Úzkosť. Čo mám robiť?

filipko
4. feb 2008

ahojte dievcata,

prosim poradte mi niekto kto mate skusenosti s uzkostnou poruchou ako sa da toho zbavit. U mna sa objavila 7 mesiacov po porode, uzivala som rok antidepresiva, no aj napriek tomu ju stale pocitujem, niekedy mavam hnacky a byva mi zle od zaludka. zacala som chodit k homeopatke, som na zaciatku liecby, neviem ci to zaberie. Snazim sa robit vsetko pre to aby som sa toho svinstva zbavila ale nejak sa mi to nedari. Som z toho velmi nestastna...prosim poradte mi kto viete...dakujem

lilisa
2. jan 2011

holky jste tu ještě některá?

monfat
26. jan 2011

čaute všetci, ja sa pol roka liečim antidepresívami Citalec na panickú poruchu, mávala som stavy, kedy som nemohla dýchať, a odpadávala, proste neschopná bežného života, teraz je to presne 6 mesiacov čo tie lieky beriem, je mi super, sem tam sa vyskytne deň kedy to nie je úplne ono, alee dá sa, chodím aj na psychoterapiu, kde som sa naučila všetko o tejto chorobe, spraávne dýchať v týchto situáciách, a správať sa tak ako treba. dá sa povedať že je mi úplne fajn, tak ako predtým 🙂 na budúci týždeň idem pomalinky vysádzať tieto lieky, myslíte že pol roka je dosť dlhá doba nato, aby sa v tele sám naštartoval ten serotonín, viete mám niekedy strach z vysadenia, mnohí na nete o tom porozprávali svoje, tak neviem ako to bude, či sa mi bude stav zlepšovať, alebo opačne. Ak máte niekto skusenosti s vysádzaním týchto liekov, napíšte please 🙂 🙂 🙂

jesterka09
27. jan 2011

@monfat psala jsem ti IP 😉

eninka27
23. máj 2011

Ahojte dievčatá, ja mám pocit, že partím do tejto témy a mam z toho des :(

jesterka09
23. máj 2011

@eninka27 A co se ti děje??

eninka27
23. máj 2011

Prvý krát sa mi to stalo asi pred mesiacom... strašné búšenie srdca, myslela som že odpadnem, neudrziavala som rovnovahu, krutila sa mi hlava, závraty som mala, tak ma priatel odviezol na pohotovost, tam mi stiekli 2 infuzky Magnezia, vraj som ale uplne po somatickej stránke ok,akurat mam problemy s krcnou chbrticou, potom sa mi to stalo parkrat v kostole, len busenie srdca a pocity na odpadnutie , sucho v ustach, bledost, a raz v obchodnom centre . Naposledy sa mi zakrutila hlava v sobotu,jedna pravda je aj to, ze cez tyzden spavam tak 5-6 hodin, lebo vstavam do prace :( Moze to byt aj prepracovanost? ☹ 😒

eninka27
23. máj 2011

@jesterka09 Prvý krát sa mi to stalo asi pred mesiacom... strašné búšenie srdca, myslela som že odpadnem, neudrziavala som rovnovahu, krutila sa mi hlava, závraty som mala, tak ma priatel odviezol na pohotovost, tam mi stiekli 2 infuzky Magnezia, vraj som ale uplne po somatickej stránke ok,akurat mam problemy s krcnou chbrticou, potom sa mi to stalo parkrat v kostole, len busenie srdca a pocity na odpadnutie , sucho v ustach, bledost, a raz v obchodnom centre . Naposledy sa mi zakrutila hlava v sobotu,jedna pravda je aj to, ze cez tyzden spavam tak 5-6 hodin, lebo vstavam do prace :( Moze to byt aj prepracovanost?

jesterka09
23. máj 2011

@eninka27 To co popisuješ jsem zažila nesčetněkrát.. rozhodně nevyspalost, stres, únava vše k tomu patří.. V jaké intenzitě se ti to objevuje?

