja nam Dankovcik hovoril, ze pozna jeden pripad, ked ta zena mala len ten jeden znak, co mame my, a dieta sa jej narodilo s DS. Takze obava stale je... Ale ta samotna vada, si nevyzaduje ziadny dalsi zakrok.

perla200
27. feb 2009

tanaja...aj vám doktori povedali, kde sa stala chyba? alebo príčinu?

tanaja
27. feb 2009

nam doktori povedali, ze to bolo mozno zapricinene zlym dozretim vajicka. ja som pracovala na radioizotopovom pracovisku, len rok. bola som pri pokusoch, kde pme pichali radioaktivnu glukozu potkanom.... to bolo velmi silne ziarenie, ale za 24h bolo fuc. to trvalo tak 4mesiace....mozno, mozno sa stala tam chyba 😒 na to nemyslim

perla200
27. feb 2009

aha....aj tak obdivujem tvoj optimizmus a moc vám držímpalce

lubi22
27. feb 2009

Tesita, ak si rozhodnuta nechat si babenko v kazdom pripade, nie je dovod na amniocentezu. Myslim, ze je vela mamiciek s pozitivnym skrinigom z triple testov, ktorym sa narodi zdrave babulko. Ja som mala tiez pozitivne vysledky AFP ale na amniocentezu som isla. Riziko potratu zavisi od tyzdna v ktorom sa amnio robi a takisto aj od odbornika, ktory ho robi. Ja som vyhladala tych naj na Slovensku - v BA prof. Hinst a doc. Ondrejcak v Zel. nemocnici. Okrem toho vyuzivaju inu ako klasicku metodu kultivace plod. vody - kde vysledky trvaju 3 tyzdne, a pri 1 z 10 pripadov nemusia vyjst, oni rovno analyzuju DNA babenka z plodovej vody. Vysledky som mala do 24 hodin. Zakrok bol uplne bezbolestny, ubezpecili ma, ze im sa este nestalo, ze by nasledkom amnio maminka potratila. Nelutujem, ze som bola, za ten pokoj v dusi mi to urcite stalo. Ale rozhodnut sa musi kazdy sam. Drzim paste.

tanaja
27. feb 2009

ahoj lubi, ja som bola tiez u dr. ondrejcaka. po oznameni vysledkov som sa ho pytala na kolko je to iste. mne vravel, ze sa nezmylil za 30r. praxe. ako vies, ze 1 z 10 pripadov im nevyjde??

lubi22
27. feb 2009

Tanaja - to som pisala o klasickej kultivacii z plodovej vody, kedy vysledky trvaju 3 tyzdne, vtedy ze v priemere 1 z 10 kultivacii nevyjde. Pri tejto druhej metode by mal byt vysledok 100 %, rozbor DNA nepusti.

tanaja
27. feb 2009

aha.. ja som mala vysledky tiez do dvoch dni....museli ich opakovat 😖 tiez som mala v plodovej vode krv, som krvacala na zaciatku tehotenstva.

tesita
autor
28. feb 2009

Tanaja, držím palce, lebo isté to bude až po narodení a zázraky sa z času na čas dejú a želám veľa síl. Napíš mi prosím link na tému, ktorú si otvárala.
Ďakujem vám všetkým za vaše skúsenosti. V nedeľu idem na ultrazvuk, dúfam, že to bábätko je v poriadku.

tanaja
1. mar 2009

ta tema sa vola Downov syndrom-zly vysledok amniocentezy, najdes to lahko.

anelin
1. mar 2009

Ahoj 😉 Aj ja som mala zle vysledky a malo som dost zvysene riziko na downou syndrom... Strasne som sa bala ☹ ☹ ☹ ☹ na druhy den ako mi povedal moj doktor vysledky som isla na opakovacie testy do Martina. na tie som cakala asi skoro mesiac 😢 a aj tie som mala zle a este aj horsie...Ale chcela som vediet ci je moje dietatko zdrave tak som isla na amnio. Bola som zo vsetkeho zhrozena a bala som sa ale verila som tomu ze vsetko bude dobre 🙂 . Mesiac som sa strachovala lebo moje babo mi uz prirastlo k srdcu a nevedela by som sa ho vzat.... o mesiac som dostala vysledky ktore ma potesili lebo babo bolo uplne zdrave... 😀 😀 😀 Ja by som na amnio isla za hociakych podmienok lebo som este dost mlada a nevedela by som asi zit z dietatkom ktore ma downouz syndrom... Viem ze tio nie je nic lahke ale som rada ze som tam bola a ubezpecili ma zdravi... Termin mam v aprili ale biem ze budem mat dravuckeho chlapceka 😀 😀 😀 ja osobne odporucam amnio... nie je to az take zle ako sa vravi... prezilo to mnoho zien a mnoho ich este tam aj pojde....

jarimka
3. mar 2009

aj ja mam výsledky s krvy na hranici a neviem si to vysvetlit lebo ked som volala prvy krat o vysledky tak boli v poriadku a o týždeň na to mi doktorka oznamila ze su na hranici tak neviem co si mam o tom mysliet aky mate na to nazor aj mna caka ultrazvuk

mmm30
3. mar 2009

Ahojte, idem sa podelit o skusenost...pred 2 tyzdnami mi robili testy a vcera poobede mi moj gynekolog volal na mobil, ze si z martina ziadaju este sono vysetrenie, tak aby som dnes prisla. viete si predstavit tie stresy, kedze som vedela ake su tie testy dolezite a to ze mi volal na mobil poobede mi na nalade nepridalo. preplakala som celu noc, lebo som si nevedela predstvait nic dobre...dnes sme prisli na sono, dvaja lekari nastupeni, tri sestry, v kabinke ked sme cakali, sme este poculi, ze teraz pride pacientka, kt. prisli vysledky so zvysenym AFP a zamlknutym potratom. hroza.ked som si lahla na postel a cakala na ortiel, myslela som ze dostanem infarkt od strachu.prve co lekar povedal, ked uvidel miminko na obraze, ze aha, ved to je zivy plod!pomeral miminko z kazdej strany, vsetko je v poriadku, este aj prstiky na rukach poratal 🙂 a vieme, ze to bude dievcatko. volali do martina, ze sa zmylili a ze ma posielaju este raz na krvne testy. viete si predstavit ten stres a potom tu ulavu? miminko je vraj o par dni starsie, lebo som pohyby citila uz v 5 den 18 tyzdna a vraj to im tam urcite narobilo zmatok, lebo som tehotna asi o tyzden viac...takze tehulky nebojte sa, nemusi to vzdy dopadnut len zle 🙂

jarimka
3. mar 2009

mmm30 tak to sa tesim s tebou 🙂 🙂 🙂 to je super ja viem co si preživala ja to preživam tiez a na sono idem az 26marca a tiez mam velky strach a aj neistotu lebo sestricka mi povedala ze je vsetko v poriadku a doktorka o tyzden na to ze nie neviem co si mam o tom mysliet

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre