Úrad práce. Po akej dobe sa môžem znovu zaevidovať?

ingola25
31. jan 2008

ahojte babenky ..potrebujem poradiť..potrebujem zistiť po akej dobe sa môžem opäť zaevidovať na urad prace.ked ma vylučili pre nespolupracu..nestihla som sa isť podpisať,tak ma vylučili a platila som si zdravotku sama..viem,že niekedy bola podmienka 6 mesiacov,no mam pocit,že to skratili na 3 mesiace..poradi mi niekto?VDAKA 🙂

sherilyn
9. sep 2008

kočky, tieto úrady sú fakt hrôza a des...chcem sa spýtať jednu vec: ako funguje to vylúčenie pre nespoluprácu? o koľko prešvihnutý termín už veľmi vadí? lebo čakám ešte na nejaké doklady a nie som ani doma, tak že ako to mám naháňať. Taký týždeň to ale asi bude... nedostávam od nich nijaké peniaze, len mi platia ZP. Ďakujem

tweetinkapp
4. nov 2008

Dobry vecer,

hadam mi tu bude vediet niekto poradit. Poziadala som o prerusenie studia na vysokej skole. Experti z nasej vysky mi prerusili studium sice uz od 16.10.2008, ale odhodlali sa mi poslat papier o preruseni az 30.10. Tak som sa dnes bola nahlasit na Urade prace a tam drahe pracovnicky ani samy nevedeli, co so mnou. Vraj ma zaeviduju, ale do porodu sa budem musiet chodit este hlasit. Ibaze ja som uz od 8. 10. na materskej dovolenke. Viem, ze mi nevznika narok na poberanie materskej az na rodicovsky prispevok, ale na "matersku dovolenku" hadam mam narok nie? Ako mozu odo mna chciet, aby som sa nejake tri tyzdne pred terminom porodu chodila hlasit. No mala som pocit, ze na tom urade vlastne ani nevedia, co robit, tak by som bola rada, keby mi tu niekto poradil ako to vlastne je. Lebo ja si tym ista nie som a tak sa vlastne ani nemozem "branit". Dakujeem.

gapa
4. nov 2008

tweetinka,
som ti aj začala včera písať môj názor,no chvalabohu som sa predtým pozrela do zákona a môj názor som otočila o 180 stupnov. Ešte to musím trochu lepšie pozrieť, už mám rozpísanú odpoved aj s odkazmi na §.
Zatial tolko, že po prečítaní zákonu im dávam za pravdu

gapa
4. nov 2008

Koník-neuverejn.
tweetinkapp,
najskôr som chcela napísať, že je to blbosť a že 6týždnov pred predp.termínom pôrodu už sa nemusíš chodiť hlásiť na UP (je to uvedené v § 34 ods.11 zákona o službách zamestnanosti). No po prečítaní zákona som zistila, že to sa dá uplatniť v prípade, že si sa zaevidovala ešte pred nástupom na MD (aj ked o MD by sa malo hovoriť len pri zamestnaných osobách). Aký je v tom rozdiel?

Ide o to, či ťa vôbec môžu zaregistrovať na UP.
§ 6 ods.2 zákona o službách zámestnanosti hovorí, že „uchádzač o zamestnanie na účely tohoto zákona je občan, ktorý „môže“ pracovať, „chce“ pracovať a „hladá zamestnanie“ a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie.“ V § 34 ods.13 písm. h) sa hovorí, že do evidencie uchádzačov o zamestnanie sa nezaradí občan, ktorý nesplna podmienky podla §6 ods.2. Priamo v tomto § 34 ods.13 je napr. písané, že nemožno zaradiť do evidencie uchádzačov.o zamestnanie občana, ktorý je dočasne práceneschopný (pod písm. c)) alebo občana s nárokom na materské (pod písm.d) ), no prípad bez nároku na materské tam priamo uvedený nie je. Takže je otázka, či v dobe kratšej jako 6týždnov pred pôrodom môžeš a chceš pracovať a hladáš si prácu.???
Aby bola odpoved na tieto otázky kladná a teda aby bolo preukazatelné, že si hladáš práu a nejde ti len o zdravotné poistenie počas tejto doby, zvolili pracovníčky postup, že sa budeš hlásiť na UP aj počas tejto doby a vlastne takto „preukazovať, že hladať si prácu.
Myslím, že nemá význam v tvojom prípade sa s nimi dohadovať. Ved už vela návštev u nich neabsolvuješ. V horšom prípade ti mohli povedať, že ťa nemôžu zaevidovať a musela by si si platiť zdrav.poistenie sama až do pôrodu.