niebau
23. máj 2011

Ahojte taky sem patřím, trpím úzkostí, a to už osm let, ( bušení srdce, pocit na umření, návaly horka, pocit na zvracení, strach , průjem, atd. = hrozný pocit že umřu), poprvé jsem skončila taky na pohotovosti, postupem času jsem se stím vyrovnala bez AD, ale asi osm měsíců po porodu se mi to vracelo, šla jsem k Dr. a vše mu řekla a že stím chci už konečně něco dělat, nasadil mi AD ( Mirtazapin) a už je dva roky užívám, úzkost nemám. Stále jsem přemýšlela proč to mám, a přišla jsem na to že se mi to vrací po dlouhodobím stresu.

jesterka09
24. máj 2011

@niebau Ahoj, to jsme na tom úplně stejně 😅 Chtěla jsem se tě zeptat, jak jsi zvládala těhotenství??

eninka27
24. máj 2011

@jesterka09 zo zaciatku stale a stalen dnes v noci ma nieco zvlastne prebudilo a potom som nemohla o piatej ani za nic vstat, tak sa mi chcelo spat 😉 A dnes som cely den uplne ok 🙂 cize jeden ano, druhy den nie, ked na to nemyslim, tak som ok. Akonahle sa zacnem sledovat, tak hruza, dnes som sa bola dokonca objednat u psychiatricky, no akonahle som prisla naspat do prace, mala som tolko energie, ze až ... cize som bola ukludnena, a to som sa bola len objednat. Tak ja neviem, ci je to len chvilkove a prejde to, hlavne mi asi treba dovolenku a vyspať sa, hadam to inak nic vazne nebude 🙂

niebau
24. máj 2011

@jesterka09 - těhotenství jsem zvládala dost dobře, myslím že to bylo jedno z nejhezčich a neklidnějších období, prostě jsem byla v klidu a těšila se, prostě mě to chystání na mimi zaměstnalo ( hlavně myšlenkami). pak ale se narodil syn a pomalu se stresíček ve mě hromadil až se to zase projevilo ( byla jsem třeba nervozní z toho že není tak uklizeno jako dříve),protože mě synek dost zaměstnával, a různý takový prkotiny, co třeba pro někoho nejsou prioritou, ale já na nich trvám, řekla bych že jsem tak trochu perfekcionalista a vše musí mít svůj řád, to si myslím že úzkosti fakt nepomůže, co ty?

jesterka09
25. máj 2011

@niebau Já byla taky docela v poho, ale chodila jsem do práce a pak ten poslední měsíc byl dobrý, nejlépe jsem se cítila v době plného koja a vlastně až do tohoto podzimu, kdy se u nás v rodině stala hrozná věc a položilo mě to, ale tím, že už jsem si tím jednou prošla (tím jednou myslím opravdu nejhorší stav, kdy jsem byla 3 měs na psychiatrii), tak jsem tak nepanikařila a rovnou jsem mířila k psychiatrovi.. Teď už se cítím po těch AD skvěle, tak se mi snad nechtějí ani vysazovat 😀 😵 😅 😅
Je fakt, že s prckem se těžko uklízí 😒

lucia888
30. máj 2011

ahojte baby, ja pripievam do rubriky depresia, ale mam uzkostnu poruchu a partim medzi Vas. inak, zdravim ta, jasterka09 🙂. mozno mi budete vediet poradit tu...beriem 2. krat AD, 1. krat to bolo koncom leta a v jeseni minuleho roka, ale vysadila som ich z dna na den...viem, bola to chyba. vsetko sa vratilo a tak som sa musela aj ja vratit k liekom. vtedy som brala seroxat. ten druhy krat som to skusala s cipralexom, ale ten mi ani po dvoch mesiacoch nezabral. teraz som uz 9 tysdnov znova na seroxate. stav sa mi zlepsil, aj ked pred tyzdnom som mala pochybnosti, ale je to uz lepsie. viem, aj jasterka ho berie...ale chcela som sa spytat tych bab, ktore ho uzivaju, ake maju skusenosti. mne prvy krat zabral dobre, sice to trvalo. teraz po 2. krat sa mi zda, ze zabera pomalsie. rano si pomaham kvapkami rivotrilu, davam si len 3, no najradsej by som sa uz dostala do stavu, ze som ok a nepocitujem ranne uzkosti. ak mate skusenosti, tak poradte. zatial vam dakujem baby 🙂

