Ústav pre dlhodobo chorých - tzv. doliečovák. Dali by ste tam príbuzného?

ivmila
2. sep 2009

ahojte..
moja mama ma SM, a teraz sa jej stav zhorsil, treba s nou cvicit, a ucit ju odznova rozpravat. Lekarka nam odporucila tuto instiotuciu, zeby sme ju tam dali cca na 2 tyzdne ze tam by s nou cvicili...ale vela zleho som o tom pocula, ze vraj tam s tymi chorymi nic nerobia, nehcavaju ich tak, a ze ti pacienti to ani psychicky tam nezvladnu...stratli ste sa s tym, alebo co si o tom myslite? ja by som skor mamu vzala domov a tu by sme sa s nou radsej trapili alko ju mame nechat napospas v nejakom doliecovaku.

ivmila
autor
5. sep 2009

martinaema: ty pracujes na takom oddeleni, to je dobre vediet... chcem sa opytat, vravis ze su tam bezne aj niektori mladi, inak zdravi ludia napr. po zlomenine, cisto len na rehaabilitaciu?
Vies, toto oddelenie ludia zvyknu nazvyat aj - POSLEDNA STANICA - a to myslim vsetkych tak odradza alebo deprimuje, chapes.Ja osobne som tam nikdy nebola ani na chodbe, nevidela som to, a tak si nedovolim povedat o tom nic, len proste ani jeden z ludi, ktorym som povedala ze mame taku moznost dat mamu tam, mi nepovedal aby sme ju tam dali...kazdy hned ze v ziadnom pripade. Ani jeden nebol za to.
Velmi chceme dat mamke lasku a tam myslim ju nebude mat aj ked jej po telesnej stranke nebude nic chybat. Na psychiku je to velka zataz, ja som bola najdlhsie 9 dni v nemocnici a uz mi sibalo z toho, neviem si predstavit ze by sme ju tam dali na 3 tyzdne + uz tyzden lezi na neur.odd.
Az ked to bude naozaj nevyhnutne.

martinaema
5. sep 2009

máš pravdu medzi laikmi sa často hovorí, že to je len na dožitie, ale drvivá väčšina pacientov sú bežný ľudia, ktorí potrebujú upraviť liečbu, prípadne v lete starší ľudia, ktorí sú dehydratovaný a pod. Je pravda, že vekový priemer aspoň u nás je okolo 70-tky, ale zasa sme tam mali aj 25-ročných po havárkach.
Všetko je to o prístupe personálu. Ano sú tam aj ľudia na dožitie, spravidla sú to onkologickí pacienti, s ktorými si doma nedokážu poradiť vzhľadom ku komplikáciám, resp. prejavom choroby a liečby, príp. veľmi staručký ľudia, pre ktorých je ohrozením aj obyč. chrípka. Veľa ľudí využíva toto oddelenie aj ako takú "prestupnú" stanicu. kým si doma zariadia veci pred návratom chorého z nemocnice.
U nás to funguje tak, že návštevy sú neobmedzené, samozrejme s výnimkou nočného pokoja, ak je voľná jednoposteľovka a pac. si to želá, tak ho tam bez problémov uložíme a vždy sa snažíme uložiť ľudí tak, aby mobilnejšie a "normálne" pac. neboli na izbe s ťažkým stavom, resp. zomierajúcim. Dúfam že si ma správne pochopila. A zasa tým, že tam nie sú akútne stavy, tak ten personál má viac času ísť po izbách , porozprávať sa ...

leniciatko
5. sep 2009

mám stále pocit,že sa tu mýlia pojmy doliečovacie oddelenie, hospic,geriatrické oddelenie a neviem čo ešte....

