Úzkosť. Čo mám robiť?

filipko
4. feb 2008

ahojte dievcata,

prosim poradte mi niekto kto mate skusenosti s uzkostnou poruchou ako sa da toho zbavit. U mna sa objavila 7 mesiacov po porode, uzivala som rok antidepresiva, no aj napriek tomu ju stale pocitujem, niekedy mavam hnacky a byva mi zle od zaludka. zacala som chodit k homeopatke, som na zaciatku liecby, neviem ci to zaberie. Snazim sa robit vsetko pre to aby som sa toho svinstva zbavila ale nejak sa mi to nedari. Som z toho velmi nestastna...prosim poradte mi kto viete...dakujem

pluba
18. mar 2014

@jessinocka A setkala jste se už s terapií pomocí metody EFT?

cherry1981
29. jún 2014

ja prezivam teraz take uzkostnejsie obdobie chcem sa vas opytat,ci ste aj vy mali bolesti zaludka, citim ako keby som mala kamen na zaludku

viva13
12. júl 2014

@pluba ahoj, aká je to metoda?

pluba
12. júl 2014

@viva13 Ahoj, nevím, jak je to mezi MK.cz a MK.sk - vzhledem k tomu, že mi MK nabídl změnu a tento účet by vlastně už neměl být, nejlepší je, pozvat Tě do skupiny Emoční terapie. Zkusím Tě pozvat. Snad se to podaří. Dostaneš se tam k dalším informacím i k mému (staro)novému účtu - podařilo se.

degva
17. mar 2015

Chcela by som len napisat,ze uzkost moze suvisiet s oblickami.Ti,ktori sa trapia,mrknite na stranky o meridiane obliciek a pod.Nie je to samozrejme take jednoduche a jednoznacne,ale tema tradicnej cinskej mediciny nie je na zahodenie.A ja velmi dobre viem,ze kto bojuje s panikou,uzkostou,depresiou,bral alebo berie lieky,hladal alebo hlada riesenia,si precita cokolvek.Vela zdaru.

suzy34
18. mar 2015

Ahoj filipko. Nepomozu ziadne homeopatika, len antidepresiva od psychiatra. Je to poskodeny mozog v urcitej oblasti a s tym ty nemozes urobit nic. Je lepsie uzivat antidepresiva, ako si permanentne poskodovat organy zvysenim produkovanim adrenalinu.

jandakovaeva
18. mar 2015

dobry den ja bi som sa vas chcela otitat ci vam neblbne modry konik lebo me ano nedaju sa mi pridat inzerati us ma ide stoho porazit

focuss
17. apr 2015

Skús cvičenia, ktoré učí tento pán http://bitly.com/1b3UGVO

tama84
19. máj 2015
sajminka
28. máj 2015

@jamaica77 zdravim zaujimalo by ma ci to po tom porode nepreslo samo a ako to je svami teraz,nakolko teraz som natom podobme ako vy vtedy tiez to zacalo v tehu

33mamina
28. júl 2015

@adusa2774 ahojky aj ja som na tom tak isto len uz to pomaly neviem zvladat a furt si myslim ze mam infarkt

adusa2774
29. júl 2015

@33mamina ..ahoj 🙂 ... docela ma prekvapil príspevok z tejto stránky, lebo aby som Ti napísala pravdu, tak už som aj zabudla, že som mala úzkosť a panické ataky.... fakt 🙂 ... som už vyše roka úplne v poriadku ... možno si povieš : mala to slabé, preto jej to prešlo ... ale nie... viem čo to je 24hod. pozorovanie sa, strach že umriem na prostriedku ulice, strach byť sama doma, zhoršené dýchanie, zrýchlený tep, hrča v krku, panické ataky 5x do mesiaca... a keď už som mávala stavy, že som prišla domov a pozerala na rodinu, že to je kto????? .... ja som kto???.. čo tu robím??? ... hrozné, niečo myslela som, že konec .... ale je to za mnou ..... ja môžem len zo svojej skúsenosti Ti napísať čo som robila a prešlo mi to ..... v prvom rade je dobré naučiť sa dýchať, keď na Teba príde úzkosť alebo atak .... hlboký nádych, pár sekund drž a potom výdych ....najviac mi pomohla tinktúra z ľubovníka , okrem toho som pila čaje z medovky a brala vyššie dávky magnézia..... začala som sa povzbudzovať... ráno som si povedala: si zdráva, nič Ti nieje, je krásny deň, všetko bude dobré ... pekne pred zrkadlom.... počas chôdze po vonku som si predstavovala ako slnko zo mňa berie všetok strach... a zasa nejakú pozitívnu afirmáciu ... presviedčala som ten svoj mozog, že je to dobré .... a zrazu prichádzali dni, keď som nemala hrču v krku hodinku, dve ... zrazu boli dni, keď som si uvedomila, že som tuším nemyslela na to, že zomriem.... išlo to veľmi, veľmi pomaličky.... lebo keď zasa prišiel atak, tak ma to zrážalo na kolená .... môj manžel to nechápal, tam som oporu nemala..... ale mamine som mohla zavolať aj o 3 ráno .... rozprávali sme sa a keď atak ustúpil, tak už bolo dobre .....k psychiatrovi som išla, ale mal vždy dovolenku, tak ak by tam bol určite beriem antidepresíva.... takže ak je treba nebráň sa .... ale ja som to zvládla bez nich ....
držím Ti veľmi, veľmi palce..... nezabúdaj, že je to len v hlave .... tak jej každý deň prikazuj zmeniť to myslenie a nevzdávaj sa 🙂

