Úzkosť. Čo mám robiť?

filipko
4. feb 2008

ahojte dievcata,

prosim poradte mi niekto kto mate skusenosti s uzkostnou poruchou ako sa da toho zbavit. U mna sa objavila 7 mesiacov po porode, uzivala som rok antidepresiva, no aj napriek tomu ju stale pocitujem, niekedy mavam hnacky a byva mi zle od zaludka. zacala som chodit k homeopatke, som na zaciatku liecby, neviem ci to zaberie. Snazim sa robit vsetko pre to aby som sa toho svinstva zbavila ale nejak sa mi to nedari. Som z toho velmi nestastna...prosim poradte mi kto viete...dakujem

halienka
4. feb 2008

Ahoj Filipko, ja netrpím týmto problémom, no v mojom okolí sa objavuje čím ďalej tým viac ľudí s úzkostnými stavmi a depresiami, aj moja mama sa na to lieči už asi 3 roky, najskôr jej povedali, že to je asi spôsobené klimaktériom, no ktovie čo to vyvoláva, tiež predtým ako to u nej začalo prežila taký šok, že ju škrtila suseda, takmer sa neubránila, možno aj to bolo spúšťačom tých úzkostných porúch. Neverila by som, čo to vie spôsobiť, keby som to na tej mamine nevidela, ona zas stavy na omdletie, búši jej srdiečko, ťažko sa jej dýcha. Tiež mám kamarátku ktorej to začalo asi rok po pôrode, lieči sa antidepresívami. Verím, že si z toho nešťastná, no je to asi dlhodobejšia liečba. Určite vyskúšaj všetky možnosti liečby. Možno by bolo dobré vyšetriť aj ten žalúdok, lebo ono to funguje aj naopak, keď je chorý žalúdok ľudia cítia aj takú vnútornú nervozitu alebo úzkosť. Ono to jedno s druhým súvisí. To zas vravím s vlastnej skúsenosti, lebo ja som mala chorý žalúdok a vtedy som mala tie stavy nervozity. Keď som žalúdok poliečila, prešlo to. Tak len aby sa to vylúčilo. No určite ti držím palčeky, aby si sa z toho rýchlo dostala 😵

elenni
4. feb 2008

ahoj filipko,,
neviem ci poradim ale skus si spomenut na zaciatok co mohlo vyvolat a spustit u Teba tuto uzkost,,nejaky zazitok alebo stacila len nejaka podvedoma spomienka na nieco co vyvolalo strach..mas z niecoho strach aj teraz?

rova
4. feb 2008

Ahoj..tak já jsem na tom tak, že poprvé se u mě projevila úzkostná porucha někdy před 2 léty (to bylo asi půl roku po porodu). Od té doby se mi párkrát stalo, že mě nějaká ta panická ataka chytila, ale nijak často. Bohužel jsem to nechala být, neléčila, nikam s tím nezašla a naivně čekala, že to přejde..a teď toho hodně lituju, protože se to dostalo k tomu, že je mi špatně několikrát do týdne, mám na to předepsaný neurol, ale jen když mi bude opravdu zle, protože stále kojím. Konečně jsem se dokopala na psychinu - takže teď musím přestat kojit a mám předepsané antidepresiva Cipralex. Musím podotknout, že deprese nemám, popravdě jsem s mým životem řekla bych převážně spokojená, ale ty úzkosti mi v poslední době hodně znesnadňují život.. 😢

bebinka
4. feb 2008

Cipralex už beru skoro rok a musim říct, že ač jsem na tom byla jako rova - tj. deprese ne, ale stavy úzkosti potom už docela často - tak mi to zlepšilo normální existování o 100 %. 🙂 Takže se nebát slova antidepresivum, je to jenom nahrazení nějaký látky, co člověku v mozku chybí - horší je, když chybí část mozku 😀

rova
4. feb 2008

bebinka: Já vím, že se dávají nejen na deprese..jen jsem chtěla vyjasnit svůj stav 😉 Teď nemám čas, ale ráda bych si pokecala, protože teď je to zrovna akutní a ráda bych se dozvěděla víc. 😉 Bohužel, trápím se taky kvůli tomu, že to je nepříjemné a složité nejen pro mě, ale i pro mé nejbližší.. ☹

bebinka
4. feb 2008

rova: až budeš mít čas, tak se ozvi třeba do IP, nakouknu na MK celkem denně. Vypadá to, že jsi na tom stejně, jako jsem byla já - ovlivňovalo to i moje nejbližší. Ráda si pokecám.

andy.a
4. feb 2008

filipko-a ostatné,čo máte problémy s úzkosťou..skúšali ste aj psychoterapiu,resp.aspoň sedenia u psychológa ??
eventuálne kombinovať psychoterapiu s psychofarmakoterapiou.. 😉

tuná spomínaný Cipralex je veľmi účinné a dobre tolerované originálne antidepresívum.. 😉
väčšina novších antidepresív je indikovaných aj na úzkostné poruchy..zo skupiny SSRI/tzv.spätné inhibítory vychytávania serotonínu../,aj ešte novšie antidepresíva..