justina
6. sep 2009

Dovolim si poznamku. Ked mate na oddeleni 20 imobilnych alebo takmer imobilnych ludi, dve sestry a 1 sanitarku, a ti ludia su aspon 2x denne umyti, 4x prebaleni a 3x denne najedeni plus su im rozdane lieky (tabletkove, infuzne), aspon raz urobene prevazy......myslite, ze je to malo prace na taky pocet personalu?! Tolko ku "kaslaniu na pacientov".
A ked rehabilitacny pracovnik ma obehnut kazdy den iks pacientov - no ano, ma to nastavene tak, ze kazdemu moze venovat maximalne 5 minut.
Ale vyjadrim sa k teme, ci by som dala, ci nedala pribuzneho na ODCH alebo na geriatriu. Bavme sa o nemocnicnych oddeleniach, nie o hospicoch.
Za najlepsie riesenie povazujem DAT ho tam, ale chodit denne aspon na hodinu, alebo sa s niekym striedat, aby tych hodin denne bolo aj viac a "dorobit" to, co nestihne personal. Dedka oholit, zobrat do kupelne a osprchovat(je rozdiel medzu umytim hubkou na posteli a medzi dokladnym namocenim), pohybovo zrehabilitovat (to predovsetkym), nakrmit niecim, co mu bude chutit viac ako nemocnicna strava, potesit ho pritomnostou niekoho, kto ma cas sa s nim porozpravat....a tak dalej.
Viem, ze sa to da, vidavam to v praci. Nerobim sice na odch, ale imobilnych mame na odd. dost a poviem vam, ze ked ma rodina o pacienta zaujem, vzdy sa pri nom prestriedaju, oni si snad robia harmonogramy medzi sebou, hoci aj po polhodine 🙂 a na druhej strane pribuzenstvo, ktore sa objavi v pocte 5 ludi raz za 3 dni, pokecaju medzi sebou, zvrzaju personal (prehlusenie svedomia?) a zas nadlho dovidenia.
Takze tak 🙂

leniciatko
6. sep 2009

justína,vo všetkom s tebou súhlasím,len ja by som asi tie tvoje číslovky vymenila :.....v počte 3 ludia raz za 5 dní... 🙄 ja tiež pracujem síce na internom odd., ale v púodstate je to jedno či doliečovák,alebo čo.... 😉

justina
6. sep 2009

no tak na internom a na nervovom je to spolovice tazka geriatria a psychiatria, na rozdiel od doliecovaku su tam aj akutne stavy a su to oddelenia "akoze nie tazke". Co doliecovak je aspon uznany za tazke oddelenie. Neviem, ako inde, ale nam neuznali ani infekcny priplatok (akoze voooobec ziadna tubera, vsi, svrab, heposka 🙄 ) ani psychicku zataz.
Ale to je od temy, tak pardon uz nebudem 😉

sirinka
6. sep 2009

justina mas sto bodov... 😉

justina
6. sep 2009

drahe kolegyne! 😉
ja nenavidim to nadavanie na starostlivost. Ked ma niekto pribuzneho v nemocnici, to este neznamena, ze to prestava byt jeho pribuzny. Z mojej praxe mam taku skusenost,ze najviac nadavaju ti, ktori sa nezaujimaju. Nadavat je najjednoduchsie, nie? Ti, ktori denne chodia a prispievaju k starostlivosti o choreho, nemaju preco nadavat - ma vsetko, co potrebuje. Takych ohrnat nos nad "sluzbami" ani nenapadne, pretoze dobre vedia, co to obnasa.
V pripade Ivmilinej maminy by mozno ani nebola potrebna hospitalizacia. Ivmila, keby ste ju len denne vozili na rehabilitaciu? (a neviem, ako je to s narokom na sanitku, treba zistit).

kristi
6. sep 2009

po dnesnim vystupu s mou matkou rikam, ze ji tam asi fakt dame, pac to uz dal nejde

artuse
6. sep 2009

my měli tchána v LDN a byla to hrůza, zemřel tam ☹ ale byla to klasická LDNka a on byl nemocný, ale myslím, že to jeho odchod urychlilo ☹ je to hrozné...ale je také velmi těžké jak psychicky, tak fyzicky se o těžce nemocného starého člověka starat...a také záleží na ústavu, možná lepší nějaký soukromý, kde je zajištěna opravdu důkladná péče...