monfat
31. máj 2011

@jesterka09 ja mam zas des a hruzzu z toho že by som sa mala ocitnuť na psychiatrii, mylsím v nemocnici, to už by som nepredychala. Ako si to vtedy zvládla, ako si to dokázala. To koli PP a depresii si sa tam ocitla vtedy? Asi to bolo pre teba ťažke obdobie a dostala si ťažku depku?? či? obdivujem ťa 😕

jesterka09
31. máj 2011

@monfat já jsem se tam ocitla tak, že jsem jednoho dne šla domu ze školy. Na poště se mi najdnou rozjeli křeče po celém těle a nemohla jsem dýchat, tak jsem rychle běžela domu a najednou jsem měla hrozný strach jít do výtahu, tak jsem běžela do 7 patra a volala si sanitku, že mám infarkt 😅 Bohužel stavy mi neustali, furt ty křeče, zrychlená srdeční akce no a do toho ten panický strach, že umřu 😅 Přísahám, že jsem si myslela, že už nebudu nikdy schopná vyjít na ulici no co na ulici, ale vůbec existrovat, když jsem se na psychiatrii dostala (díky Bože) že mě zařadili mezi anorektičky, tak mě nadopovali prášky a najednou jsem měla paniku z léků, že mě opustí přítel, že nevýjdu ven, že když usnu že se udusím, že mě ty stavy zabijí, že budu nesvéprávná můžu v klidu říct, že jsem měla paniku ze všeho - i z toho jít sama na wc 😢 Každopádně po 3 měsících v nemocnici jsem se trochu seznámila se svými stavy - nikdo mi nedokázal říct, z čeho to mám, ale usoudili, že z mé diety - tenkrát jsem teda opravdu nic nejedla 😕 sres či problém jsem neměla žádný.. po propuštění jsem byla stále nefunkční, ale tehdy přítel neměl pro mě žádné pochopení, tak mi furt říkal, ježiš co zase brečíš - co zase děláš a tím jak jsem mu chtěla dokázat, že to dokážu, tak jsem se z toho nějak vyhrabala až do té doby, že jsem přestala brát léky.. Od té doby jsem měla relativně klid jen večer jsem menohla zabrat za nic a nebo se mi strašně často stávalo, že jsem fyzicky usnula a najednou jsem podvědomě cítila jak mi začíná bít děsně srdce až jsem se vzbudila s obrovským nádechem, bušemím jak prase a motačkou jak blázen - samozřejmě se strachem, že umřu, ale věděla jsem, že je to ONO, tak jsem si zapla televizi a musela se odreagovat.. No a teď před půl rokem se u nás stalo něco fakt hrozného, tak jse mi stavy vrátili ale v jiné formě, ale to už jsem snad překonala!! Samozřejmě vím, že už to nikdy nebude OK, ale když to budu mít pod palcem bez prášků a zvládnu těhu i následně dvě děti, tak budu spokojená..
A ty jsi byla na klinice?

anatanka
1. jún 2011

Mne trvalo pekne dlouho, nez jsem prisla na doktora, ktery mi dal info, ze to vypada na psychosomaticke potize. Do te doby jsem objednavala vysetreni na srdce, na neurologii apod.