33mamina
30. júl 2015

@adusa2774 dakujem ti velmi pekne za tvoj uryvok a budem sa snazit riadit sa tym co si prekonala ty ja som po dlhej a tazkej chorobe a operacii a ked ma uz len nieco pichne tak saliem tak sa vzdy obratim na to ze mam deti a muza ozaj dobreho a ten mi to hned vyhovori ze nemam ziaden infarkt ani nic podobne si zlata dakujem ze si mi vobec odpisala

miska1251
4. sep 2015

@adusa2774 Ty bdro zavidim a vrelo zavidim ja mamtaketo stavy uz vyse roka ale teraz to nemam uz take intenzivne predtym som behala na pohotovost jak blba ale teraz uz som ako tak dobre len idem zajtra na svadnu a mam stavy, proste budme si musiet šuchnut polku 0,5 neurolu a hadma prejde to mam ako pohotovostna tabletka ale som ju neuzial 3/4 roka urcite a teraz radsej som si dala predpisat pre pripad. ale tiez mne pomaha ist von, pochodit len ja mam odvtedy take stavy ako ma čmeliak uštipol a ostalo mi zle mala som pôroblemy s dyhcanim a odvtedy som takato uzkostna. uz som rozmyslala ze ak by sa podarilo otehotnela b som aby to preslo len mam medzitym obavy aby sa to nezhorsilo

dobejanka
5. apr 2016

Ahojte baby neviem ale asi tiez mam tieto uzkosty alebo ako to nazvat z nicoho nic sa citim ako keby mi bolo zle a v poslednom case mi slabnu nohy potom si zacnem namislat a je to tu zacnem mat strach ze sa mi nieco zle stane mam strach stoho velky a strasne negativne premislam po nejakich minutach to prejde nechcem zajst ku dochtorovy lebo lieky brat nechcem neviete mi poradit nieco nejaky caj alebo podobne pred 6 rokmy som stratila mamku mislim si ze asi to bol ten spustac

chupakabra25
5. apr 2016

@dobejanka
Ahoj, kúp si blizeň šafranu, ale tu najkvalitnejšiu na trhu. Potom k tomu L tryptofan alebo 5htp, ktorý je prekurzorom neurotransmitéru serotonínu. Všetko začni užívat v polovičných dávkach na lačno resp. pred jedlom a keď nebudeš cítiť žiadnu zmenu tak prejdi na doporucené dávky.. Zmena by sa mala prejaviť po 2-3 týzdňoch, závisí samozrejme od individuality.. Šafran ma vedecky dokázané účinky aj antianxiozne aj antidepresívne, dá sa povedať je na tom podobne ako moderné psychiatricke lieky typu SSRI, samozrejme s tým rozdielom, že Šafran je bez vedľajších účinkov. Pokiaľ si absolvovala lekárske vyšetrenia kde sa vylúčilo fyzické ochorenie, tak by som do toho šiel najprv týmto smerom ako som spomínal. Taktiež je potrebné naučiť sa relaxovať, relaxačnych techník nájdeš do bludu. Ale hlavnou podstatou je uvedomiť si že je to na psychickej báze aj napriek tomu že pociťuješ fyzické príznaky. Psychika človeka je jedno tajomstvo samo o sebe. Taaakže, veriť si !! Nezahlbovať sa do seba! Neskúmať sa príliš ! A začať žiť aktívne.