zanett
6. sep 2009

trosku z jine strany: kdyz mi bylo asi 10 nebo 11 let, tak mi dr. diagnostikovala skoliozu patere. Rekla mi, ze jsem mela sice zatim jen lehci formu, ale pokud bych pravidelne necvicila (kazdy den!), ze by se ta skolioza zhorsovala a v nejhorsim pripade by mohlo dojit az ke 'zhrouceni' patere a vysledkem by byl invalidni vozik. Tehdy jsem v blizkem okoli mela dve holky zhruba v mem veku, ktere mely tez skoliozu, obe daleko horsi (jedna nosila 'jen' korzet a druha stravila rok od krku az po pas v sadre - na zpevneni patere, te uz zhrouceni velmi realne hrozilo). Kdyz se moje matka dozvedela podrobnou prognozu (tedy to, ze nebudu-li pravidelne cvicit, muze to dopadnout spatne), tak mi jednou udelala hystericky vystup (nebo prednasku?), kdy na me doslova rvala jak smyslu zbavena, ze pokud nebudu denne cvicit a 'spadne' mi pater a zustanu na voziku, ze ona se 'o zadnyho mrzaka starat nebude a pichne me do ustavu a na to ze pry muzu vzit jed!' (podotykam, ze mi bylo asi 11 let) 😔 Tohle mi v ruznych obmenach opakovala do mych asi 16 let, kdy jsem skoliozu dostala jakz takz pod kontrolu a v 18 letech mi ortoped rekl, ze to vypada dobre a pri pravidelne fyzicke aktivite budu mit lepsi zada nez kdejaky normalni zdravy jedinec. Ted je mi 26, ale porad nemuzu zapomenout na to, jakou 'moralni podporu' jsem dostala tenkrat od matky, tedy od cloveka, ktery mi mel byt oporou...A ted at mi nekdo uprimne rekne, jestli by se mi divil, kdybych mou matku jednou v budoucnu do podobneho zarizeni nekdy opravdu dala (kdyby to bylo nutne)? Dala. Asi ano a ani bych nemela moc vycitek svedomi 😔 Zni to strasne, ale ja vim, ze ona by se o me taky nestarala (kdybych skoncila jako 'mrzak' - dle jejich vlastnich slov), ja ji to proste nemuzu zapomenout...(podotykam, ze nemame moc dobry vztah). 🤐 😔

justina
6. sep 2009

Zanett-divna matka... ☹
Ale uplne odhliadnuc od toho, o akych rodicov ide-nikto ta nemoze odsudit za to, ze ich, potrebujucich 24h opateru, das do nejakeho zariadenia. Ale ako som pisala vyssie-netreba ich tam odlozit a nechat tak.

claudee
6. sep 2009

ano, moja maminka tam dala svojho otca..bol už veľmi ťažko chorá a doma nezvládnuteľný. ak niekto vie, aké to je mať v rodine človeka chorého na cirhózu pečene, tak to chápe.. okrem toho to bolo už posledné štádium, čo nám potvrdili aj lekári.

leniciatko
6. sep 2009

my tiež nemáme infekčný príplatok, zostal mi tuším len za zmennosť-tiež som odskočila od témy...

justina
6. sep 2009

Myslim, ze uz nikto nema ziadne priplatky, len tu smennost 🙂 nie, ze by ma par eur vytrhlo, alebo dokonca motivovalo, ale cloveka to nastve, ked ti niekto tvrdi, ze "nie si" ohrozena infekciou a "nemas" nadmernu dusevnu zataz.
Davno mi napadlo nieco ako dobrovolnictvo, teraz si uz par hodiniek studujem v googli...prisla som na to, ze tu ziadna dobr.organizacia neexistuje, iba v BA zacinaju v DFN.
A dalej som zistila, ze na Sk je strasne maly zaujem! Ale to by sa dalo napravit, ja myslim, ze hlavne mladi ludia sa dokazu rychlo nadchnut pre vselico, len ich clovek musi na to upozornit.
Toto ma teda sklamalo....no citam dalej, ale vidim to bledo. Mne sa nechce... 🤐 a snad ani neviem zalozit organizaciu 🙄 keby uz existovala, spolupracovala by som, na stopercent...mozno este kontakt na tych v DFN, mozno by mi dali tip...

justina
9. sep 2009

Ivmila, ako?

