Uštipnutie sršňom. Čo robiť, ak sa to stane?

bobulka34
21. júl 2008

minule ma napadlo, keď mi vletel do bytu sršeň, že čo robiť, ak by nahodou poštípal malú. Počula som totiť, že uštipnutie môže byť smrtelné. Nemate s tým skúsenosť?

titkovamiriam
21. júl 2008

mam ,vlani sme mali srsne na streche a nevedeli sme sa ich zbavit,mna aj milana postipali a poviem ti je to riadna bolest,davali sme si na to octove obklady ale ak je niekto alergik tak urcite musi ist k lekarovi ,lebo aj nam to poriadne opuchlo a trvalo to dost dlho nez to bolo ok ☹

emjee
21. júl 2008

existuje take pero, vola sa to epi-pen - pre naliehavú liečbu alergickej reakcie, anafylaxie. Používa sa pri ošetrení kritických stavov alergických reakcií, ktoré sa môžu dostaviť napr. v dôsledku bodnutia alebo uštipnutia hmyzom, po použití určitých potravín alebo liekov. Ak mate doma alergika, je dobre ho nosit stale so sebou

o ustipnuti srsnom z webu http://www.beauty.sk/clanok2813.htm
http://wanda.atlas.sk/zdravie-a-chudnutie/choro...

zulok
21. júl 2008

po ustipnuti dietata, určite na pohotovosť, po ceste tam nacapnut ocot, alebo aspon cibulu, alebo aspon vycumlat mu to...
fuujha, ale drzim palce, nech k tomu nedojde 😒

pietra
21. júl 2008

ten epi-pen sa da len tak kupit v lekarni? to nie je viazane na predpis?

smary
21. júl 2008

mna v detstve srsen ustipol,prst som mala napuchnuty teda poriadne,trvalo to asi tyzden,z toho 3 dni som si macala ten prst v bielom vine a este si pamatam,ze to odpuchanie neskutocne svrbelo...ja by som teda ako prvu pomoc volila vinne obklady a pohotovost...

aldb
11. máj 2012

urob to isté, čo by si spravila, keby ju ustipla vcela. Jed sršna je menej toxický a teda aj nebezpečný, ako jed vcely alebo osy, aj ked pocitovo bolí viac. Legendy ako tri ustipnutia zabiju cloveka a sedem zabije kona su blbost. Pokial tvoja dcéra nie je alergická, tak na pohotovost určite nie je treba chodit, budeš jedine tak za hysterku. Netreba sa nechat vystrasit tým, ze dieta place (a bude plakat lebo srsen boli) - pokial place, tak moze dychat, teda nemá alergickú reakciu 🙂

briketa
12. máj 2012

@bobulka34
RE:........uštipnutie môže byť smrtelné. Nemate s tým skúsenosť?

???? 😀 😎 😉

crazygirl22
12. máj 2012

ustipnutie srsnom je smrtelne ale pre alergika ☹ ☹ jednoznacne kupit epi pen obsahuje 0,1 az 0,3 mg adrenalinu...je to naozaj zivot zachranujucii ukon zial ako zachranarka som bola pri pripade kde anafylakticky sok zabil 9 mesacne dieta takze nepodcenovat
@bobulka34

bronia13
12. máj 2012

mna ustipol srsen minuly rok a skoncila som na antibiotykach..... potom mi predpisali Epi pero... mam ho doma pre pripad ze sa mi to este raz stane, je to jednorazove pero/inekcia....

bronia13
12. máj 2012

@pietra neviem ako to je na SK (kedze tam nezijem) ale mne tu v USA to museli predpisat.....

rebroza
12. máj 2012

nam vletel asi cez komin do krbovej vlozky srsen dva dni dozadu. takze sme mali moznost si ho zblizka obzriet a manzel mal "vaznu" rec so skoro 4rocnym synom, ze ked take cosi uvidi, ma ist hned prec, alebo ist z izby a zavriet dvere... a aj mi ho bolo luto, bo zjavne nevedel najst cestu von, ale uznala som, ze bezpecnejsie je ho mat za sklom, ako vystresovaneho ho pustit do obyvacky.
takze sme manzelom viedli debatu... zhodli sme sa, ze fakt nebezpecne by to bolo, ak by stipol do hlavy ci krku, to utekame na pohotovost. ale tiez premyslam, ze co ak su nase deti alergicke a my o tom nevieme... takze je mozne, ze by sme sli na tu pohotovost, nech by stipol kdekolvek. pre istotu.