jesterka09
1. jún 2011

@anatanka To já byla na pohotovosti a tam mi to řekli rovnou 😅

lucia888
1. jún 2011

ahojte, ja som si na to prisla sama. vedela som, ze su to nervy, ale nemyslela som si, ze to bude az take...uzkostna porucha. myslela som si, ze poberiem nejake ukludnovaky a bude ok. jasterka09, nevedela som, ze to bolo az take zle. samozrejme, ak ti hospitalizacia pomohla, tak je vsetko v poriadku, hlavne je, ze sa uz citis dobre. ja to mam tiez ta, neviem, ci uz bude niekedy tak ako predtym, ale nevzdavam sa. vo stvrtok idem za jednou vestkynou, vola sa Hruskova, je v Humennom, tak sa jej spytam na svoje zdravie, ako to vidi. mam sice strach, co povie, ale mozno je lepsie vediet a nezivit v sebe nadej...neviem...ani to, co chcem pocut. baby, poradte mi. vy by ste sa opytali? mozno ju necham hovorit, co vidi...len mam obavy, ze nie som na tom az tak dobre a ci ma to este nepolozi viac. kazdopadne som sa zmierila s tym, ze ked sa da zit normalne s liekmi, tak aspon to. ved na to su. inak by mi preplo uplne. to je hrozne, clovek ma hlavu v poriadku, myslenie, vsetko funguje a aj tak ma pocit, ze sa niekedy zblazni. len jedno by som si priala a to mat babatko. ak toto zvladnem, tak mi to postaci. budem mat pre koho zit a mozno ma to zamestna natolko, ze nebudem mysliet na tie stavy. len dufam, ze to zvladnem. ja tu nemam ani riodinu, tak budem na to prevazne sama. ale to neplanujem hned, najprv sa chcem preliecit a skusit to touto cestou bez liekov. potom sa uvidi. baby, nemate skusenosti s vysadenim seroxatu? vraj sa to neda, citala som blbe veci o tom...ze sa musi prejst na ine AD a potom prestavat s uzivanim.
anatanka a ty beries ake lieky?

anatanka
1. jún 2011

@lucia888
Ja na to sama neprisla, protoze mi to zacalo v dobe, kdy jsem uz vice mene byla z tech nejvetsich stresu pryc. Mela jsem silenej rok - rozchod, soudy o dite, rozvod a celou dobu jsem se drzela a tohle prislo az dyl. Mudra rikala, ze na dlouhodoby stres prave telo muze reagovat az pozdeji.
AD beru, ale jako uplne nezabiraj. Ja si tak nejak myslim, ze pokud k cloveku tohle jednou zavita, tak uz to ma vice mene naporad.

lucia888
1. jún 2011

@anatanka a ake AD beries? co je to zac? je to pravda, ten stres pride az neskor...v krizovej situacii sa clovek drzi, ale psychika si pamata a pride to neskor. to mi je luto, ze je to tak u teba. hadam mas uz tie veci okolo rozvodu za sebou. nemozeme byt az take pesimisticke, lebo sa z toho nedostaneme. teraz, ked ti to pisem, mi je tiez zle, ale co uz. musime verit, ved par bab sa z toho dostalo. mne by stacilo aspon, keby uz lieky zabrali. aspon na teraz, potom sa uvidi. ak sa to nezlepsi do vikendu, tak v pondelok som u doktorky a spytam sa jej na zvysenie davky. nechcem ficat na rivotrile. ale asi si ho dam aj teraz poobede, cestujem domov, 7 hodin vo vlaku a neviem, ako to zvladnem. tak napis, ak budes mat cas. drzim palce.

jesterka09
1. jún 2011

@anatanka přesně jak píšeš, jak tě to jednou potká už se to s tebou potáhne - už to nikdy nebude jako dřív..
@lucia888 já seroxat vysazuji teď beru si 2x za týden místi 1 tabelety jen půl a tak budu postupovat dál až nezůstanu jen na půl tabletě celý týden. Já mám šílenou touhu otěhotnět už nechci čekat.. Četla jsem spouty dizkuzí, že těhotnili a kojili i se seroxatem.. Ale můžu říct, že těhu je tak krásné období, že se těšíš, že AD člověk ani nepotřebuje 😀 ale taky se bojím jak píšeš ty, ale člověk bude muset fungovat.. Budu se řídit heslem co mě nezabije to mě posílí 😅
Teď když čtu co píšete - že to může přijít až po tom největším stresu, tak to bylo vlastně i u mě!! V tu danou chvíli to bylo dobré a došlo to až tak 14 dní po.. mazec..

anatanka
1. jún 2011

Mne jako nijak zle neni (uz), jen to proste neni ono. To je prave to, co jsem psala, ze jak se do toho clovek dostane, tak uz to ma naporad. Budou chvile, kdy to bude na ustupu, nekdy treba i mesice nebude vubec nic, protoze clovek zrovna bude mit hezky obdobi a vsechno mu bude vychazet, ale pak se to zase vrati at uz v jakekoliv sile.
Vetsinou TO ale tak nejak je porad nad tebou, takovy mrak, ktery "číhá"... 😉

jesterka09
1. jún 2011

@anatanka Napsala jsi to báječně, přesně tak to je!!