akzuzs
10. sep 2009

pracujem v domove dôchodcov a keď sa neakému obyvateľovi zohrší zdravotný stav a nemôžeme si s ním dať rady, tak ho MUDr. odporúči na ODCH, ale vieme v akom stave príde. Ak je ten obyvateľ biz príbuzných, ťažkopádny a nemá niaké návštevy, tak na neho doslova ser... ´Daju zopár výživ, sem tam nadopuju liekmy a inak skoro nič. No vždy nám prídu aj s dekubitom a my máme čo robiť aby sme ho dali do poriadku, preto ODCH je len v nutnom prípade. No ak má príbuzných, ktorý tam na to dohliadnú a sem tam aj doslova zvetrajú, tak to ide, lebo s tým máme tiež skúsenosti. Ono aj záleží aké renomé má to oddelenie v tom meste v nemocnici. no ja by som možno aj dala, ale by som si dala fest záležať na tom aby to nezanedbali. 😉

vivien742
10. sep 2009

mala som tam príbuzného, ale je to už viac rokov - maximálna spokojnosť - Bánovce nad bebravou

zabinka
11. sep 2012

@ivmila ahoj. V prvom rade ti chcem popriat vela sil v tejto nelahkej situacii. Z osobnej skusenosti doliecovak neradim, rehabilitacia tam sice je, ale len ako doplnok. A ako vidim, uz ste sa aj tak rozhodli zobrat maminu domov. Skor sa skus poinformovat na ADOS-ku vo svojom okoli. Oni chodia pacientov osetrovat domov a maju aj rehabilitacne sestry, ktore chodia k pacientom domov 3x tyzdenne a cvicia s nimi podla rehabilitacneho planu. Je vsak potrebne, aby mamine predpisala ten rehabilitacny plan rehabilitacna doktorka a oni z ADOS-ky uz potom budu chodit k vam domov. A je to podla mna lepsie riesenie ako "doliecovak". Idealne by snad bolo priamo rehabilitacne oddelenie, u nas v NR funguje priamo v nemocnici, ale je len pre pacientov, ktori dokazu spolupracovat a je vecne plne, su tam dlhe cakacie lehoty.
Este raz prajem vela, vela sil a mamine skore zlepsenie zdravotneho stavu, aspon nakolko je to mozne. 😉

veruska007
11. sep 2012

@ivmila Ahoj,
ja studovala socialni praci a byla jsem v nekolika techto ustavech. Rozdil v estetice prostredi i laskavosti pece byl nesmirny. Jed se tam podivat a uvidis. Zda si nechat nemocnou maminku doma - to zalezi ciste na Tobe, jak byste to zvladali jako rodina. Treba ja si to vubec nedokazu v nasi situaci predstavit 😕 . Doufam, ze tohle nebudu muset nikdy resit. Jinak tady pro lidi s podobnou diagnozou existuji i denni stacionare, to by mohlo byt super.

grettka
11. sep 2012

baby, trosku si vsimajte, kedy bola otazka otvarajuca diskusiu zalozena, poziadavka autorky ze z roku 2009

ceena
21. feb 2013

Ceena Mám otca hospitalizovaného na ODCH pred tým bol na interne geriatrii, kde bol úžasný primár, perfektná staničná sestra a tým aj celé to oddelenie bolo na úrovni, chodím za otcom každý deň, tak som mala možnosť vidieť trpezlivosť a láskavosť jednotlivých pracovníčiek, bolo jedno či to bola sanitárka alebo sestrička a potom oca, je úplne imobilný, v rámci toho istého areálu presunuli na ODCH, ten najväčší horor na slovenský spôsob. Sme 21 storočí a veci ktoré tam vidíte sú čistá ľahostajnosť, ktorá vedie až k sadizmu. A beda ak si začnete sťažovať. Stále počujete nebojte sa sťažovať na lekárov, alebo ak sa Vám nepozdáva postup, ja idiot, aj keď som našla iné miesto a musíme vydržať len pár dní som si sťažovala a dnes som našla otca ako kričí a plače od bolesti. Keďže nevie dobre hovoriť stále som nevedela čo sa deje, keďže ukazoval na nohy tak som sa pozrela a zistila som že nejaká sadistka mu na nohách tak utiahla tie elastické obväzy takým spôsobom, že mu úplne prerušila krvný obeh a spôsobila odreniny na celých nohách, dala som to dolu a bežala som za sestrou, tá prišla asi za 20 minút počas ktorých otec celý čas kričal od bolesti. Oznámila mi že volala lekárovi a ten súhlasil s injekciou.Potom mi hovorí aj Vy keby ste takto ležali, tak by Vás nohy boleli. V tom šoku som sa nezmohla ani na komentár. Potom som tie chudučké úmyselne doráňané nohy nafotila, keďže poctivo dokumentujem tieto hrôzy. Potom ma vyhodili, že končia návštevné hodiny a ja som nestihla dať otcovi lieky a viem, že mu ich nedajú a nebude spať celú noc a ja tiež. Oni vedia, že ľudia nemajú inú možnosť v takýchto stavov a hnusne to zneužívajú. Mimochodom, sanitár mi hovoril, že bandáže dávajú len sestričky, vzhľadom na reakciu to bola sestra, ktorá mu následne dávala injekciu.