Ešte k tomu zdrav.poisteniu od 16.10. do 3.11.08 . Neviem prečo škola tak neskoro doručila doklad o ukončení štúdia (môjmu manželovi to doručili na 4-tý den). Ak by si stihla prísť na UP do 7kalend.dní po prerušení štúdia, možno by sa dal aplikovať postup podla § 34 ods.2 písm.c, (no ale nie som veru istá??, lebo tam sa hovorí o skončení sústavnej prípravy na povolanie, nie o prerušení). A teda "možno" by ťa zaevidovali spätne odo dna po prerušení štúdia. No vzhladom na to, že je to viac dní, tak ťa zaevidovali až odo dna, kedy si tam s papiermi prišla.

Zdravotné poistenie pre samoplatcov je myslím cca 700-800 mesačne?? (skúsim pozriem ešte na porade, no neslubujem) Takže nebude to až také strašné za tých pár dní, aj kde to určite nepoteší.
Na ZP si hned zisti jako máš postupovať dalej po pôrode. Čo im treba doniesť.

A NEZABUDNI!!! na prihlášku do soc.poistovne aby si bola dôchodkovo poistná odo dna narodenia dieťaťa!!! Zájdi si už teraz na SP podla bydliska pre potrebné papiere, aby si to potom do 15dní po pôrode stihla. Budeš okrem prihlášky na registračnom liste FO potrebovať aj vyhlásenie+oznámenie o sporitelovi ak chceš odvody do II.piliera + kopiu rod.listu dieťaťa. Doručenie si nechaj potvrdiť na kopii.

gapa
4. nov 2008

tweetinka,
pripájam ešte odkaz na zákon o službách zametnanosti č.5/2004 je prvý v poradí, odkial som brala vyššie uvedené §

a k zdravot.poisteniu:
Vymeriavací základ samoplatcu je mesačne 5361,- t.j. mesačné poistené 14% z 5361 = 751,- Takže si vyrátaj za okt. 5361:31dní v okt. x 16dni (16-31.10) x 14%
za nov. 5361:31 dní v nov. x3di (1.-.3.11.08) x 14%

vid http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/zdr...

gapa
4. nov 2008

😀
som nepripla link. Takže tuto je zákon o službách zamestnanosti
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

tweetinkapp
4. nov 2008

Dakujem gapa,
tak ma nakoniec zaregistrovali a zrazu sa uz nemusim ist ani hlasit. Tetusky tam boli velmi mile, ale zial ani ony nevedia vsetko, co by mali. Ale hlavne, ze to mam za sebou. 😎

marcela.m
5. nov 2008

Terina25,ale podla mna externe studium nie je sustavna priprava na povolanie.Ved je to vacsinou len soboty a to nie je sustavne.Alebo ano?Ja chcem dat dcerku o rok,teda bude mat 2 a pol roka do skolky,zamestnat sa a studovat externe.No pokial si nenajdem pracu,co mam robit?Mam sa nahlasit na UP?Teda ked uz bude mala v skolke a ja nebudem mat narok na matersku.Vie mi niekto povedat?Vdaka.

