Urazia sa krstní rodičia?

viktoria12
30. dec 2011

ahojte potrebujem poradit ide o krstnich rodicov, mame dve deticky jednu 3 rocnu a jednu co ma mesiac a jedna sa o krstnich , ta strasia ma krstnich ktory na zaciatku chodilimk nej stale ale teraz pridu raz za rok mne nejde o darčeky ale o to aby spolu travili cas .a pri tom nebyvaju daleko .nejak uz nemaju zaujem teda nikdy nemaju cas vraj .no ide o to ze oni si hned mysleli ze budu krstni aj druhej dcere už kupili aj kosielku na krstiny tak som to nechala tak ze dobre fajn nech budu ale stalo sa to ze krstiny mali byt teraz v januari a teraz mi krstny oznamil že ide do zahranicia na 3 mesiace a nestihn krstiny takze ich mame odloziť a pockat kym pride, no otec mojich deti nechce cakat a navrhuje dat za krstnich nasich priatelov ktory maju s nasou starslou dcerou perfektny vztah oni maju dve deticky a to s nasou dcerou su kamosky na život tak preto moja polovicka navrhla aby sme dali ich za krstnich lebo viac casu travia s nasou dcerou a to ejj niesu ani krstni , tak neviem ako sa teraz zachovat ci sa nasi kmotrovci neurazia ked poziadame inych aby boli krstny

zabka88
30. dec 2011

@viktoria12 ahoj, nemysli na to či sa urazia, urob ako to vy s manželom cítite.. u nás je zvykom vyberať za krstných tých, od ktorých chceš aby sa o tvoje bábo postarali keby sa vám - rodičom niečo stalo, polož si otázku kto by bol pre tvoje dieťatko lepší náhradný rodič? komu viac dôveruješ ? ak sa rozhodneš pre tých kamarátov, máš aspon dobrý dôvod - neprítomnosť kmotra, jednoducho povedzte že chcete pokrstiť svoje dieťatko čím skôr a vybrali ste mu týchto ludí lebo im dôverujete a trávia s vašimi detmi najviac času.. možno sa kmotrovci zbadajú a pochopia 😉 držím palčeky

filipal
30. dec 2011

@viktoria12 myslim si presne to, co Zabka.
jednoducho vyuzi to, ze krstny cestuje na dlhsiu dobu prec. povedz, ze vy nechcete/nemozete cakat taku dlhu dobu, ale ze chapete, ze ma vela povinnosti. vidite, ze aj tak nestihaju, maju toho vela. atd...... tak sa ti podari taktne z toho vycuvat.
aj ked samozrejme mate pravo si krstnych rodicov vybrat sami, ale chapem, ze medziludske vztahy su zlozite...

elise
30. dec 2011

@zabka88 či niekoho stanovite krstnými rodičmi alebo nie aj tak ak by sa vám stalo dieťa knim bez rozhodnutia súdu nejdaju. krstni je len "vymyslená funkcia" pre pokoj rodiny a z náboženskeho pohladu pre pokoj v cirkvi lebo sa to tak má. môjmalý nemá krstných ale máme spísanu notársku zápisnicu pre prípad že by sa snami niečo stalo koho určujeme ako opatrovníka nášho syna.

@viktoria12 a čo vám bráni spraviť krstiny pred ich odchodom? ved torta sa dá objednať na skorší termín a aj farára dokážete prehovoriť na skorší termín. v cirkvi sa dá spraviť aj krstý v zastupeni že krstná mama príde a krstný otes v zastupeni viem že na to musite mať suhlas myslím nejakeho "vrchného" v cirkvi
ospravdlnujem sa za neodborne výrazy o cirkvi my v našom živote náboženstvo neprefwerujeme ale akcpetujem ho.

zabka88
30. dec 2011

@elise viem, ale bavíme sa skôr o tradičnej funkcii krstných rodičov , resp. o ich funkcii v cirkvi - pomáhať dieťa vychovávať vo viere a nie o opatrovníctve.. skôr som jej chcela pomôcť sa vnútorne rozhodnúť..

viera27
30. dec 2011

toto je presne problem, ked sa vyberaju krstni rodicia mimo rodinu. Krv nie je voda a nevravi sa to tak zbytocne. Jednak by ste boli previazani rodinou, jednak krstom. Kamarati prichadzaju a odchadzaju, ruku na srdce, kolkokrat sme uz mali kamaratov "na zivot a na smrt" a nieco sa pokaslalo.
Druha vec je to opatrovnictvo. Krstni rodicia by nemali byt len papierova pozicia, nech ma farar klud. Mali by sa naozaj podielat aj na vychove a zivote svojho krstniatka. My mame dve krstniatka a veru sa snazime o ne starat ci po materialnej stranke, ci po vychovnej. Sporime na skolu, poistky maju od nas,vreckove maju od nas, snazime sa podielat na vychove, vybere skoly a comkolvek co potrebuju. A prave toto je dovod, ze aj keby nas osobne niekto mimo rodiny poziadal o krstenie, tak slusne odmietneme (uz raz boli take pokusy, ale v zarodku sme ich utali, takze k ujme nedoslo).
A co sa tyka tvojej situacie, tak asi suhlasim s @filipal. Mas prilezitost taktne vycuvat. Aj ked pravdu povediac nechapem dovod, preco nepovedat rovno do oci pravdu a snazit sa skor najst cestu k zlepseniu situacie s povodnymi krstnymi. Ste dospeli ludia, dialog na rovinu by ste mali ustat. Segra je krstna nasmu synovi a veru tiez sa mi jej pristup v poslednej dobe nepacil. Cez vikend som spravila kavicku a z mosta do prosta som jej aj svagrovi vysvetlila v com vidim problem a nezaujem. Vydiskutovali sme si, zobrala kritiku v pohode a ideme dalej.