grgula
22. mar 2014

Starám sa o chorú mamu,ktorá ma demenciu aj alzhaimera.Je to naozaj ťažké.Sama mám zdravotné problémy.Ne chcem ju dať do LDCH,ale aspoň na pár dní asi budem musieť.Som zamestnaná na polovičný úväzok,bez práce by sme ťažko prežili.Kto to nezažil nevie si predstaviť,aké je to vyčerpávajúce.

julichen
23. júl 2014

ahoj, no zrovna ja som zdravotnicky asistent akurát skoncila , praxovala som v nemocnici nemenovanej a poviem len jedno, ze vam pribuznym sa to moze zdat, ale podla toho co sme my tam robili sme sa nezastavili makali sme a teraz tam mam ist do druhej nemocnice pracovat na odch no priznam sa mam strach neviem co mam robit ako to zvladnut, lebo co viem je to narocne oddelnie ci na psychiku, ci fyzicku asi ked ma uvidia tak mi daju skor pacientov krmit, kedze som dost utlej postavy, niekto tam je spokojny niekto nie kazdemu nieco ine asi vyhovuje, ale verte mi ten personal robi co moze co vladze, ale keby sme si mali porovnat zahranicie tak by nam sanky padali podla toho co hovoria moje kamaratky, aspon z toho aka je tam dostupnost vsetkeho a coho

julichen
23. júl 2014

@justina ahoj mozem jedine len suhlasit, pretoze ten personal to naozaj nestiha, ja by som tam mala ist pracovat teraz verte, ci nie praxovala som na týchto oddelniach ako zdravotnicky asistent lepi mi mam strach, ale ten personal nie maka, ale drie ako kon pri tych pacientoch verte mi je to tak ja som to videla mi sme ako absolventi pomahali a viete si predstavit ako sa personal potesil, ked sme tam prisli aky boli stastny ale sme sa cely den nezastavili, ci umytie, krmenie pichanie prebalovanie to vsetko a verte mi to je tu, ale v takej ba v´nemocnici si vas ani nikto len nevsimne nik ja som tam mala pribuznu to som este nechodila do skoly a ako sa ku nej sestricky chovali a za tie ine platy by som tej sestre ja saama osobne jednu vylepila cez usta a to pomaly patrim medzi nich Bratislave sa chovali ako ku dobytku ku pacientom verte mi osobna skusenost tu mame naozaj empaticky personal ochotny lietajuci aj okolo bratislavackych zadkov cest vynimkam

justina
18. mar 2015

@julichen, už pracuješ? ako sa ti darí? 😉

viera40
1. apr 2017

dobry den moze mi niekto napisat aka je starost na oddeleni v partizanskom dlhodobo chorych dakujem.

betka22betka
30. mar 2018

@zabinka prosím Ťa, čo je ADOS?

zabinka
3. apr 2018

@betka22betka Agentúra domácej ošetrovateľskej služby 😉

christie1336
31. júl 2019

@justina chceli sme otca oholiť a bohužiaľ nedalo sa,Maste ktoré sme priniesli otcovi tak zmizli,dnes skoro umrel pred našimi očami nakoľko bola sestra neochotna urobit si svoju robotu tak ako treba!chodime za ním kazdy den ,natierame ,masírujeme a dokonca sme ho chceli domov zobrať na reverz a stale sa nám to nedarí !hrozna starostlivosť na ODCH v Ilave !!!hnus