S pozdravom

dobejanka
5. apr 2016

@chupakabra25 velmy pekne ty daakujem s celeho srdca mozno je to tym ze som stratila mamu aj otca najviac ma bolela a poznacila mama nemam to caste ale ked to pride je to hrozne a hnustny pocit pride taka tazoba na mna ako keby mi bolo zle a citim to v nohach zacnem si domislat a misliet na zle vecy a potom sa uplne vsetkeho bojim este raz ty dakujem za rady zatial som u dochtora nebola stym pretoze nechcem uzivat ziadne lieky mam selest na srci jeden psicholog mi povedal ze sa nemam bat ze je to len v mojej hlave a mam misliet na pekne a pozitivne veci no v mojej hlave to ide. Samo urcite ma chapes

ludmilusik
15. aug 2016

Ahojte ja by som sa len vás chcela spýtať že či mávate len úzkosti alebo je to o celkovej labilite. Ja tiež mávam úzkosti ale na druhej strane sa viem aj nervacit ( niekedy na hovadine)! Chcem sa naučiť pocit " je mi to jedno" ale veľmi mi to nejde! U mňa je najhoršia sociálna úzkosť či fóbia! A tiež som sa naučila dosť sledovať! No čo uz! 😀 Hej a ešte jedna vec nemerali ste si tlak? Ja mám moc nizky tlak. Neviem ale už ma napadlo či to nemoze trochu spolu súvisieť, že sa ta hlava dobre neprekrvuje abo co! 😀 človek s nízkym tlakom sa cíti slabý, sklesky, nic sa mu nechce... nemôže ta slabosť prispievať k uzkosti? Juj ale som špekulant!

33mamina
15. aug 2016

Ja som bola taka ista presne to iste som robila az som z toho vemi ochorela.Uz si nevsimam a nezlostim sa nad hlupostami a nevsimam si telo .Presla som si minulu jar hotovym peklom ked ma z tej uzkosti chytili zachvaty bolesti brucha zvysil sa mi tep a tak isto aj tlak
Ostala som mesiac v nemocnici pretoze som sa tak psychicky vynervovala ze som dostala pankreatitidu nikomu to neprajem zazit mesiac lezat na hadiciach na jiske.Po operacii ma prepustili domov
Odvtedy beriem lieky na tep a neurol 0.25 kazde rano jednu je to len mikrodavka ale citim sa lepsie a som kludnejsia , radsej venujem detom chodim viacej vonku medzi ludi a poviem si stale ze uz toto nechcem prezit bolo to strasne a to vsetko moja psychika stres a nadbytocne nervy.LUDMILUSIK nejako bolo a bude a ver mi ja som uz ani nejedla ani nepila a ani som uz nechodila vonku az som ochorela tak vazne ,tak sa nepoddavaj tomu .Drzim ti palce a to velmi zvladnes to 🙂

ludmilusik
25. aug 2016

Je tu niekto kto prekonal úzkosť v sebe? Veľmi ma to zaujíma! Mne sa to nedarí a sú dni kedy má to veľmi trapi. ☹

ludmilusik
25. aug 2016

@33mamina si strasne zlatá ze ma tak povzbudzujes. Tebe sa to podarilo prekonať? Ja už roky mávam úzkosti a neviem či sa to vo mne vôbec dá ešte zlomiť. Nechapem ten pocit slabosti ktorý nedokážem prekonať, akoby som sa všetkého naokolo bala. Všetko ma desí a cítim pocit ohrozenia.

ludmilusik
25. aug 2016

@adusa2774 ticho ta obdivujem! Aj ty si mávala take stavy slabosti a pocit neskutočného ohrozenia? U mňa to je najmä keď som na novom mieste alebo s cudzími ľuďmi, neskutočná úzkosť. Pozeram na všetko ako na film. Neviem to prekonať je to des. Až sa snažím uvoľniť ale veľmi to neide. Fakt ti to dýchanie až tak pomohlo?

ludmilusik
25. aug 2016

@scarletka čistý obdiv u mňa! Klobúk dole že si to zvládla!

33mamina
26. aug 2016

LUdmilusik pomohlo mi vela veci veci .Musis ti prekonat a neboj zvladnes to ako ja ani ja som uz nikam radsej nechodila.Preto ti pisem nepoddavaj sa tomu skus si davat nejaky ukludnovak hned z rana nejaku mikrodavku ako ja neurol 0,25 alebo len persen si kup v lekarni to je na prirodnej baze a kazde rano si daj jendu a uvidis skludni ti to ako mysel tak aj tvoje vnutro.Nieje to sranda co prezivaz a ako sa citis presla som tym .Nemysli si aj ja mam este sem tam taky den ako ty ale potom sa pozriem na svoje deti a venujem sa im alebo idem nieco robit upratat skrinu povysavat alebo vonku len tak sa prejst sadnut si na lavicku a oddychovat alebo si pustim nejaky film.A este jedna rada vyplac sa ja som v takom obdobi tolko plakala a ulavilo sa mi .A tiez doteraz neviem preco som bola v takomto stave.Drzim ti palce a neboj pomoze ti to co ta tesi tak rob len take veci s coho mas radost .Ja viem lahko sa to pise ale ver mi nestoji to za to sa trapit. 🙂 😉 😵 drzim palce