viktoria12
autor
30. dec 2011

ale im som uz neraz vravela ze by s malou mali ttravit viac casu mne nejde ani o darceky ale o o aby boli spolu sli niekam napr do zoo alebo iba na prechadzku alebo iba boli spolu,ale oni nikdy nemaju na nu cas ale ked bola mala tak dokazala jej krstna prist este aj o 11tej večer na navstevu a potom ich to prestalo bavit a ty nasi kamarati sa viac zaujimaju o nu ako jej krstmy boli pri nas ked sla prvy krat do skolky ,alebo ked ju trebalo surne postrazit nebol problem stale stoja pri nej a pritom niesu jej nic ale za to jej krstny na nu v poslednej dobe kaslu a to ma mrzi alebo kolko krat sa stalo ze jej povedalai do telefnu ze pridu na navstevu a potom neprisli a ona bola doma smutna a plakala ,

marecek1
30. dec 2011

@viktoria12 pre mňa osobne je byť krstnou mamou môjho krstniatka nielen "papierová funkcia", snažíme sa aj s mm venovať sa mu - teda jej - je to dievčatko, navštevujeme ju, nielen na meniny/narodeniny, berieme ju na výlety - nie až tak často, lebo tiež nám to čas neumožňuje, niekedy nestíhame venovať sa jeden druhému a nášmu synčekovi, ale je pre mňa dôležité aj moje krstňa. keď už nestíham ísť sa za ňou pozrieť, ako sa má, tak aspoň zavolám jej mamine, popýtam sa, ako sa majú.
koľko rokov má tvoje dieťatko? niekedy je to tak, že ľudia (či už rodina alebo kamaráti) sa zaujímajú o detičky, kým sú malinké, a ako rastú, tak záujem o ne klesá. akokeby si už splnili nejakú povinnosť, že boli párkrát za maminkou a bábätkom, kým bolo vo vankúšiku, pomojkajú si ho, a tým záujem hasne. a pritom by maminka určite viac uvítala tú pomoc aj neskôr.
dobre si porozmýšľaj, koho si ako krstného zvolíš, zváž si pre/proti, my do vašej situácie nevidíme do hlbky, mať niekoho z rodiny je fajn, krv nie je voda, ako tu už niekto písal, ale stretla som sa vo svojom blízkom okolí s viacerými prípadmi, kedy - aj ked boli krstní z rodiny, to pre nich nič neznamená a záujem o krsňa nemajú.... a naproti tomu priatelia stáli pri nich...

viktoria12
autor
30. dec 2011

moja starsia ma 3 rocky teda v novembri mala 3 rocky a medzi nou a najemesou je rozdiel 3 roky 1 tyzden a 1 den

lucia20
3. jan 2012

@viktoria12 prosim ta, ked toto vyriesis daj mi vediet. u nas sa riesi cosi podobne. krstna dvom detom je segra a krstny je svagor. tretia ma uz vyse 16mesiacov a stale nie je pokrstena. segra je ok, ale svagor odkedy ma novu "ochechulu" je totalne iny. ani jeden z nas ho za krstneho nechce dat. ale obavame sa jeho reakcie, pretoze je nachystany, ze automaticky bude krstny aj tretej a nechceme este viac narusat vztahy medzi nami, lebo ich dokonale nastrbila uz ta jeho krasavica. takze mesiac za mesiacom oddalujeme krstiny....

viktoria12
autor
3. jan 2012

@lucia20 ahoj tak ja som poziadala tych kamarotou a v pohode suhlasli ,a tamtim som oznamila ze nebudu krstny povedala som im ajtak nemate cas a krstny nieje ten co je na papieri ale ten lktory ma v skutocnosti zaujem o to dieta nemysli´m kupovanie darcekov ale spolocne vychovavanie zaujem o to dieta a tak ,no uz my bolo jedno ci sa urazia ide predsa o moje dieta a jeho dobro naco taky krstny ktory nema zaujem

lucia20
3. jan 2012

@viktoria12 pekne si to vyriesila, no budeme sa musiet uz aj my nejako od teba inspirovat. 😖 len uz vidim, tu rodinnu hadku. 😢

viktoria12
autor
3. jan 2012

@lucia20 ja som si povedala ze na prvom mieste je dobro mojej malej. a krstny rodicia niesu na jeden den

lucia20
3. jan 2012

@viktoria12 no ved to. len ked nedame jeho krstneho, tak uz krstneho nemame. leda segrinho muza a ten ..... no neviem. je to tazko s tymito ťalafatkami.