gapa
5. nov 2008

marcela,
predpokladám, myslela si rodič.príspevok a nie materskú.
ak bude dcera chodiť do škôlky na 8hodín, tak už nebudeš splnať riadnu starostlivosť od dieťa, t.j.
- mala by si si dať do 8dní odhlášku do SP
- zdravotne poistená štátom ako poberatel rodič.príspevku budeš len do konca mesiaca za ktorý posledný krát dostaneš rodič.príspevok (ak sa nezmení zákon).
takže sa treba zaevidovať na UP. Tam ťa zaevidujú len vtedy, ak nepoberáš rodič.príspevok.
No radšej si to potom aktuálne zisti na UP (v niečom sa môžu zmeniť zákony)

marcela.m
5. nov 2008

Dakujem za odpoved.Takze v SP mi musia najprv dat potvrdenie,ze nepoberam RP a tak s tym ma zaeviduju na UP,ak dobre chapem.No ale to dufam,ze to potvrdenie mi vydaju v ramci lehoty na zaevidovanie sa na UP. 😒

gapa
5. nov 2008

marcela, som sa riadne kiksla. Sa v tomto až tak nevyznám, len čítam zo zákonov a teraz som si to pomýlila.
POčas poberania rodič.príspevku nemôžeš poberať podporu v nezamestnanosti, takže moje tvrdenie, že počas poberania rodič.príspevku ťa nezaevidujú na UP, nie je pravda.

radšej si to ozaj zisti popredu na UP. Prepáč za zlú radu. ale chvalabohu som sa spamätala ☹ 😉

marcela.m
6. nov 2008

Ale ked dam malu do skolky,tak uz nebudem poberat rodicovsky prispevok.Tak dobre si pisala.

gapa
6. nov 2008

áno, ostatné bolo správne.

berus222
18. nov 2008

babenky, aj ja potrebujem poradit. som na dobu urcitu do konca aprila. ale podla terminu porodu pojdem uz mozno v marci na matersku. mam sa ist zahlasit na urad prace v maji aj ked budem na materskej? dakujeem

gapa
18. nov 2008

berus,
ak budeš poberať materské zo SP, tak nie je dôvod sa evidovať na UP. Ani by ťa nezaregistrovali počas poberania materského. Len si zájdi do zdrav.poistovne s rozhodnutím o priznaní matrského.

Ak by si na materské nemala nárok, tak by to bolo iné. 😉

berus222
18. nov 2008

gapa dakujeeeeeem

gapa
18. nov 2008

a nezabudni na prihlášku do SP po narodení dieťaťa!!! tlačivá si vyber ešte skôr, lebo s dieťaťom to bude komplikovanejšie.

janulik176
10. mar 2009

Ahojte, moj manžel je PN, ale ked skonči PN tak dostane z prace vypoved, lebo zrušili celu prevadzku na ktorej pracoval. Chcem sa Vas opýtat či je možne pracovat na dohodu popri podpore v nezamestnanosti, ak ano tak kolko hodin a za aký plat? A ci ma manžel narok poberat podporu v nezamestnanosti hned po nahlaseni na úrad prace aj ak dostane odstupne? Započitava sa do prijmu podpora v nezamestnanosti na danove?
Ďakujem.

gapa
10. mar 2009

janulí,
ak nie je PN, tak ho na UP zaevidujú hned. Ak splní podmienky (v posledných 4rokoch bol aspon 3roky poistený v nezamestnanosti a z tohto obdobia nepoberal podporu), tak bude mať nárok na podporu (odstupné nie je vôbec podstatné). Na dohodu je možné pracovať, no mysllím len do sumy okolo 3700,- mesačne (nech si presne zisťí na UP). Kedysi bolo obmedzenie tuším max. 64hod za mesiac, no neviem, či to ešte platí.