ricardo75
23. aug 2012

Mam srsnov na streche je tam hnezdo a tlačia sa mi do bytu prosim vas na ktorú stanicu sa mam obratit porate mi .a či je to bezplatne .dakujem

svetielkoand
23. aug 2012

@ricardo75 Ahoj, skus zavolat u vas poziarnikom, pokial vas bezprostredne ohrozuju, mali by ich odstranit zadarmo, ak nepochodis (zalezi totiz na ludoch 😒 ) ak nie, tak skus pohladat firmu tu nfo-poprad.sk/katalog/byvanie-stavebnictvo/sluzby-a-remesla-pre-dom/dezinfekcia-dezinsekcia-deratizacia/okres-143-snina--strana-1.html a telefonicky sa informuj, kolko by vyslo odstranenie hniezda - nemalo by to byt drahe 😉

ricardo75
23. aug 2012

Dakujem

ericka06077
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zdenulik_k
5. aug 2015

@ericka06077 toto nepochopim asi nikdy...nic v zlom ale ja osobne by som okamžie letela na pohotovost a ne si fotila dieta na MK... 😕😐 skore uzdravenie malemu....

evelynm
5. aug 2015

@ericka06077 , toto je velmi nevhodna fotografia. Zvaz, ci ju neodstranis. Myslim, ze si prekrocila hranicu.
Chlapcovi drzim palce, urcite je to neprijemne. ale tym, ze ho takto zverejnis na nete, mu nepomozes, skor naopak.

ericka06077
7. aug 2015

@zdenulik_k na tu pohotovost som aj okamzite letela Mila Zdenka... a neviem co je na tom nevhode je to male dieta nie dospely chlap...

zdenulik_k
7. aug 2015

@ericka06077 veď práve to, že je to dieťa 😒

heni79
19. aug 2015

@aldb
@briketa
U nás v dedine bol prípad, kedy dospelý muž zomrel po uštipnutí asi 3-4 sršňami. Nechtiac im odrazil hniezdo. Poštípali ho, ešte stihol dobehnúť k lekárovi, v čakárni skolaboval a zomrel. Podľa príbuzných dovtedy alergiu nemal, bol včelár, čiže na včelie uštipnutie bol zvyknutý.

@bobulka34
Ak by sa stalo, ihneď volaj pohotovosť! Minimálne kvôli konzultácii ďalšieho postupu.

niky21
23. aug 2015

Ahojte, len taká informácia o sršňoch. Sú pomerne mierumilovné - viem, znie to šialene, ale pokial si ich nevšímate, tak ani oni vás. Máme veľkú záhradu už 12 rokov, kopu ovocia, na ktorom sa radi pasú a často krát vedľa mňa len 50 cm ... Ešte nikdy ma žiaden ,,neotravoval,, neletel po mne, nesadol na mňa. Za to osa, to je iná sviňa, tá ma napadla už niekoľko krát - sú zvedavé. Sršeň má svoj cieľ, je to v podstate robotnica - musí zohnať potravu a kôru na stavbu hnieza. Občas ale zablúdi do vnútra jasneže je dobré otvoriť mu okno, alebo ho ,,tresnúť,, má naozaj silný jed, Už sme mali na záhrade aj sršnie královné, pozerali sme sa na ne zblízka, ohlodávali kôru zo stromu na stavanie hniezda a mali nás na háku 😉

luna379
3. máj 2017

@heni79 no práve že ak bol "zvyknutý" na včelie tak je to horšie... lebo, opakované bodnutie je vždy horšie ...

kukino112
30. júl 2022

Myslím že zbytočne zveličujete. Sršeň neni agresívny, je to kľuďas a má slabší jed ako včela. Uštipnutie je síce bolestivé, lebo má veľké žihadlo a veľkú silu, ale určite nezabíja. Iba alergika môže zabiť. Pokiaľ človek neni alergický, sršeň je pre neho prakticky neškodný, pokiaľ nepichne do krku, alebo do jazyka. Mňa uštipol do prsta, bolelo to jak sviňa, ale stačilo priložiť ľad, potom následne cibuľu. Chvíľu som mal tri prsty na ruke paralyzované, ale rýchlo to prešlo. Netreba zo sršňa robiť zabijaka - on neni zabijak. Uštipnutie je bolestivé, ale ak človek neni alergický, sršeň ho nedokáže zabiť. Má slabší jed ako včela.

luliu
30. júl 2022

@kukino112 zapajas sa do 5 rokov starej témy 😉

zanzibaar
23. aug 2022

@kukino112 moju mamu dnes na záhradke poštípal sršeň do ramena a po 20 minutách mi volala, že jej je strašne zle, opúchal jej jazyk a tŕplo podnebie. Nikdy nemala žiadnu alergickú reakciu ani na včelu ani na osu. Sršeň ju poštípal teraz prvýkrát. Musela som volať záchranku, dali jej na mieste infúziu a injekciu adrenalínu a rozhodne ju nechceli pustiť domov, ale ju vzali rovno do nemocnice a nechali si ju tam aj cez noc, lebo sa ešte k tomu celá osypala, pritom fakt nikdy na nič alergiu nemala, takže to nikdy nemôže človek vedieť, ako jeho telo zareaguje.