33mamina
26. aug 2016

A este jedna vec citam ze cakas babätko tak sa raduj z toho moja .Je to najkrajsia vec pre zenu .

adusa2774
29. aug 2016

@ludmilusik ahoj .... áno, mávala som strašný strach, že zomriem akonáhle zostanem chvíľku sama .... začínalo to vždy takou malátnosťou a v zlomku sekundy pocitom, že zomriem .... a potom klasické príznaky úzkosti: zrýchlený tep, strašné búšenie srdca, nemôcť sa nadýchnuť, pocit, že odpadneš a tak ... vtedy som proste niekoho hladala , len aby som nezostala sama.... aj hocikedy v meste som sa k niekomu priplietla, že keby náhodou, však ma nenechajú zomrieť ..... a hlavne, keď som vedela, že manžel nebude doma... alebo keď išiel do nočnej.... len čo zabuchol dvere, tak to prišlo ....... a ku koncu, keď už úzkosti a panické ataky boli na denno dennom poriadku, tak sa mi stávalo, že sa na okolie pozerám akoby na film.... fakt, taký neskutočný pocit, že ja som nič... ešte dodnes si pamätám ako som si prezerala ruku a prsty, že čo to je???... och... strašné niečo.... viem Ťa pochopiť... myslím, že to dýchanie je veľmi, veľmi dôležité ... dodnes si každý večer tak v kľude dýcham, predstavujem si, že mnou prechádza biela žiara a všetok hnus a špinu z celého dňa berie preč ....niečo také si vytvor aj Ty.... proste si niečo zhmotni, čo odnáša úzkosti preč, ďaleko .... a ako tu už aj baby písali, kludne si daj nejakú tú pirulu na ukludnenie.... ja som mala lexaurin... a keď už to bolo fakt najhoršie, tak som si pol tabletky dala.... ešte stále mám to jedno balenie, čo mi dal vtedy na pohotovosti 🙂 .... ale hlavne ja som užívala tinktúru z lubovníka (tú doporučujem), persen, sedativ PC ... a mne to pomáhalo ....nevzdávaj sa a rozprávaj sa sama so sebou a volaj po tom silnejšom JA ..... 🙂

33mamina
30. aug 2016

adusa2774 presne tak aduska aj ja som to mala take ako ty a presne takto som to poriesila drzim vam palce kocky

chupakabra25
26. sep 2016

Pre každého kto v tejto chvíli bludi internetom a hľadá odpoveď ! Odpoveď na otazku. Dá sa z toho dostať? ÁNO DÁ ! Verte mi. Ale hlavne verte sebe, že to dokážete... Tabletky vas len nakopnú, aj tak hlavnú prácu musíte urobiť vy! Taktiež psychoterapeut vám k tomu dopomôže ale nespraví to za vás. Vy sa poznáte najlepšie. Vy viete kto ste a kým ste bývali predtým. Treba zmeniť myšlienkový proces vašej mysli. Vaše myšlienky, ktoré môžu byť aj v podvedomí, ktoré si nikedy ani neuvedomujeme. Tieto divné myšlienky vám spôsobujú strach aj keď sami viete, že vám nehrozí reálna hrozba. Koľko atakov ste už prežili? Koľlko nočných úzkosti vám v noci neda pokojne spat a relaxovať?? Určite veľa, ale prežili ste to, nezomreli ste. Zamyslite sa nad tým, a zmente svoje myšlienky, ktoré vám strpčujú život a vyvolávajú každodennú úzkosť v rôznych intenzitách. Tiež som si myslel, ze je to choroba, ktorá tu so mnou bude celý život, poznám to vsetko hrozné čo s tým súvisí. To bola len jedina z mnohých divných myšlienok, ktoré tento strach vyvolávali. Všetci určite prehľadávate weby, a hľadáte odpovede, či je možné byť opäť človekom ako kedysi. Štastným a radostným. A vravím vám, že budete, dostanete sa z toho. Neexistuje všeobecný recept, ktorý by pomohol práve Tebe, lebo pre každého platí jeho vlastný. Tak ešte raz, skúšajte a bojujte, pôjde to!
držím palce.

aksim88
7. dec 2016

@chupakabra25 Ako si to zvladla? S pomocou? alebo sama? Ja som mala lieky Citalec, po 5 rokoch som to vysadila, viem, ze hlavnu ulohu hram ja a iba Ja to mozem zmenit. No po vysadeni, aj ked som bola presvedcena o tom, ze lieky mi nie velmi pomahaju, sa to dost zhrosilo. Vsetko, co pises, si uvedomujem. Su to realne fakty, je to pravda. Ale akosi si to nedokazem dostat do hlavy. Tam - niekedy - uz niet miesta na ziadnu inu myslienku - len kde sa schovat, ako ujst, kde je vychod a pod... ☹