Podpora v nezamestnanosti je oslobodená od dane, takže sa neuvádza v danovom priznaní manžela. Patrí však do jeho vlastných príjmov (ale nie zdanitelných).

slusnakova
10. mar 2009

ella, akukolvek ponuknutu pracu nemozes odmietnut, lebo ta vyradia z UP

kocurik16
10. mar 2009

jedine ak ti zo zdravotných dôvodov lekár neodporučí vykonávať tú prácu vtedy ťa nevyradia.

bubik142
21. jún 2010

Ahojte, prosím Vas viete mi niekto poradiť? Som na urade práce a popri tom robím gelove nechty, nemám živnosť. A chodím ku zakazničkam, keď si ma zavolaju domov, prípadne u mňa doma. Na UP mi povedali, vraj možem takto pracovať, vraj to mam prieskum, či ma táto práca v buducnosti uživí... Neviem, nejako sa mi to nezdá. Nepotrebujem na to nejaky papier z UP, že si robím ten prieskum? Čo ak mi zavola nejaka kontrola? Vopred Vám ďakujem za vaše odpovede 😉

bubik142
23. jún 2010

nikto mi nevie poradiť? ☹

bubik142
30. jún 2010

gapa ani ty nevieš? Napíšte mi, aspoň svoj názor, čo si o tom myslíte? Ďakujem

gapa
1. júl 2010

@bubik142
nemám s týmto skúsenosť. Pozrela by som si živnostenský zákon a zákon o dani z príjmov. Asi ide o to, či sa jedná o príležitostné vykonávanie alebo sústavnú činnosť. Čo presne sa myslí sústavnou činnosťou a čo príležitostnou všakneviem.
v živnostenoskom zákone sa hovorí, že živnosť je "sústavná" činnosť prevádzkovaná samoastatne, vo vlastnom mene, na vl. zodpovednosť , za účelom dosiahnutia zisku a ... v § 2. Možno o to slovo "sústavne" a na dosiahnutie zisku ide, či si musíš založiť živnost?
Ozaj neviem. Spýtaj sa na živnostenskom oddelení.

ćo sa týka zákonu o dani z príjmov, tam predpokladám záleží, či si prekročila v sume určitý príjem za kalend. rok. Podla toho musíš alebo nemusíš podať dan.priznanie. A podla toho, či ide o príležitostnú činnosť by si to aj zahrnula do inej kolonky DP, ako pri činnosti na živnost. Ale to by som musela popozerať priamo zákon, toto ber len tak velmi zbežne informačne.

bubik142
1. júl 2010

ďakujem ti gapa, si zlata, že si mi napísala aspoň niečo o tom... Dakujem ti 🙂

zuzana2706
23. júl 2010

poprosim vas o radu, mam 4 rocneho syna v skolke, som zamestnana od 1.10.2009, TPP stale trva, chcela by som dat ale vypoved a ist na uprad prace, mam narok na podporu, po aku dobu a v akej vyske? taktiez sa snazim otehotniet, co v pripade ze budem na urade prace a otehotniem v auguste alebo v septembri? kto mi bude platit matersku a v akej vyske?

gapa
23. júl 2010

@zuzana2706
materskú nikto, nebudeš mať nárok ak nebudeš mať trvajúce nem.poistenie (v ochrannej lehote nebudeš, ak v čase ukončenia PP nebudeš tehotná aspon cca v 11týž. tehotenstva).
Ak skončí tvoj prac.pomer skôr ako uplynú 2roky (2x365dní) trvania poistenia v nezam., tak nárok na podporu nebudeš mať. Pozor napr. počas dní neplat.volna toto poistenie netrvá, tiež od 11dna očr netrvá poist.v nezam.!!!

zuzana2706
23. júl 2010

dakujem velmi pekne za info, takze si to musim rozmysliet ☹

monababy
27. júl 2010

Ahojte 🙂
Mam taku otázky, ze kolko musím odpracovat v Rakuslko, aby som mala nárok na podporu nezamestnanosti v Rakusku pracujem ako opatrovatelka na zivnostensky list.
Dakujem za odpoved 🙂