povuma
5. feb 2008

andya, prosim ta ty sa v tom asi vyznas, nie su antidepresiva ( beriem Citalec) navykove? Uz ich beriem druhy rok a rada by som ich vysadila, ale bojim sa ,ze sa mi ataky znova vratia ☹ Je mozne , ze ich budem brat cely zivot? ☹

andy.a
5. feb 2008

nie,AD nie sú návykové..len s vysadzovaním treba ísť postupne..najprv znížiť dávku na polovicu,potom na štvrťku..potom užívať istý čas obdeń a až potom celkom vysadiť.. 😉

návykové sú anxiolytiká/sedatíva/..napr.Neurol,Xanax,Frontin..Diazepam ,Oxazepam,,Lexaurin..a niektoré staršie lieky na spanie.. 😉

povuma
5. feb 2008

dakujem. O tych anxiolytikach viem.. 🙂 🙂

mexx
5. feb 2008

Andy, si psychologicka alebo psychiatricka? 😀 😉

andy.a
5. feb 2008

mexx,nie som to čo ty.. 😀 😉

janina0909
5. feb 2008

ahojte maminy, myslim,ze mam asi podobny problem,len nie som si ista, je to asi ta uzkost, ked to vyvrcholi tak panicky stav. Som vybusna, ak ma nieco nastartuje, tak si to odnesie manzel ale aj syncek, akoze iba kricim az ma to mrzi potom, mala by som aj ja zajst niekam na vysetrenie???

andy.a
5. feb 2008

výbušnosť a panická porucha je niečo úplne iné.. 😉

janina0909
5. feb 2008

Inac tie stavy uzkosti, k tym som prisla uz pred 6 rokmi na vyske, ked som nezvladala skolu, a teraz kedy ako, ked sa nestresujem,tak je to celkom vpohode.

janina0909
5. feb 2008

hmm, tak uzkost vysoky tlak, busenie srdiecka, zle sa dych a trasu sa mi ruky? no tu paniku by som opravila mozno na hysteriu az strach, znie to lepsie?

andy.a
5. feb 2008

úzkosť=neopodstatnené obavy,smutná nálada,plačlivosť,nervozita ,podráždenosť,emočná labilita..

panický stav-výrazná úzkosť s telesnými príznakmi-ako napr.búšenie srdca,pocity na odpadnutie,zvieranie až bolesť žalúdka,pichanie pri srdci,pocit,že "sa zbláznim"..napínanie na zvracanie,aj zvracanie..pocit stiesnenosti na hrudníku,až neschopnosť sa nadýchnuť..atď.. 😝

andy.a
5. feb 2008

janina,môže to byť aj tzv.panika..pre istotu by som sa dala vyšetriť u internistu,alebo aspoň u obvoďáka,čie nie sú aj nejaké somatické/telesné/ príčiny obtiaží..a potom event.u psychológa resp.psychiatra..

najnovšie už aj tam treba výmenný lístok od obvoďáka.. 😕

jamaica77
5. feb 2008

ahojte. aj ja mavam tieto stavy, som v 13tt tehu, zacala som mavat tento stav zrazu len tak znicoho, busenie srdca, stahovanie hrude, nevedela som dychat, poslali ma na EKG, na ECHO vsetko v poriadku s mojim srdcom, nemozu mi dat ziadne tabletky na to lebo som tehu, kazali mi robit jogu, naucit sa dychat, predychavavat to, mysliet na nieco pekne, ked uz citim ze zachvat prichadza. Zacala som z hlboka dychat - precvicovat dychanie parkrat denne, velky nadych cez nos a pomaly vydychnut cez usta, tak to to robit aspon 3krat denne po 8 dychani, zacala som za posledne par dni mat miesto 3 zachvatov za den uz len jeden 😉

janina0909
5. feb 2008

hmm, vdaka, tak mam popletene pojmy, ale som v obraze. A dosla som k tomu, ze ta uzkost je mi mooc znama

andy.a
5. feb 2008

jamaica,joga,autogénny tréning,resp.kognitívne -behaviorálna psychoterapia by mohli pomôcť..zvlášť v tehu,keď sa treba liekom vyhýbať,ak je to možné.. 😉

mexx
6. feb 2008

No pocuj, Andy, ale tvoj prehlad a vedomosti ma dostavaju... 😉 Ako si k tomu prisla? 🙂

andy.a
6. feb 2008

asi tak ako ty,mexx.. 😉

apropo,máš nové foto v pase-a pekné.. 😵

robíš klinickú psychológiu ?? 😉 😕

mexx
6. feb 2008

Andy, no, zatial ani sama neviem definovat, ci to, co robim teraz, je klinicka alebo poradenska psychologia - je to praca s postihnutymi detmi momentalne, a som zvedava, kam ma vietor zaveje dalej... 🙂 Ale o par rokov, ked uz budem moct robit vo vlastnej praxi, by som najradsej asi detsku psychoterapiu... 🙂

andy.a
6. feb 2008

s deťmi je ťažká práca.. 🙂 😝

zasa nové foto.. 😕 😉

grettka
6. feb 2008

uzkostne stavy poznam tiez, mna to prepadavalo v case ked som mala velmi stresujucu pracu, ale paradoxne to prislo vzdy cez vikend a zasadne v noci.... Ked som pracu zmenila, tak sa aj uzkostne stavy stali podstatne zriedkavejsie... Ale vlani sa mi to stalo v parci, zostala som sama na celej chodbe.. a zrazu mi zacali trpnut nohy, busit srdce, prenahat ma... bolo mi na odpadnutie, a kedze to uz poznam, tak som sa to snazila predychat..
Skuste pozriet aj http://www.uzkost.sk/Default.aspx?catId=28
a tiez toto http://www.uzkost.sk/Default.aspx?catId=23

mexx
6. feb 2008

Andy, neboj, uz s tymi fotkami koncim... 😅 😀 Pracujes s detmi?

andy.a
6. feb 2008

áno,aj.. 🙂
ale viac s dospelákmi.. 😉

mexx
6. feb 2008

A co presne robis? 😕 Ja som orientovana zatial viac-menej na deti, hoci napriklad ti postihnuti, s ktorymi robim teraz, su skoro vsetko dospeli. 🙂 Ale pri tych to je jedno... 😉 Uvidim, co mi zivot prinesie v buducnosti...

andy.a
6. feb 2008

viac sa venujem farmakoterapii.. 😉