monfat
2. jún 2011

@jesterka09 nie ja som nebola na hospitalizácii, nebolo to až také zlé ako ty spomínaš. ☹ ale nebola som od toho asi daleko. Ja mám celkovo počas pobytu v nemocniciach dosť depky a keby ma zavreli na psychiatriu tu v Prešove - neviem či vieš ako vyzerá, budova ešte z čias Masaryka 😀 😀 😀 , hroza a des z nej ide, som si povedla že tu nechcem nikdy isť, hoci by som radšej išla do KE, ale povedzme si pravdu, kto už by počuval pacianta na psychiatrii 😀 je to hrozné. Nemala som to až také strašné ako si to zažívala ty. Bola som síce dva krát na pohotovosti, ale zakaždým ma poslali domov. 😝

monfat
2. jún 2011

@lucia888 no vieš prave pred nedávnom som tiež riešila takuto dilemu, mame jednu známu že jasnovidku 😎 a mala som isť k nej, rozmýšľala som dlho či ísť, či nie. A nakoniec som si položila otázku, čo ak mi povie že sa mi to všetko zase vráti? 😢 zvládla by si to potom? Všetko tvoje myslenie by spelo k tomu každým dňom. jasne možno by povedala, že ti už nikdy nič nebude, ale tá možnosť tu vždy je. Porozmyšľaj o tom. 😉

monfat
2. jún 2011

@anatanka baby hlavu hore 🙂 mraky nech si číhajú aj každy deň...do frasa s nimi. vy to zvládnete. ☹ verim vám 😉

jesterka09
2. jún 2011

@monfat tak na psychiatrii jsou různá oddělení, rozhodně by tě nazařadili mězi agresivní, či schizofrenní lidi.. Ale můžu říct, že bych tam dobrovolně taky nechtěla 😅 Ale jak říkám, tak kde jsem byla já, to bylo fajn, poznala jsem tam spoutu zajímavých lidí a člověk by se divil, kolik slavných osobností tam potkáš!! Vzhledem k tomu, že jsem z Prahy, tak vůbec netuším o čem je řeč, ale umím si ro představit, protože do psychiatrických léčeben peníze vůbec neputují ☹

lucia888
6. jún 2011

@monfat ahoj moni, no ja som bola, ale nie u tej, co som chcela. a ta mi vravela, ze u mna to nie je o liekoch, ale o tom, ze na mne parazituje zly duch nejakeho mrtveho a nevie, kto to je. celkom desive, ale nejako neverim. ved vtedy mi tabletky pomohli. jasne, bolo to aj tym, ze som odisla od ex a odlahlo mi. no vratilo sa to. ale povedala som si, ze vyskusam vsetko mozne...objednala som sa na dalsi piatok k jednej vestici, uz som u nej bola raz a porovnam, co mi povedala vtedy a co povie teraz. na zdravie sa jej budem pytat len to, ci vidi, ze mam nejake problemy a kedy ma to prejde. ja zase verim aj liekom, lebo bez nich by som bola troska a teraz ich potrebujem. bola som dnes u doktorky, zvysila mi seroxat o pol tabletky. mam strach, ci nebudem viac unavena a ci nebudem mat vacsie triasky, no musim skusit. ja hlavne verim, ze sa z toho dostanem. ty ako pokracujes? pokial viem, uz neberies nic, vsak? drzim palce

monfat
7. jún 2011

čauko Luci no a kde na tie veštice a podobné baby chodíte, tu u nás nieje nikto taký 😒 v PO myslím.No čo ja viem zly duch, parazitujuci... neviem hocičo je možné, ale potom prečo ti zaberaju lieky, no ved možeš skusiť aj dajaky jemny exorcizmus.. 😀 ne neni to sranda. Ja by som tiež za niekym takým išla. 😖 Ja som celkom spokojna so sebou, tento týždeň už neberiem nič, som síce rano taka trošku roztrasena... ale niekedy si to ani nevšimnem, trochu ma bolia oči.. ako z unavy, ale je to všetko v pohode, tak na druhy týždeň by som mala isť ku doktorke na kontrolu, že ako po vysadení... tak dufam že všetko oki bude.